Variable (7.x-2.0) - en to is translation catalogue (105 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: Reset to defaults
is: Endurstilla í sjálfgefin gildi

en: Value
is: Gildi

en: Groups
is: Hópar

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Enable
is: Virkja

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Overview
is: Yfirlit

en: all
is: allt

en: File path
is: Skráarslóð

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: None
is: Engin

en: Number
is: Númer

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: The configuration options have been saved.
is: Stillingarnar hafa verið vistaðar.

en: Variable
is: Breyta

en: Multiple
is: Margir

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Name
is: Nafn

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: URL
is: vefslóð

en: Modules
is: Einingar

en: Node type
is: Efnistegund

en: Menu
is: Valmynd

en: Text
is: Texti

en: Theme
is: Þema

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Configure
is: Stilla

en: Options
is: Möguleikar

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Site name
is: Nafn vefs

en: Site slogan
is: Slagorð vefs

en: User settings
is: Notandastillingar

en: Public registrations
is: Almennar skráningar

en: Only site administrators can create new user accounts.
is: Aðeins kerfisstjórar geta búið til nýja notendur.

en: Published
is: Birt

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Sticky at top of lists
is: Alltaf efst á listum

en: Variable value
is: Gildi breytu

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: E-mail address
is: Netfang

en: Time zone
is: Tímabelti

en: Unlimited
is: Ótakmarkað

en: String
is: Strengur

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Default front page
is: Sjálfgefin forsíða

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Optional
is: Valkvætt

en: Undefined
is: Óskilgreint

en: Create new revision
is: Búa til nýja útgáfu

en: Empty
is: Tóm

en: The settings have not been saved because of the errors.
is: Stillingarnar voru ekki vistaðar vegna villna.

en: First day of week
is: Fyrsti dagur vikunnar

en: Site information
is: Upplýsingar vefs

en: 200 characters
is: 200 stafir

en: 400 characters
is: 400 stafir

en: 600 characters
is: 600 stafir

en: 800 characters
is: 800 stafir

en: 1000 characters
is: 1000 stafir

en: 1200 characters
is: 1200 stafir

en: 1400 characters
is: 1400 stafir

en: 1600 characters
is: 1600 stafir

en: 1800 characters
is: 1800 stafir

en: 2000 characters
is: 2000 stafir

en: Menu settings
is: Valmyndastillingar

en: Default options
is: Sjálfgildir valmöguleikar

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: The name used to indicate anonymous users.
is: Nafnið sem notað er fyrir notendur sem eru ekki auðkenndir.

en: Examples
is: Dæmi

en: Default time zone
is: Tímabelti

en: Date - newest first
is: Dagsetning - nýjasta fyrst

en: Date - oldest first
is: Dagsetning - elsta fyrst

en: Default order
is: Sjálfgefin röð

en: Default picture
is: Sjálfgefin mynd

en: Multilingual support
is: Tungumála stuðningur

en: Must users preview posts before submitting?
is: Verða notendur að forskoða færslur áður en þær eru sendar inn?

en: The value of the variable.
is: Gildi breytunnar.

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
is: <em>Frá</em> netfangið er notað í sjálfvirkum skilaboðum og óskum um ný lykilorð. (Notið netfang sem er með sömu endingu og vefurinn til að koma í veg fyrir að skilaboðin verði merkt sem rusl.)

en: The name of this website.
is: Nafn þessarar vefsíðu.

en: Default 403 (access denied) page
is: Sjálfgefin 403 (aðgangi hafnað) síða

en: Default 404 (not found) page
is: Sjálfgefin 404 (finnst ekki) síða

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
is: Ef hakað er við þetta box, munu nýir notendur þurfa að staðfesta netfang sitt áður en þeir skrá sig inn á vefinn og munu fá til þess lykilorð sem útbúið er af kerfinu. Ef ekki er hakað við boxið, verða notendur skráðir inn á vefinn strax og þeir skrá sig sem notendur og geta þar valið sitt eigið lykilorð.

en: Welcome, new user created by administrator
is: Velkomin(n), nýr notandi útbúinn af kerfisstjóra

en: Welcome, no approval required
is: Velkomin(n), samþykkis er ekki krafist

en: Welcome, awaiting administrator approval
is: Velkomin(n), beðið er eftir samþykki kerfisstjóra

en: Text format
is: Textaforsnið

en: Regional settings
is: Svæðisbundnar stillingar

en: Preview before submitting
is: Forskoða áður en sent er

en: Display author and date information.
is: Birta nafn höfundar og dagsetningu.
