Variable (7.x-2.0) - en to th translation catalogue (134 entries)

en: Title
th: หัวข้อ

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: Reset to defaults
th: กลับไปใช้ค่าเริ่มต้น

en: Value
th: ค่า

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Overview
th: ภาพรวม

en: all
th: ทั้งหมด

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: None
th: ไม่มี

en: Country
th: ประเทศ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: The configuration options have been saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Required
th: จำเป็น

en: False
th: เท็จ

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Monday
th: จันทร์

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Wednesday
th: พุธ

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Friday
th: ศุกร์

en: Saturday
th: เสาร์

en: Modules
th: โมดูล

en: Menu
th: เมนู

en: Text
th: ข้อความ

en: Theme
th: แบบเว็บไซต์

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Site name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site slogan
th: สโลแกน

en: User settings
th: ตั้งค่าผู้ใช้

en: Public registrations
th: รูปแบบการลงทะเบียน

en: Only site administrators can create new user accounts.
th: ผู้ดูแลระบบเท่านั้นที่สามารถเพิ่มบัญชีผู้ใช้ได้

en: Sticky at top of lists
th: ค้างไว้เป็นอันแรกสุด

en: Vocabulary
th: คำศัพท์

en: E-mail address
th: อีเมล

en: Time zone
th: เขตเวลา

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Other
th: อื่นๆ

en: String
th: ข้อความ

en: Default front page
th: หน้าแรกของเว็บไซต์

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: Undefined
th: ไม่ระบุ

en: Titles only
th: เฉพาะหัวเรื่อง

en: Full text
th: เนื้อหาทั้งหมด

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
th: ผู้ชมสามารถสร้างบัญชีผู้ใช้ได้เองโดยไม่ต้องรออนุมัติ

en: Create new revision
th: บันทึกเป็นรุ่นใหม่

en: The settings have not been saved because of the errors.
th: การตั้งค่าไม่ถูกบันทึกเนื่องจากมีข้อผิดพลาด

en: First day of week
th: วันแรกของสัปดาห์

en: Site information
th: ข้อมูลเว็บไซต์

en: Length of trimmed posts
th: ความยาวของเนื้อหาย่อ

en: 200 characters
th: 200 ตัวอักษร

en: 400 characters
th: 400 ตัวอักษร

en: 600 characters
th: 600 ตัวอักษร

en: 800 characters
th: 800 ตัวอักษร

en: 1000 characters
th: 1000 ตัวอักษร

en: 1200 characters
th: 1200 ตัวอักษร

en: 1400 characters
th: 1400 ตัวอักษร

en: 1600 characters
th: 1600 ตัวอักษร

en: 1800 characters
th: 1800 ตัวอักษร

en: 2000 characters
th: 2000 ตัวอักษร

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
th: ความยาวของเนื้อหาส่วนที่ตัดมาเป็นเนื้อหาย่อ (นับเป็นตัวอักษร) เนื้อหาย่อมักใช้เป็นคำโปรยเมื่อแสดงเนื้อหานั้นในหน้าแรกของเว็บหรือใน XML feed ถ้าไม่ต้องการให้ตัดส่วนของเนื้อหา ให้ตั้งเป็น 'ไม่จำกัด' ค่าเหล่านี้จะส่งผลเฉพาะเนื้อหาที่สร้างใหม่หลังจากนี้เท่านั้น

en: Menu settings
th: ตั้งค่าเมนู

en: Default options
th: ตัวเลือก

en: The name used to indicate anonymous users.
th: คำเรียกผู้ใช้ที่ยังไม่ลงทะเบียน

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
th: หน้าแรกของเว็บไซต์จะแสดงเนื้อหาจาก URL นี้ ถ้าไม่แน่ใจให้ใส่ "node"

en: Select
th: เลือก

en: Examples
th: ตัวอย่าง

en: Variables
th: ตัวแปร

en: Default time zone
th: เขตเวลาเริ่มต้น

en: Date - newest first
th: วันที่ - ใหม่สุดมาก่อน

en: Date - oldest first
th: วันที่ - เก่าสุดมาก่อน

en: Global
th: ส่วนกลาง

en: Topics per page
th: ข้อความต่อหน้า

en: Posts - most active first
th: ข้อความโพสต์ - เคลื่อนไหวสูงสุดมาก่อน

en: Posts - least active first
th: ข้อความโพสต์ - เคลื่อนไหวน้อยสุดมาก่อน

en: Default order
th: การจัดลำดับเริ่มต้น

en: Default picture
th: รูปภาพปริยาย

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
th: URL ของรูปภาพสำหรับผู้ใช้ที่ยังไม่ได้ใส่รูปภาพของตัวเอง ถ้าไม่ต้องการใช้ให้เว้นว่างไว้

en: Boolean
th: บูลีน

en: Must users preview posts before submitting?
th: ผู้เขียนต้องดูตัวอย่างเรื่องที่เขียนก่อนส่งเรื่องหรือไม่?

en: The value of the variable.
th: ค่าของตัวแปร

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
th: อีเมลนี้จะถูกใช้ในช่อง <em>From</em> ของอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้หลังการลงทะเบียนหรือการขอรหัสผ่านใหม่ (แนะนำให้ใช้อีเมลที่ตามด้วยโดเมนเนมของเว็บไซต์ เพื่อหลีกเลี่ยงการถูกมองเป็นจดหมายขยะ)

en: Default number of forum topics displayed per page.
th: จำนวนกระทู้ในหนึ่งหน้า

en: Default display order for topics.
th: รูปแบบการจัดลำดับเริ่มต้นสำหรับกระทู้

en: Number of posts on main page
th: จำนวนเนื้อหาในหน้าแรก

en: The name of this website.
th: ชื่อของเว็บไซต์นี้

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
th: คำขวัญ สโลแกน หรือประโยคโฆษณา (มักแสดงใต้ชื่อเว็บไซต์)

en: Default 403 (access denied) page
th: หน้าที่ให้แสดงเมื่อเจอข้อผิดพลาด 403 (access denied)

en: Default 404 (not found) page
th: หน้าที่ให้แสดงเมื่อเจอข้อผิดพลาด 404 (not found)'

en: Number of items in each feed
th: จำนวนเนื้อหาต่อ feed

en: Default number of items to include in each feed.
th: จำนวนเนื้อหาที่จะใส่ใน feed

en: Feed content
th: เนื้อหา feed

en: Titles plus teaser
th: หัวเรื่องและคำโปรย

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
th: ผู้ชมสามารถสร้างบัญชีผู้ใช้ได้เองแต่ต้องรออนุมัติจากผู้ดูแลระบบ

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
th: ต้องยืนยันทางอีเมลหลังผู้ชมสร้างบัญชีผู้ใช้ใหม่

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
th: ถ้าตัวเลือกนี้ถูกเลือก รหัสผ่านที่สุ่มสร้างโดยระบบจะส่งไปให้ผู้ใช้ใหม่ทางอีเมล แต่ถ้าไม่เลือก ผู้ใช้จะสามารถล็อกอินเข้าระบบได้ทันทีหลังลงทะเบียนแล้ว

en: User registration guidelines
th: คำแนะนำในการลงทะเบียน

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
th: ข้อความนี้จะถูกแสดงในหน้าลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่ เพื่อเป็นการแนะนำวิธีการลงทะเบียนที่เหมาะสม

en: Welcome, new user created by administrator
th: ยินดีต้อนรับผู้ใช้ใหม่ (ที่ถูกสร้างโดยผู้บริหารระบบ)

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
th: ปรับแต่งเนื้อหาในอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้ใหม่ที่สร้างโดยผู้บริหารระบบ

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
th: ปรับแต่งเนื้อหาในอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้ใหม่หลังลงทะเบียน (ผู้ใช้ไม่ต้องรออนุมัติจากผู้บริหารระบบ)

en: Welcome, awaiting administrator approval
th: เนื้อความในอีเมลต้อนรับสู่ระบบ (รอการอนุมัติ)

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
th: ปรับแต่งเนื้อหาในอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้เป็นครั้งแรกหลังลงทะเบียน (ผู้ใช้ต้องรออนุมัติจากผู้บริหารระบบ)

en: Password recovery email
th: อีเมลแจ้งรหัสผ่านใหม่

en: Account activation email
th: อีเมลเปิดใช้บัญชีผู้ใช้ครั้งแรก

en: Notify user when account is activated.
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เมื่อบัญชีถูกเปิดใช้

en: Notify user when account is blocked.
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เมื่อบัญชีถูกบล็อค

en: Notify user when account is deleted.
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เมื่อบัญชีถูกลบ

en: Signature support
th: สนับสนุนข้อความลงท้าย

en: Picture support
th: รูปภาพของผู้ใช้

en: Picture maximum dimensions
th: ขนาดเป็นพิกเซลที่อนุญาต

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
th: ขนาดใหญ่ที่สุดของรูปภาพที่อนุญาตให้ใช้ (วัดเป็นพิกเซล)

en: Picture maximum file size
th: ขนาดของแฟ้มรูปภาพ

en: Maximum file size for pictures, in kB.
th: ขนาดแฟ้มรูปภาพที่อนุญาตให้ใช้งาน (วัดเป็น kB)

en: Picture guidelines
th: คำแนะนำในการอัพโหลดรูปภาพ

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
th: ข้อความนี้จะถูกแสดงในหน้าอัพโหลดรูปภาพ (นอกเหนือไปจากคำแนะนำทั่วไป เช่น เรื่องขนาด) เพื่อบอกให้ผู้ใช้รู้วิธีที่เหมาะสมในการอัพโหลดรูปภาพ

en: Text format
th: รูปแบบข้อความ

en: Regional settings
th: การตั้งค่าภูมิภาค

en: Site email address
th: ที่อยู่อีเมลของเว็บไซต์

en: Default country
th: ประเทศปกติ

en: Author username and publish date will be displayed.
th: ชื่อผู้ใช้ของผู้เขียนและวันเผยแพร่จะถูกนำแสดงผล

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
th: หน้านี้จะแสดงเมื่อเอกสารร้องขอถูกปฏิเสธสำหรับผู้ใช้ปัจจุบัน ปล่อยว่างไว้เพื่อแสดงหน้าทั่วไป "การเข้าถึงถูกปฏิเสธ"

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
th: หน้านี้จะแสดงเมื่อเนื้อหาไม่ตรงกับเอกสาร ปล่อยว่างไว้เพื่อแสดงหน้าทั่วไป "หน้าไม่พบ"

en: Only applied if users may set their own time zone.
th: ใช้เฉพาะในกรณีที่ผู้ใช้สามารถตั้งค่าเขตเวลาของตัวเอง

en: Time zone for new users
th: โซนเวลาสำหรับผู้ใช้ใหม่

en: Account cancellation confirmation
th: ยืนยันการยกเลิกบัญชี
