Variable (7.x-2.1) - en to hi translation catalogue (111 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: Value
hi: मान

en: Groups
hi: समूह

en: Subject
hi: विषय

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: all
hi: सभी

en: File path
hi: दस्तावेज पथ

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Number
hi: संख्या

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Name
hi: नाम

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: URL
hi: यूआरएल

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Menu
hi: सूची

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Options
hi: विकल्प

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: User settings
hi: सदस्य संचालन निर्देश

en: Public registrations
hi: सार्वजनिक पंजीकरण

en: Only site administrators can create new user accounts.
hi: नये प्रयोक्ता खाते केवल साइट-प्रबंधक ही बना सकता है।

en: Feed description
hi: फ़ीड विवरण

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Example
hi: उदाहरण

en: Other
hi: अन्य

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: Titles only
hi: सिर्फ शीर्षक

en: Full text
hi: पूर्ण पाठ

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Empty
hi: खाली

en: The settings have not been saved because of the errors.
hi: त्रुटियों के कारण सेटिंग्स सहेजी नहीं गई हैं।

en: First day of week
hi: सप्ताह का पहला दिन

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: 200 characters
hi: २०० अक्षर

en: 400 characters
hi: ४०० अक्षर

en: 600 characters
hi: ६०० अक्षर

en: 800 characters
hi: ८०० अक्षर

en: 1000 characters
hi: १००० अक्षर

en: 1200 characters
hi: १२०० अक्षर

en: 1400 characters
hi: १४०० अक्षर

en: 1600 characters
hi: १६०० अक्षर

en: 1800 characters
hi: १८०० अक्षर

en: 2000 characters
hi: २००० अक्षर

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Default options
hi: तयशुदा विकल्प

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: The name used to indicate anonymous users.
hi: अनाम उपयोगकर्ताओं को इंगित करने के लिए उपयोग किया जाने वाला नाम।

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Debug
hi: डिबग

en: Date - newest first
hi: तिथि - नवीनतम प‌ह‌ले

en: Date - oldest first
hi: तिथि - पुराना प‌ह‌ले

en: Hot topic threshold
hi: गरम विषय की सीमा

en: Topics per page
hi: प्रति पृष्ठ पर विषय

en: Posts - most active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले सक्रिय

en: Posts - least active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले निष्क्रिय

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: Default picture
hi: सामान्य चित्र

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Multilingual support
hi: बहुभाषी समर्थन

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
hi: स्वचालित पंजीकरण और नया पासवर्ड अनुरोध के दौरान भेजे गए ईमेल, और अन्य सूचनाएं में पता. (आपकी साइट के डोमेन में समाप्त पते का उपयोग करें इससे आप इस ईमेल को स्पैम ईमेल के रूप में flag होने से रोकेंगे.)

en: Default number of forum topics displayed per page.
hi: प्रति पृष्ठ प्रदर्शित मंच(फोरम) विषयों की संख्या.

en: Default display order for topics.
hi: डिफ़ॉल्ट, विषयों के लिए प्रदर्शन का क्रम.

en: Number of posts on main page
hi: मुख्य पृष्ठ पर प्रविष्टीयों की संख्या

en: Picture support
hi: चित्र सुविधा

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Regional settings
hi: क्षेत्रीय सेटिंग

en: Site email address
hi: साइट ईमेल पता

en: Default country
hi: डिफ़ॉल्ट देश

en: Forum navigation vocabulary
hi: मंच नेविगेशन शब्दावली

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
hi: उपलब्ध चर (variables) हैं:[site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
hi: फ़ाइल अपलोड निर्देशिका में उपनिर्देशिका जहां चित्र संग्रहित किया जाएगा.
