Variable (7.x-2.1) - en to nn translation catalogue (74 entries)

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: Groups
nn: Grupper

en: Subject
nn: Emne

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Overview
nn: Oversikt

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: None
nn: Ingen

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Required
nn: Påkrevd

en: Name
nn: Namn

en: Default
nn: Standard

en: Sunday
nn: Søndag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: Modules
nn: Modular

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Date format
nn: Datoformat

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: User settings
nn: Brukarinnstillingar

en: Published
nn: Publisert

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Sticky at top of lists
nn: Satt til toppen av lista

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Time zone
nn: Tidssone

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Other
nn: Andre

en: String
nn: Streng

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
nn: @site er under vedlikehald. Vi er snart tilbake. Takk for tålmodet.

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Optional
nn: Valfri

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Empty
nn: Tom

en: Site information
nn: Opplysningar om nettstaden

en: 200 characters
nn: 200 teikn

en: 400 characters
nn: 400 teikn

en: 600 characters
nn: 600 teikn

en: 800 characters
nn: 800 teikn

en: 1000 characters
nn: 1000 teikn

en: 1200 characters
nn: 1200 teikn

en: 1400 characters
nn: 1400 teikn

en: 1600 characters
nn: 1600 teikn

en: 1800 characters
nn: 1800 teikn

en: 2000 characters
nn: 2000 teikn

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Default time zone
nn: Standard tidssone

en: Date - newest first
nn: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
nn: Dato - eldste først

en: Topics per page
nn: Emner per side

en: Posts - most active first
nn: Innlegg - mest aktive først

en: Posts - least active first
nn: Innlegg - minst aktive først

en: Default order
nn: Standard rekkjefølgje

en: Multilingual support
nn: Fleirspråksstøtte

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
nn: <em>Frå</em> adressa i automatisk utsendte e-postar, e-post for gjennoppretting av passord og andre påminningar. (Bruk ei adresse som endar likt med domenet til nettstaden for at ikkje e-posten skal verte tolka som spam.)

en: Default number of forum topics displayed per page.
nn: Standard antal forumemner som blir vist per side.

en: Default display order for topics.
nn: Standard visningsrekkjefølgje for emner.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
nn: Slå på fleirspråksstøtte for denne innhaldstypen. Eit felt for språkval vil bli lagt til redigeringsskjemaet om dette valet er aktivert. Dette feltet lar deg velje frå ein av <a href="!languages">dei aktiverte språka</a>. Dersom støtta ikkje aktivert, så vil nye innlegg bli lagra i standardspråket. Eksisterande innhald blir ikkje endra av dette valet.

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: Default country
nn: Standard land

en: Preview before submitting
nn: Førehandsvising før innsending

en: Display author and date information.
nn: Vis forfattar- og datoinformasjon.

en: Author username and publish date will be displayed.
nn: Brukarnamn og publiseringsdato vil bli vist.
