Variable Email Roles (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (10 entries)

en: Language
it: Lingua

en: Variable
it: Variabile

en: From
it: Da

en: Roles
it: Ruoli

en: Other
it: Altro

en: rules
it: regole

en: Successfully sent email to %recipient
it: Invio di email a %recipient riuscito

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
it: Invio di email al ruolo (o ruoli) %roles riuscito.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
it: Indirizzo email del mittente. Lasciare vuoto per usare l'indirizzo predefinito del sito.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
it: Scegliere i ruoli i cui utenti riceveranno l'email.
