Varnish (7.x-1.0-beta3) - en to ja translation catalogue (27 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Disabled
ja: 無効

en: None
ja: なし

en: Caching
ja: キャッシュ

en: General
ja: 全般

en: here
ja: こちら

en: Flush page cache on cron?
ja: cron時にページキャッシュをフラッシュしますか？

en: Enabled (with respect for cache_lifetime)
ja: 有効(キャッシュの寿命を含める)

en: Varnish Control Terminal
ja: Varnish コントロールターミナル

en: Varnish Control Key
ja: Varnish コントロールキー

en: Varnish connection timeout (milliseconds)
ja: Varnish 接続タイムアウト時間 (ミリ秒)

en: If Varnish is running on a different server, you may need to increase this value.
ja: もしVarnishが別のサーバーで動作していれば、この値を増やす必要があるかも知れません。

en: Varnish Cache Clearing
ja: Varnish キャッシュ クリアー

en: Drupal Default
ja: Drupal デフォルト

en: Installing the !link will enable "Selective" clearing.
ja: !link をインストールする事で "選択的" クリアーが有効になります。

en: Expire module
ja: Expire モジュール

en: Varnish status
ja: Varnish ステータス

en: Varnish connection broken
ja: Varnish 接続 故障

en: The Varnish control terminal is not responding at %server on port %port.
ja: Varnish コントロールターミナル responding at %server のポート %port で応答していません。

en: Configure your varnish integration.
ja: Varnishの統合を構成します。

en: Configure Varnish servers and cache invalidation settings
ja: Varnishサーバーとキャッシュ無効化設定を構成

en: Provides integration with the Varnish HTTP accelerator.
ja: Varnish HTTP アクセラレータの統合を提供します。

en: Varnish version
ja: Varnish バージョン

en: Select your varnish version.
ja: varnish のバージョンを選択してください。

en: Varnish ban type
ja: Varnish 禁止タイプ

en: Server down: @server:@port
ja: サーバーダウン: @server:@port

en: !status_icon The Varnish control terminal is not responding at @server on port @port.
ja: !status_icon Varnish コントロール ターミナルは @server  のポート @port で応答がありません。
