vBulletin (and Photopost) to Drupal (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (15 entries)

en: Cancel
id: Batal

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Attachment
id: Lampiran

en: Database type
id: Jenis database

en: Details
id: Rincian

en: Table prefix
id: Awalan tabel

en: Database username
id: Nama pengguna database

en: Database password
id: Sandi database

en: Database name
id: Nama database

en: Database host
id: Host database

en: Database port
id: Port databases

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
id: Opsi ini hanya penting pada beberapa situs. Jika Anda tidak yakin apa yang harus diisi di sini, biarkan saja apa adanya atau tanyakan ke penyedia layanan hosting Anda.

en: Database port must be a number.
id: Port database harus merupakan angka.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
id: Terjadi kesalahan saat memproses %error_operation dengan argumen: @arguments
