vBulletin (and Photopost) to Drupal (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Cancel
it: Annulla

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Attachment
it: Allegato

en: Database type
it: Tipo database

en: Details
it: Dettagli

en: Table prefix
it: Prefisso tabella

en: Database username
it: Nome utente database

en: Database password
it: Password database

en: Database name
it: Nome database

en: Database host
it: Host database

en: Database port
it: Porta database

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
it: Queste opzioni sono necessarie solamente per alcuni siti. Se non sei sicuro di cosa inserire qui, lascia le impostazioni predefinite altrimenti consulta il tuo fornitore di hosting.

en: Database port must be a number.
it: La porta del database deve essere un numero.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di %error_operation con parametri: @arguments
