vBulletin (and Photopost) to Drupal (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (15 entries)

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Attachment
pt: Anexo

en: Database type
pt: Tipo de banco de dados

en: Details
pt: Detalhes

en: Table prefix
pt: Prefixo das tabelas

en: Database username
pt: Nome do usuário do banco de dados

en: Database password
pt: Senha do banco de dados

en: Database name
pt: Nome do banco de dados

en: Database host
pt: Servidor do banco de dados

en: Database port
pt: Porta do banco de dados

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
pt: Essas opções só são relevantes para alguns sites. Se você não souber o que por aqui, deixe as configurações padrão ou consulte a sua hospedagem.

en: Database port must be a number.
pt: A porta do banco de dados tem que ser um número.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments
