Velocity Core (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (13 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Tags
id: Tag

en: Image
id: Gambar

en: Features
id: Fitur

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Main menu
id: Menu utama

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.
