Video (7.x-2.11) - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Cancel
fr: Annuler

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Export
fr: Exporter

en: Terms and Conditions
fr: Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: Save
fr: Enregistrer

en: Are you sure you want to delete the preset %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le réglage prédéfini %name ?

en: Node
fr: Nœud

en: active
fr: actif(s)

en: configure
fr: configurer

en: Advanced
fr: Avancé

en: Video Upload
fr: Transfert vidéo

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: General
fr: Général

en: Duration
fr: Durée

en: queued
fr: mis en attente

en: Revert
fr: Rétablir

en: Video
fr: Vidéo

en: revert
fr: rétablir

en: Player settings
fr: Paramètres du lecteur

en: Video bitrate
fr: Débit de la vidéo

en: Audio sample rate
fr: Fréquence d'échantillonnage audio

en: Audio bitrate
fr: Débit audio (bitrate)

en: video
fr: vidéo

en: Not supported
fr: Non pris en charge

en: Video settings
fr: Paramètres vidéo

en: Presets
fr: Réglages prédéfinis

en: Add preset
fr: Ajouter un réglage prédéfini

en: export
fr: exporter

en: Scheduling
fr: Planification

en: Origin
fr: Origine

en: Preset name
fr: Nom du réglage prédéfini

en: Export preset
fr: Exporter un réglage prédéfini

en: Your email address
fr: Votre adresse de courriel

en: Test mode
fr: Mode test

en: Configure different aspects of the video module and its plugins
fr: Configurer les différents aspects du module vidéo et de ses plugins

en: This video is currently being processed. Please wait.
fr: Cette vidéo est actuellement en cours de traitement. Veuillez patienter.

en: Automatically start video on page load
fr: Démarrer automatiquement la vidéo au chargement de la page

en: Start the video when the page and video loads
fr: Démarrer la vidéo quand la page et la vidéo se chargent

en: The file %file does not exist.
fr: Le fichier %file n'existe pas.

en: Video transcoder
fr: Transcodeur Video

en: Bypass auto conversion
fr: Outrepasser la convertion automatique

en: Override defaults
fr: Supplanter les paramètres par défaut

en: no preview
fr: pas d'aperçu

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fr: Attention : ne l'attribuer qu'à des rôles de confiance ; cette permission touche à la sécurité.

en: Automatically start video buffering
fr: Démarrer automatiquement la mise en mémoire tampon de la vidéo

en: Start buffering video when the page and video loads
fr: Démarrer automatiquement la mise en mémoire tampon de la vidéo quand la page et la vidéo se chargent

en: Default: %value
fr: Par défaut: %value

en: Convert video on save
fr: Convertir la vidéo lors de l'enregistrement

en: Divx Player
fr: Lecteur Divx

en: Real Media Player
fr: Lecteur Real Media

en: FLV Flash Players
fr: Lecteurs Flash FLV

en: Transcoders
fr: Transcodeurs

en: Number of thumbnails
fr: Nombre de vignettes

en: Number of thumbnails to display from video.
fr: Nombre de vignettes de la vidéo à afficher.

en: terms and conditions
fr: conditions d'utilisation

en: Please select a player to play Flash videos.
fr: Veuillez choisir un lecteur pour lire les vidéos Flash.

en: Zencoder API
fr: API Zencoder

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Nothing
fr: Rien

en: Upscale
fr: Agrandir

en: Video UI
fr: Interface utilisateur de Video

en: Number of thumbnails to extract from video.
fr: Nombre de vignettes à extraire de la vidéo.

en: This must be enabled for the WYSIWYG integration to work correctly with this text filter.
fr: Ceci doit être activé pour assurer le bon fonctionnement de l'intégration WYSIWYG avec ce filtre de texte.

en: @entity using @field
fr: @entity utilisant @field

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: Converts video tags to embedded code
fr: Convertit les balises vidéo en code intégré

en: After video conversion failed.
fr: Après l'échec de la conversion vidéo.

en: Player dimensions
fr: Dimensions du lecteur

en: @name is unavailable: !errormessage
fr: @name n'est pas disponible : !errormessage

en: No transcoder
fr: Pas de transcodeur
