Views Custom Table (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save
fr: Enregistrer

en: Views
fr: Vues

en: View
fr: Voir

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Custom
fr: Personnalisé

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Month
fr: Mois

en: Day
fr: Jour

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Granularity
fr: Granularité

en: Entity
fr: Entité

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: About
fr: À propos

en: Time ago
fr: Il y a

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable.

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: Return to list
fr: Retourner à la liste

en: --None--
fr: --Aucun(e)--

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fr: Un décalage à partir de la date actuelle tel que "!example1" ou "!example2"

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Time hence
fr: Durée relative

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Durée relative (avec "Il y a/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: Created By
fr: Créé par

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", voir le <a href="@url" target="_blank">manuel PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unité de temps à afficher. 2 par défaut.

en: Timezone to be used for date output.
fr: Timezone à utiliser pour le rendu de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Timezone par défaut du site ou de l'utilisateur -

en: The value is required if title for this item is defined.
fr: La valeur est obligatoire si un titre est défini pour cet élément.

en: The title is required if value for this item is defined.
fr: Le titre est requis si une valeur est définie pour cet élément.

en: Time ago (with "ago" appended) for today's date, but not for other dates
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté) par rapport à la date d'aujourd'hui, mais pas pour les autres dates.

en: Second date format
fr: Deuxième format de date

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
fr: Le format de date qui sera utilisé pour l'affichage des autres dates que celle d'aujourd'hui.

en: Custom date format of second date
fr: Format de date personnalisé de la deuxième date

en: If "Custom" is selected in "Second date format", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé" est sélectionné dans "Second format de date", voir le <a href="@url" target="_blank">manuel PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre des différentes unités de temps à afficher, qui est par défaut à 2.
