Views Custom Table (7.x-1.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Save
ja: 保存

en: Views
ja: ビュー

en: View
ja: ビュー

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Custom
ja: カスタム

en: %time ago
ja: %time 前

en: Month
ja: 月

en: Day
ja: 日

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Entity
ja: エンティティ

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: About
ja: アバウト

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ja: 粒度はふたつの日時が同じかどうかを決定する際に用いる最小単位です。例えば、粒度が「年」の場合にすべての日時が1999年であれば、それぞれ1999年のいつであるかに関わらず、同じ日時として扱います。

en: Return to list
ja: 一覧に戻る

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
ja: "!example1" や "!example2" のような現在時からのオフセット

en: %time hence
ja: %time 後

en: Time hence
ja: 経過時間

en: Time hence (with "hence" appended)
ja: 経過時間 ("経過"を追加)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（未来の日時には前に "-" を付加）

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（過去の日時には前に "-" を付加）

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ja: 「カスタム」の場合は <a href="@url" target="_blank">PHP マニュアル</a>

en: Timezone to be used for date output.
ja: 日時の出力に使用するタイムゾーン。

en: - Default site/user timezone -
ja: - デフォルトのサイト・ユーザータイムゾーン -

en: The value is required if title for this item is defined.
ja: このアイテムのタイトルが定義されていれば、値は必須です。

en: The title is required if value for this item is defined.
ja: このアイテムの値が定義されていれば、タイトルは必須です。

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
ja: 今日以外の日付のレンダリングに使われる日付フォーマット。
