Views Custom Table (7.x-1.0-alpha2) - en to oc translation catalogue (35 entries)

en: delete
oc: suprimir

en: Delete
oc: Suprimir

en: Cancel
oc: Anullar

en: Description
oc: Descripcion

en: Save
oc: Enregistrar

en: Views
oc: Vistas

en: View
oc: Veire

en: Year
oc: Annada

en: Date format
oc: Format de data

en: Custom
oc: Personalizat

en: %time ago
oc: I a %time

en: Month
oc: Mes

en: Day
oc: Jorn

en: Hour
oc: Ora

en: Minute
oc: Minuta

en: Second
oc: Segonda

en: Granularity
oc: Granularitat

en: Entity
oc: Entitat

en: Timezone
oc: Fus orari

en: About
oc: A prepaus

en: Time ago
oc: Il y a

en: Custom date format
oc: Format de data personalizat

en: Time ago (with "ago" appended)
oc: Temps relatiu (amb "il y a" apondut)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
oc: Durada (amb "il y a/dans" apondut)

en: Value type
oc: Tipe de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
oc: Data dins n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS es préférable

en: Invalid date format.
oc: Format de data invalid.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
oc: La granularitat es la mai pichona unitat a utilizar per determinar se doas datas son identicas ; per exemple, se la granularitat es "Annada", totas las datas de l'annada 1999, indépendamment del mes e del jorn, seràn consideradas coma identiques.

en: Return to list
oc: Tornar a la lista

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
oc: Un decalatge a partir de la data actuala tal coma "!example1" o "!example2"

en: %time hence
oc: Dins %time

en: Time hence
oc: Temps relatiu

en: Time hence (with "hence" appended)
oc: Temps relatiu (amb "d'ici/dans" apondut)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
oc: Durada (las datas venentas an un "-" en prefix)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
oc: Durada (las datas passadas an un "-" en prefix)
