Views Custom Table (7.x-1.0-alpha3) - en to ro translation catalogue (40 entries)

en: Delete
ro: Șterge

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Edit
ro: Editați

en: Save
ro: Salvare

en: Views
ro: Vizualizări

en: View
ro: Afișează

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Custom
ro: Personalizat

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Month
ro: Lună

en: Day
ro: Zi

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Entity
ro: Entitate

en: Timezone
ro: Fus orar

en: About
ro: Despre

en: Time ago
ro: Timp în urmă

en: Relations
ro: Relații

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Time ago (with "ago" appended)
ro: Timp în urmă (cu "în urmă" adăugat)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ro: Perioadă de timp (cu "în urmă/de aici" atașat)

en: Value type
ro: Tipul valorii

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: Invalid date format.
ro: Format de dată invalid.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ro: Granularitatea este cea mai mică unitate folosită la determinare dacă două date sunt aceleași; de exemplu, dacă granularitaea este "An" apoi toate datele în 1999, indiferent dacă acestea se încadrează în 1999, vor fi considerate aceeași dată.

en: Return to list
ro: Înapoi la listă

en: %time hence
ro: %time de aici înainte

en: Time hence
ro: Timp de aici înainte

en: Time hence (with "hence" appended)
ro: Timp de aici înainte (cu "de aici înainte" anexat)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ro: Perioadă de timp (datele din viitor au "-" prefixat)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ro: Perioadă de timp (datele din trecut au "-" prefixat)

en: Created By
ro: Creat de

en: Timezone to be used for date output.
ro: Fusul orar folosit pentru formatul de ieșire al datei.

en: - Default site/user timezone -
ro: - Fusul orar implicit al sitului/utilizatorului -

en: The value is required if title for this item is defined.
ro: Valoarea este necesară dacă titlul pentru acest element este definit.

en: The title is required if value for this item is defined.
ro: Titlul este necesar dacă valoarea pentru acest element este definită.
