Views Custom Table (7.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Edit
id: Sunting

en: Save
id: Simpan

en: Views
id: View

en: View
id: Lihat

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Custom
id: Tersuai

en: %time ago
id: %time lalu

en: Month
id: Bulan

en: Day
id: Hari

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Entity
id: Entitas

en: Timezone
id: Zona waktu

en: About
id: Tentang

en: Time ago
id: Waktu lalu

en: Relations
id: Relasi

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: Time ago (with "ago" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
id: Rentang waktu (dengan "lalu/dari" ditambahkan)

en: Value type
id: Tipe nilai

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
id: Tanggal dalam format yang mudah dibaca mesin. CCYY-MM-DD HH:MM:SS lebih diutamakan.

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
id: Granuralitas adalah unit terkecil yang digunakan pada saat menentukan apakah dua tanggal adalah sama; Misalnya, jika granuralitas adalah "Tahun" makan semua tanggal dalam 1999, terlepas dari kapan dalam 1999, akan dianggap sebagai tanggal yang sama.

en: Return to list
id: Kembali ke daftar

en: %time hence
id: %time lalu

en: Time hence
id: Waktu lalu

en: Time hence (with "hence" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)

en: Timezone to be used for date output.
id: Zona waktu yang digunakan pada output tanggal

en: - Default site/user timezone -
id: - Zona waktu standar situs/pengguna -

en: The value is required if title for this item is defined.
id: Nilainya wajib jika judul untuk item telah terdefinisi.

en: The title is required if value for this item is defined.
id: Judul wajib jika nilai dari item telah terdefinisi.
