Views Custom Table (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (46 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Save
it: Salva

en: Views
it: Viste

en: View
it: Visualizza

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: Custom
it: Personalizzato

en: %time ago
it: %time fa

en: Month
it: Mese

en: Day
it: Giorno

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Granularity
it: Granularità

en: Entity
it: Entità

en: Timezone
it: Fuso orario

en: About
it: Informazioni

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Relations
it: Relazioni

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
it: La granularità è la più piccola unità usata quando si determina se due date sono uguali; per esempio, se la granularità è "Anno" allora tutte le date in 1999, indipendentemente da quando cadono nel 1999, saranno considerate la stessa data.

en: Return to list
it: Ritorna all'elenco

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
it: Un periodo relativo al presente come "!example1" or "!example2"

en: %time hence
it: %time da adesso

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se "Personalizzato", vedere il <a href="@url" target="_blank">manuale PHP </a>per i formati delle date. Altrimenti inserire il numero delle differenti unità di tempo da visualizzare, il valore predefinito è 2.

en: Timezone to be used for date output.
it: Il fuso orario da utilizzare per l'output della data.

en: - Default site/user timezone -
it: Fuso orario predefinito per il sito/utente -

en: The value is required if title for this item is defined.
it: Il valore è richiesto se il titolo per questo oggetto è definito.

en: The title is required if value for this item is defined.
it: Il titolo è richiesto se il valore di questo oggetto è definito.

en: Time ago (with "ago" appended) for today's date, but not for other dates
it: Tempo fa (con "fa" accodato) per la data attuale, ma non per altre date

en: Second date format
it: Formato seconda data

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
it: Il formato data che sarà usato per visualizzare date diverse da oggi.

en: Custom date format of second date
it: Formato data personalizzato della seconda data

en: If "Custom" is selected in "Second date format", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se viene scelto "Personalizzato" in "Formato seconda data", vedere <a href="@url" target="_blank">il manuale PHP</a> per i formati data. Altrimenti, inserisci il numero di differenti unità di tempo da mostrare (predefinito 2).
