Views (7.x-3.0-beta3) - en to ja translation catalogue (930 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: user
ja: ユーザー

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: footer
ja: フッター

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Center
ja: 中央

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Required
ja: 必須

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: settings
ja: 設定

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: header
ja: ヘッダー

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Open
ja: オープン

en: Core
ja: コア

en: Clean up
ja: クリーンアップ

en: Icon
ja: アイコン

en: Views
ja: 表示

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Display
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Files
ja: ファイル

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Separator
ja: セパレーター

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: term
ja: ターム

en: All
ja: すべて

en: Access log
ja: アクセスログ

en: Active
ja: アクティブ

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Selected
ja: 選択済み

en: Aggregator category
ja: アグリゲーターカテゴリー

en: Aggregator feed
ja: アグリゲーターフィード

en: Aggregator item
ja: アグリゲーターアイテム

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Session ID
ja: セッションID

en: File ID
ja: ファイルID

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: 回数

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Normal
ja: ノーマル

en: %time ago
ja: %time前

en: Advanced
ja: 高度

en: Maximum
ja: 最大

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Month
ja: 月

en: System
ja: システム

en: Current
ja: 現在

en: node
ja: ノード

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Other
ja: その他

en: Align
ja: 文字寄せ

en: Basic
ja: 基本

en: List type
ja: リスト形式

en: Role
ja: 役割

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Users
ja: ユーザー

en: Referrer
ja: リファラ

en: Both
ja: 両方

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Administer views
ja: 表示を管理する

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Normal menu item
ja: 通常のメニューアイテム

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Order
ja: オーダー

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ja: ビューの名称には半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Views UI
ja: ビュー UI

en: Random
ja: ランダム

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Position
ja: ポジション

en: Last checked
ja: 最終確認日時

en: Profile
ja: プロフィール

en: Term description
ja: タームの説明

en: fields
ja: フィールド

en: Operation
ja: 操作

en: reply
ja: 返信

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Hidden
ja: 非表示

en: Approved
ja: 承認済み

en: Show
ja: 表示

en: Other queries
ja: その他のクエリー

en: Timer
ja: タイマー

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Source
ja: ソース

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Display name
ja: 表示名

en: Query
ja: クエリー

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Link label
ja: リンクラベル

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: or
ja: または

en: Convert
ja: 交換

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: revert
ja: 戻す

en: All tags
ja: 全タグ

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Reverse
ja: 逆順

en: Thousands separator
ja: 桁区切り

en: Not published
ja: 非掲載

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Plural
ja: 複数

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: Sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Base path
ja: ベースパス

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Translations
ja: 翻訳

en: Sticky
ja: 固定

en: Ok
ja: OK

en: cancel
ja: キャンセル

en: Output format
ja: 出力書式

en: Storage
ja: 格納

en: Group settings
ja: グループの設定

en: Apply
ja: 適用

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください

en: Information
ja: 情報

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: Thread
ja: スレッド

en: Extension
ja: 拡張子

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: <Any>
ja: <すべて>

en: Rearrange
ja: 並べ替え

en: empty
ja: 空

en: Attach to
ja: 添付先

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Identifier
ja: 識別子

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: No title
ja: タイトルなし

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: contains
ja: 含む

en: Data
ja: データ

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: No name
ja: 名前なし

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: Or
ja: または

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @sで並べ替え

en: and
ja: かつ

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Nid
ja: ノードID

en: Parent comment
ja: 親コメント

en: The parent comment.
ja: このコメントの返信先である親コメント。

en: Author's website
ja: 投稿者のウェブサイト

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ja: スレッド化される場合のコメントの深さを表示します。

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ja: スレッド化の順番で並べ替えます。これは子コメントをそれらの親コメントと共に保存します。

en: Reply-to link
ja: 返信リンク

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ja: コメントに返信するためのリンクを出力します。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Link this field to its user or an author's homepage
ja: このフィールドを投稿者のアカウントページまたはホームページへリンク

en: field
ja: フィールド

en: nodes
ja: ノード

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: clone
ja: 複製

en: View settings
ja: ビューの設定

en: Week @week
ja: 第 @week 週

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: The taxonomy vocabulary ID
ja: タクソノミーボキャブラリーID

en: The taxonomy term ID
ja: タクソノミータームID

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: The language the content is in.
ja: コンテンツの言語。

en: Entity type
ja: エンティティータイプ

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Inherit
ja: 継承

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: The weight, used for sorting.
ja: 並び替えの際に使用するウェイト。

en: Display format
ja: 表示形式

en: In the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01～53）の形式。

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Invalid display id @display
ja: 不正なディスプレイID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ja: エラー: @table > @field のハンドラーは存在しません！

en: Do not use a relationship
ja: リレーションシップを使用しない

en: Display type
ja: 表示形式

en: The cache has been cleared.
ja: キャッシュをクリアーしました。

en: of
ja: の

en: Default sort order
ja: デフォルトの並び順

en: translate
ja: 翻訳

en: No link
ja: リンクなし

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Analyze
ja: 分析

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Expression
ja: 式

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ja: 指定した権限を持つユーザーへアクセス権限を付与します。

en: Show All
ja: すべて表示

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Theming information
ja: テーマ情報

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Do not cache
ja: キャッシュしない

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ja: 未ログインユーザーに表示するための値で上書き

en: Text to display for anonymous users
ja: 匿名ユーザーに向けて表示するテキスト

en: Use default RSS settings
ja: RSS に関するデフォルトの設定を使用

en: Title plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: No role
ja: 役割なし

en: View link
ja: 表示リンク

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: Link this field
ja: このフィールドをリンク

en: Only show "listed" file attachments
ja: 「リストに表示」されている添付ファイルだけを表示

en: Delete link
ja: 削除リンク

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Localization
ja: ローカライズ

en: Cache once for everything (global)
ja: 全体で一度キャッシュ（共通）

en: Per page
ja: ページ単位

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per role per page
ja: 役割単位かつページ単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Per user per page
ja: ユーザー単位かつページ単位

en: Has Avatar
ja: アバター登録済み

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: Sum
ja: 合計

en: Remove group
ja: グループを削除

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: Numeric
ja: 数値

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Add comment link
ja: コメント追加リンク

en: Broken handler @table.@field
ja: 壊れているハンドラー @table.@field

en: Skipping broken view @view
ja: 壊れているビュー @view をスキップ

en: Ajax callback for view loading.
ja: 表示読込用のAjaxコールバック

en: Changes cannot be made to a locked view.
ja: ロックされた表示は変更することはできません

en: Create customized lists and queries from your database.
ja: カスタマイズされた一覧とクエリーをデータベースから作成する

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ja: 表示の管理インターフェース。 このモジュールを利用せずに、表示の作成や編集はきません。

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Fail basic validation if any argument is given
ja: 余分な引数が与えられたら検証を失敗にする

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ja: このオプションを有効にすると、必要なものより多くの引数がビューに与えられた場合に検証を失敗させることができます。

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: Exclude from display
ja: 表示から除外

en: Rewrite the output of this field
ja: フィールドの出力を変更

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このフィールドの表示に使用する文字列。HTMLを含めることができます。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: Output this field as a link
ja: このフィールドをリンクとして表示

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ja: このオプションを有効にすると、このフィールドはリンクとして表示されます。以下でリンク先を指定してください。

en: Link path
ja: リンクパス

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このリンクのDrupal内部パスまたは絶対URL。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: The CSS class to apply to the link.
ja: このリンクに適用するCSSクラス。

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ja: 多くのブラウザでリンクにカーソルを重ねたときにツールチップとして表示される「alt」属性に設定する文字列。

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ja: このリンクの前に表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ja: このリンクの後ろに表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Trim this field to a maximum length
ja: 最大文字数でこのフィールドをトリミング

en: Trim only on a word boundary
ja: 単語の区切りでトリミング

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ja: このオプションを有効にすると、単語の区切りでフィールドがトリミングされて表示されます。最大文字数を超えることはありません。単語の区切りが無ければ、フィールドは何も表示しません。

en: Add an ellipsis
ja: 省略符号を追加

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ja: このオプションを有効にすると、フィールドの内容が切り詰められた場合に「...」を追加します。

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのHTMLタグを除去して表示します。

en: Field can contain HTML
ja: フィールドに HTML を含める

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ja: このオプションを有効にすると、トリミングの後にHTML コレクターが実行され、タグが正しく閉じられているようにします。

en: File size display
ja: ファイルサイズの表示

en: Formatted (in KB or MB)
ja: フォーマット済み（KBまたはMB）

en: Raw bytes
ja: バイト数そのまま

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
ja: 「カスタム」の場合は、日付の書式について <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP のドキュメント</a> を参照してください。「現在からの時間」の場合は、表示する差異の単位数で、デフォルトは 2 です。

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Operator identifier
ja: オペレーターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このオペレーターを区別できるようにします。

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このフィルターを区別できるようにします。必ず入力してください。

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ja: フィルターを外部設置する場合は識別子を入力してください。

en: This identifier is not allowed.
ja: この識別子は許可されていません。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Limit list to selected items
ja: 選択した項目だけをリストに表示

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ja: このオプションを有効にすると、ここで選択することができるのはユーザーに表示される項目だけとなります。

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Require this relationship
ja: このリレーションシップを必須とする

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: Advanced helpモジュールが有効であれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: !href からAdvanced helpモジュールをインストールすれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: These queries were run during view rendering:
ja: ビューのレンダリング中に以下のクエリーが実行されました:

en: This display has no path.
ja: このディスプレイにはパスがありません。

en: Query build time
ja: クエリー構築時間

en: Query execute time
ja: クエリー処理時間

en: View render time
ja: 生成時間を表示

en: No query was run
ja: 実行されたクエリーはありません

en: Unable to preview due to validation errors.
ja: 検証エラーのため、プレビュー出来ません。

en: View name
ja: ビューの名前

en: View description
ja: ビューの説明

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ja: Viewsの管理画面で表示される説明で、何のためのビューかを表します。

en: View tag
ja: ビューのタグ

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
ja: このビューのタグを入力してください（任意）。管理画面でビューを並び替える場合にだけ使用されます。

en: Are you sure you want to delete the view %name?
ja: ビュー %name を本当に削除しますか？

en: The view has been deleted.
ja: ビューを削除しました。

en: There is no lock on view %view to break.
ja: ビュー %view はロックされていません。

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ja: ビュー %name のロックを本当に解除しますか？

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ja: ロックを解除すると、!userが行った変更で保存されていないものがすべて失われます！

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ja: ロックが解除されました。このビューは編集可能です。

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ja: このビューに使用する名称を、ソースに含まれているものとは別に指定する場合は入力してください。空欄にすると、ソースに含まれている名称を使用します。

en: Paste view code here
ja: ビューのコードをここに貼り付けてください

en: Unable to interpret view code.
ja: ビューのコードを解析できません。

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
ja: Views のバージョン 1 で作成されたビューをインポートしています。バージョン 2 で正しく動作させるためには、いくつかのパラメーターを調整する必要があるかもしれません。

en: That view is not compatible with this version of Views.
ja: このバージョンのViewsと互換性のないビューです。

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ja: 同じ名前のビューが存在します。他の名前を指定してください。

en: Display plugin @plugin is not available.
ja: ディスプレイプラグイン @plugin は利用できません。

en: Style plugin @plugin is not available.
ja: スタイルプラグイン @plugin は利用できません。

en: Row plugin @plugin is not available.
ja: 行プラグイン @plugin は利用できません。

en: @type handler @table.@field is not available.
ja: @type のハンドラー @table.@field は利用できません。

en: Unable to import view.
ja: ビューをインポートできません。

en: Click on an item to edit that item's details.
ja: 項目をクリックして、詳細を編集してください。

en: Invalid
ja: 不正

en: Missing style plugin
ja: 失われたスタイルプラグイン

en: Change settings for this style
ja: このスタイルの設定を変更

en: Configure @type
ja: @typeの設定

en: Broken field @id
ja: 壊れているフィールド @id

en: There are no @types available to add.
ja: 追加できる@typesがありません。

en: Configure extra settings for @type %item
ja: @typeの%itemに関するその他の設定を行う

en: Configure summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを設定

en: Clear Views' cache
ja: ビューのキャッシュをクリアー

en: Add Views signature to all SQL queries
ja: すべてのSQLクエリーにViewsのシグニチャーを追加

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ja: Viewsで生成されたすべてのクエリーは、WHERE句に 'VIEWS' = 'VIEWS' という特別な記述を含むようになります。これにより、データベースサーバーのログからViewsのクエリーを簡単に区別できるようになりますが、問題を解決する場合にだけ使用するべきです。

en: Disable views data caching
ja: ビューのキャッシュの無効化

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ja: ビューは、テーブルやモジュールおよび利用可能なビューのデータをキャッシュして、パフォーマンスを向上させます。 このチェックボックスにチェックを入れると、そのキャッシュを省略し、必要な時に常にデータを再構築するようになります。 これはサイトのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。

en: Show other queries run during render during live preview
ja: ライブプレビューを生成中に実行された他のクエリーを表示

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ja: Drupalには、ビューを生成中にも多くのクエリーを実行する能力があります。このオプションを有効にすると、ライブプレビューのビューを生成中に実行したすべてのクエリーを表示します。

en: Enable views performance statistics via the Devel module
ja: Develモジュールを用いたViewsのパフォーマンスに関する統計を有効化

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
ja: このオプションを有効にすると、<em>Develモジュールがインストールされている場合に</em>Viewsのクエリーやパフォーマンスに関する統計が有効となります。

en: Page region to output performance statistics
ja: パフォーマンスの統計を出力するページ領域

en: Error: missing @component
ja: エラー: 失われた@component

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ja: このビューにはデフォルトのディスプレイしかなく、そのためサイトのどこにも配置できません。ページやブロックのディスプレイを追加してください。

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
ja: データベース上には変換できる Views 1 のビューは存在しません。

en: Converted
ja: 変換済み

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
ja: 下記のリストはデータベースにある Views バージョン 1 のビューです。Views バージョン 2 で動作するように変換することもできますし、削除することもできます。変換は同じ名前の Views 2 のビューがない場合にだけ行うことができます。

en: Unable to find view.
ja: ビューが見つかりません。

en: Unable to convert view.
ja: ビューを変換できません。

en: The view has been deleted
ja: ビューを削除しました

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Default settings for this view.
ja: このビューのデフォルト設定

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ja: URLとメニューリンクがあるページとしてビューを表示します。

en: Display the view as a block.
ja: ブロックとしてビューを表示します。

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ja: 他のディスプレイに添付することで、ひとつのビューに複数のビューを表示することができます。

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ja: RSSフィードのようなフィードとしてビューを表示します。

en: Displays rows one after another.
ja: 1行ずつ表示。

en: Displays rows as an HTML list.
ja: HTMLリスト形式で行を表示します。

en: Displays rows in a grid.
ja: グリッド形式で行を表示します。

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Displays the default summary as a list.
ja: デフォルトのサマリーをリスト形式で表示。

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ja: 行で区切るかインラインかを選択して、形式なしでサマリーを表示

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Will be available to all users.
ja: すべてのユーザーが利用可能。

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ja: 指定した役割のいずれかを持つユーザーにアクセス権限が付与されます。

en: No caching of Views data.
ja: Views のデータをキャッシュしません。

en: Time-based
ja: 時間基準

en: Simple time-based caching of data.
ja: 単純に時間を基準としてデータをキャッシュします。

en: sort criteria
ja: 並び順

en: Sort criterion
ja: 並び替え基準

en: sort criterion
ja: 並び替え基準

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ja: アグリゲーターアイテムは外部のRSSやAtomニュースフィードからインポートされます。

en: The title of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムのタイトル。

en: The link to the original source URL of the item.
ja: アイテムのオリジナルソースのURLへのリンク。

en: The author of the original imported item.
ja: インポート元の項目の作成者。

en: The actual content of the imported item.
ja: インポートした項目の実際のコンテンツ。

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ja: 元のフィードアイテムが投稿された日時。（インポートされた日時となるフィードもあります）

en: Feed ID
ja: フィードID

en: The unique ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの固有のID。

en: The title of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのタイトル。

en: The link to the source URL of the feed.
ja: フィードのソースURLへのリンク。

en: The date the feed was last checked for new content.
ja: 最後にフィードをチェックした日時。

en: The description of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの説明。

en: The date of the most recent new content onf the feed.
ja: フィードに含まれている最も新しいコンテンツの日時。

en: The unique ID of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのユニークID。

en: The title of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのタイトル。

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ja: 元のソースに含まれているデータでアグリゲーターの項目を表示します。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ja: ブックページの階層の深さ。トップレベルのブックは階層が 1 です。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The comment ID of the field
ja: フィールドのコメントID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ja: コメント投稿者の名前。投稿者のホームページへのリンクとして出力可能です。

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメント投稿者のウェブサイトアドレス。リンクとして出力可能です。投稿者が登録済みユーザーの場合は値がありません。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Provide a simple link to view the comment.
ja: コメントを表示するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to edit the comment.
ja: コメントを編集するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to delete the comment.
ja: コメントを削除するシンプルなリンクを表示。

en: The User ID of the comment's author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: Parent CID
ja: 親CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ja: 親コメントのコメントID。

en: Last comment time
ja: 最新コメント日時

en: Date and time of when the last comment was posted.
ja: 最後にコメントが投稿された日時。

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: The name of the author of the last posted comment.
ja: 最後に投稿されたコメントの投稿者名。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The number of comments a node has.
ja: ノードに寄せられたコメント数。

en: Updated/commented date
ja: 更新またはコメント日時

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ja: コメントが投稿されたかノードが更新された最終の日時。

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Comment status
ja: コメントステータス

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ja: ノードでコメントが有効かどうか。

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Display the comment with standard comment view.
ja: 通常の方法でコメントを表示します。

en: Display the comment as RSS.
ja: RSSとしてコメントを表示します。

en: Link to contact page
ja: コンタクトページへのリンク

en: Provide a simple link to the user contact page.
ja: ユーザーのコンタクトページへの単純なリンクを出力します。

en: Locale source
ja: ロケールソース

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ja: 翻訳用の原文。英語かもしくはサイトのデフォルト言語。

en: The ID of the source string.
ja: 元の文字列のID。

en: The group the translation is in.
ja: 翻訳が含まれているグループ。

en: The version of Drupal core that this string is for.
ja: この文字列が対象としている Drupal コアのバージョン。

en: Provide a simple link to edit the translations.
ja: 翻訳を編集するための単純なリンクを出力します。

en: Locale target
ja: 対象言語

en: The full translation string.
ja: 翻訳全文。

en: The language this translation is in.
ja: この翻訳の言語。

en: Singular LID
ja: 単一のLID

en: The ID of the parent translation.
ja: 親翻訳のID。

en: Whether or not the translation is plural.
ja: 複数の翻訳が存在するかどうか。

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Poll
ja: 投票

en: Whether the poll is open for voting.
ja: 投票がオープンとなっているかどうか。

en: Profile textfield
ja: プロフィールのテキストフィールド

en: Profile textarea
ja: プロフィールのテキストエリア

en: Profile checkbox
ja: プロフィールのチェックボックス

en: Profile URL
ja: プロフィールのURLフィールド

en: Profile selection
ja: プロフィールの選択リスト

en: Profile freeform list %field-name.
ja: プロフィールのフリーフォームリスト %field-name。

en: Profile date %field-name.
ja: プロフィールの日付フィールド %field-name。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Links from
ja: リンク元

en: Other nodes that are linked from the node.
ja: ノードからリンクを張られている他のノード。

en: Links to
ja: リンク先

en: Other nodes that link to the node.
ja: ノードへリンクを張っている他のノード

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: Display the results with standard search view.
ja: 通常の検索ビューで結果を表示。

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Stores site access information.
ja: サイトのアクセス情報を保存します。

en: Browser session ID of user that visited page.
ja: ページを閲覧したユーザーのブラウザーセッションID。

en: Title of page visited.
ja: 閲覧したページのタイトル。

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ja: 閲覧ページの内部パス（Drupalルートからの相対パス）

en: Referrer URI.
ja: リファラーURI。

en: Hostname of user that visited the page.
ja: ページを閲覧したユーザーのホスト名。

en: The user who visited the site.
ja: サイトに訪れたユーザー。

en: Timestamp of when the page was visited.
ja: ページを閲覧した時間のタイムスタンプ。

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ja: Drupalや様々なモジュールによって管理されているファイル。

en: The ID of the file.
ja: ファイルのID。

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: The path of the file.
ja: ファイルのパス。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: The status of the file.
ja: ファイルのステータス。

en: The date the file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされた日時。

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。「タクソノミー: ターム」フィールドのすべてのボキャブラリーとなるでしょうし、同様に重複が生じる可能性があります。

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ja: タクソノミータームはノードに関連付けられています。

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
ja: タクソノミーターム。これを使用すると、ビューにノードが重複して現れることがあることに注意してください。重複を減らすフィルターを追加してください。

en: Taxonomy term name.
ja: タクソノミータームの名称。

en: The term weight field
ja: タームのウェイトフィールド

en: The description associated with a taxonomy term.
ja: タクソノミータームについての説明。

en: The parent term of the term.
ja: タームの親ターム。

en: Term synonym
ja: 同義語

en: Term ID (with depth)
ja: タームID（深さ指定）

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
ja: 深さのフィルターはより複雑ですので、用意されているオプションは少ないです。

en: Term ID depth modifier
ja: タームIDの深さ指定

en: Node translation
ja: ノード翻訳

en: Translation set node ID
ja: 翻訳セットのノードID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ja: コンテンツが属している翻訳セットのID。

en: The source that this content was translated from.
ja: このコンテンツの翻訳元となったソース。

en: Child translation
ja: 子翻訳

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: upload
ja: アップロード

en: Listed
ja: リストに表示

en: Whether or not the file is marked to be listed.
ja: ファイルがリストに表示されているかどうか。

en: Has attached files
ja: 添付ファイルがある

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
ja: 添付ファイルがある項目だけを表示します。複数の添付ファイルがある場合は、重複して出力されることもあります。

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ja: ユーザーのメールアドレス。通常、このフィールドはユーザーに対して表示されないので、注意して使用してください。

en: Language of the user
ja: ユーザーの使用言語

en: The date the user was created.
ja: ユーザーの作成日時。

en: The user's last access date.
ja: ユーザーの最終アクセス日時。

en: The user's last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時。

en: The user's signature.
ja: ユーザーの署名。

en: Provide a simple link to edit the user.
ja: ユーザーを編集する単純なリンクを出力します。

en: Roles that a user belongs to.
ja: ユーザーの所属する役割。

en: User ID from URL
ja: URL から取得したユーザーID

en: User ID from logged in user
ja: ログインユーザーのユーザーID

en: Randomize the display order.
ja: 表示順序をランダムにします。

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: View result counter
ja: 結果のカウンターを表示

en: Displays the actual position of the view result
ja: ビューの結果内での位置を表示します。

en: Link this field to its aggregator category page
ja: このフィールドをアグリゲーターカテゴリーページへリンク

en: Link this field to its comment
ja: このフィールドをコメントにリンク

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: Type of link
ja: リンクのタイプ

en: contact
ja: コンタクト

en: Contact %user
ja: %userにコンタクトを取る

en: Unknown group
ja: 不明なグループ

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Current installed version
ja: 現在インストールされているバージョン

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: Node IDs separated by , or +
ja: 「,」（カンマ）や「+」（プラス記号）で区切られたノードID

en: Alternative sort
ja: 代替の並び順

en: Alternate sort order
ja: 代替の並び順

en: Link this field to download the file
ja: ファイルをダウンロードするリンクとしてこのフィールドを表示

en: Set the breadcrumb for the term parents
ja: 親タームのパンくずを表示

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ja: このオプションを有効にすると、パンくずにはすべての親タームが含まれ、それぞれがこのビューへリンクされます。ただひとつのタームが与えられている場合にだけ動作することに注意してください。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its taxonomy term page
ja: このフィールドをタクソノミータームページへリンク

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ja: 特定のボキャブラリーで検証する場合はそれらにチェックを入れてください。チェックがなければ、すべてのタームがパスします。

en: Term IDs separated by , or +
ja: カンマやプラス記号で区切られたタームID

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Translation option
ja: 翻訳オプション

en: To the user
ja: ユーザーへ

en: With a mailto:
ja: 「mailto:」付きで

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Enter a comma separated list of user names.
ja: ユーザー名の一欄をカンマ区切りで入力してください。

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ja[0]: ユーザーが見つかりません: @users
ja[1]: ユーザーが見つかりません: @users

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: Only allow numeric UIDs
ja: 数値によるユーザーIDの指定のみ許可

en: Only allow string usernames
ja: 文字列によるユーザー名の指定のみ許可

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ja: 選択した権限を持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、権限に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ja: チェックを入れた役割だけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、役割に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Broken field
ja: 壊れているフィールド

en: Change the title that this display will use.
ja: このディスプレイで使用するタイトルの変更。

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ja: このディスプレイで AJAX を使用するかどうか指定してください。

en: Change this display's pager setting.
ja: このディスプレイのページャー設定を変更。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ja: このディスプレイで続きへのリンクを提供するかどうかを指定

en: Specify access control type for this display.
ja: このディスプレイのアクセス制御タイプを指定してください。

en: Change settings for this access type.
ja: このアクセス制御タイプの設定を変更。

en: Specify caching type for this display.
ja: このディスプレイのキャッシュタイプを指定してください。

en: Change settings for this caching type.
ja: このキャッシュタイプの設定を変更してください。

en: Link display
ja: ディスプレイにリンク

en: Specify which display this display will link to.
ja: このディスプレイからリンクするディスプレイを指定してください。

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ja: 外部設置フォームをビューの中に表示する代わりに、ブロックとして表示します。

en: The title of this view
ja: このビューのタイトル

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ja: 通常どこにタイトルを表示しても、このタイトルはビューとともに表示されます。 例) ページのタイトル、ブロックのタイトル等

en: Use AJAX when available to load this view
ja: このビューの読み込みに利用可能であればAJAXを使用する

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ja: このオプションを有効にすると、ページングやテーブルの並び替えや外部設置フィルターに AJAX のメカニズムを使用します。これはページ全体が再読み込みされなくなることを意味します。このビューがページのメインコンテンツである場合は、特定のページにリンクを張るのが難しくなるためこの機能の使用をオススメしませんが、サイドのコンテンツにはとても役立ちます。

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: Add a more link to the bottom of the display.
ja: ディスプレイの最後尾に続きへのリンクを追加。

en: Create more link
ja: 続きへのリンクを作成

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
ja: ページビューへのリンクが張られた移動リンクをビューの一番下に追加します。複数のページビューがある場合は、上記の「ディスプレイにリンク」で指定したディスプレイへリンクを張ります。

en: The text to display for the more link.
ja: 続きへのリンクに表示するテキスト

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: Access options
ja: アクセス権限のオプション

en: Caching options
ja: キャッシュのオプション

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: Style options
ja: スタイルのオプション

en: Row style options
ja: 行スタイルのオプション

en: Which display to use for path
ja: パスに使用するディスプレイ

en: Change theme
ja: テーマを変更

en: Rescan template files
ja: テンプレートファイルを再スキャン

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ja: <strong>重要！</strong> テンプレートファイルを追加したり削除したり名前を変更した際には、システムにあるファイルをスキャンしなおして Drupal にファイルの変更を知らせる必要があります。このボタンをクリックすると、Drupal のテーマレジストリーを消去し、再スキャンを開始します。上記でハイライト表示されているテンプレートは、システムの新しい状態を反映します。

en: Theming information (display)
ja: テーマに関する情報（ディスプレイ）

en: Back to !info.
ja: !infoに戻る。

en: theming information
ja: テーマに関する情報

en: This display has no theming information
ja: このディスプレイにはテーマに関する情報がありません。

en: This is the default theme template used for this display.
ja: このディスプレイに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this display.
ja: このディスプレイの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (style)
ja: テーマに関する情報（スタイル）

en: This is the default theme template used for this style.
ja: このスタイルに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this style.
ja: このスタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (row style)
ja: テーマに関する情報（行スタイル）

en: This display has no row style theming information
ja: このディスプレイには行スタイルのテーマテンプレートがありません。

en: This is the default theme template used for this row style.
ja: この行スタイルに使用されるデフォルトのテーマテンプレート。

en: This is an alternative template for this row style.
ja: この行スタイルの代わりとなるテンプレート。

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターのフォームはビューに現れません。代わりに、Drupal ブロック管理システムでブロックを利用可能となり、外部設置フォームはそこに表示されます。このブロックは手動で有効にする必要があり、Views が自動で有効にするのではないことに注意してください。

en: (File not found, in folder @template-path)
ja: （@template-path にはファイルが見つかりません）

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ja: ディスプレイ「@display」には不正なスタイルプラグインがあります。

en: Exposed form: @view-@display_id
ja: 外部設置フォーム： @view-@display_id

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Block admin description
ja: ブロック管理用の説明

en: Block caching type
ja: ブロックのキャッシュタイプ

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: Use the site name for the title
ja: サイト名をタイトルに使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: The menu path or URL of this view
ja: このビューのメニューパスまたはURL

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムの説明に使用するテキストを入力してください。

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ja: Viewsは % を含んだパスのノーマルメニューアイテムを作成できません。

en: Title is required for this menu type.
ja: このメニュータイプにはタイトルが必要です。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
ja: インラインフィールドは、前のフィールドの下ではなく隣に表示されます。

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: Grouping field
ja: グループ化フィールド

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ja: スタイル @style には行スタイルが必要ですが、行プラグインが不正です。

en: RSS description
ja: RSSの説明

en: This will appear in the RSS feed itself.
ja: RSSフィードの中に出力されます。

en: Display record count with link
ja: リンクに件数を表示

en: Override number of items to display
ja: 表示する項目数を上書き

en: Display items inline
ja: 項目をインラインで表示

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
ja: デフォルトの並び順が選択されている場合に、どの並び順をデフォルトとして使用するか指定してください。

en: None defined
ja: 未定義

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ja: このビューはユーザー !user が編集中のため、他のユーザーが編集できないようロックがかけられています。このロックは !age 前からのものです。<a href="!break">このロックを解除</a>するにはリンクをクリックしてください。

en: New view
ja: 新しいビュー

en: Changed view
ja: 変更済みビュー

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: There are no views to be exported at this time.
ja: 現在はエクスポートするビューがありません。

en: Show only these tags
ja: これらのタグだけ表示

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
ja: modules/@module ディレクトリーまたは modules/@module/includes ディレクトリーにある @module.views_default.inc にこの内容を追加してください。

en: Bulk export
ja: 一括エクスポート

en: Allows exporting multiple views at once.
ja: 一度に複数のビューをエクスポートできるようにする。

en: - All -
ja: - 全て -

en: Content translation
ja: コンテンツ翻訳

en: Reorder
ja: 並び替え

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: In code
ja: コード内

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Number of pages
ja: ページ数

en: The view %name has been saved.
ja: ビュー %name を保存しました。

en: Remove all Views 1 tables
ja: Views 1のテーブルをすべて削除

en: All Views 1 tables have been removed.
ja: Views 1のテーブルをすべて削除しました。

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ja: すべての結果が含まれたセレクトボックスを表示し、その各ページにユーザーは移動できるようになります。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: SQL Query
ja: SQLクエリー

en: Always display more link
ja: 続きへのリンクを常に表示

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
ja: 続きを表示する件数が無い場合でも、続きへのリンクを表示します。

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ja: 閲覧中のユーザーにコメントを投稿する権限があれば、通常のコメント投稿用リンクを表示します。

en: Full content
ja: 全文

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja[0]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。
ja[1]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
ja: このエリアのラベルは、管理用としてのみ表示されます。

en: If checked this area will be rended, even if the views has no results.
ja: チェックがあれば、たとえビューの結果が0件であってもこのエリアを表示します。

en: Remove this display
ja: このディスプレイを除去

en: Remove group @group
ja: グループ @group を除去

en: Default group
ja: デフォルトのグループ

en: Group @group
ja: グループ @group

en: Group type
ja: グループタイプ

en: Display all items
ja: すべての件数を表示

en: Display a specified number of items
ja: 表示件数を指定

en: Change the machine name of this display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称を変更。

en: Change settings for this pager type.
ja: このページャーのタイプを変更

en: The machine name of this display
ja: このディスプレイのシステム内部名称

en: This is machine name of the display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称です。

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームの送信ボタンに表示するテキスト。

en: Include reset button
ja: リセットボタンを含む

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターにセットされているすべての値をリセットするボタンを外部設置フォームに表示します。

en: Reset button label
ja: リセットボタンのラベル

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームのリセットボタンに表示する文字列。

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
ja: 外部設置した並び替えセレクトボックスに表示する文字列。

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
ja: スキップする件数。例えば、このフィールドに3を入力すると、最初の3件がスキップされ、表示されなくなります。

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ja: 総ページ数。すべてのページを表示する場合は空欄にしてください。

en: Exposed options
ja: 選択肢を外部設置

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
ja: チェックを入れると、ビューの各ページに表示される項目数をユーザーが決定できるようになります。

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
ja: オフセットには0以上の整数を指定してください。

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ

en: All items, skip @skip
ja: すべての項目、@skip 件をスキップ

en: All items
ja: すべての項目

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ja[0]: @count 項目、@skip 件をスキップ
ja[1]: @count 項目、@skip 件をスキップ

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ja: バージョン  @import_version の Views 用に作成されたビューですが、システムにインストールされているバージョンは @api_version です。

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ja: ビューに追加する CSS のクラス名。これによって、ビューごとに特定の CSS コードを適用することができます。スペースで区切って複数のクラスを指定することができます。

en: Access the views administration pages.
ja: ビューの管理ページへのアクセス。

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ja: このタイトルは、デフォルトのものに代わってビューの編集ページに表示されます。同じ項目を何回も使用する場合に役立ちます。

en: Date and time of when the comment was created.
ja: コメントが登録された日時。

en: Display the last comment of a node
ja: ノードの最新コメントを表示

en: Display download path instead of file storage URI
ja: ファイル保存場所の URI の代わりにダウンロードパスを表示

en: No comment
ja: コメントなし

en: Comment or document this display.
ja: このディスプレイのコメントもしくはドキュメント。

en: Display status
ja: ディスプレイの状態

en: The name and the description of this display
ja: このディスプレイの名前と説明

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この名前は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この説明は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This display's comments
ja: このディスプレイのコメント

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
ja: この値は、ビューUI内でのみ使用・表示され、このディスプレイのドキュメントして利用できます。このサイトの他のもしくは未来のメンテナーのために、どのように、もしくは、なぜこのディスプレイを設定したのか等のメモとして利用できます。

en: Status of this display
ja: このディスプレイの状態

en: Enable display
ja: ディスプレイを有効にする

en: If unchecked, this display will not be available in the site.
ja: チェックを外すと、このサイトでこのディスプレイを利用できなくなります。

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ja: ユーザーが外部設置フィルターを選択して適用するまで、結果の代わりに表示する文字列。

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
ja: このオプションを有効にすると、ページあたり項目数にすべての項目を表示する選択肢が加わります。

en: Which label will be used to display all items
ja: 「すべての項目」の表示に使用するラベル

en: The number of items to display per page.
ja: 1ページあたりに表示する項目数。

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
ja: 翻訳に対応しているフィールドは、すべてその選択されている言語で表示されます。
