Views (7.x-3.0-rc1) - en to bn translation catalogue (97 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: delete
bn: মুছে ফেল

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: E-mail
bn: ই-মেইল

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: Closed
bn: বন্ধ

en: List
bn: তালিকা

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: More
bn: আরও

en: Block title
bn: ব্লক শিরোনাম

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Version
bn: সংস্করণ

en: view
bn: প্রদর্শন

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Size
bn: সাইজ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: - None -
bn: - একটিও নয় -

en: Weight
bn: ভর

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Required
bn: অত্যাবশ্যক

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Import
bn: আমদানী

en: Book
bn: বই

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Format
bn: ফরম্যাট

en: Menu
bn: মেনু

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Unknown
bn: অজ্ঞাত

en: Attachment
bn: সংযুক্তি

en: Picture
bn: ছবি

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Continue
bn: এগিয়ে চল

en: Error
bn: ত্রুটি

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Year
bn: বছর

en: Block
bn: ব্লক

en: Module
bn: মডিউল

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Signature
bn: স্বাক্ষর

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Location
bn: অবস্থান

en: Last access
bn: সর্বশেষ ব্যবহার

en: Fields
bn: ফিল্ড

en: Last update
bn: সর্বশেষ আপডেট

en: Maximum
bn: সর্বোচ্চ

en: Month
bn: মাস

en: System
bn: সিস্টেম

en: Day
bn: দিন

en: Table
bn: টেবিল

en: List type
bn: লিস্ট (তালিকা) জাতীয়

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Order
bn: ক্রম

en: Recent comments
bn: সাম্প্রতিক মন্তব্যসমূহ

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Default language
bn: ডিফল্ট ভাষা

en: Show
bn: দেখাও

en: All tags
bn: সকল ট্যাগ

en: Not published
bn: অপ্রকাশিত

en: Space
bn: স্পেস

en: Language neutral
bn: ভাষা নিরপেক্ষ

en: All types
bn: সকল শ্রেণী

en: Aggregator
bn: সংগ্রাহক

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: sort by @s
bn: @s অনুসারে সাজাও

en: Add @type
bn: @type যোগ কর

en: Full content
bn: পূর্ণাঙ্গ কন্টেন্ট

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
bn: আক্ষরিকভাবে

en: Create a label
bn: একটি লেবেল তৈরি করুন

en: Create a CSS class
bn: একটি CSS class তৈরি করুন

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
bn: নতুন লাইনকে HTML &lt;br&gt; ট্যাগে রুপান্তরিত করে

en: Whether or not the content is published.
bn: বিষয়বস্তু প্রকাশিত বা অপ্রকাশিত যাই হোক।

en: No tags
bn: কোন ট্যাগ নেই

en: Create a page
bn: একটি পাতা তৈরি করুন

en: Create a menu link
bn: একটি মেনু লিংক তৈরি করুন

en: Create a block
bn: একটি ব্লক তৈরি করুন
