Views (for Drupal 7) (7.x-3.11) - en to cs translation catalogue (925 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: approve
cs: schválit

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Replies
cs: Odpovědí

en: Closed
cs: Zavřená

en: List
cs: Seznam

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: more
cs: více

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: footer
cs: patička

en: Comments
cs: Komentáře

en: More
cs: Více

en: On
cs: Zapnuto

en: For
cs: Pro

en: Tags
cs: Štítky

en: Block title
cs: Nadpis bloku

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Version
cs: Verze

en: view
cs: zobrazit

en: File
cs: Soubor

en: Tag
cs: Štítek

en: Edit
cs: Upravit

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Block settings
cs: Nastavení bloku

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Center
cs: Na střed

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Depth
cs: Hloubka

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Book
cs: Kniha

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Description field
cs: Pole s popisem

en: settings
cs: nastavení

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Field
cs: Pole

en: header
cs: hlavička

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Default
cs: Výchozí

en: Open
cs: Otevřené

en: Core
cs: Jádro

en: Add new
cs: Přidat nový

en: Access
cs: Přístup

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Format
cs: Formát

en: Path
cs: Cesta

en: Vocabularies
cs: Slovníky

en: Display
cs: Zobrazit

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Theme
cs: Téma vzhledu

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Attachment
cs: Příloha

en: Picture
cs: Obrázek

en: Mail
cs: E-mail

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: User
cs: Uživatel

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Files
cs: Soubory

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Node
cs: Uzly

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical
cs: Svislý

en: term
cs: podmínka

en: All
cs: Vše

en: Access log
cs: Log přístupů

en: Active
cs: Aktivní

en: Year
cs: Rok

en: Date format
cs: Formát data

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Override title
cs: Přepsat název

en: CSS class
cs: CSS třída

en: Display links
cs: Zobrazit odkazy

en: Page
cs: Stránka

en: Taxonomy terms
cs: Termíny taxonomie

en: Module
cs: Modul

en: Off
cs: Vypnuto

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Patička

en: Selected
cs: Vybráno

en: Aggregator category
cs: Kategorie agregátoru

en: Aggregator feed
cs: Zdroj agregátoru

en: Aggregator item
cs: Položka agregátoru

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Comment
cs: Komentář

en: Hostname
cs: Hostitel

en: Score
cs: Skóre

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Signature
cs: Podpis

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Log message
cs: Zpráva do logu

en: File ID
cs: ID souboru

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Term
cs: Termín

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Term name
cs: Název termínu

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Field name
cs: Název pole

en: Fields
cs: Pole

en: Widget type
cs: Typ widgetu

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Does not contain
cs: Neobsahuje

en: Is less than
cs: Je menší než

en: Is less than or equal to
cs: Je menší nebo rovno

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is greater than or equal to
cs: Je větší nebo rovno

en: Is greater than
cs: Je větší než

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Average
cs: Průměr

en: Count
cs: Počet

en: Overridden
cs: Překryto

en: Normal
cs: Normální

en: Last update
cs: Poslední obnova

en: %time ago
cs: před %time

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Sort order
cs: Pořadí

en: Sortable
cs: Lze řadit

en: Caching
cs: Mezipaměť

en: Month
cs: Měsíc

en: System
cs: Systém

en: Current
cs: Aktuální

en: Desc
cs: Sestupně

en: node
cs: uzel

en: Recent posts
cs: Poslední příspěvky

en: Day
cs: Den

en: Table
cs: Tabulka

en: Other
cs: Jiné

en: Align
cs: Zarovnání

en: Basic
cs: Základní

en: List type
cs: Typ seznamu

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Link text
cs: Text odkazu

en: Users
cs: Uživatelé

en: Referrer
cs: Odkazující stránka

en: Both
cs: Obojí

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Edit view
cs: Upravit pohled

en: Administer views
cs: Administrace pohledů

en: Existing Views
cs: Existující pohledy (views)

en: Default Views
cs: Výchozí pohledy (views)

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: Normal menu item
cs: Normální položka menu

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Operator
cs: Operátor

en: Filters
cs: Filtry

en: Optional
cs: Nepovinné

en: Recent comments
cs: Poslední komentáře

en: Random
cs: Náhodný

en: Uncategorized
cs: Nezařazeno

en: Position
cs: Pozice

en: Last checked
cs: Naposled kontrolováno

en: Profile
cs: Profil

en: Term description
cs: Popis termínu.

en: fields
cs: pole

en: Operation
cs: Operace

en: reply
cs: odpovědět

en: Tracker
cs: Sledování příspěvků

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: with comments
cs: s komentáři

en: without comments
cs: bez komentářů

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Updated date
cs: Datum úpravy

en: comments
cs: komentáře

en: Full
cs: Celé

en: Default language
cs: Výchozí jazyk

en: Regular expression
cs: Regulární výraz

en: Hidden
cs: Skryté

en: Approved
cs: Schváleno

en: Show
cs: Ukázat

en: Other queries
cs: Ostatní dotazy

en: in
cs: v

en: Messages
cs: Zprávy

en: Full text
cs: Celý text

en: Feed settings
cs: Nastavení zdroje

en: Source
cs: Zdroj

en: Replacement patterns
cs: Nahrazovací vzory

en: Display name
cs: Název zobrazení

en: Query
cs: Dotaz

en: Block name
cs: Název bloku

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Sekunda

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: Link label
cs: Text odkazu

en: author
cs: autor

en: What links here
cs: Co sem odkazuje

en: Seconds
cs: Sekund

en: Blocked
cs: Zablokován

en: or
cs: nebo

en: Parent term
cs: Nadřazený termín

en: revert
cs: vrátit

en: All tags
cs: Všechny tagy

en: Last modified
cs: Naposledy upraveno

en: Reversed
cs: Obráceně

en: Reverse
cs: Obráceně

en: Not published
cs: Skryto

en: Unformatted
cs: Neformátováno

en: RSS Feed
cs: RSS zdroj

en: New comments
cs: Nové komentáře

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Plural
cs: Plurál

en: Relationship
cs: Vztah

en: relationships
cs: vztahy

en: Oldest first
cs: Od nejstarších

en: Sort criteria
cs: Kritéria řazení

en: Base path
cs: Cesta k webu

en: Parent menu item
cs: Nadřazená položka menu

en: Translations
cs: Překlady

en: Sticky
cs: Přilepení

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Storage
cs: Ukládání

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Apply
cs: Použít

en: Select
cs: Vybrat

en: Enter the terms you wish to search for.
cs: Zadejte hledaný termín.

en: Information
cs: Informace

en: PHP Code
cs: PHP kód

en: Translation
cs: Překlad

en: Translation status
cs: Stav překladu

en: @min and @max
cs: @min a @max

en: Add another item
cs: Přidat další položku

en: Text area
cs: Textová oblast

en: Used in
cs: Použito v

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Precision
cs: Přesnost

en: Exceptions
cs: Výjimky

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Grid
cs: Mřížka

en: Global
cs: Globální

en: Thread
cs: Vlákno

en: Title text
cs: Text názvu

en: Distinct
cs: Jedinečné

en: Extension
cs: Přípona

en: Space
cs: Mezera

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: Provided by
cs: Poskytováno

en: Aggregate
cs: Agregovat

en: <Any>
cs: - nezáleží -

en: Rearrange
cs: Přeskupit

en: empty
cs: prázdné

en: Aggregator
cs: Agregátor

en: Attach to
cs: Přiložit k

en: Context
cs: Kontext

en: Pager
cs: Stránkovač

en: Identifier
cs: Identifikátor

en: Taxonomy vocabulary
cs: Slovník kategorií

en: Remove this item
cs: Ostranit tuto položku

en: Page settings
cs: Nastavení stránky

en: Use pager
cs: Použít stránkování

en: Items to display
cs: Položky k zobrazení.

en: Offset
cs: Posun

en: More link
cs: Odkaz 'více'

en: More link text
cs: Text odkazu "více"

en: Book parent
cs: Nadřazená kniha

en: Top level book
cs: Kniha nejvyšší úrovně

en: contains
cs: obsahuje

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Selection type
cs: Způsob výběru

en: No name
cs: Beze jména

en: Default order
cs: Výchozí pořadí

en: Or
cs: Nebo

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: Link class
cs: Třída odkazu

en: Column
cs: Sloupec

en: Default sort
cs: Výchozí řazení

en: sort by @s
cs: seřadit podle @s

en: and
cs: a

en: Add @type
cs: Přidat @type

en: Not promoted
cs: Není na titulní stránce

en: Parent comment
cs: Nadřazený komentář

en: The parent comment.
cs: Nadřazený komentář.

en: Author's website
cs: Web autora

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
cs: Zobrazit hloubku zanoření komentáře, pokud má vlákna.

en: Reply-to link
cs: Odkaz "Odpovědět"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz pro možnost odpovědět na komentář

en: Text to display
cs: Text který se zobrazí

en: Link this field to its user or an author's homepage
cs: Odkazovat toto pole na domovskou stránku jeho uživatele nebo autora

en: Newest first
cs: Nejnovější první

en: field
cs: pole

en: nodes
cs: uzly

en: Formatter
cs: Formátovač

en: Week @week
cs: Týden @week

en: Target
cs: Cíl

en: Time ago
cs: Čas před

en: starting from @count
cs: začínající od @count

en: Embed
cs: Vložit

en: Entity type
cs: Typ entity

en: User roles
cs: Uživatelské role

en: User account
cs: Uživatelský účet

en: Button text
cs: Text tlačítka

en: Title only
cs: Pouze nadpis

en: Not defined
cs: Není definováno

en: Validator
cs: Validátor

en: Debugging
cs: Ladění

en: Mime type
cs: MIME typ

en: Display format
cs: Formát zobrazení

en: Invalid display id @display
cs: Neplatné ID zobrazení @display

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: The cache has been cleared.
cs: Cache byla vymazána.

en: of
cs: z

en: translate
cs: přeložit

en: No link
cs: Žádný odkaz

en: Is not one of
cs: Není jedním z

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Decimal point
cs: Desetinná tečka

en: Permanent
cs: Trvalý

en: Temporary
cs: Dočasný

en: Custom date format
cs: Vlastní formát data

en: Is one of
cs: Jeden z

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
cs: Přístup bude umožněn uživatelům s daným uživatelským oprávněním.

en: Comma
cs: Čárka

en: Show All
cs: Zobrazit vše

en: Users who have created accounts on your site.
cs: Uživatelé, kteří mají účet na vašich stránkách.

en: Is empty (NULL)
cs: Je prázdný (NULL)

en: not empty
cs: není prázdný

en: Ends with
cs: Končí na

en: Upload date
cs: Datum nahrání

en: Use default RSS settings
cs: Použít výchozí nastavení RSS

en: Front page feed
cs: Zdroj pro titulní stránku

en: The node ID of the node.
cs: ID uzlu.

en: Tab weight
cs: Váha záložky

en: No role
cs: Žádná role

en: View link
cs: Odkaz "zobrazit"

en: The size of the file.
cs: Velikost souboru.

en: Delete link
cs: Odkaz "smazat"

en: Filter the view to the currently logged in user.
cs: Filtrovat zobrazení pro aktuálně přihlášeného uživatele.

en: Per page
cs: Na stránku

en: Per user
cs: Na uživatele

en: Capitalize first letter
cs: První písmeno kapitálkami

en: Custom text
cs: Vlastní text

en: sorted by
cs: řazeno podle

en: Remove group
cs: Odstranit skupinu

en: No fields available.
cs: Žádná pole nejsou dostupná.

en: Numeric
cs: Číselné

en: Custom URL
cs: Vlastní URL

en: Edit link
cs: Odkaz "upravit"

en: Submit button text
cs: Text odesílacího tlačítka

en: Add comment link
cs: Odkaz na přidání komentáře

en: Skipping broken view @view
cs: Poškozené view @view vynecháno

en: Changes cannot be made to a locked view.
cs: V zamknutém pohledu nelze provádět změny.

en: Create customized lists and queries from your database.
cs: Vytvořit vlastní seznamy a dotazy z vaší databáze.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
cs: Administrační rozhraní pro modul Views. Bez tohoto modulu nemůžete pohledy vytvářet ani upravovat.

en: Broken/missing handler
cs: Poškozený/chybějící ovladač

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: Current node's creation time
cs: Čas vytvoření aktuálního uzlu

en: Current node's update time
cs: Čas úpravy aktuálního uzlu

en: Do not display items with no value in summary
cs: Nezobrazovat v souhrnu položky, které nemají žádnou hodnotu

en: Invalid input
cs: Neplatný vstup

en: Glossary mode
cs: Mód rejstříku

en: Character limit
cs: Omezení počtu znaků

en: No transform
cs: Bez převodu

en: Upper case
cs: Velká písmena

en: Lower case
cs: Malá písmena

en: Capitalize each word
cs: Každé slovo začínat velkým písmenem

en: Transform spaces to dashes in URL
cs: Převést mezery na pomlčky v URL

en: Exclude from display
cs: Nezobrazovat

en: Rewrite the output of this field
cs: Přepsat výstup pole

en: Output this field as a link
cs: Zobrazit pole jako odkaz

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
cs: Pokud je zaškrtnuto, pole bude převedeno na odkaz. Cíl musí být uveden níže.

en: Link path
cs: Cesta odkazu

en: Prefix text
cs: Text předpony

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
cs: Libovolný text zobrazený před tímto odkazem. Lze použít HTML.

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
cs: Libovolný text zobrazený za tímto odkazem. Lze použít HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
cs: <p>Před použitím tohoto pole je třeba do zobrazení přidat některé z dalších polí. Pokud chcete, můžete pole skrýt zaškrtnutím volby <em>Vynechat ze zobrazení (Exclude from display)</em>. Kvůli pořadí vykreslování nelze použít pole, která jsou v pořadí až za polem, se kterým právě pracujete. Jestliže potřebujete použít pole, které není v seznamu, změnte pořadí polí.</p>

en: Trim this field to a maximum length
cs: Oříznout pole na maximální délku

en: Trim only on a word boundary
cs: Oříznout pouze mezi slovy

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
cs: Pokud je vybráno, pole bude oříznuto jen mezi slovy. Pole tedy může mít nejvýše specifikovaný počet znaků nebo méně. Pokud se jedná o jedno velké slovo, pole nebude nijak oříznuto.

en: Add an ellipsis
cs: Přidat trojtečku

en: Strip HTML tags
cs: Odstranit HTML tagy.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny HTML tagy budou odstraněny.

en: Field can contain HTML
cs: Pole může obsahovat HTML

en: File size display
cs: Zobrazení velikosti souboru

en: Formatted (in KB or MB)
cs: Formátovaný (v KB nebo MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
cs: Pokud je vybráno, pravda (TRUE) bude zobrazována jako nepravda (FALSE).

en: Time ago (with "ago" appended)
cs: Čas před (s připojeným „před“)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
cs: Časové rozpětí (s připojeným „před/od teď“)

en: If checked, the number will be rounded.
cs: Pokud je zaškrtnuto, číslo bude zaokrouhleno.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
cs: Určete počet číslic vypsaných za desetinnou čárkou.

en: What single character to use as a decimal point.
cs: Jaký znak použít jako desetinnou čárku.

en: What single character to use as the thousands separator.
cs: Jaký znak použít jako oddělovač tisíců.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený před číslo, například symbol měny.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený za číslo, například symbol měny.

en: Simple separator
cs: Jednoduchý oddělovač

en: Display as link
cs: Zobrazit jako odkaz

en: Operator identifier
cs: Identifikátor operátoru

en: Filter identifier
cs: Identifikátor filtru

en: Remember
cs: Zapamatovat

en: This identifier is not allowed.
cs: Tento identifikátor není povolen.

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: exposed
cs: vystavený

en: Value type
cs: Typ hodnoty

en: Invalid date format.
cs: Neplatný formát data.

en: not in
cs: není v

en: Is all of
cs: Všech

en: Is none of
cs: Není žádný z

en: not
cs: ne

en: Is between
cs: Je mezi

en: between
cs: mezi

en: Is not between
cs: Není mezi

en: not between
cs: ne mezi

en: And max
cs: A maximálně

en: And
cs: A

en: Contains any word
cs: Obsahuje jakékoliv slovo

en: Contains all words
cs: Obsahuje všechna slova

en: has all
cs: obsahuje vše

en: begins
cs: začíná

en: ends
cs: končí

en: Require this relationship
cs: Vyžadovat tento vztah

en: asc
cs: vzestupně

en: desc
cs: sestupně

en: Broken
cs: Poškozeno

en: Displays
cs: Zobrazení

en: This display has no path.
cs: Toto zobrazení nemá cestu.

en: Query build time
cs: Čas vytvoření dotazu

en: Query execute time
cs: Čas provedení dotazu

en: View render time
cs: Zobrazit čas renderování.

en: No query was run
cs: Nebyl spuštěn žádný dotaz

en: View name
cs: Název pohledu

en: View description
cs: Popis pohledu

en: View tag
cs: Štítek pohledu

en: The view has been deleted.
cs: Pohled byl smazán

en: Break lock
cs: Zrušit zámek

en: Paste view code here
cs: Zde vložte kód pohledu

en: Unable to import view.
cs: Pohled nelze importovat

en: Go to the real page for this display
cs: Přejít na reálnou stránku s tímto zobrazením.

en: Invalid
cs: Neplatný

en: View analysis
cs: Analýza pohledu

en: Configure @type
cs: Konfigurovat @type

en: Rearrange @type
cs: Uspořádat @type

en: Broken field @id
cs: Chybné pole @id

en: Configure extra settings for @type %item
cs: Konfigurovat extra nastavení pro @type %item

en: Clear Views' cache
cs: Vyčistit cache Views

en: Add Views signature to all SQL queries
cs: Přidat podpis modulu Views ke všem SQL dotazům

en: Disable views data caching
cs: Vypnout ukládání dat pohledů do mezipaměti

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
cs: Z důvodu zlepšení výkonu ukládá modul Views do mezipaměti data týkající se dostupných tabulek, modulů a pohledů. Pokud zaškrtnete toto políčko, modul Views kešování vynechá a kdykoli to bude potřeba, znovu načte všechna tato data. To může výrazně zhoršit výkon webu.

en: Show other queries run during render during live preview
cs: Zobrazit ostatní dotazy, které probíhají během renderování, jako součást živého náhledu

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
cs: Během renderování pohledu může Drupal provádět mnoho dotazů do databáze. Zaškrtnutím tohoto políčka zobrazíte všechny dotazy, které běží během renderování pohledu, jako součást živého náhledu.

en: Default settings for this view.
cs: Výchozí nastavení pro tento pohled.

en: Display the view as a block.
cs: Zobrazit pohled jako blok.

en: Displays rows one after another.
cs: Zobrazí řádky jeden po druhém.

en: Displays rows as an HTML list.
cs: Zobrazí řádky jako HTML seznam.

en: Displays rows in a grid.
cs: Zobrazí řádky v mřížce.

en: Displays rows in a table.
cs: Zobrazí řádky v tabulce.

en: Will be available to all users.
cs: Bude dostupné všem uživatelům.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
cs: Přístup bude umožněn uživatelům kterékoliv z těchto rolí.

en: sort criteria
cs: kriteria řazení

en: Sort criterion
cs: Kritérium řazení

en: sort criterion
cs: kritérium řazení

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
cs: Položky agregátoru jsou importovány z externích zdrojů novinek RSS a Atom.

en: The title of the aggregator item.
cs: Nadpis položky agregátoru.

en: The link to the original source URL of the item.
cs: Odkaz na původní zdrojovou URL adresu položky.

en: The author of the original imported item.
cs: Autor původní importované položky.

en: The actual content of the imported item.
cs: Aktuální obsah importované položky.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
cs: Datum publikování položky původního zdroje. (U některých zdrojů to bude datum, kdy byla importována.)

en: Feed ID
cs: ID zdroje

en: The link to the source URL of the feed.
cs: Odkaz na původní URL zdroje.

en: The date the feed was last checked for new content.
cs: Datum, kdy byl zdroj naposledy kontrolován na nový obsah.

en: The description of the aggregator feed.
cs: Popis agregátoru zdroje.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
cs: Zobrazit položku agregátoru pomocí dat z původního zdroje.

en: The title of the comment.
cs: Název komentáře.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
cs: Jméno autora komentáře může být zobrazeno jako odkaz na autorem zadanou URL adresu.

en: Post date
cs: Datum vytvoření

en: The User ID of the comment's author.
cs: Uživatelské ID autora komentáře.

en: Parent CID
cs: Nadřazené CID

en: Last comment time
cs: Čas posledního komentáře

en: Date and time of when the last comment was posted.
cs: Datum a čas odeslání posledního komentáře.

en: Last comment author
cs: Autor posledního komentáře

en: The name of the author of the last posted comment.
cs: Jméno autora posledního komentáře.

en: Comment count
cs: Počet komentářů

en: Updated/commented date
cs: Datum úpravy/komentáře

en: The number of new comments on the node.
cs: Počet nových komentářů daného uzlu.

en: Comment status
cs: Status komentáře

en: Locale source
cs: Lokální zdroj

en: The ID of the source string.
cs: ID zdrojového řetězce.

en: Created year + month
cs: Rok a měsíc vytvoření

en: Created year
cs: Rok vytvoření

en: Created month
cs: Měsíc vytvoření

en: Created day
cs: Den vytvoření

en: Created week
cs: Týden vytvoření

en: Has new content
cs: Má nový obsah

en: Poll
cs: Anketa

en: Search Terms
cs: Hledat termíny

en: The terms to search for.
cs: Zadejte hledané termíny.

en: Total views
cs: Celkový počet zobrazení

en: The total number of times the node has been viewed.
cs: Celkový počet zobrazení uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: The total number of times the node has been viewed today.
cs: Celkový počet dnešních zobrazení uzlu.

en: The most recent time the node has been viewed.
cs: Čas kdy byl uzel naposledy prohlížen.

en: Browser session ID of user that visited page.
cs: Session ID prohlížeče uživatele, který navštívil stránku.

en: Title of page visited.
cs: Nadpis navštívené stránky.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
cs: Interní cesta navštívené stránky (relativně ke kořenovému adresáři Drupalu).

en: Files maintained by Drupal and various modules.
cs: Soubory spravované Drupalem a různými moduly.

en: The ID of the file.
cs: ID souboru

en: The name of the file.
cs: Název souboru.

en: The path of the file.
cs: Cesta souboru.

en: The mime type of the file.
cs: MIME typ souboru.

en: The status of the file.
cs: Stav souboru.

en: The date the file was uploaded.
cs: Datum, kdy byl soubor nahrán.

en: Taxonomy term name.
cs: Název termínu taxonomie.

en: The term weight field
cs: Pole váhy termínu

en: The parent term of the term.
cs: Nadřazený termín tohoto termínu.

en: The user ID
cs: ID uživatele

en: The user or author name.
cs: Jméno uživatele nebo autora.

en: Language of the user
cs: Výchozí jazyk uživatele

en: The date the user was created.
cs: Datum, kdy byl uživatelský účet vytvořen.

en: The user's last login date.
cs: Poslední přihlášení uživatele

en: Whether a user is active or blocked.
cs: Zda je uživatel aktivní nebo blokovaný.

en: The user's signature.
cs: Podpis uživatele.

en: Provide a simple link to edit the user.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz na úpravu uživatele.

en: User ID from URL
cs: ID uživatele z URL

en: Randomize the display order.
cs: Zobrazovat v náhodném pořadí.

en: Provide custom text or link.
cs: Poskytnout vlastní text nebo odkaz.

en: No user
cs: Žádný uživatel

en: Show teaser-style link
cs: Zobraz odkaz ve formě upoutávky

en: contact
cs: kontakt

en: Contact %user
cs: Kontaktovat %user

en: Unknown group
cs: Neznámá skupina

en: Unknown language
cs: Neznámý jazyk

en: Current user's language
cs: Aktuální jazyk uživatele

en: Default site language
cs: Výchozí jazyk webu

en: No language
cs: Žádný jazyk

en: Current installed version
cs: Aktuálně nainstalovaná verze

en: Node IDs separated by , or +
cs: ID uzlů oddělené , nebo +

en: No vocabulary
cs: Žádný slovník

en: Dropdown
cs: Rozevírací

en: Select terms from vocabulary @voc
cs: Vybrané termíny ze slovníku @voc

en: Select terms
cs: Vybrané termíny

en: Current language
cs: Aktuální jazyk

en: Usernames
cs: Uživatelská jména

en: Enter a comma separated list of user names.
cs: Zadejte čárkou oddělený seznam uživatelských jmen.

en: Unrestricted
cs: Neomezené

en: Never cache
cs: Nepoužívat cache

en: Query results
cs: Výsledky dotazu

en: Change the title that this display will use.
cs: Změnit titulek, který bude použit pro toto zobrazení

en: Use AJAX
cs: Použít AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
cs: Určuje, zda toto zobrazení bude používat AJAX.

en: Change this display's pager setting.
cs: Změnit nastavení stránkování tohoto zobrazení.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Link display
cs: Zobrazení odkazu

en: Exposed form in block
cs: Vystavení formuláře v bloku

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
cs: Počet položek zobrazených na stránce. Zadejte 0 pro žádný limit.

en: The text to display for the more link.
cs: Text odkazu pro zobrazení více obsahu.

en: Display even if view has no result
cs: Zobrazit přestože pohled nevrací výsledek

en: Change theme
cs: Změnit téma vzhledu

en: Back to !info.
cs: Zpět na !info.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
cs: Zobrazení "@display" používá cestu, ale tato cesta není nadefinována

en: Attachment settings
cs: Nastavení přílohy

en: Inherit exposed filters
cs: Zdědit vystavené filtry

en: Multiple displays
cs: Více zobrazení

en: Using the site name
cs: Použití jména webu

en: Use the site name for the title
cs: Jako název použít název webu

en: No menu
cs: Žádné menu

en: Change settings for the parent menu
cs: Změnit nastavení pro nadřazené menu

en: No menu entry
cs: Žádný záznam v menu

en: Normal menu entry
cs: Normální záznam v menu

en: Insert item into an available menu.
cs: Vložte položku do dostupného menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
cs: Výběr menu vyžaduje aktivaci modulu menu.

en: Already exists
cs: Již existuje

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
cs: Pokud vytváříte nadřazenou položku menu, zadejte její nadpis.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
cs: Pokud vytváříte nadřazenou položku menu, zadejte její popis.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
cs: Volitelně můžete zadat pole, podle kterého se záznamy seskupí. Pokud nechcete záznamy seskupit, ponechte prázdné.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
cs: Vodorovné zarovnání umístí buňky od levého horního rohu směrem doprava. Svislé zarovnání umístí buňky od levého horního rohu směrem dolů.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
cs: Umístěte pole do sloupců. V jednom sloupci lze kombinovat více polí; jestliže to uděláte, použije se k jejich oddělení zadaný oddělovač. Pokud chcete, aby se sloupec dal seřadit na kliknutí, zaškrtněte volbu "lze řadit". Pomocí přepínače "výchozí pořadí" můžete určit, zda a jaký sloupec se se použije pro výchozí řazení. Pořadí a popisky sloupců můžete nastavit v části "Pole".

en: None defined
cs: Není definováno

en: @current of @max
cs: @current z @max

en: - All -
cs: - Vše -

en: Allow multiple values
cs: Povolit více hodnot

en: Filter criteria
cs: Kritéria pro filtrování

en: Popular content
cs: Oblíbený obsah

en: Content translation
cs: Překlad obsahu

en: Item ID
cs: ID položky

en: Sort descending
cs: Seřadit sestupně

en: Sort ascending
cs: Seřadit vzestupně

en: In code
cs: V kódu

en: Administrative title
cs: Administrativní název

en: Style settings
cs: Nastavení stylů

en: Taxonomy Term
cs: Termín taxonomie

en: %name must be a positive integer.
cs: %name musí být kladné celé číslo.

en: <No value>
cs: <Žádná hodnota>

en: (first item is 0)
cs: (první položka je 0)

en: (start from last values)
cs: (začít od posledních hodnot)

en: Number of pages
cs: Počet stránek

en: Gallery page
cs: Stránka galerie

en: Content statistics
cs: Statistiky obsahu

en: @argument title
cs: @argument nadpis

en: @argument input
cs: @argument vstup

en: The maximum number of characters this field can be.
cs: Maximální počet znaků pro toto pole.

en: Count the number 0 as empty
cs: Číslo 0 považovat za prázdný výsledek

en: Hide if empty
cs: Skrýt, pokud je prázdné

en: Starting value
cs: Počáteční hodnota

en: The view %name has been saved.
cs: Pohled %name byl uložen.

en: The taxonomy term ID for the term.
cs: ID termínu taxonomie pro termín.

en: The taxonomy term name for the term.
cs: Název termínu taxonomie pro termín.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
cs: Jméno slovníku, do kterého termín patří.

en: The name of the role.
cs: Název role.

en: Hide empty fields
cs: Skrýt prázdná pole

en: Monthly archive
cs: Měsíční archiv

en: Length is shorter than
cs: Délka je kratší než

en: shorter than
cs: kratší než

en: Length is longer than
cs: Délka je delší než

en: longer than
cs: delší než

en: SQL Query
cs: SQL dotaz

en: Exposed form
cs: Vystavení formuláře

en: Cancel account
cs: Zrušit účet

en: Inherit pager
cs: Zdědit stránkovač

en: Full content
cs: Plný obsah

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
cs[0]: Je nezbytné vložit alespoň jedno klíčové slovo, které obsahuje minimálně jeden znak.
cs[1]: Je nezbytné vložit alespoň jedno klíčové slovo, které obsahuje minimální počet znaků: @count.

en: Entity ID
cs: ID entity

en: Image style
cs: Styl obrázku

en: Remove this display
cs: Odebrat toto zobrazení

en: Operator to use on all groups
cs: Operátor, který bude použit pro všechny skupiny

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
cs: Buď "group 0 AND group 1 AND group 2" nebo "group 0 OR group 1 OR group 2" atd.

en: Remove group @group
cs: Odebrat skupinu @group

en: Default group
cs: Výchozí skupina

en: Group @group
cs: Skupina @group

en: Display all items
cs: Zobrazit všechny položky

en: Display a specified number of items
cs: Zobrazí definované množství položek

en: The taxonomy vocabulary name
cs: Název slovníku taxonomie

en: Machine Name
cs: Strojový název

en: Exposed form style
cs: Styl vystaveného formuláře

en: Exposed form settings for this exposed form style.
cs: Nastavení vystaveného formuláře pro tento styl vystaveného formuláře.

en: Include reset button
cs: Zahrnout resetovací tlačítko

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
cs: Celkový počet stránek. Nechte prázdné pro zobrazení všech stránek.

en: All items, skip @skip
cs: Všechny položky, přeskočit @skip

en: All items
cs: Všechny položky

en: @count item | @count items
cs[0]: @count položka
cs[1]: @count položky
cs[2]: @count položek

en: Update preview
cs: Aktualizovat náhled

en: Is not empty (NOT NULL)
cs: Není prázdný (NOT NULL)

en: Provide a simple link to translate the node.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz pro překlad uzlu.

en: The Authmap ID.
cs: Authmap ID.

en: The unique authentication name.
cs: Unikátní autentizační jméno.

en: Use absolute link (begins with "http://")
cs: Použít absolutní odkaz (začínající „http://“)

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
cs: Změnit názvy CSS tříd, které budou přidány k tomuto zobrazení.

en: Term edit link
cs: Odkaz na úpravu termínu

en: Provide a simple link to edit the term.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz na úpravu termínu.

en: Attachment before
cs: Příloha před

en: Attachment after
cs: Příloha za

en: Row class
cs: Třída řádku

en: - Use default -
cs: - Použít výchozí -

en: Unknown content type
cs: Neznámý typ obsahu

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
cs: Cesta k primárnímu souboru této položky relativně ke kořenovému adresáři Drupalu, např. modules/node/node.module

en: The name of the item; e.g. node.
cs: Název položky, např. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
cs: Typ položky: modul, téma vzhledu nebo engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
cs: Boolean hodnota, indikující, zda je nebo není položka povolena.

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
cs: Verze databázového schématu modulu. -1 když modul není nainstalován (jeho tabulky neexistují), 0 nebo největší N, pokud funkce modulu hook_update_N() byla spuštěna nebo schéma existovalo když byl modul poprvé nainstalován.

en: Human-readable name
cs: Název

en: Fixed value
cs: Pevná hodnota

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Access the views administration pages.
cs: Přístup k administraci pohledů

en: Add new view
cs: Přidat nový pohled

en: - Basic validation -
cs: - Základní validace -

en: Place a colon after the label
cs: Umístit dvojtečku za popisek

en: Wrapper HTML element
cs: Obalovací HTML element

en: Wrapper class
cs: Obalovací třída

en: Add default classes
cs: Přidat výchozí třídy

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
cs: Použít výchozí CSS třídy modulu Views k identifikaci pole, jeho popisku a obsahu.

en: Use absolute path
cs: Použít absolutní cestu

en: Preserve certain tags
cs: Zachovat vybrané tagy

en: Format plural
cs: Formátovat množné číslo

en: Singular form
cs: Tvar jednotného čísla

en: Text to use for the singular form.
cs: Text použitý pro tvar jednotného čísla.

en: Plural form
cs: Tvar množného čísla

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
cs: Text použitý pro tvar množného čísla, @count bude nahrazeno hodnotou.

en: Weight for @display
cs: Váha pro @display

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
cs: Tento název se zobrazí na editační stránce pohledu místo výchozího. Může to být užitečné, pokud se stejná položka objevuje vícekrát.

en: The unique ID of the aggregator item.
cs: Unikátní ID položky agregátoru.

en: The guid of the original imported item.
cs: Guid původní importované položky.

en: Date and time of when the comment was created.
cs: Datum a čas vytvoření komentáře.

en: Date and time of when the comment was last updated.
cs: Datum a čas poslední úpravy komentáře.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
cs: Zda je komentář schválený (nebo stále v moderátorské frontě).

en: Approved comment
cs: Schválený komentář

en: Last comment CID
cs: CID posledního komentáře

en: Last Comment
cs: Poslední komentář

en: The extension of the file.
cs: Přípona souboru.

en: File Usage
cs: Použití souboru

en: The number of times the file is used by this entity.
cs: Počet kolikrát je soubor použit touto entitou.

en: Math expression
cs: Matematický výraz

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
cs: Vyhodnotí matematický výraz a zobrazí ho.

en: Display error message
cs: Zobrazit chybovou zprávu

en: Query settings
cs: Nastavení dotazu

en: Query options
cs: Možnosti dotazu

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
cs: Toto se zobrazí jako název bloku v části administrace >> struktura >> bloky.

en: List class
cs: Třída seznamu

en: Content access
cs: Přistup k obsahu

en: Content revisions
cs: Revize obsahu

en: %time hence
cs: %time ode dneška

en: No results behavior
cs: Chování při žádných výsledcích

en: Edit @section
cs: Upravit @section

en: Inherit contextual filters
cs: Zdědit kontextuální filtry

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
cs: Když hodnota filtru <em>NENÍ</em> v URL

en: Exception value
cs: Hodnota výjimky

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
cs: Přijme-li filtr tuto hodnotu (např. "all"), vypne se a vrátí nefiltrovaný výsledek

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
cs: Pokud hodnota filtru <em>JE</em> v URL, nebo pokud je k dispozici výchozí hodnota

en: Specify validation criteria
cs: Zadat kritéria pro validaci

en: Action to take if filter value does not validate
cs: Akce, která se provede, pokud hodnota filtru neprojde validací

en: Display all results for the specified field
cs: Zobrazit všechny výsledky pro dané pole

en: Provide default value
cs: Poskytnout výchozí hodnotu

en: Show "Page not found"
cs: Zobrazit „Stránka nenalezena“

en: Display a summary
cs: Zobrazit souhrn ("summary")

en: Display contents of "No results found"
cs: Zobrazit výstup pro "žádné výsledky"

en: Skip default argument for view URL
cs: Přeskočit výchozí argument pro URL pohledu

en: Number of records
cs: Počet záznamů

[ctx: Sort order]
en: Default sort
cs: Výchozí řazení

[ctx: Sort order]
en: Numerical
cs: Číselná hodnota

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
cs: Pokud je zvoleno, uživatelé mohou zadat více hodnot ve tvaru 1+2+3 (pro OR) nebo 1,2,3 (pro AND).

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
cs: Pokud je zvoleno, hodnoty zadané do filtru budou vyloučeny, namísto toho, aby omezily výstup pohledu.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
cs: Abecední

en: Create a label
cs: Vytvořit popisek

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
cs: Dovoluje načíst pole jako skryté. Často se používá pro seskupení více polí, nebo pro vypsání hodnoty v jiném poli za pomoci tokenu.

en: Rewrite results
cs: Přepsat výsledky

en: Replace spaces with dashes
cs: Nahradit mezery pomlčkami

en: External server URL
cs: URL externího serveru

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
cs: Převést nové řádky na HTML značky &lt;br&gt;.

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny znaky nových řádků (např. \n) jsou převedeny na HTML značky &lt;br&gt;.

en: No results text
cs: Text pro nulový (prázdný) výsledek

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
cs: Umožní zobrazit "text pro prázdný výsledek", jestliže pole obsahuje číslo 0.

en: Time hence
cs: Čas od teď

en: Time hence (with "hence" appended)
cs: Čas od teď (s připojeným „od teď“)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
cs: Časové rozpětí (budoucí data mají předřazeno „-“)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
cs: Časové rozpětí (dřívější data mají předřazeno „-“)

en: Expose filter
cs: Vystavit filtr

en: Hide filter
cs: Skrýt filtr

en: Expose operator
cs: Vystavit operátor

en: Allow the user to choose the operator.
cs: Dovolit uživateli vybrat operátor.

en: Allow multiple selections
cs: Povolit vícenásobný výběr

en: Enable to allow users to select multiple items.
cs: Povolí uživateli vícenásobný výběr.

en: Remember the last selection
cs: Pamatovat si poslední výběr

en: Enable to remember the last selection made by the user.
cs: Povolí zapamatovat si poslední výběr uživatele.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
cs: Pokud se nejedná o nepovinný vystavený filtr, musíte vybrat nějakou hodnotu.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
cs: Toto řazení není vystavené. Pokud chcete uživateli dovolit změnu řazení, vystavte jej.

en: Expose sort
cs: Vystavit řazení

en: Hide sort
cs: Skrýt řazení

en: Provide description
cs: Doplňte popis

en: Save & exit
cs: Uložit a opustit

en: Continue & edit
cs: Pokračovat a upravit

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
cs: Všechny změny jsou uložené dočasně. Pro trvalé uložení klikněte na Uložit. Por zrušení pohledu klikněte na Zrušit.

en: Auto preview
cs: Automatický náhled

en: Preview with contextual filters:
cs: Náhled s kontextuálními filtry:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
cs: Hodnoty kontextuálních filtrů oddělte "/". Například, %example.

en: Apply and continue
cs: Použít a pokračovat

en: @current of @total
cs: @current z @total

en: All displays (except overridden)
cs: Všechna zobrazení (kromě přepsaných)

en: All displays
cs: Všechna zobrazení

en: Create new filter group
cs: Vytvořit novou skupinu filtrů

en: No filters have been added.
cs: Nebyly přidány žádné filtry.

en: Drag to add filters.
cs: Přetáhnutím přidáte filtry.

en: Add and configure @types
cs: Přidat a nastavit @types

en: Configure @type: @item
cs: Nastavit @type: @item

en: Always show advanced display settings
cs: Vždy zobrazit pokročilá nastavení zobrazení

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
cs: Popisek pro hodnotu "Vše" v nepovinném vystaveném filtru s výběrem jedné hodnoty

en: Live preview settings
cs: Nastavení živého náhledu

en: Automatically update preview on changes
cs: Při změnách automaticky obnovit náhled

en: Show information and statistics about the view during live preview
cs: Zobrazit informace a statistiky pohledu během živého náhledu

en: Above the preview
cs: Nad náhledem

en: Below the preview
cs: Pod náhledem

en: Show the SQL query
cs: Zobrazit SQL dotaz

en: Show performance statistics
cs: Zobrazit statistiky o výkonu

en: Master
cs: Nadřízené

en: Display | Displays
cs[0]: Zobrazení
cs[1]: Zobrazení
cs[2]: Zobrazení

en: Unformatted list
cs: Neformátovaný seznam

en: HTML list
cs: HTML seznam

en: Contextual filters
cs: Kontextuální filtry

en: contextual filters
cs: kontextuální filtry

en: Contextual filter
cs: Kontextuální filtr

en: contextual filter
cs: kontextuální filtr

en: filter criteria
cs: kritéria pro filtrování

en: Filter criterion
cs: Kritérium pro filtrování

en: filter criterion
cs: kritérium pro filtrování

en: no results behavior
cs: chování při žádných výsledcích

en: The node ID.
cs: ID uzlu.

en: The content title.
cs: Nadpis obsahu

en: The date the content was posted.
cs: Datum odeslání obsahu.

en: The aliased path to this content.
cs: Alias cesty k tomuto obsahu

en: User has a revision
cs: Uživatel má revizi

en: Show only content that is new or updated.
cs: Zobrazit pouze nový nebo aktualizovaný obsah.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
cs: Umožnit ignorování hodnoty kontextuálního filtru. Databázový dotaz  nebude touto hodnotou ovlivněn. To se může hodit, když se hodnoty kontextuálního filtru přebírají z URL a některou část URL je třeba ignorovat.

en: Display all values in the same row
cs: Zobrazit všechny hodnoty ve stejném řádku

en: Display comments
cs: Zobrazit komentáře

en: Hide attachments in summary
cs: Skrýt přílohy při zobrazení souhrnu

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
cs: Skrýt přílohy, pokud se výstup kontextuálního filtru zobrazuje jako souhrn.

en: Attachment position
cs: Umístění přílohy

en: Create a page
cs: Vytvořit stránku

en: Create a menu link
cs: Vytvořit odkaz v menu

en: Include an RSS feed
cs: Zahrnout RSS zdroj

en: Create a block
cs: Vytvořit blok

en: of fields
cs: polí

en: of type
cs: typu

en: without links
cs: bez odkazů

en: teasers
cs: upoutávky

en: full posts
cs: plný obsah

en: titles
cs: nadpisy

en: @group (historical data)
cs: @group (historická data)

en: Use path alias
cs: Použít alias cesty

en: Unsorted
cs: Bez řazení

en: Aggregation type
cs: Typ agregace

en: Customize label HTML
cs: Přizpůsobení HTML pro popisek

en: Customize field and label wrapper HTML
cs: Přizpůsobení obalovacího HTML pole a popisku

en: Remove whitespace
cs: Odebrat mezery

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny mezery ze začátku a konce výstupu budou odebrány.

en: Hide rewriting if empty
cs: Skrýt přepsaný výstup, pokud je pole prázdné

en: Thousands marker
cs: Oddělovač tisíců

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
cs: Vystavit filtr uživatelům, aby mohli filtrování ovlivnit

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
cs: Vystavit toto řazení uživatelům, aby jej mohli ovlivnit

en: This display is disabled.
cs: Tento pohled je vypnutý.

en: Aggregation settings
cs: Nastavení agregace

en: Configure aggregation settings for @type %item
cs: Konfigurovat nastavení agregace pro @type %item

en: Raw value from URL
cs: Nezpracovaná hodnota z URL

en: Apply (all displays)
cs: Použít (všechna zobrazení)

en: Apply (this display)
cs: Použít (toto zobrazení)

en: The date of the most recent new content on the feed.
cs: Datum nejnovějšího obsahu ve zdroji.

en: Appears in: @bundles.
cs: Objevuje se v: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
cs: Toto je alias pro @group: @field

en: @group (historical data): @field
cs: @group (historická data): @field

en: Pages that link to %1
cs: Stránky odkazující na %1

en: Today's popular content
cs: Dnešní oblíbený obsah

en: User who uploaded
cs: Uživatel, který nahrál tento soubor

en: The taxonomy vocabulary description
cs: Popis slovníku taxonomie

en: The taxonomy term name.
cs: Název termínu taxonomie.

en: All taxonomy terms
cs: Všechny termíny taxonomie

en: @entity using @field
cs: @entity používající @field

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
cs: Číslování začíná od 1, tzn. že na stránce admin/structure/types je 3. položka cesty "types".

en: Use aggregation
cs: Použít agregaci

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
cs: Když hodnota filtru <em>NENÍ</em> k dispozici

en: Show the empty text in the table
cs: Zobrazit prázdný text v tabulce

en: Hide empty column
cs: Skrýt prázdný sloupec

en: Revert to default
cs: Obnovit výchozí

en: No fields have been used in views yet.
cs: Pohled dosud neobsahuje žádná pole.

en: Author uid
cs: UID autora

en: The user permissions.
cs: Oprávnění uživatelů.

en: First and last only
cs: Pouze první a poslední

en: Use a pager
cs: Použít stránkovač

en: The description of the view.
cs: Popis pohledu.

en: The title of current display of the view.
cs: Nadpis aktuálního zobrazení pohledu.

en: The URL of the view.
cs: URL pohledu.

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
cs: Text použitý jako nadpis, zobrazovaný většinou prohlížečů jako popisek při najetí myší na odkaz.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
cs: Umožní skrýt pole, pokud je prázdné. Vezměte v úvahu, že popisek pole nebo přepsaný výstup pole mohou být zobrazeny i v tomto případě. Pro skrytí popisku využijte nastavení styu nebo nastavení stylu řádku pro prázdná pole. Pro skrytí přepsaného výstupu zaškrtněte volbu "Skrýt přepsaný výstup, pokud je pole prázdné".

en: Apostrophe
cs: Apostrof

en: Date in the form of CCYYMMDD.
cs: Datum ve formátu CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
cs: Datum ve formátu YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
cs: Datum ve formátu YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
cs: Datum ve formátu MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
cs: Datum ve formátu DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
cs: Datum ve formátu WW (01 - 53).

en: Last comment uid
cs: UID posledního komentáře

en: Convert spaces in term names to hyphens
cs: Převést mezery v názvech termínů na spojovníky

en: Result summary
cs: Souhrn výsledků

en: Shows result summary, for example the items per page.
cs: Zobrazí souhrn výsledků, např. počet položek na stránku.

en: Use site default RSS settings
cs: Pro RSS použít výchozí nastavení webu

en: Grouping field Nr.@number
cs: Seskupení pole č.@number

en: Only has the 'authenticated user' role
cs: Má jen roli 'přihlášený uživatel'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
cs: Má i další role mimo 'přihlášeného uživatele'

en: Include destination
cs: Zahrnout parametr "destination"

en: Contextual Links
cs: Kontextové odkazy

en: Used in views
cs: Použito v pohledech

en: Views plugins
cs: Zásuvné moduly pohledů

en: Overview of plugins used in all views.
cs: Přehled pluginů použitých ve všech pohledech.

en: Display "Access Denied"
cs: Zobrazit "Přístup zamítnut"

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
cs: Seskupené filtry umožňují výběr z předdefinovaných dvojic operátor|hodnota.

en: Filter type to expose
cs: Typ vystaveného filtru

en: Single filter
cs: Jednoduchý filtr

en: Grouped filters
cs: Seskupené filtry

en: grouped
cs: seskupeno

en: There are no enabled views.
cs: Žádné pohledy nejsou zapnuté.

en: - No value -
cs: - Žádná hodnota -

en: Unfiltered text
cs: Nefiltrovaný text

en: Use path alias instead of internal path.
cs: Použít alias cesty místo interní cesty.

en: Custom time values must be numeric.
cs: Vlastní hodnota času musí být číslo.

en: Display 'more' link only if there is more content
cs: Zobrazit odkaz "více" jen pokud je více obsahu k zobrazení

en: GUID settings
cs: GUID nastavení

en: GUID field
cs: GUID pole

en: The globally unique identifier of the RSS item.
cs: Globálně unikátní identifikátor položky RSS zdroje.

en: Add views row classes
cs: Přidat třídy pro jednotlivé řádky výstupu

en: Force using fields
cs: Vynutit použití polí

en: Use a custom %field_name
cs: Použít vlastní %field_name

en: No path is set
cs: Není nastavena žádná cesta

en: Custom output for TRUE
cs: Vlastní výstup pro hodnotu TRUE/PRAVDA

en: Custom output for FALSE
cs: Vlastní výstup pro možnost FALSE
