Views (for Drupal 7) (7.x-3.14) - en to el translation catalogue (736 entries)

en: Home
el: Αρχική

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: enabled
el: ενεργοποιημένο

en: delete
el: διαγραφή

en: Status
el: Κατάσταση

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: approve
el: έγκριση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Value
el: Αξία

en: Group
el: Ομάδα

en: Type
el: Τύπος

en: Author
el: Συντάκτης

en: Replies
el: Απαντήσεις

en: Last Post
el: Τελευταία δημοσίευση

en: Closed
el: Έχει κλείσει

en: List
el: Λίστα

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: more
el: περισσότερα

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: footer
el: υποσέλιδο

en: Comments
el: Σχόλια

en: More
el: Περισσότερα

en: On
el: Ανοικτό

en: For
el: Για

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Block title
el: Τίτλος μπλοκ

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content types
el: Τύποι περιεχομένου

en: Version
el: Έκδοση

en: view
el: προβολή

en: File
el: Αρχείο

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: None
el: Κανένα

en: Block settings
el: Ρυθμίσεις μπλοκ

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Weight
el: Βάρος

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Center
el: Κέντρο

en: Hierarchy
el: Ιεραρχία

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: Parent
el: Γονέας

en: Depth
el: Βάθος

en: Category
el: Κατηγορία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Feed
el: Ροή

en: Name
el: Όνομα

en: edit
el: επεξεργασία

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Book
el: Βιβλίο

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: Description field
el: Πεδίο περιγραφής

en: settings
el: ρυθμίσεις

en: Node ID
el: ID κόμβου

en: Field
el: Πεδίο

en: header
el: κεφαλίδα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Save
el: Αποθήκευση

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Open
el: Ανοιχτά

en: Core
el: Πυρήνας

en: Add new
el: Προσθήκη νέου

en: Access
el: Πρόσβαση

en: Add
el: Προσθήκη

en: View
el: Προβολή

en: Format
el: Μορφή

en: Path
el: Διαδρομή

en: Vocabularies
el: Λεξιλόγια

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Menu
el: Μενού

en: Teaser
el: Περικομμένη μορφή

en: Text
el: Κείμενο

en: Theme
el: Θέμα

en: Timestamp
el: Χρονική σήμανση

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: Picture
el: Εικόνα

en: Mail
el: Ηλεκτρονικό μήνυμα

en: Before
el: Πριν

en: After
el: Μετά

en: Promoted
el: Προβεβλημένο

en: User
el: Χρήστης

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Files
el: Αρχεία

en: Error
el: Σφάλμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Node
el: Κόμβος

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Vertical
el: Κάθετο

en: term
el: όρος

en: All
el: Όλες

en: Access log
el: Αρχείο καταγραφής πρόσβασης

en: Active
el: Ενεργό

en: Year
el: Έτος

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Override title
el: Παράκαμψη τίτλου

en: CSS class
el: Κλάση CSS

en: Display links
el: Εμφάνιση συνδέσμων

en: Page
el: Σελίδα

en: Pager ID
el: Μοναδικό αναγνωριστικό σελιδομετρητή

en: Taxonomy terms
el: Όροι ταξινόμησης

en: Module
el: Μονάδα

en: Off
el: Κλειστό

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Aggregator feed
el: Ροή συλλέκτη

en: Aggregator item
el: Αντικείμενο συλλέκτη

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Signature
el: Υπογραφή

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Promoted to front page
el: Προβιβασμένο στην πρώτη σελίδα

en: Log message
el: Μήνυμα ημερολογίου

en: Session ID
el: ID συνεδρίας

en: File ID
el: ID αρχείου

en: Vocabulary
el: Λεξιλόγιο

en: Vocabulary ID
el: ID λεξιλογίου

en: Term
el: Όρος

en: Term ID
el: ID όρου

en: Term name
el: Όνομα όρου

en: Last access
el: Τελευταία προσπέλαση

en: Last login
el: Τελευταία σύνδεση

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: Fields
el: Πεδία

en: Widget type
el: Τύπος γραφικού συστατικού

en: Contains
el: Περιέχει

en: Does not contain
el: Δεν περιέχει

en: Is less than
el: Είναι μικρότερο/η από

en: Is less than or equal to
el: Είναι μικρότερο/η ή ίσο/η με

en: Is equal to
el: Είναι ίση/ο με

en: Is greater than or equal to
el: Είναι μεγαλύτερο/η ή ίσο/η με

en: Is greater than
el: Είναι μεγαλύτερο/η από

en: Is not equal to
el: Δεν είναι ίσο/η με

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Overridden
el: Έχει παρακαμφθεί

en: Watchdog
el: Φύλακας

en: Normal
el: Κανονικό

en: Last update
el: Τελευταία ενημέρωση

en: %time ago
el: %time πριν

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Sort order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Caching
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Month
el: Μήνας

en: System
el: Σύστημα

en: Current
el: Τρέχοντα

en: Desc
el: Φθί

en: OR
el: Ή

en: node
el: κόμβος

en: Recent posts
el: Πρόσφατες καταχωρίσεις

en: Recent posts for %1
el: Πρόσφατες καταχωρίσεις του %1

en: Day
el: Ημέρα

en: Table
el: Πίνακας

en: Other
el: Άλλο

en: Align
el: Στοίχιση

en: Basic
el: Βασική

en: List type
el: Τύπος λίστας

en: Role
el: Ρόλος

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Link text
el: Σύνδεσμος κειμένου

en: Case
el: Πεζά/κεφαλαία

en: Users
el: Χρήστες

en: Referrer
el: Παραπέμφθηκε από

en: Both
el: Και τα δύο

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: Edit view
el: Επεξεργασία view

en: Administer views
el: Διαχείριση views

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Operator
el: Τελεστής

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Exposed Filters
el: Εκτεθειμένα Φίλτρα

en: Order
el: Σειρά

en: Views UI
el: Διεπαφή χρήστη Views

en: Recent comments
el: Πρόσφατα σχόλια

en: Random
el: Τυχαία

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

en: Position
el: Θέση

en: Last checked
el: Τελευταίος έλεγχος

en: Profile
el: Προφίλ

en: Term description
el: Περιγραφή όρου

en: fields
el: πεδία

en: Operation
el: Λειτουργία

en: reply
el: απάντηση

en: Tracker
el: Ανιχνευτής

en: Defaults
el: Προεπιλεγμένα

en: with comments
el: με σχόλια

en: without comments
el: χωρίς σχόλια

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Updated date
el: Ημερομηνία ενημέρωσης

en: comments
el: σχόλια

en: Full
el: Πλήρες

en: Default language
el: Προκαθορισμένη γλώσσα

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Approved
el: Εγκεκριμένο

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Other queries
el: Άλλα ερωτήματα

en: Timer
el: Χρονομετρητής

en: in
el: σε

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Full text
el: Πλήρες κείμενο

en: Feed settings
el: Ρυθμίσεις ροής

en: Source
el: Πηγή

en: Replacement patterns
el: Πρότυπα αντικατάστασης

en: Display name
el: Εμφάνιση ονόματος

en: Query
el: Ερώτημα

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Granularity
el: Διακριτότητα

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: author
el: συγγραφέας

en: AND
el: ΚΑΙ

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: Blocked
el: Αποκλεισμένος

en: or
el: ή

en: Parent term
el: Γονικός όρος

en: revert
el: επαναφορά

en: All tags
el: Όλες οι ετικέτες

en: Last modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Reversed
el: Ανεστραμμένος

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Not published
el: Μη δημοσιευμένο

en: Unformatted
el: Μη μορφοποιημένο

en: RSS Feed
el: Ροή RSS

en: New comments
el: Νέα μηνύματα

en: Relationships
el: Συσχετίσεις

en: Plural
el: Πληθυντικός

en: Relationship
el: Συσχέτιση

en: relationships
el: συσχετίσεις

en: Oldest first
el: Τα παλαιότερα πρώτα

en: Sort criteria
el: Κριτήρια ταξινόμησης

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: Sticky
el: Καρφιτσωμένο

en: Ok
el: Eντάξει

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Select
el: Επιλογή

en: Enter the terms you wish to search for.
el: Πληκτρολογήστε τους όρους που θέλετε να αναζητήσετε.

en: Information
el: Πληροφορίες

en: PHP Code
el: Κώδικας PHP

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Translation status
el: Κατάσταση μετάφρασης

en: @min and @max
el: @min και @max

en: Add another item
el: Προσθήκη ενός ακόμα αντικειμένου

en: Used in
el: Χρησιμοποιείται σε

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

en: Permission
el: Άδεια

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Global
el: Καθολικό

en: Image gallery
el: Γκαλερί εικόνων

en: Thread
el: Νήμα

en: Title text
el: Κείμενο τίτλου

en: Distinct
el: Ξεχωριστό

en: Extension
el: Επέκταση

en: Space
el: Διάστημα

en: Language neutral
el: Ουδέτερη γλώσσα

en: Provided by
el: Παρέχεται από

en: <Any>
el: <Όποιο>

en: Rearrange
el: Αναδιάταξη

en: empty
el: κενό

en: All types
el: Όλοι οι τύποι

en: Aggregator
el: Συλλέκτης

en: Attach to
el: Επισύναψη στο

en: Context
el: Πλαίσιο

en: Pager
el: Πλοήγηση

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: Taxonomy vocabulary
el: Λεξιλόγιο ταξινομίας

en: Remove this item
el: Αφαίρεση αντικειμένου

en: Page settings
el: Ρυθμίσεις σελίδας

en: Use pager
el: Χρήση σελιδομετρητή

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: More link
el: Σύνδεσμος περισσοτέρων

en: contains
el: περιέχει

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Data
el: Δεδομένα

en: Selection type
el: Τύπος επιλογής

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: Default order
el: Προεπιλεγμένη σειρά

en: Or
el: Ή

en: Link class
el: Κλάση συνδέσμου

en: Column
el: Στήλη

en: sort by @s
el: ταξινόμηση κατά @s

en: and
el: και

en: Add @type
el: Προσθήκη @type

en: Not promoted
el: Μη προβιβασμένο

en: Not sticky
el: Μη καρφιτσωμένο

en: Parent comment
el: Γονικό σχόλιο

en: Author's website
el: Ιστοσελίδα του Συγγραφέα

en: Text to display
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται

en: Newest first
el: Τα νεότερα πρώτα

en: field
el: πεδίο

en: Week @week
el: Εβδομάδα @week

en: Target
el: Στόχος

en: Time ago
el: Πριν από

en: The language the content is in.
el: Η γλώσσα του περιεχομένου

en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: User roles
el: Ρόλοι χρηστών

en: User account
el: Λογαριασμός χρήστη

en: More link path
el: Διαδρομή συνδέσμου περισσοτέρων

en: Button text
el: Κείμενο κουμπιού

en: Title only
el: Μόνο τίτλο

en: Not defined
el: Δεν ορίστηκε

en: Validator
el: Ελεγκτής εγκυρότητας

en: Debugging
el: Αποσφαλμάτωση

en: Inherit
el: Κληρονομικότητα

en: Mime type
el: Τύπος MIME

en: Display format
el: Εμφάνιση τύπου αποθήκευσης

en: The date the node was last updated.
el: Η ημερομηνία που ενημερώθηκε ο κόμβος.

en: Category ID
el: ID Κατηγορίας

en: Invalid display id @display
el: Λανθασμένο id εμφάνισης @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
el: Σφάλμα: ο χειριστής για το @table > @field δεν υπάρχει!

en: Display type
el: Τύπος εμφάνισης

en: The cache has been cleared.
el: Τα δεδομένα λανθάνουσας μνήμης έχουν διαγραφεί.

en: of
el: από

en: Title field
el: Τίτλος πεδίου

en: translate
el: μετάφραση

en: No link
el: Χωρίς σύνδεσμο

en: Starts with
el: Αρχίζει με

en: Secondary tabs
el: Δευτερεύουσες καρτέλες

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Decimal point
el: Υποδιαστολή

en: Permanent
el: Μόνιμο

en: Temporary
el: Προσωρινό

en: Custom date format
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας

en: Is one of
el: Είναι ένα από

en: Comma
el: Κόμμα

en: Show All
el: Εμφάνιση Όλων

en: Users who have created accounts on your site.
el: Οι χρήστες που έχουν δημιουργήσει λογαριασμούς στον ιστοτόπο σας.

en: Is empty (NULL)
el: Είναι κενό (NULL)

en: not empty
el: δεν είναι κενό

en: Ends with
el: Τελειώνει σε

en: Upload date
el: Ημερομηνία αποστολής

en: This will override any other link you have set.
el: Αυτό θα παρακάμψει κάθε άλλο σύνδεσμο που έχετε ορίσει.

en: The node ID of the node.
el: Το node ID του κόμβου.

en: No role
el: Χωρίς ρόλο

en: The size of the file.
el: Το μέγεθος του αρχείου.

en: Delete link
el: Σύνδεσμος διαγραφής

en: Localization
el: Γλωσσική προσαρμογή

en: Per page
el: Ανά σελίδα

en: Per role
el: Ανά ρόλο

en: Per role per page
el: Ανά ρόλο ανά σελίδα

en: Per user
el: Ανά χρήστη

en: Per user per page
el: Ανά χρήστη ανά σελίδα

en: Has Avatar
el: Έχει άβαταρ

en: Capitalize first letter
el: Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα

en: Custom text
el: Προσαρμοσμένο κείμενο

en: Sum
el: Άθροισμα

en: sorted by
el: ταξινομημένα ανά

en: Not Approved
el: Μη εγκεκριμένο

en: Remove group
el: Διαγραφή ομάδας

en: No fields available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πεδία.

en: Numeric
el: Αριθμητικά

en: Custom URL
el: Προσαρμογή URL

en: Edit link
el: Σύνδεσμος επεξεργασίας

en: Submit button text
el: Κείμενο πλήκτρου υποβολής

en: Add comment link
el: Προσθέστε το σχόλιό συνδέσμου

en: Broken handler @table.@field
el: Μη λειτουργικός χειριστής @table.@field

en: Skipping broken view @view
el: Παράκαμψη μη λειτουργικού view @view

en: Ajax callback for view loading.
el: Επιστροφή κλήσης ajax για φόρτωση view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
el: Δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές σε ένα κλειδωμένο view.

en: Create customized lists and queries from your database.
el: Δημιουργήστε προσαρμοσμένες λίστες και ερωτήματα στη βάση δεδομένων σας.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
el: Διεπαφή διαχείρισης για τα views. Χωρίς αυτή την μονάδα, δε θα μπορείτε να δημιουργήσετε ή να επεξεργαστείτε τα views σας.

en: Broken/missing handler
el: Ελαττωματικός/απών χειριστής

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
el: Ο χειριστής για αυτό το αντικείμενο είναι ελαττωματικός ή λείπει και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Εάν μία μονάδα παρείχε τον χειριστή και απενεργοποιήθηκε, η επανενεργοποίηση της μονάδας μπορεί να τον επαναφέρει. Διαφορετικά, μάλλον θα πρέπει να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο.

en: Current date
el: Τρέχουσα ημερομηνία

en: Exclude from display
el: Εξαίρεση από την προβολή

en: Link path
el: Διαδρομή συνδέσμου

en: Prefix text
el: Κείμενο προθέματος

en: Suffix text
el: Κείμενο επιθέματος

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
el: p>Θα πρέπει να προσθέσετε κάποια επιπλέον πεδία σε αυτήν την εμφάνιση προτού χρησιμοποιήσετε αυτό το πεδίο. Τα πεδία αυτά μπορούν να σημειωθούν ως <em>Εξαιρούμενα εμφάνισης</em> αν το προτιμάτε. Πρέπει να σημειωθεί ότι λόγω της σειράς εμφάνισης, δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πεδία που έρχονται μετά από αυτό το πεδίο· αν χρειάζεστε ένα πεδίο που δεν υπάρχει εδώ, αναδιατάξετε τα πεδία σας.</p>

en: Strip HTML tags
el: Aφαίρεση HTML tags

en: Field can contain HTML
el: Το πεδίο μπορεί να περιέχει HTML

en: Simple separator
el: Απλός διαχωριστής

en: Display as link
el: Εμφάνιση ως σύνδεσμος

en: - Any -
el: - Οποιοδήποτε -

en: Is between
el: Είναι μεταξύ

en: between
el: ανάμεσα σε

en: Is not between
el: Δεν είναι μεταξύ

en: not between
el: όχι ανάμεσα σε

en: These queries were run during view rendering:
el: Κατά τη διάρκεια απόδοσης αυτής της προβολής έγιναν αυτά τα ερωτήματα:

en: This display has no path.
el: Αυτή η προβολή δεν έχει διαδρομή.

en: Query build time
el: Χρόνος δημιουργίας ερωτήματος

en: Query execute time
el: Χρόνος εκτέλεσης ερωτήματος

en: View render time
el: Χρόνος απόδοσης Προβολής

en: No query was run
el: Δεν εκτελέστηκε κανένα ερώτημα

en: Unable to preview due to validation errors.
el: Αδύνατη η προεπισκόπηση λόγω σφαλμάτων επαλήθευσης.

en: Break lock
el: Σπάσιμο κλειδώματος

en: Go to the real page for this display
el: Πηγαίνετε στην πραγματική σελίδα για αυτή την προβολή

en: Invalid
el: Μη έγκυρο

en: View analysis
el: Προβολή ανάλυσης

en: Rearrange @type
el: Αναδιάταξη @type

en: Broken field @id
el: Πεδίο σε ρήξη @id

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
el: Αυτό το view έχει μόνο την προεπιλεγμένη εμφάνιση και συνεπώς δεν θα εμφανιστεί πουθενά στον ιστότοπό σας· ίσως θέλετε να προσθέσετε μια εμφάνιση τύπου “σελίδα” ή “μπλοκ”.

en: Reduce duplicates
el: Μείωση διπλότυπων

en: Displays rows in a grid.
el: Εμφανίζει τις σειρές σε ένα πλέγμα.

en: Displays the default summary as a list.
el: Εμφάνιση της προκαθορισμένης περίληψης ως λίστα.

en: Generates an RSS feed from a view.
el: Παράγει μια ροή RSS από ένα view.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
el: Θα δοθεί πρόσβαση στους χρήστες που ανηκουν σε οποιονδήποτε από τους επιλεγμένους ρόλους.

en: The title of the aggregator item.
el: Ο τίτλος του αντικειμένου συλλέκτη.

en: The author of the original imported item.
el: Ο συντάκτης του αρχικού εισαγόμενου στοιχείου.

en: The actual content of the imported item.
el: Το πραγματικό περιεχόμενο του εισαγόμενου στοιχείου.

en: Feed ID
el: ID ροής

en: The unique ID of the aggregator feed.
el: Το μοναδικό ID της ροής συλλέκτη.

en: The title of the aggregator feed.
el: Ο τίτλος της ροής συλλέκτη.

en: The link to the source URL of the feed.
el: Ο σύνδεσμος του URL της πηγής της ροής.

en: The date the feed was last checked for new content.
el: Η ημερομηνία που έγινε ο τελευταίος έλεγχος της ροής για νέο περιεχόμενο.

en: The description of the aggregator feed.
el: Η περιγραφή της ροής συλλέκτη.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
el: Εμφάνιση του αντικειμένου συλλέκτη χρησιμοποιώντας τα δεδομένα από την αρχική πηγή.

en: The title of the comment.
el: Ο τίτλος του σχολίου.

en: Post date
el: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Last comment time
el: Ώρα τελευταίου σχολίου

en: Date and time of when the last comment was posted.
el: Ημερομηνία και ώρα που το τελευταίο σχόλιο δημοσιοποιήθηκε

en: Last comment author
el: Συγγραφέας τελευταίου σχολίου

en: The name of the author of the last posted comment.
el: Το όνομα του συντάκτη του τελευταίου δημοσιευμένου σχολίου.

en: Comment count
el: Μετρητής σχολίων

en: The number of new comments on the node.
el: Ο αριθμός των νέων σχολίων στον κόμβο.

en: Comment status
el: Κατάσταση σχολίου

en: User posted or commented
el: Ο χρήστης δημοσίευσε ή σχολίασε

en: Display the comment as RSS.
el: Εμφάνιση του σχολίου ως RSS.

en: Created year + month
el: Δημιουργήθηκε έτος + μήνα

en: Created year
el: Δημιουργήθηκε το έτος

en: Created month
el: Δημιουργήθηκε το μήνα

en: Updated month
el: Μήνας ανανέωσης

en: Updated day
el: Ημέρα ανανέωσης

en: Updated week
el: Εβδομάδα ανανέωσης

en: Has new content
el: Έχει νέο περιεχόμενο

en: Poll
el: Ψηφοφορία

en: Total views
el: Σύνολο προβολών

en: The total number of times the node has been viewed.
el: Το σύνολο των φορών που έχει προβληθεί ένας κόμβος.

en: Views today
el: Εμφανίσεις σήμερα

en: The total number of times the node has been viewed today.
el: Το σύνολο των φορών που έχει προβληθεί σήμερα ένας κόμβος.

en: Most recent view
el: Πιο πρόσφατη προβολή

en: The most recent time the node has been viewed.
el: Η πιο πρόσφατη φορά που προβλήθηκε ο κόμβος.

en: Browser session ID of user that visited page.
el: Αναγνωριστικό συνόδου του προγράμματος πλοήγησης του χρήστη που επισκέφθηκε τη σελίδα.

en: Title of page visited.
el: Ο τίτλος της σελίδας για την οποία υπήρξε επίσκεψη.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
el: Εσωτερική διαδρομή της σελίδας για την οποία υπήρξε επίσκεψη (σχετική με τη ρίζα του Drupal).

en: Referrer URI.
el: Παραπέμφθηκε από

en: Hostname of user that visited the page.
el: Το όνομα υπολογιστή του χρήστη που επισκέφθηκε τη σελίδα.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
el: Χρόνος σε χιλιοστά δευτερολέπτου που έκανε να φορτωθεί η σελίδα.

en: Timestamp of when the page was visited.
el: Χρονική ετικέτα του πότε έγινε επίσκεψη της σελίδας.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
el: Οι όροι ταξινόμησης επισυνάπτονται σε κόμβους.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
el: Εμφάνιση όλων των όρων ταξινόμησης που σχετίζονται με έναν κόμβο από καθορισμένα λεξιλόγια.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
el: Ο γονικός όρος του όρου. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει διπλότυπες καταχωρήσεις αν χρησιμοποιείτε ένα λεξιλόγιο που επιτρέπει πολλαπλούς γονικού όρους.

en: The parent term of the term.
el: Ο γονικός όρος του όρου.

en: The user ID
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό του χρήστη

en: The user or author name.
el: Το όνομα του χρήστη ή του συγγραφέα.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
el: Διεύθυνση email ενός χρήστη. Αυτό το πεδίο κανονικά δεν εμφανίζεται στους χρήστες, γι αυτό να είστε προσεκτικοί όταν το χρησιμοποιείτε.

en: Roles that a user belongs to.
el: Ρόλοι στους οποίους ανήκει ένας χρήστης.

en: User ID from URL
el: Μοναδικό αναγνωριστικό χρήστη από τη διεύθυνση URL

en: User ID from logged in user
el: Μοναδικό αναγνωριστικό χρήστη από τον συνδεδεμένο χρήστη

en: Randomize the display order.
el: Τυχαιοποίησε την σειρά εμφάνισης.

en: Provide custom text or link.
el: Εισάγετε ένα προσαρμοσμένο κείμενο ή σύνδεσμο.

en: View result counter
el: Προβολή μετρητή αποτελεσμάτων

en: Displays the actual position of the view result
el: Εμφανίζει την πραγματική θέση του αποτελέσματος του view.

en: No user
el: Δεν υπάρχει χρήστης

en: Link this field to new comments
el: Συνδέστε αυτό το πεδίο για τα νέα σχόλια

en: contact
el: επικοινωνία

en: Select terms from vocabulary @voc
el: Επιλογή όρων απο το λεξιλόγιο @voc

en: Select terms
el: Επιλογή όρων

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
el[0]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί ο όρος: @terms
el[1]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθούν οι όροι: @terms

en: Is the logged in user
el: Είναι ο συνδεδεμένος χρήστης

en: Enter a comma separated list of user names.
el: Εισάγετε μια λίστα ονομάτων χρηστών διαχωρισμένα με κόμμα.

en: Restrict user based on role
el: Περιορισμός χρήστη βάσει ρόλου

en: Restrict to the selected roles
el: Περιορισμός στους επιλεγμένους ρόλους

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
el: Εάν δεν επιλεχθούν ρόλοι, θα επιτρέπονται χρήστες με οποιονδήποτε ρόλο.

en: Unrestricted
el: Χωρίς περιορισμό

en: No role(s) selected
el: Δεν επιλέχθηκε κανένας ρόλος

en: Multiple roles
el: Πολλαπλοί ρόλοι

en: You must select at least one role if type is "by role"
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον έναν ρόλο αν ό τύπος είνα "ανά ρόλο"

en: Use AJAX
el: Χρήση AJAX

en: Mini
el: Μικρό

en: Items per page
el: Είδη ανά σελίδα

en: Create more link
el: Δημιουργία συνδέσμου περισσοτέρων

en: The text to display for the more link.
el: Το κείμενο που εμφανίζεται για το σύνδεσμο περισσοτέρων.

en: Access restrictions
el: Περιορισμοί πρόσβασης

en: Access options
el: Επιλογές πρόσβασης

en: Caching options
el: Επιλογές λανθάνουσας μνήμης

en: Display even if view has no result
el: Προβολή ακόμα και αν το view δεν έχει αποτελέσματα.

en: Attachment settings
el: Ρυθμίσεις επισύναψης

en: Normal: @title
el: Κανονικά: @title

en: Tab: @title
el: Καρτέλα: @title

en: Menu tab
el: Καρτέλα πλοήγηγης

en: Already exists
el: Υπάρχει ήδη

en: Title is required for this menu type.
el: Ο τίτλος είναι υποχρεωτικός για αυτόν τον τύπο μενού.

en: This will appear in the RSS feed itself.
el: Αυτό θα εμφανιστεί στην ίδια τη ροή RSS.

en: New view
el: Νέο view

en: Changed view
el: Τροποποιημένο view

en: Live preview
el: Ζωντανή προεπισκόπηση

en: @current of @max
el: @current από @max

en: - All -
el: - Όλα -

en: Popular content
el: Δημοφιλές περιεχόμενο

en: Content translation
el: Μετάφραση περιεχομένου

en: Item ID
el: ID αντικειμένου

en: Administrative title
el: Διαχειριστικός τίτλος

en: Style settings
el: Ρυθμίσεις στυλ

en: Taxonomy Term
el: Όρος ταξινόμησης

en: %name must be a positive integer.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας θετικός ακέραιος.

en: (first item is 0)
el: (το πρώτο στοιχείο είναι 0)

en: Number of pages
el: Αριθμός σελίδων

en: Gallery page
el: Σελίδα γκαλερί

en: Content statistics
el: Στατιστικά περιεχομένου

en: @argument title
el: @argument τίτλος

en: @argument input
el: @argument εισαγωγή

en: Count the number 0 as empty
el: Μέτρηση του αριθμού 0 ως άδειο

en: Hide if empty
el: Απόκρυψη αν είναι άδειο

en: Starting value
el: Αρχική τιμή

en: Does not start with
el: Δεν αρχίζει με

en: Does not end with
el: Δεν τελειώνει με

en: The view %name has been saved.
el: Το view %name έχει αποθηκευτεί.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
el: Email του χρήστη που υπέβαλε το σχόλιο. Θα είναι κενό αν ο συντάκτης είναι εγγεγραμμένος χρήστης.

en: The name of the role.
el: Το όνομα του ρόλου.

en: Hide empty fields
el: Απόκρυψη κενών πεδίων

en: Monthly archive
el: Μηνιαίο αρχείο

en: Length is shorter than
el: Το μήκος είναι μικρότερο από

en: shorter than
el: μικρότερο από

en: Length is longer than
el: Το μήκος είναι μεγαλύτερο από

en: longer than
el: μεγαλύτερο από

en: Cancel account
el: Απενεργοποίηση λογαριασμού

en: Full content
el: Πλήρες περιεχόμενο

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
el[0]: Πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον μία σωστή λέξη-κλειδί με 1 ή περισσότερους χαρακτήρες.
el[1]: Πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον μία σωστή λέξη-κλειδί με @count ή περισσότερους χαρακτήρες.

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: Image style
el: Στυλ εικόνας

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
el: Η ετικέτα για αυτή την περιοχή που θα προβάλλεται μόνο για το διαχειριστή.

en: Remove this display
el: Αφαίρεση αυτής της οθόνης

en: Operator to use on all groups
el: Τελεστής για χρήση σε όλες τις ομάδες

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
el: Είτε "ομάδα 0 -ΚΑΙ- ομάδα 1 -ΚΑΙ- ομάδα 2" ή "ομάδα 0 -Ή- ομάδα 1 -Ή- ομάδα 2" κ.τ.λ.

en: Remove group @group
el: Αφαίρεση ομάδας @group

en: Default group
el: Προκαθορισμένη ομάδα

en: Group @group
el: Ομάδα @group

en: Ungroupable filters
el: Μη ομαδοποιημένα φίλτρα

en: Include reset button
el: Να συμπεριληφθεί κουμπί επαναφοράς

en: Reset button label
el: Ετικέτα κουμπιού επαναφοράς

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
el[0]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενο, παραλείπονται @skip
el[1]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
el[0]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενο
el[1]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενα

en: All items, skip @skip
el: Όλα τα αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: All items
el: Όλα τα αντικείμενα

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
el[0]: @count αντικείμενο, παραλείπονται @skip
el[1]: @count αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: @count item | @count items
el[0]: @count αντικείμενο
el[1]: @count αντικείμενα

en: Group results together
el: Ομαδοποίηση των αποτελεσμάτων μαζί

en: Update preview
el: Ενημέρωση προεπισκόπησης

en: Is not empty (NOT NULL)
el: Δεν είναι κενό/ή (NOT NULL)

en: Link field
el: Πεδίο συνδέσμου

en: Attachment before
el: Συνημμένο πριν

en: Attachment after
el: Συνημμένο μετά

en: - Use default -
el: - Χρήση προεπιλογής -

en: Unknown content type
el: Άγνωστος τύπος περιεχομένου

en: View mode
el: Τρόπος προβολής

en: Fixed value
el: Σταθερή τιμή

en: Asc
el: Αύξ

en: Access the views administration pages.
el: Πρόσβαση στις σελίδες διαχείρισης views.

en: Bypass access control when accessing views.
el: Παράκαμψη του ελέγχου πρόσβασης κατά την πρόσβαση στα views.

en: Add new view
el: Προσθήκη νέου view

en: HTML element
el: Στοιχείο HTML

en: Add default classes
el: Προσθήκη προκαθορισμένων κλάσεων

en: Use absolute path
el: Χρήση απόλυτης διαδρομής

en: Rel Text
el: Κείμενο rel

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Ένα μοναδικό όνομα αναγνώσιμο από τη μηχανή για αυτό το View. Πρέπει να περιέχει μόνο πεζά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: Weight for @display
el: Βάρος για @display

en: The unique ID of the aggregator item.
el: Το μοναδικό ID του αντικειμένου συλλέκτη.

en: The guid of the original imported item.
el: Το guid του αρχικού εισαγόμενου στοιχείου.

en: Date and time of when the comment was created.
el: Ημερομηνία και ώρα που το σχόλιο δημιουργήθηκε.

en: Date and time of when the comment was last updated.
el: Ημερομηνία και ώρα που το σχόλιο ενημερώθηκε για τελευταία φορά.

en: Last comment CID
el: CID τελευταίου σχολίου

en: Last Comment
el: Τελευταίο σχόλιο

en: The extension of the file.
el: Η επέκταση του αρχείου.

en: Group column
el: Ομάδα στήλης

en: Query options
el: Επιλογές ερωτήματος

en: The class to provide on each row.
el: Η κλάση που παρέχεται σε κάθε σειρά.

en: The class to provide on the list element itself.
el: Η κλάση που παρέχεται στο ίδιο το στοιχείο λίστας.

en: Bypass views access control
el: Παράκαμψη του ελέγχου πρόσβασης στα views

en: No results behavior
el: Συμπεριφορά όταν δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: Edit @section
el: Επεξεργασία @section

en: Edit this view to add a display.
el: Επεξεργασία αυτού του view για προσθήκη νέας απεικόνισης.

en: Add view from template
el: Προσθήκη view από πρότυπο

en: View to insert
el: View που θα εισαχθεί

en: The view to insert into this area.
el: Το view που θα εισαχθεί σε αυτή την περιοχή.

en: Inherit contextual filters
el: Κληρονόμηση συναφών φίλτρων

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
el: Αν επιλεχθεί, αυτό το view θα λάβει τα ίδια συναφή φίλτρα με τον γονέα του.

en: Recursion detected in view @view display @display.
el: Εντοπίστηκε αναδρομή στο view @view απεικόνιση @display.

en: Exception value
el: Τιμή εξαίρεσης

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
el: Εάν ληφθεί αυτή η τιμή, το φίλτρο θα αγνοηθεί˙ π.χ., "όλες οι τιμές"

en: Provide title
el: Παροχή τίτλου

en: Override breadcrumb
el: Παράκαμψη breadcrumb

en: Provide breadcrumb
el: Παροχή breadcrumb

en: Action to take if filter value does not validate
el: Ενέργεια που πρέπει να γίνει αν η τιμή φίλτρου δεν επαληθεύεται

en: Display all results for the specified field
el: Παρουσίαση όλων των αποτελεσμάτων για το συγκεκριμένο πεδίο

en: Show "Page not found"
el: Εμφάνιση "Η σελίδα δεν βρέθηκε"

en: Number of records
el: Αριθμός εγγραφών

[ctx: Sort order]
en: Numerical
el: Αριθμητικό

en: Rewrite results
el: Επανεγγραφή αποτελεσμάτων

en: Replace spaces with dashes
el: Αντικατάσταση κενών με παύλες

en: External server URL
el: URL εξωτερικού διακομιστή

en: No results text
el: Κείμενο όταν δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: Enable to allow users to select multiple items.
el: Ενεργοποιήστε το ώστε να επιτρέπετε στους χρήστες να επιλέγουν πολλαπλά στοιχεία.

en: Enable to remember the last selection made by the user.
el: Ενεργοποιήστε το ώστε να θυμάται την τελευταία επιλογή που έγινε από τον χρήστη.

en: Provide description
el: Εισάγετε περιγραφή

en: Update "@title" choice (@number)
el: Ενημέρωση επιλογής "@title" (@number)

en: Auto preview
el: Αυτόματη προεπισκόπηση

en: Preview with contextual filters:
el: Προεπισκόπηση με συναφή φίλτρα:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
el: Διαχωρίστε τις τιμές των συναφών φίλτρων με ένα "/". Για παράδειγμα, %example.

en: Apply and continue
el: Εφαρμογή και συνέχεια

en: @current of @total
el: @current από @total

en: All displays (except overridden)
el: Όλες οι προβολές (εκτός αυτών που έχουν παρακαμφθεί)

en: All displays
el: Όλες οι εμφανίσεις

en: This @display_type (override)
el: Αυτό το @display_type (παράκαμψη)

en: Create new filter group
el: Δημιουργία νέας ομάδας φίλτρων

en: No filters have been added.
el: Δεν έχουν προστεθεί φίλτρα.

en: Drag to add filters.
el: Σύρετε για να προσθέσετε φίλτρα.

en: Add and configure @types
el: Προσθήκη και παραμετροποίηση @types

en: Configure @type: @item
el: Παραμετροποίηση @type: @item

en: Display | Displays
el[0]: Προβολή
el[1]: Προβολές

en: The node ID.
el: Μοναδικό αναγνωριστικό του κόμβου.

en: The content title.
el: Ο τίτλος του περιεχομένου.

en: The date the content was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύτηκε το περιεχόμενο.

en: User has a revision
el: Ο χρήστης έχει μία αναθεώρηση

en: Content revision is a history of changes to content.
el: Η αναθεώρηση περιεχομένου είναι ένα ιστορικό των αλλαγών στο περιεχόμενο.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
el: Παραθέστε έναν απλό σύνδεσμο για τη διαγραφή της αναθεώρησης του περιεχομένου.

en: Content ID from URL
el: Μοναδικό αναγνωριστικό του περιεχομένου από το URL

en: Hide attachments in summary
el: Απόκρυψη συνημμένων στην περίληψη

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
el[0]: Σελιδομετρημένο, @count αντικείμενο, παραλείπονται @skip
el[1]: Σελιδομετρημένο, @count αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: @count item | Paged, @count items
el[0]: @count αντικείμενο
el[1]: Σελιδομετρημένο, @count αντικείμενα

en: Create a page
el: Δημιουργήστε μια σελίδα

en: Create a menu link
el: Δημιουργία συνδέσμου μενού

en: Include an RSS feed
el: Συμπερίληψη μιας ροής RSS

en: Feed path
el: Διαδρομή ροής

en: Feed row style
el: Στυλ γραμμής ροής

en: Create a block
el: Δημιουργία μπλοκ

en: of fields
el: από πεδία

en: of type
el: του τύπου

en: tagged with
el: με ετικέτα

en: Should links be displayed below each comment
el: Να παρουσιάζονται σύνδεσμοι κάτω από κάθε σχόλιο

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
el: με συνδέσμους (επιτρέπει τους χρήστες να απαντούν στο σχόλιο, κτλ.)

en: without links
el: χωρίς συνδέσμους

en: teasers
el: περιλήψεις

en: full posts
el: πλήρεις δημοσιεύσεις

en: titles
el: τίτλοι

en: titles (linked)
el: τίτλοι (με σύνδεσμο)

en: @group (historical data)
el: @group (ιστορικά δεδομένα)

en: Use path alias
el: Χρήση ψευδωνύμου διαδρομής

en: Unsorted
el: Αταξινόμητα

en: Use replacement tokens from the first row
el: Χρησιμοποιήστε σύμβολα (token) αντικατάστασης από την πρώτη γραμμή

en: Remove whitespace
el: Αφαίρεση κενού χαρακτήρα (whitespace)

en: This display is disabled.
el: Αυτή η εμφάνιση είναι απενεργοποιημένη.

en: Apply (all displays)
el: Εφαρμογή (όλες οι προβολές)

en: Apply (this display)
el: Εφαρμογή (αυτή η προβολή)

en: The date of the most recent new content on the feed.
el: Η ημερομηνία του πιο πρόσφατου νέου περιεχομένου στη ροή.

en: Appears in: @bundles.
el: Εμφανίζεται σε: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
el: Αυτό είναι ένα ψευδώνυμο του @group: @field.

en: @group (historical data): @field
el: @group (ιστορικά δεδομένα): @field

en: Relate all content tagged with a term.
el: Συσχετισμός όλου του περιεχομένου με έναν όρο.

en: Has taxonomy term ID
el: Έχει μοναδικό αναγνωριστικό όρου ταξινόμησης

en: Query Comment
el: Σχόλιο Ερωτήματος

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
el: Το πεδίο που θα χρησιμοποιηθεί ως τίτλος του αντικειμένου RSS για κάθε σειρά.

en: Creator field
el: Πεδίο δημιουργού

en: Hide empty column
el: Απόκρυψη κενής στήλης

en: View: @view - Display: @display
el: View: @view - Απεικόνιση: @display

en: Overview of fields used in all views.
el: Επισκόπηση των πεδίων που χρησιμοποιούνται σε όλα τα views.

en: Revert to default
el: Επαναφορά στο προκαθορισμένο

en: No fields have been used in views yet.
el: Δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πεδία στα views ακόμα.

en: Author uid
el: Uid συντάκτη

en: The user permissions.
el: Οι άδειες του χρήστη.

en: Use a pager
el: Χρήση ενός πλοηγού

en: Tokens related to views.
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης που σχετίζεται με τα views.

en: The human-readable name of the view.
el: Το ανθρωπίνως αναγνώσιμο όνομα του view.

en: The description of the view.
el: Η περιγραφή του view.

en: The machine-readable name of the view.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα του view.

en: The title of current display of the view.
el: Ο τίτλος της τρέχουσας απεικόνισης του view.

en: The URL of the view.
el: Η διεύθυνση URL του view.

en: -Select-
el: -Επιλέξτε-

en: Apostrophe
el: Απόστροφος

en: Date in the form of CCYYMMDD.
el: Ημερομηνία στη μορφή CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
el: Ημερομηνία στη μορφή ΜΜ (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
el: Ημερομηνία στη μορφή DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
el: Ημερομηνία στη μορφή WW (01 - 53).

en: Last comment uid
el: Uid τελευταίου σχολίου

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε HTML κώδικα σε αυτό το πεδίο. Τα παρακάτω σύμβολα (token) αντικατάστασης υποστηρίζονται:

en: Result summary
el: Περίληψη αποτελέσματος

en: Contextual Links
el: Συναφείς σύνδεσμοι

en: Display fields in a contextual links menu.
el: Εμφάνιση των πεδίων σε μενού συναφών συνδέσμων.

en: Used in views
el: Χρησιμοποιείται στα views

en: Overview of plugins used in all views.
el: Επισκόπηση των plugins που χρησιμοποιούνται σε όλα τα views.

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
el: Απομνημόνευση της εκτεθειμένης επιλογής μόνο για τους επιλεγμένους ρόλους χρηστών. Αν δεν επιλέξετε ρόλο, τα εκτεθειμένα δεδομένα δε θα αποθηκευτούν ποτέ.

en: &lt;Any&gt;
el: &lt;Οποιοδήποτε&gt;

en: There are no enabled views.
el: Δεν υπάρχουν ενεργοποιημένα views.

en: - No value -
el: - Καμία τιμή -

en: Unfiltered text
el: Αφιλτράριστο κείμενο

en: Combine fields filter
el: Συνδυασμός φίλτρου πεδίων

en: Combine two fields together and search by them.
el: Συνδυασμός δύο πεδίων και αναζήτηση βάσει αυτών.

en: Display 'more' link only if there is more content
el: Προβολή συνδέσμου 'περισσότερα' μόνο αν υπάρχει περισσότερο περιεχόμενο

en: GUID settings
el: Ρυθμίσεις GUID

en: GUID field
el: Πεδίο GUID

en: Use a custom %field_name
el: Χρησιμοποιήστε ένα προσαρμοσμένο %field_name

en: No path is set
el: Δεν έχει οριστεί διαδρομή

en: Custom output for TRUE
el: Προσαρμοσμένη εμφάνιση για TRUE

en: Custom output for FALSE
el: Προσαρμοσμένη εμφάνιση για FALSE
