Views (for Drupal 7) (7.x-3.15) - en to tr translation catalogue (1645 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: enabled
tr: etkin

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: approve
tr: onayla

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Replies
tr: Yanıtlar

en: Last Post
tr: Son Gönderi

en: Closed
tr: Kapalı

en: List
tr: Liste

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: footer
tr: altbilgi

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: On
tr: Açık

en: For
tr: İçin

en: Tags
tr: Etiketler

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Version
tr: Sürüm

en: view
tr: görüntüle

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Center
tr: Merkez

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Required
tr: Zorunlu

en: Parent
tr: Üst öge

en: Depth
tr: Derinlik

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Description field
tr: Açıklama alanı

en: settings
tr: ayarlar

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Field
tr: Alan

en: header
tr: başlık

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Varsayılan

en: Open
tr: Açık

en: Core
tr: Çekirdek

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Views
tr: Görünümler

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Path
tr: Yol

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Display
tr: Gösterim

en: Menu
tr: Menü

en: Teaser
tr: Özet

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: Picture
tr: Görsel

en: Mail
tr: Posta

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Promoted
tr: Tanıtılan

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Files
tr: Dosyalar

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Node
tr: Düğüm

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Separator
tr: Ayraç

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: term
tr: terim

en: All
tr: Tümü

en: Access log
tr: Erişim kayıtları

en: Active
tr: Etkin

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Override title
tr: Başlığın üzerine yaz

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: Display links
tr: Bağlantıları göster

en: Page
tr: Sayfa

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: Module
tr: Modül

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Selected
tr: Seçili

en: Aggregator category
tr: Toplayıcı kategorisi

en: Aggregator feed
tr: Akış toplayıcı

en: Aggregator item
tr: Nesne toplayıcı

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: Session ID
tr: Oturum ID

en: File ID
tr: Dosya ID

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Term name
tr: Terim adı

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Field name
tr: Alan adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Average
tr: Ortalama

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: %time ago
tr: %time önce

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Maximum
tr: En fazla

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: Caching
tr: Önbellekleme

en: Month
tr: Ay

en: System
tr: Sistem

en: Current
tr: Şu anki

en: Desc
tr: Azalan

en: OR
tr: VEYA

en: node
tr: düğüm

en: Recent posts
tr: Son gönderiler

en: Recent posts for %1
tr: %1 a son gönderilenler

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: Other
tr: Diğer

en: Align
tr: Hizalama

en: Basic
tr: Temel

en: List type
tr: Liste tipi

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Both
tr: İkisi de

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Edit view
tr: Görünümü düzenle

en: Administer views
tr: Görünümleri yönet

en: Existing Views
tr: Varolan görünümler

en: Default Views
tr: Öntanımlı görünümler

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Exposed Filters
tr: Kullanıcıya açık Süzgeçler

en: Order
tr: Sıralama

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
tr: Görünüm adında sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgi kullanılabilir.

en: Views UI
tr: Görünüm Kullanıcı Arayüzü

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Random
tr: Rastgele

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Position
tr: Konum

en: Last checked
tr: Son kontrol

en: Profile
tr: Profil

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: fields
tr: alanlar

en: Operation
tr: İşlem

en: reply
tr: cevapla

en: Tracker
tr: İzleyici

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: with comments
tr: yorumlarla birlikte

en: without comments
tr: yorumlar olmadan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: comments
tr: yorumlar

en: Full
tr: Tam

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Hidden
tr: Gizli

en: Approved
tr: Onaylı

en: Show
tr: Göster

en: Other queries
tr: Diğer sorgular

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: in
tr: içinde

en: Messages
tr: İletiler

en: Full text
tr: Tam metin

en: Feed settings
tr: Besleme ayarları

en: Source
tr: Kaynak

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Query
tr: Sorgu

en: Block name
tr: Blok adı

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Link label
tr: Link etiketi

en: author
tr: yazar

en: AND
tr: VE

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: What links here
tr: Buraya link verenler

en: Seconds
tr: Saniye

en: Blocked
tr: Engellendi

en: or
tr: ya da

en: Parent term
tr: Üst terim

en: revert
tr: geri al

en: All tags
tr: Tüm etiketler

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Reversed
tr: Tersine

en: Reverse
tr: Ters

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: RSS Feed
tr: RSS Beslemesi

en: New comments
tr: Yeni yorumlar

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Plural
tr: Çoğul

en: Relationship
tr: İlişki

en: relationships
tr: ilişkiler

en: Oldest first
tr: En önce en eskisi

en: Sort criteria
tr: Sıralama ölçütü

en: Base path
tr: Ana yol

en: Parent menu item
tr: Üst menü öğesi

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: Ok
tr: Tamam

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Information
tr: Bilgi

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Translation
tr: Çeviri

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Text area
tr: Yazı alanı

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Permission
tr: İzinler

en: Grid
tr: Izgara

en: Global
tr: Genel

en: Thread
tr: Başlık

en: Title text
tr: Başlık metni

en: Distinct
tr: Farklı

en: Extension
tr: Uzantı

en: Space
tr: Boşluk

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Provided by
tr: Sağlayan

en: Aggregate
tr: Topla

en: <Any>
tr: <Herhangi>

en: Rearrange
tr: Yeniden düzenle

en: empty
tr: boş

en: All types
tr: Tüm türler

en: Aggregator
tr: Toplayıcı

en: Cancel link
tr: İptal bağlantısı

en: Attach to
tr: Şuraya ekle

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Taxonomy vocabulary
tr: Sınıflandırma sözlüğü

en: Remove this item
tr: Bu öğeyi sil

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: More link text
tr: Daha fazla bağlantı metni

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: contains
tr: içeriyor

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Data
tr: Veri

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: No name
tr: İsimsiz

en: Default order
tr: Öntanımlı sıralama

en: Or
tr: Veya

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Link class
tr: Bağlantı sınıfı

en: Column
tr: Sütun

en: Default sort
tr: Öntanımlı sıralama

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: and
tr: ve

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Not promoted
tr: Yükseltilmedi

en: Not sticky
tr: Sabit değil

en: Parent comment
tr: Üst yorum

en: The parent comment.
tr: Üst yorum

en: Author's website
tr: Yazarın web sitesi

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
tr: Yorum ileti dizisi halindeyse yorumun derinliğini görüntüle.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
tr: İleti dizisindeki sırasına göre sıralar. Böylece alt yorumlar, üst öğeleriyle birlikte tutulur.

en: Reply-to link
tr: Cevaplama adresi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
tr: Yorum cevaplamak için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Link this field to its user or an author's homepage
tr: Bu alanı kullanıcısına veya bir yazarın ana sayfasına bağlayın

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: field
tr: alan

en: nodes
tr: düğümler

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Week @week
tr: Hafta @week

en: Target
tr: Hedef

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Radios
tr: Radyo düğmeleri

en: starting from @count
tr: @count değerinden başlayarak

en: Embed
tr: Göm

en: The language the content is in.
tr: İçeriğin dili.

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: More link path
tr: Diğer bağlantısı yolu

en: Button text
tr: Buton metni

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Not defined
tr: Tanımlı değil

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Inherit
tr: Miras

en: Mime type
tr: Mime türü

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: The date the node was last updated.
tr: Bu düğümün son güncellenme tarihi.

en: Category ID
tr: Kategori ID

en: Invalid display id @display
tr: Geçersiz ekran id @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
tr: Hata: işleyici için @table > @field yok!

en: Do not use a relationship
tr: Bir ilişki kullanmayın

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: The cache has been cleared.
tr: Önbellek temizlendi.

en: of
tr: /

en: Title field
tr: Başlık alanı

en: translate
tr: çeviri

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Hide submit button
tr: Gönder düğmesini gizle

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
tr: Belirtilen izin dizelerine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: Comma
tr: Virgül

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: Comments are responses to node content.
tr: Yorumlar, düğüm içeriğine verilen yanıtlardır.

en: Users who have created accounts on your site.
tr: Sitenizde hesap açmış kullanıcılar.

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Theming information
tr: Tema bilgileri

en: Ends with
tr: İle biten

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Do not cache
tr: Önbellek kullanma

en: Link this field to its user
tr: Bu alanı kullanıcısına bağla

en: This will override any other link you have set.
tr: Bu, ayarladığınız diğer tüm bağlantıları geçersiz kılacaktır.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar için görüntülenecek değerin üzerine yazın

en: Text to display for anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar için görüntülenecek metin

en: Use default RSS settings
tr: Öntanımlı RSS ayarlarını kullan

en: Title plus teaser
tr: Başlık ve özet

en: Front page feed
tr: Ön sayfa beslemesi

en: The node ID of the node.
tr: Bu düğümün düğüm ID'si

en: Tab weight
tr: Sekme ağırlığı

en: No role
tr: Rol yok

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: Link this field
tr: Bu alanda bağlantı

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Filter the view to the currently logged in user.
tr: Oturum açmış kullanıcıya göre, görünüme süzgeç uygular.

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: Cache once for everything (global)
tr: Her şey için bir kez önbelleğe al (global)

en: Per page
tr: Sayfa başına

en: Per role
tr: Rol başına

en: Per role per page
tr: Her sayfada her rol başına

en: Per user
tr: Kullanıcı başına

en: Per user per page
tr: Her sayfada her kullanıcı başına

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Sum
tr: Toplam

en: sorted by
tr: sıralama ölçütü

en: Not Approved
tr: Onaylanmadı

en: Remove group
tr: Grubu kaldır

en: No fields available.
tr: Kullanılabilecek alan yok.

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Submit button text
tr: Gönder Düğmesi Metni

en: Add comment link
tr: Yorum bağlantısı ekle

en: Broken handler @table.@field
tr: Kırık işleyicisi @table.@field

en: Skipping broken view @view
tr: Kırık görünüm @view atlandı

en: Ajax callback for view loading.
tr: Görünüm yükleme için Ajax geri çağrısı.

en: Changes cannot be made to a locked view.
tr: Kilitli bir görünüme değişiklik yapılamaz.

en: Create customized lists and queries from your database.
tr: Veritabanınızdan kişiselleştirilmiş listeler ve sorgular oluşturun.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
tr: Görünümler için yönetim arayüzü. Bu eklenti olmadan görünüm oluşturamaz veya düzenleyemezsiniz.

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
tr: Bu öğe için işleyici yok ya da bozuk ve kullanılamaz. Eğer işleyiciyi bir eklenti sağladıysa ve devre dışı bırakıldıysa, eklentiyi yeniden etkinleştirmek onu geri yükleyebilir. Aksi halde, muhtemelen bu öğeyi yok etmelisiniz.

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Current node's creation time
tr: Şu anki içerik oluşturma zamanı

en: Current node's update time
tr: Şu anki içerik güncelleme zamanı

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Fail basic validation if any argument is given
tr: Herhangi bir değişken varsa temel doğrulamayı yanlışla

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
tr: Bu alanı işaretleyerek, bunu gereğinden fazla değişkene sahip görünümlerin doğrulamayı geçmemesini kesinleştirmek için kullanabilirsiniz.

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: Exclude from display
tr: Gösterimden dışla

en: Rewrite the output of this field
tr: Bu alanın çıktısını yeniden yaz

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
tr: Bu alan için görüntülenecek metin. HTML ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki "Değiştirme modelleri" uyarınca bu görünümden veri girebilirsiniz.

en: Link path
tr: Bağlantı yolu

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
tr: Bu bağlantı için Drupal yolu ya da mutlak URL adresi. Aşağıdaki "Değiştirme şablonlarına" göre bu görünümden veri girebilirsiniz.

en: The CSS class to apply to the link.
tr: Bağlantıya uygulanacak CSS sınıfı.

en: Prefix text
tr: Önek metni

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
tr: Bu bağlantıdan önce görüntülenecek herhangi bir metin. HTML ekleyebilirsiniz.

en: Suffix text
tr: Sonek metni

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
tr: Bu bağlantıdan sonra görüntülenecek herhangi bir metin. HTML ekleyebilirsiniz.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
tr: <p> Bu alanı kullanmadan önce bu ekrana bazı ek alanlar eklemelisiniz. Tercih ederseniz, bu alanlar <em> Görüntüden çıkar </em> olarak işaretlenebilir. Oluşturma sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamayacağınızı unutmayın; burada listelenmeyen bir alana ihtiyacınız varsa, alanlarınızı yeniden düzenleyin. </p>

en: Trim this field to a maximum length
tr: Bu alanı azami bir uzunluğa traşla

en: Trim only on a word boundary
tr: Yalnızca sözcük sonlarından kırp

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
tr: Seçilirse bu alan sadece kelime sınırlarında traşlanacaktır. Kesinlikle belirlenen en fazla karaktere eşit uzunlukta veya daha kısa olacaktır. Eğer kelime sınırı yoksa alan boş olarak traşlanabilir.

en: Add an ellipsis
tr: Üç nokta ekle

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
tr: İşaretliyse, bu alan kısaltıldığında sonuna "..." eklenir.

en: Strip HTML tags
tr: HTML etiketlerini çıkart

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
tr: İşaretliyse, bütün HTML etiketleri çıkartılır.

en: Field can contain HTML
tr: Alan HTML içerebilir

en: File size display
tr: Dosya boyutu gösterimi

en: Formatted (in KB or MB)
tr: Biçimli (KB veya MB olarak)

en: Raw bytes
tr: İşlenmemiş bayt

en: If checked, true will be displayed as false.
tr: Eğer işaretliyse, doğru olan yanlış olarak gösterilir.

en: Time ago (with "ago" appended)
tr: Zaman önce (sonuna "önce" eklenmiş olarak)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
tr: Zaman aralığı (sonuna "önce/dolayı" eklenmiş olarak)

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretliyse, sayı yuvarlanacaktır.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
tr: Ondalık ayırıcıdan sonra kaç basamak yazdırılacağını belirtin.

en: What single character to use as a decimal point.
tr: Ondalık ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: What single character to use as the thousands separator.
tr: Bindelik ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan önce eklenecek, para birimi simgesi gibi bir metin.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan sonra konulacak, para birimi simgesi gibi, bir metin.

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: Display as link
tr: Bağlantı olarak göster

en: Operator identifier
tr: Operatör tanımlayıcı

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
tr: Bu işleci tanımlamak için, URL adresinde ? işaretinden sonra görüntülenir.

en: Filter identifier
tr: Süzgeç tanıtıcısı

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
tr: Bu, bu filtreyi tanımlamak için URL'de ? işaretinden sonra görünecektir. Boş bırakılamaz.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
tr: Bu gösterilen süzgeç isteğe bağlıdır ve ayarlanmamasını sağlamak için ek seçenekler içerir.

en: Remember
tr: Hatırla

en: Remember the last setting the user gave this filter.
tr: Bu süzgeç için kullanıcın verdiği son değerleri hatırla

en: The identifier is required if the filter is exposed.
tr: Süzgeç gösteriliyorsa tanıtıcı gerekir.

en: This identifier is not allowed.
tr: Bu tanıtıcıya izin verilmiyor.

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: exposed
tr: açıkça

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Limit list to selected items
tr: Listeyi seçilmiş öğelerle sınırla

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
tr: İşaretlenirse, kullanıcıya yalnızca burada seçilen öğeler sunulur.

en: not in
tr: içinde değil

en: Is all of
tr: Şunların tümü

en: Is none of
tr: Bunlardan biri değil

en: not
tr: değildir

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değildir

en: not between
tr: arasında değil

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: And
tr: Ve

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Require this relationship
tr: Bu ilişkiyi gerektirir

en: asc
tr: artan

en: desc
tr: azalan

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
tr: Ayrıntı düzeyi, iki tarihin aynı olup olmadığı belirlenirken kullanılacak en küçük birimdir; örneğin, ayrıntı düzeyi "Yıl" olursa, 1999'daki tüm tarihler, 1999'un neresinde olduğuna bakılmaksızın aynı tarih olarak değerlendirilir.

en: Broken
tr: Bozuk

en: Displays
tr: Görünümler

en: These queries were run during view rendering:
tr: Görüntü oluşturma sırasında şu sorgular çalıştırıldı:

en: This display has no path.
tr: Bu görünüm için bir yol yok.

en: Query build time
tr: Sorgu oluşturma zamanı

en: Query execute time
tr: Sorgu yürütme süresi

en: View render time
tr: Görüntü oluşturma süresi

en: No query was run
tr: Sorgu çalıştırılmadı

en: Unable to preview due to validation errors.
tr: Sağlama hataları nedeniyle önizleme yapılamıyor.

en: View name
tr: Görünüm adı

en: View description
tr: Görünüm açıklaması

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
tr: Bu açıklama Görünümler (Views) eklentisinin yönetim arayüzünde görünümü açıklamak üzere gözükecektir.

en: View tag
tr: Görünüm etiketi

en: The view has been deleted.
tr: Görünüm silindi.

en: Break lock
tr: Kilidi kır

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
tr: Kilit kırıldı, şimdi bu görünümü düzenleyebilirsiniz.

en: Paste view code here
tr: Görünüm kodunu buraya yapıştırın

en: Display plugin @plugin is not available.
tr: Ekran eklentisi @plugin bulunamadı.

en: Style plugin @plugin is not available.
tr: Stil eklentisi @plugin bulunamadı.

en: Row plugin @plugin is not available.
tr: Satır eklentisi @plugin bulunamadı.

en: @type handler @table.@field is not available.
tr: @type işleyici @table.@field kullanılabilir değil.

en: Unable to import view.
tr: Görünüm içeri aktarılamıyor.

en: Click on an item to edit that item's details.
tr: Bir öğeye tıklayarak öğe ayrıntılarını düzenleyin.

en: Go to the real page for this display
tr: Bu görüntülemenin gerçek sayfasına git

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Missing style plugin
tr: Stil eklentisi eksik

en: Change settings for this style
tr: Bu stil için ayarları değiştirin.

en: View analysis
tr: Çözümlemeleri gör

en: Configure @type
tr: @type yapılandır

en: Rearrange @type
tr: @type yeniden düzenle

en: Broken field @id
tr: Bozuk alan @id

en: There are no @types available to add.
tr: Eklenebilir @types yok.

en: Configure extra settings for @type %item
tr: @type %item için ek ayarları yapılandır

en: Clear Views' cache
tr: Görünümlere ait önbelleği temizle

en: Add Views signature to all SQL queries
tr: Tüm SQL sorgularına Görünümler imzası ekle

en: Disable views data caching
tr: Görünümlere ait veri önbelleklemesini devreden çıkart

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
tr: Görünümler, performansı artırmak için var olan tablolar, modüller ve görünümler ile ilgili verileri önbelleğe alır. Bu kutu işaretlendiğinde, Görünümler önbelleğe almayı atlar ve bu verileri gerektiğinde yeniden oluşturur. Bunun sitenizin performansı üzerinde ciddi etkisi olabilir.

en: Show other queries run during render during live preview
tr: Canlı önizleme sırasında görüntü oluşturulurken diğer sorguların çalıştırmasını göster

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
tr: Drupal, bir görünümün görüntüsü oluşturulurken birden çok sorgu çalıştırma potansiyeline sahiptir. Bu kutu işaretlendiğinde, canlı önizlemenin bir parçası olarak, görünüm görüntüsü oluşturma sırasında çalıştırılan her sorgu görüntülenir.

en: Error: missing @component
tr: Hata: bulunamayan @component

en: View analysis can find nothing to report.
tr: Görünüm analizi, bildirilecek bir şey bulamıyor.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
tr: Bu görünümün yalnızca varsayılan görüntüsü vardır; bu nedenle, bu görünüm sitenizde herhangi bir yere yerleştirilmez; bir sayfa ya da blok görüntüsü eklemek isteyebilirsiniz.

en: Reduce duplicates
tr: Tekrarlı sonuçları indirge

en: Default settings for this view.
tr: Bu görünüm için ön tanımlı ayarlar.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
tr: Görünümü URL ve menü bağlantıları içeren bir sayfa olarak göster.

en: Display the view as a block.
tr: Görünümü bir blok olarak göster.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
tr: Aynı gösterim içinde çoklu gösterim elde etmek için diğer görünümlere eklenen ekler.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
tr: Sonuçları besleme olarak göster, bir RSS beslemesi gibi.

en: Displays rows one after another.
tr: Satırları birbiri ardısıra gösterir.

en: Displays rows as an HTML list.
tr: Satırları HTML listesi olarak gösterir.

en: Displays rows in a grid.
tr: Satırları ızgara şeklinde gösterir.

en: Displays rows in a table.
tr: Satırları bir tablo içinde gösterir.

en: Displays the default summary as a list.
tr: Öntanımlı özeti bir liste olarak gösterir.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
tr: Özeti biçimlendirilmemiş olarak gösterir, birbiri ardına ya da satıriçi seçeneği ile.

en: Generates an RSS feed from a view.
tr: Bir gösterimden bir RSS beslemesi oluşturur.

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Will be available to all users.
tr: Tüm kullanıcılara açık olacak.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
tr: Belirtilen rollerden herhangi birine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: No caching of Views data.
tr: Views verisi önbelleklemesi yok.

en: Time-based
tr: Zaman-esaslı

en: Simple time-based caching of data.
tr: Verinin zaman temelli basit önbelleklenmesi.

en: sort criteria
tr: sıralama kriteri

en: Sort criterion
tr: Sıralama ölçütü

en: sort criterion
tr: sıralama ölçütleri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
tr: Toplayıcı öğeleri, dış RSS ve Atom haber beslemelerinden içe aktarılır.

en: The title of the aggregator item.
tr: Toplayıcı öğesinin başlığı.

en: The link to the original source URL of the item.
tr: Öğenin özgün kaynak URL adresine ilişkin bağlantısı.

en: The author of the original imported item.
tr: İçe aktarılan özgün öğenin yazarı.

en: The actual content of the imported item.
tr: İçe aktarılan öğenin gerçek içeriği.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
tr: Özgün besleme öğesinin gönderildiği tarih. (Bazı beslemelerde bu tarih, bu öğenin içe aktarıldığı tarihtir.)

en: Feed ID
tr: Besleme ID'si

en: The unique ID of the aggregator feed.
tr: Beslemenin özgün (ünik) ID'si.

en: The title of the aggregator feed.
tr: Toplayıcı beslemesinin başlığı.

en: The link to the source URL of the feed.
tr: Beslemenin kaynak URL adresine ilişkin bağlantı.

en: The date the feed was last checked for new content.
tr: Yeni içerik olup olmadığını saptamak için beslemenin son denetlendiği tarih.

en: The description of the aggregator feed.
tr: Toplayıcı beslemesinin açıklaması.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
tr: Özgün kaynaktaki verileri kullanarak toplayıcı öğesini göster.

en: The book the node is in.
tr: Düğümün bulunduğu kitap.

en: The weight of the book page.
tr: Kitap sayfasının ağırlığı.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
tr: Kitap sayfasının hiyerarşideki derinliği; en üst düzey kitapların derinliği 1'dir.

en: The parent book node.
tr: Üst kitap düğümü.

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: The comment ID of the field
tr: Alanın yorum kimliği

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
tr: Yorumun yazarının adı. Yazarın giriş sayfasına yönelik bir bağlantı olarak görüntülenebilir.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
tr: Yorum yazarının web sitesi adresi. Bağlantı olarak görüntülenebilir. Yazar kayıtlı bir kullanıcıysa boş olur.

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Provide a simple link to view the comment.
tr: Yorumu görmek için basit bir bağlantı girebilirsiniz.

en: Provide a simple link to edit the comment.
tr: Yorum düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the comment.
tr: Yorum silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: The User ID of the comment's author.
tr: Yorumu yazanın kullanıcı ID'si.

en: Parent CID
tr: Üst CID

en: The Comment ID of the parent comment.
tr: Üst yorumun yorum kinliği

en: Last comment time
tr: Son yorum tarihi

en: Date and time of when the last comment was posted.
tr: Son yorumun gönderildiği tarih ve zaman.

en: Last comment author
tr: Son yorum yazarı

en: The name of the author of the last posted comment.
tr: Son yorum yapan kişinin adı.

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: The number of comments a node has.
tr: Bir düğümün içerdiği yorum sayısı.

en: Updated/commented date
tr: Güncellenme/yorumlanma tarihi

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
tr: En son yayınlanan yorum veya düğüm güncelleme zamanı.

en: The number of new comments on the node.
tr: Düğümdeki yeni yorum sayısı.

en: Comment status
tr: Yorum durumu

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
tr: Düğümdeki yorumların etkinleştirilip etkinleştirilmediği.

en: User posted or commented
tr: Yayınlayan veya yorumlayan kullanıcı

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
tr: Düğümü yalnızca, düğümü bir kullanıcı gönderdiyse ya da düğümle ilgili yorum yaptıysa görüntüle.

en: Display the comment with standard comment view.
tr: Yorumu standart yorum görünümü ile görüntüle.

en: Display the comment as RSS.
tr: Yorumları RSS olarak görüntüleyin.

en: Provide a simple link to the user contact page.
tr: Kullanıcı iletişim bilgisi sayfasına giden basit bir bağlantı sağlar.

en: Locale source
tr: Yerel kaynak

en: The full original string.
tr: Özgün dize.

en: Locale target
tr: Yerel hedef

en: The language this translation is in.
tr: Bu çevirinin ait olduğu dil

en: Singular LID
tr: Tekil LID (yerel ID)

en: Whether or not the node is published.
tr: Düğümün yayınlanıp yayınlanmadığı.

en: Published or admin
tr: Yayımlandı veya admin

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: The log message entered when the revision was created.
tr: Sürüm oluşturulduğunda girilen günlük mesajı.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
tr: Sürümün geri alınması için basit bir bağlantı sağlar.

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: Has new content
tr: Yeni içerik var

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
tr: %display görüntüsünün erişim denetimi yok; ancak, bu görüntü yayınlanan düğümler için süzgeç içermiyor.

en: Poll
tr: Anket

en: Profile textfield
tr: Profil metin alanı (tek satır, textfield)

en: Profile textarea
tr: Profil metin alanı (çok satırlı, textarea)

en: Profile checkbox
tr: Profil onay kutusu

en: Profile URL
tr: Profil URL

en: Profile selection
tr: Profil seçimi

en: Profile freeform list %field-name.
tr: %field-name serbest seçimli profil listesi.

en: Profile date %field-name.
tr: %field-name profil tarihi.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
tr: Arama öğesinin puanı. Arama süzgeci de yoksa, kullanılmaz.

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: The terms to search for.
tr: Aranacak terimler

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: The total number of times the node has been viewed.
tr: Düğümün toplam görüntülenme sayısı.

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: The total number of times the node has been viewed today.
tr: Düğümün bugünkü toplam görüntülenme sayısı.

en: Most recent view
tr: En son görüntüleme

en: The most recent time the node has been viewed.
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman.

en: Browser session ID of user that visited page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının tarayıcı oturum ID değeri.

en: Title of page visited.
tr: Ziyaret edilen sayfanın başlığı

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
tr: Ziyaret edilen sayfanın dahili yolu (Drupal kök dizinine göre)

en: Referrer URI.
tr: Yönlendiren URI.

en: Hostname of user that visited the page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının ana makine adı.

en: The user who visited the site.
tr: Siteyi ziyaret eden kullanıcı.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
tr: Sayfanın yüklenme süresi (ms cinsinden)

en: Timestamp of when the page was visited.
tr: Sayfanın ziyaret edildiği ana ait zaman damgası.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
tr: Drupal ve çeşitli modüller tarafından bakımı yapılan dosyalar.

en: The ID of the file.
tr: Dosyanın ID'si.

en: The name of the file.
tr: Dosyanın adı.

en: The path of the file.
tr: Dosyanın yolu.

en: The mime type of the file.
tr: Dosyanın mime türü.

en: The status of the file.
tr: Dosyanın durumu.

en: The date the file was uploaded.
tr: Dosyanın yüklendiği tarih.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
tr: Sınıflandırma terimleri düğümlere eklenir.

en: Taxonomy term name.
tr: Sınıflandırma terimi adı.

en: The term weight field
tr: Terim ağırlık alanı

en: The description associated with a taxonomy term.
tr: Bir sınıflandırma terimi ile ilgili açıklama.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
tr: "Sınıflandırma: Terim" sonuçlarını belirli bir sözlüğe göre süzün.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
tr: Belirtilen sözlüklerdeki bir düğümle ilişkilendirilmiş tüm sınıflandorma terimlerini görüntüleyin.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
tr: Terimin üst terimi. Birden çok üst öğeye izin veren bir sözlük kullanıyorsanız, bu yinelenen girişler üretebilir.

en: The parent term of the term.
tr: Terimin üst terimi.

en: Node translation
tr: Düğüm çevirisi

en: Source translation
tr: Kaynak çeviri

en: Versions of content in different languages.
tr: Farklı dilde içerik sürümleri.

en: Outdated
tr: Süresi geçmiş

en: The user ID
tr: Kullanıcı ID'si

en: The user or author name.
tr: Kullanıcı veya yazar adı.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
tr: Belirtilen kullanıcının e-posta adresi. Bu alan normalde kullanıcılara gösterilmez; bu nedenle kullanırken dikkatli olun.

en: Language of the user
tr: Kullanıcının dili

en: The user's picture, if allowed.
tr: Kullanıcının, eğer izin verdiyse, resmi.

en: The date the user was created.
tr: Kullanıcının oluşturulduğu tarih

en: The user's last access date.
tr: Kullanıcının son erişim tarihi.

en: The user's last login date.
tr: Kullanıcının son giriş tarihi.

en: Whether a user is active or blocked.
tr: Kullanıcının etkin ya da engellenmiş oluşu.

en: The user's signature.
tr: Kullanıcının imzası.

en: Provide a simple link to edit the user.
tr: Kullanıcı düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Roles that a user belongs to.
tr: Bir kullanıcının ait olduğu roller.

en: User ID from URL
tr: Kullanıcı ID'sini URL'den al

en: User ID from logged in user
tr: Kullanıcı ID'sini giriş yapmış kullanıcıdan al

en: Randomize the display order.
tr: Rastgele ekran düzeni.

en: Null
tr: Boş

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: View result counter
tr: Sonuç sayacını görüntüle

en: Displays the actual position of the view result
tr: Görüntüleme sonucunun gerçek konumunu görüntüler

en: No user
tr: Kullanıcı yok

en: Link this field to its comment
tr: Bu alanı yorumuna bağlayın

en: Show teaser-style link
tr: Özet bilgi stili bağlantıyı göster

en: Link this field to new comments
tr: Bu alanı yeni yorumlara bağla

en: contact
tr: iletişim

en: Contact %user
tr: %user ile ilişki kur

en: Unknown group
tr: Bilinmeyen grup

en: Unknown language
tr: Bilinmeyen dil

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: No language
tr: Hiçbir dil

en: Current installed version
tr: Şu an yüklü sürüm

en: Check for new comments as well
tr: Yeni yorum için de kontrol edin

en: Node IDs separated by , or +
tr: , veya + ile ayrılmış düğüm kimlikleri

en: No alternate
tr: Seçenek yok

en: Alternative sort
tr: Alternatif sıralama

en: Alternate sort order
tr: Alternatif sıralama düzeni

en: On empty input
tr: Boş girişte

en: Show None
tr: Hiçbirini gösterme

en: Display score
tr: Puanı görüntüle

en: Link this field to download the file
tr: Dosyayı indirmek için bu alana bağlantı ver

en: Set the breadcrumb for the term parents
tr: Üst terim için breadcrumb ayarla

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
tr: Seçilirse, içerik haritası izi, her biri bu görünüme bağlanan tüm üst terimleri içerecektir. Bunun yalnızca bir terim alındığında işe yarayacağını unutmayın.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
tr: Derinlik, hiyerarşide terimlerle etiketlenmiş düğümleri eşleştirir. Örneğin, derinliği 1 (ya da daha yüksek) olan "meyve" teriminiz ve "elma" alt teriminiz varsa, "meyve" terimi için süzgeç uygulandığında, "meyve" teriminin yanı sıra "elma" terimiyle de etiketlenmiş düğümler getirilir. Negatif olması durumunda tersi geçerlidir; derinlik -1 (ya da daha düşük) olursa, "elma" araması yapıldığında, "meyve" ile etiketlenmiş düğümler de getirilir.

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Link this field to its taxonomy term page
tr: Bu alanı sınıflandırma terim sayfasına bağlayın

en: Link this field to its term page
tr: Bu alanı ilgili terim sayfasına bağla

en: Limit terms by vocabulary
tr: Terimleri sözlükle sınırla

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
tr: Düzenli seçeneklerde terimleri gösterilecek sözlüğü seçin.

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Show hierarchy in dropdown
tr: Açılır listede hiyerarşiyi göster

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
tr[0]: Şu terimler bulunamadı: @terms

en: Term IDs separated by , or +
tr: , veya + ile ayrılmış terim ID'leri

en: Current language
tr: Geçerli dil

en: Translation option
tr: Çeviri seçeneği

en: To the user
tr: Kullanıcıya

en: Is the logged in user
tr: Oturum açan kullanıcı

en: Usernames
tr: Üye kullanıcı adları

en: Enter a comma separated list of user names.
tr: Virgülle ayrılmış bir kullanıcı adları listesi girin.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
tr[0]: Kullanıcı bulunamadı: @users

en: Also look for a node and use the node author
tr: Ayrıca bir düğüm araştır ve düğümün yazarını kullan

en: Only allow numeric UIDs
tr: Yalnızca sayısal UID'lere izin

en: Only allow string usernames
tr: Sadece dize (string) kullanıcı adlarına izin ver

en: Restrict user based on role
tr: Kullanıcı rolüne göre sınırla

en: Restrict to the selected roles
tr: Seçilen rollerle sınırla

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
tr: Rol seçilmezse, tüm rollerdeki kullanıcılara izin verilir.

en: Unrestricted
tr: Sınırsız

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
tr: Yalnızca seçilen izin bayrağına sahip kullanıcılar bu ekrana erişebilir. "Tüm görünümlere eriş" iznine sahip kullanıcıların, diğer izinlerden bağımsız olarak herhangi bir görünümü görebileceğini unutmayın.

en: No role(s) selected
tr: Hiçbir rol seçilmedi

en: Multiple roles
tr: Çoklu rol

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
tr: Bu ekrana yalnızca işaretlenen roller erişebilir. "Tüm görünümlere eriş" iznine sahip kullanıcıların, role bakılmaksızın herhangi bir görünümü görebileceğini unutmayın.

en: You must select at least one role if type is "by role"
tr: Tip "role göre" ise en az bir rol seçmeniz gerekir

en: PHP validate code
tr: PHP doğrulama kodu

en: Never cache
tr: Hiçbir zaman önbelleğe alma

en: Query results
tr: Sorgu sonuçları

en: The length of time raw query results should be cached.
tr: İşlenmemiş sorgu sonuçlarının önbelleğe alınacağı süre.

en: Rendered output
tr: Görüntüsü oluşturulan çıktı

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
tr: Görüntüsü oluşturulan HTML çıktısının önbelleğe alınacağı süre.

en: Broken field
tr: Bozuk alan

en: Change the title that this display will use.
tr: Bu görünümün kullanacağı başlığı değiştirin.

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Change whether or not this display will use AJAX.
tr: Bu görüntünün AJAX kullanıp kullanmayacağını belirtin.

en: Change this display's pager setting.
tr: Bu görünümün sayfalayıcı ayarını değiştirin.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
tr: Bu görüntünün "devamı" bağlantısını sağlayıp sağlamayacağını belirtin.

en: Specify access control type for this display.
tr: Bu görüntü için erişim kontrol türünü belirtin.

en: Change settings for this access type.
tr: Bu erişim tipi ayarlarını değiştir.

en: Specify caching type for this display.
tr: Bu görüntü için önbellek türünü belirtin.

en: Change settings for this caching type.
tr: Bu önbellek türü ayarlarını değiştir.

en: Link display
tr: Bağlantı görüntüleme

en: Exposed form in block
tr: Blokta gösterilen form

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
tr: Gösterilen formun, görünüm yerine bir blokta görüntülenmesine izin verir.

en: Get information on how to theme this display
tr: Bu ekranın nasıl temalandırılacağı hakkında bilgi alın

en: The title of this view
tr: Bu görünümün başlığı

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
tr: Bu başlık, başlıklar normal şekilde görüntülendiğinde (sayfa başlığı, blok başlığı vb. olarak) görünüm ile birlikte görüntülenir.

en: Use AJAX when available to load this view
tr: Bu görünümü yüklemek için uygun olduğunda AJAX kullan

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
tr: Bu görünümle ilişkili sayfalayıcılarla ilgili sorun yaşamadığınız sürece bunu 0 olarak bırakmalısınız. Tek bir sayfada birden fazla sayfalayıcı kullanıyorsanız, ?page= dizisi içinde çakışma olmaması için bu sayıyı daha yüksek bir değere ayarlamanız gerekebilir. Büyük değerler, URL adreslerinize çok sayıda virgül ekler; mümkünse bundan kaçının.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
tr: Sayfa başına öğe sayısı. Sınır koymamak için 0 girin.

en: Add a more link to the bottom of the display.
tr: Ekranın altına "Devamı..." bağlantısı ekleyin.

en: Create more link
tr: "Devamı..." bağlantısı oluştur

en: The text to display for the more link.
tr: Devamı bağlantısı için görüntülenecek metin.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
tr: Görünümün yalnızca ayrı öğeleri görüntülemesini sağlar. Birden çok özdeş öğe varsa, her biri yalnızca bir defa görüntülenir. Her zaman işe yaramasa da, denemek ve bir görünümden yinelemeleri kaldırmak için bunu kullanabilirsiniz. Bunun sorguları yavaşlatabileceğini unutmayın; bu nedenle dikkatli kullanın.

en: Access restrictions
tr: Erişim kısıtlamaları

en: Access options
tr: Erişim seçenekleri

en: Caching options
tr: Önbellekleme seçenekleri

en: Display even if view has no result
tr: Görünüm hiçbir sonuç vermese bile göster

en: How should this view be styled
tr: Bu görünüme stil uygulanma şekli

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
tr: Seçtiğiniz stilin ayarları varsa, Görünüm özetinde stilin görüntülenen ayarlar düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

en: Style options
tr: Stil seçenekleri

en: Row style options
tr: Satır stili seçenekleri

en: How should each row in this view be styled
tr: Bu görünümdeki her bir satıra stil uygulanma şekli

en: Which display to use for path
tr: Yol için kullanılacak görüntü

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
tr: Özet bağlantıları, rss besleme bağlantıları, diğer bağlantıları gibi öğeler için bu görüntünün yolunu almak için kullanılacak görüntü.

en: Display output
tr: Ekran çıkışı

en: Alternative display output
tr: Alternatif görünüm çıktısı

en: Style output
tr: Stil çıktısı

en: Alternative style
tr: Alternatif stil

en: Row style output
tr: Satır stili çıktısı

en: Alternative row style
tr: Alternatif satır stili

en: Field @field (ID: @id)
tr: Alan @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
tr: Bu bölüm, görüntüleme eklentisi ve stil eklentileri için tüm olası şablonları, en az spesifik olandan en spesifik olana doğru sıralanmış şekilde listeler. Sistemde bulunan en spesifik şablon olan her eklenti için aktif şablon kalın harflerle vurgulanmıştır.

en: Change theme
tr: Tema değiştir

en: Rescan template files
tr: Şablon dosyalarını yeniden tara

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
tr: <strong>Önemli!<strong>Şablon dosyalarını ekler, kaldırır veya yeniden adlandırırken, bu değişiklikleri Drupal'ın tanımasını sağlamak için sisteminizdeki dosyaları tekrar taramak gereklidir. Bu düğmeye basarak Drupal'ın tema

en: Back to !info.
tr: !info 'ya geri dön.

en: This is the default theme template used for this display.
tr: Bu, bu ekran için kullanılan varsayılan tema şablonudur.

en: This is the default theme template used for this style.
tr: Bu, bu stil için kullanılan varsayılan tema şablonudur.

en: This is the default theme template used for this row style.
tr: Bu, bu satır stili için kullanılan varsayılan tema şablonudur.

en: Put the exposed form in a block
tr: Gösterilen formu bloğa yerleştir

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
tr: Ayarlanırsa, gösterilen pencere bileşenleri bu görünümde görüntülenmez. Bunun yerine, Drupal blok yönetimi sisteminde bir blok kullanılabilir olur ve gösterilen form orada görüntülenir. Bu bloğun manuel olarak etkinleştirilmesi gerektiğini, Görünümler'in bunu sizin için etkinleştirmeyeceğini unutmayın.

en: File found in folder @template-path
tr: Dosya @template-path klasöründe bulundu

en: (File not found, in folder @template-path)
tr: (Dosya bulunamadı. Klasör: @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
tr: "@display" görüntüsü alan kullanıyor, ancak tanımlı alanı yok ya da tümü dışlanmış.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
tr: "@display" görüntüsü bir yol kullanıyor, ancak yol tanımlı değil.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
tr: "@display" görüntüsü geçersiz bir stil eklentisi içeriyor.

en: Exposed form: @view-@display_id
tr: Gösterilen form: @view-@display_id

en: Attachment settings
tr: Ek ayarları

en: Inherit exposed filters
tr: Gösterilen süzgeçleri miras al

en: Multiple displays
tr: Tekrarlı görüntülemeler

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü gösterilen süzgeç değerlerini eklendiği üst görüntüden mi miras alacak?

en: Attach before or after the parent display?
tr: Üst öğe görüntüsünün öncesine mi, sonrasına mı eklensin?

en: Select which display or displays this should attach to.
tr: Hangi görüntüye ya da görüntülere eklenmesi gerektiğini seçin.

en: Block admin description
tr: Blok yönetimi açıklaması

en: Block caching type
tr: Blok önbellek türü

en: Using the site name
tr: Sitenin adını kullanarak

en: Use the site name for the title
tr: Başlı için site adını kullan

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
tr: Besleme simgesi yalnızca seçilen görüntüler için kullanılabilir olur.

en: No menu
tr: Menü yok

en: Tab: @title
tr: Sekme: @title

en: Change settings for the parent menu
tr: Üst menü ayarlarını değiştirin

en: The menu path or URL of this view
tr: Bu görünümün URL adresi ya da menü yolu

en: Menu item entry
tr: Menü öğesi girişi

en: No menu entry
tr: Hiçbir menü girişi yok

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Insert item into an available menu.
tr: Mevcut bir menüye öğe ekleyin.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
tr: Menü seçimi, menü modülünün etkinleştirilmesini gerektirir.

en: Default tab options
tr: Varsayılan sekme seçenekleri

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
tr: Bir menü öğesini sekme olarak sağlarken, Drupal'ın bu sekmenin üst menü öğesinin ne olacağını bilmesi gerekir. Üst öğe önceden var olabilir ya da sizin bir üst öğe oluşturmanız gerekebilir. Üst öğenin yolu, aynı yolun son parçası çıkarılmış halidir. Örn. bu görünümün yolu <em>foo/bar/baz</em> ise üst yol <em>foo/bar</em> olur.

en: Already exists
tr: Zaten var

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
tr: Üst menü öğesi oluşturuyorsanız öğenin başlığını girin.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
tr: Üst menü öğesi oluşturuyorsanız öğenin açıklamasını girin.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
tr: "%", bir yolun birinci kısmı için kullanılamaz.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
tr: Görünümler, içinde % bulunan yollar için normal menü öğeleri oluşturamaz.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
tr: Yolu % ile biten bir görüntü sekme olamaz.

en: Title is required for this menu type.
tr: Bu menü türü için başlık gereklidir.

en: Inline fields
tr: Satıriçi (inline) alanlar

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
tr: Satır içi alanların birbirinin üzerine çıkmasını önlemek için aralarına ayırıcı yerleştirilebilir. Bu alanda HTML kullanabilirsiniz.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
tr: İsteğe bağlı olarak, kayıtların gruplanmasında ölçüt olarak kullanılacak bir alan belirtebilirsiniz. Gruplama yapmamak için boş bırakın.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
tr: @style stili bir satır stili gerektiriyor, ancak satır eklentisi geçersiz.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
tr: Yatay hizalamada öğeler sol üst taraftan başlayıp sağa doğru yerleştirilir. Dikey hizalamada öğeler sol üst taraftan başlayıp aşağıya doğru yerleştirilir.

en: RSS description
tr: RSS açıklaması

en: This will appear in the RSS feed itself.
tr: Bu, RSS beslemesinde göünür.

en: Display record count with link
tr: Kayıt sayısını bağlantıyla birlikte  görüntüleyin

en: Override number of items to display
tr: Görüntülenecek öğe sayısı değerini değiştir

en: Display items inline
tr: Öğeleri satıriçi (inline) göster

en: You need at least one field before you can configure your table settings
tr: Tablo ayarlarını yapılandırabilmek için en az bir alan gerekli

en: Override normal sorting if click sorting is used
tr: Tıklayarak sıralama kullanılırsa normal sıralamayı geçersiz kıl

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
tr: Drupal tarzı "yapışkan" (sticky)  tablo başlıklarına (JavaScript) izin ver

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
tr: (Sabit üstbilgi efektleri aşağıdaki önizlemede etkin olmaz, yalnızca canlı çıktıda etkin olur.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
tr: Alanları sütunlara yerleştirin; birden çok alanı aynı sütunda birleştirebilirsiniz. Bunu yaparsanız, belirtilen sütundaki ayırıcı alanları ayırmak için, kullanılır. Söz konusu sütunu sıralanabilir yapmak için sıralanabilir kutusunu işaretleyin ve hangi sütunun varsayılan olarak sıralanacağını belirlemek için varsayılan sıralama radyo düğmesini işaretleyin. Alanlar bölümünde sütun sıralamasını ve alan etiketlerini denetleyebilirsiniz.

en: None defined
tr: Hiçbiri tanımlanmamış

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
tr: Bu görünüm !user kullanıcısı tarafından düzenleniyor ve bu nedenle başkaları tarafından düzenlenemez. Bu kilit şu kadar eski: !age. Bu kilidi kırmak için  <a href="!break"> buraya tıklayın</a>.

en: New view
tr: Yeni görünüm

en: Changed view
tr: Görünümler değiştirildi

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
tr: <strong>@base</strong> türü ögeleri göstererek %name gör.

en: Live preview
tr: Canlı önizleme

en: @current of @max
tr: toplam @max içinde @current

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: Filter criteria
tr: Filtre ölçütü

en: Standard deviation
tr: Standart sapma

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: Content translation
tr: İçerik çevirisi

en: Item ID
tr: Öğe Kimliği

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: In code
tr: Kod içinde

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: Style settings
tr: Biçem ayarları

en: Taxonomy Term
tr: Sınıflandırma terimi

en: %name must be a positive integer.
tr: %name bir pozitif tam sayı olmalı.

en: <No value>
tr: <Değer yok>

en: (first item is 0)
tr: (birinci öğe: 0)

en: (start from last values)
tr: (son değerlerden başla)

en: Number of pages
tr: Sayfa sayısı

en: Content statistics
tr: İçerik istatistikleri

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
tr: Bağlantının hedefi; örn. _blank, _parent ya da bir iframe'in adı. Bu alan seyrek olarak kullanılır.

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: The maximum number of characters this field can be.
tr: Bu alanın olabileceği azami karakter sayısı.

en: Count the number 0 as empty
tr: 0 sayısını boş olarak say

en: Hide if empty
tr: Boşsa gizle

en: Starting value
tr: Başlangıç değeri

en: Specify the number the counter should start at.
tr: Sayacın başlayacağı sayıyı belirtin.

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: not_begins
tr: bununla_başlamaz

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: not_ends
tr: bununla_bitmez

en: The view %name has been saved.
tr: %name görünümü kaydedildi.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
tr: Bu süzgeç, belirlenen seçeneklerin birden fazlasını içeren öğelerin yinelenen sonuç olarak görüntülenmesine neden olabilir. Bu süzgeç yinelenen sonuçlar oluşmasına neden oluyorsa, bu onay kutusu yinelemeleri azaltabilir; ancak ne kadar fazla terim araması gerekiyorsa, sorgu o kadar daha düşük performans gösterir; bu nedenle bunu dikkatli kullanın. Uyumsuz bir alanda kullanılırsa değerlerin görüntüden kaybolmasına neden olabileceğinden, tek değerli alanlarda ayarlanmamalıdır.

en: Jump menu
tr: Menüye sıçra

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
tr: Bütün sonuçları bir seçim kutusuna koyar ve kullanıcıya sonuçlara bağlı olarak farklı sayfalara gitme olanağı verir.

en: Hostname of user that posted the comment.
tr: Yorumu yayınlayan kullanıcının ana bilgisayar adı.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
tr: Yorumu gönderen kullanıcının e-postası. Yazar kayıtlı bir kullanıcıysa boş olur.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
tr: Düğümleri sınıflandıra terimleriyle ilişkilendirin, hangi kelime dağarcığının veya kelime dağarcığının kullanılacağını belirleyin. Bu ilişki, birden çok terim varsa, kayıtların çoğaltılmasına neden olur.

en: The taxonomy term ID for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi kimliği.

en: The taxonomy term name for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi adı.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün adı.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
tr: Hangi sözlükleri ilişkilendirmek istediğinizi seçin. Bulunan her terimin yeni bir kayıt oluşturacağını unutmayın; bu nedenle bu ilişkinin, düğüm başına yalnızca bir terim içeren tek bir sözlükte kullanılması en iyisidir.

en: The name of the role.
tr: Rolün adı.

en: Hide empty fields
tr: Boş alanları gizle

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
tr: Boş olan alanlar için alanlar, etiketler ya da biçimlemeyi görüntüleme.

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: This identifier is used by another handler.
tr: Bu tanıtıcı başka bir işleyici tarafından kullanılıyor.

en: Length is shorter than
tr: Uzunluğu bundan kısa olan

en: shorter than
tr: daha kısa

en: Length is longer than
tr: Uzunluğu bundan uzun olan

en: longer than
tr: Büyüktür

en: SQL Query
tr: SQL Sorgusu

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
tr: Sorgu Drupal veritabanı APİ'sini kullanarak oluşturulup çalıştırılacak.

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: Exposed form
tr: Gösterilen form

en: Cancel account
tr: Hesabı iptal et

en: The order of pages in the book hierarchy.
tr: Kitap hiyerarşisindeki sayfaların sırası.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
tr: Normal düğümlerde kullanılan standart yorum ekle bağlantısını görüntüleyin; bu bağlantı, yalnızca görüntüleyen kullanıcının yorum ekleme erişimi varsa görüntülenir.

en: Inherit pager
tr: Sayfa düzenleyiciyi miras al

en: Render pager
tr: Sayfa düzenleyici görüntüsünü oluştur

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
tr[0]: @count ya da daha fazla karakter uzunluğunda en az bir pozitif anahtar sözcük eklemelisiniz.

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Image style
tr: Resim stili

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
tr: Bu alan için sadece yönetim amaçlı kullanılacak etiket.

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: Displays Reorder
tr: Yeniden Sıralamayı görüntüler

en: Remove this display
tr: Bu görüntüyü kaldır

en: Operator to use on all groups
tr: Tüm gruplarda kullanılacak işleç

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
tr: "grup 0 AND grup 1 AND grup 2" ya da "grup 0 OR grup 1 OR grup 2" vb.

en: Remove group @group
tr: @group grubunu kaldır

en: Default group
tr: Varsayılan grup

en: Group @group
tr: @group grubu

en: Ungroupable filters
tr: Gruplanamayan süzgeçler

en: Configure group settings for @type %item
tr: @type %item için grup ayarlarını yapılandırın

en: Basic exposed form
tr: Kullanıcıya açık temel form

en: Input required
tr: Girdi gerekiyor

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
tr: Yalnızca form kullanıcı girdisi içeriyorsa bir gösterimi işleyen bir kullanıcıya açık form.

en: Display all items
tr: Tüm öğeleri göster

en: Display all items that this view might find
tr: Bu gösterimin bulabileceği tüm öğeleri göster.

en: Display a specified number of items
tr: Belirlenmiş sayıda unsur göster

en: Display a limited number items that this view might find.
tr: Bu gösterimin bulabileceği sınırlı sayıda öğe göster.

en: Paged output, full pager
tr: Sayfalanmış çıktı, tam sayfalayıcı

en: Paged output, full Drupal style
tr: Sayfalanmış çıktı, tam Drupal biçemi

en: Paged output, mini pager
tr: Sayfalanmış çıktı, küçük sayfalayıcı

en: Use the mini pager output.
tr: Küçük sayfalama çıktısı kullan.

en: Name (raw)
tr: Ad (işlenmemiş)

en: Provide markup text for the area.
tr: Alan için biçimleme metni sağlar.

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Change the machine name of this display.
tr: Bu görüntünün makine adını değiştirin.

en: Change settings for this pager type.
tr: Bu sayfalayıcı için ayarları değiştirin.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
tr: Alanların gruplanmasına ve toplanmasına (hesaplama) izin ver.

en: Exposed form style
tr: Gösterilen form stili

en: Select the kind of exposed filter to use.
tr: Kullanılacak gösterilen süzgecin türünü seçin.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
tr: Bu gösterilen form stili için gösterilen form ayarları.

en: The machine name of this display
tr: Bu görüntünün makine adı

en: This is machine name of the display.
tr: Bu, ekranın makine adıdır.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
tr: Etkinleştirilirse, bazı alanlar kullanılamayabilir. Gruplama için seçilen tüm alanlar, ayrı değerlerin her biri için tek bir kayda daraltılır. Toplanmak üzere seçilen diğer alanlar üzerinde işlev çalıştırılır. Örneğin, yinelenen başlıkların listesini almak için, düğümleri başlık temelinde gruplayabilir ve nid'leri sayabilirsiniz.

en: Exposed Form
tr: Gösterilen Form

en: Exposed form options
tr: Gösterilen form seçenekleri

en: Select which pager, if any, to use for this view
tr: Bu görünüm için varsa hangi sayfalayıcının kullanılacağını seçin

en: Pager options
tr: Sayfalayıcı seçenekleri

en: Display id should be unique.
tr: Görüntü kimliği benzersiz olmalıdır.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
tr: Görüntülenen formun gönder düğmesinde görüntülenecek metin.

en: Include reset button
tr: Sıfırlama düğmesini içer

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
tr: İşaretlenirse, görünen form, uygulanan tüm açık filtreleri sıfırlamak için bir düğme sağlayacaktır.

en: Reset button label
tr: Sıfırlama düğmesi etiketi

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
tr: Gösterilen formun sıfırlama düğmesinde görüntülenecek metin.

en: Exposed sorts label
tr: Gösterilen sıralamalar etiketi

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
tr: Görünen sıralama seçim kutusunun etiketi olarak görüntülenecek metin.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
tr: Görünen sıralama artan sırada sıralanırken kullanılacak metin.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
tr: Görünen sıralama azalan sırada sıralanırsa kullanılacak metin.

en: Text on demand
tr: İstek üzerine metin

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
tr: Atlanacak öğe sayısı. Örneğin, bu alan 3 ise, ilk 3 öğe atlanacak ve görüntülenmeyecektir.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
tr: Toplam sayfa sayısı. Tüm sayfaları göstermek için boş bırakın.

en: Exposed options
tr: Gösterilen seçenekler

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
tr: Bu seçeneklerin gösterilmesi, kullanıcıların, görünüm görüntülendiğinde değerlerini açık bir biçimde tanımlamalarına olanak tanır.

en: Expose items per page
tr: Sayfa başına öğeleri gösterin

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
tr: İşaretlendiğinde, kullanıcılar bir görünümde sayfa başına kaç öğe gösterileceğini belirleyebilir

en: Items per page label
tr: Sayfa başına öğe sayısı etiketi

en: Label to use in the exposed items per page form element.
tr: Sayfa form öğesi başına gösterilen öğelerde kullanılacak etiket.

en: Exposed items per page options
tr: Sayfa başına gösterilen öğe sayısı seçenekleri

en: Expose Offset
tr: Ofseti Açığa Çıkar

en: Offset label
tr: Fark etiketi

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
tr[0]: Küçük sayfalayıcı, @count öğe, @skip'e atla
tr[1]: Küçük sayfalayıcı, @count öğe, @skip'e atla

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
tr[0]: Mini sayfalayıcı, @count öğe
tr[1]: Mini sayfalayıcı, @count öğe

en: All items, skip @skip
tr: Tüm öğeler, @skip öğeyi atla

en: All items
tr: Tüm öğeler

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
tr[0]: @count öge, @skip atla
tr[1]: @count öge, @skip atla

en: @count item | @count items
tr[0]: @count öge
tr[1]: @count öge

en: Group results together
tr: Sonuçları birlikte grupla

en: In database
tr: Veritabanında

en: Update preview
tr: Önizlemeyi güncelle

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Broken/missing handler: @table > @field
tr: Bozuk / eksik işleyici: @table> @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
tr: %display görüntüsü yol olarak node/% düğümünü ayarladı. Bu istediğiniz sonucu üretmez. Düğüm görünümünün birden çok sürümünü istiyorsanız panelleri kullanın.

en: Translate link
tr: Çeviri bağlantısı

en: Provide a simple link to translate the node.
tr: Düğümü çevirmek için basit bir bağlantı girin.

en: Authentication name
tr: Doğrulama adı

en: The unique authentication name.
tr: Özgün doğrulama adı

en: Use absolute link (begins with "http://")
tr: Mutlak bağlantı kullan ("http://" ile başlar)

en: Output machine name
tr: Çıktı makine adı

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
tr: Bu görüntüye eklenecek CSS sınıf ad(lar)ını değiştirin.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
tr: CSS sınıf adları görünüme eklenecektir. Bu, her görünüm için belirli CSS kodunu kullanmanızı sağlar. Boşluklarla ayrılmış çoklu sınıflar tanımlayabilirsiniz.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
tr: CSS sınıfları yalnızca alfasayısal karakterler ya da tirelerden oluşmalıdır.

en: Choose text
tr: Metin seçin

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
tr: Atlama menüsünde seçilen seçenek olarak görünecek metin.

en: Term edit link
tr: Terim düzenleme bağlantısı

en: Provide a simple link to edit the term.
tr: Terimi düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
tr: Sayfa başına öğe sayısını belirlerken kullanıcının arasından seçim yapabileceği değerleri ayarlayın. Virgülle ayrılmış olarak belirtin.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
tr: İşaretlendiğinde, kullanıcılar başlangıçta kaç öğenin atlanması gerektiğini belirleyebilir.

en: Link field
tr: Bağlantı alanı

en: Attachment before
tr: Öne ek

en: Attachment after
tr: Arkaya ek

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
tr: @handler işleyicisi, additional_field @identifier eklemeyi denedi, ancak @table eklenemedi!

en: Fill up single line
tr: Tek satırı doldur

en: Enabled, name
tr: Etkin, ad

en: Row class
tr: Satır sınıfı

en: - Use default -
tr: - Öntanımlıyı kullan -

en: Unknown content type
tr: Bilinmeyen içerik tipi

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
tr: Bu öğe için birincil dosyanın bağıl Drupal yolu; örneğin modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
tr: Öğenin adı; örneğin düğüm.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
tr: Öğenin türü; eklenti, tema ya da tema motoru.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
tr: Bu öğenin etkin olup olmadığını belirten boolean değeri.

en: Schema version
tr: Şema versiyonu

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
tr: Eklentinin veritabanı şema versiyonu. Eklenti kurulmadıysa (tabloları yoksa) -1; eklenti kurulduğunda bulunan ya da çalıştırılan eklentiye ait hook_update_N() fonskiyonlarındaki en yüksek N değeri ya da 0.

en: Human-readable name
tr: İnsanca okunabilir ad

en: Fixed value
tr: Sabit değer

en: Asc
tr: Artan

en: Access the views administration pages.
tr: Görünüm yönetim sayfalarına erişim.

en: Bypass access control when accessing views.
tr: Görünümlere erişirken erişim denetimini atla.

en: Add new view
tr: Yeni Gösterim (View) ekle

en: - Basic validation -
tr: - Temel doğrulama -

en: HTML element
tr: HTML öğesi

en: Label HTML element
tr: Etiket HTML öğesi

en: Place a colon after the label
tr: Etiketten sonra iki nokta üst üste (:) koy

en: Wrapper HTML element
tr: Kapsayıcı HTML öğesi

en: Wrapper class
tr: Sarıcı sınıfı

en: Add default classes
tr: Ön tanımlı sınıfları ekle

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
tr: Alan, alan etiketi ve alan içeriğini tanımlamak için ön tanımlı Views (Görünümler) sınıflarını kullan.

en: Use absolute path
tr: Mutlak yol kullan

en: Rel Text
tr: Rel Metni

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
tr: lightbox2 ya da diğer javascript yardımcı programında kullanmak üzere Rel özniteliği eklenir.

en: Preserve certain tags
tr: Belli etiketleri koru

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
tr: Temizleme aşamasında korunması gereken etiketleri listeleyin. Örnek: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; tüm p ve br elemanlarını koruyacaktır

en: Format plural
tr: Çoğul biçimi

en: If checked, special handling will be used for plurality.
tr: İşaretlenirse, çoğul kullanım için özel işleme kullanılır.

en: Singular form
tr: Tekil biçim

en: Plural form
tr: Çoğul biçim

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
tr: Çoğul form için kullanılacak metin, değerin yerine @count geçer.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Bu Görünümün makine tarafından okunabilir benzersiz adı. Sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgiler içerebilir.

en: Weight for @display
tr: @display görüntüsü için ağırlık

en: Translation method
tr: Çeviri yöntemi

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
tr: Bu başlık, varsayılan sayfa yerine görünüm düzenleme sayfasında görüntülenir. Aynı öğeden iki tane varsa bu kullanışlı olabilir.

en: Do not pass admin strings for translation.
tr: Admin dizelerini çeviri için gönderme.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
tr: Drupal'ın çekirdek t() işlevini kullan. Dizelere güncelleme yapılmasını desteklemediği için önerilmez.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
tr: Eğer gösterimlerin etiketlerini başka dillere çevirmeniz gerekiyorsa <a href="!path">Internationalization</a> paketinin Gösterim Çevirisi (Views Translation) eklentisini kurmayı dikkate alın.

en: The unique ID of the aggregator item.
tr: Toplayıcı öğesinin benzersiz kimliği.

en: The guid of the original imported item.
tr: İçe aktarılan özgün öğenin guid değeri.

en: Date and time of when the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu tarih ve saat.

en: Date and time of when the comment was last updated.
tr: Yorumun en son güncellendiği tarih ve saat.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
tr: Yorumun onaylanıp onaylanmadığı (ya da halen denetleme kuyruğunda olup olmadığı).

en: Approved comment
tr: Onaylanmış yorum

en: Last comment CID
tr: Son yorumun CID değeri

en: Display the last comment of a node
tr: Bir düğümün son yorumunu görüntüle

en: Last Comment
tr: Son Yorum

en: The last comment of a node.
tr: Bir düğümün son yorumu.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
tr: Bazı rollerin içeriğe erişme izni yok; ancak %display görüntüsünün erişim denetimi yok.

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: File Usage
tr: Dosya Kullanımı

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
tr: Genellikle düğümdeki bir alanda olduğu için bu düğümle ilişkili bir dosya.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
tr: Genellikle kullanıcıdaki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen kullanıcı.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
tr: Genellikle kullanıcıdaki bir alanda olduğu için bu kullanıcıyla ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
tr: Genellikle yorumdaki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen yorum.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
tr: Genellikle yorumdaki bir alanda olduğu için bu yorumla ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
tr: Genellikle sınıflandırma terimindeki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen taksonomi terimi.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
tr: Genellikle sınıflandırma terimindeki bir alanda olduğu için bu sınıflandırma terimiyle ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: Taxonomy Vocabulary
tr: Sınıflandırma Sözlüğü

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
tr: Genellikle bu dosyanın sınıflandırma sözlüğündeki bir alanda olması nedeniyle, bu dosyayla ilişkili bir sınıflandırma sözlüğü.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
tr: Genellikle sınıflandırma sözlüğündeki bir alanda olduğu için, bu sınıflandırma sözlüğüyle ilişkili bir dosya.

en: The module managing this file relationship.
tr: Bu dosya ilişkisini yöneten modül.

en: The type of entity that is related to the file.
tr: Dosyayla ilişkili varlığın tipi.

en: The number of times the file is used by this entity.
tr: Dosyanın bu varlık tarafından kullanılma sayısı.

en: term from !field_name
tr: !field_name alanından gelen terim

en: Use destination
tr: Hedef kullan

en: Add destination to the link
tr: Bağlantıya hedef ekleyin

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
tr: Yorum bağlantısını, tam düğüm formu yerine standart düğüm bilgilerinde kullanılan formda gösterin.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
tr: Alanı sıralamak için tıklanacak gerçek sütunu belirlemek için Stil: Tablo tarafından kullanılır. Varsayılan değer genellikle uygundur.

en: Group column
tr: Gruplanacak sütun

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
tr: Yukarıda seçilen gruplama işlevini uygulamak için bu alanın sütununu seçin.

en: Group columns (additional)
tr: Gruplanacak sütunlar (ek)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
tr: Bu alanın sorguda içerilecek ve gruplama yapılacak ek sütunlarını seçin.

en: Display download path instead of file storage URI
tr: Dosya depolama URI'si yerine karşıdan yükleme yolunu görüntüle

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün makine adı.

en: Display error message
tr: Hata iletisini görüntüle

en: No comment
tr: Yorum yok

en: Comment or document this display.
tr: Bu görünümü yorumlayın ya da belgeleyin.

en: Query settings
tr: Sorgu ayarları

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
tr: Sorgu eklentisi için gelişmiş ayarlar belirlenmesine izin ver

en: The name and the description of this display
tr: Bu görüntünün adı ve açıklaması

en: Query options
tr: Sorgu seçenekleri

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
tr: Görüntü adı yalnızca harf, rakam ya da alt çizgilerden oluşmalıdır.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü sayfalama değerlerini eklendiği üst görüntüden mi miras alacak?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
tr: Bu görüntü sayfa düzenleyici değerlerinin görüntüsünü oluştursun mu? Bu öğe yalnızca, bir sayfa düzenleyici miras alınırken anlamlı olur.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
tr: Bu, yönet >> yapı >> bloklar içinde bu bloğun adı olarak görüntülenir.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
tr: Kullanıcı, gösterilen bir süzgeci seçip uygulayıncaya kadar sonuçlar yerine görüntülenecek metin.

en: Include all items option
tr: Tüm öğeleri dahil et seçeneği

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
tr: İşaretliyse, tüm öğeleri görüntülemek için sayfa başına öğelere fazladan bir öğe dahil edilecektir.

en: All items label
tr: Tüm öğeler etiketi

en: Which label will be used to display all items
tr: Tüm öğeleri görüntülemek için hangi etiketin kullanılacağı

en: Disable SQL rewriting
tr: SQL yeniden yazmayı devre dışı bırak

en: Use Slave Server
tr: Bağımlı Sunucuyu Kullan

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
tr: Bu, sorgunun, varsa bir ikincil sunucuya bağlanmaya çalışmasına neden olur. Hiçbir bağımlı sunucu tanımlanmamışsa veya mevcut değilse, varsayılan sunucuya geri dönecektir.

en: Field Language
tr: Alan Dili

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
tr: Çevirileri destekleyen tüm alanlar seçilen dilde görüntülenecektir.

en: The class to provide on each row.
tr: Her bir satırda sağlanacak sınıf.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
tr: Tüm alanlar için "Bu alanın çıktısını yeniden yaz" içinde kullanılan "Değiştirme şablonları" doğrultusunda alan belirteçlerini kullanabilirsiniz.

en: Table summary
tr: Tablo özeti

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
tr: Liste dışında, sarıcıda sağlanacak sınıf.

en: List class
tr: Liste sınıfı

en: The class to provide on the list element itself.
tr: Liste öğesinde sağlanacak sınıf.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
tr: Bu özet görünümünde bağlantılar için temel yolu tanımlayın,
            örn. http://example.com/<strong>görünümünüzün_yolu/archive</strong>.
            Baştaki ve sondaki eğik çizgiyi eklemeyin. Bu değer boşsa,
            görünümler sayfa görüntülerinde temel yol olarak bulunan ilk yolu
            kullanır; yol bulunamazsa / kullanılır.

en: Approve link
tr: Onay bağlantısı

en: Content access
tr: İçerik erişimi

en: Content revisions
tr: İçerik sürümleri

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren

en: Machine name:
tr: Makine adı:

en: Bypass views access control
tr: Görünüm erişim denetimini atla

en: No results behavior
tr: Sonuç yok davranışı

en: Edit @section
tr: @section düzenle

en: Edit this view to add a display.
tr: Bu görünümü düzenle ve bir gösterim ekle.

en: Add view from template
tr: Şablondan görünüm ekle

en: View to insert
tr: Yerleştirilecek görünüm

en: The view to insert into this area.
tr: Bu alana yerleştirilecek görünüm.

en: Inherit contextual filters
tr: Bağlamsal süzgeçleri kalıt al

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
tr: Eğer işaretlendiyse, bu görünüm üst öğesi ile aynı bağlamsal süzgeçleri alacak

en: Recursion detected in view @view display @display.
tr: @view görünümü @display gösteriminde özyineleme saptandı.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLMADIĞINDA</em>

en: Exception value
tr: İstisna değeri

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
tr: Eğer bu değer verilirse, filtre gözardı edilecektir; örn. "tüm değerler"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
tr: Görünüm ve diğer değişken başlıklarının üzerine yaz. İlk değişken için "%1" kullan, ikinci için "%2" vb.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLDUĞUNDA</em> ya da bir varsayılan sağlandığında

en: Provide title
tr: Başlık ekle

en: Specify validation criteria
tr: Doğrulama ölçütü belirleyin

en: Action to take if filter value does not validate
tr: Filtre değerinin doğrulanmaması durumunda yapılacak eylem

en: Display all results for the specified field
tr: Belirtilen alan için tüm değerleri görüntüle

en: Provide default value
tr: Ön tanımlı değer verin

en: Show "Page not found"
tr: "Sayfa bulunamadı" göster

en: Display a summary
tr: Bir özet göster

en: Display contents of "No results found"
tr: "Sonuç bulunamadı" içeriğini göster

en: Skip default argument for view URL
tr: Görünüm URL'i için ön tanımlı değişkeni atla

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
tr: Bu görünüm için URL oluşturulurken bu ön tanımlı değişkenin içerilip içerilmeyeceğini seçin. Ön tanımlı değişkenleri atlamak örn. beslemeler için kullanışlıdır.

en: Number of records
tr: Kayıt sayısı

[ctx: Sort order]
en: Default sort
tr: Bağlamdaki varsayılan sıralama: Sıralama düzeni

[ctx: Sort order]
en: Date
tr: Bağlamdaki tarih: Sıralama düzeni

[ctx: Sort order]
en: Numerical
tr: Sayısal

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
tr: Eğer seçiliyse kullanıcılar 1+2+3 (VEYA) veya 1,2,3 (VE) şeklinde birden çok değer girebilir.

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
tr: Seçilirse, aynı süzgece birden çok değer sağlanmış gibi, bu süzgecin birden çok eşgörünümü birlikte çalışabilir. Bu ayar, "Yinelemeleri azalt" ayarıyla uyumlu değildir.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
tr: Eğer seçiliyse, süzgeç için girilen sayılar görünümü sınırlandırmak yerine dışlanacak.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
tr: Sözlük kipi süzgeç değerinde kullanılan karakter sayısına bir sınır uygulayarak özet görünümünün bir sözlük gibi davranmasına izin verir.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
tr: Süzgeç değerinin kaç karakterinin süzgeç uygulamak için kullanılabileceğini belirtir. 1 olarak ayarlanırsa, süzgeç değerinde birinci harften başlanarak tüm alanlar eşleştirilir.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
tr: Başlık ve özet yazdırılırken, süzgeç değerinin büyük/küçük harf durumunun nasıl dönüştürüleceği.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: Create a label
tr: Bir etiket oluştur

en: Enable to create a label for this field.
tr: Bu alana bir etiket oluşturmak için etkinleştirin.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
tr: Bu alanı gizli olarak yüklemeye izin ver. Genellikle alanları gruplamak ya da başka bir alanda belirteç olarak kullanmak için kullanılır.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu alanı kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Create a CSS class
tr: Bir CSS sınıfı oluştur

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Rewrite results
tr: Sonuçları yeniden yaz

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
tr: Özelleştirilmiş metin ya da değiştirme belirteçleriyle bu alanın çıktısının üzerine yazılmasına izin ver.

en: Replace spaces with dashes
tr: Boşlukları tirelerle değiştir

en: External server URL
tr: Dış sunucu URL adresi

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
tr: Tam URL adresi kullanarak bir dış sunucuya bağlantı oluşturur: örn. 'http://www.example.com' ya da 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
tr: Alanı azami bir uzunluğa kırpmak için etkinleştirin.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
tr: Satır sonlarını HTML &lt;br&gt; etiketlerine dönüştür

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
tr: Eğer seçiliyse, tüm satır sonu karakterleri (örn. \n) &lt;br&gt; HTML etiketlerine dönüştürülür.

en: No results text
tr: Sonuç metni yok

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
tr: Alan 0 sayısını içeriyorsa "sonuç metni yok" öğesini görüntülemek için etkinleştirin.

en: Time hence
tr: Zamandan itibaren

en: Time hence (with "hence" appended)
tr: Belirli bir zamandan itibaren (sonuna "itibaren" eklenmiş olarak)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (ilerideki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (geçmişteki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
tr: Diziselleştirilmiş verilerin görüntülenme şekli. Tam çıktıda özel bir dizi/nesne anahtarı ya da print_r seçebilirsiniz.

en: Full data (unserialized)
tr: Tam veri (diziselleştirilmemiş)

en: Full data (serialized)
tr: Tam veri (diziselleştirilmiş)

en: A certain key
tr: Belirli bir anahtar

en: Which key should be displayed
tr: Hangi anahtarın görüntüleneceği

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
tr: Verinin anahtarını görüntülemek istiyorsanız bir anahtar girmeniz gerekir.

en: How many different units to display in the string.
tr: Dizgide görüntülenecek farklı birim sayısı.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
tr: Bu süzgeç gösterilmiyor. Kullanıcıların değiştirmesine izin vermek için gösterin.

en: Expose filter
tr: Süzgeci göster

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
tr: Bu süzgeç gösteriliyor. Gizlerseniz kullanıcılar değiştiremez.

en: Hide filter
tr: Süzgeci gizle

en: Expose operator
tr: İşleç göster

en: Allow the user to choose the operator.
tr: Kullanıcının işleci seçmesine izin verir.

en: Allow multiple selections
tr: Birden çok seçime izin ver

en: Enable to allow users to select multiple items.
tr: Kullanıcıların birden çok öğe seçmesine izin vermek için etkinleştirin.

en: Remember the last selection
tr: Son seçimi hatırla

en: Enable to remember the last selection made by the user.
tr: Kullanıcı tarafından yapılan son seçimin hatırlanması için etkinleştirin.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
tr: Bu gerekli olmayan bir gösterilen süzgeç değilse, bir değer seçmeniz gerekir.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
tr: Bu ilişkiyi içermeyen öğeleri gizlemek için etkinleştirin

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
tr: Bu sıralama gösterilmiyor. Kullanıcıların değiştirmesine izin vermek için gösterin.

en: Expose sort
tr: Sıralamayı göster

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
tr: Bu sıralama gösteriliyor. Gizlerseniz kullanıcılar tarafından değiştirilemez.

en: Hide sort
tr: Sıralamayı gizle

en: Provide description
tr: Açıklama belirtin

en: Update "@title" choice
tr: "@title" seçimini güncelle

en: Update "@title" choice (@number)
tr: "@title" seçimini güncelle (@number)

en: Add !display
tr: !display ekle

en: @display_title details
tr: @display_title ayrıntıları

en: Auto preview
tr: Otomatik önizleme

en: Preview with contextual filters:
tr: Bağlamsal filtrelerle önizleme:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
tr: Bağlamsal filtre değerlerini "/" ile ayırın. Örneğin, %example.

en: Apply and continue
tr: Uygula ve devam et

en: @current of @total
tr: @current / @total

en: All displays (except overridden)
tr: Tüm görüntüler (geçersiz kılınanlar dışında)

en: All displays
tr: Tüm görünümler

en: This @display_type (override)
tr: Bu @display_type (geçersiz kılma)

en: View name and description
tr: İsmi ve açıklamayı görüntüle

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
tr: Bu görüş için insanca okunabilir açıklayıcı bir isim. Boşluklara izin verilir

en: Create new filter group
tr: Yeni süzgeç grubu oluştur

en: No filters have been added.
tr: Süzgeç eklenmedi.

en: Drag to add filters.
tr: Süzgeç eklemek için sürükleyin.

en: Add and configure @types
tr: @types ekle ve yapılandır

en: Configure @type: @item
tr: @type: @item öğesini yapılandır

en: Always show advanced display settings
tr: Gelişmiş görüntüleme ayarlarını her zaman göster

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
tr: Zorunlu olmayan tek seçimli görüntüleme süzgeçlerinde "Tümü" değerinin etiketi

en: Live preview settings
tr: Canlı önizleme ayarları

en: Automatically update preview on changes
tr: Değişiklik yapıldığında önizlemeyi otomatik güncelle

en: Show information and statistics about the view during live preview
tr: Canlı önizleme sırasında görüntüleme konusunda bilgi ve istatistikleri göster

en: Above the preview
tr: Önizlemenin üstünde

en: Below the preview
tr: Önizlemenin altında

en: Show the SQL query
tr: SQL sorgusunu göster

en: Show performance statistics
tr: Performans istatistiklerini göster

en: Disable JavaScript with Views
tr: Views'da javascript'i devredışı bırak

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
tr: Javascript ile sorunlarınız varsa burada devre dışı bırakabilirsiniz. Views UI, aynı derecede iyi olmasa da, javascript olmadan çalışabilecektir.

en: Master
tr: Ana (master)

en: There are no templates available.
tr: Kullanılabilir şablon yok.

en: Unformatted list
tr: Biçimlendirilmemiş liste

en: HTML list
tr: HTML listesi

en: Contextual filters
tr: Bağlamsal filtre

en: contextual filters
tr: bağlamsal filtre

en: Contextual filter
tr: Bağlamsal filtre

en: contextual filter
tr: bağlamsal filtre

en: filter criteria
tr: filtre ölçütü

en: Filter criterion
tr: Filtre ölçütü

en: filter criterion
tr: filtre ölçütü

en: no results behavior
tr: sonuç yok

en: The content to which the comment is a reply to.
tr: Yorumun yanıtlandığı içerik.

en: The node ID.
tr: Düğüm kimliği.

en: The content title.
tr: İçerik başlığı.

en: The date the content was posted.
tr: İçeriğin gönderildiği tarih.

en: The date the content was last updated.
tr: İçeriğin en son güncellendiği tarih.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
tr: İçerik tipi (örneğin, "blog girişi", "forum yayını", "hikaye" vb.).

en: Whether or not the content is published.
tr: İçeriğin yayınlanıp yayınlanmadığı.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
tr: Geçerli kullanıcı görüntüleyemiyorsa, yayından kaldırılan içeriği ayıklar.

en: Whether or not the content is sticky.
tr: İçeriğin sabit olup olmadığı.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
tr: İçeriğin sabit olup olmadığı. Önce sabit içeriğin listelenmesi için, bunu azalan olarak ayarlayın.

en: Provide a simple link to the content.
tr: İçeriğe basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to edit the content.
tr: İçeriği düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the content.
tr: İçeriği silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: The aliased path to this content.
tr: Bu içeriğin takma ad eklenmiş yolu.

en: Relate content to the user who created it.
tr: İçeriği onu oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir.

en: User has a revision
tr: Kullanıcıdan gelen bir sürüm var.

en: All nodes where a certain user has a revision
tr: Belli bir kullanıcının değişiklik yaptığı tüm düğümler

en: Content revision
tr: İçerik sürümü

en: Content revision is a history of changes to content.
tr: İçerik sürümü, içerik üzerinde yapılan değişikliklerin bir geçmişidir.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
tr: İçerik srümünü, sürümü oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir.

en: The revision ID of the content revision.
tr: İçerik sürümünün sürüm kimliği.

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
tr: İçerik sürümünün silinmesi için basit bir bağlantı sağlar.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
tr: Görüntüleme erişimine göre içerik süzgeci. <strong>Temel tablonuz olarak düğüm kullanıyorsanız gerekli değildir.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
tr: İçerik yeniyse ya da güncellenmişse bir işaretçi göster.

en: Show only content that is new or updated.
tr: Yalnızca yeni ya da güncellenmiş içeriği göster.

en: Display the content with standard node view.
tr: İçeriği standart düğüm görüntülemesiyle göster.

en: Content ID from URL
tr: URL'den oluşturulmuş içerik ID

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
tr: Genellikle bu dosya içerikteki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen içerik.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
tr: Sınıflandırma: Terim kimliğinin (+ derinlik) "depth" öğesinin ek bir bağlamsal süzgeç değeri yoluyla değiştirilmesini sağlar.

en: Content authored
tr: İçeriği yazan

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
tr: İçeriği, onu oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir. Bu ilişki, kullanıcı tarafından oluşturulan her bir içerik öğesi için tek bir kayıt oluşturur.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
tr: Bir bağlamsal süzgeç değerinin yok sayılmasına izin verir. Sorgu, bu bağlamsal süzgeç değeri ile değişmez. Bağlamsal süzgeç değerleri URL adresinden geldiğinde ve URL adresinin bir kısmının yok sayılması gerektiğinde kullanılabilir.

en: View area
tr: Görünüm alanı

en: Insert a view inside an area.
tr: Bir alanın içine görünüm ekler.

en: Enable to override this field's links.
tr: Bu alanın bağlantılarını geçersiz kılmak için etkinleştir.

en: Use field template
tr: Alan şablonunu kullan

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
tr: Bu seçeneğin işaretlenmesi, grup Görüntü Tipi ve Ayırıcı değerlerinin yok sayılmasına neden olur.

en: Multiple field settings
tr: Çoklu alan ayarı

en: Display all values in the same row
tr: Tüm değerleri aynı satırda görüntüle

en: Display @count value(s)
tr: @count değer görüntüle

en: Raw @column
tr: İşlenmemiş @column

en: Link this field to the original piece of content
tr: Bu alanı özgün içerik parçasına bağla

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
tr: Mutlak bağlantı çıktısı oluşturmak için bu seçeneği etkinleştirin. Bağlantı hedefi olarak yolu kullanmak istiyorsanız (yukarıdaki "bu alanın çıktısını bağlantı olarak oluştur" kısmında olduğu gibi) zorunludur.

en: Link this field to its content revision
tr: Bu alanı içerik sürümüne bağlayın

en: Display field as the content type machine name.
tr: Alanı içerik tipi makine adı olarak görüntüleyin.

en: Choose one or more content types to validate with.
tr: Doğrulamak için bir veya daha fazla içerik tipi seçin.

en: Validate user has access to the content
tr: Kullanıcının içeriğe erişimi olduğunu doğrulayın

en: Access operation to check
tr: Denetlenecek erişim işlemi

en: Filter value format
tr: Değer biçimini filtrele

en: Display comments
tr: Yorumları görüntüle

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
tr: Seçiliyse, kullanıcılar 1+2+3 şeklinde birden çok değer girebilir. AND, gerektireceği JOIN sayısı nedeniyle, bu süzgeçle OR olarak değerlendirilir.

en: Load default filter from term page
tr: Terim sayfasından varsayılan süzgeci yükle

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
tr: Bu filtre değerinin şeklini seçin; terim adı kullanılıyorsa, bunu bir terim kimliğine dönüştürmek ve filtre olarak Sınıflandırma: Terim Adı yerine Sınıflandırma: Terim Kimliği kullanmak genellikle daha etkilidir.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
tr: URL adresindeki kısa çizgileri, terim adı süzgeç değerlerinde boşluklara dönüştür

en: Enable to display different text for anonymous users.
tr: Misafir kullanıcılar için farklı metin görüntülemeyi etkinleştirin.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
tr: Not: Bunu değiştirme izniniz yok. Varsayılan süzgeç tipini değiştirirseniz bu ayar kaybedilir ve ayarı geri ALAMAZSINIZ.

en: PHP contextual filter code
tr: PHP bağlamsal filtre kodu

en: Change the way content is formatted.
tr: İçeriğin biçimlendirilme şeklini değiştirin.

en: Change settings for this format
tr: Bu biçim için ayarları değiştir

en: Change the way each row in the view is styled.
tr: Görünümdeki her bir satıra stil uygulanma şeklini değiştirin.

en: Hide attachments in summary
tr: Özet bölümünde ekleri gizle

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
tr: Bağlamsal süzgeç özeti görüntülenirken ek dosyaların görüntülenip görüntülenmeyeceğini değiştirin.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
tr: Bağlamsal süzgeç özetini görüntülerken ekleri gizle

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
tr: Ayrıca, o anda seçili olan erişim kısıtlaması için !settings yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
tr: Ayrıca, seçili olan önbellek mekanizması için !settings yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
tr: Ayrıca, o anda seçili olan stil için !settings yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
tr: Ayrıca, seçili satır stili için !settings yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
tr: Ayrıca, seçili sayfalayıcı  için !settings ayarlarını yapabilirsiniz.

en: Attachment position
tr: Ek konumu

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü bağlamsal süzgeç değerlerini eklendiği üst görüntüden miras alsın mı?

en: Block caching
tr: Blok önbelleklemesi

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
tr: Bu görünüm, sitenizde bu yol ziyaret edilerek görüntülenir. Yolun, görünümde tanımladığınız her bağlamsal süzgecin yoluna bir % konarak "path/%/%/feed" ya da "path/%/%/rss.xml" gibi bir şey olması önerilir.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
tr: Bu görünüm, sitenizde bu yolu ziyaret ederek görüntülenecektir. Bağlamsal filtreler için kullanılacak değerleri temsil etmek için URL'nizde "%" kullanabilirsiniz: Örneğin, "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
tr: @display görüntüsü bir menüyü kullanmak üzere ayarlandı, ancak menü bağlantı metni ayarlanmadı.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
tr: @display görüntüsü bir üst menüyü kullanmak üzere ayarlandı, ancak üst menü bağlantı metni ayarlanmadı.

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
tr: SQL yeniden yazmayı devre dışı bırakmak, node_access denetimlerini ve hook_query_alter() uygulayan diğer modülleri devre dışı bırakır.

en: All status
tr: Tüm durumlar

en: The view has been reverted.
tr: Görünüm geri alındı.

en: Create a page
tr: Sayfa oluştur

en: Create a menu link
tr: Menü bağlantısı oluştur

en: Include an RSS feed
tr: RSS akışı ekle

en: Feed path
tr: Akış yolu

en: Feed row style
tr: Akış satır stili

en: Create a block
tr: Blok oluştur

en: of fields
tr: şu alanların

en: of type
tr: şu tipte

en: tagged with
tr: şu etikete sahip

en: Should links be displayed below each comment
tr: Bağlantılar her yorumun altında görüntülenmeli midir

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
tr: bağlantılarla (kullanıcıların yorumu yanıtlamasına izin ver, vb.)

en: without links
tr: bağlantılar olmadan

en: teasers
tr: özet bilgiler

en: full posts
tr: tam gönderiler

en: titles
tr: başlıklar

en: titles (linked)
tr: başlıklar (bağlantılı)

en: Hide view
tr: Gösterimi gizle

en: @group (historical data)
tr: @group (tarihsel bilgi)

en: Use path alias
tr: Yol takma adını kullan

en: Unsorted
tr: Sıralanmamış

en: Aggregation type
tr: Toplama tipi

en: Use replacement tokens from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçlerini kullan

en: Allow multiple filter values to work together
tr: Birden çok süzgeç değerinin birlikte çalışmasına izin ver

en: Customize field HTML
tr: Alan HTML'ini özelleştir

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
tr: Bu sınıftaki yeniden yazma bölümünde bulunan belirteç yerine koyma değerlerini kullanabilirsiniz.

en: Customize label HTML
tr: HTML etiketini özelleştir

en: Customize field and label wrapper HTML
tr: Alan ve etiket kapsayıcı HTML'ini özelleştir

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
tr: Bu alan ve etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb. Alan ve etiket birlikte oluşturulmadıysa bu kullanılamaz, örneğin bir tabloyla.

en: Remove whitespace
tr: Boşlukları kaldır

en: Hide rewriting if empty
tr: Boşsa yeniden yazmayı gizle

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
tr: Bu alan boşsa, yeniden yazılan içeriği gösterme.

en: Thousands marker
tr: Binlik işaretçisi

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu süzgeci ziyaretçilere göster

en: Representative sort order
tr: Temsili sıralama düzeni

en: Subquery namespace
tr: Alt sorgu ad alanı

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
tr: Gelişmiş. Bu ilişki tarafından kullanılan alt sorgu için bir ad alanı girin.

en: Representative view
tr: Temsili görünüm

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
tr: Gelişmiş. İlişki alt sorgusunu oluşturmak için başka bir görünüm kullanın. Bu, süzgeç uygulamanıza ve birden fazla sıralama kullanmanıza olanak sağlar. Burada görünüm seçerseniz, yukarıdaki sıralama seçenekleri yoksayılır. Görünümünüzün kimliği, temelinin kimliği olmalıdır,İ görünümüzün tek alanı olmalıdır ve görünümünüz bir tür sıralama içermelidir.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
tr: Yalnızca bu seçenekler kaydedildiğinde değil, görünüm her çalıştırıldığında bu ilişki için alt sorgu yeniden oluşturulur. Başka bir yerde değişiklik yapıyorsanız, bunu test amacıyla kullanın. UYARI: Performansı ciddi şekilde düşürür.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu sıralamayı ziyaretçilere göster

en: This display is disabled.
tr: Bu görüntü devre dışı bırakıldı.

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
tr: Hata: @display görüntüsü, '@plugin' adlı bir eklentiye başvuruyor, ancak bu eklenti yok.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
tr: Seçilen stil veya satır formatı alanları kullanmıyor.

en: Aggregation settings
tr: Toplama ayarları

en: Display extenders
tr: Genişleticileri görüntüle

en: Select extensions of the views interface.
tr: Görünümler arabiriminin eklentilerini seçin.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
tr: %display görüntüsünü aynı zamanda yol diğer adı olan bir yolla yapılandırdınız. Bu kullanım istenmeyen etkilere yol açabilir; bu nedenle, bir iç yol kullanılması daha doğru olur.

en: Configure aggregation settings for @type %item
tr: @type tipindeki %item öğesi için toplama ayarlarını yapılandır

en: Select the aggregation function to use on this field.
tr: Bu alanda kullanılacak toplama işlevini seçin.

en: Empty display extender
tr: Boş görüntü genişletici

en: Raw value from URL
tr: URL'den gelen ham değer

en: Apply (all displays)
tr: Uygula (tüm görünümlere)

en: Apply (this display)
tr: Uygula (bu görünüme)

en: The date of the most recent new content on the feed.
tr: Beslemedeki en son yeni içeriğin tarihi.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
tr: Yorumun yanıt olduğu düğüm kimliği.

en: Comments of the node
tr: Düğümdeki yorumlar

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
tr: Düğümdeki tüm yorumları ilişkilendirin. Bu, her yorum için 1 kopya kayıt oluşturacaktır. Genellikle buna ihtiyacınız varsa, bir yorum görünümü oluşturmak daha iyidir.

en:  new
tr:  yeni

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: This is an alias of @group: @field.
tr: @field, @group grubunun diğer adıdır.

en: @group (historical data): @field
tr: @group (tarihsel bilgi): @field

en: Also known as: !also.
tr: !also olarak da bilinir.

en: Delta - Appears in: @bundles.
tr: Delta - @bundles paketlerinde görünüyor.

en: No backlinks found.
tr: Link veren yok.

en: Today's popular content
tr: Bugünün gözde içeriği

en: User who uploaded
tr: Yükleyen kullanıcı

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
tr: Otomatik tamamlamadan ya da seçme pencere bileşeninden seçilen sınıflandırma terimi

en: Representative node
tr: Temsilci düğüm

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
tr: Seçilen sıralama ölçütüne göre, her terim için tek bir temsilci düğümü alır.

en: The taxonomy term name.
tr: Sınıflandırma terimi adı.

en: Content with term
tr: Terimi içeren içerik

en: Relate all content tagged with a term.
tr: Bir terimle etiketlenmiş tüm içerikleri ilişkilendirir.

en: Has taxonomy term ID
tr: Sınıflandırma terimi kimliğini içeriyor

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini içeriyorsa içeriği görüntüle.

en: Has taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi içeriyor

en: Taxonomy terms on node
tr: Düğümdeki sınıflandırma terimleri

en: All taxonomy terms
tr: Tüm sınıflandırma terimleri

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini ya da seçilen terimlerin alt öğelerini içeriyorsa, içeriği görüntüle. Ek karmaşıklık nedeniyle, bunun, derinliği olmayan sürümlerden daha az seçeneği vardır.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
tr: Sınıflandırma terimi kimliği (+ derinlik) var

en: Has taxonomy terms (with depth)
tr: Sınıflandırma terimleri (+ derinlik) var

en: Has taxonomy term ID depth modifier
tr: Sınıflandırma terimi kimliği derinlik değiştiricisi var

en: @entity using @field
tr: @field kullanan @entity

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
tr: Her bir @entity varlığını terime ayarlanan @field alanı ile ilişkilendirin.

en: Taxonomy term ID from URL
tr: URL'den oluşturulan sınıflandırma terimi ID'si

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
tr: Seçilen sıralama ölçütüne göre, her kullanıcı için tek bir temsilci düğümü alır.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
tr: İşaretlenirse, aynı satırda bu alan için birden çok değer gösterilir. İşaretlenmezse, bu alandaki her değer yeni bir satır oluşturur. Gruplama ölçütü kullanılıyorsa, bu ayarın geçerli olması için "Varlık Kimliğine" göre gruplama yaptığınızdan emin olun.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
tr: MIME metni yerine dosya tipini temsil eden bir simge görüntüle (örn. "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
tr: Düğüm sayfasından varsayılan süzgeci yükle; ilgili sınıflandırma blokları için kullanışlıdır

en: Path component
tr: Yol bileşeni

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
tr: Numaralama 1'den başlar; örn. admin/structure/types sayfasında, 3. yol bileşeni "types" bileşenidir.

en: Use aggregation
tr: Toplama kullan

en: Display title may not be empty.
tr: Görüntü başlığı boş olamaz.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
tr: Süzgeç değeri kullanılabilir <em>OLMADIĞINDA</em>

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
tr: Süzgeç değeri kullanılabilir <em>OLDUĞUNDA</em> ya da bir varsayılan sağlandığında

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
tr: Bu görüntü, bağlamsal süzgeçler için kaynak içermiyor; bu nedenle, 'Varsayılan değer sağla' seçeneğini belirlemezseniz, kullanılabilir bir bağlamsal süzgeç değeri olmayacak.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
tr: Bağlamsal filtre değerleri URL tarafından sağlanır.

en: Query Comment
tr: Sorgu Yorumu

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
tr: Ayarlanırsa, bu yorum sorguya yerleştirilir ve SQL sunucusuna iletilir. Günlüğe kaydetme ve hata ayıklama için kullanışlı olabilir.

en: When needed, add the field language condition to the query
tr: Gerektiğinde, alan dili koşulunu sorguya ekleyin

en: Count DISTINCT
tr: DISTINCT say

en: Provide default field wrapper elements
tr: Varsayılan alan sarıcı öğelerini sağla

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
tr: Satır içi alanlar, art arda değil, yan yana görüntülenir. Blok öğeleri (özellikle de gövde alanları ve biçimlendirilmiş diğer HTML öğeleri) olması durumunda bazı alanların bunu yoksayacağını unutmayın.

en: Show the empty text in the table
tr: Tabloda boş metni göster

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
tr: Her satırda RSS öğesi başlığı olarak kullanılacak alan.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
tr: Her bir satır için RSS öğesi bağlantısı olarak kullanılacak alan. Bu bir drupal göreceli yolu olmalıdır.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
tr: Her bir satır için RSS öğesi açıklaması olarak kullanılacak alan.

en: Creator field
tr: Oluşturan alanı

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
tr: Her bir satır için RSS öğesi oluşturan olarak kullanılacak alan.

en: Publication date field
tr: Yayınlanma tarihi alanı

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
tr: Satır stili eklentisi, RSS öğesi için kullanılacak görünüm alanının belirtilmesini gerektirir.

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
tr: Bir kullanıcının oluşturduğu ya da yorum yaptığı düğümün kimliği. UID'de bir argüman ya da süzgeç kullanmanız gerekir; aksi takdirde bu alanı kullandığınızda yanıltıcı sonuçlar alırsınız.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
tr: Düğümle etkileşime geçen (düğümü oluşturan ya da düğümle ilgili yorum yapan) bir kullanıcının kullanıcı kimliği.

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
tr: Düğümün en son güncellendiği veya hakkında yorum yapıldığı tarih. UID'de bir argüman ya da süzgeç kullanmanız gerekir; aksi takdirde bu alanı kullandığınızda yanıltıcı sonuçlar alırsınız.

en: file from !field_name
tr: !field_name alanından gelen dosya

en: Hide empty column
tr: Boş sütunu gizle

en: The operator is invalid on filter: @filter.
tr: İşleç, @filter süzgecinde geçersiz.

en: No valid values found on filter: @filter.
tr: @filter süzgecinde geçerli bir değer bulunamadı.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
tr: @value değeri, @filter süzgecinde @operator için bir dizi değil

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
tr: TRUE veya FALSE döndüren PHP kodunu girin. Hiçbir dönüş FALSE ile aynı değildir, bu nedenle, bağımsız değişkeni geçersiz ilan etmek istemiyorsanız bir şey döndürdüğünüzden EMİN olun. <?php?> kullanmayın. Doğrulanacak bağımsız değişken "$argument" ve görünüm "$argument" olacaktır. "$handler->argument" ayarlayarak bağımsız değişkeni değiştirebilirsiniz. "$handler->validated_title" ayarını yaparak, bu bağımsız değişken için yerine geçen başlığı değiştirebilirsiniz.

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: İşaretlenmezse, HTML öğelerini özelleştirmek için yapılandırılmamış alanlar, alan, etiket ve alanı + etiket sarıcıları için sarıcı almaz. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında, bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
tr: <p> Bu bağlantı için aşağıdaki simgeler mevcuttur. </p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
tr: Diğer bağlantısının işaret edeceği bir Drupal yolu ya da dış URL adresi. Bunun, yukarıdaki bağlantı görüntüsü ayarını geçersiz kılacağını unutmayın.

en: View: @view - Display: @display
tr: Görünüm (View): @view - Görüntüleme (Display): @display

en: Overview of fields used in all views.
tr: Bütün görünümlerde kullanılan alanlara genel bakış.

en: Transform the case
tr: Büyük/küçük harfi dönüştür

en: Representative sort criteria
tr: Temsilci sıralama ölçütü

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
tr: Her satır için temsilci öğenin nasıl alınacağını belirlemek için, ilişkinin getirdiği verilere sıralama ölçütleri uygulanır. Örneğin, her bir kullanıcıya yönelik en son düğümü göstermek için 'İçerik: Güncellenme tarihi' bilgisini seçin.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
tr: Yukarıda seçilen sıralama ölçütleri için kullanılacak sıralama düzeni.

en: And/Or, Rearrange
tr: Ve / Veya, Yeniden Düzenleyin

en: Revert to default
tr: Ön tanımlıya dön

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
tr: İsteğe bağlı olarak, yönetim sayfasındaki filtreleme ve sıralama görünümlerinde kullanmak üzere bu görünüm için virgülle ayrılmış bir etiket listesi girin.

en: No fields have been used in views yet.
tr: Görünümlerde henüz alan kullanılmadı.

en: Provide a simple link to approve the comment.
tr: Yorumun onaylanması için basit bir bağlantı sağla.

en: Author uid
tr: Yazarın uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
tr: Her bir @entity öğesini, dosyaya ayarlanan @field ile ilişkilendirin.

en: image from !field_name
tr: !field_name alanından gelen görsel

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
tr: Her bir @entity öğesini, görsele ayarlanan @field ile ilişkilendirir.

en: The tid of a taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin tid'si.

en: The user permissions.
tr: Kullanıcı izinleri.

en: First and last only
tr: Yalnızca ilk ve son

en: Multiple-value handling
tr: Birden çok değer işleme

en: Filter to items that share all terms
tr: Tüm terimleri paylaşan öğelere süz

en: Filter to items that share any term
tr: Herhangi bir terimi paylaşan öğelere süz

en: Use formatted username
tr: Biçimlendirilmiş kullanıcı adı kullanın

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
tr: İşaretlenirse, kullanıcı adı sistem tarafından biçimlendirilecektir. İşaretlenmezse, işlenmemiş olarak görüntülenecektir.

en: You don't have translatable entity types.
tr: Çevrilebilir varlık türlerine sahip değilsiniz.

en: Use a pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Tokens related to views.
tr: Görünümlerle ilgili belirteçler.

en: The human-readable name of the view.
tr: Görünümün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The description of the view.
tr: Görünümün açıklaması.

en: The machine-readable name of the view.
tr: Görünümün bilgisayar tarafından kullanılan adı.

en: The title of current display of the view.
tr: Görünümün geçerli gösteriminin başlığı.

en: The URL of the view.
tr: Görünümün URL'si.

en: -Select-
tr: -Seçiniz-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
tr: İmleç bağlantı üzerine getirildiğinde çoğu tarayıcının araç ipucu olarak görüntülediği "başlık" metni olarak yerleştirilecek metin.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
tr: Bu alan boşsa, alanın gizlenmesi için etkinleştirin. Alan etiketinin ya da yeniden yazılan çıktının görüntülenmeye devam edebileceğini unutmayın. Etiketleri gizlemek için boş alanlara ilişkin stil ya da satır stili ayarlarını denetleyin. Yeniden yazılan içeriği gizlemek için "Boşsa yeniden yazmayı gizle" onay kutusunu işaretleyin.

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
tr: Uid'den daha fazla alana ihtiyacınız olursa yorum: yazar ilişkisi ekleyin

en: Last comment uid
tr: Son yorum uid'si

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
tr: Bir düğümün son yorumunun yazarının Kullanıcı Kimliği.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
tr: İçeriği yazan kullanıcı. Uid'den daha fazla alana ihtiyacınız olursa içerik: yazar ilişkisi ekleyin

en: Link field to the node if there is no comment.
tr: Yorum yoksa alanı düğüme bağlayın.

en: Convert spaces in term names to hyphens
tr: Terim adlarındaki boşlukları tirelere dönüştür

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
tr: Bu, bağlantıların Views sınıflandırma terimi bağımsız değişkenleriyle çalışmasına izin verir.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
tr: Bu filtrede kullanılacak bir değer döndüren PHP kodu girin. &lt;?php ?&gt; kullanmayın. Her filtre için tek bir değer dönemlidir. Filtrede kullanılabilecek bazı değişkenler: görünüm nesnesi "$view" olacaktır. Argüman işleyici "$argument" olacaktır, örneğin "argument->validated_title" ayarını yaparak kullanılan başlığı değiştirebilirsiniz.

en: Use rendered output to group rows
tr: Satırları gruplamak için görüntüsü oluşturulan çıktıyı kullan

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
tr: Etkinleştirilirse, satırları gruplamak için gruplama alanının görüntüsü oluşturulan çıktısı kullanılır.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
tr: Bu alan için HTML kodu kullanabilirsiniz. Desteklenen yer tutucular şunlardır:

en: Result summary
tr: Sonuç özeti

en: Shows result summary, for example the items per page.
tr: Sonuç özetini, örneğin her sayfadaki başlık sayısını, gösterir.

en: Use site default RSS settings
tr: Sitenin varsayılan RSS ayarlarını kullan

en: Display list value as human readable
tr: Liste değerini insan tarafından okunabilir olarak görüntüle

en: Displays the link in contextual links
tr: Bağlantıyı bağlamsal bağlantılarda görüntüler

en: Grouping field Nr.@number
tr: Gruplama alanı Nr.@number

en: Add a read-more link if output is trimmed.
tr: Çıktı kırpılırsa bir devamını-okuma bağlantısı ekleyin.

en: Display field as machine name.
tr: Alanı makine adı olarak görüntüle.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
tr: Görünümler tarafından üretilen tüm sorgular, görünümlerin adını içerecek ve SELECT yan tümcesinin sonunda bir dize olarak 'görünüm adı: görünen-adı' gösterecektir. Bu, veritabanında View sorgularını tanımlamayı sağlar. Sunucu günlükleri daha basittir, ancak yalnızca sorun giderme sırasında kullanılmalıdır.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
tr: Gösterimler (Views) API'siyle gömülebilecek bir görünüm sağlayın.

en: Display the user with standard user view.
tr: Kullanıcıyı standart kullanıcı görünümünde göster.

en: Only has the 'authenticated user' role
tr: Yalnızca 'kimliği doğrulanmış kullanıcı' rolüne sahip

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
tr: 'Kimliği doğrulanmış kullanıcı'ya ek olarak başka rollere de sahip

en: Remove tags from rendered output
tr: Görüntüsü oluşturulan çıktıdan etiketleri kaldır

en: Fields to be included as contextual links.
tr: Bağlamsal bağlantılar olarak içerilecek alanlar.

en: Include destination
tr: Hedefi ekle

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
tr: Bağlamsal işlemi tamamladıktan sonra kullanıcıyı özgün görünüme geri döndürmek için bağlantıya bir "destination" parametresi ekle.

en: Contextual Links
tr: Contextual Links (Bağlamsal Bağlantılar)

en: Display fields in a contextual links menu.
tr: Alanları bağlamsal bağlantılar menüsünde  görüntüle.

en: @label (!name:language)
tr: @label (!name:dil)

en: @label:language
tr: @label:dil

en: Language - Appears in: @bundles.
tr: Dil - Şurada görünür: @bundles.

en: Used in views
tr: Görünümlerde kullanıldı

en: Views plugins
tr: Görünümler eklentileri

en: Overview of plugins used in all views.
tr: Bütün görünümlerde kullanılan eklentilere genel bakış.

en: Display "Access Denied"
tr: "Erişim Engellendi" göster

en: Timezone to be used for date output.
tr: Tarih çıktısı için kullanılacak saat dilimi.

en: - Default site/user timezone -
tr: - Varsayılan site/kullanıcı saat dilimi -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
tr: Gruplanmış süzgeçler, önceden tanımlanmış işleç|değer çiftleri arasında seçim yapılmasına olanak sağlar.

en: Filter type to expose
tr: Gösterilecek süzgeç tipi

en: Single filter
tr: Tek bir süzgeç

en: Grouped filters
tr: Gruplanmış süzgeçler

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
tr: Gösterilen seçim yalnızca seçilen kullanıcı rolleri için hatırlanır. Rol seçmezseniz, gösterilen veriler hiçbir zaman depolanmaz.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
tr: Süzgeç grubunun görüntüsünü oluşturmak için hangi pencere bileşeni türünün kullanılacağını seçin

en: grouped
tr: gruplanmış

en: Choose fields to combine for filtering
tr: Süzgeç uygulamak için birleştirilecek alanları seçin

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
tr: Bu süzgeç çok özel alan işleyicileri için işlev görmez.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
tr: Bu süzgeci kullanabilmek için bazı alanlar eklemeniz gerekir.

en: @entity types
tr: @entity tipleri

en: There is no lock on view %name to break.
tr: %name görünümünde kırılacak kilit yok.

en: &lt;Any&gt;
tr: &lt;Herhangi Biri&gt;

en: There are no enabled views.
tr: Etkinleştirilmiş görünüm yok.

en: Display fields as RSS items.
tr: Alanları RSS öğeleri olarak göster.

en: Book root from current node
tr: Geçerli düğümden kitap kökü

en: The language the comment is in.
tr: Yorumun bulunduğu dil.

en: - No value -
tr: - Değer yok -

en: Provide a simple link to the revision.
tr: Sürüme yönelik basit bir bağlantı sağlar.

en: The ID of the entity that is related to the file.
tr: Dosyayla ilişkili varlığın kimliği.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
tr: "Sınıflandırma: Terim" sonuçlarına üst pid'ye göre süzgeç uygula.

en: The raw numeric user ID.
tr: İşlenmemiş sayısal kullanıcı kimliği.

en: Unfiltered text
tr: Süzülmemiş metin

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
tr: Kısıtlanmamış özel metin ya da biçimleme ekler. Özel metin alanına benzer.

en: Combine fields filter
tr: Alan süzgeçlerini birleştir

en: Combine two fields together and search by them.
tr: İki alanı bir araya getirin ve bunlara göre arama yapın.

en: Column used for click sorting
tr: Tıklayarak sıralamada kullanılan sütun

en: Use path alias instead of internal path.
tr: İç yol yerine yol diğer adı kullanılır.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
tr: İşlenmemiş sorgu sonuçlarının önbelleğe alınacağı saniye cinsinden süre.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
tr: Görüntüsü oluşturulan HTML çıktısının önbelleğe alınacağı saniye cinsinden süre.

en: Custom time values must be numeric.
tr: Özel zaman değerleri sayısal olmalıdır.

en: Hide contextual links
tr: Bağlamsal bağlantıları gizle

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
tr: Bu görünüm için bağlamsal bağlantıların görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirtin.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
tr: Bu, bu görünümün altına, sayfa görünümüne bağlanacak bir bağlantı daha ekleyecektir. Birden fazla sayfa görünümünüz varsa, bağlantı, gelişmiş altındaki 'Bağlantı görüntüsü' bölümünde belirtilen görüntüyü gösterecektir. Bağlantı görüntüleme ayarında url'yi geçersiz kılabilirsiniz.

en: Display 'more' link only if there is more content
tr: Sadece daha fazla içerik varsa 'diğer' bağlantısını görüntüle

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
tr: Görüntülenecek başka öğe olmasa bile 'daha fazla' bağlantısını görüntülemek için bunu işaretlemeyin.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
tr: Blok görüntülerinde gösterilen süzgeçlerin düzgün çalışması için "AJAX Kullan" seçeneğinin ayarlanması gerekir.

en: Number of pager links visible
tr: Görünür sayfa düzenleyici bağlantısı sayısı

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
tr: Sayfa düzenleyicide görüntülenecek sayfa bağlantısı sayısını belirtin.

en: Query Tags
tr: Sorgu Etiketleri

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
tr: Ayarlanırsa, bu etiketler sorgunun sonuna eklenir ve bir modülde sorguyu tanımlamak için kullanılabilir. Sorguları değiştirmek için kullanışlı olabilir.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
tr: Sorgu etiketleri yalnızca küçük harfli alfabetik karakterleri ve alt çizgi içerebilir.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
tr: Her bir satır için RSS öğesi pubDate (yayınlama tarihi) olarak kullanılacak alan. RFC 2822 biçiminde olması gerekir.

en: GUID settings
tr: GUID ayarları

en: GUID field
tr: GUID alanı

en: The globally unique identifier of the RSS item.
tr: RSS öğesinin evrensel olarak tekrarsız tanımlayıcısı

en: GUID is permalink
tr: GUID kalıcı bağlantıdır

en: The RSS item GUID is a permalink.
tr: RSS öğesi GUID değeri kalıcı bir bağlantıdır.

en: Add views row classes
tr: Görünüm satır sınıfları ekle

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: Görünümler-satır-1 gibi varsayılan satır sınıflarını çıktıya ekleyin. Bunu, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma pahasına, görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimlendirme miktarını hızla azaltmak için kullanabilirsiniz.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
tr: Şeritleme (tek / çift), ilk / son sıra sınıfları ekleyin

en: Force using fields
tr: Alanları kullanmaya zorla

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
tr: Eğer ne satır ne de stil eklentisi alanları destekliyorsa, bu alan bunların etkinleştirilmesine olanak sağlar; böylece örneğin, gruplama ölçütünü kullanabilirsiniz.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
tr: Bu alanın boş sonuç içerip içermediğini görüntülemek için metin belirtin. HTML eklenebilir. Aşağıdaki "Sonuçları Yeniden Yaz" bölümünde yer alan "Değiştirme şablonlarına" göre bu görünümden veri girebilirsiniz.

en: The revision NID of the content revision.
tr: İçerik revizyonunun revizyon NID'si.

en: Expose sort order
tr: Sıralama düzenini göster

en: Selector label
tr: Seçici etiketi

en: Use a custom %field_name
tr: Özel bir %field_name kullan

en: Tracker - User
tr: İzleyici - Kullanıcı

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
tr: Düğümün yayınlanıp yayınlanmadığı. UID'de bir bağımsız değişken ya da süzgeç kullanmanız gerekir; aksi takdirde bu alanı kullandığınızda yanıltıcı sonuçlar alırsınız.

en: No path is set
tr: Yol ayarlanmadı

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
tr: Eğer !href adresinden gelişmiş yardım eklentisini kurarsanız, Views daha fazla ve iyi yardım sunacaktır. <a href="@hide">Bu iletiyi Views ayarları sayfasından devre dışı bırakabilirsiniz.</a>

en: Custom output for TRUE
tr: TRUE için özel çıktı

en: Custom output for FALSE
tr: FALSE için özel çıktı

en: Hide menu tab
tr: Menü sekmesini gizle

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
tr: Bağlamsal bağlantılarda sadece menü öğesi göster. Menü sekmesi gözükmeyecek.

en: Detect if tar is part of the extension
tr: Uzantıda tar olup olmadığını algıla

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
tr: Önceki uzantının '.tar' olup olmadığına bakın ve öyleyse, ekleyin, böylece sadece 'gz' yerine 'tar.gz' veya 'tar.bz2' görürüz.

en: Fields to be included as links.
tr: Bağlantı olarak içerilecek alanlar.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
tr: Bağlantı eylemini tamamladıktan sonra kullanıcıyı özgün görünüme geri döndürmek için bağlantıya bir "destination" parametresi ekler.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
tr: Tümü için boş bırakın. Aksi takdirde, "Herhangi Biri" yerine, seçilen birinci terim varsayılan olur.
