Views (for Drupal 7) (7.x-3.16-rc1) - en to id translation catalogue (1360 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: enabled
id: hidup

en: delete
id: hapus

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: approve
id: setujui

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Replies
id: Balasan-balasan

en: Last Post
id: Posting Terakhir

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: footer
id: catatan kaki

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: On
id: Pada

en: For
id: Untuk

en: Tags
id: Tag

en: Block title
id: Judul blok

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Version
id: Versi

en: view
id: tampilan

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Block settings
id: Pengaturan blok

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Center
id: Tengah

en: Hierarchy
id: Hierarki

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Description field
id: Bidang deskripsi

en: settings
id: pengaturan

en: Node ID
id: ID Node

en: Field
id: Bidang

en: header
id: Header

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Open
id: Buka

en: Add new
id: Tambah baru

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Display
id: Tampilan

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: Picture
id: Foto

en: Mail
id: Email

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: Promoted
id: Dipromosikan

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Files
id: Berkas

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Separator
id: Pemisah

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: term
id: istilah

en: All
id: Semua

en: Access log
id: Log akses

en: Active
id: Aktif

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Override title
id: Judul ditimpa

en: CSS class
id: Kelas CSS

en: Display links
id: Tampilkan tautan

en: Page
id: Halaman

en: Pager ID
id: ID pejer

en: Taxonomy terms
id: Istilah taksonomi

en: Module
id: Modul

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Selected
id: Terpilih

en: Aggregator category
id: Kategori Aggregator

en: Aggregator feed
id: Pengumpul agregasi

en: Aggregator item
id: Item agregator

en: Custom
id: Tersuai

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Hostname
id: Nama host

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Log message
id: Pesan log

en: Session ID
id: ID Sesi

en: File ID
id: ID berkas

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Vocabulary ID
id: ID kosakata

en: Term
id: Istilah

en: Term ID
id: ID istilah

en: Term name
id: Nama istilah

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Widget type
id: Jenis widget

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Is less than
id: Kurang dari

en: Is less than or equal to
id: Kurang dari atau sama dengan

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is greater than or equal to
id: Lebih besar atau sama dengan

en: Is greater than
id: Lebih besar dari

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Average
id: Purata

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: %time ago
id: %time lalu

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Sort order
id: Urutan sortir

en: Maximum
id: Maksimum

en: Sortable
id: Dapat disortir

en: Caching
id: Penembolokan

en: Month
id: Bulan

en: System
id: Sistem

en: Current
id: Saat ini

en: Recent posts
id: Entri terbaru

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: Other
id: Lainnya

en: Align
id: Ratakan

en: Basic
id: Dasar

en: List type
id: Jenis daftar

en: Role
id: Peran

en: Select all
id: Pilih semua

en: Link text
id: Teks tautan

en: Case
id: Kasus

en: Users
id: Pengguna

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Both
id: Keduanya

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Anonymous
id: Anonim

en: Administer views
id: Kelola views

en: Existing Views
id: Views yang ada

en: Default Views
id: Views Bawaan

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Normal menu item
id: Item menu normal

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Filters
id: Filter

en: Optional
id: Pilihan

en: Exposed Filters
id: Filter terekspos

en: Order
id: Urutan

en: Views UI
id: Antarmuka Views

en: Recent comments
id: Komentar terakhir

en: Random
id: Acak

en: Uncategorized
id: Tidak dikategorikan

en: Position
id: Posisi

en: Last checked
id: Terakhir dicek

en: Profile
id: Profil

en: Term description
id: Keterangan termin

en: fields
id: bidang

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Tracker
id: Pelacak

en: Defaults
id: Bawaan

en: with comments
id: dengan komentar

en: without comments
id: tanpa komentar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: comments
id: komentar

en: Full
id: Penuh

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Approved
id: Disetujui

en: Show
id: Tampilkan

en: Other queries
id: Kueri lainnya

en: in
id: dalam

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Feed settings
id: Pengaturan umpan

en: Source
id: Sumber

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Query
id: Kueri

en: Block name
id: Nama blok

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Alignment
id: Perataan

en: Link label
id: Label tautan

en: author
id: penulis

en: AND
id: DAN

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: What links here
id: Pranala balik

en: Seconds
id: Detik

en: Blocked
id: Diblokir

en: or
id: atau

en: Parent term
id: Istilah induk

en: revert
id: kembalikan

en: All tags
id: Semua tag

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Reversed
id: Terbalik

en: Reverse
id: Terbalik

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Unformatted
id: Tak berformat

en: RSS Feed
id: Umpan RSS

en: New comments
id: Komentar baru

en: Relationships
id: Hubungan-hubungan

en: Relationship
id: Hubungan

en: relationships
id: hubungan

en: Oldest first
id: Tertua dulu

en: Sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Base path
id: Jalur dasar

en: Parent menu item
id: Item menu induk

en: Translations
id: Terjemahan

en: Sticky
id: Menempel

en: Ok
id: Oke

en: Output format
id: Format keluaran

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan istilah yang ingin anda cari.

en: Information
id: Informasi

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Translation
id: Terjemahan

en: Translation status
id: Status terjemahan

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Text area
id: Area teks

en: Used in
id: Digunakan di

en: Decimal
id: Desimal

en: Precision
id: Ketelitian

en: Exceptions
id: Pengecualian

en: Permission
id: Kewenangan

en: Grid
id: Kotakan

en: Thread
id: Percakapan

en: Title text
id: Judul teks

en: Distinct
id: Beda

en: Extension
id: Ekstension

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Aggregate
id: Pemampatan

en: Rearrange
id: Atur ulang

en: empty
id: kosong

en: All types
id: Semua tipe

en: Aggregator
id: Agregator

en: Cancel link
id: Tautan dibatalkan

en: Attach to
id: Lampirkan ke

en: Context
id: Kontek

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: Identifier
id: Pengenal

en: Taxonomy vocabulary
id: Kosakata Taksonomi

en: Remove this item
id: Hapus item ini

en: Page settings
id: Pengaturan halaman

en: Use pager
id: Gunakan halaman

en: Items to display
id: Butir untuk ditampilkan

en: Offset
id: Letak

en: More link
id: Tautan lainnya

en: More link text
id: Teks tautan lainnya

en: Book parent
id: Induk Buku

en: Top level book
id: Buku tingkat teratas

en: contains
id: mengandung

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Selection type
id: Jenis pilihan

en: No name
id: Tanpa nama

en: Default order
id: Urutan standar

en: Or
id: Atau

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: Link class
id: Tautkan kelas

en: Column
id: Kolom

en: Default sort
id: Urutan baku

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: and
id: dan

en: Add @type
id: Tambahkan @type

en: Not promoted
id: Tidak dipromosikan

en: Not sticky
id: Tidak dipucuk

en: Parent comment
id: Komentar induk

en: Author's website
id: Pembuat website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
id: Tampilkan kedalaman komentar jika ada percakapan.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
id: Urut berdasarkan urutan utas. Ini akan menyimpan komentar anak bersama dengan induk mereka.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
id: Sediakan sebuah tautan sederhana untuk membalas komentar.

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Newest first
id: Mulai dari terbaru

en: field
id: Bidang

en: nodes
id: node

en: Formatter
id: Pengformat

en: Week @week
id: Pekan @week

en: Time ago
id: Waktu lalu

en: Radios
id: Radio

en: starting from @count
id: memulai dari @count

en: Embed
id: Lekatkan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User roles
id: Peran pengguna

en: User account
id: Keanggotaan

en: More link path
id: Tautan path lainnya

en: Title only
id: Judul saja

en: Not defined
id: Tidak terdefinisikan

en: Debugging
id: Pencarian bug

en: Inherit
id: Menginduk

en: Mime type
id: Tipe Mime

en: Display format
id: Format tampilan

en: The date the node was last updated.
id: Tanggal node sudah mutakhir.

en: Category ID
id: ID Kategori

en: Invalid display id @display
id: ID display tidak cocok @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
id: Kesalahan: pegangan untuk @table > @field tidak tersedia!

en: Do not use a relationship
id: Jangan gunakan hubungan

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: The cache has been cleared.
id: Cache sudah dibersihkan

en: of
id: dari

en: Title field
id: Judul bidang

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Is not one of
id: Bukan salah satu dari

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Permanent
id: Permanen

en: Temporary
id: Sementara

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
id: Akses akan diberikan kepada pengguna dengan kewenangan yang ditentukan.

en: Comma
id: Koma

en: Show All
id: Tampilkan semua

en: Users who have created accounts on your site.
id: Pengguna yang membuat akun di situs Anda.

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Upload date
id: Tanggal diunggah

en: Link this field to its user
id: Tautkan field ini ke penggunannya

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Use default RSS settings
id: Gunakan pengaturan RSS bawaan

en: The node ID of the node.
id: ID node dari node.

en: Tab weight
id: Bobot tab

en: No role
id: Tanpa pemeran

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: Filter the view to the currently logged in user.
id: Menyaring view ke pengguna yang sekarang login.

en: Per page
id: Per halaman

en: Per role per page
id: Per role per halaman

en: Per user per page
id: Per user per halaman

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Custom text
id: Teks gubahan

en: Sum
id: Jumlah

en: sorted by
id: Diurutkan berdasakan

en: Remove group
id: Hapus grup

en: No fields available.
id: Tidak ada isian data tersedia.

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Custom URL
id: URL kustom

en: Submit button text
id: Teks tombol kirim

en: Add comment link
id: Tambah tautan komentar

en: Broken handler @table.@field
id: Handler rusak @table.@field

en: Skipping broken view @view
id: Abaikan view rusak @view

en: Ajax callback for view loading.
id: Menggunakan Ajax untuk proses view

en: Changes cannot be made to a locked view.
id: Perubahan tidak bisa diterapkan pada View yang di kunci.

en: Create customized lists and queries from your database.
id: Membuat baris dan kueri terkustomisasi dari database

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
id: Administrasi antarmuka bagi Views. Tanpa modul ini, Anda tidak bisa membuat atau merubah Views Anda.

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
id: Pengendali untuk item ini rusak atau hilang dan tidak dapat digunakan. Jika modul disediakan pengendali dan dinonaktifkan, kembali mengaktifkan modul bisa mengembalikannya. Jika tidak, Anda mungkin harus menghapus item ini.

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Current node's creation time
id: Waktu pembuatan node ini

en: Current node's update time
id: Waktu pembaruan node saat ini

en: Do not display items with no value in summary
id: Jangan tampilkan item tanpa ringkasan

en: Invalid input
id: Masukan tidak valid

en: Fail basic validation if any argument is given
id: Gagal validasi dasar jika ada argumen yang diberikan

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
id: Dengan memeriksa bidang ini, Anda dapat menggunakan ini untuk memastikan views dengan argumen lebih banyak dari seharusnya gagal validasi.

en: Glossary mode
id: Mode glossarium

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: No transform
id: Tidak ada transformasi

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Lower case
id: Huruf kecil

en: Capitalize each word
id: Kapitalkan setiap kata

en: Case in path
id: Huruf besar dan kecil pada jalur

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: Exclude from display
id: Sembunyikan dari tampilan

en: Link path
id: Jalur tautan

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
id: Jalur Drupal atau URL absolut untuk tautan ini. Anda dapat memasukkan data dari view ini sesuai dengan "Pola penggantian" di bawah ini.

en: The CSS class to apply to the link.
id: kelas CSS yang akan di aplikasikan pada tautan.

en: Prefix text
id: Teks prefiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
id: Teks apapun yang ditampilkan sebelum tautan ini. Anda bisa menyertakan HTML.

en: Suffix text
id: Teks sufiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
id: Teks apapun yang akan ditampilkan setelah tautan ini Anda bisa menyertakan HTML.

en: Trim only on a word boundary
id: Pangkas hanya pada batas kata

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
id: Jika dicentang, bidang ini hanya dipangkas pada batas kata. Ini dijamin sebagai jumlah karakter maksimum yang disebutkan atau kurang Jika tidak ada batas kata, ini bisa memangkas bidang menjadi kosong.

en: Add an ellipsis
id: Tambah elipsis

en: Strip HTML tags
id: Coret label HTML

en: Field can contain HTML
id: Bidang dapat menyertakan HTML

en: File size display
id: Tampilan ukuran file

en: Formatted (in KB or MB)
id: Terformat (dalam KB atau MB)

en: Raw bytes
id: Byte mentah

en: If checked, true will be displayed as false.
id: Jika dicentang, true akan ditampilkan sebagai false.

en: Time ago (with "ago" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
id: Rentang waktu (dengan "lalu/dari" ditambahkan)

en: Round
id: Pembulatan

en: If checked, the number will be rounded.
id: Jika dicentang, angka akan dibulatkan.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
id: Tentukan berap digit yang akan dicetak setelah titk desimal.

en: What single character to use as a decimal point.
id: Karakter tunggal apa yang akan digunakan sebagai titik desimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
id: Karakter tunggal apa yang akan digunakan sebagai pemisah ribuan

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan sebelum angka, seperti simbol mata uang.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan setelah angka, seperti simbol mata uang.

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Operator identifier
id: Pengenal operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
id: Ini akan muncul di URL setelah ? untuk mengidentifikasi operator ini.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
id: Filter yang ditampilkan ini opsional dan harus ditambahkan opsi agar memungkinkan untuk dipilih.

en: Remember
id: Ingat

en: Remember the last setting the user gave this filter.
id: Ingat aturan terakhir yang diberikan pengguna terhadap filter ini.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
id: Identifier diperlukan jika filter ini ditampilkan.

en: This identifier is not allowed.
id: Identifier ini tidak diperbolehkan.

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: Value type
id: Tipe nilai

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
id: Tanggal dalam format yang mudah dibaca mesin. CCYY-MM-DD HH:MM:SS lebih diutamakan.

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: Limit list to selected items
id: Batasi daftar terhadap item yang dipilih.

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
id: Jika dicentang, satu-satunya item yang akan disajikan kepada pengguna adalah yang dipilih disini.

en: not in
id: tidak termasuk

en: Is all of
id: Adalah semua dari

en: Is none of
id: Bukan dari

en: not
id: bukan

en: Is between
id: diantara

en: between
id: antara

en: Is not between
id: Tidak di antara

en: not between
id: tidak di antara

en: And max
id: Dan mak

en: And
id: Dan

en: Contains any word
id: Mengandung kata

en: has word
id: mengandung kata

en: Contains all words
id: mengandung semua kata

en: has all
id: mengandung semua

en: begins
id: mulai

en: ends
id: diakhiri

en: Require this relationship
id: Mengharuskan hubungan ini

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
id: Granuralitas adalah unit terkecil yang digunakan pada saat menentukan apakah dua tanggal adalah sama; Misalnya, jika granuralitas adalah "Tahun" makan semua tanggal dalam 1999, terlepas dari kapan dalam 1999, akan dianggap sebagai tanggal yang sama.

en: Broken
id: Rusak

en: Displays
id: Tampilan

en: These queries were run during view rendering:
id: Query ini dijalankan selama me-render view

en: This display has no path.
id: Tampilan ini tidak memiliki alamat

en: Query build time
id: Waktu pembuatan kueri

en: Query execute time
id: Waktu menjalankan kueri

en: View render time
id: Lihat waktu render

en: No query was run
id: Tidak ada query dijalankan

en: Unable to preview due to validation errors.
id: Tidak dapat melihat tampilan sementara dikarenakan adanya kesalahan validasi

en: View name
id: Nama View

en: View description
id: Tampilkan deskripsi

en: View tag
id: Tampilkan tag

en: The view has been deleted.
id: View telah dihapus.

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
id: Kunci telah dipatahkan dan anda sekarang dapat mengubah view ini.

en: Go to the real page for this display
id: Ke halaman sesungguhnya dari tampilan ini

en: Invalid
id: Tidak valid

en: Missing style plugin
id: Plugin gaya hilang

en: Change settings for this style
id: Ubah pengaturan untuk gaya ini

en: View analysis
id: Analisis view

en: Rearrange @type
id: Atur ulang @type

en: Broken field @id
id: field rusak @id

en: There are no @types available to add.
id: Tidak ada @types tersedia untuk ditambahkan

en: Configure extra settings for @type %item
id: Atur pengaturan tambahan untuk @type %item

en: Clear Views' cache
id: Bersihkan cache view

en: Add Views signature to all SQL queries
id: Tambahkan tanda tangan Views ke semua kueri SQL

en: Disable views data caching
id: Nonaktifkan penembolokan data views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
id: Penembolokan data views tentang tabel, modul dan views yang tersedia, untuk meningkatkan performa. Dengan mencentang kotak ini, Views akan melewatkan penembolokan dan selalu membangun kembali data ini saat dibutuhkan. Hal ini dapat berdampak serius terhadap performa situs anda.

en: Show other queries run during render during live preview
id: Tampilkan kueri lain yang dijalankan selama menyajikan dalam pratinjau langsung

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
id: Drupal memiliki potensi untuk menjalankan banyak kueri selama view dalam penyajian. Mencentak kotak ini akan menampilah semua kueri yang dijalankan selama penyajian view sebagai bagian dari pratinjau langsung.

en: View analysis can find nothing to report.
id: Analisis View tidak dapat menemukan apapun untuk dilaporkan.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
id: View ini hanya mempunyai tampilan bawaan dan karena itu tidak akan ditempatkan di manapun di situs Anda; mungkin Anda ingin menambahkan tampilan halaman atau blok.

en: Reduce duplicates
id: Kurangi duplikat

en: Default settings for this view.
id: Pengaturan dasar untuk tampilan ini.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
id: Tampilkan view sebagai halaman, dengan URL dan tautan menu.

en: Display the view as a block.
id: Menampilkan view sebagai blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
id: Lampiran ditambahkan ke tampilan lain untuk mendapatkan beberapa tampilan pada satu tampilan yang sama.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
id: Tampilkan view sebagai feed, seperti RSS feed.

en: Displays rows one after another.
id: Tampilkan baris pertama setelah lainnya.

en: Displays rows as an HTML list.
id: Tampilkan baris sebagai daftar HTML

en: Displays rows in a grid.
id: Tampilkan baris di dalam grid.

en: Displays rows in a table.
id: Menampilkan baris - baris pada sebuah tabel.

en: Displays the default summary as a list.
id: Tampilkan ringkasan bawaan sebagai sebuah daftar.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
id: Menampilkan ringkatan tanpa format, dengan opsi untuk satu demi satu atau sejajar.

en: Generates an RSS feed from a view.
id: Buat sebuah pengumpan RSS dari sebuah view

en: Displays the fields with an optional template.
id: Tampilkan data dengan sebuah template opsional.

en: Will be available to all users.
id: Akan tersedia bagi seluruh anggota.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
id: Akses akan diberikan kepada pengguna dengan salah satu peran yang ditentukan.

en: No caching of Views data.
id: Tidak ada caching di data Views

en: Time-based
id: Berdasarkan waktu

en: Simple time-based caching of data.
id: Caching data berdasar waktu secara sederhana.

en: sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Sort criterion
id: Urutkan kriteria

en: sort criterion
id: Kriteria penyortiran

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
id: Item agregator diimpor dari umpan berita RSS dan Atom eksternal.

en: The title of the aggregator item.
id: Judul dari item agregator.

en: The link to the original source URL of the item.
id: Tautan ke URL sumber asli dari item.

en: The author of the original imported item.
id: Penulis asli dari item yang diimpor.

en: The actual content of the imported item.
id: Konten sebenarnya dari item yang diimpor.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
id: Tanggal item umpan asli telah diposting. (Dengan beberapa umpan, ini akan menjadi tanggal diimpor).

en: Feed ID
id: ID Umpan

en: The unique ID of the aggregator feed.
id: ID unik umpan agregator

en: The title of the aggregator feed.
id: Judul umpan agregator.

en: The link to the source URL of the feed.
id: Tautan ke URL asal umpan.

en: The date the feed was last checked for new content.
id: Tanggal umpan terakhir diperiksa untuk konten baru.

en: The description of the aggregator feed.
id: Deskripsi pengumpul pasokan

en: The unique ID of the aggregator category.
id: ID unik kategori pengumpul

en: The title of the aggregator category.
id: Judul kategori pengumpul

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
id: Tampikan item agregator menggunakan data dari sumber aslinya.

en: The book the node is in.
id: Buku node ada di dalam.

en: The weight of the book page.
id: Bobot halaman buku.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
id: Kedalaman halaman buku dalam hirarki; buku tingkat atas memiliki kedalaman 1.

en: The parent book node.
id: Buku induk node.

en: The title of the comment.
id: Judul komentar.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
id: Nama dari penulis komentar. Dapat diterjemahkan sebagai tautan ke laman beranda penulis.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
id: Alamat website dari penulis komentar. Dapat disajikan sebagai tautan. Akan kosong jika penulis adalah pengguna terdaftar.

en: Post date
id: Tanggal posting

en: The User ID of the comment's author.
id: ID pengguna dari penulis komentar.

en: Parent CID
id: CID Induk

en: Last comment time
id: Waktu komentar terakhir

en: Date and time of when the last comment was posted.
id: Tanggal dan waktu kapan komentar terakhir dipos

en: Last comment author
id: Penulis komentar terakhir

en: The name of the author of the last posted comment.
id: Nama dari penulis komentar terakhir yang dipos.

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: The number of comments a node has.
id: Jumlah komentar yang dimiliki node.

en: Updated/commented date
id: Tanggal diperbarui/dikomentari

en: The number of new comments on the node.
id: Jumlah komentar baru pada node.

en: Comment status
id: Status komentar

en: User posted or commented
id: Pengguna mempos atau berkomentar

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
id: Tampilkan node hanya jika pengguna mempos node atau berkomentar pada node.

en: Display the comment with standard comment view.
id: Menampilkan komentar dengan tampilan komentar standar.

en: Display the comment as RSS.
id: Tampilkan komentar sebagai RSS.

en: Provide a simple link to the user contact page.
id: Berikan tautan sederhana kepada halaman kontak pengguna.

en: A description of the location or context of the string.
id: Sebuah deskripsi dari lokasi atau konteks dari string.

en: Whether or not the node is published.
id: Apakah node itu diterbitkan atau tidak.

en: Created year + month
id: Tahun dibuat + bulan

en: Created year
id: Tahun dibuat

en: Created month
id: Bulan dibuat

en: Created day
id: Hari dibuat

en: Created week
id: Minggu dibuat

en: Updated year + month
id: Tahun diperbarui + bulan

en: Updated year
id: Tahun diperbarui

en: Updated month
id: Bulan diperbarui

en: Updated day
id: Hari diperbarui

en: Updated week
id: Minggu diperbarui

en: Provide a simple link to revert to the revision.
id: Berikan tautan sederhana untuk mengembalikan revisi.

en: Filter by access.
id: Filter dengan akses.

en: Has new content
id: Memiliki konten baru

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
id: Tampilan %display tidak memilik kontrol akses namun tidak mengandung filter untuk node yang diterbitkan.

en: Poll
id: Poling

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
id: Skor dari item pencarian. Ini tidak akan digunakan jika filter pencarian tidak juga ada.

en: Total views
id: Jumlah melihat

en: The total number of times the node has been viewed.
id: Jumlah beberapa kali node telah dilihat

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: The total number of times the node has been viewed today.
id: Berapa kali node telah dilihat hari ini.

en: Most recent view
id: Dilihat terakhir kali

en: The most recent time the node has been viewed.
id: Waktu terakhir kali node telah dilihat.

en: Browser session ID of user that visited page.
id: ID sesi browser pengunjung yang mengakses halaman.

en: Title of page visited.
id: Judul halaman yang dikunjungi.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
id: Path internal halaman yang dikunjungi (relatif terhadap direktori utama Drupal).

en: Referrer URI.
id: URI referer.

en: Hostname of user that visited the page.
id: Nama host pengunjung yang mengakses halaman.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
id: Waktu pembuatan halaman dalam mili detik.

en: Timestamp of when the page was visited.
id: Waktu timestamp kapan halaman dikunjungi.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
id: Berkas dikelola oleh Drupal dan berbagai modul.

en: The mime type of the file.
id: Tipe mime dari file.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
id: Istilah taksonomi dilekatkan pada node.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
id: Filter hasil "Taksonomi: Istilah" ke kosakata tertentu.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
id: Tampilkan semua istilah taksonomi yang terkait dengan node dari kosakata tertentu.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
id: Induk istilah dari istilah. Ini bisa menghasilkan entri duplikat jika Anda menggunakan kosakata yang memungkinkan beberapa orang tua.

en: The parent term of the term.
id: Induk istilah dari istilah.

en: Child translation
id: Terjemahan turunan

en: The user ID
id: ID Pengguna

en: The user or author name.
id: Pengguna atau nama penulis.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
id: Alamat email untuk pengguna tertentu. Bidang ini biasanya tidak ditampilkan kepada pengguna, jadi berhati-hatilah saat menggunakannya.

en: Roles that a user belongs to.
id: Peran yang dimiliki pengguna.

en: User ID from URL
id: ID pengguna dari URL

en: User ID from logged in user
id: ID pengguna dari pengguna masuk

en: Randomize the display order.
id: Mengacak urutan tampilan.

en: Provide custom text or link.
id: Berikan teks atau tautan kustom.

en: View result counter
id: Tampilkan jumlah hasil

en: Displays the actual position of the view result
id: Menampilkan posisi sebenarnya dari hasil view

en: Link this field to its aggregator category page
id: Tautkan bidang ini ke halaman kategori pengumpulnya

en: No user
id: Tidak ada pengguna

en: Show teaser-style link
id: Tampilkan link gaya ringkasan

en: Link this field to new comments
id: Tautkan bidang ini ke komentar baru

en: contact
id: kontak

en: Contact %user
id: Kontak %user

en: Unknown language
id: Bahasa tidak diketahui

en: Check for new comments as well
id: Periksa komentar baru juga

en: Alternative sort
id: Penyortiran alternatif

en: Alternate sort order
id: Urutan sortir alternatif

en: On empty input
id: Pada input kosong

en: Show None
id: Tampilan kosong

en: Display score
id: Nilai tampilan

en: Link this field to download the file
id: Tautkan bidang ini untuk mendownload berkas

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
id: Kedalaman akan cocok dengan node yang diberi tag dengan istilah dalam hierarki. Misalnya, jika Anda memiliki istilah "buah" dan istilah anak "apel", dengan kedalaman 1 (atau lebih tinggi) maka penyaringan untuk istilah "buah" akan mendapatkan node yang ditandai dengan "apel" dan juga "buah". Jika negatif, sebaliknya adalah benar; Mencari "apel" juga akan mengambil node yang ditandai dengan "buah" jika kedalamannya adalah -1 (atau lebih rendah).

en: No vocabulary
id: Tidak ada kosakata

en: Link this field to its term page
id: Tautkan bidang ini ke halaman istilahnya

en: Limit terms by vocabulary
id: Batasi istilah dengan kosa kata

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
id: Pilih kosa kata mana yang akan menunjukkan persyaratan untuk opsi reguler.

en: Dropdown
id: Menu tarik turun

en: Show hierarchy in dropdown
id: Tampilkan hierarki dalam menu tarik turun

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
id: Kosakata yang salah dipilih. Silahkan ganti di pilihan.

en: Select terms from vocabulary @voc
id: Pilih istilah dari kosakata @voc

en: Select terms
id: Pilih istilah

en: Is the logged in user
id: Apakah pengguna masuk

en: Usernames
id: Nama pengguna

en: Enter a comma separated list of user names.
id: Masukkan daftar nama pengguna yang dipisahkan koma.

en: Also look for a node and use the node author
id: Juga cari node dan gunakan penulis node

en: Restrict user based on role
id: Batasi pengguna berdasarkan peran

en: Restrict to the selected roles
id: Batasi pada peran yang dipilih

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
id: Jika tidak ada peran yang dipilih, pengguna dari peran apa pun akan diizinkan.

en: Unrestricted
id: Tidak dibatasi

en: No role(s) selected
id: Tidak ada peran yang dipilih

en: Multiple roles
id: Beberapa peran

en: You must select at least one role if type is "by role"
id: Anda harus memilih setidaknya satu peran jika tipe "oleh peran"

en: PHP validate code
id: Kode PHP valid

en: Never cache
id: Tidak pernah cache

en: Query results
id: Hasil kueri

en: The length of time raw query results should be cached.
id: Panjang waktu hasil kueri mentah harus di-cache.

en: Rendered output
id: Keluaran yang dihasilkan

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
id: Panjang waktu yang diberikan pada output HTML harus di-cache.

en: Broken field
id: Bidang yang rusak

en: Change the title that this display will use.
id: Ubah judul yang akan digunakan tampilan ini.

en: Use AJAX
id: Gunakan AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
id: Ubah apakah tampilan ini akan menggunakan AJAX atau tidak.

en: Change this display's pager setting.
id: Ubah setelan pager tampilan ini.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
id: Tentukan apakah tampilan ini akan memberikan link "lebih".

en: Specify access control type for this display.
id: Tentukan tipe kontrol akses untuk tampilan ini.

en: Change settings for this access type.
id: Ubah pengaturan untuk jenis akses ini.

en: Specify caching type for this display.
id: Tentukan tipe caching untuk tampilan ini.

en: Change settings for this caching type.
id: Ubah pengaturan untuk jenis caching ini.

en: Link display
id: Tampilan tautan

en: Exposed form in block
id: Formulir terpapar di blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
id: Biarkan formulir terpapar muncul di blok, bukan view.

en: The title of this view
id: Judul dari view ini

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
id: Judul ini akan ditampilkan dalam view, di mana judul normal ditampilkan, seperti pada judul halaman, judul block, dll.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
id: Kecuali Anda mengalami masalah dengan pager yang terkait dengan tampilan ini, Anda harus meninggalkannya di 0. Jika menggunakan beberapa pager pada satu halaman Anda mungkin perlu mengatur nomor ini ke nilai yang lebih tinggi agar tidak konflik dalam ?page= array. Nilai besar akan menambahkan banyak koma ke URL Anda, jadi hindari jika memungkinkan.

en: Add a more link to the bottom of the display.
id: Tambah sebuah tautan tambahan pada bagian bawah tampilan.

en: Create more link
id: Buat tautan lanjut

en: The text to display for the more link.
id: Teks yang akan ditampilkan untuk tautan lanjut.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
id: Ini akan membuat tampilan view hanya menampilkan item yang berbeda. Jika ada beberapa item yang identik, masing-masing hanya akan ditampilkan satu kali. Anda bisa menggunakan ini untuk mencoba dan menghapus duplikat dari sebuah tampilan, meski tidak selalu berhasil. Perhatikan bahwa ini bisa memperlambat kueri, jadi gunakan dengan hati-hati.

en: Access restrictions
id: Pembatasan akses

en: Access options
id: Opsi akses

en: Caching options
id: Pilihan caching

en: Display even if view has no result
id: Tampilkan walaupun view tidak ada hasilnya

en: How should this view be styled
id: Bagaimana view ini harus ditata

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
id: Jika gaya yang Anda pilih memiliki pengaturan, pastikan untuk mengklik tombol pengaturan yang akan muncul di sampingnya dalam ringkasan View.

en: Style options
id: Opsi gaya

en: Row style options
id: Opsi gaya baris

en: How should each row in this view be styled
id: Bagaimana seharusnya setiap baris dalam view ini ditata

en: Which display to use for path
id: Tampilan mana yang digunakan untuk jalur

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
id: Tampilan mana yang digunakan untuk mendapatkan jalur tampilan ini untuk hal-hal seperti tautan ringkasan, tautan umpan RSS, tautan lainnya, dll.

en: Put the exposed form in a block
id: Letakkan formulir terpapar di blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
id: Jika disetel, widget terpapar tidak akan muncul dengan view ini. Sebagai gantinya, blok akan tersedia untuk sistem administrasi blok Drupal, dan formulir terpapar akan muncul di sana. Perhatikan bahwa blok ini harus diaktifkan secara manual, Views tidak akan mengaktifkannya untuk Anda.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
id: Tampilan "@display" menggunakan bidang tapi tidak ada yang ditentukan untuk itu atau semua tidak termasuk.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
id: Tampilan "@display" menggunakan jalur tapi jalurnya tidak terdefinisi.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
id: Tampilan "@display" memiliki plugin gaya yang tidak valid.

en: Exposed form: @view-@display_id
id: Formulir terpapar: @view-@display_id

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Inherit exposed filters
id: Mewarisi filter yang terpapar

en: Multiple displays
id: Beberapa tampilan

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
id: Haruskah tampilan ini mewarisi nilai filter yang terpapar dari tampilan induk yang dilampirkan?

en: Attach before or after the parent display?
id: Lampirkan sebelum atau sesudah tampilan induk?

en: Select which display or displays this should attach to.
id: Pilih tampilan atau tampilan mana yang harus dilampirkan.

en: Block admin description
id: Deskripsi blok untuk admin

en: Using the site name
id: Gunakan nama situs

en: Use the site name for the title
id: Gunakan nama situs untuk judul

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
id: Ikon feed hanya akan tersedia untuk tampilan yang dipilih.

en: No menu
id: Tidak ada menu

en: Change settings for the parent menu
id: Ubah pengaturan untuk menu induk

en: The menu path or URL of this view
id: Jalur menu atau URL view ini

en: Menu item entry
id: Entri item menu

en: No menu entry
id: Tidak ada entri menu

en: Normal menu entry
id: Entri menu normal

en: Menu tab
id: Tab menu

en: Default menu tab
id: Tab menu bawaan

en: Default tab options
id: Opsi tab bawaan

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
id: Saat menyediakan item menu sebagai tab, Drupal perlu mengetahui item menu induk dari tab itu. Terkadang induk sudah ada, tapi lain kali Anda harus membuatnya. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
id: Sudah ada

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
id: Jika membuat item menu induk, masukkan judul item.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
id: Jika membuat item menu induk, masukkan deskripsi item.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
id: "%" tidak boleh digunakan untuk segmen pertama jalur.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
id: Views tidak dapat membuat item menu normal untuk jalur dengan % di dalamnya.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
id: Tampilan yang jalurnya berakhir dengan % tidak bisa menjadi tab.

en: Title is required for this menu type.
id: Judul diperlukan untuk jenis menu ini.

en: Inline fields
id: Bidang inline

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
id: Pemisah dapat ditempatkan di antara bidang inline agar tidak bersentuhan satu sama lain. Anda bisa menggunakan HTML di bidang ini.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
id: Anda dapat secara opsional menentukan bidang untuk mengelompokkan rekaman. Biarkan kosong untuk tidak berkelompok.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
id: Gaya @style membutuhkan gaya baris namun plugin baris tidak valid.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
id: Penyelarasan horizontal akan menempatkan item mulai dari kiri atas dan menuju ke kanan. Keselarasan vertikal akan menempatkan item mulai dari kiri atas dan bergerak ke bawah.

en: RSS description
id: Deskripsi RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
id: Ini akan tampil pada pengumpan RSS itu sendiri.

en: Display record count with link
id: Tampilkan catatan hitungan dengan tautan

en: Override number of items to display
id: Tulis ulang jumlah item yang akan ditampilkan

en: Display items inline
id: Tampilkan item dalam satu baris

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: Override normal sorting if click sorting is used
id: Membatalkan penyortiran normal jika penyortiran menggunakan klik digunakan

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
id: Aktifkan header tabel model Drupal "sticky" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
id: (Efek sticky header tidak akan aktif untuk preview dibawah, hanya pada output live.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
id: Tempatkan bidang ke dalam kolom; Anda dapat menggabungkan beberapa bidang ke kolom yang sama. Jika Anda melakukannya, pemisah di kolom yang ditentukan akan digunakan untuk memisahkan bidang. Centang kotak dapat diurutkan untuk membuat kolom itu dapat diurutkan menggunakan klik, dan periksa radio sortir bawaan untuk menentukan kolom mana yang akan diurutkan secara bawaan, jika ada. Anda dapat mengontrol urutan kolom dan label kolom di bagian bidang.

en: @current of @max
id: @current dari @max

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: Filter criteria
id: Kriteria penyaringan

en: Standard deviation
id: Deviasi Standar

en: Popular content
id: Artikel populer

en: Content translation
id: Penerjemahan konten

en: Item ID
id: ID butir

en: Sort descending
id: Urutkan turun

en: Sort ascending
id: Urutkan naik

en: Administrative title
id: Judul administrasi

en: Style settings
id: Pengaturan gaya

en: Taxonomy Term
id: Istilah Taksonomi

en: %name must be a positive integer.
id: %name harus bilangan bulat positif.

en: (first item is 0)
id: (item pertama adalah 0)

en: (start from last values)
id: (dimulai dari nilai terakhir)

en: Number of pages
id: Jumlah halaman

en: Content statistics
id: Statistik konten

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
id: Target dari tautan tersebut, seperti _blank, _parent atau nama iframe. Bidang ini jarang digunakan.

en: @argument title
id: Judul @argument

en: @argument input
id: Masukan @argument

en: Count the number 0 as empty
id: Anggap angka 0 sebagai kosong

en: Hide if empty
id: Sembunyikan jika kosong

en: Starting value
id: Nilai awal

en: Specify the number the counter should start at.
id: Tentukan angka penghitung harus dimulai.

en: Does not start with
id: Jangan mulai dengan

en: Does not end with
id: Tidak diakhiri dengan

en: The view %name has been saved.
id: View %name sudah tersimpan.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
id: Filter ini dapat menyebabkan item yang memiliki lebih dari satu pilihan yang dipilih muncul sebagai hasil duplikat. Jika filter ini menyebabkan hasil duplikat terjadi, kotak centang ini dapat mengurangi duplikatnya; Namun, semakin banyak istilah yang harus dicari, semakin sedikit performant kueri, jadi gunakan ini dengan hati-hati. Tidak boleh diatur pada bidang nilai tunggal, karena dapat menyebabkan nilai hilang dari tampilan, jika digunakan pada bidang yang tidak kompatibel.

en: Jump menu
id: Menu Cepat

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
id: Menempatkan semua hasil ke kotak pilih dan memungkinkan pengguna untuk pergi ke halaman yang berbeda berdasarkan hasil.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
id: Email pengguna yang mengeposkan komentar. Akan kosong jika penulis adalah pengguna terdaftar.

en: The taxonomy term ID for the term.
id: ID istilah taksonomi untuk istilah tersebut.

en: The taxonomy term name for the term.
id: Nama istilah taksonomi untuk istilah tersebut.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
id: Nama untuk kosa kata istilah itu milik.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
id: Pilih kosa kata mana yang ingin Anda kaitkan. Ingat bahwa setiap istilah yang ditemukan akan membuat rekaman baru, jadi hubungan ini paling baik digunakan hanya pada satu kosakata yang hanya memiliki satu istilah per node.

en: The name of the role.
id: Nama perannya.

en: Hide empty fields
id: Sembunyikan bidang kosong

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
id: Jangan tampilkan bidang, label atau markup untuk bidang yang kosong.

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: This identifier is used by another handler.
id: Identifier ini digunakan oleh handler yang lain.

en: Length is shorter than
id: Panjangnya lebih pendek dari

en: shorter than
id: lebih pendek dari

en: Length is longer than
id: Panjangnya lebih panjang dari

en: longer than
id: lebih panjang dari

en: SQL Query
id: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
id: Query akan dibuat dan dijalankan menggunakan API database Drupal.

en: revision user
id: Revisi pengguna

en: Exposed form
id: Formulir terpapar

en: Cancel account
id: Pembatalan akun

en: Inherit pager
id: Warisi pejer

en: Render pager
id: Sajikan pejer

en: Render
id: Sajikan

en: Full content
id: Konten lengkap

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id[0]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan 1 karakter atau lebih.
id[1]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Image style
id: Gaya gambar

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
id: Judul untuk area ini yang akan ditampilkan hanya pada halaman pengaturan

en: Exposed
id: Terekspos

en: Remove this display
id: Hapus tampilan ini

en: Operator to use on all groups
id: Operator untuk digunakan pada semua grup

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
id: Entah "kelompok 0 DAN kelompok 1 DAN kelompok 2" atau "kelompok 0 ATAU kelompok 1 ATAU kelompok 2", dll

en: Remove group @group
id: Hapus group @group

en: Default group
id: Grup standar

en: Ungroupable filters
id: Penyaring yang tidak dikelompokkan

en: Basic exposed form
id: Form dasar ditampilkan

en: Input required
id: Perlu masukan

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
id: Formulir akan terlihat hanya jika form berisi input dari pengguna.

en: Display all items
id: Menampilkan semua item

en: Display all items that this view might find
id: Menampilkan semua item yang tampilan ini mungkin menemukan

en: Display a specified number of items
id: Tampilkan sejumlah item yang ditentukan

en: Display a limited number items that this view might find.
id: Menampilkan item terbatas bahwa pandangan ini mungkin menemukan.

en: Use the mini pager output.
id: Menggunakan output pager mini.

en: Name (raw)
id: Nama (mentah)

en: Provide markup text for the area.
id: Berikan teks markup untuk area tersebut.

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Change the machine name of this display.
id: Ubah nama mesin dari tampilan ini.

en: Change settings for this pager type.
id: Ubah pengaturan untuk jenis pager ini.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
id: Izinkan pengelompokan dan agregasi (penghitungan) bidang.

en: Exposed form style
id: Gaya bentuk terpapar

en: Select the kind of exposed filter to use.
id: Pilih jenis filter yang terpapar untuk digunakan.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
id: Pengaturan bentuk terpapar untuk gaya form terbuka ini.

en: The machine name of this display
id: Nama mesin untuk display ini

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
id: Jika diaktifkan, beberapa bidang mungkin tidak tersedia. Semua bidang yang dipilih untuk pengelompokan akan jatuh ke satu record per nilai yang berbeda. Bidang lain yang dipilih untuk agregasi akan memiliki fungsi yang berjalan pada mereka. Misalnya, Anda bisa mengelompokkan node pada judul dan menghitung jumlah nids agar bisa mendapatkan daftar judul duplikat.

en: Exposed Form
id: Formulir terpapar

en: Exposed form options
id: Pilihan formulir terpapar

en: Pager options
id: Pilihan pejer

en: Display id should be unique.
id: ID tampilan harus unik.

en: Include reset button
id: Sertakan tombol reset

en: Reset button label
id: Label tombol atur ulang

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
id: Teks yang ditampilkan pada tombol reset pada formulir yang tampil.

en: Exposed sorts label
id: Label urut terpapar

en: Text on demand
id: Teks sesuai permintaan

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
id: Total halaman, kosongkan untuk menampilkan semua halaman.

en: Exposed options
id: Opsi terpapar

en: Items per page label
id: Item per label halaman

en: Exposed items per page options
id: Item yang terpapar per pilihan halaman

en: Expose Offset
id: Paparkan Offset

en: Offset label
id: Label offset

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
id[0]: Pejer mini, @count item, lewati @skip
id[1]: Pejer mini, @count item, lewati @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
id[0]: Pejer mini, @count item
id[1]: Pejer mini, @count item

en: All items, skip @skip
id: Semua item, lewati @skip

en: All items
id: Semua item

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
id[0]: @count item, lewati @skip
id[1]: @count item, lewati @skip

en: Group results together
id: Kelompokkan hasil bersama

en: In database
id: Di pangkalan data

en: Update preview
id: Perbarui contoh tampilan

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
id: Tampilan %display telah mengatur node/% sebagai jalur. Ini tidak akan menghasilkan apa yang Anda inginkan. Jika Anda ingin memiliki beberapa versi tampilan node, gunakan panel.

en: Use absolute link (begins with "http://")
id: Gunakan tautan absolut (dimulai dengan "http: //")

en: Output machine name
id: Nama mesin output

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
id: Ubah nama kelas CSS yang akan ditambahkan ke tampilan ini.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
id: Kelas CSS harus hanya berupa alfanumerik atau tanda hubung.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
id: Tetapkan antara nilai mana yang dapat dipilih pengguna saat menentukan item per halaman. Dipisahkan dengan koma.

en: Link field
id: Bidang tautan

en: Attachment before
id: Lampiran sebelumnya

en: Attachment after
id: Lampiran sesudahnya

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
id: Handler @handler mencoba menambahkan field_tambahan @identifier tapi @table tidak dapat ditambahkan!

en: Row class
id: Kelas baris

en: - Use default -
id: - Gunakan bawaan -

en: Unknown content type
id: Jenis konten tidak dikenal

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Schema version
id: Versi skema

en: Fixed value
id: Nilai tetap

en: Asc
id: Urutan turun

en: Access the views administration pages.
id: Akses ke halaman pengelolaan views

en: Bypass access control when accessing views.
id: Mengabaikan kontrol akses saat mengakses views.

en: Add new view
id: Tambah view baru

en: - Basic validation -
id: - Validasi dasar -

en: HTML element
id: Elemen HTML

en: Label HTML element
id: Label elemen HTML

en: Place a colon after the label
id: Letakkan tanda titik dua setelah label

en: Wrapper HTML element
id: Elemen HTML Wrapper

en: Wrapper class
id: Kelas pembungkus

en: Add default classes
id: Tambahkan kelas default

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
id: Gunakan kelas Views default untuk mengidentifikasi bidang, label bidang dan konten bidang.

en: Use absolute path
id: Gunakan path tetap

en: Rel Text
id: Teks Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
id: Sertakan atribut Rel untuk digunakan di lightbox2 atau utilitas javascript lainnya.

en: Preserve certain tags
id: Pertahankan tag tertentu

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
id: Cantumkan tag yang perlu dipertahankan selama proses pengupasan. contoh &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; yang akan menjaga semua elemen p dan br

en: If checked, special handling will be used for plurality.
id: JIka dicentang, penanganan spesial akan digunakan untuk kemajemukan.

en: Singular form
id: Bentuk tunggal

en: Plural form
id: Bentuk jamak

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
id: Teks yang digunakan di formulir jamak, @count akan digantikan oleh nilainya.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca untuk View ini. Itu hanya boleh berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.

en: Weight for @display
id: Bobot untuk @display

en: Translation method
id: Metode penerjemahan

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
id: Judul ini akan ditampilkan pada halaman edit View, bukan yang default. Ini mungkin berguna jika Anda memiliki item yang sama dua kali.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
id: Gunakan Drupal core t() fungsi. Tidak direkomendasikan, karena tidak mendukung perubahan kepada string yang ada.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
id: Jika Anda perlu untuk menerjemahkan label Views ke dalam bahasa lain, pertimbangkan untuk menginstal <a href="!path">Internasionalisasi</a> paket terjemahan  modul Views tersebut.

en: The unique ID of the aggregator item.
id: ID unik dari item aggregator.

en: The guid of the original imported item.
id: Petunjuk dari item impor asli.

en: Date and time of when the comment was created.
id: Tanggal dan waktu kapan komentar dibuat.

en: Date and time of when the comment was last updated.
id: Tanggal dan waktu saat komentar terakhir diperbarui.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
id: Apakah komentar itu disetujui (atau masih dalam antrian moderasi).

en: Approved comment
id: Komentar yang disetujui

en: Last comment CID
id: CID komentar terakhir

en: Last Comment
id: Komentar terakhir

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
id: Beberapa peran tidak memiliki izin untuk mengakses konten, namun display %display tidak memiliki kontrol akses.

en: The extension of the file.
id: Ekstensi berkas.

en: File Usage
id: Penggunaan berkas

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
id: File yang diasosiasikan dengan node ini, biasanya karena berada di bidang pada node.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
id: Seorang pengguna yang terkait dengan file ini, biasanya karena file ini berada di bidang pada pengguna.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
id: File yang dikaitkan dengan pengguna ini, biasanya karena berada di bidang pada pengguna.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
id: Sebuah komentar yang berhubungan dengan file ini , dikarenakan file ini berada dalam sebuah field pada sebuah komentar.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
id: Sebuah File yang berhubungan dengan komentar ini, biasaya disebabkan karena sudah berada dalam field pada komentar.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
id: Istilah taksonomi yang terkait dengan file ini, biasanya karena file ini ada di bidang dengan istilah taksonomi.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
id: Sebuah file yang digunakan dengan term taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di term taxonomy.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
id: Sebuah file yang digunakan pada vocabulary taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di vocabulary taxonomy.

en: The module managing this file relationship.
id: Modul ini mengelola hubungan file ini.

en: The type of entity that is related to the file.
id: Jenis entitas yang terkait dengan file.

en: The number of times the file is used by this entity.
id: Berapa kali file tersebut digunakan oleh entitas ini.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
id: Digunakan oleh Style: Tabel untuk menentukan kolom aktual untuk klik mengurutkan bidang pada. Bawaannya biasanya baik.

en: Group column
id: kolom kelompok

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
id: Pilih kolom bidang ini untuk menerapkan fungsi pengelompokan yang dipilih di atas.

en: Group columns (additional)
id: Kelompok kolom (tambahan)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
id: Pilih kolom tambahan dari bidang ini untuk disertakan dalam kueri dan grup.

en: Display download path instead of file storage URI
id: Tampilkan jalur download bukan penyimpanan file URI

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
id: Nama mesin untuk kosa kata istilah miliknya.

en: Display error message
id: Tampilkan pesan kesalahan

en: Comment or document this display.
id: Komentar atau dokumentasikan tampilan ini.

en: Query settings
id: Pengaturan kueri

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
id: Izinkan untuk menetapkan beberapa pengaturan lanjutan untuk plugin kueri

en: The name and the description of this display
id: Nama dan deskripsi untuk display ini.

en: Query options
id: Opsi kueri

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
id: Nama tampilan harus berupa huruf, angka, atau garis bawah saja.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
id: Haruskah tampilan ini mewarisi nilai paging dari tampilan induk yang dilampirkan?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
id: Haruskah tampilan ini menampilkan nilai pejer? Ini hanya bermakna jika mewarisi pejer.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
id: Ini akan muncul sebagai nama blok ini dalam mengatur >> struktur >> blok.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
id: Teks untuk ditampilkan alih-alih hasil sampai pengguna memilih dan menerapkan filter yang terpapar.

en: Include all items option
id: Sertakan semua opsi item

en: All items label
id: Semua item label

en: Disable SQL rewriting
id: Nonaktifkan penulisan ulang SQL

en: The class to provide on each row.
id: Kelas yang akan dicantumkan di setiap baris.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
id: Anda dapat menggunakan token bidang dari pada "Pola Penggantian" yang digunakan di "Tulis ulang output dari bidang ini" untuk semua bidang.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
id: Kelas untuk diberikan pada pembungkusnya, di luar daftar.

en: List class
id: Daftar kelas

en: The class to provide on the list element itself.
id: Kelas untuk menyediakan pada daftar elemen itu sendiri.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
id: Tentukan jalur dasar untuk link dalam ringkasan ini
            Lihat, misal http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Jangan memasukkan garis miring di depan dan belakang. Jika nilai ini
            Kosong, views akan menggunakan jalur pertama yang ditemukan sebagai jalur dasar,
            Di halaman tampilan, atau / jika tidak ada jalur yang dapat ditemukan.

en: Content access
id: Akses konten

en: Content revisions
id: Revisi konten

en: %time hence
id: %time lalu

en: Machine name:
id: Nama mesin:

en: Bypass views access control
id: Mengabaikan kontrol akses views

en: No results behavior
id: Tidak menunjukkan hasil

en: Edit @section
id: Ubah @section

en: Edit this view to add a display.
id: Ubah view ini untuk menambahkan tampilan

en: Add view from template
id: Tambah view dari template

en: View to insert
id: View yang ingin dimasukkan

en: The view to insert into this area.
id: View yang ingin dimasukkan pada area ini.

en: Inherit contextual filters
id: Mewarisi filter kontekstual

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
id: Jika dicentang, tampilan ini akan menerima filter kontekstual yang sama seperti induknya.

en: Recursion detected in view @view display @display.
id: Rekursi terdeteksi dalam view @view tampilan @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
id: Ketika nilai filter <em>TIDAK</em> ada di URL

en: Exception value
id: Nilai pengecualian

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
id: Jika nilai ini diterima, filter akan diabaikan; yaitu, "semua nilai"

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
id: Ketika nilai filter <em>ADA</em> di URL atau default disediakan

en: Provide title
id: Berikan judul

en: Provide breadcrumb
id: Berikan breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
id: Masukkan nama breadcrumb yang akan anda gunakan. Lihat "Judul" untuk persentase pertukaran.

en: Specify validation criteria
id: Tentukan kriteria validasi

en: Action to take if filter value does not validate
id: Tindakan yang diambil jika nilai filter tidak tervalidasi

en: Display all results for the specified field
id: Menampilkan semua hasil untuk bidang tertentu

en: Provide default value
id: Beri nilai default

en: Show "Page not found"
id: Perlihatkan "Halaman tak ditemukan"

en: Display a summary
id: Menampilkan ringkasan

en: Display contents of "No results found"
id: Tampilkan isi "Tidak ada hasil ditemukan"

en: Skip default argument for view URL
id: Lewatkan argumen default untuk URL view

en: Number of records
id: Jumlah rekod

[ctx: Sort order]
en: Default sort
id: Urutan baku

[ctx: Sort order]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: Sort order]
en: Numerical
id: numerik

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
id: Jika dipilih, pengguna dapat memasukkan beberapa nilai dalam bentuk 1+2+3 (untuk OR) atau 1,2,3 (untuk AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
id: Jika dipilih, beberapa contoh filter ini dapat bekerja bersama, seolah-olah beberapa nilai diberikan ke filter yang sama. Pengaturan ini tidak kompatibel dengan pengaturan "Kurangi duplikat".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
id: Jika dipilih, angka yang dimasukkan untuk filter akan dikecualikan dan bukannya membatasi tampilan.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
id: Mode glosarium menerapkan batasan pada jumlah karakter yang digunakan dalam nilai filter, yang memungkinkan tampilan ringkasan bertindak sebagai glosarium.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
id: Berapa banyak karakter dari nilai filter yang akan difilter. Jika diatur ke 1, semua kolom yang dimulai dengan huruf pertama dalam nilai filter akan dicocokkan.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
id: Saat mencetak judul dan ringkasan, bagaimana mengubah besar kecilnya nilai filter.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
id: Alfabetis dalam konteks: Urutkan tingkatan

en: Create a label
id: Buat label

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
id: Aktifkan untuk memuat kolom ini sebagai tersembunyi. Sering digunakan untuk mengelompokkan kolom, atau untuk digunakan sebagai token di kolom lain.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur field ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Create a CSS class
id: Buat class CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur label ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Rewrite results
id: Tulis ulang hasil

en: Replace spaces with dashes
id: Ganti spasi dengan tanda hubung

en: External server URL
id: URL server eksternal

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
id: Hubungkan ke server eksternal menggunakan tautan lengkap, seperti 'http://www.contoh.com' atau 'www.contoh.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
id: Ubah baris baru menjadi label HTML &lt;br&gt;

en: No results text
id: Teks tidak ada hasil

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
id: Aktifkan untuk menampilkan "teks ketika tidak ada hasil" jika field berisi angka 0.

en: Time hence
id: Waktu lalu

en: Time hence (with "hence" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
id: Rentang waktu (tanggal mendatang diawali dengan "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
id: Rentang waktu (tanggal lampau diawali dengan "-")

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
id: Bagaimana seharusnya data yang diserialisasikan ditampilkan. Anda dapat memilih kunci array/objek kustom atau print_r pada output penuh.

en: Full data (unserialized)
id: Data lengkap (mentah)

en: Full data (serialized)
id: Data lengkap (serial)

en: A certain key
id: Kunci tertentu

en: Which key should be displayed
id: Kunci mana yang harus ditampilkan

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
id: Anda harus memasukkan sebuah kunci jika Anda ingin menampilkan kunci data.

en: How many different units to display in the string.
id: Berapa jumlah unit-unit berbeda untuk ditampilkan pada string.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
id: Filter ini tidak dibuka. Tampilkan untuk mengijinkan pengguna mengubahnya.

en: Expose filter
id: Ekspos filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
id: Filter ini terbuka. Jika Anda menyembunyikannya, pengguna tidak akan dapat mengubahnya.

en: Hide filter
id: Sembunyikan filter

en: Expose operator
id: Tampakan operator

en: Allow the user to choose the operator.
id: Perbolehkan pengguna untuk mengubah operator

en: Allow multiple selections
id: Diperbolehkan memilih banyak

en: Enable to allow users to select multiple items.
id: Nyalakan untuk memperbolehkan pengguna memilih beberapa item

en: Remember the last selection
id: Mengingat pilihan terakhir

en: Enable to remember the last selection made by the user.
id: Aktifkan untuk mengingat pilihan terakhir yang dibuat oleh pengguna.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
id: Anda harus memilih sebuah nilai kecuali ini merupakan filter terekspose yang tidak wajib.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
id: Aktifkan untuk menyembunyikan item yang tidak mengandung relasi ini

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
id: Urutan ini tidak terpapar. Paparkan untuk memungkinkan pengguna mengubahnya.

en: Expose sort
id: Ekspos urutan

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
id: Urutan ini terpapar. Jika Anda menyembunyikannya, pengguna tidak akan dapat mengubahnya.

en: Hide sort
id: Sembunyikan pengurutan

en: Provide description
id: Sediakan deskripsi

en: Save & exit
id: Simpan & keluar

en: Continue & edit
id: Lanjut & ubah

en: Update "@title" choice
id: Perbarui pilihan "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
id: Perbarui pilihan "@title (@number)

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
id: * Semua perubahan disimpan sementara. Klik Simpan untuk membuat perubahan menjadi permanen. Klik Batal untuk mengabaikan perubahan Anda.

en: Add !display
id: Tambah !display

en: Auto preview
id: Pratayang otomatis

en: Preview with contextual filters:
id: Pratinjau dengan filter kontekstual.

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
id: Nilai filter kontekstual terpisah dengan "/". Misalnya, %example.

en: Apply and continue
id: Aplikasikan dan lanjutkan

en: @current of @total
id: @current dari @total

en: All displays (except overridden)
id: Semua display (kecuali ditimpa)

en: All displays
id: Semua tampilan

en: This @display_type (override)
id: @display_type ini (menimpa)

en: Create new filter group
id: Buat kelompok filter baru

en: No filters have been added.
id: Tidak ada penyaring yang ditambahkan

en: Drag to add filters.
id: Seret untuk menambah filter.

en: Add and configure @types
id: Tambahkan dan konfigurasikan @types

en: Configure @type: @item
id: Konfigurasi @type: @item

en: Always show advanced display settings
id: Selalu tampilkan pengaturan tampilan lanjutan

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
id: Label untuk nilai "Apa pun" pada filter terbuka pilihan tunggal yang tidak wajib

en: Live preview settings
id: Pengaturan tampilan langsung

en: Automatically update preview on changes
id: Perbarui pratinjau secara otomatis pada perubahan

en: Show information and statistics about the view during live preview
id: Tampilkan informasi dan statistik tentang tampilan selama pratinjau langsung

en: Above the preview
id: Di atas tinjauan

en: Below the preview
id: Di bawah tinjauan

en: Show the SQL query
id: Tampilkan kueri SQL

en: Show performance statistics
id: Tampilkan statistik kinerja

en: Display | Displays
id[0]: Tampilan
id[1]: Tampilan

en: Unformatted list
id: Daftar tak berformat

en: HTML list
id: daftar HTML

en: Contextual filters
id: Filter kontekstual

en: contextual filters
id: filter kontekstual

en: Contextual filter
id: Filter kontekstual

en: contextual filter
id: filter kontekstual

en: filter criteria
id: kriteria filter

en: Filter criterion
id: Kriteria filter

en: filter criterion
id: kriteria filter

en: no results behavior
id: tidak ada hasil

en: The node ID.
id: ID node.

en: The content title.
id: Judul konten.

en: The date the content was posted.
id: Tanggal konten diposting.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
id: Menyaring konten yang tidak dipublikasikan jika pengguna saat ini tidak dapat melihatnya.

en: Whether or not the content is sticky.
id: Apakah kontennya sticky atau tidak.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
id: Apakah kontennya sticky atau tidak. Untuk mencantumkan konten sticky terlebih dahulu, atur ke urutan menurun.

en: User has a revision
id: Pengguna memiliki revisi

en: All nodes where a certain user has a revision
id: Semua node tempat pengguna tertentu memiliki revisi

en: Content revision is a history of changes to content.
id: Revisi konten adalah riwayat perubahan konten.

en: Get the actual content from a content revision.
id: Dapatkan konten sesungguhnya dari revisi konten.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
id: Sediakan tautan sederhana untuk menghapus revisi konten.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
id: Filter konten berdasarkan akses tampilan. <strong>Tidak diperlukan jika Anda menggunakan node sebagai tabel dasar.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
id: Tampilkan penanda jika kontennya baru atau diperbarui.

en: Show only content that is new or updated.
id: Hanya tampilkan konten yang baru atau diperbarui.

en: Display the content with standard node view.
id: Menampilkan konten dengan node view standar.

en: Content ID from URL
id: ID konten dari URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
id: Konten yang dikaitkan dengan berkas ini, biasanya karena berkas ini ada di bidang konten.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
id: Mengijinkan "Tingkat kedalaman" untuk Taxonomy:Term ID (dengan kedalaman) untuk diubah melalui sebuah nilai kontekstual filter tambahan.

en: Content authored
id: Konten ditulis

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
id: Hubungkan konten dengan pengguna yang membuatnya. Hubungan ini akan membuat satu rekaman untuk setiap item konten yang dibuat oleh pengguna.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
id: Izinkan nilai filter kontekstual diabaikan. Kueri tidak akan diubah oleh nilai filter kontekstual ini. Dapat digunakan saat nilai filter kontekstual berasal dari URL, dan sebagian URL harus diabaikan.

en: View area
id: Area view

en: Insert a view inside an area.
id: Sisipkan view di dalam suatu area.

en: Enable to override this field's links.
id: Aktifkan untuk mengganti tautan bidang ini.

en: Use field template
id: Gunakan templat bidang

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
id: Mencentang opsi ini akan menyebabkan grup Jenis Tampilan dan Pemisah diabaikan.

en: Multiple field settings
id: Pengaturan beberapa bidang

en: Display all values in the same row
id: Menampilkan semua nilai dalam baris yang sama

en: Display @count value(s)
id: Tampilkan @count nilai

en: Link this field to the original piece of content
id: Tautkan bidang ini ke konten asli

en: Access operation to check
id: Operasi akses untuk memeriksa

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
id: Jika dipilih, pengguna dapat memasukkan beberapa nilai dalam bentuk 1+2+3. Karena jumlah JOIN yang diperlukan, AND akan diperlakukan sebagai OR dengan filter ini.

en: Load default filter from term page
id: Muat filter default dari halaman istilah

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
id: Ubah tanda hubung di URL menjadi spasi dalam nilai filter nama istilah

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
id: Catatan: Anda tidak memiliki izin untuk mengubah ini. Jika Anda mengganti tipe filter default, pengaturan ini akan hilang dan Anda TIDAK akan bisa mendapatkannya kembali.

en: Change the way content is formatted.
id: Ubah cara konten diformat.

en: Change settings for this format
id: Ubah pengaturan untuk format ini

en: Change the way each row in the view is styled.
id: Mengubah cara setiap baris dalam tampilan ditata.

en: Hide attachments in summary
id: Sembunyikan lampiran di dalam rangkuman

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
id: Ubah apakah akan menampilkan lampiran atau tidak saat menampilkan ringkasan filter kontekstual.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
id: Sembunyikan lampiran saat menampilkan ringkasan filter kontekstual

en: Attachment position
id: Posisi lampiran

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
id: Haruskah tampilan ini mewarisi nilai filter kontekstual dari tampilan induk yang ditempelinya?

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
id: View ini akan ditampilkan dengan mengunjungi jalur ini di situs Anda. Sebaiknya jalur tersebut berupa "jalur/%/%/feed" atau "jalur/%/%/rss.xml", dengan menambahkan satu % di jalur tersebut untuk setiap filter kontekstual yang telah Anda tetapkan dalam tampilan.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
id: Tampilan @display diatur untuk menggunakan menu tetapi teks tautan menu tidak diatur.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
id: Tampilan @display diatur untuk menggunakan menu induk tetapi teks tautan menu induk tidak diatur.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
id[0]: @count item, lewati @skip
id[1]: Pejer, @count item, lewati @skip

en: @count item | Paged, @count items
id[0]: @count item
id[1]: Pajer, @count item

en: All storage
id: Semua penyimpanan

en: All status
id: Semua status

en: No tags
id: Tidak ada tag

en: No views match the search criteria.
id: Tidak ada views yang cocok dengan kriteria pencarian.

en: Create view from template @template
id: Buat view dari template @template

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
id: Aksi ini akan menghapus permanen semua perubahan yang dibuat pada view ini.

en: This action will permanently remove the view from your database.
id: Tindakan ini akan menghapus secara permanen tampilan dari database Anda.

en: Create a page
id: Buat halaman

en: Create a menu link
id: Buat tautan menu

en: Include an RSS feed
id: Sertakan sebuah umpan RSS

en: Feed path
id: Jalur umpan

en: Feed row style
id: Corak umpan baris

en: Create a block
id: Buat sebuah blok

en: of fields
id: pada kolom

en: of type
id: pada tipe

en: tagged with
id: diberi tag dengan

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk membalas komentar, dan lain-lain)

en: without links
id: tanpa tautan

en: teasers
id: teaser

en: full posts
id: postingan lengkap

en: titles
id: judul

en: titles (linked)
id: judul (tertaut)

en: with links (allow users to add comments, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk menambahkan komentar, dan lain-lain)

en: Hide view
id: Sembunyikan view

en: @group (historical data)
id: @group (data historis)

en: Use path alias
id: Gunakan alias jalur

en: Unsorted
id: Tidak di urutkan

en: Aggregation type
id: Tipe agregasi

en: Use replacement tokens from the first row
id: Gunakan token pengganti dari baris pertama

en: Allow multiple filter values to work together
id: Izinkan beberapa nilai filter bersama-sama

en: Customize field HTML
id: Sesuaikan field HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
id: Anda dapat menggunakan substitusi token dari bagian penulisan ulang di class ini.

en: Customize label HTML
id: Sesuaikan label HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
id: Sesuaikan field dan label pembungkus HTML

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
id: Pilih elemen HTML yang akan dibungkus di sekitar bidang dan label ini, misalnya H1, H2, dst. Ini tidak boleh digunakan jika bidang dan label tidak ditampilkan bersama-sama, seperti pada tabel.

en: Remove whitespace
id: Hapus spasi

en: Hide rewriting if empty
id: Sembunyikan penulisan ulang jika kosong

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
id: Jangan tampilkan konten yang ditulis ulang jika bidang ini kosong.

en: Thousands marker
id: Penanda ribuan

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
id: Paparkan filter ini kepada pengunjung, untuk memungkinkan mereka mengubahnya

en: Representative sort order
id: Urutan jenis representatif

en: Subquery namespace
id: Namespace subkueri

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
id: Lanjutan. Masukkan namespace untuk subkueri yang digunakan oleh hubungan ini.

en: Representative view
id: View representatif

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
id: Lanjutan. Gunakan view lain untuk menghasilkan subkueri hubungan. Ini memungkinkan Anda untuk menggunakan penyaringan dan lebih dari satu macam. Jika Anda memilih view ini, pilihan sortir di atas akan diabaikan. View Anda harus memiliki ID sebagai satu-satunya bidang, dan harus memiliki semacam penyortiran.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
id: Akan menghasilkan ulang subkueri untuk hubungan ini setiap kali view dijalankan, bukan hanya saat opsi ini disimpan. Gunakan untuk pengujian jika Anda membuat perubahan di tempat lain. PERINGATAN: akan sangat mengganggu performa.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
id: Paparkan sortir ini kepada pengunjung, untuk memungkinkan mereka mengubahnya

en: This display is disabled.
id: Tampilan ini dinonaktifkan

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
id: Eror: Tampilan @display merujuk pada sebuah plugin bernama '@plugin', tapi plugin tersebut tidak tersedia.

en: view @display
id: lihat @display

en: delete @display_title
id: hapus @display_title

en: undo delete of @display_title
id: urung hapus @display_title

en: Aggregation settings
id: Pengaturan aggregasi

en: Display extenders
id: Display extender

en: Select extensions of the views interface.
id: Pilih ekstensi dari antarmuka views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
id: Anda telah mengonfigurasi tampilan %display dengan jalur yang merupakan jalur alias juga. Hal ini dapat menyebabkan efek yang tidak diinginkan jadi sebaiknya gunakan jalur internal.

en: Configure aggregation settings for @type %item
id: Atur pengaturan agregasi untuk @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
id: Pilih fungsi agregasi yang akan digunakan pada bidang ini.

en: Empty display extender
id: Kosongkan display extender

en: Raw value from URL
id: Nilai mentah dari URL

en: Apply (all displays)
id: Terapkan (pada semua tampilan)

en: Apply (this display)
id: Terapkan (pada tampilan ini)

en:  new
id:  baru

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
id: Ini adalah alias dari @group: @field.

en: @group (historical data): @field
id: @group (data historis): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
id: Delta - Muncul di: @bundles.

en: Today's popular content
id: Konten populer hari ini

en: User who uploaded
id: Pengguna yang mengunggah

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
id: Istilah taksonomi dipilih dari pelengkapan otomatis atau pilih widget.

en: Representative node
id: Node Perwakilan

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
id: Memperoleh satu node representatif untuk setiap istilah, berdasarkan kriteria pengurutan yang dipilih.

en: Content with term
id: Konten dengan istilah

en: Relate all content tagged with a term.
id: Hubungkan semua konten yang diberi tag dengan suatu istilah.

en: Has taxonomy term ID
id: Memiliki ID istilah taksonomi

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
id: Menampilkan konten jika memiliki istilah taksonomi yang dipilih.

en: Has taxonomy term
id: Memiliki istilah taksonomi

en: Taxonomy terms on node
id: Istilah taksonomi pada node

en: All taxonomy terms
id: Semua istilah taksonomi

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
id: Menampilkan konten jika memiliki istilah taksonomi yang dipilih, atau turunan dari istilah yang dipilih. Karena kompleksitas tambahan, opsi ini lebih sedikit daripada versi tanpa kedalaman.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
id: Memiliki ID istilah taksonomi (dengan kedalaman)

en: Has taxonomy terms (with depth)
id: Memiliki istilah taksonomi (dengan kedalaman)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
id: Memiliki ID istilah taksonomi pengubah kedalaman

en: @entity using @field
id: @entity menggunakan @field

en: Taxonomy term ID from URL
id: ID istilah taksonomi dari URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
id: Memperoleh satu node representatif untuk setiap pengguna, berdasarkan kriteria pengurutan yang dipilih.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
id: Muat filter default dari halaman node, itu bagus untuk blok taksonomi terkait

en: Path component
id: Komponen jalur

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
id: Penomoran dimulai dari 1, misalnya pada halaman admin/struktur/jenis, komponen jalur ke-3 adalah "jenis".

en: Use aggregation
id: Gunakan agregasi

en: Display title may not be empty.
id: Judul tampilan tidak boleh kosong.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
id: Ketika nilai filter <em>TIDAK</em> tersedia

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
id: Ketika nilai filter <em>ADA</em> tersedia atau nilai default diberikan

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
id: Tampilan ini tidak memiliki sumber untuk filter kontekstual, jadi tidak ada nilai filter kontekstual yang akan tersedia kecuali Anda memilih 'Sediakan default'.

en: Query Comment
id: Komentar Query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
id: Jika ditetapkan, komentar ini akan disematkan dalam kueri dan diteruskan ke server SQL. Ini dapat membantu untuk pencatatan atau debugging.

en: Count DISTINCT
id: hitung DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
id: Berikan elemen pembungkus bidang default

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
id: Bidang inline akan ditampilkan di samping satu sama lain dan bukan satu demi satu. Perhatikan bahwa beberapa bidang akan mengabaikan ini jika mereka adalah elemen blok, terutama bidang bodi dan HTML berformat lainnya.

en: Show the empty text in the table
id: Tampilkan teks kosong di dalam tabel

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
id: Bidang yang akan digunakan sebagai judul item RSS untuk setiap baris.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
id: Bidang yang akan digunakan sebagai deskripsi item RSS untuk setiap baris.

en: Creator field
id: Bidang pembuat

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
id: Bidang yang akan digunakan sebagai pembuat item RSS untuk setiap baris.

en: Publication date field
id: Bidang tanggal publikasi

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
id: Plugin gaya baris memerlukan penentuan bidang tampilan mana yang akan digunakan untuk item RSS.

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
id: ID node dari node yang dibuat atau dikomentari oleh pengguna. Anda harus menggunakan argumen atau filter pada UID atau Anda akan mendapatkan hasil yang menyesatkan dengan menggunakan bidang ini.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
id: ID pengguna dari pengguna yang menyentuh node (baik yang membuat atau mengomentarinya).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
id: Tanggal node terakhir diperbarui atau diberi komentar. Anda harus menggunakan argumen atau filter pada UID atau Anda akan mendapatkan hasil yang menyesatkan menggunakan kolom ini.

en: Hide empty column
id: Sembunyikan kolom kosong

en: The operator is invalid on filter: @filter.
id: Operator tidak cocok pada filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
id: Tidak ada nilai valid yang ditemukan di filter: @filter

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
id: nilai dari @value bukan merupakan array untuk @operator dalam filter: @filter

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
id: Jika tidak dicentang, bidang yang tidak dikonfigurasi untuk menyesuaikan elemen HTML mereka sama sekali tidak akan membungkus pembungkus label, label dan bidang + label mereka. Anda dapat menggunakan ini untuk mengurangi jumlah markup dengan cepat secara default, dengan resiko membuatnya lebih sulit untuk menerapkan CSS.

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
id: Jalur Drupal atau URL eksternal yang akan dituju oleh lebih banyak tautan. Perhatikan bahwa ini akan menggantikan pengaturan tampilan tautan di atas.

en: View: @view - Display: @display
id: View: @view - Tampilan: @display

en: Transform the case
id: Mengubah case

en: Representative sort criteria
id: Kriteria pengurutan yang representatif

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
id: Kriteria sortir diterapkan pada data yang dibawa oleh hubungan untuk menentukan bagaimana item representatif diperoleh untuk setiap baris. Misalnya, untuk menunjukkan simpul terbaru untuk setiap pengguna, pilih 'Konten: Tanggal yang diperbarui'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
id: Urutan yang digunakan untuk kriteria yang dipilih di atas.

en: And/Or, Rearrange
id: Dan/Atau, Atur Ulang

en: Revert to default
id: Kembalikan ke standar

en: No fields have been used in views yet.
id: Belum ada field yang digunakan dalam views ini.

en: Provide a simple link to approve the comment.
id: Berikan tautan sederhana untuk menyetujui komentar.

en: Author uid
id: Penulis uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
id: Hubungkan setiap @entity dengan set @field ke file.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
id: Hubungkan setiap @entity dengan set @field ke gambar.

en: The tid of a taxonomy term.
id: Tid dari sebuah istilah taksonomi.

en: The user permissions.
id: Hak akses pengguna.

en: First and last only
id: Hanya yang pertama dan terakhir

en: Multiple-value handling
id: Penanganan beberapa nilai

en: Filter to items that share all terms
id: Memfilter ke item yang memiliki semua istilah yang sama

en: Filter to items that share any term
id: Filter ke item yang memiliki istilah yang sama

en: Use a pager
id: Gunakan pager

en: Tokens related to views.
id: Token terkait dengan views.

en: The human-readable name of the view.
id: Nama View yang dapat dibaca secara manusiawi.

en: The description of the view.
id: Deskripsi penjelasan dari view.

en: The machine-readable name of the view.
id: Nama view yang dapat dibaca oleh mesin/server.

en: The title of current display of the view.
id: Judul untuk tampilan view saat ini.

en: The URL of the view.
id: URL dari halaman view ini.

en: -Select-
id: -Pilih-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
id: Teks untuk menempatkan teks "Judul" yang mana browser-browser pada umumnya menampilkan sebagai tooltip ketika melayangkan kursor pada sebuah tautan.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
id: Aktifkan untuk menyembunyikan bidang ini jika kosong. Perhatikan bahwa label bidang atau keluaran yang ditulis ulang mungkin masih ditampilkan. Untuk menyembunyikan label, periksa pengaturan gaya atau gaya baris untuk kolom kosong. Untuk menyembunyikan konten yang ditulis ulang, centang kotak centang "Sembunyikan penulisan ulang jika kosong".

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
id: Aktifkan  pesan views performance statistics/debug melalui module Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
id: Centang ini untuk mengaktifkan pesan-pesan beberapa query Views dan performance statistics/debug <em>jika module Devel diinstall,</em>.

en: Devel message(dpm)
id: Pesan Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
id: Catatan log Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
id: Region dari halaman untuk menampilkan pesan-pesan debug performance statistics/debug

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
id: Jika anda membutuhkan tambahan field selain dari uid tambahkan komentar baru: author relationship

en: Last comment uid
id: Komentar terakhir uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
id: User ID dari penulis komentar terakhir dari node.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
id: Pengguna yang melakukan penerbitan konten. Jika Anda membutuhkan lebih banyak bidang daripada uid tambahkan konten: hubungan penulis

en: Unique access event ID.
id: ID unik akses event.

en: Link field to the node if there is no comment.
id: Menautkan field ke node jika tidak ada komentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
id: Mengonversi spasi pada nama istilah menjadi tanda hubung

en: Use rendered output to group rows
id: Menggunakan output yang dirender untuk mengelompokkan baris

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
id: Jika aktif, hasil keluaran yang telah diubah dari kelompok field digunakan untuk mengelompokkan baris - baris.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
id: Anda dapat menggunakan kode HTML di bidang ini. Token berikut ini didukung:

en: Result summary
id: Ringkasan hasil

en: Shows result summary, for example the items per page.
id: Menampilkan ringkasan hasil, misalnya item per halaman.

en: Use site default RSS settings
id: Menggunakan pengaturan RSS default situs

en: Display list value as human readable
id: Menampilkan nilai daftar yang dapat dibaca manusia

en: Displays the link in contextual links
id: Menampilkan tautan dalam tautan kontekstual

en: Grouping field Nr.@number
id: Kelompokkan bidang Nr.@number

en: Display field as machine name.
id: Tampilkan field sebagai nama mesin

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
id: Sediakan sebuah diplay yang akan dilekatkan menggunakan views api.

en: Display the user with standard user view.
id: Menampilkan user dengan tampilan pengguna standar.

en: Only has the 'authenticated user' role
id: Hanya memiliki peran 'pengguna yang diautentikasi'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
id: Memiliki peran selain 'pengguna yang diautentikasi'

en: Remove tags from rendered output
id: Menghapus tag dari output yang dirender

en: Fields to be included as contextual links.
id: Bidang yang akan disertakan sebagai tautan kontekstual.

en: Include destination
id: Sertakan tujuan

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
id: Sertakan parameter "tujuan" dalam tautan untuk mengembalikan pengguna ke tampilan awal setelah menyelesaikan tindakan kontekstual.

en: Contextual Links
id: Tauran Kontekstual

en: Display fields in a contextual links menu.
id: Menampilkan bidang dalam menu tautan kontekstual.

en: Used in views
id: Digunakan pada view

en: Views plugins
id: Plugin view

en: Overview of plugins used in all views.
id: Ikhtisar dari plugin yang digunakan oleh semua views.

en: Display "Access Denied"
id: Tampilkan "Akses Ditolak"

en: @date_format format
id: format @date_format

en: Timezone to be used for date output.
id: Zona waktu yang digunakan pada output tanggal

en: - Default site/user timezone -
id: - Zona waktu standar situs/pengguna -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
id: Filter yang dikelompokkan memungkinkan pilihan antara pasangan nilai operator yang telah ditentukan sebelumnya.

en: Filter type to expose
id: Tipe filter yang di ekspos

en: Single filter
id: Filter tunggal

en: Grouped filters
id: Filter terkelompok

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
id: Ingatlah bahwa pemilihan yang terekspos hanya untuk peran pengguna yang dipilih. Jika Anda tidak memilih peran, data yang diekspos tidak akan pernah disimpan.

en: The value is required if title for this item is defined.
id: Nilainya wajib jika judul untuk item telah terdefinisi.

en: The title is required if value for this item is defined.
id: Judul wajib jika nilai dari item telah terdefinisi.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
id: Pilih jenis widget yang akan digunakan untuk merender kelompok filter

en: grouped
id: terkelompok

en: Choose fields to combine for filtering
id: Pilih field untuk digabung guna proses filter

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
id: Filter ini tidak bekerja untuk field handler khusus.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
id: Anda harus menambah sejumlah field untuk dapat mengunakan filter ini.

en: @entity types
id: tipe @entity

en: There is no lock on view %name to break.
id: Tidak ada kunci pada view %name yang dapat dipatahkan.

en: &lt;Any&gt;
id: &lt;Semua&gt;

en: There are no enabled views.
id: Tidak ada view diaktifkan

en: Display fields as RSS items.
id: Tampilkan data sebagai berita umpan.

en: Book root from current node
id: Akar buku dari node yang aktif sekarang

en: - No value -
id: - Tidak ada -

en: Provide a simple link to the revision.
id: Sediakan tautan sederhana ke revisi.

en: The ID of the entity that is related to the file.
id: ID entitas yang terkait dengan file tersebut.

en: The raw numeric user ID.
id: ID pengguna numerik mentah.

en: Unfiltered text
id: Teks tanpa filter

en: Combine fields filter
id: Gabungkan filter bidang

en: Column used for click sorting
id: Kolom yang digunakan untuk pengurutan klik

en: Use path alias instead of internal path.
id: Gunakan path alias alih-alih path internal.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
id: Lamanya waktu dalam detik hasil kueri mentah harus di-cache.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
id: Lamanya waktu dalam detik output HTML yang dirender harus di-cache.

en: Custom time values must be numeric.
id: Nilai waktu kustom harus berupa angka.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
id: Mengubah apakah akan menampilkan tautan kontekstual atau tidak untuk tampilan ini.

en: Display 'more' link only if there is more content
id: Tampilkan tautan 'selengkapnya' hanya jika ada lebih banyak konten

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
id: Filter yang terpapar dalam tampilan blok memerlukan "Gunakan AJAX" untuk ditetapkan agar berfungsi dengan benar.

en: Number of pager links visible
id: Jumlah tautan pager yang terlihat

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
id: Tentukan jumlah tautan ke halaman untuk ditampilkan di pager.

en: Query Tags
id: Kueri Tag

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
id: Jika disetel, tag ini akan ditambahkan ke kueri dan dapat digunakan untuk mengidentifikasi kueri dalam modul. Hal ini dapat membantu untuk mengubah kueri.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
id: Tag kueri hanya boleh berisi karakter alfabet kecil dan garis bawah.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
id: Bidang yang akan digunakan sebagai item RSS pubDate untuk setiap baris. Diperlukan dalam format RFC 2822.

en: GUID settings
id: Pengaturan GUID

en: GUID field
id: Bidang GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
id: Pengenal unik secara global dari item RSS.

en: GUID is permalink
id: GUID adalah permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
id: GUID dari RSS item adalah sebuah permalink.

en: Add views row classes
id: Menambahkan kelas baris tampilan

en: Force using fields
id: Memaksa menggunakan bidang

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
id: Apabila baik baris maupun plugin gaya mendukung bidang, bidang ini memungkinkan untuk mengaktifkan mereka. sehingga anda dapat -sebagai contoh- menggunakan groupby.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
id: Berikan teks untuk ditampilkan jika bidang ini berisi hasil kosong. Anda bisa menyertakan HTML. Anda dapat memasukkan data dari tampilan ini sesuai dengan "Pola Penggantian" di bagian "Hasil Rewrite" di bawah ini.

en: Expose sort order
id: Mengekspos urutan pengurutan

en: Short description of table
id: Deskripsi singkat tabel

en: Use a custom %field_name
id: Gunakan %field_name yang disesuaikan

en: Tracker - User
id: Pelacak - Pengguna

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
id: Apakah node itu diterbitkan atau tidak. Anda harus menggunakan argumen atau filter pada UID atau Anda akan mendapatkan hasil yang salah dengan menggunakan bidang ini.

en: No path is set
id: Tidak ada lokasi yang diset

en: Custom output for TRUE
id: Keluaran gubahan untuk TRUE

en: Custom output for FALSE
id: Format keluaran bebas untuk SALAH

en: Fields to be included as links.
id: Bidang untuk dimasukkan sebagai link.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
id: Sertakan parameter "tujuan" pada tautan untuk mengembalikan pengguna ke tampilan asli ketika menyelesaikan aksi dari tautan.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
id: Biarkan kosong untuk semua. Jika tidak, istilah pertama yang dipilih akan menjadi default, bukan "Semua".

en: Changed year + month
id: Mengubah tahun + bulan

en: Changed year
id: Mengubah tahun

en: Changed month
id: Mengubah bulan

en: Changed day
id: Mengubah hari

en: Changed week
id: Mengubah minggu

en: Combine multiple fields together and search by them.
id: Gabungkan beberapa bidang secara bersamaan dan cari berdasarkan bidang tersebut.
