Views (for Drupal 7) (7.x-3.17) - en to ja translation catalogue (1781 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: enabled
ja: 有効

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: approve
ja: 承認

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: Last Post
ja: 最新の記事

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: footer
ja: フッター

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: For
ja: 対象

en: Tags
ja: タグ

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Center
ja: 中央

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Required
ja: 必須

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Description field
ja: 説明フィールド

en: settings
ja: 設定

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: header
ja: ヘッダー

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Open
ja: オープン

en: Core
ja: コア

en: Add new
ja: 新規追加

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Display
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: Picture
ja: 写真

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Files
ja: ファイル

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Separator
ja: セパレーター

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: term
ja: ターム

en: All
ja: すべて

en: Access log
ja: アクセスログ

en: Active
ja: アクティブ

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Selected
ja: 選択済み

en: Aggregator category
ja: アグリゲーターカテゴリー

en: Aggregator feed
ja: アグリゲーターフィード

en: Aggregator item
ja: アグリゲーターアイテム

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Session ID
ja: セッションID

en: File ID
ja: ファイルID

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: カウント

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Normal
ja: ノーマル

en: Last update
ja: 前回の更新

en: %time ago
ja: %time 前

en: Advanced
ja: 高度

en: Sort order
ja: 並び順

en: Maximum
ja: 最大

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Month
ja: 月

en: System
ja: システム

en: Current
ja: 現在

en: Desc
ja: 降順

en: node
ja: ノード

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Recent posts for %1
ja: %1 の最新の投稿

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Other
ja: その他

en: Align
ja: 配置

en: Basic
ja: 基本

en: List type
ja: リスト形式

en: Role
ja: 役割

en: Select all
ja: 全て選択

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Users
ja: ユーザー

en: Referrer
ja: リファラ

en: Both
ja: 両方

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Administer views
ja: ビューの管理

en: Existing Views
ja: 既存のビュー

en: Default Views
ja: デフォルトビュー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Normal menu item
ja: ノーマルメニューアイテム

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Optional
ja: 任意

en: Exposed Filters
ja: 外部設置フィルター

en: Order
ja: オーダー

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ja: ビューの名称には半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Random
ja: ランダム

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Position
ja: ポジション

en: Last checked
ja: 最終確認日時

en: Profile
ja: プロフィール

en:  (
ja:  （

en: Term description
ja: タームの説明

en: fields
ja: フィールド

en: Operation
ja: 操作

en: reply
ja: 返信

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Defaults
ja: デフォルト

en: with comments
ja: コメントあり

en: without comments
ja: コメントなし

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: comments
ja: コメント

en: Full
ja: すべて

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Hidden
ja: 非表示

en: Approved
ja: 承認済み

en: Show
ja: 表示

en: Other queries
ja: その他のクエリー

en: Timer
ja: タイマー

en: Messages
ja: メッセージ

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Source
ja: ソース

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Display name
ja: 表示名

en: Query
ja: クエリー

en: Block name
ja: ブロック名

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Link label
ja: リンクラベル

en: author
ja: 投稿者

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Seconds
ja: 秒

en: Blocked
ja: ブロック

en: or
ja: または

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: revert
ja: 戻す

en: All tags
ja: 全タグ

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Reverse
ja: 逆順

en: Not published
ja: 非掲載

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Plural
ja: 複数

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Base path
ja: ベースパス

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Translations
ja: 翻訳

en: Sticky
ja: 固定

en: Ok
ja: OK

en: Output format
ja: 出力書式

en: Storage
ja: ストレージ

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: Information
ja: 情報

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Used in
ja: 利用場所

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: Exceptions
ja: 例外

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: Global
ja: グローバル

en: Image gallery
ja: 画像のギャラリー

en: Thread
ja: スレッド

en: Title text
ja: タイトルテキスト

en: Distinct
ja: 重複削除

en: Extension
ja: 拡張子

en: Space
ja: スペース

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Provided by
ja: 提供

en: Aggregate
ja: 集約

en: <Any>
ja: <すべて>

en: Rearrange
ja: 並べ替え

en: empty
ja: 空

en: All types
ja: すべてのタイプ

en: Cancel link
ja: リンクをキャンセル

en: Attach to
ja: 添付先

en: Context
ja: コンテキスト

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Data
ja: データ

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: No name
ja: 名前なし

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: Or
ja: または

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: regex
ja: 正規表現

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @s で並び替え

en: and
ja: かつ

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Not promoted
ja: フロントページにはありません

en: Not sticky
ja: 固定されていない

en: Nid
ja: ノードID

en: Parent comment
ja: 親コメント

en: The parent comment.
ja: このコメントの返信先である親コメント。

en: Author's website
ja: 投稿者のウェブサイト

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ja: スレッド化される場合のコメントの深さを表示します。

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ja: スレッド化の順番で並べ替えます。これは子コメントをそれらの親コメントと共に保存します。

en: Reply-to link
ja: 返信リンク

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ja: コメントに返信するためのリンクを出力します。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Link this field to its user or an author's homepage
ja: このフィールドを投稿者のアカウントページまたはホームページへリンク

en: Newest first
ja: 新しい順

en: field
ja: フィールド

en: nodes
ja: ノード

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Week @week
ja: 第 @week 週

en: Target
ja: ターゲット

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: The taxonomy vocabulary ID
ja: タクソノミーボキャブラリーID

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Embed
ja: エンベッド

en: The language the content is in.
ja: コンテンツの言語。

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: More link path
ja: 続きへのリンクのパス

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Not defined
ja: 未定義

en: Validator
ja: バリデーター

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Inherit
ja: 継承

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: The date the node was last updated.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Invalid display id @display
ja: 不正なディスプレイID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ja: エラー: @table > @field のハンドラーは存在しません！

en: Do not use a relationship
ja: リレーションシップを使用しない

en: Display type
ja: 表示形式

en: The cache has been cleared.
ja: キャッシュをクリアーしました。

en: of
ja: の

en: Title field
ja: タイトルフィールド

en: translate
ja: 翻訳

en: No link
ja: リンクなし

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Expression
ja: 式

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ja: 指定した権限を持つユーザーへアクセス権限を付与します。

en: Comma
ja: コンマ

en: Show All
ja: すべて表示

en: Comments are responses to node content.
ja: コメントはノードコンテンツへの返事です。

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Theming information
ja: テーマ情報

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Do not cache
ja: キャッシュしない

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ja: 未ログインユーザーに表示するための値で上書き

en: Text to display for anonymous users
ja: 匿名ユーザーに向けて表示するテキスト

en: Use default RSS settings
ja: RSS に関するデフォルトの設定を使用

en: Title plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Front page feed
ja: フロントページのフィード

en: The node ID of the node.
ja: ノードIDです。

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: No role
ja: 役割なし

en: View link
ja: 表示リンク

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: Link this field
ja: このフィールドをリンク

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Localization
ja: ローカライズ

en: Cache once for everything (global)
ja: 全体で一度キャッシュ (共通)

en: Per page
ja: ページ単位

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per role per page
ja: 役割単位かつページ単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Per user per page
ja: ユーザー単位かつページ単位

en: Has Avatar
ja: アバター登録済み

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: Sum
ja: 合計

en: sorted by
ja: 並び順

en: Not Approved
ja: 承認されていない

en: Remove group
ja: グループを削除

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: Numeric
ja: 数値

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Add comment link
ja: コメント追加リンク

en: Broken handler @table.@field
ja: 壊れているハンドラー @table.@field

en: Skipping broken view @view
ja: 壊れているビュー @view をスキップ

en: Ajax callback for view loading.
ja: 表示読込用のAjaxコールバック

en: Changes cannot be made to a locked view.
ja: ロックされた表示は変更することはできません

en: Create customized lists and queries from your database.
ja: カスタマイズされた一覧とクエリーをデータベースから作成する

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ja: Views の管理インターフェース。 このモジュールを利用せずに、 views の作成や編集はできません。

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Fail basic validation if any argument is given
ja: 余分な引数が与えられたら検証を失敗にする

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ja: このオプションを有効にすると、必要なものより多くの引数がビューに与えられた場合に検証を失敗させることができます。

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: Exclude from display
ja: 表示から除外

en: Rewrite the output of this field
ja: フィールドの出力を変更

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このフィールドの表示に使用する文字列。HTMLを含めることができます。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: Output this field as a link
ja: このフィールドをリンクとして表示

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ja: このオプションを有効にすると、このフィールドはリンクとして表示されます。以下でリンク先を指定してください。

en: Link path
ja: リンクパス

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このリンクのDrupal内部パスまたは絶対URL。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: The CSS class to apply to the link.
ja: このリンクに適用するCSSクラス。

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ja: このリンクの前に表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ja: このリンクの後ろに表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Trim this field to a maximum length
ja: 最大文字数でこのフィールドをトリミング

en: Trim only on a word boundary
ja: 単語の区切りでトリミング

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ja: このオプションを有効にすると、単語の区切りでフィールドがトリミングされて表示されます。最大文字数を超えることはありません。単語の区切りが無ければ、フィールドは何も表示しません。

en: Add an ellipsis
ja: 省略符号を追加

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ja: このオプションを有効にすると、フィールドの内容が切り詰められた場合に「...」を追加します。

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのHTMLタグを除去して表示します。

en: Field can contain HTML
ja: フィールドに HTML を含める

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ja: このオプションを有効にすると、トリミングの後にHTML コレクターが実行され、タグが正しく閉じられているようにします。

en: File size display
ja: ファイルサイズの表示

en: Formatted (in KB or MB)
ja: フォーマット済み（KBまたはMB）

en: Raw bytes
ja: バイト数そのまま

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Operator identifier
ja: オペレーターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このオペレーターを区別できるようにします。

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このフィルターを区別できるようにします。必ず入力してください。

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ja: この外部設置フィルターへの入力は任意で、値のないオプションが追加されます。

en: Remember
ja: 記憶

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ja: ユーザーがこのフィルターに行った最終の設定を記憶します。

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ja: フィルターを外部設置する場合は識別子を入力してください。

en: This identifier is not allowed.
ja: この識別子は許可されていません。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Limit list to selected items
ja: 選択した項目だけをリストに表示

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ja: このオプションを有効にすると、ここで選択することができるのはユーザーに表示される項目だけとなります。

en: not in
ja: 含まれない

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Require this relationship
ja: このリレーションシップを必須とする

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ja: 粒度はふたつの日時が同じかどうかを決定する際に用いる最小単位です。例えば、粒度が「年」の場合にすべての日時が1999年であれば、それぞれ1999年のいつであるかに関わらず、同じ日時として扱います。

en: Broken
ja: 壊れている

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: These queries were run during view rendering:
ja: ビューのレンダリング中に以下のクエリーが実行されました:

en: This display has no path.
ja: このディスプレイにはパスがありません。

en: Query build time
ja: クエリー構築時間

en: Query execute time
ja: クエリー処理時間

en: View render time
ja: ビューの描画時間

en: No query was run
ja: 実行されたクエリーはありません

en: Unable to preview due to validation errors.
ja: 検証エラーのため、プレビュー出来ません。

en: View name
ja: ビューの名前

en: View description
ja: ビューの説明

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ja: Viewsの管理画面で表示される説明で、何のためのビューかを表します。

en: View tag
ja: ビューのタグ

en: The view has been deleted.
ja: ビューを削除しました。

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ja: ビュー %name のロックを本当に解除しますか？

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ja: ロックを解除すると、!userが行った変更で保存されていないものがすべて失われます！

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ja: ロックが解除されました。このビューは編集可能です。

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ja: このビューに使用する名称を、ソースに含まれているものとは別に指定する場合は入力してください。空欄にすると、ソースに含まれている名称を使用します。

en: Paste view code here
ja: ビューのコードをここに貼り付けてください

en: Unable to interpret view code.
ja: ビューのコードを解析できません。

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ja: 同じ名前のビューが存在します。他の名前を指定してください。

en: Display plugin @plugin is not available.
ja: ディスプレイプラグイン @plugin は利用できません。

en: Style plugin @plugin is not available.
ja: スタイルプラグイン @plugin は利用できません。

en: Row plugin @plugin is not available.
ja: 行プラグイン @plugin は利用できません。

en: @type handler @table.@field is not available.
ja: @type のハンドラー @table.@field は利用できません。

en: Unable to import view.
ja: ビューをインポートできません。

en: Click on an item to edit that item's details.
ja: 項目をクリックして、詳細を編集してください。

en: Go to the real page for this display
ja: このディスプレイの実際のページへ移動

en: Invalid
ja: 不正

en: Missing style plugin
ja: 失われたスタイルプラグイン

en: Change settings for this style
ja: このスタイルの設定を変更

en: View analysis
ja: ビューの分析

en: Configure @type
ja: @typeの設定

en: Rearrange @type
ja: @type の並べ替え

en: Broken field @id
ja: 壊れているフィールド @id

en: There are no @types available to add.
ja: 追加できる@typesがありません。

en: Configure extra settings for @type %item
ja: @typeの%itemに関するその他の設定を行う

en: Configure summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを設定

en: Clear Views' cache
ja: ビューのキャッシュをクリアー

en: Add Views signature to all SQL queries
ja: すべてのSQLクエリーにViewsのシグニチャーを追加

en: Disable views data caching
ja: ビューのキャッシュの無効化

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ja: ビューは、テーブルやモジュールおよび利用可能なビューのデータをキャッシュして、パフォーマンスを向上させます。 このチェックボックスにチェックを入れると、そのキャッシュを省略し、必要な時に常にデータを再構築するようになります。 これはサイトのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。

en: Show other queries run during render during live preview
ja: ライブプレビューを生成中に実行された他のクエリーを表示

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ja: Drupalには、ビューを生成中にも多くのクエリーを実行する能力があります。このオプションを有効にすると、ライブプレビューのビューを生成中に実行したすべてのクエリーを表示します。

en: Error: missing @component
ja: エラー: 失われた@component

en: View analysis can find nothing to report.
ja: ビューの分析では、報告すべき点が見つかりませんでした。

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ja: このビューにはデフォルトのディスプレイしかなく、そのためサイトのどこにも配置できません。ページやブロックのディスプレイを追加してください。

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Default settings for this view.
ja: このビューのデフォルト設定

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ja: URLとメニューリンクがあるページとしてビューを表示します。

en: Display the view as a block.
ja: ブロックとしてビューを表示します。

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ja: 他のディスプレイに添付することで、ひとつのビューに複数のビューを表示することができます。

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ja: RSSフィードのようなフィードとしてビューを表示します。

en: Displays rows one after another.
ja: 1行ずつ表示。

en: Displays rows as an HTML list.
ja: HTMLリスト形式で行を表示します。

en: Displays rows in a grid.
ja: グリッド形式で行を表示します。

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Displays the default summary as a list.
ja: デフォルトのサマリーをリスト形式で表示。

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ja: 行で区切るかインラインかを選択して、形式なしでサマリーを表示

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Will be available to all users.
ja: すべてのユーザーが利用可能。

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ja: 指定した役割のいずれかを持つユーザーにアクセス権限が付与されます。

en: No caching of Views data.
ja: Views のデータをキャッシュしません。

en: Time-based
ja: 時間基準

en: Simple time-based caching of data.
ja: 単純に時間を基準としてデータをキャッシュします。

en: sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Sort criterion
ja: 並び替え基準

en: sort criterion
ja: 並び替え基準

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ja: アグリゲーターアイテムは外部のRSSやAtomニュースフィードからインポートされます。

en: The title of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムのタイトル。

en: The link to the original source URL of the item.
ja: アイテムのオリジナルソースのURLへのリンク。

en: The author of the original imported item.
ja: インポート元の項目の作成者。

en: The actual content of the imported item.
ja: インポートした項目の実際のコンテンツ。

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ja: 元のフィードアイテムが投稿された日時。（インポートされた日時となるフィードもあります）

en: Feed ID
ja: フィードID

en: The unique ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの固有のID。

en: The title of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのタイトル。

en: The link to the source URL of the feed.
ja: フィードのソースURLへのリンク。

en: The date the feed was last checked for new content.
ja: 最後にフィードをチェックした日時。

en: The description of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの説明。

en: The unique ID of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのユニークID。

en: The title of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのタイトル。

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ja: 元のソースに含まれているデータでアグリゲーターの項目を表示します。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ja: ブックページの階層の深さ。トップレベルのブックは階層が 1 です。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The comment ID of the field
ja: フィールドのコメントID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ja: コメント投稿者の名前。投稿者のホームページへのリンクとして出力可能です。

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメント投稿者のウェブサイトアドレス。リンクとして出力可能です。投稿者が登録済みユーザーの場合は値がありません。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Provide a simple link to view the comment.
ja: コメントを表示するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to edit the comment.
ja: コメントを編集するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to delete the comment.
ja: コメントを削除するシンプルなリンクを表示。

en: The User ID of the comment's author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: Parent CID
ja: 親CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ja: 親コメントのコメントID。

en: Last comment time
ja: 最新コメント日時

en: Date and time of when the last comment was posted.
ja: 最後にコメントが投稿された日時。

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: The name of the author of the last posted comment.
ja: 最後に投稿されたコメントの投稿者名。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The number of comments a node has.
ja: ノードに寄せられたコメント数。

en: Updated/commented date
ja: 更新またはコメント日時

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ja: コメントが投稿されたかノードが更新された最終の日時。

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Comment status
ja: コメントステータス

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ja: ノードでコメントが有効かどうか。

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Display the comment with standard comment view.
ja: 通常の方法でコメントを表示します。

en: Display the comment as RSS.
ja: RSSとしてコメントを表示します。

en: Link to contact page
ja: コンタクトページへのリンク

en: Provide a simple link to the user contact page.
ja: ユーザーのコンタクトページへの単純なリンクを出力します。

en: Locale source
ja: ロケールソース

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ja: 翻訳用の原文。英語かもしくはサイトのデフォルト言語。

en: The ID of the source string.
ja: 元の文字列のID。

en: A description of the location or context of the string.
ja: 文字列の場所やコンテクストについての説明。

en: The group the translation is in.
ja: 翻訳が含まれているグループ。

en: The full original string.
ja: 元々の文字列全文。

en: The version of Drupal core that this string is for.
ja: この文字列が対象としている Drupal コアのバージョン。

en: Provide a simple link to edit the translations.
ja: 翻訳を編集するための単純なリンクを出力します。

en: Locale target
ja: 対象言語

en: The full translation string.
ja: 翻訳全文。

en: The language this translation is in.
ja: この翻訳の言語。

en: Singular LID
ja: 単一のLID

en: The ID of the parent translation.
ja: 親翻訳のID。

en: Whether or not the translation is plural.
ja: 複数の翻訳が存在するかどうか。

en: Whether or not the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうか。

en: Published or admin
ja: 掲載されている、または管理権限がある

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: The log message entered when the revision was created.
ja: リビジョンが作成された際に入力されたログメッセージ。

en: Revert link
ja: 戻すリンク

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ja: リビジョンを戻す単純なリンクを出力します。

en: Filter by access.
ja: アクセス権限で絞り込み。

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ja: ディスプレイ %display にはアクセス制御の指定がなく、掲載済みのノードだけに絞り込むフィルターもありません。

en: Poll
ja: 投票

en: Whether the poll is open for voting.
ja: 投票がオープンとなっているかどうか。

en: Profile textfield
ja: プロフィールのテキストフィールド

en: Profile textarea
ja: プロフィールのテキストエリア

en: Profile checkbox
ja: プロフィールのチェックボックス

en: Profile URL
ja: プロフィールのURLフィールド

en: Profile selection
ja: プロフィールの選択リスト

en: Profile freeform list %field-name.
ja: プロフィールのフリーフォームリスト %field-name。

en: Profile date %field-name.
ja: プロフィールの日付フィールド %field-name。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Links from
ja: リンク元

en: Other nodes that are linked from the node.
ja: ノードからリンクを張られている他のノード。

en: Links to
ja: リンク先

en: Other nodes that link to the node.
ja: ノードへリンクを張っている他のノード

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: The terms to search for.
ja: 検索に使用する語句。

en: Display the results with standard search view.
ja: 通常の検索ビューで結果を表示。

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Stores site access information.
ja: サイトのアクセス情報を保存します。

en: Browser session ID of user that visited page.
ja: ページを閲覧したユーザーのブラウザーセッションID。

en: Title of page visited.
ja: 閲覧したページのタイトル。

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ja: 閲覧ページの内部パス（Drupalルートからの相対パス）

en: Referrer URI.
ja: リファラーURI。

en: Hostname of user that visited the page.
ja: ページを閲覧したユーザーのホスト名。

en: The user who visited the site.
ja: サイトに訪れたユーザー。

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ja: ページの読み込みに要した時間（ミリ秒）。

en: Timestamp of when the page was visited.
ja: ページを閲覧した時間のタイムスタンプ。

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ja: Drupalや様々なモジュールによって管理されているファイル。

en: The ID of the file.
ja: ファイルのID。

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: The path of the file.
ja: ファイルのパス。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: The status of the file.
ja: ファイルのステータス。

en: The date the file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされた日時。

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。「タクソノミー: ターム」フィールドのすべてのボキャブラリーとなるでしょうし、同様に重複が生じる可能性があります。

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ja: タクソノミータームはノードに関連付けられています。

en: Taxonomy term name.
ja: タクソノミータームの名称。

en: The term weight field
ja: タームのウェイトフィールド

en: The description associated with a taxonomy term.
ja: タクソノミータームについての説明。

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ja: 特定のボキャブラリーで「タクソノミー: ターム」の結果を絞り込みます。

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ja: ノードに関連付けられているタームのうち、指定のボキャブラリーのものをすべて表示します。

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ja: タームの親ターム。複数の親タームを指定できるボキャブラリーを使用している場合は、エントリーが重複して出力されることもあります。

en: The parent term of the term.
ja: タームの親ターム。

en: Node translation
ja: ノード翻訳

en: Translation set node ID
ja: 翻訳セットのノードID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ja: コンテンツが属している翻訳セットのID。

en: Source translation
ja: 翻訳のソース

en: The source that this content was translated from.
ja: このコンテンツの翻訳元となったソース。

en: Versions of content in different languages.
ja: 異なる言語によるコンテンツのバージョン。

en: Child translation
ja: 子翻訳

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ja: ユーザーのメールアドレス。通常、このフィールドはユーザーに対して表示されないので、注意して使用してください。

en: Language of the user
ja: ユーザーの使用言語

en: The user's picture, if allowed.
ja: ユーザーのアバター（使用が許可されている場合）。

en: The date the user was created.
ja: ユーザーの作成日時。

en: The user's last access date.
ja: ユーザーの最終アクセス日時。

en: The user's last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時。

en: Whether a user is active or blocked.
ja: ユーザーがアクティブかブロックされているか。

en: The user's signature.
ja: ユーザーの署名。

en: Provide a simple link to edit the user.
ja: ユーザーを編集する単純なリンクを出力します。

en: Roles that a user belongs to.
ja: ユーザーの所属する役割。

en: User ID from URL
ja: URL から取得したユーザーID

en: User ID from logged in user
ja: ログインユーザーのユーザーID

en: Randomize the display order.
ja: 表示順序をランダムにします。

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: View result counter
ja: 結果のカウンターを表示

en: Displays the actual position of the view result
ja: ビューの結果内での位置を表示します。

en: Link this field to its aggregator category page
ja: このフィールドをアグリゲーターカテゴリーページへリンク

en: No user
ja: ユーザーはいません

en: Link this field to its comment
ja: このフィールドをコメントにリンク

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: contact
ja: コンタクト

en: Contact %user
ja: %userにコンタクトを取る

en: Unknown group
ja: 不明なグループ

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Current installed version
ja: 現在インストールされているバージョン

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: Node IDs separated by , or +
ja: 「,」 (カンマ) や「+」 (プラス記号) で区切られたノードID

en: Alternative sort
ja: 代替の並び順

en: Alternate sort order
ja: 代替の並び順

en: On empty input
ja: 未入力時

en: Show None
ja: 何も表示しない

en: Display score
ja: 件数を表示

en: Link this field to download the file
ja: ファイルをダウンロードするリンクとしてこのフィールドを表示

en: Set the breadcrumb for the term parents
ja: 親タームのパンくずを表示

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ja: このオプションを有効にすると、パンくずにはすべての親タームが含まれ、それぞれがこのビューへリンクされます。ただひとつのタームが与えられている場合にだけ動作することに注意してください。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its taxonomy term page
ja: このフィールドをタクソノミータームページへリンク

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ja: 特定のボキャブラリーで検証する場合はそれらにチェックを入れてください。チェックがなければ、すべてのタームがパスします。

en: Term IDs separated by , or +
ja: カンマやプラス記号で区切られたタームID

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Translation option
ja: 翻訳オプション

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ja: 翻訳オプションによって、翻訳セットのどの翻訳を組み込むか選択できるようになります。「現在の言語」と「デフォルトの言語」の翻訳に組み込む言語をそれぞれ選択してください。その他、翻訳に組み込む言語を選択してください。「すべて」を選択すると、それぞれの翻訳に新しい行が作成され、重複が生じることになる可能性があります。

en: To the user
ja: ユーザーへ

en: With a mailto:
ja: 「mailto:」付きで

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Enter a comma separated list of user names.
ja: ユーザー名の一欄をカンマ区切りで入力してください。

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ja[0]: ユーザーが見つかりません: @users
ja[1]: ユーザーが見つかりません: @users

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: Only allow numeric UIDs
ja: 数値によるユーザーIDの指定のみ許可

en: Only allow string usernames
ja: 文字列によるユーザー名の指定のみ許可

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ja: 数値によるユーザーIDの指定と文字列によるユーザー名の指定の両方を許可

en: Restrict user based on role
ja: 役割でユーザーを制限

en: Restrict to the selected roles
ja: 選択した役割にユーザーを制限

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ja: 役割が選択されていなければ、すべての役割のユーザーが許可されます。

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ja: 選択した権限を持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、権限に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: No role(s) selected
ja: 役割が選択されていません

en: Multiple roles
ja: 複数の役割

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ja: チェックを入れた役割だけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、役割に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: You must select at least one role if type is "by role"
ja: タイプが「 by role 」の場合は少なくとも 1 つの役割を選ばなくてはいけません

en: PHP validate code
ja: PHP検証コード

en: Never cache
ja: キャッシュしない

en: Query results
ja: クエリー結果

en: The length of time raw query results should be cached.
ja: クエリーをキャッシュする時間の長さ。

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Broken field
ja: 壊れているフィールド

en: Change the title that this display will use.
ja: このディスプレイで使用するタイトルの変更。

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ja: このディスプレイで AJAX を使用するかどうか指定してください。

en: Mini
ja: ミニ

en: Change this display's pager setting.
ja: このディスプレイのページャー設定を変更。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ja: このディスプレイで続きへのリンクを提供するかどうかを指定

en: Specify access control type for this display.
ja: このディスプレイのアクセス制御タイプを指定してください。

en: Change settings for this access type.
ja: このアクセス制御タイプの設定を変更。

en: Specify caching type for this display.
ja: このディスプレイのキャッシュタイプを指定してください。

en: Change settings for this caching type.
ja: このキャッシュタイプの設定を変更してください。

en: Link display
ja: ディスプレイにリンク

en: Exposed form in block
ja: 外部設置フォームをブロックで提供

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ja: 外部設置フォームをビューの中に表示する代わりに、ブロックとして表示します。

en: Get information on how to theme this display
ja: このディスプレイのテーマに関する情報を得ます。

en: The title of this view
ja: このビューのタイトル

en: Use AJAX when available to load this view
ja: このビューの読み込みに利用可能であればAJAXを使用する

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ja: このオプションを有効にすると、ページングやテーブルの並び替えや外部設置フィルターに AJAX のメカニズムを使用します。これはページ全体が再読み込みされなくなることを意味します。このビューがページのメインコンテンツである場合は、特定のページにリンクを張るのが難しくなるためこの機能の使用をオススメしませんが、サイドのコンテンツにはとても役立ちます。

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: Add a more link to the bottom of the display.
ja: ディスプレイの最後尾に続きへのリンクを追加。

en: Create more link
ja: 続きへのリンクを作成

en: The text to display for the more link.
ja: 続きへのリンクに表示するテキスト

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: Access options
ja: アクセス権限のオプション

en: Caching options
ja: キャッシュのオプション

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: How should this view be styled
ja: このビューのスタイル

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ja: 選択したスタイルに設定項目がある場合は、ビューのサマリーで隣に表示される設定ボタンをクリックして確認してください。

en: Style options
ja: スタイルのオプション

en: Row style options
ja: 行スタイルのオプション

en: How should each row in this view be styled
ja: このビューの各行のスタイル

en: Which display to use for path
ja: パスに使用するディスプレイ

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ja: サマリー、 rss フィード、もっと読むなどの中から、このディスプレイのパスとして使うディスプレイ。

en: Display output
ja: アウトプットを表示

en: Field @field (ID: @id)
ja: フィールド @field ( ID: @id )

en: Change theme
ja: テーマを変更

en: Rescan template files
ja: テンプレートファイルを再スキャン

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ja: <strong>重要！</strong> テンプレートファイルを追加したり削除したり名前を変更した際には、システムにあるファイルをスキャンしなおして Drupal にファイルの変更を知らせる必要があります。このボタンをクリックすると、Drupal のテーマレジストリーを消去し、再スキャンを開始します。上記でハイライト表示されているテンプレートは、システムの新しい状態を反映します。

en: Theming information (display)
ja: テーマに関する情報 (ディスプレイ)

en: Back to !info.
ja: !infoに戻る。

en: theming information
ja: テーマに関する情報

en: This display has no theming information
ja: このディスプレイにはテーマに関する情報がありません。

en: This is the default theme template used for this display.
ja: このディスプレイに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this display.
ja: このディスプレイの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (style)
ja: テーマに関する情報 (スタイル)

en: This display has no style theming information
ja: このディスプレイにはスタイルテーマに関する情報がありませｎ

en: This is the default theme template used for this style.
ja: このスタイルに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this style.
ja: このスタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (row style)
ja: テーマに関する情報 (行スタイル)

en: This display has no row style theming information
ja: このディスプレイには行スタイルのテーマテンプレートがありません。

en: This is the default theme template used for this row style.
ja: この行スタイルに使用されるデフォルトのテーマテンプレート。

en: This is an alternative template for this row style.
ja: この行スタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Put the exposed form in a block
ja: 外部設置フォームをブロックで表示

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターのフォームはビューに現れません。代わりに、Drupal ブロック管理システムでブロックを利用可能となり、外部設置フォームはそこに表示されます。このブロックは手動で有効にする必要があり、Views が自動で有効にするのではないことに注意してください。

en: File found in folder @template-path
ja: フォルダー @template-path にあるファイル

en: (File not found, in folder @template-path)
ja: (@template-path にはファイルが見つかりません)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ja: ディスプレイ「@display」はフィールドを使用しますが、設定されていないかまたはすべて除外されています。

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ja: ディスプレイ「@display」はパスを使用しますが設定されていません。

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ja: ディスプレイ「@display」には不正なスタイルプラグインがあります。

en: Exposed form: @view-@display_id
ja: 外部設置フォーム： @view-@display_id

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Inherit exposed filters
ja: 外部設置フィルターを継承

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイに外部設置フィルターの値を継承させますか？

en: Attach before or after the parent display?
ja: 親ディスプレイの前後に添付しますか？

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Block admin description
ja: ブロック管理用の説明

en: Block caching type
ja: ブロックのキャッシュタイプ

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: Use the site name for the title
ja: サイト名をタイトルに使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: Change settings for the parent menu
ja: 親メニューの設定を変更

en: The menu path or URL of this view
ja: このビューのメニューパスまたはURL

en: Menu item entry
ja: メニューアイテムエントリー

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムの説明に使用するテキストを入力してください。

en: Insert item into an available menu.
ja: 利用可能なメニューに項目を挿入。

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ja: メニューアイテムをタブとして提供する場合、 Drupal はその他部の親メニューアイテムを知る必要があります。親アイテムはすでに存在する場合もあれば、作成する必要がある場合もあります。親アイテムのパスは最後の部分を除き常に同じになるでしょう。例: このビューのパスが <em>foo/bar/baz</em> であるとき、親のパスは <em>foo/bar</em> となります。

en: Already exists
ja: 既存

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムのタイトルを入力してください。

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムの説明を入力してください。

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ja: "$arg"は現在はサポートされていません。代わりに % を使用してください。

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ja: "%"をパスの先頭に使用することはできません。

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ja: Viewsは % を含んだパスのノーマルメニューアイテムを作成できません。

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ja: % で終わるパスのディスプレイをタブにすることはできません。

en: Title is required for this menu type.
ja: このメニュータイプにはタイトルが必要です。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ja: その値でレコードをグループに分けるフィールドを指定することができます（任意）。空欄にするとグループ分けは行われません。

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ja: スタイル @style には行スタイルが必要ですが、行プラグインが不正です。

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ja: 水平方向の位置揃えは、左上から始まって右に向かってアイテムを配置します。垂直方向の位置揃えは、左上から始まって下に向かってアイテムを配置します。

en: RSS description
ja: RSSの説明

en: This will appear in the RSS feed itself.
ja: RSSフィードの中に出力されます。

en: Display record count with link
ja: リンクに件数を表示

en: Override number of items to display
ja: 表示する項目数を上書き

en: Display items inline
ja: 項目をインラインで表示

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ja: フィールドをカラムに配置します。複数のフィールドを同じカラムに組み合わせることができます。そうした場合、カラムのセパレーターがフィールドを分けるのに使用されます。並び替え可能のチェックボックスにチェックを入れると、カラムをクリックで並び替えられるようになり、デフォルトの並び順のラジオボタンにチェックを入れると、デフォルトでどのカラムを基準に並び替えるかが決定されます。フィールドの欄で、カラムの並び順とフィールドのラベルを制御できます。

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ja: このビューはユーザー !user が編集中のため、他のユーザーが編集できないようロックがかけられています。このロックは !age 前からのものです。<a href="!break">このロックを解除</a>するにはリンクをクリックしてください。

en: New view
ja: 新しいビュー

en: Changed view
ja: 変更済みビュー

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: - All -
ja: - 全て -

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: Filter criteria
ja: フィルターの条件

en: Standard deviation
ja: 標準偏差

en: Popular content
ja: 人気のあるコンテンツ

en: Content translation
ja: コンテンツ翻訳

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Aid
ja: 広告ID

en: In code
ja: コード内

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミーターム

en: %name must be a positive integer.
ja: %name は正の整数でなければなりません。

en: <No value>
ja: <値なし>

en: (first item is 0)
ja: （最初のアイテムは 0）

en: (start from last values)
ja: （最後の値から開始）

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Random order
ja: ランダムな順序

en: Gallery page
ja: ギャラリーのページ

en: Content statistics
ja: コンテンツ統計

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ja: _blankや_parentまたはiframe名といったリンクのターゲット。このフィールドが使われるのはまれです。

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: The maximum number of characters this field can be.
ja: このフィールドの最大文字数。

en: Count the number 0 as empty
ja: 数値が0のものを空として数える

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Starting value
ja: 開始値

en: Specify the number the counter should start at.
ja: カウンターを開始する数値を指定してください。

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: The view %name has been saved.
ja: ビュー %name を保存しました。

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ja: このフィルターは、選択のオプションが選択されたアイテムを重複として表示することがあります。このフィルターにより、重複として表示された場合、このチェックボックスをチェックして重複を減らすことができます。しかし、検索する語句が増えるにつれ、クエリのパフォーマンスが低下します。このためこの設定を使用するときは注意が必要です。単一の値のフィールドには設定しないでください。対応していないフィールドに設定してしまうと、フィールドが表示されなくなります。

en: Jump menu
ja: ジャンプメニュー

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ja: すべての結果が含まれたセレクトボックスを表示し、その各ページにユーザーは移動できるようになります。

en: Hostname of user that posted the comment.
ja: コメントを投稿したユーザーのホスト名。

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメントを投稿したユーザーのメールアドレス。投稿者が登録済みユーザーの場合は空となります。

en: The text of the profile item.
ja: プロフィール項目のテキスト。

en: The taxonomy term ID for the term.
ja: タクソノミータームID。

en: The taxonomy term name for the term.
ja: タクソノミーターム名。

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ja: 関連付けるボキャブラリーを選択してください。見つかるタームごとに新しいレコードを作成するので、各ノードに対してひとつのタームがあるボキャブラリーひとつだけに、このリレーションシップを使用することが多いということを覚えておいてください。

en: The name of the role.
ja: 役割の名称。

en: The role ID of the role.
ja: 役割の役割ID。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Path field
ja: パスのフィールド

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: This identifier is used by another handler.
ja: この識別子は別のハンドラーによって使用されています。

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: SQL Query
ja: SQLクエリー

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ja: クエリが生成され、Drupal  のデータベースAPI を用いて実行されます。

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Exposed form
ja: 外部設置フォーム

en: Cancel account
ja: アカウントをキャンセル

en: The order of pages in the book hierarchy.
ja: ブックの階層構造におけるページの並び順。

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ja: 閲覧中のユーザーにコメントを投稿する権限があれば、通常のコメント投稿用リンクを表示します。

en: Inherit pager
ja: ページャーを継承

en: Render pager
ja: ページャーを出力

en: Render
ja: 出力

en: Full content
ja: 全文

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja[0]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。
ja[1]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
ja: このエリアのラベルは、管理用としてのみ表示されます。

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Displays Reorder
ja: ディスプレイを並び替え

en: Remove this display
ja: このディスプレイを除去

en: Operator to use on all groups
ja: すべてのグループに使用するオペレーター

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ja: 例えば「グループ 0 AND グループ 1 AND グループ 2」とするか、「グループ 0 OR グループ 1 OR グループ 2」とするか

en: Remove group @group
ja: グループ @group を除去

en: Default group
ja: デフォルトのグループ

en: Group @group
ja: グループ @group

en: Ungroupable filters
ja: グループ化不可フィルター

en: Basic exposed form
ja: 基本の外部設置フォーム

en: Input required
ja: 入力必須

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ja: ユーザーがフォームを入力するとビューを生成するだけの外部設置フォーム。

en: Display all items
ja: すべての件数を表示

en: Display a specified number of items
ja: 表示件数を指定

en: Display a limited number items that this view might find.
ja: このビューで探し出せる限られた数のアイテムを表示。

en: Paged output, full pager
ja: ページ分けして出力、フルページャー

en: Paged output, full Drupal style
ja: ページ分けして出力、Drupal スタイル

en: Paged output, mini pager
ja: ページ分けして出力、ミニページャー

en: Use the mini pager output.
ja: ミニページャーの出力を使用します。

en: The taxonomy vocabulary name
ja: タクソノミーボキャブラリー名

en: Name (raw)
ja: 名前（未加工）

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。このフィルターは、ユーザーの存在をチェックせず、部分一致に対応しています。自動補完はされません。

en: Provide markup text for the area.
ja: エリアにマークアップテキストを提供。

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Change the machine name of this display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称を変更。

en: Change settings for this pager type.
ja: このページャーのタイプを変更

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ja: フィールドのグルーピングと集約 (計算) を許可する。

en: Exposed form style
ja: 外部設置フォームのスタイル

en: Select the kind of exposed filter to use.
ja: 使用する外部設置フィルターの種類を選択してください。

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ja: 外部設置フォーム

en: The machine name of this display
ja: このディスプレイのシステム内部名称

en: This is machine name of the display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称です。

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ja: 有効にすると、利用できなくなるフィールドがあるかもしれません。グループ分けで選択されたすべてのフィールドは、異なる値ごとにひとつの行でまとめられます。その上で、アグリゲーションで選択されたその他のフィールドが機能を実行します。例えば、タイトルでノードをグループ分けしてノードIDを集計することで、重複したタイトルの一覧を得ることができます。

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
ja: <strong>重要！</strong> ディスプレイのシステム内部名称を変更されました。テーマなどこのディスプレイに特別に添付されたものはすべて更新されるまで動作しなくなります。テーマサジェスチョンを見るにはビューを保存する必要があります。

en: Exposed Form
ja: 外部設置フォーム

en: Exposed form options
ja: 外部設置フォームの選択肢

en: Select which pager, if any, to use for this view
ja: このビューで使用するページャーを選択

en: Pager options
ja: ページャーオプション

en: Display id should be unique.
ja: ディスプレイIDは固有で重複しないものを指定してください。

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームの送信ボタンに表示するテキスト。

en: Include reset button
ja: リセットボタンを含む

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターにセットされているすべての値をリセットするボタンを外部設置フォームに表示します。

en: Reset button label
ja: リセットボタンのラベル

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームのリセットボタンに表示する文字列。

en: Exposed sorts label
ja: 並び替えセレクトボックスのラベル

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
ja: 外部設置した並び替えセレクトボックスに表示する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
ja: 並び替えセレクトボックスが昇順の際に使用する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
ja: 並び替えセレクトボックスが降順の際に使用する文字列。

en: Text on demand
ja: 要求に応じたテキスト

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
ja: スキップする件数。例えば、このフィールドに3を入力すると、最初の3件がスキップされ、表示されなくなります。

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ja: 総ページ数。すべてのページを表示する場合は空欄にしてください。

en: Exposed options
ja: 選択肢を外部設置

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
ja: このオプションを外部に設置すると、ビューの閲覧時にユーザーが外部設置フォームで値を設定することができます。

en: Expose items per page
ja: ページあたり項目数を外部設置

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
ja: チェックを入れると、ビューの各ページに表示される項目数をユーザーが決定できるようになります。

en: Items per page label
ja: ページあたり項目数のラベル

en: Label to use in the exposed items per page form element.
ja: 外部に設置したページあたり項目数のフォームに使用するラベル。

en: Exposed items per page options
ja: ページあたり項目数の選択肢

en: Expose Offset
ja: 開始位置を外部設置

en: Offset label
ja: オフセットのラベル

en: Label to use in the exposed offset form element.
ja: 外部に設置した開始位置のフォームに使用するラベル。

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
ja: オフセットには0以上の整数を指定してください。

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ

en: All items, skip @skip
ja: すべての項目、@skip 件をスキップ

en: All items
ja: すべての項目

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ja[0]: @count 項目、@skip 件をスキップ
ja[1]: @count 項目、@skip 件をスキップ

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: In database
ja: データベース内

en: Update preview
ja: プレビューの更新

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ja: バージョン  @import_version の Views 用に作成されたビューですが、システムにインストールされているバージョンは @api_version です。

en: Broken/missing handler: @table > @field
ja: 壊れているか失われたハンドラー: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
ja: ディスプレイ %display は node/% をパスとしてセットしました。これはお望みの結果を生むでしょう。ノードビューを複数のバージョン使いたい場合は panels を使ってください。

en: Translate link
ja: 翻訳リンク

en: Provide a simple link to translate the node.
ja: ノードを翻訳するための単純なリンクを出力します。

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ja: Drupal のタクソノミータームパスをパンくずリンクの作成に使用

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ja: このディスプレイに追加される CSS のクラス名を変更します。

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ja: ビューに追加する CSS のクラス名。これによって、ビューごとに特定の CSS コードを適用することができます。スペースで区切って複数のクラスを指定することができます。

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ja: CSS のクラスには半角英数字とダッシュだけを使用することができます。

en: Term edit link
ja: ターム編集リンク

en: Provide a simple link to edit the term.
ja: タームを編集するための単純なリンクを出力します。

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ja: ユーザーが選択できるページあたり項目数の種類をカンマ区切りで指定してください。

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
ja: このオプションを有効にすると、開始位置からスキップする項目数をユーザーが選択できるようになります。

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ja: 整数をカンマ区切りで入力してください。例: 10, 20, 50, 100

en: Link field
ja: リンクフィールド

en: Attachment before
ja: 前に添付

en: Attachment after
ja: 後に添付

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ja: ハンドラー @handler が additional_field @identifier を追加しようとしましたが @table を追加できませんでした！

en: Row class
ja: 行のクラス

en: - Use default -
ja: - デフォルトを使用 -

en: Unknown content type
ja: 不明なコンテンツタイプ

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Changed date
ja: 更新日

en: The name of the item; e.g. node.
ja: 項目の名前。例: ノード。

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
ja: 項目のタイプ。モジュール、テーマまたはテーマエンジン。

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
ja: この項目が有効化されているかどうかを示す真偽値。

en: Schema version
ja: スキーマバージョン

en: View: !view
ja: ビュー: !view

en: Human-readable name
ja: 人間向けの名前

en: Fixed value
ja: 固定値

en: Asc
ja: 昇順

en: Access the views administration pages.
ja: ビューの管理ページへのアクセス。

en: Bypass access control when accessing views.
ja: ビューへアクセスする際に、アクセス制限を迂回します。

en: Add new view
ja: ビューを追加

en: - Basic validation -
ja: - 基本の検証 -

en: HTML element
ja: HTML要素

en: Label HTML element
ja: HTML要素のラベル

en: Place a colon after the label
ja: ラベルの後ろにコロンを置く

en: Wrapper HTML element
ja: ラッパーHTML要素

en: Wrapper class
ja: ラッパーのクラス

en: Add default classes
ja: デフォルトのクラスを追加

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ja: フィールドやフィールドのラベル、フィールドのコンテンツを識別するために Views のデフォルトのクラスを使用。

en: Use absolute path
ja: 絶対パスを使用

en: Rel Text
ja: Rel テキスト

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ja: lightbox2 やその他の javascript ユーティリティに使用する Rel 属性を含める。

en: Preserve certain tags
ja: 特定のタグを保持する

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ja: ストリップ処理の中で維持すべきタグを列挙してください。例: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; 。この場合すべての p 要素と br 要素が維持されます。

en: Format plural
ja: 複数形

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ja: チェックを入れると、複数形に対して特別な扱いを行います。

en: Singular form
ja: 単数形

en: Text to use for the singular form.
ja: 単数形に使用するテキスト。

en: Plural form
ja: 複数形

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ja: 複数形に使用するテキスト。@count は値に置き換えられます。

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
ja: "!example1" や "!example2" のような現在時からのオフセット

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: このビュー固有のシステム内部名称。小文字の半角英数字と下線（_）のみを使用することができます。

en: Weight for @display
ja: @displayのウェイト

en: Translation method
ja: 翻訳方法

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
ja: ヘッダーやフッター、空のテキストといった Views のデータに使用する翻訳方法を選択してください。

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ja: このタイトルは、デフォルトのものに代わってビューの編集ページに表示されます。同じ項目を何回も使用する場合に役立ちます。

en: Do not pass admin strings for translation.
ja: 管理画面の文字列を翻訳しない。

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
ja: Drupal コアの t() 関数を使用する。既存の文字列の更新はサポートされていないのでオススメしません。

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
ja: Views のラベルを他の言語に翻訳する必要がある場合は、<a href="!path">Internationalization</a> パッケージに含まれている Views translation モジュールのインストールを検討してください。

en: Feed Item ID
ja: フィードアイテムID

en: The unique ID of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムに固有の重複しないID。

en: The guid of the original imported item.
ja: 元のグローバル一意識別子は項目を意味します。

en: Date and time of when the comment was created.
ja: コメントが登録された日時。

en: Date and time of when the comment was last updated.
ja: コメントが最後に更新された日時。

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ja: コメントが承認されている（または承認待ちリストにまだある）かどうか。

en: Approved comment
ja: 承認済みコメント

en: Last comment CID
ja: 最新コメントのCID

en: Display the last comment of a node
ja: ノードの最新コメントを表示

en: Last Comment
ja: 最新コメント

en: The last comment of a node.
ja: ノードの最新コメント。

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ja: コンテンツへのアクセス権限がない役割もありますが、ディスプレイ %display はアクセス制限を行いません。

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: File Usage
ja: ファイルの用途

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ja: このノードに関連するファイル。通常、ノードのフィールドにあるため。

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ja: このファイルに関連するユーザー。通常、このファイルはユーザーのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ja: このユーザーに関連するファイル。通常、ユーザーのフィールドにあるため。

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ja: このファイルに関連するコメント。通常、このファイルはコメントのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ja: このコメントに関連するファイル。通常、コメントのフィールドにあるため。

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ja: このファイルに関連するタクソノミーターム。通常、このファイルはタクソノミータームのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ja: このタクソノミータームに関連するファイル。通常、タクソノミータームのフィールドにあるため。

en: Taxonomy Vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このファイルに関連付けられているタクソノミーボキャブラリー。通常、このファイルはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このタクソノミーボキャブラリーに関連付けられているファイル。通常、それはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: The module managing this file relationship.
ja: このファイルとの関連付けを管理しているモジュール。

en: The type of entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられたエンティティーのタイプ。

en: The number of times the file is used by this entity.
ja: このエンティティーを通じてファイルが使用された回数。

en: Math expression
ja: 数式

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
ja: 数式を評価し表示します。

en: Use destination
ja: 行き先を使用

en: Add destination to the link
ja: リンクに行き先を追加

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ja: スタイルで使用: フィールドをクリックでソートするための実際の列を決定するテーブル。通常はデフォルト値が適切です。

en: Group column
ja: グループカラム

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ja: 上記で選択したグループ化機能を適用する、このフィールドのカラムを選択してください。

en: Group columns (additional)
ja: グループカラム（追加）

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ja: クエリーに含めてグループにまとめる、このフィールドの追加のカラムを選択してください。

en: Display download path instead of file storage URI
ja: ファイル保存場所の URI の代わりにダウンロードパスを表示

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
ja: 内部のファイルパスではなく、ダウンロード用の URL を出力します。

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリーのシステム内部名称。

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

en: No comment
ja: コメントなし

en: Comment or document this display.
ja: このディスプレイのコメントもしくはドキュメント。

en: Query settings
ja: クエリーの設定

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ja: クエリープラグインの高度な設定を行えるようにします。

en: The name and the description of this display
ja: このディスプレイの名前と説明

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この名前は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この説明は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This display's comments
ja: このディスプレイのコメント

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
ja: この値は、ビューUI内でのみ使用・表示され、このディスプレイのドキュメントして利用できます。このサイトの他のもしくは未来のメンテナーのために、どのように、もしくは、なぜこのディスプレイを設定したのか等のメモとして利用できます。

en: Query options
ja: クエリーオプション

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
ja: 表示名には半角英数字またはアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにページャーを継承させますか？

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ja: このディスプレイでページャーの値を出力しますか？この設定はページャーを継承している場合にだけ意味があります。

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
ja: 管理 >> サイト構築 >> ブロックレイアウト で表示されるこのブロックの名前。

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ja: ユーザーが外部設置フィルターを選択して適用するまで、結果の代わりに表示する文字列。

en: Include all items option
ja: 「すべての項目」オプションを含める

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
ja: このオプションを有効にすると、ページあたり項目数にすべての項目を表示する選択肢が加わります。

en: All items label
ja: 「すべての項目」のラベル

en: Which label will be used to display all items
ja: 「すべての項目」の表示に使用するラベル

en: Disable SQL rewriting
ja: SQL書き換えを無効化

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
ja: 警告: SQLの書き換えを無効にするということは、ノードへのアクセス権限によるセキュリティーが無効になることを意味します。設定を誤ると、本来閲覧できてはいけないデータをユーザーが閲覧できるようになる可能性があります。このセキュリティーリスクを理解して了承した場合にだけ、このオプションを有効にしてください。

en: Use Slave Server
ja: スレーブサーバーを使用

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
ja: スレーブサーバーが利用可能であれば、それに接続するクエリーを発行します。スレーブサーバーが定義されていなかったり利用可能でなければ、デフォルトのサーバーを使用します。

en: Field Language
ja: フィールドの言語

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
ja: 翻訳に対応しているフィールドは、すべてその選択されている言語で表示されます。

en: The class to provide on each row.
ja: 各行に与えられるクラス。

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ja: "このフィールドの出力を書き換え" 欄で使用されている "置換パターン" に従って、すべてのフィールドに対してフィールドトークンを使用可能です。

en: Table summary
ja: テーブルサマリー

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ja: リストを包むラッパーに付与するクラス。

en: List class
ja: リストのクラス

en: The class to provide on the list element itself.
ja: リスト要素に与えられるクラス。

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ja: このサマリービューのリンクのベースパスを定義します。これは例えば http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong> というものになります。
    先頭と末尾のスラッシュは含めないでください。この値が空の場合、ビューズは最初に見つかったパスをページディスプレイにおけるベースパスとして使用します。パスが見つからなければ / を使用します。

en: Content access
ja: コンテンツへのアクセス権限

en: Content revisions
ja: コンテンツリビジョン

en: %time hence
ja: %time 後

en: Machine name:
ja: システム内部名称:

en: Bypass views access control
ja: ビューのアクセスコントロールを無視する

en: No results behavior
ja: 結果が返されなかった場合の動作

en: Edit @section
ja: @section を編集

en: Edit this view to add a display.
ja: このビューを編集してディスプレイを追加する。

en: Add view from template
ja: テンプレートからビューを追加

en: View to insert
ja: 追加するビュー

en: The view to insert into this area.
ja: このエリアに追加するビュー。

en: Inherit contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルターを継承する

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ja: チェックが入っている場合、このビューには親と同じコンテクスチュアルフィルターが与えられます。

en: Recursion detected in view @view display @display.
ja: ビュー @view の ディスプレイ @display に再帰が検出されました。

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれていない</em>場合

en: Exception value
ja: 例外の場合の値

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ja: もしこの値を受け取った場合、フィルターは無視され、"すべての値"が適用されます

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ja: ビューや他の引数のタイトルをオーバーライドします。"%1" を最初の引数に、"%2" を二つ目の引数に、というように使用します。

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれている</em>、あるいはデフォルトの値が与えられている場合

en: Provide title
ja: タイトルを設定

en: Override breadcrumb
ja: パンくずのオーバーライド

en: Provide breadcrumb
ja: パンくずを設定

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
ja: 使用したいパンくず名を入力して下さい。パーセント記号を使った置換については、"タイトル"を参照してください。

en: Specify validation criteria
ja: 検証の条件を指定

en: Action to take if filter value does not validate
ja: 入力された値が検証に失敗した際に実行するアクション

en: Display all results for the specified field
ja: 指定されたフィールドの結果を全て表示する

en: Provide default value
ja: デフォルト値を指定

en: Show "Page not found"
ja: "ページが見つかりません" を表示

en: Display a summary
ja: 要約を表示

en: Display contents of "No results found"
ja: "結果がありません" の内容を表示

en: Skip default argument for view URL
ja: ビューの URL のデフォルトの引数を無視する

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ja: このビューの URL を構築する際に、このデフォルトの引数を含むかどうかを選択できます。デフォルトの引数を無視するのは、フィードなどの場合に役立ちます。

en: Number of records
ja: レコード数

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ja: コンテキスト内のデフォルトの並べ替え：並べ替え順

[ctx: Sort order]
en: Date
ja: コンテキスト内の日付：並べかえ順

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ja: 数値

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: 選択された場合、ユーザーは複数の値を入力できます。'OR' の際には1+2+3、'AND' の場合は 1,2,3 となります。

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ja: 選択すると、このフィルターの複数のインスタンスは、まるで複数の値を同じフィルターに与えたように、一緒に動作することができます。この設定は "重複を減らす" 設定と互換性がありません。

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ja: 選択すると、フィルターに入力した数字がビューを制限することなく、むしろ除外されます。

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ja: グロッサリーモードはフィルターの値で使われる文字数に制限を設けます。これにより、サマリービューがグロッサリーとして動作することができます。

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ja: フィルターの値を何文字にするか。 1 に設定すると最初の文字がフィルターの値で始まるすべてのフィールドがマッチします。

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ja: タイトルやサマリーを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ja: URL パスを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。Postgres で大文字と小文字を区別する場合を除いては、使用しないでください。

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ja: コンテキスト内のアルファベット順：並び替え順

en: Create a label
ja: ラベルの作成

en: Enable to create a label for this field.
ja: このフィールドのラベル作成を有効にします。

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ja: このフィールドを非表示でロード可能にします。グループフィールドや他のフィールドでトークンとして使用するのによく用いられます。

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ja: このフィールドに適用するHTML要素（例 H1、 H2など）を選択してください。

en: Create a CSS class
ja: CSS クラスの作成

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ja: このラベルに適用するHTML要素（例 H1、 H2など）を選択してください。

en: Rewrite results
ja: 結果の書き換え

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
ja: このフィールドの出力のカスタムテキストや置換トークンでのオーバーライドを有効化します。

en: Replace spaces with dashes
ja: スペースをダッシュに置き換える。

en: External server URL
ja: 外部サーバーURL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ja: 完全な URL を用いた外部サーバーへのリンク。例: 'http://www.example.com' あるいは 'www.example.com'

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
ja: フィールドの最大の文字数へのトリムを有効化します。

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ja: 改行を HTML &lt;br&gt; タグに変換

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
ja: チェックを入れると改行文字（例: \n ）がすべて HTML の &lt;br&gt; タグに変換されます。

en: No results text
ja: 結果なしのテキスト

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ja: フィールドが数字の 0 を含む場合は「結果テキストなし」と表示できるようにする

en: Time hence
ja: 経過時間

en: Time hence (with "hence" appended)
ja: 経過時間 ("経過"を追加)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（未来の日時には前に "-" を付加）

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（過去の日時には前に "-" を付加）

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ja: 一連のデータがどのように表示されるか。カスタムアレイ／オブジェクトキーや print_r などが選択できます。

en: Full data (unserialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ無)

en: Full data (serialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ済)

en: A certain key
ja: 特定のキー

en: Which key should be displayed
ja: 表示するキー

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ja: データのキーを表示したければ、キーを入力する必要があります。

en: How many different units to display in the string.
ja: 文字列内の違いの数を表示

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: このフィルターは外部設置されていません。外部設置すると、ユーザーが変更できるようになります。

en: Expose filter
ja: フィルターを外部設置

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このフィルターは外部設置されています。もしも非表示にすると、ユーザーが変更できなくなります。

en: Hide filter
ja: フィルターを非表示

en: Expose operator
ja: オペレーターを外部設置

en: Allow the user to choose the operator.
ja: ユーザーがオペレーターを選択できるようにします。

en: Allow multiple selections
ja: 複数選択可能にする

en: Enable to allow users to select multiple items.
ja: ユーザーが複数項目の選択を可能にする

en: Remember the last selection
ja: 最後の選択を記憶する

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ja: ユーザーの最後の選択を記憶できるようにする

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ja: このフィルターが任意の外部設置フィルターでなければ、値を選択しなければなりません。

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ja: このリレーションシップを含まないアイテムの非表示を有効化

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: ソートは公開されていません。ユーザーが変更できるようにソートを公開します。

en: Expose sort
ja: ソートを公開する

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このソートは公開されています。非公開にするとユーザーが変更できなくなります。

en: Hide sort
ja: ソートを非公開にする

en: Provide description
ja: 説明を提供

en: Save & exit
ja: 保存・終了

en: Continue & edit
ja: 継続・編集

en: Update "@title" choice
ja: "@title" の選択を更新

en: Update "@title" choice (@number)
ja: "@title" の選択を更新（@number）

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
ja: ビューが保存されました。ビューは以下のリストから編集することができます。

en: Database overriding code
ja: データベースオーバーライドコード

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
ja: * 全ての変更は一時的に保存されています。保存ボタンをクリックすると、変更が恒久的に保存されます。キャンセルボタンをクリックすると、ビューが破棄されます。

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
ja: * 変更点はすべて一時的に保存されています。変更を永続化するには保存をクリックしてください。変更を破棄するにはキャンセルをクリックしてください。

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
ja: ビューのディスプレイを変更もしくは新しくディスプレイを追加する。

en: edit view name/description
ja: ビューの名前・説明を編集

en: analyze view
ja: ビューを分析

en: clone view
ja: ビューを複製

en: export view
ja: ビューをエクスポート

en: revert view
ja: ビューを戻す

en: delete view
ja: ビューを削除

en: Add !display
ja: !display を追加

en: @display_title details
ja: @display_title の詳細

en: Auto preview
ja: 自動プレビュー

en: Preview with contextual filters:
ja: コンテクスチュアルフィルターでプレビュー:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ja: コンテクスチュアルフィルターの値を「 / 」で分割してください。例: %example 。

en: Apply and continue
ja: 適用して続ける

en: @current of @total
ja: @total 中の @current

en: All displays (except overridden)
ja: すべてのディスプレイ （上書きを除く）

en: All displays
ja: すべてのディスプレイ

en: This @display_type (override)
ja: この@display_type （上書き）

en: View name and description
ja: ビューの名前と説明

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
ja: このビューの人間が読みやすい説明のための名前。空白を使うことができます

en: Create new filter group
ja: 新しくフィルターグループを作成

en: No filters have been added.
ja: フィルタが追加されていません。

en: Drag to add filters.
ja: ドラッグしてフィルターに追加してください。

en: Add and configure @types
ja: @typesを追加して設定

en: Configure @type: @item
ja: 設定 @type: @item

en: Show filters on the list of views
ja: ビューのリストのフィルターを表示する

en: Show advanced help warning
ja: Advanced Help の警告を表示する

en: Always show the master display
ja: マスターディスプレイを常に表示する

en: Always show advanced display settings
ja: 高度な表示設定を常に表示

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ja: 任意かつ単一選択の外部設置フィルターの「すべて」の値のラベル

en: Live preview settings
ja: ライブプレビューの設定

en: Automatically update preview on changes
ja: 自動的に変更のプレビューを更新

en: Show information and statistics about the view during live preview
ja: ライブプレビューでビューの情報と統計を表示

en: Above the preview
ja: プレビューの上

en: Below the preview
ja: プレビューの下

en: Show the SQL query
ja: SQLクエリーを表示

en: Show performance statistics
ja: パフォーマンス統計を表示

en: Disable JavaScript with Views
ja: Views の JavaScript を無効化する

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
ja: JavaScript に問題がある場合はこちらで無効化することができます。 Views UI の使い勝手は悪くなりますが、 JavaScript がなくても利用することができます。

en: Master
ja: マスター

en: There are no templates available.
ja: 利用可能なテンプレートがありません。

en: Display | Displays
ja[0]: ディスプレイ
ja[1]: ディスプレイ

en: Unformatted list
ja: フォーマットなしの一覧

en: HTML list
ja: HTMLリスト

en: Contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: Contextual filter
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: contextual filter
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: filter criteria
ja: フィルター条件

en: Filter criterion
ja: フィルター条件

en: filter criterion
ja: フィルター条件

en: no results behavior
ja: 結果がないときの挙動

en: The node ID.
ja: ノードID。

en: The content title.
ja: コンテンツのタイトル。

en: The date the content was posted.
ja: コンテンツが投稿された日付。

en: The date the content was last updated.
ja: コンテンツが最後に更新された日時。

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ja: コンテンツタイプ（例；ブログの記事、フォーラム、ストリーなど）

en: Whether or not the content is published.
ja: コンテンツが掲載されているかどうか。

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ja: 現在のユーザーに閲覧権限が無ければ、非掲載のコンテンツを除外します。

en: Whether or not the content is sticky.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。固定されているコンテンツを一覧の始めにもってくるなら、降順を選択してください。

en: Provide a simple link to the content.
ja: コンテンツへの単純なリンクを提供します。

en: Provide a simple link to edit the content.
ja: コンテンツの編集画面への単純なリンクを提供します。

en: Provide a simple link to delete the content.
ja: コンテンツを削除する単純なリンクを提供します。

en: The aliased path to this content.
ja: このコンテンツのエイリアス化されたパス。

en: Relate content to the user who created it.
ja: コンテンツを投稿したユーザーにコンテンツを関連付けます。

en: User has a revision
ja: ユーザーがリビジョンを所有

en: All nodes where a certain user has a revision
ja: 特定のユーザーがリビジョンを所有しているすべてのコンテンツ

en: Content revision
ja: コンテンツリビジョン

en: Content revision is a history of changes to content.
ja: コンテンツリビジョンは、コンテンツの変更の歴史です。

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
ja: コンテンツリビジョンと、リビジョンを作成したユーザーを結びつけます。

en: The revision ID of the content revision.
ja: コンテンツリビジョンのリビジョンのID

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ja: コンテンツリビジョンを削除する単純なリンクを提供します。

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ja: 閲覧権限でコンテンツをフィルタリングします。<strong>ベーステーブルに node を使用している場合は、必要ではありません。</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ja: コンテンツが新着または更新されていればマーカーを表示。

en: Show only content that is new or updated.
ja: 新着または更新されたコンテンツだけを表示。

en: Display the content with standard node view.
ja: 通常のノードビューでコンテンツを表示します。

en: Content ID from URL
ja: URL から取得したコンテンツ ID

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ja: このファイルに関連するコンテンツ。通常、このファイルはコンテンツのフィールドにあるため。

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ja: タクソノミーの「深さ」を許容する: 追加のコンテクスチュアルフィルターの値を通して修正されたターム ID （深さ付き）

en: Content authored
ja: 著者つきコンテンツ

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
ja: 作成したユーザーにコンテンツを関連付けます。このリレーションシップは、ユーザーが作成したコンテンツアイテムごとにひとつのレコードを作成します。

en: Provide a simple link to cancel the user.
ja: ユーザーをキャンセルするシンプルなリンクを提供します。

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ja: コンテクスチュアルフィルターの値を無視できるようにします。このコンテクスチュアルフィルターの値によっては、クエリーに変更を加えません。コンテクスチュアルフィルターの値が URL によって指定されていて、URL の一部を無視する必要がある場合に、使用することができます。

en: View area
ja: ビューエリア

en: Insert a view inside an area.
ja: エリアの内側にビューを挿入。

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: Use field template
ja: フィールドテンプレートを使用

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
ja: このオプションにチェックを入れると Display Type と Separator グループの値が無視されることがあります。

en: Multiple field settings
ja: 複数フィールドの設定

en: Display all values in the same row
ja: すべての値を一行で表示

en: Display @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: Raw @column
ja: 未加工の@column

en: Link this field to the original piece of content
ja: このフィールドを元のコンテンツへリンクさせる

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
ja: このオプションを有効にすると、絶対リンクを出力します。行き先の指定があるリンクとしてパスを出力する場合に必要となります。

en: Link this field to its content revision
ja: このフィールドをコンテンツリビジョンにリンクする

en: Display field as the content type machine name.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称としてフィールドを表示。

en: Validate user has access to the content
ja: ユーザーがコンテンツへのアクセス権限を持っているか検証

en: Access operation to check
ja: アクセス動作をチェック

en: Filter value format
ja: フィルター値のフォーマット

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ja: 選択すると、1+2+3 の形式で複数の値を入力できます。必要となる JOIN の数のために、AND はこのフィルターを持つ OR として扱われます。

en: Load default filter from term page
ja: タームページからデフォルトのフィルターを読み込み

en: Filter value type
ja: フィルターの値のタイプ

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ja: ターム名フィルター値の URL に含まれるダッシュを空白に変換

en: Include untranslated content
ja: 未翻訳のコンテンツを含める

en: Enable to display different text for anonymous users.
ja: 匿名ユーザーを異なる文字列で表示することを有効化。

en: Type of user filter value to allow
ja: 許可するユーザーフィルター値のタイプ

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ja: 注意: あなたはこれを変更する権限をもっていません。もしもデフォルトのフィルタータイプを変更すると、この設定は失われ、もとに戻すことはできません。

en: PHP contextual filter code
ja: PHP コンテクスチュアルフィルターのコード

en: Change the way content is formatted.
ja: コンテンツの表示方法を変更する。

en: Change settings for this format
ja: このフォーマットの設定を変更

en: Change the way each row in the view is styled.
ja: ビューの各行の体裁を整える方法を変更します。

en: Hide attachments in summary
ja: サマリーの添付を隠す

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ja: コンテクスチュアルフィルターのサマリーを表示する際に、添付を表示するかどうかを変更します。

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ja: コンテクスチュアルフィルターのサマリーを表示する際に添付を非表示

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
ja: 現在選択中のアクセス制限の!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
ja: 現在選択中のキャッシュメカニズムの!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
ja: 現在選択しているスタイルの!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
ja: 現在選択している行スタイルの!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
ja: 現在選択しているページャーの!settingsを調整することもできます。

en: Attachment position
ja: 添付位置

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにコンテクスチュアル・フィルターの値を継承させますか？

en: Block caching
ja: ブロック・キャッシング

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ja: このビューはサイトのこのパスにアクセスすると表示されます。パスは「 path/%/%/feed 」や「 path/%/%/rss.xml 」のようなものにするのがおすすめです。ビューで定義した各コンテクスチュアルフィルターに対して % をひとつずつ入れましょう。

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ja: ディスプレイ @display はメニューを使用する設定となっていますが、メニューリンクのテキストが入力されていません。

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ja: ディスプレイ @display は親メニューを使用する設定となっていますが、親メニューのリンクテキストが入力されていません。

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
ja[0]: @count 件のアイテム、@skip 件をスキップ
ja[1]: ページ分け、@count 件のアイテム、@skip 件をスキップ

en: @count item | Paged, @count items
ja[0]: @count 件のアイテム
ja[1]: ページ分け、@count 件のアイテム

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
ja: SQL リライトを無効にすると、 node_access チェックやその他 hook_query_alter() を実装しているモジュールの処理を無効化することになります。

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
ja: デフォルトでは、ビューが空の場合はテーブルが非表示となります。このオプションによって、中にテキストを差し込んだ空のテーブルの表示が可能となります。

en: All status
ja: すべての状態

en: No tags
ja: タグなし

en: No views match the search criteria.
ja: 検索条件にマッチするビューはありません。

en: Create a page
ja: ページを作成する

en: Create a menu link
ja: メニューリンクを作成

en: Include an RSS feed
ja: RSSフィードを含む

en: Feed path
ja: フィードパス

en: Feed row style
ja: フィード行スタイル

en: Create a block
ja: ブロックを作成

en: of fields
ja: フィールドのもの

en: of type
ja: タイプ指定

en: tagged with
ja: タグ付

en: without links
ja: リンクなし

en: teasers
ja: ティーザー

en: full posts
ja: 記事全体

en: titles
ja: タイトル

en: titles (linked)
ja: タイトル（リンク付き）

en: Number of hits
ja: ヒット数

en: Hide view
ja: ビューを非表示にする

en: @group (historical data)
ja: @group （履歴データ）

en: Use path alias
ja: パスエイリアスを使用

en: Unsorted
ja: 未ソート

en: Aggregation type
ja: アグリゲーションタイプ

en: Use replacement tokens from the first row
ja: 1行目の置換トークンを使用

en: Allow multiple filter values to work together
ja: 複数のフィルター値が一緒に動作可能とする

en: Customize field HTML
ja: フィールドの HTML のカスタマイズ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ja: 書き換え欄のトークン置換をこのクラスに使用可能です。

en: Customize label HTML
ja: ラベルの HTML のカスタマイズ

en: Customize field and label wrapper HTML
ja: フィールドとラベルのラッパー HTML をカスタマイズ

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ja: このフィールドとラベルを包む HTML エレメント（H1、H2 等）を選択してください。テーブルのように、フィールドとラベルが一緒にレンダリングされない場合は使用されない可能性があります。

en: Remove whitespace
ja: 空白を削除

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
ja: チェックすると出力の最初と最後の空白がすべて削除されます。

en: Hide rewriting if empty
ja: 空の場合はリライトを非表示

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ja: このフィールドが空の場合は、書き換えられたコンテンツを表示しません。

en: Thousands marker
ja: 3桁区切りの記号

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ja: このフィルターを訪問者へ表示し、変更できるようにする

en: Representative sort order
ja: 代表的な並び順

en: Subquery namespace
ja: サブクエリの名前空間

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
ja: 高度。このリレーションシップが使用するサブクエリのネームスペースを入力してください。

en: Representative view
ja: 代表的なビュー

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
ja: 高度。リレーションシップのサブクエリーを生成するのに、他のビューを使用します。これにより、フィルタリングやひとつ以上の並び替えが可能となります。ここでビューを選択すると、上記の並び替えのオプションは無効となります。ビューには、ベーステーブルの ID を唯一のフィールドとして持たせる必要があり、何種類化の並び順を持たせなくてはなりません。

en: Generate subquery each time view is run.
ja: ビューが実行されたときに毎回サブクエリを生成します。

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
ja: これらのオプションを保存した時だけではなく、ビューを実行する度に、このリレーションシップのサブクエリーを再生成します。ビューに様々な変更を加える際のテストにだけ使用してください。警告: パフォーマンスを著しく低下させます。

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ja: この並び順を訪問者に表示し、値を変更できるようにする

en: This display is disabled.
ja: この表示は無効です

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
ja: このビューは欠損した関連を修正するための自動的に更新されました。このビューが動作し続けるためには、自動更新が正しく行われたことを確認してこのビューを保存する必要があります。

en: reorder displays
ja: ディスプレイを並べ替え

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ja: エラー: ディスプレイ @display は '@plugin' という名前のプラグインを参照していますが、そのプラグインは利用できません。

en: enable @display_title
ja: @display_title を有効化

en: view @display
ja: @display を表示

en: clone @display_title
ja: @display_title を複製

en: delete @display_title
ja: @display_title を削除

en: disable @display_title
ja: @display_title を無効化

en: undo delete of @display_title
ja: @display_title の削除を元に戻す

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
ja: そのビューはこの Views のバージョンに対応していません。
    views1 からのビューをお持ちの場合は drupal6 の環境をインストールしてそちらでインポートする必要があります。

en: Aggregation settings
ja: アグリゲーションの設定

en: Display extenders
ja: ディスプレイエクステンダー

en: Select extensions of the views interface.
ja: Views のインターフェースの拡張機能を選択してください。

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
ja: あなたはパスエイリアスのあるディスプレイ %display の設定を行いました。これは望まない影響を生む可能性があるため内部パスを使ってください。

en: Configure aggregation settings for @type %item
ja: @type %item のアグリゲーションを設定

en: Select the aggregation function to use on this field.
ja: このフィールドで使用するアグリゲーション機能を選択してください。

en: Empty display extender
ja: 表示の拡張を空にする

en: Raw value from URL
ja: URL から取得して未処理の値

en: Apply (all displays)
ja: 適用 (すべてのディスプレイ)

en: Apply (this display)
ja: 適用 (このディスプレイ)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ja: フィード内で最新のコンテンツの日付。

en: The node ID to which the comment is a reply to.
ja: コメントの返信対象となるノードのノード ID 。

en: Comments of the node
ja: ノードのコメント

en:  new
ja:  新規

en: Appears in: @bundles.
ja: 使用: @bundles

en: This is an alias of @group: @field.
ja: @group: @field のエイリアス。

en: @group (historical data): @field
ja: @group （履歴データ）: @field

en: Also known as: !also.
ja: 別名: !also.

en: @label (!name:delta)
ja: @label（!name:デルタ）

en: @label:delta
ja: @label:デルタ

en: Delta - Appears in: @bundles.
ja: デルタ - @bundles にあります。

en: No backlinks found.
ja: バックリンクは見つかりませんでした。

en: Popular (page)
ja: 人気（ページ）

en: Today (page)
ja: 今日（ページ）

en: Popular (block)
ja: 人気（ブロック）

en: Today (block)
ja: 今日（ブロック）

en: Today's popular content
ja: 今日の人気のコンテンツ

en: User who uploaded
ja: アップロードしたユーザー

en: The taxonomy vocabulary description
ja: タクソノミーボキャブラリーの説明

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ja: 自動補完もしくはセレクトウィジェットで選択されたタクソノミーターム。

en: Representative node
ja: 代表的なノード

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ja: 選択されたソート基準にそって、各タームに対する代表的なノードをひとつ取得します。

en: Content with term
ja: ターム付きのコンテンツ

en: Relate all content tagged with a term.
ja: タームでタグ付けされたすべてのコンテンツに関連します。

en: Has taxonomy term ID
ja: タクソノミータームIDを含む

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ja: 選択したタクソノミータームを含んでいればコンテンツを表示します。

en: Has taxonomy term
ja: タクソノミータームを含む

en: Taxonomy terms on node
ja: ノードのタクソノミーターム

en: All taxonomy terms
ja: すべてのタクソノミーターム

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ja: 選択したタクソノミータームやその子が含まれている場合に、コンテンツを表示します。より複雑なため、階層のないバージョンよりオプションは少ないです。

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ja: タクソノミータームIDを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy terms (with depth)
ja: タクソノミータームを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ja: 階層指定付きのタクソノミータームIDを持つ

en: @entity using @field
ja: @fieldを使用している@entity

en: Taxonomy term ID from URL
ja: URL から取得するタクソノミーターム ID

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
ja: 選択した並び替えの基準に従って、各ユーザーの代表的なノードをそれぞれひとつ取得します。

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
ja: チェックを入れると、このフィールドの複数の値を同じ行に表示します。チェックがなければ、このフィールドの各値はそれぞれ別々の行に表示されます。グループ分けを使用する場合、この設定を活かすためには "エンティティID" によるグループ分けを行うようにしてください。

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
ja: MIMEテキスト（例: "image/jpeg"）の代わりに、ファイルタイプを表すアイコンを表示

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ja: デフォルトのフィルターをノードページから読み込みます。関連するタクソノミーブロックに便利です。

en: Path component
ja: パスコンポーネント

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ja: 番号は 1 から始まります。すなわち、ページ admin/structure/types であれば、3 番目のパスコンポーネントは "types" となります。

en: Use aggregation
ja: アグリゲーションを使用

en: Display title may not be empty.
ja: ディスプレイのタイトルを空にはできません。

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ja: フィルター値が<em>利用可能でない</em>時

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ja: フィルター値が<em>利用可能</em>あるいはデフォルトが与えられている時

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ja: このディスプレイはコンテクスチュアルフィルターへのソースを持ちません。よって、「デフォルトを提供」を選択しないかぎりコンテクシュアルフィルターの値は利用できません。

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
ja: 表示する項目の数。制限を加えない場合は 0 を入力してください。

en: The contextual filter values is provided by the URL.
ja: コンテクスチュアル・フィルターの値がURLに与えられていません。

en: Query Comment
ja: クエリコメント

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ja: セットされた場合このコメントはクエリに埋め込まれ SQL サーバーに渡されます。これはログやデバッグに役立ちます。

en: Count DISTINCT
ja: DISTINCT を数える

en: Provide default field wrapper elements
ja: デフォルトのフィールドラッパー要素を提供

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ja: インラインのフィールドは、ひとつひとつ区切るのではなく、隣合わせで表示されます。ブロックエレメント、特に本文フィールドやその他フォーマット適用のHTMLのように、この設定が効かないフィールドもあることに注意してください。

en: Show the empty text in the table
ja: 空メッセージをテーブル内に表示

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ja: 各行のRSSアイテムタイトルとして使用されるフィールド。

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
ja: 各行のRSSアイテムリンクとして使用されるフィールド。Drupal の内部パスでなければなりません。

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ja: 各行のRSSアイテムディスクリプションとして使用されるフィールド。

en: Creator field
ja: 作成者フィールド

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
ja: 各行のRSSアイテム作成者として使用されるフィールド。

en: Publication date field
ja: 掲載日時フィールド

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ja: RSS アイテムに使用するフィールドの指定が、行スタイルプラグインに必要です。

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ユーザーが作成したりコメントしたノードのノードID。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
ja: ノードに関係する（作成したかコメントした）ユーザーのユーザーID。

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ノードが最後に更新された、あるいはコメントが残された日時。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: file from !field_name
ja: !field_name のファイル。

en: Hide empty column
ja: 空の列を隠す

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ja: フィルターのオペレーターが不正です: @filter。

en: No valid values found on filter: @filter.
ja: 不正な値が見つかりました: @filter。

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ja: 値@valueはフィルター: @filterに対する@operatorの配列ではありません。

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: チェックがついていない箇所では、HTML要素を個別でカスタマイズしていないフィールドにはwrapperやラベル、あるいはその両方が適用されません。この項目を使用して、デフォルトでの表示になっているビューを減らし、CSSがより適用されるようにできます。

en: Link the user picture to the user's profile
ja: ユーザーの写真をユーザーのプロフィールにリンクさせます。

en: Specify which display or custom url this display will link to.
ja: このディスプレイのリンク先となるディスプレイあるいはカスタムURLをしていしてください。

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
ja: <p>このリンクでは下記のトークンを利用可能です。</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
ja: 続きへのリンクが指している Drupal 内部パスあるいは外部 URL。この設定は、上記のリンク表示設定を上書きすることに注意してください。

en: View: @view - Display: @display
ja: ビュー： @view - ディスプレイ： @display

en: Overview of fields used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているフィールド一覧。

en: Transform the case
ja: 大文字・小文字を変換

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
ja: URL パスを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
ja: この関連をフィルターで参照するときに表示される管理用ラベルの編集などを行います。

en: Representative sort criteria
ja: 代表的な並び替えの基準

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
ja: 並び替え基準は、各行で代表的なアイテムをどのように得るか決定するため、リレーションシップによって持ち込まれるデータに適用されます。例えば、ユーザーごとに最新のノードを表示するには、「コンテンツ: 更新日時」を選択します。

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
ja: 上記で選択した並び替えの基準を使用する順番。

en: And/Or, Rearrange
ja: And/Or 、並べ替え

en: Revert to default
ja: デフォルトに戻す

en: Custom admin theme for the Views UI
ja: Views UI のカスタム管理用テーマ

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
ja: 場合によっては Views UI の異なる管理用テーマを使いたくなることがあるかもしれまえん。

en: No fields have been used in views yet.
ja: ビューで使用されているフィールドがまだありません。

en: Provide a simple link to approve the comment.
ja: コメントを承認する単純なリンクを提供します。

en: Author uid
ja: 投稿者 uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
ja: @fieldセットのある@entityをファイルに関連付けます。

en: image from !field_name
ja: !field_name の画像

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ja: 各 @entity を画像にセットされた @field に関連付ける。

en: The tid of a taxonomy term.
ja: タクソノミータームのID。

en: The user permissions.
ja: ユーザー権限。

en: First and last only
ja: 最初と最後のみ

en: Multiple-value handling
ja: 複数の値の取り扱い

en: Filter to items that share all terms
ja: すべてのタームを共有するアイテムに絞り込む

en: Filter to items that share any term
ja: いずれかのアイテムを共有するアイテムに絞り込む

en: Use formatted username
ja: フォーマット済みのユーザー名を使用

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
ja: チェックを入れると、システムによってユーザー名にフォーマットが適用されます。チェックが無ければ、未処理のまま表示されます。

en: Link to user's profile
ja: ユーザーのプロフィールにリンク

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
ja: <em>デフォルト</em>を使うとサイト全体の画像スタイルが<a href="!account-settings">アカウント設定</a>のユーザー画像セットに使用されます。

en: You don't have translatable entity types.
ja: 翻訳可能なエンティティタイプがありません。

en: Use a pager
ja: ページャーを使用する

en: Tokens related to views.
ja: ビューに関連しているトークン。

en: The human-readable name of the view.
ja: ビューの表示用名称。

en: The description of the view.
ja: ビューについての説明。

en: The machine-readable name of the view.
ja: ビューのシステム内部名称。

en: The title of current display of the view.
ja: ビューの現在のディスプレイのタイトル。

en: The URL of the view.
ja: ビューの URL。

en: -Select-
ja: - 選択してください -

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ja: リンクにカーソルを重ねた際に多くのブラウザーがツールチップとして表示する "title" のテキストに配置するテキスト。

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ja: ここが空の時、フィールドを隠すことができます。フィールドラベルや、書き直された内容は表示されますので注意が必要です。ラベルを隠すにはスタイルや行スタイルの設定を空のフィールドにしてください。書きなおされたコンテンツを隠すには、「空の場合はリライトを非表示」にチェックを入れます。

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: Devel message(dpm)
ja: Devel メッセージ（ dpm ）

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
ja: Devel ロギング（ tmp:/drupal_debug.txt ）

en: Page region to output performance statistics/debug messages
ja: パフォーマンス統計やデバッグメッセージを出力するためのページリージョン

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ja: ユーザーID以外のフィールドが必要なら、コメント: 投稿者のリレーションシップを追加してください。

en: Last comment uid
ja: 最新コメントuid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
ja: ノードの最後のコメントの作成者のユーザー ID 。

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ja: コンテンツを投稿したユーザー。ユーザーID以外のフィールドが必要であれば、コンテンツ:投稿者のリレーションシップを追加してください。

en: Link field to the node if there is no comment.
ja: コメントがなければフィールドをノードにリンクさせます。

en: Convert spaces in term names to hyphens
ja: ターム名に含まれるスペースをハイフンに変換

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
ja: これによってリンクが Views タクソノミータームの引数といっしょに動作します。

en: Use rendered output to group rows
ja: レンダリング結果をグループの行に使用

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ja: 有効化されるとグルーピングフィールドのレンダーアウトプットが行のグルーピングに使用されます。

en: Replace an existing view if one exists with the same name
ja: 同じ名前のビューが存在する場合既存のビューを置き換え

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ja: このフィールド内で HTML コードを使用できます。以下のトークンを利用可能です:

en: Provide a simple link to the user.
ja: ユーザーのプロフィールページヘのシンプルなリンクを提供します。

en: Result summary
ja: 結果サマリー

en: Shows result summary, for example the items per page.
ja: ページのアイテム数といった、結果のサマリーを表示します。

en: Use site default RSS settings
ja: サイトデフォルトの RSS 設定を使用する

en: Display list value as human readable
ja: 可読形式でリストの値を表示

en: Displays the link in contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクにリンクを表示

en: Grouping field Nr.@number
ja: フィールド Nr.@number のグルーピング

en: Add a read-more link if output is trimmed.
ja: 出力がトリミングされた場合に、もっと読むリンクを加える

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
ja: チェックすると、もっと読むリンクがトリム済の出力の最後に追加されます。

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
ja: もっと読むリンクに表示されるテキスト。上の「置換パターン」を使ってこのビューで取得したデータを使用することもできます。

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
ja: もっと読むリンクに使われるパス。上の「置換パターン」を使ってこのビューで取得したデータを使用することもできます。

en: Display field as machine name.
ja: システム内部名称でフィールドを表示。

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ja: Views が生成したすべてのクエリにはビューの名前が含まれ、「ビュー名:ディスプレイ名」が SELECT 節の最後に文字列として表示されます。これによって  Views クエリをデータベースサーバーログの中からよりシンプルに見つけられるようになります。ただし、トラブルシューティングのときにだけ使用するようにしましょう。

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
ja: Views API を用いて埋め込み可能なディスプレイを提供します。

en: Display the user with standard user view.
ja: スタンダードユーザービューでユーザーを表示します。

en: Only has the 'authenticated user' role
ja: ’認証済みユーザー’の役割だけを保有

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
ja: ’認証済みユーザー’に加えて役割を保有

en: Remove tags from rendered output
ja: レンダリング結果からタグを削除

en: Fields to be included as contextual links.
ja: コンテクスチュアルリンクとして含むフィールド

en: Include destination
ja: 行き先を含む

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
ja: リンクに”destination”パラメーターを付与することにより、コンテクスチュアルアクションが完了した後で、ユーザーを元のビューへ戻すことができます。

en: Contextual Links
ja: コンテクスチュアルリンク

en: Display fields in a contextual links menu.
ja: コンテクスチュアルリンクメニューにフィールドを表示します。

en: @label (!name:language)
ja: @label (!name:言語)

en: @label:language
ja: @label:言語

en: Language - Appears in: @bundles.
ja: 言語 - @bundles に出現。

en: Used in views
ja: ビューで使用

en: Views plugins
ja: Views プラグイン

en: Overview of plugins used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているプラグイン一覧。

en: Display "Access Denied"
ja: "アクセスは許可されていません" を表示

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
ja: <p>以下のトークンがこのフィールドで使用可能です。描画順序においてこのフィールドよりも後に出現するフィールドは利用できません。このリストにあがっていないフィールドを使う必要があるときは、フィールドを並べ替えてください。
    「 [ 」や「 ] 」の文字を使いたい場合はその html エンティティである「 %5B 」や「 %5D 」使ってください。そうしないとこれらは空のスペースに変換されてしまいます。</p>

en: @date_format format
ja: @date_format　フォーマット

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ja: 「カスタム」の場合は <a href="@url" target="_blank">PHP マニュアル</a>

en: Timezone to be used for date output.
ja: 日時の出力に使用するタイムゾーン。

en: - Default site/user timezone -
ja: - デフォルトのサイト・ユーザータイムゾーン -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
ja: グループフィルタにより、ペアとして定義されたオペレータ／値の選択ができます。

en: Filter type to expose
ja: 外部設置するフィルターのタイプ

en: Single filter
ja: シングルフィルター

en: Grouped filters
ja: グループフィルター

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
ja: 選択したロールのユーザーのみ外部設置選択を記憶。ロールを選択しない場合、外部データは保持されません。

en: The value is required if title for this item is defined.
ja: このアイテムのタイトルが定義されていれば、値は必須です。

en: The title is required if value for this item is defined.
ja: このアイテムの値が定義されていれば、タイトルは必須です。

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
ja: フィルターのグループをレンダリングするのに、どの種類のウィジェットを使用するか選択してください

en: grouped
ja: グループ化

en: Choose fields to combine for filtering
ja: フィルタリングと組み合わせるフィールドを選択してください

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
ja: 特殊なフィールドハンドラーではこのフィルターは動作しません。

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
ja: このフィルターを使用するには、いくつかのフィールドを追加する必要があります。

en: @entity types
ja: @entityタイプ

en: Sort within each hierarchy level
ja: 各ヒエラルキーの階層でソート

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
ja: ヒエラルキーの各レベルにおいてウェイトやタイトルによって項目を並べ替える場合はこれを有効化してください。警告: これはスロウクエリを発生させるかもしれません。

en: There is no lock on view %name to break.
ja: ビュー %name には解除するロックがありません。

en: This display has one or more validation errors; please review it.
ja: このディスプレイにはひとつ以上のバリデーションエラーがあります。レビューをしてください。

en: Bypass view validation
ja: ビューバリデーションをバイパス

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
ja: このビューをインポートする際にプラグインとハンドラーのバリデーションをバイパスします。

en: &lt;Any&gt;
ja: &lt;すべて&gt;

en: There are no enabled views.
ja: 有効なビューがありません。

en: Display fields as RSS items.
ja: RSSのアイテムとしてフィールドを表示

en: The language the comment is in.
ja: コメントが入っている言語です。

en: - No value -
ja: - 値なし -

en: Provide a simple link to the revision.
ja: リビジョンへの単純なリンクを提供します。

en: The ID of the entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられているエンティティのID。

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
ja: 「タクソノミー: ターム」の結果に対し、親の pid によるフィルターを適用します。

en: The raw numeric user ID.
ja: 未加工で数字のユーザーID。

en: Unfiltered text
ja: フィルター未処理のテキスト

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
ja: 無制限のカスタムテキストあるいはマークアップを追加します。カスタムテキストフィールドに似ています。

en: Combine fields filter
ja: フィールド結合フィルター

en: Column used for click sorting
ja: クリックでの並び替えに使用するカラム

en: Use path alias instead of internal path.
ja: 内部パスの代わりにパスエイリアスを使用。

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ja: 未加工のクエリ結果をキャッシュする時間（秒）。

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ja: レンダリングされたHTML出力をキャッシュする時間（秒）。

en: Custom time values must be numeric.
ja: カスタムの時間の値は数値でなくてはなりません。

en: Hide contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクを隠す

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
ja: このビューのコンテクスチュアルリンクを表示するかどうかを変更します。

en: Display 'more' link only if there is more content
ja: さらなるコンテンツがある場合にだけ「もっと見る」リンクを表示

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
ja: ブロックに表示した外部設置フィルターを正しく動作させるには「AJAX を使用」が必要です。

en: Number of pager links visible
ja: 表示するページャーのリンクの数

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
ja: ページャーで表示するページヘのリンク数を指定してください。

en: Text for "last"-link
ja: 「最後」リンクのテキスト

en: Query Tags
ja: クエリーダグ

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ja: 設定すると、これらのタグがクエリーに追加され、モジュールがクエリーを判別するのに使用されます。クエリーに変更を加えるのに役立ちます。

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
ja: クエリータグには、小文字の半角英字とアンダースコアのみを含めることができます。

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ja: 各業のRSSアイテム掲載日時として使用されるフィールド。RFC 2822 形式である必要があります。

en: GUID settings
ja: GUID 設定

en: GUID field
ja: GUIDフィールド

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ja: サイト全体でユニークな RSS アイテムの識別子。

en: GUID is permalink
ja: GUIDがパーマリンク

en: The RSS item GUID is a permalink.
ja: RSSアイテムの GUID はパーマリンクです。

en: Add views row classes
ja: Views の行クラスを追加

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: classes views-row-1 のようなデフォルトの行クラスを出力に追加します。ビューがデフォルトで出力するマークアップの量を減らすのに使用できますが、CSS を適用するのがより難しくなるという代償を伴います。

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
ja: ストライピング（ odd/even ）、 first/last 行クラスを追加

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
ja: odd/even の CSS クラスをストライピングのために追加し、最初と最後の行に first 、 last のクラスを追加します。

en: Force using fields
ja: フィールドの使用を強制

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
ja: 行もスタイルプラグインもフィールドをサポートしていなければ、このフィールドによってそれらを有効にすることができるので、例えば groupby を使用することができます。

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
ja: このフィールドが空の結果を持つ場合に表示するテキストを提供します。HTML を含めることができます。このビューのデータを下の「結果を上書き」セクションの「置換パターン」を使って入力することもできます。

en: The revision NID of the content revision.
ja: コンテンツリビジョンのリビジョンのNID

en: Expose sort order
ja: 並び替えを外部設置

en: Short description of table
ja: テーブルの短い説明

en: Selector label
ja: ラベルセレクター

en: Use a custom %field_name
ja: カスタム %field_name を使用

en: Tracker - User
ja: トラッカー - ユーザー

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ノードが掲載されているかどうか。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: No path is set
ja: パスがセットされていません。

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
ja: Advanced Help モジュールを !href からインストールすると Views はよりよいヘルプを表示できるようになります。<a href="@hide">このメッセージは Views の設定ページで非表示にすることができます。</a>

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力

en: Detect if tar is part of the extension
ja: tar が拡張子の一部かどうかを判別する

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
ja: 前の拡張子が「.tar」かどうかを確かめ、もしそうなら追加します。そのため、拡張子は「gz」だけではなく「tar.gz」や「tar.bz2」となります。

en: Fields to be included as links.
ja: リンクとして含めるフィールド。

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ja: リンクに ”destination” パラメーターを付与することで、リンクアクションが完了した後で、ユーザーを元のビューへ戻すことができます。

en: Left field
ja: 左のフィールド

en: Right field
ja: 右のフィールド

en: Fields comparison
ja: フィールド比較

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
ja: 今日以外の日付のレンダリングに使われる日付フォーマット。

en: Operator label
ja: オペレーターのラベル

en: This will appear before your operator select field.
ja: オペレーターのセレクトフィールドの前に表示されます。

en: Reverse the counter.
ja: カウンターを反対にする。

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ja: すべての場合は空白にします。それ以外の場合は、最初に選択された用語ではなく「任意」がデフォルトになります。

en: Changed year + month
ja: 変更した年 + 月

en: Changed year
ja: 変更した年

en: Changed month
ja: 変更した月

en: Changed day
ja: 変更した日

en: Changed week
ja: 変更した週

en: Combine multiple fields together and search by them.
ja: 複数のフィールドを結合し、それらのフィールドで検索します。
