Views (for Drupal 7) (7.x-3.23) - en to fa translation catalogue (916 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: enabled
fa: فعال

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: approve
fa: موافقت

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Replies
fa: پاسخ‌ها

en: Last Post
fa: آخرین ارسال

en: Closed
fa: بسته شده

en: List
fa: فهرست

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Last comment
fa: آخرین دیدگاه

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: footer
fa: پاورقی

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: More
fa: بیشتر

en: On
fa: روشن

en: For
fa: برای

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Block title
fa: عنوان بلوک

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Version
fa: نسخه

en: view
fa: مشاهده

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Block settings
fa: تنظیمات بلوک

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Center
fa: وسط

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: Depth
fa: عمق

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Description field
fa: فیلد توضیحات

en: settings
fa: تنظیمات

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: header
fa: سر صفحه

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Open
fa: باز

en: Core
fa: هسته

en: Add new
fa: افزودن جدید

en: Views
fa: نماها

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Display
fa: نمایش

en: Menu
fa: منو

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: ID
fa: شناسه

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Attachment
fa: پیوست

en: Picture
fa: تصویر

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Promoted
fa: ارتقا یافته

en: User
fa: کاربر

en: Continue
fa: ادامه

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Node
fa: محتوا

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Separator
fa: جداکننده

en: Exclude
fa: استثنا

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: term
fa: واژه

en: All
fa: همه

en: Access log
fa: ثبت وقایع دسترسی

en: Active
fa: فعال

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Override title
fa: بازنویسی عنوان

en: Display links
fa: نمایش پیوندها

en: Page
fa: صفحه

en: Taxonomy terms
fa: واژه‌های طبقه‌بندی

en: Module
fa: ماژول

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: Aggregator category
fa: گروه گردآورنده

en: Aggregator feed
fa: خوراک گردآورنده

en: Aggregator item
fa: آیتم گردآورنده

en: Custom
fa: سفارشی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Signature
fa: امضا

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Log message
fa: گزارش

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Term name
fa: نام واژه

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Widget type
fa: نوع

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Normal
fa: عادی

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: %time ago
fa: %time قبل

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Sortable
fa: قابل مرتب‌سازی

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Month
fa: ماه

en: System
fa: سیستم

en: Current
fa: جاری

en: Desc
fa: نزولی

en: OR
fa: یا

en: node
fa: محتوا

en: Recent posts
fa: ارسال‌های اخیر

en: Recent posts for %1
fa: ارسال‌های اخیر %1

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: Other
fa: ساير

en: Align
fa: تراز

en: Basic
fa: پایه

en: List type
fa: نوع فهرست

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Case
fa: مورد

en: Users
fa: کاربران

en: Referrer
fa: ارجاع دهنده

en: Both
fa: هردو

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Edit view
fa: ویرایش نما

en: Administer views
fa: مدیریت نماها

en: Existing Views
fa: نماهای موجود

en: Default Views
fa: نماهای پیش‌فرض

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Normal menu item
fa: آیتم منوی معمولی

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Filters
fa: فیلترها

en: Optional
fa: اختیاری

en: Exposed Filters
fa: فیلترهای نمایش داده شده

en: Order
fa: سفارش

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fa: نام نما تنها می‌تواند شامل حروف انگلیسی، اعداد، و زیرخط باشد.

en: Views UI
fa: رابط کاربری نماها

en: Recent comments
fa: دیدگاه‌های اخیر

en: Random
fa: تصادفی

en: Uncategorized
fa: دسته‌ بندی نشده

en: Position
fa: موقعیت

en: Last checked
fa: آخرین بررسی

en: CSS classes
fa: کلاس های CSS

en: Profile
fa: نمایه

en: Term description
fa: شرح واژه

en: fields
fa: فیلدها

en: Operation
fa: عملکرد

en: reply
fa: پاسخ

en: Tracker
fa: پیگیری کننده

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: with comments
fa: با دیدگاه‌ها

en: without comments
fa: بدون دیدگاه‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Full
fa: کامل

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Hidden
fa: پنهان

en: Approved
fa: تایید شده

en: Show
fa: نمایش

en: Other queries
fa: سایر پرس و جوها

en: Link to content
fa: پیوند به محتوا

en: Timer
fa: زمان‌سنج

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: Full text
fa: تمام متن

en: Feed settings
fa: تنظیمات خوراک

en: Source
fa: منبع

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Display name
fa: نمایش نام

en: Query
fa: پرس و جو

en: Block name
fa: نام بلوک

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Alignment
fa: تراز

en: Link label
fa: برچسب پیوند

en: author
fa: نویسنده

en: AND
fa: و

en: views
fa: نماها

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: or
fa: یا

en: Parent term
fa: واژه والد

en: revert
fa: بازگشت

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: Reversed
fa: معکوس

en: Reverse
fa: معکوس

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Unformatted
fa: قالب‌بندی نشده

en: RSS Feed
fa: خوراک RSS

en: New comments
fa: دیدگاه‌های جدید

en: Relationships
fa: روابط

en: Relationship
fa: رابطه

en: relationships
fa: روابط

en: Oldest first
fa: قدیمی‌ترین ابتدا

en: Sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Base path
fa: مسیر پایه

en: Parent menu item
fa: آیتم منوی والد

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Sticky
fa: ماندگار

en: Ok
fa: تایید

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که می‌خواهید جستجو گردد را وارد نمایید.

en: Information
fa: اطلاعات

en: PHP Code
fa: کد PHP

en: Translation
fa: ترجمه

en: Translation status
fa: وضعیت ترجمه

en: @min and @max
fa: @min و @max

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: Text area
fa: ناحیه متن

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Decimal
fa: اعشار

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: Exceptions
fa: استثناها

en: Permission
fa: مجوز

en: Grid
fa: شبکه

en: ,
fa: ،

en: Global
fa: سراسری

en: Image gallery
fa: گالری عکس

en: @user's picture
fa: تصویر @user

en: Title text
fa: متن عنوان

en: Distinct
fa: مجزا

en: Extension
fa: پسوند

en: Space
fa: فاصله

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: Provided by
fa: مهیا شده توسط

en: Aggregate
fa: انبوه

en: <Any>
fa: <هر>

en: Rearrange
fa: بازآرایی

en: empty
fa: خالی

en: All types
fa: تمام انواع

en: Aggregator
fa: گردآورنده

en: Attach to
fa: پیوست به

en: Context
fa: زمینه

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Identifier
fa: شناسه

en: Taxonomy vocabulary
fa: واژگان طبقه‌بندی

en: Remove this item
fa: حذف این آیتم

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Use pager
fa: استفاده از صفحه بند

en: Items to display
fa: آیتم‌ها برای نمایش

en: Offset
fa: جابجایی

en: More link
fa: پیوند بیشتر

en: More link text
fa: متن پیوند بیشتر

en: Book parent
fa: والد کتاب

en: contains
fa: شامل

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Data
fa: داده

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: No name
fa: بدون نام

en: Default order
fa: ترتیب پیش‌فرض

en: Or
fa: یا

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: About
fa: درباره

en: Column
fa: ستون

en: Default sort
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض

en: sort by @s
fa: مرتب‌سازی براساس @s

en: and
fa: و

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Not promoted
fa: ارتقا نیافته

en: Not sticky
fa: غیر ماندگار

en: Parent comment
fa: دیدگاه والد

en: The parent comment.
fa: دیدگاه والد.

en: Author's website
fa: وب‌سایت نویسنده

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fa: نمایش عمق دیدگاه در صورتی که که دنباله‌دار باشد.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fa: مرتب کردن بر اساس پیویستگی به والد. در این حالت دیدگاه‌های فرزند با والد ها در کنار هم قرار دارند.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای پاسخ به دیدگاه.

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Link this field to its user or an author's homepage
fa: لینک دادن این فیلد به کاربر آن یا آدرس سایت ارسال کننده

en: field
fa: فیلد

en: nodes
fa: گره ها

en: Week @week
fa: هفته @week

en: Target
fa: مقصد

en: starting from @count
fa: شروع از @count

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Title only
fa: فقط عنوان

en: Validator
fa: اعتبارسنج

en: Debugging
fa: اشکال‌زدایی

en: Display format
fa: قالب‌بندی نمایش

en: The date the node was last updated.
fa: تاریخ آخرین به روزرسانی گره.

en: Category ID
fa: شناسه دسته

en: Invalid display id @display
fa: شناسه نمایشگر نامعتبر @display

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: The cache has been cleared.
fa: حافظه موقت تخلیه شد.

en: translate
fa: ترجمه

en: No link
fa: بدون پیوند

en: Is not one of
fa: نیست یکی از

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Is one of
fa: یکی از

en: Expression
fa: عبارت

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای رشته‌ی مجوز تعیین شده اعطا می‌شود.

en: Comma
fa: کاما

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Comments are responses to node content.
fa: دیدگاه‌ها پاسخی به محتوای گره هستند.

en: Users who have created accounts on your site.
fa: کاربرانی که در سایت شما حساب ایجاد کرده‌اند.

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Do not cache
fa: عدم استفاده از حافظه موقت

en: Link this field to its user
fa: این فیلد را به کاربر خودش پیوند بده

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fa: بازنویسی مقدار برای نمایش به کاربران ناشناس

en: Text to display for anonymous users
fa: متن نمایشی برای کاربران مهمان

en: Use default RSS settings
fa: استفاده از تنظیمات پیش فرض RSS

en: Title plus teaser
fa: عنوان بعلاوه خلاصه

en: Front page feed
fa: خوراک صفحه اصلی

en: No role
fa: بدون نقش

en: The size of the file.
fa: اندازه فایل.

en: Link this field
fa: پیوند نمودن این فیلد

en: Filter the view to the currently logged in user.
fa: فیلتر نمودن نما به کاربر وارد شده فعلی.

en: Localization
fa: بومی سازی

en: Cache once for everything (global)
fa: یک حافظه موقت برای همه چیز (سراسری)

en: Has Avatar
fa: آواتار دارد

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Sum
fa: مجموع

en: sorted by
fa: دسته‌بندی بر اساس

en: Remove group
fa: حذف گروه

en: No fields available.
fa: هیچ فیلدی در دسترس نیست.

en: Numeric
fa: عددی

en: Custom URL
fa: آدرس URL سفارشی

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: Add comment link
fa: پیوند افزودن دیدگاه

en: Skipping broken view @view
fa: در نظر نگرفتن نمای شکسته @view

en: Ajax callback for view loading.
fa: درخواست از آجاکس برای بارگذاری دید.

en: Create customized lists and queries from your database.
fa: ایجاد فهرست‌ها و جستجوهای سفارشی از پایگاه داده شما.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fa: رابط مدیریتی نماها. بدون این ماژول نمی‌توانید نماهای خود را ایجاد یا ویرایش کنید.

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Current node's creation time
fa: تاریخ ایجاد گره جاری

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم‌های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Glossary mode
fa: حالت واژه‌نامه

en: Upper case
fa: حروف بزرگ

en: Lower case
fa: حروف کوچک

en: Link path
fa: آدرس پیوند

en: Prefix text
fa: متن پیشوند

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fa: یک متن برای نمایش قبل از این پیوند. شما می‌توانید HTML نیز وارد کنید.

en: Suffix text
fa: متن پسوند

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fa: متنی برای نمایش بعد از این لینک. می‌توانید از HTML استفاده کنید.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fa: <p>شما بایستی پیش از استفاده از این فیلد، تعدادی فیلد دیگر اضافه نمایید. این فیلدها اگر مایل باشید، به صورت <em>حذف از نمایش</em> نشان‌گذاری می‌شوند. دقت کنید که به علت ترتیب آماده‌سازی، نمی‌توانید از فیلدهایی که پس از این فیلد می‌آیند استفاده کنید؛ اگر به فیلدی نیاز دارید که در اینجا لیست نشده است، فیلدهای خود را جابه‌جا کنید.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fa: محدود کردن حداکثر طول این فیلد

en: Add an ellipsis
fa: افزودن سه‌نقطه

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fa: اگر تیک خورده باشد، در صورت برش، یک علامت «...» به متن افزوده می‌شود.

en: Strip HTML tags
fa: حذف کردن تگ‌های HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fa: اگر تیک خورده باشد، همه‌ی تگ‌های HTML حذف خواهند شد.

en: Field can contain HTML
fa: فیلد می‌تواند حاوی HTML باشد

en: File size display
fa: نمایش حجم فایل

en: Formatted (in KB or MB)
fa: قالب‌بندی شده (به KB یا MB)

en: Raw bytes
fa: بایت‌ خام

en: If checked, the number will be rounded.
fa: اگر انتخاب شده باشد، عددها رند می‌شوند.

en: Display as link
fa: نمایش به صورت پیوند

en: When checked, the operator will be exposed to the user
fa: اگر انتخاب شود، عملگر (Operator) به کاربر نمایش داده میشود

en: Operator identifier
fa: شناسه عملگر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این عملگر بعد از علامت ? در URL می آید.

en: Filter identifier
fa: شناسه فیلتر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این فیلتر بعد از علامت ? در URL می آید. نباید خالی باشد.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fa: این فیلتر نمایش داده شده اختیاری است و گزینه های اضافی برای اینکه امکان تنظیم نشدن به آن داده شود وجود خواهد داشت.

en: Remember
fa: به خاطر بسپار

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fa: آخرین تنظیمات انجام شده توسط کاربر بر روی این فیلتر را به خاطر بسپار.

en: - Any -
fa: - هر -

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: not in
fa: نه در

en: Is all of
fa: همه است

en: Is none of
fa: هیچکدام نیست

en: <
fa: >

en: Is between
fa: بین

en: between
fa: بین

en: Is not between
fa: در این بین نیست

en: Min
fa: حداقل

en: And max
fa: و حداکثر

en: And
fa: و

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: asc
fa: صعودی

en: desc
fa: نزولی

en: Displays
fa: نمایش ها

en: This display has no path.
fa: این نمایش مسیری ندارد

en: @time ms
fa: @time میلی ثانیه

en: Query execute time
fa: مدت زمان اجرای پرس و جو

en: No query was run
fa: هیچ پرس و جویی انجام نشد

en: View name
fa: نام نما

en: View description
fa: شرح نما

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fa: این شرح در بخش رابط کاربری مدیریت نماها نمایش داده میشود، و مشخص مینماید که نما قرار است به چه کاری بیاید.

en: View tag
fa: برچسب (تگ) نما

en: The view has been deleted.
fa: نمای مورد نظر حذف گردید.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید قفل نمای %name را باز کنید؟

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fa: با شکستن این قفل، همه تغییرات ذخیره نشده ای که توسط !user اعمال شده اند از دست خواهند رفت!

en: Break lock
fa: شکستن قفل

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fa: قفل شکسته شد و اکنون شما میتوانید این نما را ویرایش نمایید.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fa: نام قابل استفاده این نما را در صورتی که با نام مبدأ نما متفاوت است وارد نمایید. اگر میخواهید از نام خود نما استفاده کنید این فیلد را خالی رها کنید.

en: Paste view code here
fa: کد نما را اینجا Paste نمایید

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fa: نمای دیگری با این نام قبلا ایجاد شده است. لطفا نام دیگری انتخاب نمایید

en: Click on an item to edit that item's details.
fa: برای ویرایش جزئیات هر آیتم روی آن کلیک کنید.

en: Invalid
fa: نامعتبر

en: Change settings for this style
fa: تغییر تنظیمات این قالب (Style) نمایش.

en: Configure @type
fa: پیکربندی @type

en: Rearrange @type
fa: بازچیدن @type

en: Clear Views' cache
fa: پاک کردن حافظه موقت نماها

en: Add Views signature to all SQL queries
fa: افزودن امضای نماها به همه درخواست‌های SQL

en: Disable views data caching
fa: غیرفعال‌سازی ذخیره‌سازی داده نماها

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fa: ماژول نماها برای افزایش کارایی، داده‌های جداول، ماژولها و نماهای موجود را در حافظه موقت ذخیره مینماید. با علامت زدن این باکس، ماجول نماها از ذخیره‌سازی این داده‌ها در حافظه موقت صرف‌نظر می‌کند و همواره این داده‌ها را در هنگام نیاز بازسازی می‌کند. این میتواند اثر منفی چشمگیری بر کارایی سایت داشته باشد.

en: Show other queries run during render during live preview
fa: نمایش اجرای queryها در هنگام render شدن پیش نمایش زنده

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fa: Drupal این قابلیت را دارد که تعداد زیادی query را در هنگام render شدن یک نما اجرا نماید. انتخاب این گزینه باعث میگردد که هر query که در هنگام render شدن پیش نمایش اجرا میگردد نمایش داده شود.

en: Reduce duplicates
fa: کاهش تکرارها

en: Default settings for this view.
fa: تنظیمات پیش‌فرض برای این نما.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fa: نمایش نما بصورت یک صفحه، با آدرس و پیوندهای منو.

en: Display the view as a block.
fa: نمایش نما به صورت یک بلوک

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fa: پیوست ها اضافه شده به دیگر نمایش ها برای دستیابی به نماهای چندگانه د ر همان نما

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fa: نمایش نما به صورت یک خوراک، مانند خوراک RSS.

en: Displays rows one after another.
fa: ردیف‌ها را یکی پس از دیگری نمایش می‌دهد.

en: Displays rows as an HTML list.
fa: ردیف‌ها را بصورت یک لیست HTML نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a grid.
fa: ردیف‌ها را در یک شبکه نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a table.
fa: ردیف‌ها را در یک جدول نمایش می‌دهد

en: Displays the default summary as a list.
fa: خلاصه پیش‌فرض را به صورت یک فهرست نشان می‌دهد.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fa: نمایش خلاصه بدون قالب ، با گزینه های یکی پس از دیگری و یا خطی

en: Generates an RSS feed from a view.
fa: یک خوراک RSS از یک نما ایجاد می‌کند.

en: Displays the fields with an optional template.
fa: نمایش دادن فیلدها با قالب بندی دلخواه

en: Will be available to all users.
fa: برای تمام کاربران در دسترس خواهد بود.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای هر یک از نقش‌های تعیین شده اعطا می‌شود.

en: No caching of Views data.
fa: هیچ کشی از اطلاعات نما وجود ندارد

en: Time-based
fa: زمان محلی پیش‌فرض

en: Simple time-based caching of data.
fa: کش ساده اطلاعات بر اساس زمان

en: sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fa: آیتم‌های گردآورنده از طریق هوراک های RSS و Atom وارد می‌شوند.

en: The title of the aggregator item.
fa: عنوان آیتم گردآورنده

en: The link to the original source URL of the item.
fa: پیوند به نشانی منبع اولیه آیتم.

en: The author of the original imported item.
fa: نویسنده آیتم اصلی وارد شده

en: The actual content of the imported item.
fa: محتوای واقعی آیتم وارد شده

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fa: تاریخی که آیتم اصلی خوراک ارسال شده است ... (در بعضی خوراک‌ها، این تاریخ زمانی که وارد شده است است.)

en: Feed ID
fa: شناسه خوراک

en: The unique ID of the aggregator feed.
fa: شناسه منحصر به فرد برای خوراک گردآورنده

en: The title of the aggregator feed.
fa: عنوان گردآورنده خوراک

en: The link to the source URL of the feed.
fa: پیوند به آدرس منبع خوراک.

en: The date the feed was last checked for new content.
fa: تاریخی که خوراک برای آخرین بار جهت محتوای جدید بررسی شده است.

en: The description of the aggregator feed.
fa: توضیحات گردآورنده خوراک

en: The unique ID of the aggregator category.
fa: شناسه منحصر به فرد گروه گردآورنده

en: The title of the aggregator category.
fa: عنوان گروه گردآورنده

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fa: نمایش آیتم گرداورنده با استفاده از داده سورس اصلی

en: The title of the comment.
fa: عنوان دیدگاه.

en: The comment ID of the field
fa: شناسه دیدگاه مربوط به فیلد

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fa: نام نویسنده دیدگاه. می‌تواند به عنوان پیوند به صفحه اصلی نویسنده استفاده شود.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fa: آدرس وب سایت نویسنده دیدگاه که می‌تواند به‌صورت لینک نمایش داده شود. در صورتی که کاربر عضو باشد، خالی خواهد بود.

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Provide a simple link to view the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده دیدگاه.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش دیدگاه.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف دیدگاه.

en: The Comment ID of the parent comment.
fa: شناسه دیدگاهی که والد دیدگاه است

en: Date and time of when the last comment was posted.
fa: تاریخ و زمانی که آخرین دیدگاه ارسال شده است

en: The name of the author of the last posted comment.
fa: نام نویسنده اخرین دیدگاه ارسال شده

en: Comment count
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: The number of comments a node has.
fa: تعداد دیدگاه‌هایی که یک محتوا دارد.

en: The number of new comments on the node.
fa: تعداد دیدگاه‌ها جدید بر روی محتوا

en: Comment status
fa: وضعیت دیدگاه

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fa: تنها گره‌هایی را نمایش می‌دهد که کاربر آن را ارسال کرده باشد، یا بر روی گره دیدگاهی ارسال کرده باشد.

en: Display the comment with standard comment view.
fa: نمایش دیدگاه با نمای استاندارد دیدگاه.

en: Display the comment as RSS.
fa: نمایش دیدگاه به عنوان RSS.

en: Link to contact page
fa: پیوند به صفحه تماس

en: Provide a simple link to the user contact page.
fa: ارائه یک پیوند ساده به صفحه تماس کاربر.

en: Locale source
fa: منبع بومی‌سازی

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fa: یک رشته منبع برای ترجمه ، به انگلیسی یا زبان پیش فرض وب سایت

en: The ID of the source string.
fa: شناسه رشته منبع

en: A description of the location or context of the string.
fa: توضیحی درباره موقعیت یا زمینه یک رشته.

en: The group the translation is in.
fa: گروهی که ترجمه در آن است.

en: The full original string.
fa: رشته‌ی کامل اولیه.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fa: نسخه هسته دروپال که رشته متعلق به آن است.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ترجمه‌ها.

en: Locale target
fa: مقصد بومی‌سازی

en: The full translation string.
fa: رشته ترجمه کامل

en: The language this translation is in.
fa: زبانی که ترجمه در آن است.

en: The ID of the parent translation.
fa: شناسه ترجمه والد

en: Whether or not the node is published.
fa: آیا گره منتشر شده است یا خیر.

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Filter by access.
fa: فیلتر بر اساس دسترسی.

en: Has new content
fa: محتوای جدید دارد

en: Poll
fa: نظرخواهی

en: Other nodes that are linked from the node.
fa: گره‌های دیگری که از گره به آنها پیوند وجود دارد.

en: Other nodes that link to the node.
fa: گره‌های دیگری که به گره پیوند دارند.

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: The terms to search for.
fa: عباراتی که جستجو برای آنها انجام می‌شود.

en: Total views
fa: کل بازدیدها

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Stores site access information.
fa: اطلاعات دسترسی به سایت را ذخیره می‌نماید.

en: Title of page visited.
fa: عنوان صفحه بازدید شده

en: Referrer URI.
fa: آدرس ارجاع دهنده

en: The user who visited the site.
fa: کاربری که از سایت بازدید کرده است

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fa: مدت زمان بارگذاری (Load) صفحه برحسب میلی ثانیه.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fa: فایل هایی که توسط دروپال و ماژول‌های مختلف نگه‌داری می‌شوند.

en: The ID of the file.
fa: شناسه فایل

en: The name of the file.
fa: نام فایل.

en: The path of the file.
fa: مسیر فایل.

en: The status of the file.
fa: وضعیت فایل.

en: The date the file was uploaded.
fa: تاریخی که فایل بارگذاری شده است.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fa: فیلتر نتایج "Taxonomy: Term" به یک واژگان خاص.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fa: نمایش همه واژه‌های طبقه‌بندی مرتبط با یک محتوا از واژگان‌های تعیین شده.

en: The parent term of the term.
fa: واژه‌ی والد این واژه

en: Node translation
fa: ترجمه گره

en: Translation set node ID
fa: شناسه گره مجموعه ترجمه

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fa: شناسه مجموعه ترجمه‌ای که محتوا به آن تعلق دارد.

en: Source translation
fa: ترجمه منبع

en: The source that this content was translated from.
fa: منبعی که این محتوا از آن ترجمه شده است.

en: Versions of content in different languages.
fa: نسخه‌های محتوا در زبان‌های مختلف

en: Child translation
fa: ترجمه فرزند

en: Outdated
fa: قدیمی

en: The user ID
fa: شناسه کاربر

en: The user or author name.
fa: نام کاربر یا نویسنده.

en: Language of the user
fa: زبان کاربر

en: The date the user was created.
fa: تاریخی که حساب کاربر ایجاد شده است

en: The user's last access date.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر.

en: The user's last login date.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر.

en: The user's signature.
fa: امضای کاربر.

en: Provide a simple link to edit the user.
fa: فراهم کردن یک پیوند ساده برای ویرایش کاربر.

en: Roles that a user belongs to.
fa: نقش‌هایی که یک کاربر به آنها تعلق دارد.

en: User ID from URL
fa: شناسه کاربر از آدرس

en: Null
fa: تهی

en: Provide custom text or link.
fa: ارائه متن یا پیوند سفارشی.

en: Displays the actual position of the view result
fa: نمایش محل حقیقی نتیجه نما

en: Link this field to its comment
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه آن

en: Link this field to new comments
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه های جدید

en: contact
fa: تماس

en: Contact %user
fa: تماس با %user

en: Unknown group
fa: گروه ناشناخته

en: Unknown language
fa: زبان ناشناخته

en: Default site language
fa: زبان پیش‌فرض سایت

en: Current installed version
fa: نسخه نصب شده فعلی

en: Show None
fa: نمایش هیچ کدام

en: Display score
fa: نمایش رتبه

en: Link this field to download the file
fa: لینک دادن این فیلد به دانلود فایل

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب واژه‌ها از واژگان @voc

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fa: اگر تمایل به اعتبارسنجی برای واژگان‌های خاصی را دارید، آنها را انتخاب نمایید؛ اگر هیچکدام انتخاب نشده باشد، تمام واژه‌ها تایید می‌شود.

en: Term IDs separated by , or +
fa: شناسه واژه‌ها، جدا شده با , یا +

en: Usernames
fa: نام‌های کاربری

en: Enter a comma separated list of user names.
fa: فهرستی که با کاما جدا شده از نام کاربران را وارد کنید

en: Unrestricted
fa: بدون محدودیت

en: No role(s) selected
fa: هیچ نقشی انتخاب نشده است

en: Multiple roles
fa: نقش‌های متعدد

en: Query results
fa: نتایج پرس و جو

en: Mini
fa: کوچک

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Specify caching type for this display.
fa: تعیین نوع ذخیره‌سازی موقت این نمایشگر.

en: Exposed form in block
fa: فرم آشکار در بلوک

en: Get information on how to theme this display
fa: دریافت اطلاعاتی درباره روش پوسته‌گذاری این نمایش

en: The title of this view
fa: عنوان این نما

en: Access restrictions
fa: محدودیت‌های دسترسی

en: Field @field (ID: @id)
fa: فیلد @field (شناسه: @id)

en: Change theme
fa: تغییر پوسته

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fa: <strong>مهم!</strong> هنگام افزودن، حذف، یا تغییر نام فایل‌های قالب، لازم است برای آگاه نمودن دروپال از تغییرات، دستور اسکن دوباره فایل‌های سیستم خود را بدهید. با کلیک بر روی این کلید، شما مخزن پوسته‌های دروپال خود را تخلیه کنید و در نتیجه فرآیند اسکن دوباره را فعال نمایید. قالب‌های مشخص شده‌ی بالا بعد از آن وضعیت جدید سیستم شما را نشان خواهند داد.

en: Theming information (display)
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری (نمایشگر)

en: Back to !info.
fa: بازگشت به !info.

en: theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: This display has no theming information
fa: این نمایشگر دارای هیچ اطلاعات پوسته‌گذاری نیست.

en: This is the default theme template used for this display.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته برای این نمایشگر است.

en: This is an alternative template for this display.
fa: این یک قالب جایگزین برای این نمایشگر است.

en: This is the default theme template used for this style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای این استایل است.

en: This is the default theme template used for this row style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای استایل این سطر است.

en: Put the exposed form in a block
fa: فرم آشکار در بلوک قرار بگیرد

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Block caching type
fa: نوع حافظه نهان بلوک

en: Using the site name
fa: استفاده از نام سایت

en: Use the site name for the title
fa: استفاده از نام سایت برای عنوان

en: No menu
fa: بدون منو

en: Normal: @title
fa: معمولی: @title

en: Change settings for the parent menu
fa: تغییر تنظیمات برای منوی والد

en: Menu item entry
fa: ورودی آیتم‌های منو

en: No menu entry
fa: بدون ورودی منو

en: Normal menu entry
fa: ورودی پیش فرض منو

en: Already exists
fa: قبلا استفاده شده است

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fa: "$arg" دیگر پشتیبانی نمی‌شود. به جای آن از % استفاده کنید.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fa: نمی‌توان از "%" برای اولین بخش مسیر استفاده کرد.

en: Title is required for this menu type.
fa: عنوان برای این نوع منو اجباری است.

en: Inline fields
fa: فیلد های خطی

en: RSS description
fa: توضیحات RSS

en: Display record count with link
fa: نمایش تعداد رکوردها همراه با پیوند

en: @current of @max
fa: @current از @max

en: - All -
fa: - همه -

en: Filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Popular content
fa: محتوای محبوب

en: Content translation
fa: ترجمه محتوا

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: (start from last values)
fa: (شروع از آخرین مقدار)

en: Gallery page
fa: صفحه گالری

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fa: مقصد پیوند، مانند _blank، _parent، یا نام یک iframe. این فیلد به ندرت استفاده می‌شود.

en: @argument title
fa: عنوان @argument

en: Count the number 0 as empty
fa: حساب کردن عدد 0 به عنوان خالی

en: Hide if empty
fa: محفی کردن در صورت خالی بودن

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: The view %name has been saved.
fa: نمای %name ذخیره شد.

en: Jump menu
fa: منوی پرش

en: Hostname of user that posted the comment.
fa: نام هاست کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است.

en: The taxonomy term ID for the term.
fa: شناسه‌ی واژه taxonomy برای واژه.

en: The taxonomy term name for the term.
fa: نام واژه taxonomy برای واژه.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fa: نام واژگانی که دسته به آن تعلق دارد.

en: The name of the role.
fa: نام نقش

en: The role ID of the role.
fa: شناسه نقش

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Length is shorter than
fa: طول کمتر است از

en: shorter than
fa: کمتر از

en: Length is longer than
fa: طول بیشتر است از

en: Exposed form
fa: فرم آشکار

en: Cancel account
fa: لغو حساب

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fa[0]: شما باید حداقل یک کلید واژه با 1 حرف یا بیشتر وارد کنید.
fa[1]: شما باید حداقل یک کلید واژه با @count حرف یا بیشتر وارد کنید.

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fa: عنوان این منطقه که فقط در بخش‌های مدیریتی نمایش داده خواهد شد.

en: Remove this display
fa: حذف این نمایش

en: Remove group @group
fa: حذف گروه @group

en: Default group
fa: گروه پیش فرض

en: Group @group
fa: گروه @group

en: Ungroupable filters
fa: فیلترهای غیرقابل گروه بندی

en: Basic exposed form
fa: فرم آشکار ساده

en: Input required
fa: نیازمند ورودی است

en: Display all items
fa: نمایش تمامی آیتم‌ها

en: Display all items that this view might find
fa: نمایش تمامی اقلامی که این نمایه می‌تواند پیدا کند

en: Display a specified number of items
fa: نمایش تعداد مشخصی از آیتم‌ها

en: Display a limited number items that this view might find.
fa: نمایش تعداد محدودی از آیتم‌هایی که این نما می‌تواند پیدا کند.

en: Paged output, full pager
fa: خروجی صفحه بندی شده، کامل صفحه بندی شده

en: Paged output, full Drupal style
fa: خروجی صفحه بندی شده، استایل دروپال کامل

en: Paged output, mini pager
fa: خروجی صفحه بندی شده، صفحه بندی کوچک

en: Exposed form style
fa: سبک فرم آشکار

en: Exposed Form
fa: فرم آشکار

en: Exposed form options
fa: گزینه‌های فرم آشکار

en: Authentication module
fa: ماژول تعیین هویت

en: In database
fa: در پایگاه داده

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: Translate link
fa: پیوند ترجمه

en: Provide a simple link to translate the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ترجمه گره.

en: Authentication name
fa: تایید نام

en: Attachment before
fa: پیوست قبل از

en: Attachment after
fa: پیوست بعد از

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fa: اداره کننده‌ی @handler سعی کرد فیلد اضافی @identifier را اضافه کند اما جدول @table نتوانست افزوده شود!

en: - Use default -
fa: -استفاده از پیش فرض-

en: Unknown content type
fa: نوع محتوای ناشناخته

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Fixed value
fa: مقدار ثابت

en: Asc
fa: صعودی

en: Access the views administration pages.
fa: دسترسی به نمای صفحات مدیریت

en: Bypass access control when accessing views.
fa: عدم کنترل دسترسی هنگام دسترسی به نماها.

en: Add new view
fa: افزودن نمای جدید

en: - Basic validation -
fa: - اعتبارسنجی پایه -

en: HTML element
fa: عنصر HTML

en: Label HTML element
fa: عنصر HTML برچسب

en: Preserve certain tags
fa: حفظ برچسب‌های خاص

en: Translation method
fa: روش ترجمه

en: Do not pass admin strings for translation.
fa: عبارت‌های مدیریتی را برای ترجمه ارسال نکنید.

en: Date and time of when the comment was created.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه ایجاد شده است.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه برای آخرین بار به‌روز‌رسانی شده است.

en: Display the last comment of a node
fa: نمایش آخرین دیدگاه یک گره

en: The extension of the file.
fa: پسوند فایل

en: File Usage
fa: استفاده از فایل

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fa: یک فایل مرتبط با این گره، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای آن گره است.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fa: یک کاربر مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fa: یک فایل مرتبط با این کاربر، معمولا به خاطر اینکه این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fa: یک دیدگاه مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه است.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fa: یک فایل مرتبط با این دیدگاه، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه قرار دارد.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fa: یک اصطلاح طبقه‌بندی مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای اصطلاح طبقه‌بندی قرار دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fa: فایلی که با این اصطلاح طبقه بندی در ارتباط است ، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلد های آن طبقه بندی وجود دارد

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: یک واژگان طبقه‌بندی که با این فایل در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی وجود دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: فایلی که با این واژگان طبقه‌بندی در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی قرار دارد.

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fa: یک عبارت ریاضی را محاسبه می‌نماید و نمایش می‌دهد.

en: Display error message
fa: نمایش پیام خطا

en: Query settings
fa: تنظیمات پرس و جو

en: Content access
fa: دسترسی محتوا

en: Machine name:
fa: نام ماشین:

en: Bypass views access control
fa: عدم کنترل دسترسی به نماها

en: No results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Edit @section
fa: ویرایش @section

en: Add view from template
fa: افزودن نما از قالب

en: Inherit contextual filters
fa: به ارث‌بری فیلترهای زمینه‌ای

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fa: اگر تیک خورده باشد، این نما همان فیلترهای زمینه‌ای را دریافت می‌کند که والد آن دریافت کرده است.

en: Exception value
fa: مقدار استثنا

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fa: اگر این مقدار دریافت شود، فیلتر در نظر گرفته نخواهد شد؛ که یعنی «همه‌ی موارد»

en: Provide title
fa: ارائه عنوان

en: Action to take if filter value does not validate
fa: عملیاتی که هنگام عدم تایید اعتبار مقدار فیلتر انجام می‌شود.

en: Display all results for the specified field
fa: نمایش همه‌ی نتایج برای فیلد مشخص شده

en: Provide default value
fa: ارائه مقدار پیش فرض

en: Show "Page not found"
fa: نمایش "صفحه پیدا نشد"

en: Display a summary
fa: نمایش یک خلاصه

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض

[ctx: Sort order]
en: Date
fa: تاریخ

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fa: در صورتی که انتخاب شود کاربران می‌توانند مقادیر چندتایی به شکل 1+2+3 (برای "یا") یا 1,2,3 (برای "و") وارد کنند.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fa: هنگام چاپ مسیرهای url، چگونه کوچکی و بزرگی حروف مقدار فیلتر تغییر کند. از آن مگر در زمان استفاده از Postgres استفاده نکنید از آنجا که از مقایسه‌ی حساس به بزرگی و کوچکی حروف استفاده می‌کند.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fa: المان HTML برای قرار دادن به دور این فیلد را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: Create a CSS class
fa: ایجاد کلاس CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fa: عنصر HTML برای قرار دادن به دور این برچسب را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: External server URL
fa: آدرس سرور خارجی

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fa: برای محدود کردن حداکثر طول فیلد، این گزینه را قعال کنید.

en: No results text
fa: متن نبود نتیجه

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fa: برای نمایش «متن نبود نتیجه» در صورتی که فیلد حاوی عدد 0 است آن را فعال کنید.

en: Save & exit
fa: ذخیره و خروج

en: Continue & edit
fa: ادامه و ویرایش

en: edit view name/description
fa: ویرایش نام/توضیحات نما

en: export view
fa: صدور نما

en: delete view
fa: حذف نما

en: @display_title details
fa: جزییات @display_title

en: Auto preview
fa: پیش نمایش خودکار

en: Apply and continue
fa: اعمال و ادامه

en: All displays
fa: همه‌ی نمایش‌ها

en: Above the preview
fa: بالای پیش‌نمایش

en: Below the preview
fa: زیر پیش‌نمایش

en: Show the SQL query
fa: نمایش پرس و جوی SQL

en: Master
fa: مدیر

en: Unformatted list
fa: فهرست قالب‌بندی نشده

en: HTML list
fa: لیست HTML

en: Contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: Contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Filter criterion
fa: معیار فیلتر

en: filter criterion
fa: مقیاس فیلتر

en: no results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fa: فیلتر محتوای منتشر نشده در صورتیکه کاربر جاری نتواند آن را مشاهده کند

en: All nodes where a certain user has a revision
fa: همه محتواهایی که یک کاربر خاص در آن نسخه دارد.

en: Content revision
fa: بازنویسی محتوا

en: Content revision is a history of changes to content.
fa: نسخه محتوا یک تاریخچه از تغییرات روی محتوا است.

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک نسخه محتوا.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fa: فیلتر برای محتوا براساس دسترسی نما.<strong>اگر از گره به عنوان جدول پایه استفاده می کنید، نیازی به این نیست.</strong>

en: Display the content with standard node view.
fa: نمایش محتوا با نمای استاندارد گره.

en: Content ID from URL
fa: شناسه محتوا از  URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fa: محتوای مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که فایل در یکی از فیلدهای محتواست.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fa: محتوایی که یا ترجمه نشده است یا نسخه اصلی یه مجموعه ترجمه است

en: Content that is a translation of a source translation.
fa: محتوایی که ترجمه از یک منبع ترجمه است

en: Content authored
fa: نویسنده محتوا

en: Multiple field settings
fa: تنظیمات فیلد چندگانه

en: Display all values in the same row
fa: نمایش همه‌ی مقادیر در یک سطر

en: Native language
fa: زبان محلی

en: Display comments
fa: نمایش دیدگاه‌ها

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این نما انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The view has been reverted.
fa: این نما به وضعیت قبلی برگشته است.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fa: این عملکرد نما را برای همیشه از پایگاه داده شما حذف می‌کند.

en: Create a page
fa: ساخت صفحه

en: Create a menu link
fa: ایجاد یک پیوند منو

en: Create a block
fa: ایجاد بلوک

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fa: با پیوندها (به کاربران اجازه می‌دهد به دیدگاه‌ها پاسخ دهند و ...)

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fa: با پیوندها (به کاربران اجازه‌ی افزودن دیدگاه‌ها و... را می‌دهد.)

en: Should comments be displayed below each node
fa: آیا دیدگاه‌ها باید زیر هر محتوا نمایش داده شوند.

en: Hide view
fa: پنهان کردن نما

en: @group (historical data)
fa: @group (اطلاعات تاریخی)

en: Unsorted
fa: مرتب نشده

en: Allow multiple filter values to work together
fa: اجازه‌ی فعالیت چندین فیلتر به صورت همزمان

en: Customize field HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML فیلد

en: Customize label HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML برچسب

en: Customize field and label wrapper HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML قرارگرفته به دور فیلد و برچسب

en: Remove whitespace
fa: حذف فضای خالی

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fa: در صورتی که انتخاب شود، همه‌‌ی فضاهای خالی در ابتدا و انتهای خروجی حذف خواهد شد.

en: Hide rewriting if empty
fa: محفی کردن بازنویسی در صورت خالی بودن

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fa: عدم نمایش محتوای بازنویسی شده در صورتی که فیلد خالی است.

en: Thousands marker
fa: نشانگر هزارگان

en: This display is disabled.
fa: این نمایش غیرفعال است.

en: Select the aggregation function to use on this field.
fa: تابع تجمعی مورد استفاده روی این فیلد را انتخاب کنید.

en: Empty display extender
fa: توسعه دهنده صفحه نمایش خالی

en: Raw value from URL
fa: مقدار خام از URL

en: Apply (all displays)
fa: اعمال (همه‌ی نمایش‌ها)

en: Apply (this display)
fa: اعمال (این نمایش)

en: Comments of the node
fa: دیدگاه‌های گره

en: Reply to
fa: پاسخ به

en:  new
fa:  جدید

en: Appears in: @bundles.
fa: نمایش در @bundles.

en: @group (historical data): @field
fa: @group (اطلاعات تاریخی): @field

en: @label:delta
fa: @label: دلتا

en: Delta - Appears in: @bundles.
fa: دلتا - نمایش به صورت @bundles.

en: The user that uploaded the file.
fa: کاربری که فایل را آپلود کرده است.

en: Content with term
fa: محتوا با اصطلاح

en: Has taxonomy term ID
fa: شناسه طبقه‌بندی دارد

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fa: نمایش محتوا در صورتی که اصلاحات طبقه‌بندی انتخاب شده را داشته باشد.

en: Has taxonomy term
fa: طبقه‌بندی دارد

en: All taxonomy terms
fa: همه طبقه‌بندی‌ها

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fa: طبقه‌بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fa: طبقه‌بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fa: تغییر دهنده عمق شناسه اصطلاح طبقه بندی دارد

en: @entity using @field
fa: @entity از @field استفاده می‌کند

en: Overview of fields used in all views.
fa: جمع‌بندی فیلدهای استفاده شده در تمامی نماها.

en: No fields have been used in views yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی در نما استفاده نشده است.

en: First and last only
fa: فقط اولین و آخرین

en: Tokens related to views.
fa: رمز های مربوط به نما

en: The human-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط انسان نما

en: The description of the view.
fa: توضیحات نما

en: The machine-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط ماشین نما

en: The title of current display of the view.
fa: عنوان نمایش فعلی نما

en: The URL of the view.
fa: URL نما

en: -Select-
fa: -انتخاب کنید-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fa: متنی که به عنوان "title" استفاده شود، که اکثر مرورگرها آن را به صورت یک tooltip هنگام عبور از روی لینک نمایش می‌دهند.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fa: افزودن پیوند «بیشتر بخوانید» در صورت بریدن خروجی.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fa: اگر تیک خورده باشد، پیوند «بیشتر بخوانید» به انتهای خروجی بریده شده افزوده خواهد شد.

en: Display the user with standard user view.
fa: نمایش کاربر با نمای استاندارد کاربر.

en: Only has the 'authenticated user' role
fa: فقط نقش 'کاربر شناخته‌شده' را دارد

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fa: دارای نقش هایی علاوه بر نقش "کاربر شناسایی شده" است

en: Fields to be included as contextual links.
fa: فیلدهایی به عنوان پیوندهای زمینه‌ای افزوده می‌شوند.

en: Include destination
fa: افزودن مقصد

en: Contextual Links
fa: پیوندهای زمینه‌ای

en: Display fields in a contextual links menu.
fa: نمایش فیلدها در یک منوی پیوندهای زمینه‌ای.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fa: متنی برای نمایش اگر فیلد حاوی نتیجه‌ی خالی بود تعیین کنید. می‌توانید از HTML استفاده کنید. می‌توانید داده‌های موجود از این نما بر اساس «الگوهای جایگزینی» در «بازنویسی نتایج» در بخش پایین استفاده کنید.

en: No path is set
fa: هیچ مسیری انتخاب نشده است

en: Custom output for TRUE
fa: خروجی سفارشی برای TRUE

en: Custom output for FALSE
fa: خروجی سفارشی برای FALSE

en: Promoted to front page status
fa: وضعیت نمایش در صفحه اول
