Views (for Drupal 7) (7.x-3.23) - en to is translation catalogue (338 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: enabled
is: virkt

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: approve
is: samþykkja

en: E-mail
is: Netfang

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Replies
is: Svör

en: Closed
is: Lokuð

en: List
is: Listi

en: disabled
is: óvirkt

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Last comment
is: Síðasta athugasemd

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: footer
is: fótur

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: On
is: Virkjað

en: For
is: Fyrir

en: Tags
is: Efnisorð

en: Block title
is: Titill á blokk

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Content types
is: Efnisgerðir

en: Version
is: Útgáfa

en: view
is: skoða

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Use count
is: Notkun

en: Block settings
is: Blokkastillingar

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Weight
is: Vægi

en: Link
is: Hlekkur

en: Center
is: Miðja

en: Hierarchy
is: Stigveldi

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Parent
is: Foreldri

en: Depth
is: Dýpt

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Description field
is: Lýsingarsvæði

en: settings
is: stillingar

en: Node ID
is: Auðkenni nóðu

en: Field
is: Svæði

en: header
is: haus

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Open
is: Opna

en: Core
is: Kjarni

en: Add new
is: Bæta við

en: Views
is: Gagnasýn

en: Access
is: Aðgangur

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Format
is: Stílsnið

en: URL
is: vefslóð

en: Path
is: Slóð

en: Vocabularies
is: Flokkunarhugtök

en: Display
is: Sýna

en: Menu
is: Valmynd

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Text
is: Texti

en: Theme
is: Þema

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: ID
is: Kenni

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Picture
is: Mynd

en: Before
is: Fyrir

en: After
is: Eftir

en: Promoted
is: Upphafið

en: User
is: Notandi

en: Continue
is: Halda áfram

en: Files
is: Skrár

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: Node
is: Nóða

en: Number of columns
is: Fjöldi dálka

en: Separator
is: Skilja

en: Exclude
is: Skilja eftir

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: term
is: flokkunarhugtak

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Year
is: Ár

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: CSS class
is: CSS klasi

en: Display links
is: Birta hlekki

en: Page
is: Síða

en: Module
is: Eining

en: Off
is: Af

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Selected
is: Valið

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Signature
is: Undirskrift

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Term
is: Hugtak

en: Last login
is: Síðasta innskráning

en: Fields
is: Svæði

en: Contains
is: Inniheldur

en: Does not contain
is: Inniheldur ekki

en: Is less than
is: Er minna en

en: Is less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: Is equal to
is: Er jafnt

en: Is greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Is greater than
is: Er stærra en

en: Is not equal to
is: Er ekki jafnt

en: Average
is: Meðaltal

en: Overridden
is: Yfirritað

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: %time ago
is: %time síðan

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Sort order
is: Röðun

en: Sortable
is: Raðanlegt

en: Caching
is: Flýtiminni

en: Month
is: Mánuður

en: System
is: Kerfi

en: Current
is: Núverandi

en: OR
is: EÐA

en: Day
is: Dagur

en: Table
is: Tafla

en: Basic
is: Einfalt

en: Role
is: Hlutverk

en: Users
is: Notendur

en: Referrer
is: Tilvísandi

en: Both
is: Bæði

en: Maximum length
is: Hámarkslengd

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Descending
is: Lækkandi

en: Arguments
is: Rök

en: Filters
is: Síur

en: Optional
is: Valkvætt

en: Order
is: Pöntun

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Uncategorized
is: Óflokkað

en: Position
is: Staðsetning

en: Term description
is: Hugtakalýsing

en: fields
is: svæði

en: reply
is: svara

en: Defaults
is: Sjálfgildi

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Updated date
is: Dags. uppfært

en: Default language
is: Sjálfgefið tungumál

en: Hidden
is: Falið

en: Approved
is: Samþykkt

en: Show
is: Sýna

en: Display name
is: Birta nafn

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: Second
is: Sekúnda

en: Alignment
is: Jöfnun

en: author
is: höfundur

en: AND
is: OG

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Blocked
is: Óvirkur

en: or
is: eða

en: revert
is: bakfæra

en: All tags
is: Öll tög

en: Not published
is: Ekki birt

en: Unformatted
is: Ósniðið

en: RSS Feed
is: RSS veita

en: New comments
is: Ný ummæli

en: Relationships
is: Tengsl

en: Relationship
is: Tengsl

en: relationships
is: tengsl

en: Sort criteria
is: Röðunarskilyrði

en: Storage
is: Geymsla

en: Timezone
is: Tímabelti

en: Apply
is: Virkja

en: Enter the terms you wish to search for.
is: Skrifaðu þau skilyrði sem þú vilt leita eftir.

en: Information
is: Upplýsingar

en: PHP Code
is: PHP kóði

en: Translation
is: Þýðing

en: @min and @max
is: @min og @max

en: Add another item
is: Bæta við öðru atriði

en: Permission
is: Réttindi

en: Grid
is: Grind

en: Image gallery
is: Myndasafn

en: Thread
is: Þráður

en: Language neutral
is: Tungumál hlutlaust

en: Rearrange
is: Endurraða

en: empty
is: tómt

en: All types
is: Allar gerðir

en: Attach to
is: Hengja við

en: Context
is: Samhengi

en: Identifier
is: Aðgreinir

en: More link
is: Tengill á meira

en: contains
is: inniheldur

en: No name
is: Ekkert nafn

en: Default order
is: Sjálfgefin röð

en: Ordered list
is: Raðaður listi

en: Unordered list
is: Óraðaður listi

en: About
is: Um

en: Column
is: Dálkur

en: sort by @s
is: flokka eftir @s

en: and
is: og

en: Add @type
is: Bæta við @type

en: Author's website
is: Vefsíða höfundar

en: field
is: svæði

en: Week @week
is: Vika @week

en: Time ago
is: Síðan

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Do not use a relationship
is: Ekki nota tengsl

en: Display type
is: Birta tegund

en: of
is: af

en: No link
is: Enginn tengill

en: Is not one of
is: Er ekki eitt af

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Autocomplete
is: Sjálfvirk útfylling

en: Decimal point
is: Tugabrotsskil

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Is one of
is: Er eitt af

en: Comma
is: Komma

en: Ends with
is: Endar á

en: No role
is: Ekkert hlutverk

en: Show title
is: Sýna titil

en: Not Approved
is: Hafnað

en: No fields available.
is: Engin svæði tiltæk.

en: Edit link
is: Breyta tengli

en: Add comment link
is: Ummælahlekkur

en: Current date
is: Núverandi dagsetning

en: Invalid input
is: Ógildur innsláttur

en: Upper case
is: Hástafir

en: Lower case
is: Lágstafir

en: Capitalize each word
is: Byrja hvert orð með hástaf

en: What single character to use as a decimal point.
is: Hvaða staf á að nota sem tugabrotsskil.

en: What single character to use as the thousands separator.
is: Hvaða staf á að nota sem þúsundaskil.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
is: Texti til að setja fyrir framan tölustafinn, eins og tákn gjaldmiðils.

en: Display as link
is: Birta sem tengil

en: Remember
is: Muna

en: Remember the last setting the user gave this filter.
is: Muna síðustu stillingu sem notandi setti á þessa síu.

en: Invalid date format.
is: Ógilt dagsetningarsnið.

en: Is all of
is: Er allt af

en: Is none of
is: Er ekkert af

en: Is between
is: Er milli

en: between
is: milli

en: Is not between
is: Er ekki milli

en: not between
is: ekki milli

en: And
is: Og

en: Contains any word
is: Inniheldur hvaða orð sem er

en: has word
is: inniheldur orðið

en: Contains all words
is: Inniheldur öll orð

en: has all
is: hefur öll

en: begins
is: byrjar á

en: Invalid
is: Ógilt

en: Rearrange @type
is: Endurraða @type

en: Reduce duplicates
is: Fækka endurtekningum.

en: Displays rows one after another.
is: Birta raðir hverja á eftir annarri

en: The title of the comment.
is: Titill ummæla.

en: Language of the user
is: Tungumál notanda

en: Roles that a user belongs to.
is: Hlutverk sem notandi tilheyrir

en: contact
is: tengiliður

en: Dropdown
is: Fellivalslisti

en: Show hierarchy in dropdown
is: Sýna stigskiptingu í fellivalslista

en: To the user
is: Til notandans

en: Usernames
is: Notendanöfn

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
is[0]: Gat ekki fundið notanda: @users
is[1]: Gat ekki fundið notendur: @users

en: Unrestricted
is: Óhindrað

en: Use AJAX
is: Nota AJAX

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: Change theme
is: Breyta þemu

en: No menu
is: Engin valmynd

en: Normal: @title
is: Hefðbundið: @title

en: Tab: @title
is: Flipi: @title

en: Menu tab
is: Valmyndarflipi

en: Default menu tab
is: Sjálfgefinn valmyndaflipi

en: Already exists
is: Er þegar til staðar

en: RSS description
is: RSS lýsing

en: @current of @max
is: @current af @max

en: - All -
is: - Allt -

en: Popular content
is: Vinsælt efni

en: Content translation
is: Þýðing efnis

en: In code
is: Í kóða

en: Hide if empty
is: Fela ef tómt

en: Does not start with
is: Byrjar ekki á

en: not_begins
is: endar_ekki

en: SQL Query
is: SQL fyrirspurn

en: Machine Name
is: Tölvuvænt nafn

en: All items
is: Öll atriði

en: - Use default -
is: - Nota sjálfgefið -

en: Last Comment
is: Síðasta ummæli

en: Machine name:
is: Vélrænt nafn:

en: Display a summary
is: Birta samantekt

[ctx: Sort order]
en: Default sort
is: Sjálfgefin röð

[ctx: Sort order]
en: Date
is: Dagsetningaröð

[ctx: Sort order]
en: Numerical
is: Töluröð

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
is: Stafrófsröð

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
is: * Allar breytingar eru vistaðar tímabundið. Til að gera breytingar varanlegar ýttu þá á vista. Til að hundsa breytingar ýttu þá á hætta við.

en: Add and configure @types
is: Bæta við og setja upp @types

en: All status
is: Allar stöður

en: No tags
is: Engin tög

en: @group (historical data)
is: @group (söguleg gögn)

en: @group (historical data): @field
is: @group (söguleg gögn): @field

en: -Select-
is: -velja-

en: Only has the 'authenticated user' role
is: Hefur aðeins 'auðkenndur notandi' hlutverkið

en: - No value -
is: - Ekkert gildi -
