Views (7.x-3.23) - en to kn translation catalogue (190 entries)

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆ

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Prefix
kn: ಪೂರ್ವದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: approve
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: E-mail
kn: ಈ ಮೈಲ್

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Group
kn: ಸಮೂಹ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: Replies
kn: ಮಾರುತ್ತರಗಳು

en: Last Post
kn: ಕೊನೆಯ ಪತ್ರ

en: Closed
kn: ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Last comment
kn: ಕೊನೆಯ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆ

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: footer
kn: ಪಾದ ಲೇಖ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: More
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: File
kn: ಕಡತ

en: Tag
kn: ಟ್ಯಾಗ್

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Center
kn: ಕೇಂದ್ರ (ತೆಗೆದುಹಾಕಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ)

en: Required
kn: ಕಡ್ಡಾಯ

en: Parent
kn: ಮೂಲ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Book
kn: ಪುಸ್ತಕ

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: header
kn: ಶಿರೋ ಲೇಖ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: True
kn: ನಿಜ

en: False
kn: ಅಲ್ಲ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Open
kn: ತೆರೆ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: Access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Format
kn: ಫಾರ್ಮಾಟ್‍ಗೊಳಿಸು

en: Path
kn: ಮಾರ್ಗ

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: Menu
kn: ಮೆನು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Theme
kn: ಪರಿಸರವಿನ್ಯಾಸ

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: Picture
kn: ಚಿತ್ರ

en: Before
kn: ಈ ಮೊದಲು

en: After
kn: ನಂತರ

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Continue
kn: ಮುಂದುವರೆ

en: Files
kn: ಕಡತಗಳು

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Separator
kn: ವಿಭಜಕ

en: Horizontal
kn: ಅಡ್ಡಲಾದ

en: Vertical
kn: ಲಂಬ

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: Module
kn: ಘಟಕ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Selected
kn: ಆರಿಸಲಾದ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ

en: Hostname
kn: ಅತಿಥೇಯದ ಹೆಸರು

en: Score
kn: ಅಂಕ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Signature
kn: ಸಹಿ

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Location
kn: ತಾಣ

en: Term
kn: ಅವಧಿ

en: Count
kn: ಲೆಕ್ಕ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: %time ago
kn: %time ಗಳ ಮೊದಲು

en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

en: Month
kn: ತಿಂಗಳು

en: System
kn: ಗಣಕ

en: Current
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಖಂಡ

en: Recent posts
kn: ಇತ್ತೀಚಿನ ಬರಹಗಳು

en: Day
kn: ದಿನ

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Align
kn: ಹೊಂದಿಸು

en: Basic
kn: ಮೂಲಭೂತ

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Both
kn: ಎರಡೂ

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Ascending
kn: ಏರಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Descending
kn: ಇಳಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Arguments
kn: ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್‍ಗಳು

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Filters
kn: ಕಡತ(_F)

en: Optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Recent comments
kn: ಇತ್ತೀಚಿನ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Random
kn: ಮನಸ್ಸಿಗೆ ಬಂದಂತೆ

en: Uncategorized
kn: ಅವರ್ಗೀಕೃತ

en: Position
kn: ಸ್ಥಾನ

en: Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌

en: Operation
kn: ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆ

en: reply
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯಿಸಿ

en: Defaults
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟುಗಳು

en: comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Full
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ

en: Regular expression
kn: ಹುಡುಕು

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Show
kn: ತೋರಿಸು(_w):

en: in
kn: ಒಳಗೆ

en: Messages
kn: ಸಂದೇಶಗಳು

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Query
kn: ಸಂದೇಹ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Second
kn: ಸೆಕೆಂಡು

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Seconds
kn: ಸೆಕಂಡುಗಳು

en: Blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: Last modified
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಲಾದ

en: Ok
kn: ಸರಿ

en: Storage
kn: ಶೇಖರಣೆ

en: Timezone
kn: ಕಾಲವಲಯ

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: Information
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Translation
kn: ಅನುವಾದ

en: Decimal
kn: ದಶಾಂಶ

en: Permission
kn: ಅನುಮತಿ

en: Global
kn: ಜಾಗತಿಕ

en: Extension
kn: ವಿಸ್ತರಣೆ

en: All types
kn: ಎಲ್ಲಾ ಬಗೆಗಳು

en: Context
kn: ಸಂದರ್ಭ

en: Pager
kn: ಪೇಜರ್

en: Identifier
kn: ಗುರುತುಗಾರ

en: contains
kn: ಹೊಂದಿರುವ

en: Data
kn: ದತ್ತಾಂಶ

en: No name
kn: ಹೆಸರಿಲ್ಲದ

en: Default order
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್ ಕ್ರಮ

en: Ordered list
kn: ಅನುಕ್ರಮಿತ ಪಟ್ಟಿ

en: Unordered list
kn: ಕ್ರಮವಾಗಿಲ್ಲದ ಪಟ್ಟಿ

en: About
kn: ಕುರಿತು

en: Text to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ಪಠ್ಯ

en: Target
kn: ಗುರಿ

en: Debugging
kn: ದೋಷನಿವಾರಣೆ

en: Inherit
kn: ಪಾರಂಪರ್ಯವಾದ

en: of
kn: ನ

en: Autocomplete
kn: ಸ್ವಯಂಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

en: Expression
kn: ಎಕ್ಸ್‍ಪ್ರೆಶನ್

en: The size of the file.
kn: ಕಡತದ ಗಾತ್ರ.

en: Broken
kn: ತುಂಡಾದ

en: Invalid
kn: ಅಮಾನ್ಯ

en: Poll
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆ

en: The mime type of the file.
kn: ಕಡತದ mime ಬಗೆ.

en: Item ID
kn: ಅಂಶ ಐಡಿ

en: Number of pages
kn: ಪುಟಗಳ ಸಂಖ್ಯೆ
