Views (for Drupal 7) (7.x-3.26) - en to it translation catalogue (1859 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: enabled
it: attivato

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: approve
it: approva

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Replies
it: Risposte

en: Last Post
it: Ultimo Post

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: disabled
it: disattivato

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Last comment
it: Ultimo commento

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: footer
it: messaggio a piè di pagina

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: On
it: Acceso

en: For
it: Per

en: Tags
it: Etichette

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Version
it: Versione

en: view
it: mostra

en: Tag
it: Etichetta

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Block settings
it: Impostazioni del blocco

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Center
it: Centro

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: Depth
it: Profondità

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Description field
it: Campo descrizione

en: settings
it: impostazioni

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Field
it: Campo

en: header
it: intestazione

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Default
it: Predefinito

en: Open
it: Aperto

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Display
it: Visualizzazione

en: Teaser
it: Anteprima

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Attachment
it: Allegato

en: Picture
it: Ritratto

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: Promoted
it: Promosso

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Files
it: File

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Node
it: Nodo

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Separator
it: Separatore

en: Exclude
it: Escludi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: term
it: termine

en: All
it: Tutti

en: Access log
it: Registro degli accessi

en: Active
it: Attivo

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Display links
it: Link della visualizzazione

en: Page
it: Pagina

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: Module
it: Modulo

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Selected
it: Selezionato

en: Aggregator category
it: Categoria dell'aggregatore

en: Aggregator feed
it: Feed dell'aggregatore

en: Aggregator item
it: Elemento dell'aggregatore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Session ID
it: ID sessione

en: File ID
it: ID file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Term name
it: Nome del termine

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Field name
it: Nome del campo

en: Fields
it: Campi

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Average
it: Media

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Normal
it: Normale

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: %time ago
it: %time fa

en: Advanced
it: Avanzate

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Maximum
it: Massimo

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Month
it: Mese

en: System
it: Sistema

en: Current
it: Corrente

en: Desc
it: Disc

en: node
it: nodo

en: Recent posts
it: Contenuti recenti

en: Recent posts for %1
it: Post recenti per %1

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: Other
it: Altro

en: Align
it: Allinea

en: Basic
it: Di base

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Role
it: Ruolo

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Users
it: Utenti

en: Both
it: Entrambi

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Edit view
it: Modifica vista

en: Administer views
it: Amministra viste

en: Existing Views
it: Viste esistenti

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Optional
it: Opzionale

en: Exposed Filters
it: Filtri visualizzati all'utente

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
it: Il nome della vista deve contenere caratteri alfabetici o il simbolo "_"

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Random
it: Casuale

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Position
it: Posizione

en: Last checked
it: Ultimo controllo

en: CSS classes
it: classi CSS

en: Profile
it: Profilo

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: fields
it: campi

en: Operation
it: Operazione

en: reply
it: rispondi

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: with comments
it: con commenti

en: without comments
it: senza commenti

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: comments
it: commenti

en: Full
it: Completo

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Hidden
it: Nascosto

en: Approved
it: Approvato

en: Show
it: Mostra

en: Other queries
it: Altre query

en: Link to content
it: Link al contenuto

en: Timer
it: Cronometro

en: Messages
it: Messaggi

en: Full text
it: Testo completo

en: Feed settings
it: Impostazioni feed

en: Source
it: Sorgente

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Block name
it: Nome del blocco

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Granularity
it: Granularità

en: Alignment
it: Allineamento

en: Link label
it: Etichetta del link

en: author
it: autore

en: views
it: viste

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: What links here
it: Che cosa rimanda qui

en: Seconds
it: Secondi

en: Blocked
it: Bloccato

en: or
it: o

en: Parent term
it: Termine padre

en: revert
it: ripristina

en: All tags
it: Tutti i tag

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Reversed
it: Invertito

en: Reverse
it: Inverti

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Unformatted
it: Non formattato

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: New comments
it: Nuovi commenti

en: Relationships
it: Relazioni

en: Plural
it: Plurale

en: Relationship
it: Relazione

en: relationships
it: relazioni

en: Oldest first
it: Prima i più vecchi

en: Sort criteria
it: Criteri di ordinamento

en: Base path
it: Percorso di base

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: Translations
it: Traduzioni

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Output format
it: Formato di output

en: Storage
it: Archiviazione

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Information
it: Informazioni

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: @min and @max
it: @min e @max

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Text area
it: Area di testo

en: Used in
it: Usato in

en: Decimal
it: Decimale

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Permission
it: Permesso

en: Grid
it: Griglia

en: Global
it: Globale

en: Image gallery
it: Galleria immagini

en: Thread
it: Argomento

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Distinct
it: Distinta

en: Extension
it: Estensione

en: Space
it: Spazio

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Provided by
it: Fornito da

en: Aggregate
it: Aggrega

en: <Any>
it: -Qualsiasi-

en: Rearrange
it: Riordina

en: empty
it: vuoto

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Attach to
it: Allega a

en: Context
it: Contesto

en: Pager
it: Paginazione

en: Identifier
it: Identificativo

en: Taxonomy vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: Remove this item
it: Rimuovi questa voce

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Use pager
it: Usa paginatore

en: Items to display
it: Elementi da visualizzare

en: Offset
it: Scostamento

en: More link
it: Link altro

en: More link text
it: Testo del link Continua

en: Book parent
it: Libro genitore

en: Top level book
it: Libro top level

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Data
it: Dati

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: No name
it: Nessun nome

en: Default order
it: Ordine predefinito

en: Or
it: O

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: About
it: Informazioni

en: Link class
it: Classe del link

en: Column
it: Colonna

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: and
it: e

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Not promoted
it: Non promosso

en: Not sticky
it: Non sempre in cima

en: Parent comment
it: Commento genitore

en: The parent comment.
it: Il commento genitore.

en: Author's website
it: Sito web dell'autore

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
it: Visualizza la profondità del commento se questo è in una sequenza (thread).

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
it: Ordina per sequenza (thread). Ciò terrà i commenti figli assieme ai loro genitori.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
it: Fornisce un link semplice per rispondere al commento.

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Link this field to its user or an author's homepage
it: Collega questo campo al suo utente o a una homepage dell'autore

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: field
it: campo

en: nodes
it: nodi

en: Formatter
it: Formattatore

en: Week @week
it: Settimana @week

en: Time ago
it: Tempo fa

en: The taxonomy vocabulary ID
it: L'ID del vocabolario della tassonomia

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: starting from @count
it: iniziare da @count

en: Embed
it: Integra

en: The language the content is in.
it: La lingua del contenuto.

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: User roles
it: Ruoli utente

en: User account
it: Profilo utente

en: More link path
it: Il percorso per leggi-tutto

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Title only
it: Solo il titolo

en: Not defined
it: Non definito

en: Validator
it: Validatore

en: Inherit
it: Eredita

en: Mime type
it: Tipo di mime

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: The date the node was last updated.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato l'ultima volta.

en: Category ID
it: ID della categoria

en: Invalid display id @display
it: Scorretto id visualizzazione @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
it: Errore: il gestore per @table > @field non esiste!

en: Do not use a relationship
it: Non usare una relazione

en: Display type
it: Tipo di display

en: The cache has been cleared.
it: La memoria cache è stata azzerata.

en: of
it: di

en: Title field
it: Titolo del campo

en: translate
it: traduci

en: No link
it: Nessun link

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: Starts with
it: Inizia con

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Hide submit button
it: Nascondi il tasto di invio

en: Is one of
it: È uno di

en: Expression
it: Espressione

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con la stringa di permesso specificata.

en: Comma
it: Virgola

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Uses
it: Usa

en: Comments are responses to node content.
it: I commenti sono risposte al contenuto del nodo.

en: Users who have created accounts on your site.
it: Utenti che hanno creato un profilo nel sito.

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Theming information
it: Informazioni sul tema

en: Ends with
it: Termina con

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Do not cache
it: Non mettere in cache

en: Link this field to its user
it: Collega questo campo al suo utente

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
it: Sovrascrivi il valore da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Text to display for anonymous users
it: Testo da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Use default RSS settings
it: Usa le impostazioni RSS predefinite

en: Title plus teaser
it: Titolo più anteprima

en: Front page feed
it: Feed prima pagina

en: The node ID of the node.
it: L'ID del nodo.

en: Tab weight
it: Peso della scheda

en: No role
it: Nessun ruolo

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: Link this field
it: Collega questo campo

en: Filter the view to the currently logged in user.
it: Filtra la vista con l'utente attualmente autenticato.

en: Localization
it: Localizzazione

en: Cache once for everything (global)
it: Metti in cache una volta per tutto (globale)

en: Per page
it: Per pagina

en: Per role
it: Per ruolo

en: Per role per page
it: Per ruolo per pagina

en: Per user
it: Per utente

en: Per user per page
it: Per utente per pagina

en: Has Avatar
it: Ha un Avatar

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: Sum
it: Somma

en: sorted by
it: ordinato per

en: Not Approved
it: Non approvato

en: Remove group
it: Rimuovi gruppo

en: No fields available.
it: Nessun campo disponibile.

en: Content author
it: Autore del contenuto

en: Numeric
it: Numerico

en: Custom URL
it: Indirizzo URL personalizzato

en: Edit link
it: Link modifica

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Add comment link
it: Link Aggiungi commento

en: Broken handler @table.@field
it: Errato gestore @table.@field

en: Skipping broken view @view
it: Salta la vista @view errata

en: Ajax callback for view loading.
it: Callback ajax per il caricamento delle viste.

en: Changes cannot be made to a locked view.
it: Non possono essere fatte modifiche a una vista bloccata.

en: Create customized lists and queries from your database.
it: Crea elenchi personalizzati di query dal tuo database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
it: Interfaccia di amministrazione delle viste. Senza questo modulo non si possono creare o modificare le viste.

en: Broken/missing handler
it: Gestore rotto/mancante

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
it: Il gestore di questa voce è rotto o mancante e non può essere usato. Se un modulo che ha fornito un gestore viene disattivato, riattivandolo può ripristinarlo. Altrimenti si dovrà probabilmente eliminare questa voce.

en: Current date
it: Data corrente

en: Current node's creation time
it: Data di inserimento del nodo corrente

en: Current node's update time
it: Data di aggiornamento del nodo corrente

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Fail basic validation if any argument is given
it: Invalida la validazione di base se non viene passato alcun parametro

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
it: Selezionando questo campo, lo si può usare per assicurarsi che le viste con più parametri del necessario non superino la validazione.

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: Exclude from display
it: Escludi dalla visualizzazione

en: Rewrite the output of this field
it: Riscrive l'output di questo campo.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il testo per visualizzare questo campo. È possibile introdurre HTML. Si possono introdurre dati per questa vista secondo i "modelli di sostituzione" a continuazione.

en: Output this field as a link
it: Visualizza questo campo come un link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
it: Se selezionato, questo campo sarà parte di un link. La destinazione deve essere introdotta a continuazione.

en: Link path
it: Percorso del link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il percorso di Drupal o l'URL assoluta per questo link. È possibile introdurre i dati per questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" a continuazione.

en: The CSS class to apply to the link.
it: La classe del CSS applicabile al link.

en: Prefix text
it: Testo prefisso

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare prima di questo link. È possibile introdurre HTML.

en: Suffix text
it: Testo suffisso

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare dopo questo link. È possibile introdurre HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: Trim this field to a maximum length
it: Taglia questo campo alla lunghezza massima

en: Trim only on a word boundary
it: Taglia solo ai limiti delle parole.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
it: Se selezionato, la troncatura del campo manterrà le parole intere, in modo che il numero di caratteri sarà pari o minore a quanto scelto. Se il campo è formato da un'unica parola, può essere tagliato a dimensione nulla.

en: Add an ellipsis
it: Aggiungi un ellisse.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
it: Se selezionato saranno aggiunti "..." nel caso in cui un campo venga tagliato.

en: Strip HTML tags
it: Rimuovi i tag HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
it: Se selezionato, tutto i tag HTML verranno rimossi.

en: Field can contain HTML
it: Il campo può contenere HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
it: Se selezionato, il correttore HTML verrà eseguito ed assicurerà che i tag HTML verranno correttamente chiusi dopo aver tagliato il testo.

en: File size display
it: Visualizzazione le dimensioni del file

en: Formatted (in KB or MB)
it: Formattato (in KB o MB)

en: Raw bytes
it: Byte grezzi

en: If checked, true will be displayed as false.
it: Se selezionato, true verrà mostrato come false.

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: Round
it: Arrotonda

en: If checked, the number will be rounded.
it: Se selezionato, il numero verrà arrotondato.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
it: Specificare quante cifre scrivere dopo la virgola decimale.

en: What single character to use as a decimal point.
it: Il carattere singolo da utilizzare come virgola decimale.

en: What single character to use as the thousands separator.
it: Il carattere singolo da utilizzare come separatore delle migliaia.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire prima del numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire dopo il numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: When checked, the operator will be exposed to the user
it: Quando selezionato, l'operatore sarà esposto all'utente

en: Operator identifier
it: Identificatore operatore

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo operatore.

en: Filter identifier
it: Identificatore filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo filtro. Non può essere vuoto.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
it: Questo filtro esposto è opzionale e avrà aggiunte delle opzioni per consentirgli di non essere impostato.

en: Remember
it: Ricorda

en: Remember the last setting the user gave this filter.
it: Ricorda l'ultima impostazione data dall'utente a questo filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
it: Se il filtro è esposto, è richiesto l'identificatore.

en: This identifier is not allowed.
it: Questo identificatore non è consentito.

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: exposed
it: esposto

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: Limit list to selected items
it: Limita l'elenco alle voci selezionate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
it: Se selezionato l'unica voce presentata all'utente sarà quella selezionata qui.

en: not in
it: non in

en: Is all of
it: È tutto di

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: not
it: non

en: Is between
it: È tra

en: between
it: tra

en: Is not between
it: Non è tra

en: not between
it: non tra

en: And max
it: E max

en: And
it: E

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Require this relationship
it: Richiedi questa relazione

en: desc
it: disc

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
it: La granularità è la più piccola unità usata quando si determina se due date sono uguali; per esempio, se la granularità è "Anno" allora tutte le date in 1999, indipendentemente da quando cadono nel 1999, saranno considerate la stessa data.

en: Broken
it: Corrotto

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: These queries were run during view rendering:
it: Queste query sono state eseguite durante il rendering della vista:

en: This display has no path.
it: Questa visualizzazione non ha un percorso.

en: Query build time
it: Tempo di costruzione query

en: Query execute time
it: Tempo di esecuzione query

en: View render time
it: Tempo di resa della vista

en: No query was run
it: Non è stato eseguita alcuna query

en: Unable to preview due to validation errors.
it: Non è possibile creare l'anteprima a causa di un errore di validazione.

en: View name
it: Nome della vista

en: View description
it: Descrizione vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
it: La descrizione che comparirà nella UI di amministrazione di Viste per dare informazioni sulla vista.

en: View tag
it: Etichetta vista

en: The view has been deleted.
it: La vista è stata eliminata.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
it: Si è sicuri di voler interrompere il <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a> sulla vista %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
it: Se si interrompe questo <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a>, qualsiasi modifica non salvata fatta da !user andrà persa.

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
it: Il blocco è stato rimosso e ora è possibile modificare questa vista.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
it: Inserire il nome da usare per questa vista, se è diverso dalla vista sorgente. Lasciare vuoto per usare il nome della vista.

en: Paste view code here
it: Incollare qui il codice della vista

en: Unable to interpret view code.
it: Impossibile interpretare il codice della vista.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
it: Una vista con quel nome esiste già; si prega di scegliere un nome differente

en: Display plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della visualizzazione @plugin non è disponibile.

en: Style plugin @plugin is not available.
it: Il plugin dello stile @plugin non è disponibile.

en: Row plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della riga @plugin non è disponibile.

en: @type handler @table.@field is not available.
it: Il gestore di @type @table.@field non è disponibile.

en: Unable to import view.
it: Impossibile importare la vista.

en: Click on an item to edit that item's details.
it: Selezionare una voce per modificarne i dettagli.

en: Go to the real page for this display
it: Vai alla pagina effettiva di questa vista

en: Invalid
it: Scorretto

en: Missing style plugin
it: Plugin stile mancante

en: Change settings for this style
it: Modifica le impostazioni per questo stile

en: View analysis
it: Analisi vista

en: Configure @type
it: Configura @type

en: Rearrange @type
it: Riordina @type

en: Broken field @id
it: field @id guasto

en: There are no @types available to add.
it: Non ci sono @types disponibili da aggiungere.

en: Configure extra settings for @type %item
it: Configurare le impostazioni extra per @type %item

en: Configure summary style for @type %item
it: Configurare lo stile sommario per @type %item

en: Clear Views' cache
it: Azzera la cache di Viste

en: Add Views signature to all SQL queries
it: Aggiungere la firma di Viste a tutte le query SQL

en: Disable views data caching
it: Disattiva il caching dei dati delle viste

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
it: Viste memorizza in cache i dati sulle tabelle, sui moduli e sulle viste disponibili per incrementare le prestazioni. Selezionando questa casella, Viste salterà questa cache e ricostruirà sempre questi dati quando necessario. Ciò può avere un forte impatto sulle prestazioni del sito.

en: Show other queries run during render during live preview
it: Mostra altre esecuzioni di query durante il rendering dell'anteprima in diretta

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
it: Drupal ha la capacità di eseguire molte query mentre viene fatto il rendering di una vista. Selezionando questa casella si visualizzeranno tutte le query durante il rendering della vista come parte dell'anteprima in diretta.

en: Error: missing @component
it: Errore: @component mancante

en: View analysis can find nothing to report.
it: L'analisi vista non ha trovato niente da riferire.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
it: Questa vista ha solamente una visualizzazione predefinita per cui non sarà collocata da nessuna parte nel sito; si consiglia di aggiungere una visualizzazione pagina o blocco.

en: Reduce duplicates
it: Riduci duplicati

en: Default settings for this view.
it: Impostazioni predefinite per questa vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
it: Visualizza la vista come una pagina, con un URL e i link del menu.

en: Display the view as a block.
it: Visualizza la vista come blocco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
it: Allegati aggiunti ad altre visualizzazione per ottenere viste multiple nella stessa vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
it: Visualizza la vista come feed, tipo un feed RSS.

en: Displays rows one after another.
it: Visualizza le righe una dopo l'altra.

en: Displays rows as an HTML list.
it: Visualizza le righe come un elenco HTML.

en: Displays rows in a grid.
it: Visualizza le righe in una griglia.

en: Displays rows in a table.
it: Visualizza le righe in una tabella.

en: Displays the default summary as a list.
it: Visualizza il sommario predefinito come un elenco.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
it: Visualizza il sommario non formattato, con le opzioni una dopo l'altra o allineate.

en: Generates an RSS feed from a view.
it: Genera un feed RSS da una vista.

en: Displays the fields with an optional template.
it: Visualizza i campi con un template opzionale.

en: Will be available to all users.
it: Sarà disponibile a tutti gli utenti.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con uno dei ruoli specificati.

en: No caching of Views data.
it: Nessuna cache per i dati delle viste.

en: Time-based
it: Basato sul tempo

en: Simple time-based caching of data.
it: Caching dei dati basato sul tempo.

en: sort criteria
it: criteri di ordinamento

en: Sort criterion
it: Criterio di ordinamento

en: sort criterion
it: criterio di ordinamento

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
it: Gli elementi dell'aggregatore sono importati da flussi esterni di tipo RSS o Atom.

en: The title of the aggregator item.
it: Il titolo della voce dell'aggregatore.

en: The link to the original source URL of the item.
it: Il link all'URL di provenienza originale della voce.

en: The author of the original imported item.
it: L'autore della voce importata originale.

en: The actual content of the imported item.
it: Il contenuto effettivo della voce importata.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
it: La data in cui la voce del feed originale è stata inserita. (In alcuni feed questa sarà la data di importazione.)

en: Feed ID
it: ID del feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
it: L'ID univoco del feed dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator feed.
it: Il titolo del feed dell'aggregatore.

en: The link to the source URL of the feed.
it: Il link all'URL di origine del feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
it: La data dell'ultimo controllo per nuovi contenuti del feed.

en: The description of the aggregator feed.
it: La descrizione del feed dell'aggregatore.

en: The unique ID of the aggregator category.
it: L'ID univoco della categoria dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator category.
it: Il titolo della categoria dell'aggregatore.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
it: Visualizza la voce dell'aggregatore utilizzando i dati della fonte originale.

en: The book the node is in.
it: Il libro in cui si trova il nodo.

en: The weight of the book page.
it: Il peso della pagina del libro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
it: La profondità della pagina del libro nella gerarchia; i libri top level hanno una profondità 1.

en: The parent book node.
it: Il nodo del libro genitore.

en: The title of the comment.
it: Il titolo del commento.

en: The comment ID of the field
it: L'ID commento del campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
it: Il nome dell'autore del commento. Può essere mostrato come un link alla homepage dell'autore.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo del sito web dell'autore del commento. Può essere visualizzato come link. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Provide a simple link to view the comment.
it: Fornisce un link semplice per vedere il commento.

en: Provide a simple link to edit the comment.
it: Fornisce un link semplice per modificare il commento.

en: Provide a simple link to delete the comment.
it: Fornisce un link semplice per eliminare il commento.

en: The User ID of the comment's author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: Parent CID
it: CID genitore

en: The Comment ID of the parent comment.
it: Il Comment ID del commento genitore.

en: Last comment time
it: Ora dell'ultimo commento

en: Date and time of when the last comment was posted.
it: Data e ora di quando è stato inserito l'ultimo commento.

en: Last comment author
it: L'autore dell'ultimo commento

en: The name of the author of the last posted comment.
it: Il nome dell'autore che ha inserito l'ultimo commento.

en: Comment count
it: Numero commenti

en: The number of comments a node has.
it: Il numero dei commenti di un nodo.

en: Updated/commented date
it: Data di aggiornamento/inserimento commento

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
it: L'ora del più recente degli ultimi commenti inseriti o dell'ultimo aggiornamento del nodo.

en: The number of new comments on the node.
it: Il numero di nuovi commenti al nodo.

en: Comment status
it: Stato commenti

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
it: Se i commenti sono attivati o disattivati per il nodo.

en: User posted or commented
it: Utente che ha inserito o commentato

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
it: Visualizza i nodi solo se un utente ha inserito il nodo o commentato il nodo.

en: Display the comment with standard comment view.
it: Visualizza il commento con una vista commento standard.

en: Display the comment as RSS.
it: Visualizza il commento come RSS.

en: Link to contact page
it: Link alla pagina dei contatti

en: Provide a simple link to the user contact page.
it: Fornisci un link alla pagina di contatto dell'utente.

en: Locale source
it: Origine locale

en: A source string for translation, in English or the default site language.
it: Una stringa di traduzione sorgente, in Inglese o nella lingua di default del sito.

en: The ID of the source string.
it: L'ID della stringa di origine.

en: A description of the location or context of the string.
it: Una descrizione della posizione o del contesto della stringa.

en: The group the translation is in.
it: Il gruppo a cui appartiene la traduzione.

en: The full original string.
it: La stringa completa originale.

en: The version of Drupal core that this string is for.
it: La versione del core di Drupal a cui la stringa fa riferimento.

en: Provide a simple link to edit the translations.
it: Fornisce un link per modificare le traduzioni.

en: Locale target
it: Oggetto della traduzione

en: The full translation string.
it: La stringa di traduzione completa.

en: The language this translation is in.
it: La lingua di cui fa parte questa traduzione.

en: Singular LID
it: LID singolare

en: The ID of the parent translation.
it: L'ID della traduzione padre.

en: Whether or not the translation is plural.
it: Se la traduzione è plurale o meno.

en: Whether or not the node is published.
it: Indica se il nodo è pubblicato o no.

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Created month
it: Creato mese

en: Created day
it: Creato giorno

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: The log message entered when the revision was created.
it: Il messaggio di log inserito quando la revisione è stata creata.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Filter by access.
it: Filtra per accesso.

en: Has new content
it: Ha nuovo contenuto

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
it: La visualizzazione %display non ha un controllo di accesso e non contiene filtri per i nodi pubblicati.

en: Poll
it: Sondaggio

en: Whether the poll is open for voting.
it: Se il sondaggio è aperto alla votazione.

en: Profile textfield
it: Campo di testo profilo

en: Profile textarea
it: Area di testo del profilo

en: Profile checkbox
it: Casella del profilo

en: Profile URL
it: URL del profilo

en: Profile selection
it: Selezione del profilo

en: Profile freeform list %field-name.
it: Elenco libero %field-name del profilo.

en: Profile date %field-name.
it: Data del %field-name del profilo.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
it: Il punteggio dell'elemento della ricerca. Questo non verrà utilizzato nel caso in cui i filtri di ricerca non siano presenti.

en: Links from
it: Link da

en: Other nodes that are linked from the node.
it: Altri nodi che sono collegati dal nodo.

en: Links to
it: Link a

en: Other nodes that link to the node.
it: Altri nodi che hanno link al nodo.

en: Search Terms
it: Termini per la ricerca

en: The terms to search for.
it: I termini da cercare.

en: Display the results with standard search view.
it: Visualizza i risultati con una vista ricerca standard.

en: Total views
it: Visualizzazioni totali

en: The total number of times the node has been viewed.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato.

en: Views today
it: Visualizzazioni oggi

en: The total number of times the node has been viewed today.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato oggi.

en: Most recent view
it: Ultima visualizzazione

en: The most recent time the node has been viewed.
it: L'ultima volta che il nodo è stato visualizzato.

en: Stores site access information.
it: Memorizza le informazioni sugli accessi al sito.

en: Browser session ID of user that visited page.
it: L'ID della sessione del browser dell'utente che ha visitato la pagina.

en: Title of page visited.
it: Titolo della pagina visitata.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
it: Percorso interno della pagina visitata (relativo alla root di Drupal).

en: Referrer URI.
it: URI referrer.

en: Hostname of user that visited the page.
it: Nome host dell'utente che ha visitato la pagina.

en: The user who visited the site.
it: L'utente che ha visitato il sito.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
it: Tempo (in millisecondi) di caricamento della pagina.

en: Timestamp of when the page was visited.
it: Data e ora (timestamp) di quando la pagina è stata visitata.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
it: File mantenuti da Drupal e da moduli vari.

en: The ID of the file.
it: L'ID del file.

en: The name of the file.
it: Il nome del file.

en: The path of the file.
it: Il percorso del file.

en: The mime type of the file.
it: Il tipo di mime del file.

en: The status of the file.
it: Lo stato del file.

en: The date the file was uploaded.
it: La data in cui il file è stato caricato.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Il nome del vocabolario di cui fa parte un termine. Questo sarà il vocabolario che conterrà qualsiasi termine del campo "Tassonomia: Termine"; allo stesso modo può creare duplicati.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
it: I termini della tassonomia sono allegati ai nodi.

en: Taxonomy term name.
it: Nome del termine della tassonomia.

en: The term weight field
it: Campo del peso del termine della tassonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
it: La descrizione associata con un termine della tassonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
it: Filtra i risultati di "Tassonomia: Termine" di un vocabolario particolare.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
it: Visualizzare tutti i termini della tassonomia associati con un nodo da vocabolari specifici.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
it: Il termine genitore del termine. Può produrre voci duplicate nel caso si stia usando un vocabolario che contente genitori multipli.

en: The parent term of the term.
it: Il termine genitore del termine.

en: Node translation
it: Traduzione nodo

en: Translation set node ID
it: ID del gruppo di traduzione del nodo

en: The ID of the translation set the content belongs to.
it: L'ID del gruppo di traduzione al quale appartiene il contenuto.

en: Source translation
it: Sorgente della traduzione

en: The source that this content was translated from.
it: La sorgente dalloa quale è stato tradotto questo contenuto.

en: Versions of content in different languages.
it: Versioni del contenuto in lingue differenti.

en: Child translation
it: Traduzione figlia

en: Outdated
it: Non aggiornato

en: The user ID
it: L'ID dell'utente

en: The user or author name.
it: Il nome dell'utente o dell'autore.

en: Language of the user
it: Lingua dell'utente

en: The user's picture, if allowed.
it: Il ritratto dell'utente, se consentito.

en: The date the user was created.
it: Il data in cui è stato creato l'utente.

en: The user's last access date.
it: La data dell'ultima accesso dell'utente.

en: The user's last login date.
it: La data dell'ultimo login dell'utente.

en: Whether a user is active or blocked.
it: Se un utente è attivo o bloccato.

en: The user's signature.
it: La firma dell'utente.

en: Provide a simple link to edit the user.
it: Fornisci un link semplice per modificare l'utente.

en: Roles that a user belongs to.
it: I ruoli a cui l'utente appartiene.

en: User ID from URL
it: ID utente dall'URL

en: User ID from logged in user
it: ID Utente degli utenti autenticati

en: Randomize the display order.
it: Randomizzare l'ordine di visualizzazione.

en: Provide custom text or link.
it: Fornisce testo o link personalizzato

en: View result counter
it: Contatore dei risultati della vista

en: Displays the actual position of the view result
it: Visualizza la posizione corrente del risultato della vista

en: Link this field to its aggregator category page
it: Collega questo campo alla sua pagina di categoria dell'aggregatore

en: No user
it: Nessun utente

en: Link this field to its comment
it: Collega questo campo al suo commento

en: Show teaser-style link
it: Mostra il link nello stile dell'anteprima

en: Link this field to new comments
it: Collega questo campo ai nuovi commenti

en: contact
it: contatti

en: Contact %user
it: Contatta %user

en: Unknown group
it: Gruppo sconosciuto

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Current installed version
it: Versione attualmente installata

en: Check for new comments as well
it: Verifica anche per nuovi commenti

en: Node IDs separated by , or +
it: ID dei nodi separati da , o +

en: No alternate
it: Nessuna alternativa

en: Alternative sort
it: Ordinamento alternativo

en: Alternate sort order
it: Ordinamento alternativo

en: On empty input
it: Su inserimento vuoto

en: Show None
it: Non mostrare nulla

en: Display score
it: Mostra punteggio

en: Link this field to download the file
it: Collega questo campo per download il file

en: Set the breadcrumb for the term parents
it: Imposta il breadcrumb dei termini genitori

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
it: Se selezionato, il breadcrumb includerà i termini genitori, ognuno collegato alla propria vista. Nota che questo funziona solo se è stato ricevuto solo un termine.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: No vocabulary
it: Nessun vocabolario

en: Link this field to its taxonomy term page
it: Collega questo campo alla pagina del suo termine tassonomico

en: Link this field to its term page
it: Collega questo termine alla pagina del suo termine

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
it: Selezionare per quale vocabolario mostrare i termini nelle opzioni regolari.

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
it[0]: Impossibile trovare il termine: @terms
it[1]: Impossibile trovare i termini: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
it: Se si desidera validare vocabolari specifici, selezionarli; se nessuno viene selezionato, tutti i termini passeranno.

en: Term IDs separated by , or +
it: ID dei termini separati da , o +

en: Current language
it: Lingua attuale

en: Translation option
it: Opzioni di traduzione

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Le opzioni di traduzione consentono di selezionare a quale traduzione o traduzioni unirsi in un gruppo di traduzione. Selezionare "Lingua attuale" per unirsi alla traduzione nella lingua attuale oppure o "Lingua predefinita" per unirsi alla lingua predefinita. Selezionare una lingua specifica per unirsi alla traduzione in quella lingua. Se si seleziona "Tutte", ogni traduzione creerà una nuova riga, che può sembrare essere la causa di duplicati.

en: To the user
it: All'utente

en: With a mailto:
it: Con un mailto:

en: Is the logged in user
it: È l'utente autenticato

en: Usernames
it: Nomi utente

en: Enter a comma separated list of user names.
it: Inserire un elenco di nome utente separati da una virgola.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
it[0]: Impossibile trovare l'utente: @users
it[1]: Impossibile trovare gli utenti: @users

en: Also look for a node and use the node author
it: Cercare anche un nodo e usare l'autore del nodo

en: Only allow numeric UIDs
it: Consenti solo UID numerici

en: Only allow string usernames
it: Consenti solo nomi utente alfabetici

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
it: Permetti sia UID numerici che nomi utenti alfabetici

en: Restrict user based on role
it: Limita gli utenti in base al ruolo

en: Restrict to the selected roles
it: Limitare ai ruoli selezionati

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
it: Se non è selezionato alcun ruolo saranno permessi utenti da qualsiasi ruolo.

en: Unrestricted
it: Senza restrizioni

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
it: Solo gli utenti con l'indicatore del permesso selezionato potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, indipendentemente dagli altri permessi.

en: No role(s) selected
it: Nessun ruolo selezionato

en: Multiple roles
it: Ruoli multipli

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
it: Solo i ruoli selezionati potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, a dispetto del ruolo.

en: You must select at least one role if type is "by role"
it: Se il tipo è "per ruolo", bisogna selezionare almeno un ruolo

en: PHP validate code
it: Codice PHP di validazione

en: Never cache
it: Non usare mai la cache

en: Query results
it: Risultati della query

en: The length of time raw query results should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui i risultati grezzi della query debbano essere mantenuti in cache.

en: Rendered output
it: Presentazione finale

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui il codice HTML generato debba essere mantenuto in cache.

en: Broken field
it: Campo guasto

en: Change the title that this display will use.
it: Cambia il titolo che questa vista userà.

en: Use AJAX
it: Usa AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
it: Modifica se questa visualizzazione userà o meno AJAX.

en: Change this display's pager setting.
it: Modifica le impostazioni del paginatore di questa visualizzazione.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
it: Specificare se questa visualizzazione deve fornire un link "altro".

en: Specify access control type for this display.
it: Specifica il tipo di controllo di accesso per questa visualizzazione.

en: Change settings for this access type.
it: Modifica le impostazioni per questo tipo di accesso.

en: Specify caching type for this display.
it: Specifica il tipo di caching per questa visualizzazione.

en: Change settings for this caching type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di caching.

en: Link display
it: Collega visualizzazione

en: Exposed form in block
it: Form esposto nel blocco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
it: Consente al form esposto di apparire in un blocco anziché nella vista.

en: Get information on how to theme this display
it: Informazioni su come temizzare questa visualizzazione

en: The title of this view
it: Il titolo di questa vista

en: Use AJAX when available to load this view
it: Quando disponibile, usare AJAX per caricare questa vista

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
it: Se impostato, questa vista userà un meccanismo AJAX per la paginazione, l'ordinamento della tabella e i filtri esposti. Ciò significa che la pagina intera non si aggiornerà. Non ne è raccomandato l'uso se questa vista è il contenuto principale della pagina poiché impedirà il collegamento diretto (deep linking) a pagine specifiche, ma è molto utile per i contenuti laterali.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si stia sperimentando problemi con i paginatori collegati a questa vista, si dovrebbe lasciarlo a 0. Se si stanno usando dei multi-paginatori su una pagina potrebbe essere necessario impostare questo numero a un valore maggiore in modo che non vada in conflitto con ?page= array. I valori ampi aggiungeranno molte virgole agli URL, per cui evitarli se possibile.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di voci da mostrare per pagina. Inserire 0 per nessun limite.

en: Add a more link to the bottom of the display.
it: Aggiungere un link altro in fondo alla visualizzazione.

en: Create more link
it: Crea un link altro

en: The text to display for the more link.
it: Il testo da mostrare per il link continua.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
it: Questo farà sì che la vista visualizzi solo voci distinte. Se ci sono voci multiple identiche, ognuna verrà visualizzata solo una volta. Si può usare questo per cercare e rimuovere i duplicati da una vista, sebbene non sempre funzioni. Notare che questo può rallentare le query, quindi usarlo con cautela.

en: Access restrictions
it: Restrizioni accesso

en: Access options
it: Opzioni accesso

en: Caching options
it: Opzioni di cache

en: Display even if view has no result
it: Visualizza anche se la vista non da risultati

en: How should this view be styled
it: Come deve essere stilizzata questa vista

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
it: Se lo stile scelto ha delle impostazioni, assicurarsi di selezionare il pulsante impostazioni che comparirà vicino ad esso nel sommario Vista.

en: Style options
it: Opzioni stile

en: Row style options
it: Opzioni stile riga

en: How should each row in this view be styled
it: Come deve essere stilizzata ogni riga di questa vista

en: Which display to use for path
it: Quale visualizzazione usare per il percorso

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
it: Quale visualizzazione usare per avere il percorso di questa visualizzazione in cose come link del sommario, link dei feed rss, link altro, ecc.

en: Display output
it: Output della visualizzazione

en: Alternative display output
it: Output alternativo della visualizzazione

en: Style output
it: Output dello stile

en: Alternative style
it: Output alternativo dello stile

en: Row style output
it: Output dello stile di riga

en: Alternative row style
it: Output alternativo dello stile di riga

en: Field @field (ID: @id)
it: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
it: Questa sezione elenca tutti i possibili modelli per il plugin visualizzazione e per i plugin stile, ordinati grosso modo dal meno specifico al più specifico. Il modello attivo per ciascun plugin -- che è il modello più specifico trovato nel sistema -- è evidenziato in grassetto.

en: Change theme
it: Cambia tema

en: Rescan template files
it: Rianalizza i file modello

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
it: <strong>Importante!</strong> Quando si aggiungono, rimuovono o rinominano i file modello, è necessario rendere Drupal consapevole delle modifiche facendogli rianalizzare i file del sistema. Cliccando questo pulsante si azzera il registro del tema di Drupal avviando perciò il processo di rianalisi. I modelli evidenziati sopra rifletteranno quindi il nuovo stato del sistema.

en: Theming information (display)
it: Informazioni sulla temizzazione (visualizzazione)

en: Back to !info.
it: Torna a !info.

en: theming information
it: informazioni sulla temizzazione

en: This display has no theming information
it: La visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione

en: This is the default theme template used for this display.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questa visualizzazione.

en: This is an alternative template for this display.
it: Questo è un modello alternativo per questa visualizzazione.

en: Theming information (style)
it: Informazioni temizzazione (stile)

en: This display has no style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile

en: This is the default theme template used for this style.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questo stile.

en: This is an alternative template for this style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile.

en: Theming information (row style)
it: Informazioni temizzazione (stile riga)

en: This display has no row style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile riga

en: This is the default theme template used for this row style.
it: Questo è il modello del tema predefinito usato per questo stile riga.

en: This is an alternative template for this row style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile riga.

en: Put the exposed form in a block
it: Metti il form esposto in un blocco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
it: Se impostato, qualsiasi widget esposto non apparirà in questa vista. Sarà invece reso disponibile un blocco nel sistema di amministrazione blocchi di Drupal e il form esposto comparirà lì. Notare che questo blocco deve essere attivato manualmente, Viste non lo attiverà in automatico.

en: File found in folder @template-path
it: (File trovato nella cartella @template-path)

en: (File not found, in folder @template-path)
it: (File non trovato nella cartella @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
it: La visualizzazione "@display" usa dei campi ma non ne è stato definito nessuno, o sono tutti esclusi.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
it: La visualizzazione "@display" usa un percorso ma il percorso è non definito.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
it: La visualizzazione "@display" ha un plugin di stile non valido.

en: Exposed form: @view-@display_id
it: Form esposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
it: Impostazioni allegati

en: Inherit exposed filters
it: Eredita filtri esposti

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori dei filtri esposti nella visualizzazione genitore a cui è allegata?

en: Attach before or after the parent display?
it: Allegare prima o dopo la visualizzazione genitore?

en: Select which display or displays this should attach to.
it: Selezionare la visualizzazione / le visualizzazioni a cui questa deve essere allegata.

en: Block admin description
it: Descrizione amministrazione blocco

en: Block caching type
it: Tipo di cache del blocco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
it: Questo imposta lo stato predefinito del metodo integrato di caching dei blocchi in Drupal; richiede che il caching sia attivato nella amministrazione del blocco. Prestare attenzione poiché si ha poco controllo su quando questa cache viene svuotata.

en: Using the site name
it: Usa il nome del sito

en: Use the site name for the title
it: Per il titolo usa il nome del sito

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
it: L'icona feed sarà disponibile solo nella visualizzazione selezionata.

en: No menu
it: Nessun menu

en: Normal: @title
it: Normale: @title

en: Tab: @title
it: Scheda: @title

en: Change settings for the parent menu
it: Impostazioni cache per il menu genitore

en: The menu path or URL of this view
it: Il percorso del menu o URL di questa vista

en: Menu item entry
it: Inserimento voce di menu

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
it: Se impostato a normale o scheda, inserire il testo da usare per la voce del menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
it: Se impostato a normale o tab, inserire il testo da usare per la descrizione della voce di menù.

en: Insert item into an available menu.
it: Inserire la voce in un menu disponibile.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: Default tab options
it: Opzioni predefinite scheda

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
it: Quando si crea una voce di menu come scheda, Drupal ha bisogno di sapere quale sarà la voce di menu genitore di quella scheda. Alcune volte il genitore esiste già, mentre altre volte si deve crearne uno. Il percorso di una voce genitore sarà sempre lo stesso percorso con l'esclusione dell'ultima parte, cioè, se il percorso di questa vista è <em>foo/bar/baz</em>, il percorso genitore sarà <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
it: Esiste già

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
it: Se si crea una voce genitore del menu, inserire il titolo della voce.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
it: Se si sta creando un elemento nel menu padre, inserire la descrizione dell'elemento.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
it: "$arg" non è più supportato. Usare invece %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
it: "%" non può essere usato nel primo segmento di un percorso.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
it: Le viste non possono creare voci di menu normali per i percorsi che contengono un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
it: Una visualizzazione il cui percorso termina con un % non può essere una scheda.

en: Title is required for this menu type.
it: È richiesto il titolo per questo tipo di menu.

en: Inline fields
it: Campi allineati

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
it: Il separatore può essere posizionato tra i campi allineati per impedirgli di schiacciarsi uno sull'altro. In questo campo si può usare l'HTML.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
it: Si può specificare in via facoltativa un campo tramite il quale raggruppare le registrazioni. Lasciare vuoto per non raggruppare.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
it: Lo stile @style richiede uno stile riga ma il plugin riga non è valido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
it: L'allineamento orizzontale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi a destra. L'allineamento verticale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi in giù.

en: RSS description
it: Descrizione RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
it: Comparirà nel feed RSS.

en: Display record count with link
it: Visualizza il conteggio dei record con un link

en: Override number of items to display
it: Modifica il numero di voci da visualizzare

en: Display items inline
it: Visualizza le voci allineate

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Override normal sorting if click sorting is used
it: Modifica l'ordinamento normale se viene usato l'ordinamento tramite click

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
it: (L'effetto intestazioni fisse in cima non sarà attivo per l'anteprima sotto, ma solo nell'output vero e prorio.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
it: Inserire i campi nelle colonne; si possono combinare campi multipli nella stessa colonna. Se lo si fa, il separatore nella colonna specificata sarà usato per separare i campi. Selezionare la casella ordinabile per rendere la colonna ordinabile tramite click e selezionare il bottone radio predefinito ordina per determinare quale colonna verrà ordinata in modo predefinito. È possibile gestire l'ordine delle colonne e le etichette dei campi nella sezione campi.

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
it: Questa vista sta venendo modificata dall'utente !user ed è perciò bloccata alle modifiche di altri. Questo blocco è vecchio di !age. Cliccare qui per <a href="!break">interrompere il blocco</a>.

en: @current of @max
it: @current di @max

en: - All -
it: - Tutto -

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Filter criteria
it: Criteri del filtro

en: Standard deviation
it: Deviazione standard

en: Popular content
it: Contenuti più visti

en: Content translation
it: Traduzione dei contenuti

en: Item ID
it: ID elemento

en: Active status
it: Stato attivo

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: Aid
it: Aiuto

en: In code
it: Da codice

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Style settings
it: Impostazioni dello stile

en: Taxonomy Term
it: Termine della tassonomia

en: %name must be a positive integer.
it: %name deve essere un intero positivo.

en: <No value>
it: - Nessun valore -

en: (first item is 0)
it: (il primo elemento è 0)

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: Number of pages
it: Numero di pagine

en: Random order
it: Ordine casuale

en: Gallery page
it: Pagina di galleria

en: Content statistics
it: Statistiche del contenuto

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
it: L'attributo target del link, può essere _blank, _parent o il nome di un iframe. Questo campo è usato raramente.

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
it: Il numero massimo di caratteri che questo campo può avere.

en: Count the number 0 as empty
it: Considera il numero 0 come valore vuoto

en: Hide if empty
it: Nascondi se vuoto

en: Starting value
it: Valore iniziale

en: Specify the number the counter should start at.
it: Specificare il numero da cui inizia il contatore.

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: The view %name has been saved.
it: La vista %name è stata salvata.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
it: Questo filtro può fare apparire più volte nei risultati quegli elementi che hanno più di una delle opzioni selezionate. Se il filtro causa la comparsa di duplicati, questo checkbox può aiutare a ridurli; ad ogni modo, all'aumentare del numero di termini da cercare, la query risulterà più lenta, quindi si consiglia di usarlo con cautela. In particolare non dovrebbe mai essere usato su campi a valore singolo, perché se il campo fosse incompatibile potrebbe causare l'omissione di alcuni elementi dai risultati.

en: Jump menu
it: menu rapido

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
it: Inserisce tutti i risultati in una casella di selezione e permette agli utenti di andare ad una pagina differente in base ai risultati.

en: Hostname of user that posted the comment.
it: Il nome dell'host dell'utente che ha inserito il commento.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
it: Mette in relazione contenuti e termini di tassonomia, specificando quale (o quali) vocabolari usare. La relazione genera record duplicati in presenza di termini multipli assegnati ai contenuti.

en: The text of the profile item.
it: Il testo della voce di profilo.

en: The taxonomy term ID for the term.
it: L'identificativo del termine della tassonomia.

en: The taxonomy term name for the term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
it: Scegliere i vocabolari da correlare. Si ricordi che per ogni termine trovato verrà generato un record, quindi questa relazione esprime i risultati migliori se opera su un singolo vocabolario per cui ogni contenuto sia abbinato ad un solo termine.

en: The name of the role.
it: Il nome del ruolo.

en: The role ID of the role.
it: L'identificativo del ruolo.

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
it: Non mostrare i campi, etichette o marcatori per i campi che sono vuoti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni del menu rapido

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
it: Per configurare correttamente un menu rapido è necessario selezionare un campo che rappresenti il percorso da utilizzare. Si deve poi impostare quel campo come escluso. Tutti gli altri campi visualizzati saranno parte del menu. Avvertenza: tutto il codice HTML sarà rimosso dall'output in quanto gli elenchi di selezione non sono in grado di mostrare HTML.

en: Path field
it: Campo del percorso

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: This identifier is used by another handler.
it: L'identificatore è usato da un altro gestore.

en: Length is shorter than
it: La lunghezza è minore di

en: shorter than
it: più corto di

en: Length is longer than
it: La lunghezza è maggiore di

en: longer than
it: più lungo di

en: SQL Query
it: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
it: La query sarà generata ed eseguita utilizzando le API database di Drupal

en: revision user
it: utente revisione

en: Exposed form
it: Form esposto

en: Cancel account
it: Elimina profilo

en: The order of pages in the book hierarchy.
it: L'ordine delle pagine nella gerarchia del book.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
it: Visualizza il link standard per aggiungere i commenti come quello dei contenuti ordinari: verrà visualizzato solo agli utenti autorizzati ad aggiungere commenti.

en: Inherit pager
it: Eredita paginatore

en: Render pager
it: Mostra paginatore

en: Render
it: Presentazione

en: Full content
it: Contenuto completo

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
it[0]: Devi includere almeno una parola chiave con 1 o più caratteri.
it[1]: Devi includere almeno una parola chiave con @count o più caratteri..

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Image style
it: Stile immagine

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
it: Etichetta per questo settore che verrà visualizzata solo per l'amministratore.

en: Exposed
it: Esposto

en: Displays Reorder
it: Riordinamento delle Visualizzazioni

en: Remove this display
it: Rimuovi la visualizzazione

en: Operator to use on all groups
it: Operatore da utilizzare per tutti i gruppi

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
it: Questo "gruppo 0 AND gruppo 1 AND gruppo 2" oppure questo "gruppo 0 OR gruppo 1 OR gruppo 2", ecc.

en: Remove group @group
it: Elimina il gruppo @group

en: Default group
it: Gruppo predefinito

en: Group @group
it: Gruppo @group

en: Ungroupable filters
it: Filtri non raggruppabili

en: Configure group settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di gruppo per @type %item

en: Basic exposed form
it: Form esposti di base

en: Input required
it: Inserimento richiesto

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
it: Un form esposto che produce una vista solo se il form contiene input da parte dell'utente.

en: Display all items
it: Visualizza tutti gli elementi

en: Display all items that this view might find
it: Visualizza tutte le voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Display a specified number of items
it: Visualizza un numero specifico di elementi

en: Display a limited number items that this view might find.
it: Visualizza un numero limitato di voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Paged output, full pager
it: Risultati paginati, paginatore completo

en: Paged output, full Drupal style
it: Risultati paginati, utilizzando il paginatore di Drupal completo

en: Paged output, mini pager
it: Risultati paginati, paginatore ridotto

en: Use the mini pager output.
it: Usa il paginatore ridotto

en: The taxonomy vocabulary name
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: Name (raw)
it: Nome (grezzo)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
it: Il nome dell'utente o dell'autore. Questo filtro non controlla che l'utente esista e permette la corrispondenza parziale. Non utilizza il completamento automatico.

en: Provide markup text for the area.
it: Fornisce un testo a marcatori per l'area.

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Change the machine name of this display.
it: Modifica il nome ad uso interno di questa visualizzazione.

en: Change settings for this pager type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di paginatore.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
it: Consente il raggruppamento e l'aggregazione (calcoli) dei campi.

en: Exposed form style
it: Stile esposizione form

en: Select the kind of exposed filter to use.
it: Seleziona il tipo di filtro esposto da utilizzare.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
it: Impostazioni del form esposto per questo stile di form.

en: The machine name of this display
it: Il nome ad uso interno di questa visualizzazione

en: This is machine name of the display.
it: Questo è il nome ad uso interno della visualizzazione.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
it: Se abilitato, alcuni campi potrebbero diventare indisponibili. Tutti i campi che sono selezionati per il raggruppamento verranno ricondotti ad un record per singolo valore diverso. Gli altri campi che sono selezionati per l'aggregazione verranno elaborati dalla relativa funzione. Ad esempio, si possono raggruppare i contenuti per titolo e contare il numero di nids per produrre una lista di titoli duplicati.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
it: <strong>Importante!</strong> È stato modificato il nome ad uso interno della visualizzazione. Qualsiasi cosa collegata specificamente a questa visualizzazione, ad esempio una personalizzazione nel tema, potrebbe smettere di funzionare fino a quando non viene aggiornata. Per vedere i suggerimenti di tema per la visualizzazione è necessario salvare prima la vista.

en: Exposed Form
it: Form esposto

en: Exposed form options
it: Opzioni del form esposto

en: Select which pager, if any, to use for this view
it: Selezionare il paginatore da usare per questa vista, se necessario

en: Pager options
it: Opzioni del paginatore

en: Display id should be unique.
it: L'identificativo della visualizzazione deve essere univoco.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone submit del form esposto.

en: Include reset button
it: Aggiungi bottone di reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
it: Se selezionato il form esposto fornirà un bottone per azzerare le impostazioni di tutti i filtri esposti.

en: Reset button label
it: Etichetta del bottone reset

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone reset del form esposto

en: Exposed sorts label
it: Etichetta degli ordinamenti esposti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
it: Testo da mostrare come etichetta del selettore dell'ordinamento.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo ascendente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo discendente.

en: Text on demand
it: Testo su richiesta

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
it: Il numero di elementi da saltare. Per esempio, se questo campo è 3, i primi tre elementi saranno saltati e non mostrati.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
it: Il numero totale delle pagine. Lascia vuoto per vedere tutte le pagine

en: Exposed options
it: Opzioni esposte

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
it: Esporre queste opzioni permette agli utenti di assegnare loro un valore per mezzo di un form quando la vista viene visualizzata.

en: Expose items per page
it: Esponi numero elementi per pagina

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi per pagina mostrare in una vista.

en: Items per page label
it: Etichetta elementi per pagina

en: Label to use in the exposed items per page form element.
it: Etichetta da utilizzare nel form per contrassegnare la voce elementi per pagina.

en: Exposed items per page options
it: Opzioni di elementi per pagina.

en: Expose Offset
it: Esponi l'offset

en: Offset label
it: Etichetta dell'offset

en: Label to use in the exposed offset form element.
it: Etichetta da attribuire all'elemento offset nel form.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
it[0]: Mini paginatore, @count elemento, salta @skip
it[1]: Mini paginatore, @count elementi, salta @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
it[0]: Mini paginatore, @count elemento
it[1]: Mini paginatore, @count elementi

en: All items, skip @skip
it: Tutte gli elementi, salta @skip

en: All items
it: Tutti gli elementi

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
it[0]: @count elemento, salta @skip
it[1]: @count elementi, salta @skip

en: @count item | @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: @count elementi

en: Group results together
it: Raggruppa i risultati

en: Authentication module
it: Modulo di autenticazione

en: In database
it: Nel database

en: Update preview
it: Aggiorna l'anteprima

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
it: Quella vista è stata creata per la versione @import_version di views, ma la versione installata è @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
it: Gestore danneggiato / mancante: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
it: La visualizzazione %display ha il percorso impostato a node/%. Questa impostazione non produce il risultato sperato: se si vogliono avere più versioni della vista nodo, usare panels.

en: Translate link
it: Link di traduzione

en: Provide a simple link to translate the node.
it: Fornisce un link testuale per tradurre il nodo.

en: The Authmap ID.
it: L'ID dell'Authmap.

en: Authentication name
it: Nome dell'autenticazione

en: The unique authentication name.
it: Il nome univoco dell'autenticazione.

en: The name of the module managing the authentication entry.
it: Il nome del modulo che gestisce le voci di autenticazione.

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: Output machine name
it: Emetti nome ad uso interno

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
it: Usa il percorso dei termini della tassonomia di Drupal per creare i link del breadcrumb

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
it: Se selezionato, i link nella riga dei breadcrumb verranno creati usando il metodo standard di Drupal anziche il metodo specifico delle viste. Può servire se si usano moduli come "taxonomy redirect" per modificare i link ai termini della tassonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
it: Cambia la classe o le classi CSS che verranno aggiunte a questa visualizzazione

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
it: I nomi delle classi CSS da aggiungere alla vista. Questo ti permetterà di usare CSS specifico per ogni vista. Puoi definire più classi separate dal spazi.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
it: Le classi CSS devono essere solo alfanumeriche o con trattini.

en: Choose text
it: Seleziona il testo

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
it: Il testo che apparirà come opzione selezionata nel menu rapido.

en: Term edit link
it: Link di modifica termine

en: Provide a simple link to edit the term.
it: Fornisce un link per modificare il termine.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
it: Selezione tra quali valori l'utente può scegliere quando determina gli elementi per pagina. Inserire un elenco di numeri separati da virgola.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi saltare all'inizio.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
it: Inserire un elenco di valori numerici interi separati da virgola: per es. 10, 20, 50, 100

en: Link field
it: Campo del link

en: Attachment before
it: Allegato prima

en: Attachment after
it: Allegato dopo

en: Fill up single line
it: Riempi una riga singola

en: Enabled, name
it: Attivato, nome

en: Row class
it: Classe della riga

en: - Use default -
it: - Usa predefiniti -

en: Unknown content type
it: Tipo di contenuto sconosciuto

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
it: Il percorso del file primario per questo elemento, rispetto alla posizione base di Drupal; ad esempio, modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
it: Il nome dell'elemento; es. nodo.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
it: Il tipo dell'elemento: modulo, tema, o theme_engine (motore per temi).

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
it: Valore booleano che indica se questo elemento è attivato o meno.

en: Schema version
it: Versione dello schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
it: Il numero della versione dello schema database del modulo. -1 se il modulo non è installato (le sue tabelle non esistono); 0 o il massimo numero N relativo alla funzione di aggiornamento hook_update_N() eseguita (o esistente) all'installazione del modulo.

en: View: !view
it: Vista: !view

en: Human-readable name
it: Nome mostrato all'utente

en: Fixed value
it: Valore fisso

en: Access the views administration pages.
it: Accedi alle pagine di amministrazione delle viste.

en: Bypass access control when accessing views.
it: Evita il controllo dei permessi quando accedi alle viste.

en: Add new view
it: Aggiungi una nuova vista

en: - Basic validation -
it: - Validazione base -

en: HTML element
it: Elemento HTML

en: Label HTML element
it: Etichetta dell'elemento HTML

en: Place a colon after the label
it: Aggiungi due punti (:) dopo l'etichetta

en: Wrapper HTML element
it: Elemento HTML contenitore

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: Add default classes
it: Aggiungi classi predefinite

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
it: Usa le classi predefinite di Views per identificare il campo, l'etichetta del campo ed il contenuto del campo.

en: Use absolute path
it: Usa un percorso assoluto

en: Rel Text
it: Testo Rel

en: Preserve certain tags
it: Conserva alcuni tag

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
it: Lista dei tag da conservare. Per esempio &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; permette di mantenere tutti gli elementi p e br

en: Format plural
it: Formatta il plurale

en: If checked, special handling will be used for plurality.
it: Se selezionato, una gestione speciale sarà utilizzata per la pluralità.

en: Singular form
it: Forma singolare

en: Text to use for the singular form.
it: Testo da utilizzare per la forma singolare.

en: Plural form
it: Forma plurale

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
it: Testo da utilizzare per la forma plurale, @count verrà sostituito con il valore.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
it: Un periodo relativo al presente come "!example1" or "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno per questa vista. Deve contenere solamente lettere minuscole, numeri e trattini bassi (underscore).

en: Weight for @display
it: Peso per @display

en: Translation method
it: Metodo di traduzione

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
it: Seleziona un metodo di traduzione da utilizzare per i dati delle viste come intestazione, piè di pagina e testo vuoto.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
it: Questo titolo sarà visualizzato sulla pagina di modifica della vista invece del titolo predefinito. Potrebbe essere utile se esistono elementi duplicati.

en: Do not pass admin strings for translation.
it: Non passare le stringhe di amministrazione per la traduzione.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
it: Usa la funzione t() del core di Drupal. Non raccomandato, in quanto non supporta gli aggiornamenti di stringhe esistenti.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
it: Se hai la necessità di tradurre le etichette di Views in altre lingue, prendi in considerazione l'installazione del modulo Views translation del pacchetto <a href="!path">Internationalization</a>.

en: The unique ID of the aggregator item.
it: L'ID univoco della voce dell'aggregatore.

en: The guid of the original imported item.
it: Il guid della voce importata originale.

en: Date and time of when the comment was created.
it: La data e l'ora di creazione del commento.

en: Date and time of when the comment was last updated.
it: La data e l'ora dell'ultimo aggiornamento al commento.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
it: Se il commento è approvato (o tuttora nella coda di moderazione).

en: Last comment CID
it: Il CID dell'ultimo commento

en: Display the last comment of a node
it: Visualizza l'ultimo commento di un nodo

en: Last Comment
it: Ultimo commento

en: The last comment of a node.
it: L'ultimo commento di un nodo.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
it: Alcuni ruoli non hanno il permesso di accedere ai contenuti, ma il display %display non ha controllo sugli accessi.

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: File Usage
it: Utilizzo dei file

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
it: Un file che è associato con questo contenuto, solitamente perché è in un campo del contenuto.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
it: Un utente che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo dell'utente.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
it: Un file che è associato con questo utente, solitamente perché è in un campo dell'utente.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
it: Un commento che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del commento.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
it: Un file associato è a questo commento, solitamente perché è in un campo nel commento.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
it: Un termine di tassonomia che è associato a questo file, solitamente perché questo file è in un campo del termine.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
it: Un file che è associato a questo termine della tassonomia, solitamente perché è in un campo del termine.

en: Taxonomy Vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un vocabolario della tassonomia che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del vocabolario della tassonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un file associato con questo vocabolario della tassonomia, tipicamente perché si caricato in un campo personalizzato del vocabolario stesso.

en: The module managing this file relationship.
it: Il modulo che gestisce questa relazione sui file.

en: The type of entity that is related to the file.
it: Il tipo di entità che è collegata al file.

en: The number of times the file is used by this entity.
it: Il numero di volte che il file è utilizzato da questa entità.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Nome ad uso interno del vocabolario a cui un termine appartiene. Questo sarà il vocabolario per cui "Tassonomia: Termine" è campo per qualsiasi termine; e può similmente causare duplicati.

en: term from !field_name
it: termine da !field_name

en: Math expression
it: Espressione matematica

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
it: Elabora un'espressione matematica e la visualizza.

en: Use destination
it: Utilizza destinazione

en: Add destination to the link
it: Aggiungi la destinazione al link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
it: Mostra il link ai commenti nella modalità usata nell'anteprima del nodo, piuttosto che in quella usata nella versione completa del nodo.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
it: Utilizzato da stile: tabella per determinare la colonna effettiva su cui effettuare l'ordinamento quando si clicca sul campo. Normalmente si può lasciare il valore predefinito.

en: Group column
it: Colonna di raggruppamento

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
it: Seleziona la colonna di questo campo per applicare la funzione di raggruppamento scelta sopra.

en: Group columns (additional)
it: Colonne di raggruppamento (aggiuntive)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
it: Seleziona altre colonna di questo campo per includerle nella query e da utilizzare per il raggruppamento.

en: Display download path instead of file storage URI
it: Mostra il percorso di download invece dell'URI del file memorizzato

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
it: Questo fornirà l'URL di scaricamento completo invece dell'indirizzo interno del filestream.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome ad uso interno del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Display error message
it: Mostra il messaggio di errore

en: Term name converted to Term ID
it: Nome del termine convertito in ID del termine

en: No comment
it: Nessun commento

en: Comment or document this display.
it: Commenta o documenta questa visualizzazione.

en: Query settings
it: Impostazioni della query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
it: Consente di cambiare alcune impostazioni avanzate per il plugin della query

en: The name and the description of this display
it: Il nome e la descrizione di questa visualizzazione

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questo nome apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questa descrizione apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This display's comments
it: Commenti sulla visualizzazione

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
it: Il valore verrà visto e usato esclusivamente dall'interfaccia di gestione delle Viste per documentare questa visualizzazione. Può essere usato per fornire indicazioni agli altri amministratori del sito sulle scelte o le configurazioni applicate a questa visualizzazione.

en: Query options
it: Opzioni della query

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
it: Il nome da visualizzare deve essere composto solo da lettere, numeri o underscore.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione eredita i suoi valori di paginazione dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
it: Questa visualizzazione deve presentare i valori di paginazione? Applicabile solo se sta ereditando un paginatore.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
it: Questo apparirà come nome del blocco in amministrazione >> struttura >> blocchi

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
it: Testo da visualizzare al posto dei risultati fino a quando l'utente seleziona ed applica un filtro esposto.

en: Include all items option
it: Opzione Tutti gli elementi

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
it: Se selezionato, nell'opzione "elementi per pagina" verrà aggiunta una scelta "tutti gli elementi".

en: All items label
it: Etichetta per "tutti gli elementi"

en: Which label will be used to display all items
it: Etichetta da usare per la scelta di visualizzare tutti gli elementi

en: Field Language
it: Lingua del campo

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
it: Tutti i campi che supportano le traduzioni saranno visualizzati nella lingua selezionata.

en: The class to provide on each row.
it: La classe da applicare ad ogni riga.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
it: Per tutti i campi è possibile utilizzare token (vedi "pattern di sostituzione" utilizzato in "Riscrittura dell'output del campo").

en: Table summary
it: Riepilogo tabella

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il percorso attuale verrà visualizzato come opzione di default nel menu rapido, se applicabile.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
it: La classe da assegnare all wrapper che contiene l'elenco.

en: List class
it: Classe dell'elenco

en: The class to provide on the list element itself.
it: La classe da assegnare all'elenco stesso.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
it: Definire il percorso di base per i link in questa vista
            riepilogativa, per esempio http://example.com/<strong>percoso_per_la_vista/archive</strong>.
            Non inserire le barre di inizio e fine. Se questo valore è vuoto,
            verrà usato il primo percorso trovato come percorso di base,
            nelle visualizzazioni a pagina, oppure / se non viene trovato alcun percorso.

en: Content access
it: Accesso ai contenuti

en: Sticky status
it: Stato sempre in cima

en: Content revisions
it: Revisioni dei contenuti

en: %time hence
it: %time da adesso

en: Machine name:
it: Nome interno:

en: Bypass views access control
it: Ignora il controllo dei permessi delle viste

en: No results behavior
it: Comportamento se non ci sono risultati

en: Edit @section
it: Modifica @section

en: Edit this view to add a display.
it: Aggiungi un display a questa vista.

en: Add view from template
it: Aggiungi una vista da un template

en: View to insert
it: Vista da inserire

en: The view to insert into this area.
it: La vista da inserire in quest'area.

en: Inherit contextual filters
it: Eredita filtri contestuali

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
it: Se abilitato, questa vista riceverà gli stessi filtri contestuali di quella da cui è derivata.

en: Recursion detected in view @view display @display.
it: Rilevata ricorsione nella vista @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
it: Quando il valore del filtro <em>NON</em> è nell'URL

en: Exception value
it: Valore eccezione

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
it: Se viene ricevuto questo valore, il filtro sarà ignorato; i.e. "all values"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
it: Forza un diverso titolo per la vista e i suoi argomenti. Puoi usare "%1" per il primo argomento, "%2" per il secondo, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
it: Quando il valore filtro <em>È</em> nell'URL o si specifica un valore predefinito

en: Provide title
it: Immissione del titolo

en: Override breadcrumb
it: Forzatura dei breadcrumb

en: Provide breadcrumb
it: Immissione breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
it: Inserire un nome da usare come breadcrumb. Vedi "Titolo" per le sostituzioni dei percento.

en: Specify validation criteria
it: Specifica un criterio di validazione

en: Action to take if filter value does not validate
it: Azione da prendere se il valore filtro non è valido

en: Display all results for the specified field
it: Mostra tutti i risultati per il campo specifico

en: Provide default value
it: Fornire il valore di default

en: Show "Page not found"
it: Mostra "Pagina non trovata"

en: Display a summary
it: Visualizza un sommario

en: Display contents of "No results found"
it: Visualizza il contenuto di "Nessun risultato trovato"

en: Skip default argument for view URL
it: Salta il parametro predefinito per l'URL della vista

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
it: Selezionare se includere o meno questo parametro predefinito nella costruzione dell'URL per questa vista. Omettere il parametro predefinito è utile per esempio in caso di feed.

en: Number of records
it: Numero di record

[ctx: Sort order]
en: Default sort
it: Ordinamento predefinito

[ctx: Sort order]
en: Date
it: Data

[ctx: Sort order]
en: Numerical
it: Numerico

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se attivo, gli utenti possono immettere valori multipli nella forma 1+2+3 (per OR) o 1,2,3 (per AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
it: Se selezionato, più istanze di questo filtro possono lavorare insieme, come se i valori multipli fossero forniti dallo stesso filtro. Questa impostazione non è compatibile con l'impostazione "Riduci duplicati".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
it: Se selezionato, i numeri inseriti per il filtro verranno esclusi invece di limitare la vista.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
it: La modalità glossario applica un limite al numero di caratteri usati nel valore di filtro, il che permette alla vista riepilogativa di svolgere la funzione di glossario.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
it: Quanti caratteri del valore da usare come filtro. Se impostato a 1, tutti i campi che iniziano con la prima lettera nel valore del filtro verranno selezionati.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
it: Al momento di stampare titolo e riepilogo, come utilizzare maiuscole e minuscole nel valore del filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
it: Al momento di stampare percorsi URL, come trasformare maiuscole e minuscole nel valore del filtro. Non usare tranne che con Postgres, visto che usa confronti sensibili alle maiuscole.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Create a label
it: Crea un'etichetta

en: Enable to create a label for this field.
it: Ablilitare per creare un etichetta per questo campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
it: Abilitare per caricare questo campo come nascosto. Utile per usarlo come campo di raggruppamento, o come token in un altro campo.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona l'elemento HTML con cui racchiudere questo campo, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Create a CSS class
it: Crea una classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona il tag HTML con cui racchiudere questa etichetta, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Rewrite results
it: Risultati di riscrittura

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
it: Abilita la sovrascrittura dell'output di questo campo con testo personalizzato o token sostitutivi.

en: Replace spaces with dashes
it: Sostituisci gli spazi con i trattini

en: External server URL
it: URL del server esterno

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
it: Per linkare un server esterno utilizza l'URL completo: per esempio: 'http://www.example.com' o 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
it: Abilita la troncatura del campo ad una massima lunghezza di caratteri

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
it: Converti gli "a capo" in tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
it: Se selezionato, tutti i caratteri di a capo (es. \n) sono convertiti nel tag HTML &lt;br&gt;

en: No results text
it: Testo per Nessun risultato

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
it: Abilita la visualizzazione del testo "nessun risultato" se il campo contiene il numero 0.

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
it: Come visualizzare i dati serializzati. Si può scegliere un array personalizzato/oggetto chiave o un print_r sull'output per intero.

en: Full data (unserialized)
it: Dati completi (non serializzati)

en: Full data (serialized)
it: Dati completi (serializzati)

en: A certain key
it: Una certa chiave

en: Which key should be displayed
it: Quale chiave visualizzare

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
it: Inserire una chiave se se vuole visualizzare una chiave dei dati.

en: How many different units to display in the string.
it: Quante unità diverse da visualizzare nella stringa.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo filtro non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose filter
it: Esponi filtro

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo filtro è esposto. Se viene nascosto, gli utenti non lo potranno cambiare.

en: Hide filter
it: Nascondi filtro

en: Expose operator
it: Esponi operatore

en: Allow the user to choose the operator.
it: Permette all'utente di scegliere l'operatore.

en: Allow multiple selections
it: Permetti la selezione multipla

en: Enable to allow users to select multiple items.
it: Abilitare per consentire agli utenti di selezionare più di un elemento.

en: Remember the last selection
it: Ricorda l'ultima selezione

en: Enable to remember the last selection made by the user.
it: Attiva la memorizzazione dell'ultima selezione fatta dall'utente.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
it: È necessario scegliere un valore, a meno che questo sia un filtro esposto non obbligatorio.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
it: Abilitare per nascondere gli elementi che non contengono questa relazione

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo ordinamento non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose sort
it: Esponi ordinamento

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo ordinamento è esposto. Nascondendolo, gli utenti non sarai in grado di modificarlo.

en: Hide sort
it: Nascondi ordinamento

en: Provide description
it: Fornisci una descrizione

en: Save & exit
it: Salva ed esci

en: Continue & edit
it: Continua e modifica

en: Update "@title" choice
it: Aggiorna la selezione "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
it: Aggiorna la selezione (@number) "@title"

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
it: La vista è stata salvata. Ora può essere modificataa dalla lista qui sotto.

en: Database overriding code
it: Codice che sovrascrive il database

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Annulla per scartare la vista

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Cancella per scartare i cambiamenti.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
it: Modifica le visualizzazioni della tua vista qua sotto oppure aggiungi una nuova visualizzazione.

en: edit view name/description
it: modifica il nome/la descrizione della vista

en: analyze view
it: analizza la vista

en: clone view
it: duplica la vista

en: export view
it: esporta la vista

en: revert view
it: ripristina la vista

en: delete view
it: elimina la vista

en: Add !display
it: Aggiungi !display

en: @display_title details
it: Dettagli di @display_title

en: Auto preview
it: Anteprima automatica

en: Preview with contextual filters:
it: Anteprima con i filtri contestuali:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
it: Separa i valori dei filtri contestuali con "/". Per esempio, %example

en: Apply and continue
it: Applica e continua

en: @current of @total
it: @current di @total

en: All displays (except overridden)
it: Tutte le visualizzazioni (eccetto quelle sovrascritte)

en: All displays
it: Tutte le visualizzazioni

en: This @display_type (override)
it: Questo @display_type (sovrascritto)

en: View name and description
it: Nome e descrizione della vista

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
it: Un nome descrittivo per questa vista, mostrato all'utente. Gli spazi sono consentiti

en: Create new filter group
it: Crea un nuovo gruppo di filtri

en: No filters have been added.
it: Nessun filtro aggiunto.

en: Drag to add filters.
it: Trascina per aggiungere i filtri.

en: Add and configure @types
it: Aggiungi e configura @types

en: Configure @type: @item
it: Configura @type: @item

en: Show filters on the list of views
it: Mostra i filtri sulla lista delle viste

en: Show advanced help warning
it: Mostra i messaggi di aiuto avanzati per gli avvisi

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
it: Gli utenti avanzati di views potrebbero scegliere di vedere la visualizzazione principale (es: predefinita).

en: Always show advanced display settings
it: Mostra sempre le impostazioni di visualizzazione avanzate

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
it: Mostra sempre le impostazioni di visualizzazione avanzate, come le relazioni ed i filtri contestuali.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
it: Etichetta per il valore "Qualsiasi" nei filtri esposti a selezione singola con valore non obbligatorio.

en: Live preview settings
it: Impostazioni dell'anteprima in tempo reale

en: Automatically update preview on changes
it: Aggiorna automaticamente l'anteprima ad ogni cambiamento

en: Show information and statistics about the view during live preview
it: Mostra le informazioni e le statistiche della vista durante l'anteprima in tempo reale.

en: Above the preview
it: Sopra l'anteprima

en: Below the preview
it: Sotto l'anteprima

en: Show the SQL query
it: Mostra la query SQL

en: Show performance statistics
it: Mostra le statistiche delle prestazioni

en: Disable JavaScript with Views
it: Disabilita Javascript con le viste

en: Master
it: Principale

en: There are no templates available.
it: Non ci sono template disponibili.

en: Display | Displays
it[0]: Visualizzazione
it[1]: Visualizzazioni

en: Unformatted list
it: Elenco non formattato

en: HTML list
it: Elenco HTML

en: Contextual filters
it: Filtri contestuali

en: contextual filters
it: filtri contestuali

en: Contextual filter
it: Filtro contestuale

en: contextual filter
it: filtro contestuale

en: filter criteria
it: criteri del filtro

en: Filter criterion
it: Criterio del filtro

en: filter criterion
it: criterio del filtro

en: no results behavior
it: comportamento in assenza di risultati

en: The content to which the comment is a reply to.
it: Il contenuto di cui il commento è risposta.

en: The node ID.
it: L'ID del contenuto.

en: The content title.
it: Il titolo del contenuto

en: The date the content was posted.
it: La data in cui il contenuto è stato inserito.

en: The date the content was last updated.
it: La data dell'ultimo aggiornamento del contenuto.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
it: Il tipo di contenuto (per esempio, "articolo del blog", " post del forum", "storia", ecc).

en: Whether or not the content is published.
it: Se il contenuto è pubblicato o no.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
it: Esclude i contenuti non ancora pubblicati nel caso in cui l'utente attuale non li possa visualizzare.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
it: Se il contenuto è promosso alla prima pagina o no.

en: Whether or not the content is sticky.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no. Per elencare per primi i contenuti sempre in cima, impostare questa opzione come discendente.

en: Provide a simple link to the content.
it: Fornisce un link al contenuto.

en: Provide a simple link to edit the content.
it: Fornisce un link per modificare il contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content.
it: Fornisce un link per eliminare il contenuto.

en: The aliased path to this content.
it: Il percorso alias di questo contenuto.

en: Relate content to the user who created it.
it: Collega il contenuto con l'utente che lo ha creato.

en: User has a revision
it: L'utente ha creato una revisione

en: All nodes where a certain user has a revision
it: Tutti i nodi di cui un determinato utente ha creato una revisione

en: Content revision
it: Revisione del contenuto

en: Content revision is a history of changes to content.
it: La revisione di un contenuto è la cronologia dei cambiamenti al contenuto.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
it: Collega la revisione di un contenuto all'utente che ne ha creato la revisione.

en: The revision ID of the content revision.
it: L'ID della revisione del contenuto.

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
it: Fornisce un link per eliminare la revisione del contenuto.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
it: Filtra i contenuti tramite l'accesso alle viste. <strong>Non è necessario se stai utilizzando node come tua tabella base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
it: Mostra un marcatore se il contenuto è nuovo oppure aggiornato.

en: Show only content that is new or updated.
it: Mostra solo i contenuti nuovi oppure aggiornati.

en: Display the content with standard node view.
it: Visualizza i contenuti con una vista standard di tipo nodo.

en: Content ID from URL
it: ID del contenuto da URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
it: Contenuto che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del contenuto.

en: Module/Theme/Theme engine
it: Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
it: Moduli/Temi/Motori di Temi nel codebase del sito.

en: Module/Theme/Theme engine filename
it: Nome del file di Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Module/Theme/Theme engine name
it: Nome di Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
it: Consente di modificare la "profondità" per un filtro Tassonomia: ID Termine (con profondità) per mezzo del valore di un filtro contestuale aggiuntivo.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
it: Contenuto che o non tradotto, o è la versione originale di un insieme di traduzioni.

en: Content that is a translation of a source translation.
it: Contenuto che è la traduzione di una contenuto di origine.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
it: Lo stato di traduzione del contenuto - indica se la traduzione debba essere aggiornata o meno .

en: Content authored
it: Contenuto dell'autore

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
it: Contenuto correlato per l'utente che lo ha creato. Questa relazione creerà un record per ogni contenuto creato dall'utente.

en: Provide a simple link to cancel the user.
it: Fornisce un link testuale per annullare l'utente.

en: Provide serialized data of the user
it: Fornisce i dati dell'utente serializzati.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
it: Permette ad un valore del filtro contestuale di essere ignorato. La query non verrà modificata dal valore del filtro contestuale. Può essere utilizzata quando il valore del filtro contestuale proviene dall'URL e una parte dell'URL deve essere ignorata.

en: View area
it: Area della vista

en: Insert a view inside an area.
it: Inserisce una vista all'interno di un area

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.

en: Use field template
it: Usa il template del campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
it: Se selezionato, le classi standard dell'API dei campi verranno aggiunte usando field.tpl.php (o equivalente). Non raccomandato a meno che il CSS del tema non dipenda pesantemente da quelle classi. Se non selezionato, il template non verà usato.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
it: Selezionare questa opzione farà si che i valori del gruppo Tipi di display e separatori venga ignorato.

en: Multiple field settings
it: Impostazioni per campi multipli

en: Display all values in the same row
it: Visualizza tutti i valori nella stessa riga

en: Display @count value(s)
it: Visualizza @count valori

en: Raw @column
it: @column grezza

en: Native language
it: Lingua nativa

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
it: Se attivo, il nome nativo della lingua verrà visualizzato

en: Link this field to the original piece of content
it: Collega questo campo al contenuto originale

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
it: Abilita questa opzione per generare un link assoluto. Richiesto se vuoi utilizzare il percorso come link di destinazione (come per "visualizza questo campo come link" qua sopra).

en: Link this field to its content revision
it: Collega questo campo alla sua revisione del contenuto

en: Display field as the content type machine name.
it: Visualizza il campo come nome ad uso interno del tipo di contenuto.

en: Choose one or more content types to validate with.
it: Seleziona uno o più tipi di contenuto con cui validare.

en: Validate user has access to the content
it: Verifica che gli utenti abbiano accesso ai contenuti

en: Access operation to check
it: Operazioni di accesso da controllare

en: Filter value format
it: Formato dei valori di filtro

en: Display comments
it: Mostra i commenti

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
it: Scegliere un diverso campo di ordinamento predefinito, da usare quando il campo con il punteggio della ricerca non è disponibile.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
it: Se selezionato, l'utente può inserire valori multipli nel form sotto forma di 1+2+3. A causa del numero di JOIN che potrebbe richiederebbe, gli AND verranno trattati come OR con questo filtro.

en: Load default filter from term page
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del termine

en: Filter value type
it: Tipo del valore di filtro

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
it: Selezionare la forma del valore di filtro: se si usa il nome del termine, è generalmente più efficiente convertirlo nel suo ID numerico e usare "Tassonomia: ID termine" come filtro anziché "Tassonomia: Nome termine".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
it: Trasforma i trattini negli URL in spazi nei valori del filtro per il nome del termine

en: Include untranslated content
it: Includi contenuto non tradotto

en: Enable to display different text for anonymous users.
it: Abilita la visualizzazione di testi differenti per gli utenti anonimi.

en: Type of user filter value to allow
it: Tipo di valore da permettere come filtro utente

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
it: Nota: non si possiedono i permessi necessari a modificare questo. Se si cambia il tipo di filtro predefinito, questa impostazione verrà persa e NON sarà possibile tornare indietro.

en: PHP contextual filter code
it: Codice PHP di filtro contestuale

en: Change the way content is formatted.
it: Cambia il modo in cui il contenuto viene formattato.

en: Change settings for this format
it: Cambia le impostazioni per questo formato.

en: Change the way each row in the view is styled.
it: Cambia il modo di applicare lo stile alle righe riga nella vista.

en: Hide attachments in summary
it: Nasconde gli allegati nel sommario

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
it: Modifica se l'allegato deve essere visualizzato o meno quando si visualizza un sommario del filtro contestuale.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
it: Nacondi gli allegati quando si visualizza il riepilogo dei filtri contestuali

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per le restrizioni di accesso correntemente selezionate.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per il meccanismo di cache correntemente selezionato.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile correntemente selezionato.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile di riga corrente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
it: Regolare anche le !settings per il paginatore corrente.

en: Attachment position
it: Posizione degli allegati

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori del filtro contestuale dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Block caching
it: Cache del blocco

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
it: Questa vista sarà mostrata quando viene richiesto questo percorso sul sito. Si raccomanda che il percorso sia del tipo "path/%/%/feed" o "path/%/%/rss.xml", inserendo un % nel percorso per ogni filtro contestuale definito nella vista.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
it: Questa vista sarà mostrata quando questo percorso verrà richiesto sul sito. Si può usare "%" nell' URL per rappresentare i valori che saranno utilizzati per i filtri contestuali. Per esempio: "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu ma il link del testo del menu non è stato impostato.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu padre ma il link del testo del menu padre non è stato impostato.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
it[0]: @count elemento, salta @skip
it[1]: Paginato, @count elementi, salta @skip

en: @count item | Paged, @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: Paginato, @count elementi

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
it: Disabilitando questa opzione, una griglia composta da una sola riga avrà un numero di celle (<TD>) pari al numero degli elementi. Disabilitarla potrebbe causare problemi agli stili CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il valore attuale del filtro contestuale sarà visualizzato come opzione predefinita nel menu rapido, se applicabile.

en: All storage
it: Tutte le memorizzazioni

en: All status
it: Tutti gli stati

en: No tags
it: Nessun tag

en: No views match the search criteria.
it: Nessuna vista corrisponde ai criteri di ricerca

en: Create view from template @template
it: Crea una vista dal template @template

en: Clone of | Clone @count of
it[0]: Clone di
it[1]: Clone @count di

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
it: Questa azione rimuoverà in modo permanente le personalizzazioni applicate a questa vista.

en: The view has been reverted.
it: La vista è stata ripristinata.

en: This action will permanently remove the view from your database.
it: Questa azione rimuoverà in modo permanente la vista dal tuo database.

en: Create a page
it: Crea una pagina

en: Create a menu link
it: Crea una voce del menu

en: Include an RSS feed
it: Includi un feed RSS

en: Feed path
it: Percorso del feed

en: Feed row style
it: Stile della riga del feed

en: Create a block
it: Crea un blocco

en: of fields
it: di campi

en: of type
it: di tipo

en: tagged with
it: taggato con

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
it: Tentativo di utilizzo di create_view con valori che non sono stati validati

en: Should links be displayed below each comment
it: Mostrare i link sotto ad ogni commento

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
it: con i link (permette agli utenti di rispondere ai commenti, ecc.)

en: without links
it: senza link

en: teasers
it: anteprime

en: full posts
it: contenuti completi

en: titles
it: titoli

en: titles (linked)
it: titoli (collegamento al contenuto)

en: Should links be displayed below each node
it: Mostrare i link sotto ogni contenuto

en: with links (allow users to add comments, etc.)
it: con link (inserire commenti, ecc.)

en: Should comments be displayed below each node
it: Mostrare i commenti di seguito ad ogni contenuto

en: Number of hits
it: Numero di visite

en: Hide view
it: Nascondi vista

en: @group (historical data)
it: @group (storico dei dati)

en: Use path alias
it: Utilizza gli alias del percorso

en: Unsorted
it: Non ordinato

en: Aggregation type
it: Tipo di aggregazione

en: Use replacement tokens from the first row
it: Usa token che verranno sostituiti con valori presi della prima riga

en: Allow multiple filter values to work together
it: Consenti a valori multipli nei filtri di lavorare insieme

en: Customize field HTML
it: Personalizza l'HTML del campo

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
it: Si possono usare i token per le sostituzioni presi dalla sezione riscrittura in questa classe.

en: Customize label HTML
it: Personalizza l'HTML dell'etichetta

en: Customize field and label wrapper HTML
it: Personalizza il contenitore HTML del campo e dell'etichetta

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
it: Scegli l'elemento HTML che racchiuderà questo campo e la sua etichetta, es. H1, H2, ecc. Questa impostazione non si applica quando il campo e la relativa etichetta non vengono presentati insieme, come, ad esempio, all'interno di una tabella.

en: Remove whitespace
it: Rimuovi spaziature

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
it: Se selezionato, tutti gli spazi all'inizio e alla fine dell'output verranno rimossi.

en: Hide rewriting if empty
it: Nascondi il contenuto modificato se vuoto

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
it: Non visualizzare il contenuto modificato se questo campo è vuoto.

en: Thousands marker
it: Separatore delle migliaia

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo filtro, per permettere ai visitatori di modifcarlo

en: Representative sort order
it: Ordinamento rappresentativo

en: Subquery namespace
it: Namespace della sottoquery

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
it: Avanzato. Inserisci un namespace per la sottoquery usata da questa relazione.

en: Representative view
it: Vista rappresentativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
it: Avanzato. Utilizza un altra vista per generare la sottoquery della relazione. Questo permette di utilizzare filtri e criteri di ordinamento avanzati. Se si indica una vista qui, le opzioni di ordinamento specificate qui sopra saranno ignorate. La vista deve avere come unico campo l'ID della propria tabella di base, e preferibilmente dovrebbe specificare qualche criterio di ordinamento.

en: Generate subquery each time view is run.
it: Genera la sottoquery ogni volta che la vista viene eseguita.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
it: Genererà nuovamente la sottoquery per questa relazione ogni volta che la vista verrà eseguita, e non solo al salvataggio di queste opzioni. Da utilizzare durante i test se si stanno effettuando modifiche altrove. ATTENZIONE: nuoce seriamente alle performance della vista.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo ordinamento ai visitatori, consentendo loro di modificarlo

en: This display is disabled.
it: Questa visualizzazione è disabilitata.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
it: Questa vista è stata aggiornata automaticamente per riparare le relazioni mancanti. La Vista dovrebbe continuare a funzionare, ma si consiglia di verificare che gli aggiornamenti automatici siano corretti e di salvare questa vista.

en: reorder displays
it: riordina le visualizzazioni

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
it: Errore: la visualizzazione @display si riferisce ad un plugin di nome '@plugin', che attualmente non è disponibile.

en: enable @display_title
it: abilita @display_title

en: view @display
it: visualizza @display

en: clone @display_title
it: clona @display_title

en: delete @display_title
it: elimina @display_title

en: disable @display_title
it: disabilita @display_title

en: undo delete of @display_title
it: annulla l'eliminazione di @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
it: Questa vista non è compatibile con questa versione di Views.
    Per importare una vista creata con views1 bisogna accedere ad un'installazione di drupal6 e importarla lì.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
it: Lo stile o il formato di riga selezionato non utilizza i campi.

en: Aggregation settings
it: Impostazioni di aggregazione

en: Display extenders
it: Estensioni della visualizzazione

en: Select extensions of the views interface.
it: Seleziona le estensioni dell'interfaccia di views.

en: Configure aggregation settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di aggregazione per @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
it: Seleziona la funzione di aggregazione da utilizzare su questo campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
it: Chiamata a 'Ensure my table',  ma la query non fornisce il metodo ensure_table.

en: Empty display extender
it: Estensione della visualizzazione vuoto

en: Raw value from URL
it: Valori grezzi estratti dall'URL

en: Apply (all displays)
it: Applica (tutte le visualizzazioni)

en: Apply (this display)
it: Applica (solo questa visualizzazione)

en: The date of the most recent new content on the feed.
it: La data del nuovo contenuto più recente nel feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
it: L'ID del contenuto a cui questo commento risponde.

en: Comments of the node
it: Commenti del contenuto

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
it: Collega tutti i commenti al contenuto. Genererà 1 record duplicato per ogni commento. Normalmente, se serve questa relazione, conviene creare una view basata sui commenti.

en: Reply to
it: Rispondi a

en:  new
it:  nuovo

en: Appears in: @bundles.
it: Appare in: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
it: Questo è un alias di @group: @field.

en: @group (historical data): @field
it: @group (dati storici): @field

en: Also known as: !also.
it: Altrimenti noto come: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
it: Delta - Appare in: @bundles.

en: No backlinks found.
it: Nessun backlink trovato.

en: Pages that link to %1
it: Pagine collegate a %1

en: Popular (page)
it: Popolare (pagina)

en: Today (page)
it: Oggi (pagina)

en: Popular (block)
it: Popolare (blocco)

en: Today (block)
it: Oggi (blocco)

en: Today's popular content
it: I contenuti più popolari del giorno

en: User who uploaded
it: Utente autore dell'upload

en: The user that uploaded the file.
it: L'utente che ha effettuato l'upload del file.

en: The taxonomy vocabulary description
it: La descrizione del vocabolario di tassonomia

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
it: Termine di tassonomia scelto dall'autocompletamento o dal widget "selezione".

en: Representative node
it: Nodo rappresentativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ciascun termine, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: The taxonomy term name.
it: Il nome del termine di tassonomia.

en: Content with term
it: Contenuto con il termine

en: Relate all content tagged with a term.
it: Collega tutti i contenuti taggati con un termine

en: Has taxonomy term ID
it: Ha un termine di tassonomia identificato tramite ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
it: Visualizza il contenuto se ha i termini di tassonomia selezionati.

en: Has taxonomy term
it: Ha un termine di tassonomia

en: Taxonomy terms on node
it: Termini di tassonomia nel contenuto

en: All taxonomy terms
it: Tutti i termini di tassonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
it: Visualizza il contenuto se tra i suoi termini di tassonomia sono presenti i termini selezionati, o discendenti di quelli selezionati. A causa della maggiore complessità, la versione che include anche i discendenti presenta meno opzioni rispetto a quelle che non li includono.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
it: Ha un termine di tassonomia (o uno dei suoi figli) identificato dall'ID

en: Has taxonomy terms (with depth)
it: Ha termini di tassonomia (o loro figli)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
it: Ha un termine di tassonomia identificato dall'ID o uno dei suoi figli con profondità massima

en: @entity using @field
it: @entity che usa @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
it: Collega tutte le @entity in cui @field contiene il termine.

en: Taxonomy term ID from URL
it: ID del termine della tassonomia ricavato da URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ogni utente, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
it: Se selezionato, valori multipli per questo campo verranno visualizzati nella stessa riga. Se non selezionato, ogni valore di questo campo creerà una nuova riga. Se si utilizza il group by, assicurarsi di raggruppare per "ID Entità" perchè questa opzione abbia effetto.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
it: Visualizza un icona per rappresentare il tipo di file, invece del test MIME (ad esempio "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del contenuto. Può risultare comodo per definire blocchi collegati in base alla tassonomia.

en: Path component
it: Componente del percorso

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
it: La numerazione inizia da 1, ad es. sulla pagina admin/structure/types, il terzo componente del percorso è "types".

en: Use aggregation
it: Utilizza l'aggregazione

en: Display title may not be empty.
it: Il titolo della visualizzazione non può essere vuoto.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
it: Quando il valore del filtro <em>NON È</em> disponibile

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
it: Quando il valore del filtro <em>È</em> disponibile o viene fornito un valore predefinito

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
it: Questa visualizzazione non specifica una sorgente per i filtri contestuali, quindi se non si seleziona 'Fornisci valori predefiniti', nessun valore sarà disponibile per i filtri.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di elementi da visualizzare. Il valore 0 equivale a nessun limite.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
it: Il valore del filtro contestuale viene ricavato dall'URL.

en: Autosubmit
it: Invio automatico

en: Automatically submit the form once an element is changed.
it: Invia automaticamente il form quando un elemento cambia.

en: Query Comment
it: Commento della query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
it: Se impostato, il commento verrà inglobato nella query e passato al server SQL. Può risultare comodo utile per i log o il debug.

en: When needed, add the field language condition to the query
it: Quando necessario, aggiungi la condizione della lingua del campo alla query

en: Count DISTINCT
it: Usa DISTINCT per contare

en: Provide default field wrapper elements
it: Fornisce gli elementi contenitori predefiniti dei campi

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
it: I campi inline verranno visualizzati uno a fianco all'altro invece che uno per riga. Da notare che alcuni campi ignoreranno l'impostazione perché visualizzati come elementi block, specialmente i campi body e altri che specificano le opzioni di formattazione HTML.

en: Hide the "Go" button
it: Nascondi il tasto "Vai"

en: Select the current contextual filter value
it: Seleziona il valore attuale del filtro contestuale

en: Show the empty text in the table
it: Visualizza il testo vuoto nella tabella

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come titolo dell'oggetto RSS per ogni riga.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
it: Il campo che verrà utilizzato come link dell'oggetto RSS per ogni riga. Questo percorso deve essere relativo a Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come descrizione dell'elemento RSS per ogni riga

en: Creator field
it: Campo creatore

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come creatore dell'elemento RSS per ogni riga.

en: Publication date field
it: Campo della data di publicazione

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
it: Il plugin per lo stile di riga richiede di specificare quali campi della vista usare per l'elemento RSS.

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: Il node ID del nodo che un utente ha creato o commentato. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
it: Lo user ID di un utente che ha alterato il nodo (che lo ha creato o commentato).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato o commentato. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: file from !field_name
it: file dal campo !field_name

en: Hide empty column
it: Nascondere colonna vuota

en: The operator is invalid on filter: @filter.
it: L'operatore usato nel filtro @filter non è valido

en: No valid values found on filter: @filter.
it: Nel filtro @filter non sono presenti valori validi.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
it: Il valore @value specificato per @operator nel filtro @filter non è un array

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
it: Inserire codice PHP che ritorna TRUE o FALSE. L'omissione del valore di ritorno equivale a FALSE, assicurarsi quindi di restituire esplicitamente un valore per evitare che il parametro sia involontariamente dichiarato non valido. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Il valore del parametro da validare si trova nella variabile "$argument" e la vista nella variabile "$view". Il codice può modificare il valore del parametro impostando "$handler->argument". Si può anche cambiare il titolo che verrà usato nelle sostituzioni del parametro impostando "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Se non selezionato, i valori di campo, etichetta o etichetta + campo (per i campi che non specificano il proprio codice HTML personalizzato) non saranno racchiusi in alcun elemento HTML. In questo modo è possibile ridurre drasticamente la quantità di codice HTML generato dalla vista, a scapito però di una maggiore difficoltà nell'applicazione degli stili CSS.

en: Link the user picture to the user's profile
it: Visualizzare il ritratto dell'utente linkato al profilo.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
it: Specificare la visualizzazione o URL personalizzato a cui rimandare da questa visualizzazione.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
it: <p>I token seguenti sono utilizzabili per il link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
it: Un percorso Drupal o un URL esterno a cui far puntare il link altro. Notare che questo valore vince sulla precedente impostazione link alla visualizzazione.

en: View: @view - Display: @display
it: Vista: @view - Visualizzazione: @display

en: Overview of fields used in all views.
it: Panoramica dei campi usati in tutte le viste.

en: Transform the case
it: Trasformazione maiuscole/minuscole

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
it: Come gestire maiuscole/minuscole nel valore dei filtri durante la stampa dei percorsi URL.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
it: Modificare il nome mostrato quando si usa questa relazione in un filtro, ecc.

en: Representative sort criteria
it: Criterio di ordinamento rappresentativo

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
it: Questo criterio di ordinamento viene applicato ai dati apportati dalla relazione per determinare come estrarre un elemento rappresentativo da ciascuna riga. Ad esempio, per mostrare il contenuto più recente per un utente, scegliere 'Contenuto: data di aggiornamento'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
it: La modalità da usare per il criterio di ordinamento di cui sopra.

en: And/Or, Rearrange
it: And/Or, risistemazione

en: Revert to default
it: Ritorna al predefinito

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
it: Facoltativamente, inserire un elenco di tag separati da virgole da abbinare a questa vista. Potranno essere usati per filtrare o riordinare le varie viste nella pagina di amministrazione.

en: Custom admin theme for the Views UI
it: Tema amministrativo personalizzato per il modulo interfaccia utente delle viste.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
it: In qualche caso può essere necessario specificare un tema amministrativo diverso per l'interfaccia utente delle Viste.

en: No fields have been used in views yet.
it: Al momento nessun campo è usato dalle viste.

en: Provide a simple link to approve the comment.
it: Fornisce un link per approvare il commento.

en: Author uid
it: Identificativo uid dell'autore

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
it: Collega tutti gli oggetti @entity che hanno un campo che punta al file.

en: image from !field_name
it: immagine da !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
it: Collega tutti gli oggetti @entity che hanno un campo che punta all'immagine.

en: The tid of a taxonomy term.
it: L'identificativo tid di un termine di tassonomia

en: The user permissions.
it: I permessi dell'utente.

en: First and last only
it: Solo il primo e l'ultimo

en: Multiple-value handling
it: Gestione valori multipli

en: Filter to items that share all terms
it: Filtra gli elementi che hanno tutti i termini in comune

en: Filter to items that share any term
it: Filtra gli elementi che hanno almeno un termine in comune

en: Use formatted username
it: Usa il nome utente formattato

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
it: Se impostato, il nome utente sarà inviato per la formattazione al sistema dei temi. Se non impostato, verrà visualizzato come testo grezzo.

en: Link to user's profile
it: Link al profilo dell'utente

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
it: L'impostazione <em>Predefinito</em> utilizzerà lo stesso stile di immagine impostato nelle <a href="!account-settings">Impostazioni profilo</a> per le icone dell'utente.

en: You don't have translatable entity types.
it: Non ci sono tipi di entità traducibili.

en: Use a pager
it: Usare un paginatore

en: Tokens related to views.
it: Token relativi alle viste.

en: The human-readable name of the view.
it: Il nome esteso della vista.

en: The description of the view.
it: La descrizione della vista.

en: The machine-readable name of the view.
it: Il nome ad uso interno della vista.

en: The title of current display of the view.
it: Il titolo della visualizzazione attuale della vista.

en: The URL of the view.
it: L'URL della vista.

en: -Select-
it: -Scegliere-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
it: Il testo da inserire come attributo "title", che i browser solitamente mostrano come suggerimento quando il mouse passa sopra il link.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
it: Abilitare per nascondere questo campo quando è vuoto. Si noti che l'etichetta del campo o il contenuto riscritto potrebbero essere visualizzati comunque. Per nascondere le etichette, controllare i parametri di stile generici o di riga, relativi ai campi vuoti. Per nascondere contenuto riscritto, attivare l'opzione Nascondi il contenuto riscritto se vuoto.

en: Apostrophe
it: Apostrofo

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
it: Abilita i messaggi di statistiche/debug utilizzando il modulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
it: Attivare, <em>se è installato il modulo Devel</em>, per abilitare i messaggi di statistiche/debug riguardanti le query e le prestazioni delle viste.

en: Devel message(dpm)
it: Messaggi Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
it: Tracciamento attività di Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
it: Regione del tema in cui visualizzare i messaggi di debug e le statistiche sulle prestazioni

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
it: Se sono necessari campi diversi dall'uid, aggiungere la relazione commento: autore

en: Last comment uid
it: Uid dell'ultimo commento

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
it: L'ID dell'autore dell'ultimo commento su un contenuto.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
it: L'utente autore del contenuto. Se sono necessari campi diversi dall'uid, aggiungere la relazione contenuto: autore

en: Unique access event ID.
it: ID univoco dell'evento di accesso.

en: Link field to the node if there is no comment.
it: Il link del campo punta al contenuto se non ci sono commenti.

en: Convert spaces in term names to hyphens
it: Converte in trattini gli spazi contenuti nel nome dei termini

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
it: Consente ai link di funzionare con i parametri di tipo termine della tassonomia delle viste.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
it: Inserire il codice PHP che ritorna il valore da usare per questo filtro. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Deve ritornare un singolo valore, utilizzato esclusivamente per questo filtro. Alcune variabili sono disponibili per l'uso: "$view" contiene l'oggetto vista; "$argument" contiene il gestore dei parametri, ad esempio è possibile cambiare il titolo che verrà usato nelle sostituzioni del parametro impostando "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
it: Raggruppa le righe in base al valore visualizzato

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
it: Se abilitato, le righe verranno raggruppate usando il valore preparato per la visualizzazione.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
it: Sostituisce una vista esistente se ne esiste una con lo stesso nome

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
it: In questo campo si può utilizzare codice HTML. Sono disponibili i seguenti token:

en: Provide a simple link to the user.
it: Fornisce un link semplice all'utente.

en: Result summary
it: Riassunto del risultato

en: Shows result summary, for example the items per page.
it: Mostra il riassunto del risultato, per esempio gli elementi per pagina.

en: Use site default RSS settings
it: Usa le impostazioni predefinite del sito per gli RSS

en: Display list value as human readable
it: Visualizza il valore formattato per l'utente nell'elenco

en: Displays the link in contextual links
it: Mostra il link nei link contestuali

en: Grouping field Nr.@number
it: Campo di raggruppamento Nr.@number

en: Add a read-more link if output is trimmed.
it: Aggiunge il link leggi-tutto se l'output è troncato.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
it: Se selezionato, un link leggi-tutto verrà aggiunto alla fine dell'output troncato.

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
it: Il testo che verrà utilizzato sul link leggi-tutto. È possibile inserire dati da questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" sopra.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
it: Il percorso che verrà utilizzato sul link leggi-tutto. È possibile inserire dati da questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" sopra.

en: Display field as machine name.
it: Visualizza il campo come il nome ad uso interno

en: Show the embed display in the ui.
it: Mostra il display integrato nella ui.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
it: Permette ad utenti avanzati di utilizzare il display della vista integrata.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
it: Tutte le query generate da Views includeranno il nome della vista ed avranno la stringa 'view-name:display-name' alla fine della clausola SELECT. Questo rende più semplice identificare le query del modulo Views nei log del database sul server, ma dovrebbe essere utilizzato solo per la risoluzione dei problemi.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
it: Fornisce una visualizzazione che può essere inclusa utilizzando le api di views.

en: Display the user with standard user view.
it: Visualizza l'utente con la vista utente standard

en: Only has the 'authenticated user' role
it: Possiede solo il ruolo di 'Utente registrato'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
it: Possiede altri ruoli oltre a 'Utente registrato'

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
it: Inserire gli oggetti per pagina (@items_per_page) da sopra.

en: Remove tags from rendered output
it: Rimuove le etichette dall'output visualizzato

en: Fields to be included as contextual links.
it: Campi da includere come link contestuali.

en: Include destination
it: Include la destinazione

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
it: Include il parametro di una "destinazione" nel link per portare indietro un utente alla vista originale su completamento dell'azione contestuale.

en: Contextual Links
it: Link contestuali

en: Display fields in a contextual links menu.
it: Mostra i campi in un menu di link contestuali.

en: Language - Appears in: @bundles.
it: Lingua - Appare in: @bundles.

en: Used in views
it: Utilizzato nelle viste

en: Views plugins
it: Plugin di Views

en: Overview of plugins used in all views.
it: Panoramica dei plugin utilizzati in tutte le viste.

en: Display "Access Denied"
it: Visualizza "Accesso negato"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
it: <p>I seguenti token sono disponibili per questo campo. Fare attentione tuttavia che per via dell'ordine di visualizzazione non è possibile utilizzare i campi successivi a questo; se fosse necessario un campo non elencato qui, si prega di riordinare i campi.
    Se si volesse utilizzare i caratteri '[' e ']' si prega di utilizzare piuttosto le entità HTML %5B' o '%5D', oppure questi saranno sostutuiti con spazi vuoti.

en: @date_format format
it: formato @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se "Personalizzato", vedere il <a href="@url" target="_blank">manuale PHP </a>per i formati delle date. Altrimenti inserire il numero delle differenti unità di tempo da visualizzare, il valore predefinito è 2.

en: Timezone to be used for date output.
it: Il fuso orario da utilizzare per l'output della data.

en: - Default site/user timezone -
it: Fuso orario predefinito per il sito/utente -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
it: Gruppi di filtri permettono una scelta tra coppie predefinite di operatore|valore.

en: Filter type to expose
it: Il tipo di filtro da mostrare

en: Single filter
it: Filtro singolo

en: Grouped filters
it: Filtri raggruppati

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
it: Ricorda le scelte mostrate solo per i seguenti ruoli degli utenti. Se nessun ruolo viene selezionato, i dati mostrati non verranno mai memorizzati.

en: The value is required if title for this item is defined.
it: Il valore è richiesto se il titolo per questo oggetto è definito.

en: The title is required if value for this item is defined.
it: Il titolo è richiesto se il valore di questo oggetto è definito.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
it: Seleziona quale tipo di widget verrà utilizzato per visualizzare il gruppo di filtri

en: grouped
it: raggruppati

en: Choose fields to combine for filtering
it: Sceglie i campi da combinare per il filtraggio

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
it: Questo filtro non funziona per handler di campi molto speciali.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
it: Aggiungere almeno un campo per poter utilizzare questo filtro.

en: @entity types
it: Tipi di @entity

en: Sort within each hierarchy level
it: Ordina entro ogni livello gerarchico

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
it: Attivare questa opzione per ordinare gli oggetti entro ogni livello gerarchico per peso e titolo. Attenzione: ciò potrebbe rallentare la query.

en: There is no lock on view %name to break.
it: Non c'è nessun blocco nella vista %name da rimuovere.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
it: Questa visualizzazione ha uno o più errori di validazione; ricontrollare.

en: Bypass view validation
it: Evita la validazione della vista

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
it: Evita la validazione dei plugin e handler quando si importa questa vista.

en: &lt;Any&gt;
it: &lt;Ogni&gt;

en: There are no enabled views.
it: Non ci sono Views attivate.

en: Display fields as RSS items.
it: Visualizza i campi come voci RSS.

en: Book root from current node
it: Radice del libro dal nodo attuale

en: The language the comment is in.
it: La lingua del commento.

en: - No value -
it: - Nessun valore -

en: Provide a simple link to the revision.
it: Fornisce un link alla revisione.

en: The ID of the entity that is related to the file.
it: L'id dell'entità in relazione al file.

en: The taxonomy vocabulary weight
it: Il peso del vocabolario della tassonomia

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
it: Filtra i risultati dei "Taxonomy: Term" a seconda del pid del genitore.

en: The raw numeric user ID.
it: Il valore numerico grezzo dell'ID utente.

en: Unfiltered text
it: Testo non filtrato

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
it: Aggiunge un markup o un testo personalizzato senza restrizioni. E' simile al campo testo personalizzato.

en: Combine fields filter
it: Combina filtri dei campi

en: Column used for click sorting
it: Colonna utilizzata per ordinare col click

en: Use path alias instead of internal path.
it: Utilizza gli alias del percorso invece degli alias interni.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
it: Durata in secondi per la quale devono essere mantenuti in cache i risultati grezzi della richiesta.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
it: Durata in secondi per la quale deve essere mantenuto in cache l'output HTML mostrato.

en: Custom time values must be numeric.
it: I valori di tempo personalizzati devono essere numerici.

en: Hide contextual links
it: Nasconde i link contestuali

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
it: Seglie se visualizzare o meno i link contestuali per questa vista.

en: Hide contextual links on this view.
it: Nasconde i link contestuali per questa vista.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
it: Aggiunge un link "altro" in fondo alla vista, che punterà alla visualizzazione pagina. Se sono presenti più di una visualizzazione pagina, il link punterà al display specificato nelle impostazioni avanzate della sezione 'collega visualizzazione'. È possibile sovrascrivere l'URL nelle impostazioni di 'collega visualizzazione'.

en: Display 'more' link only if there is more content
it: Visualizza il link leggi-tutto solo se è presente più di un contenuto

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
it: Non selezionare questo pulsante di opzione per visualizzare il link leggi-tutto anche se non ci sono più elementi da visualizzare.

en: View: !view: !display
it: Vista: !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
it: I filtri esposti mostrati nei blocchi richiedono "usa AJAX" per funzionare correttamente.

en: Number of pager links visible
it: Il numero di link per la paginazione visibili

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
it: Specifica il numero di link alle pagine da visualizzare nella paginazione.

en: A lists of labels for the controls in the pager
it: Una lista di etichette per i controlli nella paginazione

en: Text for "first"-link
it: Il testo per il link 'prima'

en: Text for "previous"-link
it: Il testo per il link 'precedente'

en: Text for "next"-link
it: Il testo per il link 'prossima'

en: Text for "last"-link
it: Il testo per il link 'ultima'

en: Pure Distinct
it: Distinzione pura

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
it: Questa opzione impedirà a Views di aggiungere la colonna base al campo distinct. Se l'opzione non è selezionata e la colonna base è una chiave primaria, una distinct non pura non funzionerà correttamente perché la chiave primaria è sempre unica.

en: Query Tags
it: Etichette per la query

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
it: Se impostate, queste etichette saranno aggiunte alla query e potranno essere utilizzate per identificare la query in un modulo. Ciò può essere utile per alterare le query.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
it: Le etichette della query possono contenere caratteri minuscoli alfabetici e trattini bassi.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
it: Il campo che verrà utilizzato come pubDate dell'elemento RSS per ogni riga. Deve essere in formato RFC 2822.

en: GUID settings
it: Impostazioni GUID

en: GUID field
it: Campo GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
it: L'identificatore unico globale per l'oggetto RSS.

en: GUID is permalink
it: GUID è un permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
it: Il GUID dell'elemento RSS è un permalink.

en: Add views row classes
it: Aggiunge classi alle righe di Views

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Aggiunge le classi predefinite alle righe come views-row-1 all'output. È utilizzabile per ridurre rapidamente la quantità di markup che la vista produce per impostazione predefinita, a costo di rendere più difficile l'applicazione del CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
it: Aggiunge le classi per le strisce (pari/dispari) e prima/ultima riga

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
it: Aggiunge le classi CSS alla prima ed ultima riga, così come le classi odd/even.

en: Force using fields
it: Forza l'utilizzo dei campi

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
it: Se né la riga né il plugin dello stile supportano i campi, questo campo ne consente l'utilizzo, così per esempio sarà possibile utilizzare 'raggruppare per'.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
it: Fornisci un testo da mostrare se il campo contiene un risultato vuoto. Puoi includere HTML. Puoi inserire dati presi da questa vista in base ai "parametri di sostituzione" nella sezione "Riscrittura risultati" sottostante.

en: The revision NID of the content revision.
it: Il revision NID della revisione del contenuto.

en: Expose sort order
it: Esponi il cirterio di ordinamento

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
it: Consente all'utente di scegliere il criterio di ordinamento. Se l'ordinamento non è esposto, le impostazioni del criterio per ogni ordinamento ne determineranno l'ordine.

en: Short description of table
it: Descrizione breve della tabella

en: Include a caption for better accessibility of your table.
it: Include una didascalia per una migliore accessibilità della tabella.

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
it: Questo valore sarà mostrato come attributo table-summary nell'html. Usalo per offrire un riassunto delle tabelle complesse.

en: Selector label
it: Etichetta del selettore

en: Use a custom %field_name
it: Usa un %field_name personalizzato

en: Tracker - User
it: Tracciamento - Utente

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: Indica se il nodo è stato pubblicato o no. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: No path is set
it: Nessun percorso impostato

en: Remove search score
it: Rimuovi il punteggio di ricerca.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
it: Se <a href="@modules">attivi il modulo advanced help</a>, Views fornirà un aiuto migliore e più completo. <a href="@hide">Puoi disabilitare questo messaggio nella pagina impostazioni di Views.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
it: Se installi il modulo advanced help da !href, Views fornirà un aiuto migliore e più completo. <a href="@hide">Puoi disabilitare questo messaggio nella pagina impostazioni di Views.</a>

en: Custom output for TRUE
it: Output personalizzato per VERO

en: Custom output for FALSE
it: Output personalizzato per FALSO

en: Set this field to display inline
it: Imposta questo campo su "mostra in linea"

en: Hide menu tab
it: Nascondi la scheda del menu

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
it: Mostra le voci di menu sono nei link contestuali. La scheda del menu non dovrebbe essere mostrata.

en: Approved status
it: Stato di approvazione

en: Approved comment status
it: Stato di approvazione del commento

en: Link to approve comment
it: link per approvare il commento

en: Link to reply-to comment
it: Link al commento di risposta

en: Detect if tar is part of the extension
it: Rileva se tar è parte dell'estensione

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
it: Controlla se l'estensione precedente è '.tar' e in tal caso aggiungile, così da vedere 'tar.gz' o 'tar.bz2' anzichè solo 'gz'.

en: Published status or admin user
it: Stato di pubblicazione o utente amministratore

en: Promoted to front page status
it: Promosso sulla prima pagina

en: Link to revision
it: Link alla revisione

en: Link to revert revision
it: Link per ripristinare una revisione

en: Link to delete revision
it: Link per eliminare una revisione

en: Left field
it: Campo sinistro

en: Right field
it: Campo destro

en: Fields comparison
it: Confronto campi

en: Compare database fields against eachother.
it: Confronta campi di database tra loro.

en: Use fields comparison to filter the result of the view.
it: Usa il confronto campi per filtrare i risultati della vista.

[ctx: Sort order]
en: Order
it: Ordina
    nel context: Ordinamento

en: Always show the master (default) display
it: Mostra sempre il display master (default)

en: Adding functionality to administrative pages
it: Aggiungere funzionalità alle pagine di amministrazione

en: The Views module adds functionality to some core administration pages. For example, <em>admin/content</em> uses Views to filter and sort content. With Views uninstalled, <em>admin/content</em> is more limited.
it: Il modulo Views aggiunge funzionalità ad alcune pagine amministrative di base. Per esempio la pagina <em>admin/content</em> usa questo modulo per filtrare ed ordinare i contenuti. Con il modulo Views disinstallato le funzionalità in <em>admin/content</em> sono più limitate.

en: Time ago (with "ago" appended) for today's date, but not for other dates
it: Tempo fa (con "fa" accodato) per la data attuale, ma non per altre date

en: Second date format
it: Formato seconda data

en: The date format which will be used for rendering dates other than today.
it: Il formato data che sarà usato per visualizzare date diverse da oggi.

en: Custom date format of second date
it: Formato data personalizzato della seconda data

en: If "Custom" is selected in "Second date format", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se viene scelto "Personalizzato" in "Formato seconda data", vedere <a href="@url" target="_blank">il manuale PHP</a> per i formati data. Altrimenti, inserisci il numero di differenti unità di tempo da mostrare (predefinito 2).

en: Operator label
it: Etichetta operatore

en: This will appear before your operator select field.
it: Questo apparirà prima del campo di scelta operatore.

en: Displays messages in the area.
it: Mostra messaggi nell'area.

en: Use Replica Server
it: Usare Replica Server

en: Improving table accessibility
it: Migliorare l'accessibilità della tabella

en: Creating and managing views
it: Creazione e gestione di viste

en: Enabling and disabling views
it: Attiva e disattiva viste

en: Exporting and importing views
it: Esportare e importare viste

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
it: Lasciare in bianco per tutti. In caso contrario, il primo termine selezionato sarà il valore predefinito al posto di "Qualsiasi".

en: Changed year + month
it: Anno + mese di modifica

en: Changed year
it: Anno di modifica

en: Changed month
it: Mese di modifica

en: Changed day
it: Giorno di modifica

en: Changed week
it: Settimana di modifica
