Views (for Drupal 7) (7.x-3.3) - en to fi translation catalogue (1742 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: approve
fi: hyväksy

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Replies
fi: Vastaukset

en: Last Post
fi: Viimeisin kirjoitus

en: Closed
fi: Suljettu

en: List
fi: Lista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: footer
fi: alatunniste

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: On
fi: Käytössä

en: For
fi: &nbsp;

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Version
fi: Versio

en: view
fi: näkymä

en: File
fi: Tiedosto

en: Tag
fi: Tagi

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Center
fi: Keskellä

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Depth
fi: Syvyys

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: settings
fi: asetukset

en: Field
fi: Kenttä

en: header
fi: ylätunniste

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Default
fi: Oletus

en: Open
fi: Avoin

en: Core
fi: Ydin

en: Add new
fi: Lisää uusi

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: Path
fi: Polku

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Display
fi: Näyttö

en: Menu
fi: Valikko

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: Picture
fi: Kuva

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: Promoted
fi: Nostettu

en: User
fi: Käyttäjä

en: Continue
fi: Jatka

en: Files
fi: Tiedostot

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Separator
fi: Erotin

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: term
fi: termi

en: All
fi: Kaikki

en: Access log
fi: Käyttöloki

en: Active
fi: Voimassa

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: Page
fi: Sivu

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: Module
fi: Moduuli

en: Off
fi: Pois päältä

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Selected
fi: Valittu

en: Aggregator category
fi: Aggregointiluokka

en: Aggregator feed
fi: Aggregointisyöte

en: Aggregator item
fi: Aggregointiartikkeli

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Score
fi: Tulos

en: Published
fi: Julkaistu

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatus

en: Location
fi: Sijainti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Fields
fi: Kentät

en: Contains
fi: Sisältää

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Is less than
fi: On pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: On pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is greater than or equal to
fi: On suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: On suurempi kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Average
fi: Keskimäärin

en: Count
fi: Laskuri

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Normal
fi: Normaali

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: %time ago
fi: %time sitten

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Maximum
fi: Suurin

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Month
fi: Kuukausi

en: System
fi: Järjestelmä

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: OR
fi: TAI

en: node
fi: solmu

en: Recent posts
fi: Uusimmat kirjoitukset

en: Recent posts for %1
fi: Uusia kirjoituksia %1

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Other
fi: Muu

en: Align
fi: Tasaa

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Role
fi: Rooli

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: Case
fi: Asia

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Both
fi: Molemmat

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Edit view
fi: Muokkaa näkymää

en: Administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Exposed Filters
fi: Paljastetut suodattimet

en: Order
fi: Järjestys

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Näkymän nimi voi olla ainoastaan alphanumeerinen tai alaviivoja.

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Random
fi: Satunnainen

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Position
fi: Sijoitus

en: Last checked
fi: Tarkistettu viimeksi

en: Profile
fi: Profiili

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: fields
fi: kentät

en: Operation
fi: Toimenpide

en: reply
fi: vastaa

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: with comments
fi: kommenteilla

en: without comments
fi: ilman kommentteja

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivitetty

en: comments
fi: kommentit

en: Full
fi: Kokonainen

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Show
fi: Näytä

en: Other queries
fi: Muut kyselyt

en: Timer
fi: Ajastin

en: in
fi: sisällä

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Source
fi: Lähde

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Query
fi: Kysely

en: Block name
fi: Lohkon nimi

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: author
fi: kirjoittaja

en: AND
fi: JA

en: views
fi: näkymät

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: What links here
fi: Mikä linkittää tänne

en: Blocked
fi: Suljettu

en: or
fi: tai

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: revert
fi: palauta

en: All tags
fi: Kaikki tagit

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Plural
fi: Monikko

en: Relationship
fi: Suhde

en: relationships
fi: suhteet

en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: Base path
fi: Peruspolku

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Translations
fi: Käännökset

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: cancel
fi: peruuta

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Storage
fi: Tallennus

en: Apply
fi: Käytä

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: Information
fi: Tietoa

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: Translation
fi: Käännös

en: Translation status
fi: Käännöksen tila

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Text area
fi: Tekstialue

en: Used in
fi: Käytetään

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Global
fi: Yleinen

en: Image gallery
fi: Kuvagalleria

en: Thread
fi: Ketjuta

en: Title text
fi: Otsikkoteksti

en: Distinct
fi: Erilainen

en: Extension
fi: Tiedostopääte

en: Space
fi: Välilyönti

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Aggregate
fi: Aggregoi

en: <Any>
fi: <Mikä tahansa>

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: empty
fi: tyhjä

en: All types
fi: Kaikki tyypit

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Cancel link
fi: Peruuta linkki

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Context
fi: Konteksti

en: Pager
fi: Sivutus

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: Remove this item
fi: Poista

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Use pager
fi: Käytä sivutusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: contains
fi: sisältää

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Default order
fi: Oletusjärjestys

en: Or
fi: TAI

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: Column
fi: Palsta

en: Default sort
fi: Oletusjärjestys

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: and
fi: ja

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Not promoted
fi: Ei nostettu

en: Parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: The parent comment.
fi: Isäntäkommentti.

en: Author's website
fi: Ylläpitäjän www-sivusto

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fi: Näytä kommentin syvyys jos kommentti on ketjutettuna.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fi: Näytä vastaukset ketjutettuina. Tämä pitää alikommentit yhdessä isäntiensä kamssa.

en: Reply-to link
fi: Vastaa-linkki

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki kommenttiin vastaamiseksi.

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: field
fi: kenttä

en: nodes
fi: solmut

en: Formatter
fi: Muokkaaja

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Target
fi: Kohde

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: The taxonomy vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Embed
fi: Upota

en: The language the content is in.
fi: Kieli jolla sisältö löytyy.

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: More link path
fi: "Lisää" linkin polku

en: Button text
fi: Painiketeksti

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Not defined
fi: Ei määriteltynä

en: Validator
fi: Validoija

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Inherit
fi: Peri

en: Mime type
fi: MIME-tyyppi

en: Display format
fi: Näyttömuoto

en: The date the node was last updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: Category ID
fi: Kategorian ID

en: Invalid display id @display
fi: Epäkelpo sivun ID.

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fi: Virhe: käsittelijää taulun @table kentälle @field ei löytynyt!

en: Do not use a relationship
fi: Älä käytä suhdetta

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: The cache has been cleared.
fi: Välimuisti on tyhjennetty.

en: of
fi: /

en: translate
fi: käännä

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Hide submit button
fi: Piilota lähetysnappi

en: Is one of
fi: On yksi

en: Expression
fi: Ilmaisu

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: Comma
fi: Pilkku

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Comments are responses to node content.
fi: Kommentit ovat vastauksia sisältöön.

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Theming information
fi: Teemojen tietoja

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: Use default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusarvoja

en: Title plus teaser
fi: Otsikko ja teaser

en: Front page feed
fi: Etusivun syöte

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: No role
fi: Ei roolia

en: View link
fi: Katso linkki

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: Delete link
fi: Poistolinkki

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Localization
fi: Lokalisointi

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: Has Avatar
fi: Omistaa Avattaren

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: Sum
fi: Summa

en: sorted by
fi: lajiteltuna

en: Not Approved
fi: Ei hyväksytty

en: Remove group
fi: Poista ryhmä

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Custom URL
fi: Mukautettu URL

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: Add comment link
fi: Lisää kommenti -linkki

en: Broken handler @table.@field
fi: Viallinen hallintakomento @table.@field

en: Skipping broken view @view
fi: Hyppää rikkinäisen näkymän @view yli

en: Ajax callback for view loading.
fi: Ajaxin takaisinkutsu näkymän lataukseen.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Create customized lists and queries from your database.
fi: Luo yksilöityjä listoja ja kyselyitä tietokannastasi.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fi: Näkymien graafinen hallintaliittymä. Et voi lisätä tai muokata näkymiäsi jos moduuli ei ole asennettuna.

en: Broken/missing handler
fi: Rikkinäinen/puuttuva hallintakomento

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fi: Elementin hallintakomento on rikkinäinen eikä sitä voida käyttää. Jos moduuli jota hallintakomento käyttää on poistettu käytöstä, moduulin uudelleenaktivointi voi korjata hallintakomennon. Muussa tapauksessa voit luultavasti poistaa tämän elementin.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize each word
fi: Muuta jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isoksi kirjaimeksi

en: Case in path
fi: Isot / pienet kirjaimet polussa

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: Rewrite the output of this field
fi: Uudelleenkirjoita kenttä näkymässä

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Kentän arvona näytettävä teksti. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit myös käyttää allaolevia korvauskuvioita kuvaamaan tietoa tästä näkymästä.

en: Output this field as a link
fi: Näytä kenttä linkkinä

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fi: Mikäli valittuna, kenttä näytetään linkkinä. Linkin kohde on määritettävä alla.

en: Link path
fi: Linkin polku

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Absoluuttinen Drupal-polku tälle linkille. Voit syöttää dataa tälle näkymälle allaolevien "korvauskuvioiden" pohjalta.

en: The CSS class to apply to the link.
fi: Linkissä käytettävät CSS-luokat.

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fi: Trimmaa kenttä enimmäispituuteen

en: Trim only on a word boundary
fi: Trimmaa vain sanojen välistä

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fi: Mikäli valittuna, kenttä rajataan ainoastaan sanojen välistä. Tämä on korkeintaan suurin määritelty kirjainmäärä. Jos sanojen rajoja ei ole, tämä voi trimmata kentän tyhjäksi.

en: Add an ellipsis
fi: Lisää loppuun kolme pistettä.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fi: Mikäli valittuna, lisätään loppuun "..." jos kenttän tulos on trimmattu.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki HTML merkit poistetaan

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fi: Mikäli valittuna, HTML korjaaja ajetaan varmistamaan että tagit ovat oikeaoppisesti suljettuja trimmauksen jälkeen.

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: If checked, true will be displayed as false.
fi: Mikäli valittuna, true näytetään falsena.

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fi: Aikaväli (lisättynä "sitten/siten")

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: What single character to use as a decimal point.
fi: Mitä yksittäistä merkkiä käytetään desimaalipisteenä.

en: What single character to use as the thousands separator.
fi: Mitä merkkiä käytetään tuhatlukujen erottajana.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fi: Numeroa ennen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fi: Numeron jälkeen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: Display as link
fi: Näytä linkkinä

en: Operator identifier
fi: Operaattorin tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen operaattorin tunnistamiseksi.

en: Filter identifier
fi: Suodattimen tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen suodattimen tunnistamiseksi. Arvo ei voi olla tyhjä.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fi: Tunnistin on pakollinen kentän ollessa näytettynä käyttäjille.

en: This identifier is not allowed.
fi: Tunnistin on kielletty.

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: exposed
fi: näytetty

en: Value type
fi: Arvon tyyppi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
fi: Epäkelpo päivämäärämuoto.

en: Limit list to selected items
fi: Rajoita lista valittuihin vaihtoehtoihin

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjille näytetään ainoastaan tässä valitut arvot.

en: not in
fi: ei sisällä

en: Is all of
fi: On kaikki

en: Is none of
fi: Ei ole yksikään

en: not
fi: ei

en: Is between
fi: On välillä

en: between
fi: välillä

en: Is not between
fi: Ei ole välillä

en: not between
fi: ei välillä

en: And max
fi: Ja max

en: And
fi: Ja

en: Contains any word
fi: Sisältää minkä tahansa sanan

en: has word
fi: sisältää sanan

en: Contains all words
fi: Sisältää kaikki sanat

en: has all
fi: sisältää kaikki

en: begins
fi: alkaa

en: ends
fi: päättyy

en: Require this relationship
fi: Vaadi riippuvuus

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fi: Pienin tarkkuus jota käytetään määrittelemään, ovatko päivämäärät samoja; esimerkiksi jos tarkkuus on "Vuosi", silloin kaikki vuoden 1999 päivämäärät tulkitaan samoiksi tarkemmasta päivämäärästä riippumatta.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos otat käyttöön <a href="@modules">Advanced Help moduulin</a>, Views tarjoaa parempaa ja laajempaa apua. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos asennat Advanced help -moduulin (!href), Views tarjoaa enemmän ohjeita. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Displays
fi: Näytöt

en: These queries were run during view rendering:
fi: Nämä kyselyt suoritettiin näkymää renderöitäessä:

en: This display has no path.
fi: Näyttöruudulla ei ole polkua.

en: Query build time
fi: Kyselyn rakennusaika

en: Query execute time
fi: Kyselyn suorittamisaika

en: View render time
fi: Näkymän renderöintiaika

en: No query was run
fi: Kyselyä ei suoritettu

en: Unable to preview due to validation errors.
fi: Esikatselu ei onnistunut validointivirheistä johtuen.

en: View name
fi: Näkymän nimi

en: View description
fi: Näkymän kuvaus

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fi: Kuvausteksti näytetään Views moduulin ylläpitosivulla kertomassa mistä näkymässä on kyse.

en: View tag
fi: Näkymän tagi

en: The view has been deleted.
fi: Näkymä on poistettu

en: There is no lock on view %view to break.
fi: Näkymässä %view ei ole rikottavaa lukitusta.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fi: Oletko varma että haluat rikkoa näkymän %name lukituksen?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fi: Rikkomalla tämän lukituksen kaikki käyttäjän !user tekemät muutokset menetetään!

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fi: Lukitus on rikottu ja voit nyt muokata tätä näkymää.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fi: Syötä näkymän nimi sen ollessa eri kuin lähdenäkymän nimi. Jätä tyhjäksi käyttääksesi näkymän nimeä.

en: Paste view code here
fi: Kopioi tähän näkymän koodi

en: Unable to interpret view code.
fi: Näkymän koodin tulkitseminen epäonnistui.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fi: Sanammniminen näkymä on jo olemassa; ole hyvä ja valitse toinen nimi

en: Display plugin @plugin is not available.
fi: Näyttöplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Style plugin @plugin is not available.
fi: Tyyliplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Row plugin @plugin is not available.
fi: Riviplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: @type handler @table.@field is not available.
fi: @type käsittelijä @table.field ei ole saatavilla

en: Unable to import view.
fi: Näkymän lataus epäonnistui.

en: Click on an item to edit that item's details.
fi: Klikkaa elementtiä muokataksesi sen tietoja.

en: Go to the real page for this display
fi: Mene näkymän todelliselle sivulle

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Missing style plugin
fi: Tyyliplugin puuttuu

en: Change settings for this style
fi: Muuta tyylin asetuksia

en: View analysis
fi: Näkymän analyysi

en: Configure @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Rearrange @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Broken field @id
fi: Rikkinäinen kenttä @id

en: There are no @types available to add.
fi: @types ei löytynyt lisättäväksi.

en: Configure extra settings for @type %item
fi: Säädä lisäasetuksia @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fi: Säädä lyhennelmätyyliä @type %item

en: Clear Views' cache
fi: Tyhjennä Views välimuisti

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: Disable views data caching
fi: Poista käytöstä näkymien tietojen välimuistitus

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fi: Suorituskyvyn parantamiseksi Views tallentaa välimuistiin tietoa tauluista, moduuleista ja saatavilla olevista näkymistä. Valitsemalla tämän vaihtoehdon Views ohittaa tämän välimuistin ja rakentaa tiedon uudelleen aina tarvittaessa. Tällä voi olla merkittävää vaikutusta sivustosi suorituskykyyn.

en: Show other queries run during render during live preview
fi: Näytä reaaliaikaisen esikatselun renderöinnin aikana ajetut tietokantakyselyt

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fi: Drupal pystyy ajamaan useampia kyselyitä näkymän renderöinnin aikana. Valitse tämä vaihtoehto nähdäksesi kaikki reaaliaikaisen esikatselun aikana suoritetut kyselyt.

en: Error: missing @component
fi: Virhe: puuttuva @component

en: View analysis can find nothing to report.
fi: Näkymäanalyysi ei löytänyt raportoitavaa.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fi: Näkymällä on vain oletusnäyttöruutu minkä takia sitä ei voida sijoittaa mihinkään sivustollasi; haluat ehkä lisätä sivunäkymän tai lohkonäkymän.

en: Reduce duplicates
fi: Vähennä duplikaatteja

en: Default settings for this view.
fi: Näytön oletusasetukset.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fi: Näytä näkymä sivuna, sisältäen URLin ja valikkolinkit.

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fi: Muihin näyttöruutuihin liisätyt liitteet, tarkoituksena saada useampi näkymä yhden näkymän sisään.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: Displays rows one after another.
fi: Näyttää rivit toistensa jälkeen.

en: Displays rows as an HTML list.
fi: Näyttää rivit HTML listana.

en: Displays rows in a grid.
fi: Näyttää rivit ruudukkomuodossa.

en: Displays rows in a table.
fi: Näyttää rivit taulukkomuodossa.

en: Displays the default summary as a list.
fi: Näyttää oletustiivistelmän listana.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fi: Näyttää tiivistelmän muokkaamattomana sekä vaihtoehdon joko esittää se joko perätysten eri riveillä tai sisennettynä.

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Will be available to all users.
fi: Käytössä käyttäjille.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: No caching of Views data.
fi: Ei Views välimuistitusta.

en: Time-based
fi: Aikapohjainen

en: Simple time-based caching of data.
fi: Yksinkertainen aikapohjainen tiedon välimuistitus.

en: sort criteria
fi: lajittelukriteerit

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: sort criterion
fi: lajittelukriteeri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fi: Aggregointiartikkelit haetaan ulkoisesta RSS ja Atom syötteestä.

en: The title of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin otsikko.

en: The link to the original source URL of the item.
fi: Artikkelin alkuperäisen lähteen URL.

en: The author of the original imported item.
fi: Alkuperäisen ladatun artikkelin kirjoittajan nimi.

en: The actual content of the imported item.
fi: Ladatun artikkelin sisältö.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fi: Alkuperäisen syöteartikkelin kirjoituspäivämäärä. (Joissakin syötteissä tämä päivämäärä on sama kuin artikkelin latauspäivämäärä.)

en: Feed ID
fi: Syötteen ID

en: The unique ID of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen otsikko.

en: The link to the source URL of the feed.
fi: Linkki syötteen lähdeosoitteeseen.

en: The date the feed was last checked for new content.
fi: Päivämäärä jolloin syöte viimeisimmäksi tarkistettiin uuden sisällön varalta.

en: The description of the aggregator feed.
fi: Syötteen kuvaus.

en: The unique ID of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan otsikko.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fi: Näytä aggregointiartikkeli käyttäen alkuperäisestä lähteestä peräisin olevaa tietoa.

en: The book the node is in.
fi: Kirja johon solmu kuuluu

en: The weight of the book page.
fi: Kirjasivun paino

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fi: Kirjasivun hierarkinen syvyys; ensimmäisen tason kirjoilla on syvyys 1.

en: The parent book node.
fi: Kirjasolmun isäntäsolmu.

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: The comment ID of the field
fi: Kentän kommentti ID.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi. Voidaan renderöidä linkiksi kirjoittajan kotisivulle.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin kirjoittajan www-sivun osoite, Voidaan rederöidä linkkinä. Tyhjä mikäli käyttäjä on rekisteröitynyt.

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Provide a simple link to view the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommenttiin.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin luomiseksi.

en: The User ID of the comment's author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Parent CID
fi: Isäntä CID

en: The Comment ID of the parent comment.
fi: Isäntäkommentin kommentti-ID.

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Last comment author
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittaja

en: The name of the author of the last posted comment.
fi: Viimeisimmän kirjoitetun kommentin kirjoittajan nimi.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The number of comments a node has.
fi: Solmulla olevien kommenttien lukumäärä.

en: Updated/commented date
fi: Päivitetty/kommentoitu -päivämäärä

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fi: Viimeisin kommentti tai solmun päivitysajankohta.

en: The number of new comments on the node.
fi: Solmun uusien kommenttien lukumäärä.

en: Comment status
fi: Kommentoinnin tila

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fi: Onko solmun kommentointi käytössä vai poissa käytössä.

en: User posted or commented
fi: Käyttäjä lähetti tai kommentoi

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti tai on kommentoinut kyseistä solmua.

en: Display the comment with standard comment view.
fi: Näytä kommentit standardissa kommentti-näkymässä.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: Link to contact page
fi: Linkitä yhteydenottosivulle

en: Provide a simple link to the user contact page.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjäkohtaiselle yhteydenottosivulle.

en: Locale source
fi: Lokalisoinnin lähde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fi: Lähdemerkkijono käännöstä varten. Englanninkielellä tai muulla sivuston oletuskielellä.

en: The ID of the source string.
fi: Lähdemerkkijonon ID.

en: A description of the location or context of the string.
fi: Kuvaus merkkijonon sijainnista tai kontekstista.

en: The group the translation is in.
fi: Ryhmä johon käännös kuuluu.

en: The full original string.
fi: Kokonainen alkuperäinen merkkijono.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fi: Drupalin ytimen versio jolle tämä merkkijono on tarkoitettu.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käännösten muokkaamiseksi.

en: Locale target
fi: Lokalisoinnin kohde

en: The full translation string.
fi: Kokonainen käännösmerkkijono.

en: The language this translation is in.
fi: Kieli johon tämä käännös kuuluu.

en: Singular LID
fi: Yksikön LID

en: The ID of the parent translation.
fi: Isäntäkäännöksen ID.

en: Whether or not the translation is plural.
fi: Onko käännös monikko vaiko ei.

en: Published or admin
fi: Julkaistu tai admin

en: Created year + month
fi: Luontivuosi + kuukausi

en: Created year
fi: Luontivuosi

en: Created month
fi: Luontikuukausi

en: Created day
fi: Luontipäivä

en: Created week
fi: Luontiviikko

en: Updated year + month
fi: Päivitetty vuosi + kuukausi

en: Updated year
fi: Päivitetty vuosi

en: Updated month
fi: Päivitetty kuukausi

en: Updated day
fi: Päivitetty päivä

en: Updated week
fi: Päivitetty viikko

en: The log message entered when the revision was created.
fi: Sisältöversion luonnin yhteydessä lisätty logimerkintä.

en: Revert link
fi: Palauta-linkki

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion palauttamiseksi.

en: Filter by access.
fi: Suodata pääsyoikeuden perusteella.

en: Has new content
fi: On uutta sisältöä

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fi: Näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä mutta ei myöskään sisällä suodatinta suodattamaan julkaistua sisältöä.

en: Poll
fi: Kysely

en: Whether the poll is open for voting.
fi: Onko äänestys käynnissä vaiko ei.

en: Profile textfield
fi: Profiilin tekstikenttä

en: Profile textarea
fi: Profiilin tekstialue

en: Profile checkbox
fi: Profiilin valintaruutu

en: Profile URL
fi: Profiilin verkko-osoite

en: Profile selection
fi: Profiilin valintalista

en: Profile freeform list %field-name.
fi: Profiilin vapaavalintainen lista %field.

en: Profile date %field-name.
fi: Profiilin päivämäärä %field-nimi.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fi: Hakutulosten määrä. Tätä ei käytetä jos hakusuodatin ei ole käytössä.

en: Links from
fi: Linkittää solmusta

en: Other nodes that are linked from the node.
fi: Toiset solmut joihin linkitetään tästä solmusta.

en: Links to
fi: Linkittää solmuun

en: Other nodes that link to the node.
fi: Toiset tähän solmuun linkittävät solmut

en: Search Terms
fi: Hakusanat

en: The terms to search for.
fi: Sanat joiden perusteella haku suoritetaan.

en: Display the results with standard search view.
fi: Näytä tulokset perus-hakunäkymässä.

en: Total views
fi: Katselukertojen kokonaismäärä

en: The total number of times the node has been viewed.
fi: Solmun lukukertojen kokonaismäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: The total number of times the node has been viewed today.
fi: Solmun lukukertojen määrä tänään.

en: Most recent view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The most recent time the node has been viewed.
fi: Solmun viimeisimmän katselukerran ajankohta.

en: Stores site access information.
fi: Tallentaa sivuston käyntitietoja.

en: Browser session ID of user that visited page.
fi: Sivulla käyneen käyttäjän selainistunnon tunniste.

en: Title of page visited.
fi: Luetun sivun osoite.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fi: Luetun sivun sisäinen polku (suhteessa Drupalin juureen).

en: Referrer URI.
fi: Viittaajan osoite.

en: Hostname of user that visited the page.
fi: Vierailijan isäntänimi.

en: The user who visited the site.
fi: Käyttäjät jotka kävivät sivustolla.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fi: Sivun lataamisessa kestänyt aika millisekunteina.

en: Timestamp of when the page was visited.
fi: Vierailun aikaleima.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fi: Drupalin ja muiden moduulien ylläpitämät tiedostot.

en: The ID of the file.
fi: Tiedoston ID.

en: The name of the file.
fi: Tiedoston nimi.

en: The path of the file.
fi: Tiedoston polku.

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: The status of the file.
fi: Tiedsoton tila.

en: The date the file was uploaded.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto ladattiin.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fi: Sanaston nimi johon termi kuuluu. Tämä on sanasto johon mikä tahansa termi "Luokittelu: Termi" kenttä kuuluu; ja voi vastaavasti aiheuttaa kaksoiskappaleita.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fi: Solmuihin linkitetyt luokittelutermit.

en: Taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The term weight field
fi: Termin paino - kenttä

en: The description associated with a taxonomy term.
fi: Luokittelutermiin liitetty kuvaus.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset tietyn sanaston mukaan.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fi: Näytä kaikki valituista sanastoista solmuun liitetyt luokittelutermit.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fi: Termin isäntätermi. Tämä voi tuottaa kaksoiskappaleita jos käytät sanastoa joka sallii useamman kuin yhden isäntätermin termiä kohden.

en: The parent term of the term.
fi: Termin isäntä.

en: Node translation
fi: Solmujen kääntäminen

en: Translation set node ID
fi: Käännössarjan Node ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fi: Käännössarjan ID johon käännös kuuluu.

en: Source translation
fi: Lähdekäännös

en: The source that this content was translated from.
fi: Lähde josta tämä sisältö on käännetty.

en: Versions of content in different languages.
fi: Sisällön versiot eri kielillä.

en: Child translation
fi: Alikäännös

en: Outdated
fi: Vanhentunut

en: The user ID
fi: Käyttäjän ID

en: The user or author name.
fi: Käyttäjän tai kirjoittajan nimi.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fi: Annetun käyttäjän sähköpostiosoite. Kenttää ei normaalisti näytetä käyttäjille joten ole varovainen sitä käyttäessäsi.

en: Language of the user
fi: Käyttäjän kieli

en: The user's picture, if allowed.
fi: Käyttäjän kuva mikäli sallittu.

en: The date the user was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: The user's last access date.
fi: Käyttäjän viimeisin käyntipäivämäärä.

en: The user's last login date.
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautumispäivämäärä.

en: Whether a user is active or blocked.
fi: On käyttäjä aktiivinen vai estetty.

en: The user's signature.
fi: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätietojen muokkaamiseen.

en: Roles that a user belongs to.
fi: Roolit joihin käyttäjä kuuluu.

en: User ID from URL
fi: Käyttäjän ID URLista

en: User ID from logged in user
fi: Käyttäjän ID kirjautuneelta käyttäjältä

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: Link this field to its aggregator category page
fi: Linkitä kenttä sen kiihdytinkategorian sivulle

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Current installed version
fi: Tällä hetkellä asennettu versio

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: Set the breadcrumb for the term parents
fi: Valitse murupolku termin vanhemmille

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fi: Mikäli valittuna, murupolku sisältää ylätermit joista jokainen linkittyy tähän näkymään. Huomaathan että tämä toimii ainoastaan jos vain yksi termi on vastaanotettu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fi[0]: Termiä ei löytynyt: @terms
fi[1]: Termejä ei löytynyt: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fi: Valitse haluamasi mikäli haluat validoida määriteltyihin sanastoihin; jos mitään sanastoa ei ole valittuna, kaikki sanastot läpäisevät validoinnin.

en: Term IDs separated by , or +
fi: Termien ID:t pilkuilla tai + merkeillä eroteltuina

en: Current language
fi: Tämänhetkinen kieli

en: Translation option
fi: Käännösvaihtoehto

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Käännösvaihtoehdot sallivat sinun valita mitä käännöstä tai käännösryhmän käännöstä käytetään. Voit valita "tämänhetkinen kieli" tai "oletuskieli" mikäli haluat suorittaa kyselyn ainoastaan tämänhetkiselle kielelle tai oletuskielelle. Jos haluat, voit myös valita yksittäisen kielen. Jos valitset "kaikki", jokainen käännös luo uuden rivin tuloksiin mikä voi aiheuttaa tulosteiden monistumista.

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fi[0]: Käyttäjää ei löydy: @users
fi[1]: Käyttäjiä ei löydy: @users

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: PHP validate code
fi: PHP validointikoodi

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Specify access control type for this display.
fi: Määrittele näyttöruudun pääsysäännön tyyppi.

en: Change settings for this access type.
fi: Muuta pääsysäännön asetuksia.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Exposed form in block
fi: Näytä kaavake lohkossa

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: The title of this view
fi: Näkymän otsikko

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fi: Otsikko näytetään näkymän yhteydessä paikassa missä otsikot normaalistikin näytetään; toisinsanoen sivun otsikko, lohkon otsikko jne.

en: Use AJAX when available to load this view
fi: Käytä AJAXia näkymän lataamisessa

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fi: Mikäli valittuna, näkymä käyttää AJAX mekanismia sivutuksessa, taulukoiden lajittelussa ja käyttäjille näytettävissä suodattimissa. Tämä tarkoittaa että koko sivu ei päivity. Ei ole suositeltavaa käyttää tätä jos tämä näkymä on sivun pääsisältö koska se estää syvälinkityksen tietyille sivuilla. Ominaisuus on todella hyödyllinen esimerkiksi sivupalkeissa.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fi: On hyvä jättää tämä asetus arvoon 0 mikäli et havaitse ongelmia näkymän sivutuksen kanssa. Jos käytät useampia kuin yhtä sivutuselementtiä sivuilla, voi olla tarpeen asettaa tämä luku suuremmaksi jotta ne eivät törmää ?page=array'n kanssa. Suuremmat luvut lisäävät paljon pilkkuja osoitteisiisi joten vältä jos mahdollista.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fi: Tämä saa näkymän näyttämään ainoastaan yksilöityjä tuloksia. Jos sama tulos esiintyy useammin kuin kerran, tulos näytetään ainoastaan kertaalleen. Voit yrittää käyttää tätä poistamaan duplikaatit näkymistä vaikkakaan se ei aina toimi. Huomioi että tämä saattaa hidastaa tietokantakyselyitä joten käytä ominaisuutta varoen.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: How should this view be styled
fi: Tapa jolla näkymä esitetään

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fi: Valitsemallasi tyylillä on asetuksia, varmista että klikkaat Views yhteenvedon vieressä näkyvää asetusnappia.

en: Style options
fi: Tyyliasetukset

en: Row style options
fi: Rivityylin asetukset

en: How should each row in this view be styled
fi: Kuinka kukin riveistä esitetään

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Alternative display output
fi: Vaihtoehtoinen sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Alternative style
fi: Vaihtoehtoinen tyyli

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Alternative row style
fi: Vaihtoehtoinen rivityyli

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Tarkasta uudelleen mallinetiedostot

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Kun lisäät, poistat tai muutat asetustiedostoja on tärkeää että Drupal saa asiasta tiedon. Puhdista järjestelmän teemarekisteri painamalla tätä nappia joka aloittaa uudelleenskannauksen.

en: Theming information (display)
fi: Teeman tietoja (sivu)

en: Back to !info.
fi: Takaisin sivulle !info.

en: theming information
fi: teeman määrityksiä

en: This display has no theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty teemaa

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: This is an alternative template for this display.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus sivulle.

en: Theming information (style)
fi: Teeman tietoja (tyyli)

en: This display has no style theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty tyylitietoja

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: This is an alternative template for this style.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus tälle tyylille.

en: Theming information (row style)
fi: Teematietoa (rivimuoto)

en: This display has no row style theming information
fi: Sivulle ei ole määritetty rivimuodolle tarkoitettua teematietoa

en: This is the default theme template used for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytettävä oletustemplate.

en: This is an alternative template for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytetävä vaihtoehtoinen template.

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fi: Jos valittu, suodattimet eivät näy tässä näkymässä, vaan ne näytetään lohkona Drupalin lohkojärjestelmässä. Huomaathan, että tämä lohko pitää ottaa käyttöön erikseen.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: Exposed form: @view-@display_id
fi: Näkyvä kaavake: @view-@display_id

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Block admin description
fi: Lohkon kuvaus ylläpidossa

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fi: Tämä on Drupalin vakiotapa asettaa sivuja välimuistiin; ominaisuus on aktivoitava lohkojen hallintasivulla. Varo muutoksia koska et voi juurikaan vaikuttaa siihen milloin välimuisti tyhjennetyy.

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fi: Jos valitset normaalin valikkovälilehden, syötä sille kuvaus.

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkon elementtiä välilehtenä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus sijainti on tiedossa kun taas joissakin tapauksissa joudut luomaan sen. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fi: "$arg" ei ole enää tuettu, käytä sen sijaan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Vaakatason sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Psytytason sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennen kuin voit muokata taulukon asetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fi: Aktivoi Drupal-tyyliset "kiinteät" taulunotsikot (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät näy alla olevassa esikatselussa, vaan ainoastaan varsinaisessa tulosteessa.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin: voit yhdistää useampia kenttiä yhteen sarakkeeseen. Jos teet näin, kentät erotetaan toisistaan sarakkeelle määritellyllä erottimella. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse oletuslajittelu määritelläksesi minkä sarakkeen mukaan (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: The style selected does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli ei käytä kenttiä.

en: None defined
fi: Ei määritetty

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: New view
fi: Uusi näkymä

en: Changed view
fi: Muutettu näkymä

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fi: Näkymä %name, näytetään elementit joiden tyyppi on <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Allow multiple values
fi: Salli useampia arvoja kuin yksi

en: Filter criteria
fi: Suodatinkriteerit

en: Popular content
fi: Suosituin sisältö

en: Content translation
fi: Sisällön kääntäminen

en: Item ID
fi: Artikkelin ID

en: Sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: In code
fi: Koodissa

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: Style settings
fi: Tyylin asetukset

en: Taxonomy Term
fi: Luokittelutermi

en: %name must be a positive integer.
fi: %name on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: <No value>
fi: <Ei arvoa>

en: (first item is 0)
fi: (ensimmäinen elementti on 0)

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: Number of pages
fi: Sivujen lukumäärä

en: Gallery page
fi: Galleriasivu

en: Content statistics
fi: Sisällön tilastotiedot

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: The maximum number of characters this field can be.
fi: Kuinka monta merkkiä kenttä voi enimmillään sisältää.

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: Does not start with
fi: Ei ala merkeillä

en: not_begins
fi: ei_ala

en: Does not end with
fi: Ei pääty merkkeihin

en: not_ends
fi: ei_pääty

en: The view %name has been saved.
fi: Näkymä nimellä %name on tallennettu.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fi: Tämä suodatin voi aiheuttaa kaksoiskappaleita tuloksissa jotka täyttävät useamman kuin yhden valituista vaihtoehdoista. Jos suodatin aiheuttaa tulosten monistumista, tämä valintaruutu voi vähentää monistumista. Käytä tätä varoen koska mitä useampia termejä haet, sitä raskaammaksi kysely muuttuu. Ei tule asettaa yksiarvoisille kentille koska sen seurauksena arvot voivat kadota ruudulta mikäli sitä käytetään yhteensopimattomaan kenttään.

en: Jump menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fi: Laittaa kaikki tulokset valintalaatikkoon ja sallii käyttäjien mennä eri sivuille tuloksesta riippuen.

en: Hostname of user that posted the comment.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän isäntänimi.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän sähköpostiosoite. On tyhjä jos kirjoittaja on kirjautunut käyttäjä.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fi: Liitä solmut luokittelutermeihin määritellen samalla käytettävä sanasto tai sanastot. Tämä liitos johtaa kaksoiskappaleisiin näkymän tuloksissa mikäli termejä on useampia kuin yksi.

en: The text of the profile item.
fi: Profiilielementin teksti.

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Mihin sanastoon termi kuuluu.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: The name of the role.
fi: Roolin nimi.

en: The role ID of the role.
fi: Roolin rooli-ID.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fi: Sinun on lisättävä vähintään yksi kenttä ennenkuin voit säätää ponnahdusvalikon asetuksiasi.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fi: Säätääksesi ponnahdusvalikon asetuksia sinun on valittava kenttä joka kuvaa käytettävää polkua. Tämän jälkeen sinun tulee asettaa kenttä piilotetuksi näkymästä. Kaikki muut piilottamattomat kentät ovat osa valikkoa. Huomaa että kaikki HTML poistetaan tulosteesta koska valintalistat eivät voi näyttää HTML:ää.

en: Path field
fi: Polkukenttä

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fi: Jos valittuna, nappi on piilotettuna ainoastaan käyttäjille joilla on JavaScript käytössä ja sivu hyppää automaattisesti jos valintalaatikon valinta muuttuu.

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: This identifier is used by another handler.
fi: Tunnistin on toisen käsittelijän käytössä.

en: Length is shorter than
fi: Pituus on vähemmän kuin

en: shorter than
fi: vähemmän_kuin

en: Length is longer than
fi: Pituus on enemmän kuin

en: longer than
fi: enemmän kuin

en: SQL Query
fi: SQL kysely

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fi: Kysely luodaan ja suoritetaan käyttäen Drupalin tietokanta-APIa.

en: revision user
fi: version käyttäjä

en: Exposed form
fi: Käyttäjille näytettävä kaavake

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
fi: Näytä "näytä lisää" linkki vaikka enempää tuloksia ei ole.

en: The order of pages in the book hierarchy.
fi: Sivujen järjestys kirjahierarkiassa.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fi: Näytä standardi lisää kommentti linkki jota käytetään solmujen yhteydessä. Linkki näytetään vain jos käyttäjällä on oikeudet lisätä kommentteja.

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Render
fi: Renderöi

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi[0]: Sinun on sisällytettävä vähintään yksi positiivinen avainsana joka on vähintään 1 merkin pituinen.
fi[1]: Sinun on sisällytettävä vähintään yksi positiivinen avainsana joka on vähintään @count merkin pituinen.

en: Entity ID
fi: Entiteetin ID

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fi: Alueen ainoastaan ylläpitäjille näytettävä etiketti.

en: Exposed
fi: Näytetään käyttäjille

en: Displays Reorder
fi: Näyttöruutujen uudelleenjärjestely

en: Remove this display
fi: Poista sivu

en: Operator to use on all groups
fi: Kaikkiin ryhmiin käytettävä operaattori

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fi: Joko "group 0 AND group 1 AND group 2" tai "group 0 OR group 1 OR group 2", jne

en: Remove group @group
fi: Poista ryhmä @group

en: Default group
fi: Oletusryhmä

en: Group @group
fi: Ryhmä @group

en: Ungroupable filters
fi: Ryhmittelykelvottomat suodattimet

en: Configure group settings for @type %item
fi: Säädä ryhmittelyasetuksia @type %item

en: Basic exposed form
fi: Yksinkertainen näytetty kaavake

en: Input required
fi: Pakollinen syöte

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fi: Käyttäjälle näytetty kaavake joka renderöi näkymän vain jos kaavake sisältää käyttäjäsyötettä.

en: Display all items
fi: Näytä kaikki tulokset

en: Display all items that this view might find
fi: Näytä kaikki tulokset jotka näkymä voi löytää

en: Display a specified number of items
fi: Näytä tietty määrä tuloksia

en: Display a limited number items that this view might find.
fi: Näytä rajoitettu määrä näkymän tuloksia.

en: Paged output, full pager
fi: Sivutettu tulostus, täysi sivutus

en: Paged output, full Drupal style
fi: Sivutettu tulostus, täysi Drupal tyyli

en: Paged output, mini pager
fi: Sivutettu tulostus, minisivutus

en: Use the mini pager output.
fi: Käytä minisivutusta.

en: The taxonomy vocabulary name
fi: Luokittelusanaston nimi

en: Name (raw)
fi: Nimi (raakamuodossa)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fi: Kirjoittajan tai käyttäjän nimi. Suodatin ei tarkista, onko käyttäjä olemassa ja sallii osittaiset haut. Suodatin ei käytä automaattista täydennystä.

en: Provide markup text for the area.
fi: Tarjoa markup-tekstiä tekstialueelle.

en: Machine Name
fi: Koneluettava nimi

en: Change the machine name of this display.
fi: Muuta näyttöruudun koneluettava nimi.

en: Change settings for this pager type.
fi: Muuta sivutustyypin asetuksia.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fi: Mahdollista kenttien ryhmittely ja aggregointi (laskenta).

en: Exposed form style
fi: Näytetyn lomakkeen tyyli

en: Select the kind of exposed filter to use.
fi: Valitse käyttäjille näytettävän suodattimen tyyppi.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fi: Käyttäjille näytetyn kaavakkeen asetukset tälle käyttäjille näytetyn kaavakkeen tyylille.

en: The machine name of this display
fi: Näkymän koneluettava nimi

en: This is machine name of the display.
fi: Tämä on näkymän koneluettava nimi.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fi: Mikäli valittuna, jotkut kentät eivät ole käytettävissä. Kaikki valitut kentät ryhmitellään niin että ainoastaan yksilöidyt arvot näytetään. Muut keräymää varten määritellyt kentät käyvät läpi saman funktion. Esimerkiksi voit ryhmitellä solmut otsikoiden mukaan ja laskea nidien (solmu idt) määrä saadaksesi listan useammin kuin kerran esiintyvistä otsikoista.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Olet muuttanut näkymän koneluettavaa nimeä. Kaikki näkymään liittyvä teemoitus saattaa lakata toimimasta kunnes nekin on päivitetty. Nähdäksesi teemaehdotukset sille, sinun on tallennettava näkymä.

en: Exposed Form
fi: Avoimet kaavakkeet

en: Exposed form options
fi: Avointen kaavakkeiden asetukset

en: Select which pager, if any, to use for this view
fi: Valitse minkätyyppistä sivutusta käytetään tässä näkymässäö

en: Pager options
fi: Sivutusasetukset

en: Display id should be unique.
fi: Näyttöruudun ID:n on oltava yksilöllinen.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fi: Lähetä-napissa näytettävä teksti.

en: Include reset button
fi: Lisää palautusnappi

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fi: Mikäli valittuna, näkymä tarjoaa napin suodattimien palauttamiseksi perusasetuksiinsa

en: Reset button label
fi: Palautusnapin etiketti

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fi: Palauta-napissa näytettävä teksti.

en: Exposed sorts label
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden etiketti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden valintaruudussa näytettävä etiketti.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on nouseva.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on laskeva.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fi: Valitse mikä tahansa suodatin ja klikkaa Suorita nähdäksesi tulokset

en: Text on demand
fi: Tekstiä pyynnöstä

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fi: Ohitettavien tulosten määrä. Esimerkiksi jos kentän arvo on 3, ensimmäiset kolme tulosta ohitetaan ja niitä ei näytetä.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fi: Sivujen kokonaismäärä. Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki sivut.

en: Exposed options
fi: Käyttäjille näytettävät vaihtoehdot

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fi: Vaihtoehtojen näyttäminen käyttäjille mahdollistaa käyttäjille arvojen määrittelyn näkymää näytettäessä

en: Expose items per page
fi: Näytä kohdat käyttäjille sivukohtaisesti

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fi: Ollessa valittuna käyttäjä voi määritellä montako tulosta näkymässä näytetään per sivu

en: Items per page label
fi: "Tulosta sivua kohti" -etiketti

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettyjen vaihtoehtojen lomakkeessa näytetty etiketti.

en: Exposed items per page options
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettävien vaihtoehtojen asetukset

en: Expose Offset
fi: Näytä offset käyttäjille

en: Offset label
fi: Offsetin etiketti

en: Label to use in the exposed offset form element.
fi: Käyttäjille näytettävän kaavakkeen offset-elementissä käytettävä etiketti.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fi: Offsetin on oltava nollaa suurempi tai yhtäsuuri numero.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos, ohita @skip
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta, ohita @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta

en: All items, skip @skip
fi: Kaikki itemit, ohita @skip

en: All items
fi: Kaikki itemit

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fi[0]: @count tulos, ohita @skip
fi[1]: @count tulosta, ohita @skip

en: @count item | @count items
fi[0]: @count tulos
fi[1]: @count tulosta

en: Group results together
fi: Ryhmitä tulokset

en: Authentication module
fi: Autentikointimoduuli

en: In database
fi: Tietokannassa

en: Update preview
fi: Päivitä esikatselu

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fi: Näkymä on luotu views versiolle @import_version mutta sinulla on käytössäsi vain @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fi: Puuttuva/rikkinäinen valitsin @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fi: Näyttöruutu on asettanut poluksi node/%. Tämä ei välttämättä tuota haluttuja tuloksia. Jos sinulla on useampi kuin yksi versio solmunäkymästä, on suositeltavaa käyttää paneeleita.

en: Translate link
fi: Käännöslinkki

en: Provide a simple link to translate the node.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin solmun kääntämiseksi.

en: The Authmap ID.
fi: Authmap ID

en: Authentication name
fi: Autentikointinimi

en: The unique authentication name.
fi: Yksilöllinen autentikointinimi.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fi: Autentikointisyötettä hallinnoivan moduulin nimi.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fi: Käytä absoluuttista polkua (alkaa "http://")

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fi: Käytä Drupalin luokittelutermin polkuja luodaksesi muropolun linkit

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fi: Mikäli valittuna, muropolun linkit luodaan käyttäen Drupalin standarditapaa views-moduulin oman luontitavan sijasta. Tämä on hyödyllistä mikäli käytät moduuleita kuten luokittelun uudelleenohjaus (taxonomy redirect) luokittelutermiesi linkkien muokkaamisessa.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fi: Muuta näytettävien CSS luokkien nimeä/nimiä.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fi: Näkymään lisättävien CSS luokkien nimet. Tämä sallii sinun käyttää yksilöityä CSS koodia jokaiselle näkymälle. Voit myös määritellä useita luokkia välilyönneillä eroteltuina.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fi: CSS luokkien on oltava alphanumeerisia tai vain heittopilkkuja

en: Choose text
fi: Valitse teksti

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fi: Teksti joka näytetään oletusarvoisesti valittuna vaihtoehtona ponnahdusvalikossa.

en: Term edit link
fi: Termin muokkauslinkki

en: Provide a simple link to edit the term.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin termin muokkaamiseen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fi: Valitse arvot sen mukaan kuinka monta osumaa haluat käyttäjien voivan näyttää sivua kohden. Erottele luvut pilkuilla.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fi: Tämän ollessa valittuna käyttäjät voivat valita kuinka monta osumaa ohitetaan alussa.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fi: Syötä numeeristen arvojen lista pilkuilla eroteltuina, esim: 10, 20, 50, 100

en: Attachment before
fi: Liite ennen

en: Attachment after
fi: Liite jälkeen

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fi: @handler yritti lisätä ylimääräisen kentän @identifier mutta taulua @table ei voitu luoda!

en: Fill up single line
fi: Täytä yksittäinen rivi

en: Enabled, name
fi: Käytössä, nimi

en: Row class
fi: Rivin luokka

en: - Use default -
fi: - Käytä oletusta -

en: Unknown content type
fi: Tuntematon sisältötyyppi

en: View mode
fi: Näyttötila

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fi: Tämän tuloksen päätiedosto, suhteessa Drupalin juureen; esimerkiksi modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fi: Kohdan nimi; esimerkiksi solmu.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fi: Kohdan tyyppi, joko moduuli, teema tai theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fi: Boolean tunnistamassa, onko tämä kohta käytössä vaiko ei.

en: Schema version
fi: Skeemaversio

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fi: Moduulin tietokannan skeeman versionumero. -1 jos moduuli ei ole asennettuna (sen tauluja ei ole olemassa); 0 tai moduulin hook_update_N() funktion suurin N joka on joko suoritettu tai on ollut olemassa kun moduuli asennettiin ensimmäisen kerran.

en: Human-readable name
fi: Selkokielinen nimi

en: Fixed value
fi: Kiinteä arvo

en: Access the views administration pages.
fi: Pääsy näkymien ylläpitosivulle.

en: Bypass access control when accessing views.
fi: Ohita pääsysäännöt Näkymät-moduulin kohdalla.

en: Add new view
fi: Lisää uusi näkymä

en: - Basic validation -
fi: Perusvalidointi

en: HTML element
fi: HTML-elementti

en: Label HTML element
fi: Etiketin HTML-elementti

en: Place a colon after the label
fi: Sijoita kaksoispiste etiketin perään

en: Wrapper HTML element
fi: Ympäröivä HTML-elementti

en: Wrapper class
fi: Ympäröivän elementin luokka

en: Add default classes
fi: Lisää oletusluokkia

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fi: Käytä Views moduulin oletusluokkia kentän, kentän etiketin ja kentän sisällön tunnistamiseen.

en: Use absolute path
fi: Käytä absoluuttista polkua

en: Rel Text
fi: Rel teksti

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fi: Sisällytä Rel attribuutti käytettäväksi lightbox2'n ja muiden javascript-toimintojen kanssa.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fi: <p>Seuraavat korvauskuviot ovat tarjolla tälle kentälle. Huomaa että renderöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttä kenttiä jotka tulevat tämän kentän jälkeen; jos tarvitset kentän jota ei ole listattu tähän, muuta kenttien järjestystä.
    Jos haluat merkit %5B ja %5D, käytä HTML-merkkikoodeja '%5B' tai '%5D' tai ne tulevat korvatuiksi välilyönnillä.</p>

en: Preserve certain tags
fi: Säilytä tietyt tagit

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fi: Listaa tagit jotka tulee säilyttää. Esimerkiksi &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; säilyttää kaikki p ja br elementit.

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fi: Syötä matemaattiset kaavat kuten 2+2 tai sqrt(5). Voit määritellä muuttujia ja luoda matemaattisia funktioida sekä evaluoida niitä. Käytä ; merkkiä erottelemaan ne toisistaan. Esimerkiksi: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
fi: Formatoi monikko

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fi: Mikäli valittuna, monikon määrittelyyn käytetään erityistä toimintoa.

en: Singular form
fi: Yksikkömuoto

en: Text to use for the singular form.
fi: Yksikkömuodossa käytettävä teksti.

en: Plural form
fi: Monikkomuoto

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fi: Monikkomuodossa käytettävä teksti, @count korvataan arvolla.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fi: Offsetti tämänhetkisestä ajasta, esimerkiksi "!example1" tai "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Näkymän yksilöllinen koneluettava nimi. Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Weight for @display
fi: Paino sivulle @display

en: Translation method
fi: Käännöstapa

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fi: Valitse käännöstapa käytettäväksi Views datan kanssa kuten ylä- ja alatunnisteet sekä tyhjä teksti.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fi: Tämä otsikko näytetään näkymän muokkaussivulla oletusotsikon sijaan. Tämä voi olla hyödyllistä jos näkymässäsi on useampi kuin yksi samantyyppinen näyttöruutu.

en: Do not pass admin strings for translation.
fi: Älä lähetä ylläpitomerkkijonoja käännettäviksi.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fi: Käytä Drupalin ytimen t() funktiota. Ei suositeltavaa koska se ei tue olemassaolevien merkkijonojen päivittämistä.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fi: Jos sinun on käännettävä Views-etiketit toisille kielille, harkitse <a href="!path">Internationalization</a> pakettien Views translation moduulin asentamista.

en: Feed Item ID
fi: Syöteartikkelin ID

en: The unique ID of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin yksilöllinen ID.

en: The guid of the original imported item.
fi: Ladatun alkuperäisen artikkelin GUID.

en: Date and time of when the comment was created.
fi: Kommentin luontipäivämäärä ja kellonaika.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fi: Kommentin viimeisin muokkauspäivämäärä ja kellonaika.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fi: Onko kommentti hyväksytty vai odottaako se hyväksyntää moderointijonossa.

en: Approved comment
fi: Hyväksytty kommentti

en: Last comment CID
fi: Viimeisimmän kommentin CID

en: Display the last comment of a node
fi: Näytä solmun viimeisin kommentti

en: Last Comment
fi: Viimeisin kommentti

en: The last comment of a node.
fi: Solmun viimeisin kommentti.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fi: Joillakin käyttäjärooleillla ei ole pääsyä sisältöön mutta näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä.

en: The extension of the file.
fi: Tiedostopääte.

en: File Usage
fi: Tiedoston käyttö

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fi: Tähän solmuun liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedoston on solmun kentässä.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fi: Tiedostoon liittyvä käyttäjä, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fi: Tähän käyttäjään liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fi: Tiedostoon liittyvä kommentti, useimmiten koska tiedosto on ladattu kommenttikenttien kautta.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fi: Kommenttiin  liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin kommentin kentistä.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: Taxonomy Vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tiedostoon liittyvä luokittelusanasto, useimmiten koska tiedosto on jossakin sanaston kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tähän luokittelusanastoon liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin luokittelusanaston kentässä.

en: The module managing this file relationship.
fi: Tiedostosuhdetta ylläpitävän moduulin nimi.

en: The type of entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liitetyn entiteetin tyyppi.

en: The number of times the file is used by this entity.
fi: Kuinka monta kertaa entiteetti on käyttänyt tiedostoa.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fi: Sanaston johon termi kuuluu koneluettava nimi. Tämä on sanasto johon termi "Luokittelu: Termi" kenttä kuuluu; ja voi johtaa vastaavaan tulosten monistumiseen.

en: term from !field_name
fi: termi kentästä !field_name

en: Math expression
fi: Matemaattinen esitys

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fi: Tarkistaa matemaattisen lausekkeen ja näyttää sen.

en: Use destination
fi: Käytä kohdetta

en: Add destination to the link
fi: Lisää linkkiin kohde

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fi: Näytä kommenttilinkki solmujen lyhennelmien syöttölomakkeessa ennemmin kuin täydessä solmun lomakkeessa.

en: Click sort column
fi: Lajittele sarake klikkaamalla

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fi: Tyylin käytössä: Taulu joka määrittelee lajittelua varten klikattavan sarakkeen kentän. Oletusarvo on useimmiten riittävä.

en: Group column
fi: Ryhmittelysarake

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fi: Valitse mihin kentän sarakkeeseen valittua ryhmittelyfunktiota käytetään.

en: Group columns (additional)
fi: Ryhmittelysarakkeet (lisä)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fi: Valitse kyselyyn sisällytettävät ja ryhmittelyn perusteena käytettävät kentän lisäsarakkeet.

en: Display download path instead of file storage URI
fi: Näytä latauspolku tiedoston polun sijaan

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fi: Tämä tarjoaa kokonaisen latausurlin sisäisen polun sijaan.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston koneluettava nimi.

en: Display error message
fi: Näytä virheilmoitus

en: Term name converted to Term ID
fi: Termin nimi muunnettuna termin ID

en: No comment
fi: Ei kommenttia

en: Comment or document this display.
fi: Kommentoi tai dokumentoi näyttöruutua.

en: Query settings
fi: Kyselyasetukset

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fi: Salli lisäasetusten asettaminen kyselypluginille

en: The name and the description of this display
fi: Näyttöruudun nimi ja kuvaus

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Nimi näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Kuvaus näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This display's comments
fi: Tämän näkymän kommentit

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fi: Arvo näytetään ainoastaan Views UI:ssa ja sitä voidaan käyttää näyttöruudun dokumentoinnissa. Voit käyttää sitä tarjoamaan muistiinpanoja näkymän tarkoituksesta toisille tai tuleville sivuston ylläpitäjille.

en: Query options
fi: Kyselyvaihtoehdot

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fi: Näyttöruudun otsikko voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu sivutuksensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fi: Näyttääkö näyttöruutu sivutuksen renderöidyt arvot? Tämä on merkityksellistä vain sivutusta periytettäessä.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fi: Tämä näytetään lohkon nimenä lohkojen hallintasivulla.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fi: Tulosten sijaan näytettävä teksti kunnes käyttäjä valitsee ja ottaa käyttöön käyttäjälle näytetyn suodattimen.

en: Include all items option
fi: "Sisällytä kaikki tulokset" vaihtoehto

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fi: Mikäli valittuna, ylimääräinen rivi lisätään kaikkiin sivulla näkyviin tuloksiin kaikkien tulosten näyttämiseksi

en: All items label
fi: Kaikkien tulosten etiketti

en: Which label will be used to display all items
fi: Mitä etikettiä käytetään näyttämään kaikki tulokset

en: Disable SQL rewriting
fi: Ota pois käytöstä SQL uudelleenkirjoitus

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fi: VAROITUS: SQL-uudelleenkirjoituksen ottaminen päältä tarkoittaa että solmujen pääsysäännöt vaarantuvat. Tämä saattaa mahdollistaa että käyttäjät näkevät tietoa joihin heidän ei kuulusi päästä käsiksi mikäli näkymäsi asetukset eivät ole kunnossa. Käytä tätä vaihtoehtoa ainoastaan kun olet varma ja hyväksyt mahdolliset siihen liittyvät tietoturvariskit.

en: Use Slave Server
fi: Käytä Orjapalvelinta

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fi: Tämä saa tietokantakyselyn yhdistämään orjapalvelimeen jos mahdollista. Jos orjapalvelinta ei ole määritettynä tai tarjolla, järjestelmä käyttää oletustietokantapalvelinta.

en: Field Language
fi: Kentän kieli

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fi: Kaikki käännöksiä tukevat kentät esitetään valitulla kielellä.

en: The class to provide on each row.
fi: Jokaiselle riville asetettava CSS-luokka.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä "korvauskuvioita kohden", näitä käytetään kaikille kentille kohdassa "uudelleenkirjoita näkymässä".

en: Table summary
fi: Taulukkoyhteenveto

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
fi: Tämä arvo esitetään able-summary attribuuttina HTML:ssä. Aseta tämä tehdäksesi sivustostasi helpommin käsiteltävän.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fi: Mikäli valittuna, nykyistä polkua käytetään oletusvaihtoehtona ponnahdusvalikossasi jos mahdollista.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fi: Listan ulkopuolelle asetettavan ympäröivän elementin CSS-luokka.

en: List class
fi: Listan luokka

en: The class to provide on the list element itself.
fi: Lista-elementin luokka

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fi: Näytä tämän yhteenvetonäkymän linkkien peruspolut, esimerkiksi tapaan http://example.com/<strong>nakyman_polku/arkisto</strong>.
    Älä sisällytä alkavaa ja päättävää kauttaviivaa. Jos arvo on tyhjä, views käyttää ensimmäistä löydettyä polkua peruspolkuna sivunäkymissä tai jos / jos polkua ei löydy.

en: Approve link
fi: Hyväksy-linkki

en: Content access
fi: Sisällön pääsysäännöt

en: Content revisions
fi: Sisältöversiot

en: %time hence
fi: %time siten

en: Machine name:
fi: Koneluettava nimi:

en: Bypass views access control
fi: Ohita pääsysäännöt

en: No results behavior
fi: Toiminta jos tuloksia ei löydy

en: Edit @section
fi: Muokkaa @section

en: Edit this view to add a display.
fi: Muokkaa näkymää lisätäksesi ruutu.

en: Add view from template
fi: Lisää näkymä mallineesta

en: View to insert
fi: Sisällytettävä näkymä

en: The view to insert into this area.
fi: Tälle alueelle sisällytettävä näkymä

en: Inherit contextual filters
fi: Periytä kontekstiriippuvaiset suodattimet

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fi: Mikäli valittuna, tämä näkymä saa samat kontekstiriippuvaiset suodattimet kuin isäntänsä.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fi: Rekursio löydetty näkymässä @view ruudussa @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fi: Kun suodatinarvo <em>EI</em> ole URLissa

en: Exception value
fi: Poikkeuksen arvo

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo on vastaanotettu, suodatin ohitetaan; ts. "kaikki arvot"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Ohita näkymä ja muuta argumenttiotsikot. Käytä ensimmäisenä argumenttina "%1", toisena "%2" jne.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fi: Kun suodatinarvo <em>ON</em> URLissa tai suodattimella on oletusarvo

en: Provide title
fi: Tarjoa otsikko

en: Override breadcrumb
fi: Ohita murupolku

en: Provide breadcrumb
fi: Tarjoa murupolku

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fi: Syötä haluamasi muropolun nimi. Katso "Otsikko" kohdasta, miten voit käyttää prosentuaalisia lyhenteitä / viittauksia.

en: Specify validation criteria
fi: Määrittele validointikriteerit

en: Action to take if filter value does not validate
fi: Toiminto joka suoritetaan jos suodatettu arvo ei validoidu

en: Display all results for the specified field
fi: Näytä määritetyn kentän kaikki arvot

en: Provide default value
fi: Tarjoa oletusarvo

en: Show "Page not found"
fi: Näytä "Sivua ei löytynyt"

en: Display a summary
fi: Näytä tiivistelmä

en: Display contents of "No results found"
fi: Näytä sisältö "Ei tuloksia"

en: Skip default argument for view URL
fi: Ohita näkymän URLin oletusargumentti

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fi: Valitse sisällytetäänkö tämä oletusargumentti näkymän URLiin. Oletusarvon ohittaminen on hyödyllistä esimerkiksi syötteiden kohdalla.

en: Number of records
fi: Osumien lukumäärä

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fi: Oletuslajittelu

[ctx: Sort order]
en: Date
fi: Päivämäärä

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fi: Numeerinen

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita arvoja muodossa 1+2+3 (OR toiminnolle) tai 1,2,3 (AND toiminnolle).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat tämän suodattimen käyttökerrat voivat toimia yhdessä aivan kuin suodattimelle olisi annettu useampia kuin yksi arvo. Tämä asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä kaksoiskappaleita" asetuksen kanssa.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, syötetyt arvot jätetään pois pikemmin kuin että näkymää rajoitetaan niiden mukaisesti.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanastotila ottaa käyttöön rajoituksen merkkien määrälle suodattimen arvossa. Tämä mahdollistaa tiivistelmänäkymän toimimisen sanastona.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fi: Kuinka montaa suodattimen arvon merkkiä vasten suodatetaan. Mikäli 1, suodatetaan kaikki kentät jotka alkavat suodattimen arvon ensimmäisellä kirjaimella.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fi: Miten suodatinarvon merkit muunnetaan tulostettaessa otsikkoa ja tiivistelmää.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fi: Muunnetaanko kirjaimet isoiksi/pieniksi kirjaimiksi URLin tulostuksen yhteydessä. Älä käytä tätä Postgres'n kanssa koska se käyttää merkkikokoriippuvaisia vertailuja.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fi: Aakkosellinen

en: Create a label
fi: Luo etiketti

en: Enable to create a label for this field.
fi: Ota käyttöön luodaksesi etiketti tälle kentälle.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fi: Ota käyttöön ladataksesi kenttä piilotettuna. Käytetään usein tiedon ryhmittelyssä tai korvauskuvioina toisissa kentissä.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse kentän ympäröivänä elementtinä käytettävä HTML-elementti, esimerkiksi H1, H2 jne.

en: Create a CSS class
fi: Luo CSS-luokka

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, esim. H1, H2, jne.

en: Rewrite results
fi: Uudelleenkirjoita näkymässä

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fi: Mahdollista kentän tuloksen korvaaminen kustomoidulla tekstillä tai korvausmerkeillä.

en: Replace spaces with dashes
fi: Korvaa välilyönnit väliviivoilla

en: External server URL
fi: Ulkoisen palvelimen URL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fi: Linkittää ulkopuoliseen palveluun käyttäen kokonaista URLia: esimerkiksi 'http://www.example.com' tai 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fi: Ota käyttöön trimmataksesi kenttä maksimipituuteen

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fi: Muunna rivinvaihdot &lt;br&gt;-HTML-tageiksi

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fi: Mikäli valittuna, kaikki rivinvaihdot (ts. \n) muutetaan HTML &lt;br&gt tageiksi.

en: No results text
fi: Teksti joka näytetään jos näkymällä ei ole tuloksia

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fi: Ota käyttöön "ei tuloksia teksti" jos kenttä sisältää numeron 0.

en: Time hence
fi: Aikaa siten

en: Time hence (with "hence" appended)
fi: Aikaa siten ("siten" lisättynä)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (tulevilla päivämäärillä on "-" takaliitteenä)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (menneillä päivämäärillä on "-" etuliitteenä)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fi: Sarjoitettu tiedon esitystapa. Voit valita kustomoidun arrayn/objektin avaimen tai käyttää print_r tulostaaksesi koko tuloksen.

en: Full data (unserialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoimaton)

en: Full data (serialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoitu)

en: A certain key
fi: Tietty avain

en: Which key should be displayed
fi: Minkä avaimen haluat näytettävän

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fi: Sinun on määriteltävä avain jos haluat näyttää tiedon avaimen.

en: How many different units to display in the string.
fi: Kuinka monta yksikköä näytetään merkkijonossa.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Suodatinta ei näytetä kävijöille. Muuta sen asetuksia salliaksesi käyttäjien muuttaa sen arvoa.

en: Expose filter
fi: Näytä suodatin

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Suodatin näytetään käyttäjille. Jos piilotat sen käyttäjät eivät pysty muuttamaan sitä.

en: Hide filter
fi: Piilota suodatin

en: Expose operator
fi: Näytä operaattori

en: Allow the user to choose the operator.
fi: Salli käyttäjän valita operaattori.

en: Allow multiple selections
fi: Salli monivalinta

en: Enable to allow users to select multiple items.
fi: Ota käyttöön mahdollistaaksesi monivalinta.

en: Remember the last selection
fi: Muista viimeisin valinta

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fi: Ota käyttöön muistaaksesi käyttäjän tekemä viimeisin valinta.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fi: Sinun on valittava arvo paitsi jos suodatin on käyttjille näkyvä ei-pakollinen suodatin.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fi: Piilota tulokset jotka eivät sisällä tätä riippuvuutta

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Paljasta se mahdollistaaksesi sen muuttamisen.

en: Expose sort
fi: Käyttäjille näytettävä lajittelu

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Jos piilotat sen, käyttäjät eivät voi muuttaa sitä.

en: Hide sort
fi: Piilota lajittelu

en: Provide description
fi: Tarjoa kuvaus

en: Save & exit
fi: Tallenna & poistu

en: Continue & edit
fi: Jatka & muokkaa

en: Update "@title" choice
fi: Päivitä "@title" valinta

en: Update "@title" choice (@number)
fi: Päivitä "@title" valinta (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
fi: Näkymäsi on tallennettu. Voit muokata sitä allaolevasta listasta.

en: Database overriding code
fi: Koodissa, mutta muokattu tietokantaan

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fi: * Kaikki muutoksesi ovat tilapäisiä. Klikkaa Tallenna tehdäksesi muutoksistasi pysyviä. Peruuttaaksesi näkymän klikkaa Peruuta.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fi: * Kaikki muutoksesi ovat tilapäisiä. Klikkaa Tallenna tehdäksesi muutoksistasi pysyviä. Peruuttaaksesi muutokset klikkaa Peruuta.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
fi: Muokkaa allaolevan näkymäsi näyttöruutuja tai lisää uusia näyttöruutuja.

en: edit view name/description
fi: muokkaa näkymän nimeä/kuvausta

en: analyze view
fi: analysoi näkymää

en: clone view
fi: kloonaa näkymä

en: export view
fi: vie näkymä

en: revert view
fi: palauta näkymä

en: delete view
fi: poista näkymä

en: Add !display
fi: Lisää !display

en: @display_title details
fi: @display_title yksityiskohdat

en: Auto preview
fi: Automaattinen esikatselu

en: Preview with contextual filters:
fi: Esikatsele sisältöriippuvaisten suodattimien kanssa:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fi: Erottele sisältöriippuvaisen suodattimen arvot merkillä "/". Esimerkiksi %example.

en: Apply and continue
fi: Ota käyttöön ja jatka

en: @current of @total
fi: @current / @total

en: All displays (except overridden)
fi: Kaikki näkymät (paitsi ohitetut)

en: All displays
fi: Kaikki näkymät

en: This @display_type (override)
fi: Tämä @display_type (ohita)

en: View name and description
fi: Näkymän nimi ja kuvaus

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fi: Kuvaava selkokielinen nimi näkymälle. Välilyöntejä voi käyttää

en: Create new filter group
fi: Lisää uusi suodatinryhmä

en: No filters have been added.
fi: Suodattimia ei ole lisättyinä.

en: Drag to add filters.
fi: Vedä lisätäksesi suodattimia.

en: Add and configure @types
fi: Lisää ja muokkaa @types

en: Configure @type: @item
fi: Säädä @type: @item

en: Show filters on the list of views
fi: Näytä suodattimet näkymälistassa

en: Show advanced help warning
fi: Näytä lisäohjeiden varoitus

en: Always show the master display
fi: Näytä aina päänäyttöruutu

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
fi: Edistyneet Views moduulin käyttäjät voivat valita, haluavatko nähdä isäntänäyttöruudun (ts. oletusnäyttöruutu).

en: Always show advanced display settings
fi: Näytä aina lisänäyttöasetukset

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
fi: Oletuksena näyttää edistyneet näkymäasetukset kuten suhteet ja sisältöriippuvaiset suodattimet.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fi: "Mikä tahansa" arvon etiketti ei-pakollisissa yhden valinnan käyttäjille näytetyissä suodattimissa

en: Live preview settings
fi: Reaaliaikaisen esikatselun asetukset

en: Automatically update preview on changes
fi: Automaatisesti päivitä esikatselu muutosten yhteydessä

en: Show information and statistics about the view during live preview
fi: Näytä näkymän tiedot ja statistiikkaa reaaliaikaisen esikatselun aikana

en: Above the preview
fi: Esikatselun yläpuolella

en: Below the preview
fi: Esikatselun alapuolella

en: Show the SQL query
fi: Näytä tietokantakysely

en: Show performance statistics
fi: Näytä suorituskykystatistiikat

en: Disable JavaScript with Views
fi: Poista Javascript käytöstä näkymissä

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fi: Jos sinulla on ongelmia JavaScriptin kanssa voit poistaa sen käytöstä tässä. Views UI on käyttökelpoinen myös ilman javascriptiä.

en: Master
fi: Isäntä

en: There are no templates available.
fi: Templateja ei ole käytettävissä.

en: Display | Displays
fi[0]: Näyttöruutu
fi[1]: Näyttöruudut

en: Unformatted list
fi: Muokkaamaton lista

en: HTML list
fi: HTML lista

en: Contextual filters
fi: Sisältöriippuvaiset suodattimet

en: contextual filters
fi: sisältöriippuvaiset suodattimet

en: Contextual filter
fi: Sisältöriippuvanen suodatin

en: contextual filter
fi: kontekstiriippuvainen suodatin

en: filter criteria
fi: suodatinkriteerit

en: Filter criterion
fi: Suodatinkriteeri

en: filter criterion
fi: suodatinkriteeri

en: no results behavior
fi: käyttäytyminen kun ei tuloksia

en: The content to which the comment is a reply to.
fi: Sisältö johon kommentti on vastauksena.

en: The node ID.
fi: Solmun ID

en: The content title.
fi: Sisällön otsikko.

en: The date the content was posted.
fi: Sisällön kirjoituspäivämäärä.

en: The date the content was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin sisältöä viimeksi päivitettiin.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fi: Sisältötyyppi (esimerkiksi blogimerkintä, foorumkirjoitus, tarina, jne).

en: Whether or not the content is published.
fi: Onko sisältö julkaistu vai ei.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fi: Suodattaa julkaisemattoman sisällön pois tuloksista jos senhetkisellä käyttäjällä ei ole oikeuksia nähdä niitä.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fi: Onko sisältö nostettu etusivulle vaiko ei.

en: Whether or not the content is sticky.
fi: Onko sisältö kiinteä listoissa vaiko ei.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fi: Onko sisältö kiinteä listoilla vaiko ei, Listataksesi kiinteästi listoille kiinnitetyn sisällön ensimmäiseksi, laita tähän asetukseksi aleneva.

en: Provide a simple link to the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisältöön.

en: Provide a simple link to edit the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön poistamiseksi.

en: The aliased path to this content.
fi: Sisällön aliasoitu polku.

en: Relate content to the user who created it.
fi: Linkitä sisältö käyttäjään joka sen kirjoitti.

en: User has a revision
fi: Käyttäjällä on versio

en: All nodes where a certain user has a revision
fi: Kaikki solmut joissa tietyllä käyttäjällä on versio.

en: Content revision
fi: Sisällön versio

en: Content revision is a history of changes to content.
fi: Sisällön versiot ovat historiatietoa sisältöön tehdyistä muutoksista.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fi: Liitä sisältöversio sen kirjoittaneeseen käyttäjään.

en: The revision ID of the content revision.
fi: Sisältöversion ID.

en: Get the actual content from a content revision.
fi: Hae sisältö sisältöversiosta.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion poistamiseksi.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fi: Suodata sisältöä pääsyoikeuksien perusteella. <strong>Ei tarpeen mikäli käytät solmua perustaulunasi.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fi: Näytä merkki jos sisältö on uutta tai se on päivittynyt.

en: Show only content that is new or updated.
fi: Näytä vain uusi tai päivitetty sisältö.

en: Display the content with standard node view.
fi: Näytä sisältö normaalissa solmunäkymässä.

en: Content ID from URL
fi: Sisällön ID URLista

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fi: Tiedostoon liittyvä sisältö, useimmiten koska tiedosto on sisältötyypin kentässä.

en: Module/Theme/Theme engine
fi: Moduuli, teema tai teemamoottori

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fi: Koodissasi olevat moduulit, teemat tai teemamoottorit

en: Module/Theme/Theme engine filename
fi: Moduulin/Teeman/Teemamoottorin tiedostonimi

en: Module/Theme/Theme engine name
fi: Moduulin/Teeman/Teemamoottorin nimi

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fi: Sallii "syvyyden" Luokittelu: Termin ID (syvyydellä) muuttamisen ylimääräisellä sisältöriippuvaisella suodattimella.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fi: Sisältö joka on joko kääntämätöntä tai on käännössarjan alkuperäinen kieliversio.

en: Content that is a translation of a source translation.
fi: Sisältö joka on käännös olemassaolevasta käännöksestä.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fi: Sisällön käännöksen tila - tarvitseeko käännös päivitystä vaiko ei.

en: Content authored
fi: Sisältö kirjoitettu

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fi: Liitä sisältö kirjoittajaansa. Tämä suhde luo yhden tuloksen jokaista käyttäjän luomaa sisältöä kohden.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätilin peruuttamiseen.

en: Provide serialized data of the user
fi: Näytä käyttäjätiedot sarjoitettuna

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fi: Salli sisältöriippuvaisen suodattimen ohitus. Kyselyä ei muuteta tämän sisältöriippuvaisen suodattimen arvon mukaisesti. Voidaan käyttää kun sisältöriippuvaisen suodattimen arvot tulevat URLista ja osa URLista tulee ohittaa.

en: View area
fi: Näyttöalue

en: Insert a view inside an area.
fi: Syötä näkymä tälle alueelle.

en: Enable to override this field's links.
fi: Salli ylikirjoitus tämän kentän linkeille.

en: Use field template
fi: Käytä kenttäpohjaa

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fi: Mikäli valittuna, Field AP:n luokat lisätään käyttäen field.tpl.php (tai vastaava). Tämä ei ole suositeltavaa paitsi jos kirjoittamasi CSS on riippuvainen näistä luokista. Mikäli ei valittuna, templatea ei käytetä.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fi: Tämän vaihtoehdon valinnan seurauksena ryhmien Näyttöruudun Tyyppi sekä Erottaja arvot ohitetaan.

en: Multiple field settings
fi: Usean kentän asetukset

en: Display all values in the same row
fi: Näytä arvot samalla rivillä

en: Display @count value(s)
fi: Näytä @count arvoa

en: Raw @column
fi: Raaka @column

en: Native language
fi: Lähdekieli

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fi: Mikäli käytössä, näytetään kielen alkuperäiskielinen nimi

en: Link this field to the original piece of content
fi: Linkitä kenttä alkuperäiseen sisältöönsä

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fi: Valitse tämä vaihtoehto tulostaaksesi absoluuttinen linkki. Tämä on pakollista jos haluat käyttää polkua linkin kohteena (ts. yläpuolella oleva "tulosta kenttä linkkinä").

en: Link this field to its content revision
fi: Linkitä kenttä sisällön versioonsa

en: Display field as the content type machine name.
fi: Näytä kenttä sisältötyypin koneluettavana nimenä.

en: Choose one or more content types to validate with.
fi: Valitse yksi tai useampi sisältötyyppi joiden kanssa validoidaan.

en: Validate user has access to the content
fi: Tarkista, onko käyttäjällä tarvittavat oikeudet sisältöön

en: Access operation to check
fi: Tarkistettava pääsymenetelmä

en: Filter value format
fi: Suodatinarvon muoto

en: Display comments
fi: Näytä kommentit

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fi: Valitse vaihtoehtoinen taulun oletuslajittelukenttä käytettäväksi jos hakutulosten lukumäärä ei ole saatavilla.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useampia arvoja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN syntaksien määrästä johtuen, AND syntaksia kohdellaan OR syntaksina tämän suodattimen yhteydessä.

en: Load default filter from term page
fi: Lataa oletussuodatin termin sivulta

en: Filter value type
fi: Suodatinarvon tyyppi

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fi: Valitse tämän suodattimen arvon muoto; jos käytät termin nimeä on useimmiten hyödyllistä muuttaa se termin ID:ksi ja tämän jälkeen käyttää Luokittelu: Termin ID sen sijaan että käyttäisit suodattimena Luokittelu: Termin nimi.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fi: Muunna URLien väliviivat välilyönneiksi termien nimien suodatinarvoissa.

en: Include untranslated content
fi: Sisällytä kääntämätön sisältö

en: Enable to display different text for anonymous users.
fi: Ota käyttöön näyttääksesi eri teksti kirjautumattomille käyttäjille.

en: Type of user filter value to allow
fi: Sallittu käyttäjäsuodattimen tyyppi

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomaa: sinulle ei ole oikeuksia muuttaa tätä. Jos muutat oletussuodatintyypin, asetus menetetään etkä saa sitä takaisin.

en: PHP contextual filter code
fi: PHP sisältöriippuvaisen suodattimen koodi

en: Change the way content is formatted.
fi: Muuta sisällön muotoilua.

en: Change settings for this format
fi: Muuta muotoilun asetuksia

en: Change the way each row in the view is styled.
fi: Muuta tapaa jolla kukin näkymän rivi esitetään.

en: Hide attachments in summary
fi: Piilota liitetiedostot lyhennelmässä

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fi: Valitse näytetäänkö liitteet vaiko ei näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fi: Piilota liitteet näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fi: Voit myös säätää valitun pääsysäännön !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fi: Voit myös säätää valitun välimuistitustavan !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fi: Voit myös säätää valitun tyylin !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fi: Voit myös säätää valitun rivityylin !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fi: Voit myös säätää valitun sivutuksen !settings.

en: Attachment position
fi: Liitetiedoston sijoittelu

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu kontekstiriippuvaisten suodattimiensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Block caching
fi: Lohkon välimuistitus

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fi: Näkymä näytetään tietyssä polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku on muotoa "polku/%/%/syote" tai "polku/%/%/rss,xml" jossa kukin % vastaa yhtä näkymässäsi määriteltyä sisältöriippuvaista suodatinta.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fi: Näkymä näytetään tietyssä polussa sivustollasi. Voit käyttää % merkkiä polussa kuvaamaan sisältöriippuvaisten suodattimien arvoja: esimerkiksi "solmu/%/syote".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään valikkoa mutta valikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään isäntävalikkoa mutta isäntävalikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fi[0]: @count tulos, ohita @skip
fi[1]: @count tulosta, ohita @skip

en: @count item | Paged, @count items
fi[0]: @count tulos
fi[1]: Sivutettu, @count tulosta

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fi: Tietokantauudelleenkirjoituksen poistaminen poistaa käytöstä node_access tarkistukset ja moduulit jotka käyttävät hook_query_alter() funktiota.

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fi: Jos otat tämän pois käytöstä, järjestlmä näyttää yksirivisen ruudukon sisältäen saman määrän taulukkosarakkeita (td) kuin tuloksia. Valinnan käytöstä poistaminen voi aiheuttaa ongelmia CSS:n kanssa.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fi: Mikäli valittuna, tämänhetkinen kontekstiriippuvainen suodatinarvo näytetään oletusarvona ponnahdusvalikossa mikäli mahdollista.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fi: Oletuksena taulu piilotetaan tyhjässä näkymässä. Tällä valinnalla on mahdollista näyttää tyhjä näkymä sisältäen esimerkiksi huomioteksti.

en: All storage
fi: Kaikki tallennustavat

en: All status
fi: Kaikki tilat

en: No tags
fi: Ei tageja

en: No views match the search criteria.
fi: Yksikään näkymistä ei vastannut hakukriteeriä.

en: Create view from template @template
fi: Luo näkymä mallineesta @template

en: Clone of | Clone @count of
fi[0]: Klooni /
fi[1]: Klooni @count /

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fi: Tämä toiminto poistaa pysyvästi kaikki näkymälle tehdyt kustomoinnit.

en: The view has been reverted.
fi: Näkymä on palautettu aiempaan tilaan.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fi: Tämä toimito poistaa näkymän pysyvästi tietokannastasi.

en: Create a page
fi: Luo sivu

en: Create a menu link
fi: Luo valikkolinkki

en: Include an RSS feed
fi: Sisällytä RSS syöte

en: Feed path
fi: Syötteen polku

en: Feed row style
fi: Syötteen rivityyli

en: Create a block
fi: Luo lohko

en: of fields
fi: kentistä

en: of type
fi: tyyppiä

en: tagged with
fi: tagatty

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fi: Yritettiin suorittaa create_view arvoilla joita ei ole vielä validoitu

en: Should links be displayed below each comment
fi: Näytetäänkö linkit jokaisen kommentin alapuolella

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fi: linkkien kanssa (salli käyttäjien vastata kommentteihin jne)

en: without links
fi: ilman linkkejä

en: teasers
fi: lyhennelmät

en: full posts
fi: kokonaiset artikkelit

en: titles
fi: otsikot

en: titles (linked)
fi: otsikot (linkitettyinä)

en: Should links be displayed below each node
fi: Näyetäänkö linkit solmujen alapuolella

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fi: linkkien kanssa (salli käyttäjien lisätä kommentteja jne)

en: Should comments be displayed below each node
fi: Näytetäänkö kommentit jokaisen solmun alapuolella

en: Number of hits
fi: Osumien määrä

en: Hide view
fi: Piilota näkymä

en: @group (historical data)
fi: @group (historiatieto)

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

en: View: @view
fi: Näkymä: @view

en: View: @view: @display
fi: Näkymä: @view: @display

en: Aggregation type
fi: Aggregointityyppi

en: Use replacement tokens from the first row
fi: Käytä korvausarvoja ensimmäiseltä riviltä

en: Allow multiple filter values to work together
fi: Salli useampien kuin yhden suodattimen toimia yhdessä

en: Customize field HTML
fi: Kustomoi kentän HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä uudelleenkirjoittaaksesi osia luokasta.

en: Customize label HTML
fi: Kustomisoi etiketin HTML:ää

en: Customize field and label wrapper HTML
fi: Kustomisoi kenttää ja etikettiä ympäröivää HTML-elementtiä

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fi: Valitse tämän kentän ja sen etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, ts. H1, H2, jne. Tätä ei voi käyttää jos etikettiä ja itse kenttää ei renderöidä yhdessä, esimerkiksi taulukoissa.

en: Remove whitespace
fi: Poista välilyönti

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fi: Mikäli valittuna, poistetaan kaikki välilyönnit tulosteen alusta ja lopusta.

en: Hide rewriting if empty
fi: Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fi: Älä näytä uudelleenkirjoitettua sisältöä jos kenttä on tyhjä.

en: Thousands marker
fi: Tuhansien merkki

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fi: Näytä suodatin kävijöille, tämä mahdollistaa suodattimen arvon muuttamisen

en: Representative sort order
fi: Edustava lajittelujärjestys

en: Subquery namespace
fi: Alikyselyn nimitila

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fi: Asiantuntijoille. Syötä tämän suhteen käyttmän alikyselyn nimiavaruus.

en: Representative view
fi: Edustava näkymä

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fi: Edistynyt. Käytä toista näkymää suhdealikyselyn luomisessa. Tämä mahdollistaa suodatuksen ja lajittelun useamman kuin yhden arvon perusteella. Jos valitset näkymän, ylläolevat lajitteluvaihtoehdot ohitetaan. Näkymälläsi on oltava perustansa ID ainoana kenttänään ja sen lajittelun tulee olla samankaltainen.

en: Generate subquery each time view is run.
fi: Luo alikysely jokaisella näkymän ajokerralla.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fi: Luo uudelleen alikyselyn tälle liitokselle joka kerta kun näkymä ajetaan sen sijaan että alikysely luotaisiin vain näitä valintoja tallennettaessa. Käytä testaukseen jos olet tekemässä muutoksia muualle. VAROITUS: vaikuttaa suorituskykyyn.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fi: Paljasta lajittelu käyttäjille mahdollistaaksesi sen muuttamisen

en: This display is disabled.
fi: Näyttöruutu on pois käytöstä.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
fi: Näkymä on päivitetty automaattisesti korjaamaan puuttuvat suhteet. Näkymän pitäisi nyt toimia mutta on hyvä tarkistaa että automaattiset päivitykset ovat oikeat ja tämän jälkeen tallentaa näkymä.

en: reorder displays
fi: uudelleenjärjestä näyttöruutuja

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fi: Virhe: Näyttöruutu @display viittaa pluginniin nimeltä '@plugin' mutta kyseinen plugin ei ole käytettävissä.

en: enable @display_title
fi: ota käyttöön @display_title

en: view @display
fi: näytä @display

en: clone @display_title
fi: kloonaa @display_title

en: delete @display_title
fi: poista @display_title

en: disable @display_title
fi: poista käytöstä @display_title

en: undo delete of @display_title
fi: peruuta @display_title poistaminen

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
fi: Näkymä ei ole yhteensopiva tämän Views moduulin version kanssa.
    Jos sinulla on näkymä joka on peräisin Views moduulin versiosta 1.x, sinun on mentävä drupal6-asennukseen ja ladattava näkymä siellä.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli tai rivinmuoto ei käytä kenttiä.

en: Aggregation settings
fi: Aggregointiasetukset

en: Display extenders
fi: Näytä laajennukset

en: Select extensions of the views interface.
fi: Valitse näkymien käyttöliittymän laajennukset.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fi: Olet määritellyt näyttöruudulle %display polun, joka on myös osoitealias. Tämä voi johtaa ei-toivottuihin tuloksiin joten on parempi käyttää sisäistä polkua.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fi: Säädä aggregointiasetuksia @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fi: Valitse kentässä käytettävä aggregointitoiminto.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fi: "Ensure my table" kutsuttu mutta kyselyllä ei ole ensure_table metodia.

en: Empty display extender
fi: Tyhjennä näyttöruudun laajennin

en: Raw value from URL
fi: Raaka-arvo URLista

en: Apply (all displays)
fi: Käytä (kaikki sivut)

en: Apply (this display)
fi: Käytä (tämä sivu)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fi: Syötteen viimeisimmän sisällön julkaisupäivämäärä.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fi: Sisällön ID johon kommentti on vastauksena.

en: Comments of the node
fi: Solmun kommentit

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fi: Liitä solmun kommentit. Tämä luo yhden monistetun tuloksen jokaista kommenttia kohden. Yleensä jos haluat käyttää tätä on parempi luoda kommenttinäkymä.

en: Reply to
fi: Vastaa

en:  new
fi:  uusi

en: Appears in: @bundles.
fi: Esiintyy: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fi: Tämä on alias ryhmän @group kentälle @field.

en: @group (historical data): @field
fi: @group (historiatieto): @field

en: Also known as: !also.
fi: Tunnetaan myös: !also.

en: @label (!name:!column)
fi: @label (!name: !column)

en: Delta - Appears in: @bundles.
fi: Delta - Esiintyy: @bundles.

en: No backlinks found.
fi: Paluulinkkejä ei löytynyt.

en: Pages that link to %1
fi: Sivut jotka linkittävät %1

en: Popular (page)
fi: Suosittua (sivu)

en: Today (page)
fi: Tänään (sivu)

en: Popular (block)
fi: Suosittua (lohko)

en: Today (block)
fi: Tänään (lohko)

en: Today's popular content
fi: Päivän suosittu sisältö

en: User who uploaded
fi: Käyttäjä joka latasi

en: The user that uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka latasi tiedoston.

en: The taxonomy vocabulary description
fi: Sanaston kuvaus

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fi: Valintalistasta tai automaattisesta täydennyksestä valittu luokittelutermi.

en: Representative node
fi: Esittävä solmu

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fi: Saa yhden esittävän solmun kullekin hakutermille valitusta lajittelukriteeristä riippuen.

en: The taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: Content with term
fi: SIsältöä termillä

en: Relate all content tagged with a term.
fi: Liitä kaikki termillä tagitettu sisältö.

en: Has taxonomy term ID
fi: On luokittelutermin ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fi: Näytä sisältö jos siihen liittyy valitut luokittelutermit.

en: Has taxonomy term
fi: On luokittelutermi

en: Taxonomy terms on node
fi: Solmun luokittelutermit

en: All taxonomy terms
fi: Kaikki luokittelutermit

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fi: Näytä sisältöä jos sillä on valitut luokittelutermit tai valittujen termien alitermit. Monimutkaisuudesta johtuen tällä on vähemmän vaihtoehtoja kuin versioilla joilla ei ole syvyyttä.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fi: On taxonomy ID (syvyydellä)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fi: On luokittelutermejä (syvyydellä)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fi: On luokittelun ID:n syvyystunnistin

en: @entity using @field
fi: entiteetti @entity käyttäen kenttää @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fi: Liitä kukin @entity kenttään @field asettaaksesi termin.

en: Taxonomy term ID from URL
fi: Luokittelutermin ID sivun URLista

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fi: Saa yhden kuvaavan solmun kullekin käyttäjälle valitusta lajittelukriteeristä riippuen.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fi: Mikäli valittuna, tämän kentän samat tulokset näytetään samalla rivillä. Mikäli ei valittuna, jokainen kentän arvo luo uuden rivin. Jos käytät "group by":tä, varmista että ryhmittelet "Entiteetin ID":n perusteella jotta valinnalla on mitään merkitystä.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fi: Näytä kuvake esittämässä tiedoston tyyppiä MIME tekstin sijaan (kuten image/jpeg)

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fi: Lataa oletussuodatin solmun sivulta, hyödyllistä esimerkiksi sanastoihin liittyvissä lohkoissa

en: Path component
fi: Polkukomponentti

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fi: Numerointi alkaa arvosta 1, esimerkiksi sivulla admin/structure/types kolmas komponentti on "types".

en: Use aggregation
fi: Käytä aggregointia

en: Do not display more link unless there is more content
fi: Älä näytä "näytä lisää" linkkiä jos enempää sisältöä ei ole

en: Display title may not be empty.
fi: Näyttöruudun otsikko ei voi olla tyhjä.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fi: Kun suodattimen arvo <em>EI</em> ole saatavilla

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fi: Kun suodattimen arvo <em>ON</em> saatavilla tai oletusarvo on annettuna

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fi: Näyttöruudulla ei ole sisältöriippuvaisten suodattimien lähdettä joten sisältöriippuvaisia suodattimia ei ole tarjolla paitsi jos valitset "anna oletusarvo".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fi: Näytettävien tulosten määrä. Syötä 0 ilman rajoitusta.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fi: Sisältöriippuvaisen suodattimen arvot ovat osa URLia.

en: Autosubmit
fi: Lähetä automaattisesti

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fi: Lähetä kaavake automaattisesti kun jokin elementeistä on muuttunut.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fi: Piilota lähetysnappi mikäli javascript on käytössä.

en: Query Comment
fi: Kyselyn kommentti

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fi: Mikäli valittuna, kommentti lähetetään tietokantapalvelimelle osana kyselyä. Tämä voi olla hyödyllistä debuggauksen ja logituksen yhteydessä.

en: When needed, add the field language condition to the query
fi: Mikäli tarpeen lisää kielivaatimus kyselyyn

en: Count DISTINCT
fi: Laske DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
fi: Tarjoa oletuskentät ympäröivälle elementille

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fi: Sisennetyt kentät näytetään toistensa perään sen sijaan että ne esitettäisiin peräkkäin. Huomaa että jotkut kentät ohittavat tämän asetuksen, esimerkiksi runkokentät ja muu muotoiltu HTML.

en: Hide the "Go" button
fi: Piilota "Mene" nappi

en: Select the current contextual filter value
fi: Aseta tämänhetkinen kontekstiriippuvaisen suodattimen arvo

en: Show the empty text in the table
fi: Näytä tyhjä teksti taulussa

en: file from !field_name
fi: tiedosto kentästä !field_name

en: Hide empty column
fi: Piilota tyhjä sarake

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fi: Määrittele teksti joka näytetään mikäli näkymä ei palauta tuloksia. Voit syöttää tietoa "korvauskuvioiden" pohjalta allaolevassa "Uudelleenkirjoita tulokset" kohdassa.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fi: Operaattori on epäkelpo suodattimelle: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fi: Suodattimelle ei löytynyt arvoja: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fi: Arvo @value ei ole array operaattorille @operator suodattimessa: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa joko TRUE tai FALSE. Tyhjä on sama kuin FALSE joten varmista että palautat jotakin jos et halua merkitä argumenttia epäkelvoksi. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Validoitava argumentti on "$argument" ja näkymä on "$view". Voit muuttaa argumenttia asettamalla "$handler->argument". Voit muuttaa tälle argumentille käytettävää otsikkoa asettamalla "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Mikäli ei valittuna, kentät jotka eivät kustomoi HTML-elementtejään eivät saa ympäröivää elementtiä kenttänsä, etikettinsä ja kenttä + etiketti -yhdistelmän ympärille. Voit käyttää tätä vähentämään näkymien tulostaman HTML-koodin määrää mutta se voi osaltaan vaikeuttaa CSS:n käyttämistä.

en: Link the user picture to the user's profile
fi: Linkitä käyttäjän kuva käyttäjäprofiiliin

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fi: Määrittele mihin näyttöruutuun tai mukautettuun URLiin tämä näyttöruutu linkitetään.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above. You can override the url at the link display setting.
fi: Tämä lisää "lisää" linkin näkymän alatunnisteeseen, linkki johtaa sivunäkymään. Jos sinulla on enemmän kuin yksi sivunäkymä tälle näkymälle, linkki osoittaa ylläolevaan kohteeseen joka on määriteltynä 'Linkitä näyttöruutu' asetuksessa. Voit ylikirjoittaa verkko-osoitteen kentän näyttöasetuksissa.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fi: <p>Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää tämän linkin yhteydessä.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fi: Drupal-polku tai ulkoinen URL johon linkki osoittaa. Huomaa että tämä ylikirjoittaa yllämääritellyt linkin tulostusasetukset.

en: View: @view - Display: @display
fi: Näkymä: @view - Ruutu: @display

en: Fields used in views
fi: Näkymissä käytettävät kentät

en: Overview of fields used in all views.
fi: Lista kaikista näkymissä käytetyistä kentistä.

en: Transform the case
fi: Muunna kirjainkokoa

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fi: Tapa jolla suodattimien arvojen kirjainkoot muunnetaan tulostettaessa URLia.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fi: Mikäli "Kustomoitu", katso tietoa päivämäärämuodoista <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP dokumentaatiosta</a>. Muussa tapauksessa syötä näytettävien päivämääräyksiköiden määrä, oletusarvo on 2.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fi: Muokkaa ylläpidollista etikettiä joka näytetään kun viitataan tähän suhteeseen suodattimista jne.

en: Representative sort criteria
fi: Alustava lajittelukriteeri

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fi: Suhteen tuomaan tietoon käytettävät lajittelukriteerit, tätä käytetään määrittelemään tapaa jolla kutakin riviä kuvaava elementti haetaan. Esimerkiksi näyttääksesi uusimman solmun kullekin käyttäjälle, valitse 'Sisältö: Päivityspäivämäärä'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fi: Yllävalitun lajittelukriteerin yhteydessä käytettävä järjestelytapa.

en: And/Or, Rearrange
fi: Ja/tai, Uudelleenjärjestä

en: Revert to default
fi: Palauta oletusasetuksiin

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fi: Vaihtoehtoisesti syötä lista tageista pilkuin eroteltuina käytettäväksi tässä näkymässä näkymien suodattamisessa ja lajittelussa käytettäväksi.

en: Custom admin theme for the Views UI
fi: Kustomoitu ylläpitoteema Views UI:lle

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fi: Joissakin tapauksissa voit haluta käyttää vaihtoehtoista ylläpitoteemaa Views UI:lle.

en: No fields have been used in views yet.
fi: Näkymissä ei ole vielä kenttiä käytössä.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fi: Tarjoaa linkin kommentin hyväksymiseen.

en: Author uid
fi: Kirjoittajan käyttäjä ID (uid)

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun tiedostoon.

en: image from !field_name
fi: kuva kentästä !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun kuvaan.

en: The tid of a taxonomy term.
fi: Luokittelutermin ID (tid).

en: The user permissions.
fi: Käyttöoikeudet.

en: First and last only
fi: Vain ensimmäinen ja viimeinen

en: Multiple-value handling
fi: Moniarvoisuuden hallinta

en: Filter to items that share all terms
fi: Suodata tuloksiin jotka jakavat kaikki arvot

en: Filter to items that share any term
fi: Suodata tuloksiin, jotka jakavat minkä tahansa arvoista

en: Use formatted username
fi: Käytä formatoitua käyttäjänimeä

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fi: Mikäli valittuna, järjestelmä tulostaa formatoidun käyttäjänimen. Mikäli ei valittuna, käyttäjänimi tulostetaan raakatekstinä.

en: Link to user's profile
fi: Linkitä käyttäjän profiiliin

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fi: Asetus <em>Oletus</em> käyttää sivustonlaajuista tyyliä käyttäjien kuville jotka on asetettu <a href="!account-settings">käyttäjätilin asetuksissa</a>.

en: You don't have translatable entity types.
fi: Sinulla ei ole käännettäviä entiteettityyppejä.

en: Use a pager
fi: Käytä sivutusta

en: Tokens related to views.
fi: Näkymiin liittyvät tokenit.

en: The human-readable name of the view.
fi: Näkymän selkokielinen nimi.

en: The description of the view.
fi: Näkymän kuvaus.

en: The machine-readable name of the view.
fi: Näkymän koneluettava nimi.

en: The title of current display of the view.
fi: Näkymän tämänhetkisen näyttöruudun otsikko.

en: The URL of the view.
fi: Näkymän URL.

en: -Select-
fi: -Valitse-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fi: Teksti joka korvaa "otsikkotekstin", näytetään suurimmassa osassa selaimista tooltippinä kun hiirtä viedään linkin päälle.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fi: Valitse piilottaaksesi tämän kentän sen ollessa tyhjä. Huomaa että uudelleenkirjoitetun kentän etiketti saatetaan tästä huolimatta tulostaa. Piilottaaksesi etiketit, tarkista rivityylin asetukset tyhjille kentille. Piilottaaksesi uudelleenkirjoitetun sisällön valitse "Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä" valintaruutu.

en: Apostrophe
fi: Heittomerkki

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fi: Ota käyttöön Views suorituskykystatistiikat ja debuggausviestit Devel moduulin kautta

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön Views kyselyiden debuggaus- ja suorituskykystatistiikkaviestit <em>jos Devel moduuli on asennettuna</em>.

en: Devel message(dpm)
fi: Devel viesti (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
fi: Devel loggaus (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fi: Sivun alue johon tulostetaan suorituskykystatistiikat ja debuggausviestit.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fi: Päivämäärä muodossa CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
fi: Päivämäärä muodossa YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fi: Päivämäärä muodossa YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fi: Päivämäärä muodossa MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fi: Päivämäärä muodossa DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fi: Päivämäärä muodossa WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fi: Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä kommentin: kirjoittajariippuvuus

en: Last comment uid
fi: Viimeisimmän kommentin uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fi: Solmun viimeisimmän kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fi: Sisältöä muokkaava käyttäjä. Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä seuraavan sisällön: kirjoittajariippuvuus.

en: Unique access event ID.
fi: Yksilöllinen käyttötapahtuman ID.

en: Link field to the node if there is no comment.
fi: Linkitä kenttä solmuun jos sillä ei ole kommentteja.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fi: Muuta välilyönnit termien nimissä tavuviivoiksi

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fi: Tämä mahdollistaa linkkien toiminnan Views luokittelutermi-argumenttien kanssa.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa arvon tälle suodattimelle. Voit palauttaa ainoastaan yhden arvon tälle suodattimelle. Jotkut muuttujat ovat käytettävissä: näkymä-objekti on "$view". Argumentin käsittelijä on "$argument", esimerkiksi voit muuttaa argumentin otsikkoa asettamalla "argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
fi: Käytä renderöityä tulostetta rivien ryhmittelyssä.

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fi: Mikäli käytössä, ryhmittelykentän renderöityä tulostetta käytetään rivien ryhmittelyyn.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
fi: Korvaa olemassaoleva näkymä mikäli sivustolla on olemassa näkymä samalla nimellä

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fi: Voit käyttää HTML-koodia tässä kentässä. Seuraavat tokenit ovat tuettuja:

en: Provide a simple link to the user.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjään.

en: Result summary
fi: Tulosten yhteenveto

en: Shows result summary, for example the items per page.
fi: Näytä tulosten yhteenveto, esimerkiksi tuloksia per sivu.

en: Use site default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusasetuksia

en: Display list value as human readable
fi: Näytä arvo ihmisluettavassa muodossa

en: Displays the link in contextual links
fi: Näyttää linkin kontekstiriippuvaisten linkkien joukossa

en: Grouping field Nr.@number
fi: Ryhmittelykentän numero. @number

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fi: Lisää "Lue lisää" linkki jos tulostetta on trimmattu.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fi: Mikäli valittuna, "Lue lisää" linkki lisätään trimmatun tulosteen loppuun.

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fi: "Lisää" linkissä linkkitekstinä näytettävä teksti. Voit syöttää tietoa tästä näkymästä yllänäkyvien korvauskuvioiden perusteella.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fi: "Lisää" linkille käytettävä polku. Voit käyttää linkin osoitteessa yllänäkyviä korvauskuvioita.

en: Display field as machine name.
fi: Näytä kenttä koneluettavana nimenä.

en: Show the embed display in the ui.
fi: Näytä upotettu näkymä käyttöliittymässä.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
fi: Salli edistyneen käyttäjän sisällyttää näyttöruutu. Plugin itse toimii kuin se olisi näkymätön käyttöliittymässä.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fi: Kaikki Views-moduulin luomat kyselyt sisältävät kommenttina näkymän ja näyttöruudun nimet muodossa 'näkymän-nimi:näyttöruudun-nimi' SELECT tietokantakomennon lopussa. Tämä helpottaa Views kyselyiden tunnistamista tietokantalogeista mutta sitä on järkevää käyttää ainoastaan ongelmatilanteiden jäljittämisessä.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fi: Tarjoa näyttöruutu joka voidaan sisällyttää käyttäen Views APIa.

en: Display the user with standard user view.
fi: Näytä käyttäjä käyttäen standardia käyttäjänäkymää.

en: Only has the 'authenticated user' role
fi: On ainoastaan rooli "kirjautunut käyttäjä"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fi: On muitakin rooleja "kirjautunut käyttäjä" roolin lisäksi

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
fi: Näytä käyttäjä käyttäen standardia käyttäjänäkymää. Voi olla tarpeen lisätä user-profile.tpl.php tiedosto teemasi kansioon koska <a href="@user-profile-api-link">käyttäjäprofiili</a> template ei oletuksena näytä käyttäjänimeä.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
fi: Syötä arvo tulosta-per-sivu (@items_per_page) yläpuolelta.

en: Remove tags from rendered output
fi: Poista tagit renderöidystä tulosteesta

en: Fields to be included as contextual links.
fi: Kontekstiriippuvaisina linkkeinä sisällytettävät kentät.

en: Include destination
fi: Sisällytä kohde

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
fi: Sisällytä "kohde" parametri linkkiin palauttaaksesi käyttäjä alkuperäiseen näkymään hänen päätettyään kontekstiriippuvaisen toimenpiteen.

en: Contextual Links
fi: Kontekstiriippuvaiset linkit

en: Display fields in a contextual links menu.
fi: Näytä kenttiä kontekstiriippuvaisten linkkien valikossa.
