Views (for Drupal 7) (7.x-3.6) - en to fr translation catalogue (1840 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: approve
fr: approuver

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Last Post
fr: Dernière contribution

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: footer
fr: pied de page

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: For
fr: Pour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: view
fr: voir

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Required
fr: Requis

en: Depth
fr: Profondeur

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Description field
fr: Champ description

en: settings
fr: paramètres

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: header
fr: en-tête

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Open
fr: Ouvert

en: Core
fr: Cœur

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Display
fr: Affichage

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Picture
fr: Image

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Promoted
fr: Promu

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Files
fr: Fichiers

en: Error
fr: Erreur

en: Node
fr: Nœud

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Separator
fr: Séparateur

en: Exclude
fr: Exclure

en: term
fr: terme

en: All
fr: Tout

en: Access log
fr: Journal d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Override title
fr: Supplanter le titre

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: Pager ID
fr: ID de la pagination

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Aggregator category
fr: Catégorie d'agrégateur

en: Aggregator feed
fr: Flux d'agrégateur

en: Aggregator item
fr: Élément d'agrégateur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Log message
fr: Message de journal

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Advanced
fr: Avancé

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Sortable
fr: Classable

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Month
fr: Mois

en: System
fr: Système

en: Current
fr: Actuel

en: OR
fr: OU (OR)

en: node
fr: nœud

en: Recent posts
fr: Dernières contributions

en: Recent posts for %1
fr: Posts récents pour %1

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Other
fr: Autre

en: Align
fr: Aligner

en: Basic
fr: Basique

en: List type
fr: Type de liste

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Case
fr: Casse

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Referrer
fr: Référent

en: Both
fr: Les deux

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Administer views
fr: Administrer les vues

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Exposed Filters
fr: Filtres exposés

en: Order
fr: Ordre

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Random
fr: Au hasard

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: Profile
fr: Profil

en: Term description
fr: Description du terme

en: fields
fr: champs

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Tracker
fr: Suivi

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: with comments
fr: avec commentaires

en: without comments
fr: sans commentaires

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: comments
fr: commentaires

en: Full
fr: Complet

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Hidden
fr: Caché

en: Approved
fr: Approuvé

en: Show
fr: Afficher

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: Timer
fr: Chronomètre

en: in
fr: dans

en: Full text
fr: Texte entier

en: Feed settings
fr: Paramètres de flux

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Query
fr: Requête

en: Block name
fr: Nom du bloc

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Granularity
fr: Granularité

en: Alignment
fr: Alignement

en: Link label
fr: Libellé du lien

en: author
fr: auteur

en: AND
fr: ET (AND)

en: views
fr: vues

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: What links here
fr: Qu'est-ce qui lie ici

en: Seconds
fr: Secondes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: or
fr: ou

en: Parent term
fr: Terme parent

en: revert
fr: rétablir

en: All tags
fr: Toutes les étiquettes

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Reversed
fr: Inversé

en: Reverse
fr: Inversé

en: Not published
fr: Non publié

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: Relationships
fr: Relations

en: Plural
fr: Pluriel

en: Relationship
fr: Relation

en: relationships
fr: relations

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: Base path
fr: Chemin de base

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Translations
fr: Traductions

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: cancel
fr: annuler

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Storage
fr: Stockage

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisir les termes à rechercher.

en: Information
fr: Informations

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Decimal
fr: Décimal

en: Precision
fr: Précision

en: Permission
fr: Droit

en: Grid
fr: Grille

en: Image gallery
fr: Galerie Image

en: Thread
fr: Fil de discussion

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Space
fr: Espace

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Aggregate
fr: Agréger

en: <Any>
fr: -Tout-

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: empty
fr: vide

en: All types
fr: Tous les types

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Cancel link
fr: Lien d'annulation

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Context
fr: Contexte

en: Pager
fr: Pagination

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Book parent
fr: Parent de livre

en: Top level book
fr: Livre de plus haut niveau

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: No name
fr: Aucun nom

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: Or
fr: Ou

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Link class
fr: Classe du lien

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: and
fr: et

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Not promoted
fr: Non promu

en: Not sticky
fr: Non épinglé

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Author's website
fr: Site web de l'auteur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Afficher la profondeur du commentaire s'il apparaît dans un fil.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier suivant l'ordre du fil. Ceci maintient les commentaires enfants avec leurs parents.

en: Reply-to link
fr: Lien de réponse

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournir un lien pour répondre au commentaire.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Link this field to its user or an author's homepage
fr: Lier ce champ à son utilisateur ou à la page d'accueil d'un auteur

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: field
fr: champ

en: nodes
fr: nœuds

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Week @week
fr: Semaine @week

en: Target
fr: Cible

en: Time ago
fr: Il y a

en: The taxonomy vocabulary ID
fr: L'identifiant du vocabulaire de taxonomie

en: Radios
fr: Boutons radios

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Embed
fr: Intégré

en: The language the content is in.
fr: Langue de rédaction du contenu.

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: More link path
fr: Chemin du lien "plus"

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Not defined
fr: Non défini

en: Validator
fr: Validateur

en: Debugging
fr: Débogage

en: Inherit
fr: Hériter

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: The date the node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud.

en: Category ID
fr: Identifiant de catégorie

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Do not use a relationship
fr: Ne pas utiliser de relation

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: of
fr: sur

en: Title field
fr: Champ titre

en: translate
fr: traduire

en: No link
fr: Aucun lien

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Starts with
fr: Commence par

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Hide submit button
fr: Masquer le bouton de soumission

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs avec la chaine de permission spécifiée.

en: Comma
fr: Virgule

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont des réponses au contenu des nœuds.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Utilisateurs qui ont créé des comptes sur votre site.

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: Ends with
fr: Finit par

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: Title plus teaser
fr: Titre plus accroche

en: Front page feed
fr: Flux de la page d'accueil

en: The node ID of the node.
fr: Identifiant du nœud.

en: Tab weight
fr: Poids de l'onglet

en: No role
fr: Aucun rôle

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue en fonction de l'utilisateur actuellement connecté

en: Localization
fr: Traduction

en: Cache once for everything (global)
fr: Mettre en cache une fois pour tout (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: Has Avatar
fr: A un avatar

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: Sum
fr: Somme

en: sorted by
fr: trié par

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: Remove group
fr: Supprimer le groupe

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: Numeric
fr: Numérique

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien de commentaire

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent et ne peut donc pas être utilisé. Si un module fournissant ce gestionnaire a été désactivé, sa réactivation pourrait le restaurer. Si ce n'est pas le cas, il est conseillé de supprimer cet élément.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Fail basic validation if any argument is given
fr: Faire échouer la validation de base si un argument est fourni

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fr: En cochant cette case, vous pouvez utiliser ceci pour vérifier que la validation des vues présentant plus d'arguments que nécessaire échoue.

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez utiliser du HTML. Vous pouvez entrer des données utilisées par cette vue à l'aide des jetons ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Afficher ce champ en tant que lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être indiquée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Drupal ou une URL absolue pour ce lien. Vous pouvez utiliser des données de cette vue avec les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer au lien.

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher avant ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher après ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Restreindre ce champ à une taille maximale

en: Trim only on a word boundary
fr: Couper sur une frontière de mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ sera coupé sur un mot entier. Il est garanti que le maximum de caractères ou moins sera utilisé. S'il n'est pas possible de se limiter à un mot entier, alors le champ sera limité à un champ vide.

en: Add an ellipsis
fr: Ajoute une ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension (...) seront ajoutés si le champ est coupé.

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront retirées.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML vérifiera que les balises sont bien fermées après la réduction du champ.

en: File size display
fr: Affichage de la taille de fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en Ko ou Mo)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: Operator identifier
fr: Identifiant de l'opérateur

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier cet opérateur.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le ? pour identifier ce filtre. Ne peut pas être vide.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fr: Ce filtre exposé est facultatif et proposera des options supplémentaires pour permettre de ne pas le paramétrer.

en: Remember
fr: Mémoriser

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fr: Mémoriser le dernier paramétrage utilisé par l'utilisateur pour ce filtre.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fr: Cet identifiant est requis si le filtre est exposé.

en: This identifier is not allowed.
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: exposed
fr: exposé

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Limit list to selected items
fr: Limiter la liste aux éléments sélectionnés

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fr: Si coché, les seuls éléments présentés à l'utilisateur seront ceux sélectionnés ici.

en: not in
fr: pas dans

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: Broken
fr: Brisé

en: Displays
fr: Affichages

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées lors de l'affichage de la vue&nbsp;:

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin

en: Query build time
fr: Durée de construction de la requête

en: Query execute time
fr: Durée d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Durée de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Impossible de prévisualiser à cause d'erreurs de validation.

en: View name
fr: Nom de la vue

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: Cette description apparaîtra dans l'interface utilisateur d'administration de Views pour vous indiquer l'objet de cette vue.

en: View tag
fr: Étiquette de la vue

en: The view has been deleted.
fr: La vue a été supprimée.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir faire sauter le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: En faisant sauter ce verrou, toutes les modifications réalisées par !user et non encore enregistrées seront perdues !

en: Break lock
fr: Rompre le verrou

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fr: Le verrou a été cassé, vous pouvez maintenant modifier cette vue.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette vue s'il diffère de la vue source. Laissez vide pour utiliser le nom de la vue.

en: Paste view code here
fr: Copiez le code de la vue ici

en: Unable to interpret view code.
fr: Impossible d'interpréter le code de la vue.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fr: Une vue portant ce nom existe déjà&nbsp;; merci de choisir un nom différent.

en: Display plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin d'affichage @plugin n'est pas disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de style @plugin n'est pas disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de ligne @plugin n'est pas disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
fr: Le handler de type @type @table.@field n'est pas disponible.

en: Unable to import view.
fr: Impossible d'importer la vue

en: Click on an item to edit that item's details.
fr: Cliquez sur un élément pour modifier ses détails.

en: Go to the real page for this display
fr: Aller à la vraie page de cet affichage

en: Invalid
fr: Invalide

en: Missing style plugin
fr: Plugin de style manquant

en: Change settings for this style
fr: Modifier les paramètres pour ce style

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réordonner @type

en: Broken field @id
fr: Champ @id brisé

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurer des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurer le style de sommaire pour @type %item

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: Disable views data caching
fr: Désactiver la mise en cache des données Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fr: Views met en cache des données relatives aux tables, aux modules et aux vues disponibles afin d'améliorer les performances. En cochant cette case, vous obligez Views à sauter cette mise en cache et à reconstruire systématiquement la base de données dès que nécessaire. Cela peut avoir un impact important sur les performances de votre site.

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Afficher les autres requêtes exécutées pendant l'affichage de l'aperçu en temps réel

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Drupal a la possibilité d'exécuter beaucoup de requêtes pendant qu'une vue est exécutée. Cocher cette case affichera toutes les requêtes exécutées lors de l'exécution de la vue en mode aperçu temps réel.

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouvé à signaler.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne possède qu'un affichage par défaut et, par conséquent, n'apparaîtra nulle part sur votre site ; peut-être devrez-vous ajouter un affichage de page ou de bloc.

en: Reduce duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut pour cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Vues attachées à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue en tant que flux, par exemple un flux RSS.

en: Displays rows one after another.
fr: Afficher les lignes les unes après les autres.

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Affiche les lignes sous forme de liste HTML.

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille.

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le sommaire par défaut comme une liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le sommaire sans mise en forme, les informations apparaissant, soit les unes après les autres, soit en ligne.

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour l'ensemble des utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant n'importe lequel des rôles spécifiés.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache des données Views.

en: Time-based
fr: En fonction du temps écoulé

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache simple en fonction du temps écoulé

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fr: Les éléments d'agrégateur sont importés depuis des flux RSS et Atom externes.

en: The title of the aggregator item.
fr: Le titre de l'élément d'agrégateur.

en: The link to the original source URL of the item.
fr: Lien vers l'URL source de l'élément.

en: The author of the original imported item.
fr: Auteur de l'élément importé.

en: The actual content of the imported item.
fr: Le contenu de l'élément importé.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fr: Date de la publication de l'élément du flux. (Dans certains cas, il peut s'agir de la date d'importation du flux.)

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
fr: L'identifiant unique du flux d'agrégateur.

en: The title of the aggregator feed.
fr: Le titre du flux d'agrégateur.

en: The link to the source URL of the feed.
fr: Le URL source du flux.

en: The date the feed was last checked for new content.
fr: La date à laquelle le flux a été vérifié pour la dernière fois.

en: The description of the aggregator feed.
fr: La description du flux d'agrégateur.

en: The unique ID of the aggregator category.
fr: L'identifiant unique de la catégorie d'agrégateur.

en: The title of the aggregator category.
fr: Le titre de la catégorie d'agrégateur.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fr: Affiche l'élément d'agrégateur en utilisant les données de la source originale.

en: The book the node is in.
fr: Le livre dans lequel le nœud est.

en: The weight of the book page.
fr: Le poids de la page de livre.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fr: La profondeur de la page de livre dans la hiérarchie ; les livres de plus haut niveau ont une profondeur de 1.

en: The parent book node.
fr: Le nœud de livre parent.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The comment ID of the field
fr: L'identifiant du commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien vers la page d'accueil de l'utilisateur.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Post date
fr: Date de publication

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournir un lien pour afficher le commentaire.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournir un lien pour modifier le commentaire.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournit un lien pour supprimer le commentaire.

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: Parent CID
fr: Identifiant du commentaire (CID) parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de publication du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur ayant rédigé le dernier commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires que présente un nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date de mise à jour/commentaire

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: L'information la plus récente entre le dernier commentaire publié et la date de dernière mise à jour du nœud.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires au sein du nœud.

en: Comment status
fr: Statut du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Indiquer si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: Publié ou commenté par l'utilisateur

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affiche les nœuds seulement si l'utilisateur a créé le nœud ou commenté le nœud.

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue de commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Afficher le commentaire en tant que RSS.

en: Link to contact page
fr: Lien vers la page de contact

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Locale source
fr: Source de la traduction

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Chaîne source de la traduction, en anglais ou dans la langue par défaut du site.

en: The ID of the source string.
fr: Identifiant de la chaîne source.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une description de l'emplacement ou du contexte de la chaîne.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe dans lequel est la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaîne d'origine complète.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fr: La version du cœur de Drupal pour cette chaîne.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournir un lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible de la traduction.

en: The full translation string.
fr: La chaîne traduite complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: Singular LID
fr: Identifiant LID unique

en: The ID of the parent translation.
fr: L'identifiant de la traduction parente.

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si la traduction est plurielle.

en: Whether or not the node is published.
fr: Si le nœud est publié.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: Created year
fr: Année de création

en: Created month
fr: Mois de création

en: Created day
fr: Jour de création

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une version antérieure.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fr: L'affichage @display ne présente aucun contrôle d'accès mais il ne contient pas de filtre pour les nœuds publiés.

en: Poll
fr: Sondage

en: Whether the poll is open for voting.
fr: Indique si le sondage enregistre toujours les votes.

en: Profile textfield
fr: Champ de texte de profil

en: Profile textarea
fr: Zone de texte de profil

en: Profile checkbox
fr: Case à cocher de profil

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Profile freeform list %field-name.
fr: Liste libre de profil %field-name.

en: Profile date %field-name.
fr: Date de profil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Links from
fr: Liens en provenance de

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Autres nœuds qui sont liés au nœud.

en: Links to
fr: Liens vers

en: Other nodes that link to the node.
fr: Autres nœuds qui pointent vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: The terms to search for.
fr: Termes à rechercher.

en: Display the results with standard search view.
fr: Afficher les résultats avec la vue de recherche standard.

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: Most recent view
fr: Dernier affichage

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Stores site access information.
fr: Enregistre les informations relatives à l'accès au site.

en: Browser session ID of user that visited page.
fr: Identifiant de session du navigateur pour l'utilisateur ayant consulté cette page.

en: Title of page visited.
fr: Titre de la page consultée.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fr: Chemin interne vers la page visitée (relatif à la racine de Drupal).

en: Referrer URI.
fr: URI référent.

en: Hostname of user that visited the page.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur ayant consulté la page.

en: The user who visited the site.
fr: L'utilisateur ayant visité le site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fr: Temps de chargement de la page en millisecondes.

en: Timestamp of when the page was visited.
fr: Tampon d'horodatage de la dernière visite de la page.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Drupal et différents modules.

en: The ID of the file.
fr: Identifiant du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The path of the file.
fr: Le chemin du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: La date de transfert du fichier.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Nom du vocabulaire dont le terme fait partie. C'est le vocabulaire correspondant au terme du champ "Taxonomie : Terme" et peut, de façon similaire, générer des doublons.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie sont rattachés aux nœuds.

en: Taxonomy term name.
fr: Nom du terme de taxonomie.

en: The term weight field
fr: Champ du poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée à un terme de classification.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" dans un vocabulaire spécifique.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Afficher tous les termes de taxonomie associés à un nœud depuis les vocabulaires spécifiés.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Translation set node ID
fr: L'identifiant du jeu de traductions du nœud

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fr: L'identifiant du jeu de traductions auquel le contenu appartient.

en: Source translation
fr: Source de la traduction

en: The source that this content was translated from.
fr: La source depuis laquelle ce contenu a été traduit.

en: Versions of content in different languages.
fr: Versions du contenu dans des langues différentes.

en: Child translation
fr: Traduction enfant.

en: Outdated
fr: Obsolète

en: The user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: The user or author name.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fr: Adresse de courriel d'un utilisateur donné. Ce champ n'est normalement pas montré aux utilisateurs, soyez donc prudent quand vous l'utilisez.

en: Language of the user
fr: Langue de l'utilisateur

en: The user's picture, if allowed.
fr: Portrait de l'utilisateur, si autorisé.

en: The date the user was created.
fr: Date de création de l'utilisateur.

en: The user's last access date.
fr: La date de dernier accès de l'utilisateur.

en: The user's last login date.
fr: La date de dernière connexion de l'utilisateur.

en: Whether a user is active or blocked.
fr: Indique si un utilisateur est actif ou bloqué.

en: The user's signature.
fr: La signature de l'utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fr: Fournir un lien pour modifier l'utilisateur.

en: Roles that a user belongs to.
fr: Rôles auxquels appartient un utilisateur.

en: User ID from URL
fr: Identifiant (ID) utilisateur à partir de l'URL

en: User ID from logged in user
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur connecté

en: Randomize the display order.
fr: Rendre l'ordre d'affichage aléatoire.

en: Null
fr: Vide

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Compteur de résultats de la vue

en: Displays the actual position of the view result
fr: Afficher la position actuelle du résultat de la vue

en: Link this field to its aggregator category page
fr: Lier ce champ à sa page de catégorie d'agrégateur

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Link this field to its comment
fr: Lier ce champ à son commentaire

en: Show teaser-style link
fr: Afficher le lien d'accroche

en: Link this field to new comments
fr: Lier ce champ aux nouveaux commentaires

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Current installed version
fr: Version installée actuellement

en: Check for new comments as well
fr: Vérifier aussi la présence de nouveaux commentaires

en: Node IDs separated by , or +
fr: Identifiants des nœuds séparés par des virgules ou des +

en: No alternate
fr: Pas d'alternance

en: Alternative sort
fr: Tri alternatif

en: Alternate sort order
fr: Alterner l'ordre du tri

en: On empty input
fr: En cas de saisie vide

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Display score
fr: Afficher le score

en: Link this field to download the file
fr: Liez ce champ pour télécharger le fichier

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Faire apparaître les parents du terme dans le fil d'Ariane

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si cette option est sélectionnée, le fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun comportant un lien vers cette vue. Notez que cela fonctionne uniquement si un seul terme a été reçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its taxonomy term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme de classification correspondante

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez valider des vocabulaires spécifiques, cochez les&nbsp;; si aucun n'est coché, tous les termes passeront la validation.

en: Term IDs separated by , or +
fr: Identifiants de termes, séparés par des virgules ou des +

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Translation option
fr: Option de traduction

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Les options de traduction vous permettent de sélectionner les traductions dans un jeu de traduction à ajouter. Sélectionnez "Langage actuel" ou "Langage par défaut" pour ajouter la traduction respectivement dans le langage actuel ou par défaut. Sélectionnez un langage spécifique pour ajouter une traduction dans ce langage. Si vous sélectionnez "Tous", chaque traduction créera une nouvelle ligne, qui pourra causer des doublons.

en: To the user
fr: Vers l'utilisateur

en: With a mailto:
fr: Avec un mailto:

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Saisissez une liste de noms d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fr[0]: Impossible de trouver l'utilisateur @users
fr[1]: Impossible de trouver les utilisateurs @users

en: Also look for a node and use the node author
fr: Rechercher aussi un nœud et utiliser l'auteur du nœud

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UID numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'autorise que les chaînes de noms d'utilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms d'utilisateurs

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur en se basant sur le rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs de n'importe quel rôle seront autorisés.

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs disposant du droit d'accès approprié pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, indépendamment des autres droits.

en: No role(s) selected
fr: Pas de rôle(s) sélectionné(s)

en: Multiple roles
fr: Rôles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fr: Seuls les rôles cochés seront en mesure d'accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, quel que soit leur rôle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle si le type est "par rôle"

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Query results
fr: Résultats de requête

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: Rendered output
fr: Rendu de l'affichage

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Broken field
fr: Champ brisé

en: Change the title that this display will use.
fr: Changer le titre que cet affichage utilisera.

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Modifier si cet affichage utilisera ou non AJAX.

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier les paramètres de pagination de cet affichage.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifie si cet affichage proposera un lien "plus".

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifiez le type de contrôle d'accès pour cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changer les paramètres pour ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifiez le type de mise en cache pour cet affichage.

en: Change settings for this caching type.
fr: Changer les paramètres pour ce type de mise à jour.

en: Link display
fr: Affichage de lien

en: Exposed form in block
fr: Formulaire exposé dans un bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Permet au formulaire exposé d'apparaître dans un block au lieu de la vue.

en: Get information on how to theme this display
fr: Obtenir des informations sur comment créer un thème pour cet affichage

en: The title of this view
fr: le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où des titres sont normalement affichés (par exemple titre de page, titre de bloc, etc.).

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX lorsque c'est possible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si cette option est sélectionnée, cette vue utilisera un mécanisme Ajax pour la pagination, le tri des tables et les filtres exposés. Cela signifie que la page n'aura pas à se rafraîchir entièrement. Il n'est pas recommandé d'utiliser cette option si cette vue constitue le contenu principal de la page, car elle empêche les liens profonds vers des pages spécifiques ; c'est toutefois très utile pour les contenus accessoires.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des difficultés avec la pagination associée à cette vue, vous devriez laisser cette option à 0. Si vous utilisez plusieurs paginations sur une page, vous pouvez être amené à choisir une valeur plus élevée pour ce nombre afin d'éviter tout conflit avec ?page=array. Les grandes valeurs ajouteront un grand nombre de virgules à vos URL et sont donc à éviter autant que possible.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajouter un lien "plus" en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien "plus"

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien "plus".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci contraint la vue à ne présenter que des éléments distincts. S'il existe plusieurs éléments identiques, chacun n'apparaîtra qu'une seule fois. Vous pouvez utiliser cette option pour essayer de supprimer les doublons d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que cela peut ralentir les requêtes, c'est donc une option à utiliser avec précautions.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Caching options
fr: Options de mise en cache

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: How should this view be styled
fr: Quel style appliquer à cette vue

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style de votre choix possède des paramètres, veillez à cliquer sur le bouton de paramétrage qui apparaîtra à côté dans le résumé de la vue.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options de style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Quel style appliquer aux lignes de cette vue

en: Which display to use for path
fr: Affichage à utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour obtenir le chemin de cet affichage pour des éléments du type liens de résumé, liens de flux RSS, liens "plus", etc.

en: Display output
fr: Sortie de l'affichage

en: Alternative display output
fr: Rendu de l'affichage alternatif

en: Style output
fr: Sortie du style

en: Alternative style
fr: Style alternatif

en: Row style output
fr: Sortie du style de ligne

en: Alternative row style
fr: Style de ligne alternatif

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour l'affichage et les plugins de style, triés approximativement du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif pour chaque plugin — qui est le gabarit le plus spécifique trouvé dans le système — est mis en gras.

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: Rescan template files
fr: Re-scanner les fichiers de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !<strong> Lors de l'ajout, de la suppression ou du renommage de fichiers de gabarit, il est nécessaire d'indiquer à Drupal vos changement en ré-analysant les fichiers de votre système. En cliquant sur ce bouton, vous videz le cache du registre de thème de Drupal et ainsi déclenchez le processus d'analyse. Les gabarits mis en gras refléteront le nouvel état du système.

en: Theming information (display)
fr: Informations de thème

en: Back to !info.
fr: Revenir à !info.

en: theming information
fr: informations de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Informations de thème (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Informations de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: This is an alternative template for this row style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Mettre le formulaire exposé dans un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fr: Si défini, tous les widgets exposés n'apparaitront pas avec cette vue. A la place, un bloc sera disponible dans le système d'administration des blocs de Drupal, et les formulaire exposé apparaitra dans celui-ci. Notez que ce bloc doit être activé manuellement, Views ne l'activera pas pour vous.

en: File found in folder @template-path
fr: fichier trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé dans le dossier @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs, mais il n'y en a pas de défini pour lui ou ils sont tous exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin mais le chemin n'est pas défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style invalide.

en: Exposed form: @view-@display_id
fr: Formulaire exposé : @view-@display_id

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter les filtres exposés

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs des filtres exposés provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionnez à quel(s) affichage(s) ceci doit s'attacher.

en: Block admin description
fr: Description pour l'administration des blocs

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache des blocs

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci positionne l'état par défaut pour la méthode de mise en cache de blocs intégrée à Drupal. Ceci nécessite d'activer la mise en cache dans l'administration des blocs. Attention car vous n'avez que très peu de contrôle sur la fréquence de vidage du cache.

en: Using the site name
fr: Utilise le nom du site

en: Use the site name for the title
fr: Utiliser le nom du site comme titre

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: Change settings for the parent menu
fr: Changer les paramètres pour le menu parent

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin ou l'URL de menu pour cette vue

en: Menu item entry
fr: Entrée d'élément de menu

en: No menu entry
fr: Aucune entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée de menu normale

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si positionné à normal ou onglet, saisissez le texte à utiliser pour l'élément de menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si paramétré sur normal ou onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérer l'élément dans un menu disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fr: La sélection du menu requiert l'activation du module menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: Default tab options
fr: Options d'onglet par défaut

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque l'on fournit un élément de menu en tant qu'onglet, Drupal a besoin de savoir quel sera l'élément de menu parent de cet onglet. Parfois le parent existe déjà, mais vous pouvez également être amené à en créer un. Le chemin d'un élément parent sera toujours le même chemin, dont la dernière partie est supprimée. Par exemple, si le chemin vers cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin parent sera alors <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si vous créez un élément de menu parent, saisissez le titre de l'élément.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fr: Si création d'un élément de menu parent, entrez la description de l'élément.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fr: Si l'élément de menu parent est un onglet, saisissez le poids de l'onglet. Plus le nombre est faible, plus l'élément apparaîtra à gauche.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fr: "$arg" n'est plus pris en charge. Utilisez plutôt %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fr: Views ne peut pas créer d'élément de menu normal pour les chemins comportant un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fr: Un affichage dont le chemin se termine par un % ne peut être un onglet.

en: Title is required for this menu type.
fr: Le titre est obligatoire pour ce type de menu.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs en ligne pour éviter qu'ils ne s'entassent les uns sur les autres. Vous pouvez utiliser du HTML pour ce champ.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ en option par lequel grouper les résultats. Laisser vide pour ne pas grouper.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fr: Le style @style nécessite un style de ligne mais le plugin de ligne est invalide.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alignement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Display record count with link
fr: Afficher le décompte d'enregistrements avec lien

en: Override number of items to display
fr: Surcharger le nombre d'éléments à afficher

en: Display items inline
fr: Afficher les éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Surcharger le tri normal si le tri par clic est utilisé

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (Les effets d'entêtes collants ne seront pas actifs pour la prévisualisation ci-dessous, uniquement pour une sortie réelle).

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Placez les champ dans les colonnes ; vous pouvez combiner plusieurs champs dans la même colonne. Dans ce cas, le séparateur de la colonne spécifiée sera utilisé pour séparer les champs. Cochez la case Triable pour rendre cette colonne triable par clic et, le cas échéant, cochez le bouton radio de tri par défaut pour déterminer la colonne de tri par défaut. Vous pouvez contrôler l'ordre des colonnes et le libellé des champs dans la section Champs.

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champs.

en: None defined
fr: Aucun défini

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en train d'être éditée par l'utilisateur !user, et est par conséquent verrouillée pour les autres utilisateurs. Ce verrou est vieux de !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue changée

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fr: Vue %name, affichant des éléments de type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: - All -
fr: - Tout -

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: Filter criteria
fr: Critères de filtrage

en: Standard deviation
fr: Déviation standard

en: Popular content
fr: Contenu populaire

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: In code
fr: Dans le code

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Taxonomy Term
fr: Terme de taxonomie

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: <No value>
fr: -Aucune valeur-

en: (first item is 0)
fr: (le premier élement est 0)

en: (start from last values)
fr: (commencer par les dernières valeurs)

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: Gallery page
fr: Page de galerie

en: Content statistics
fr: Statistiques de contenu

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: Cible du lien, comme "_blank", "_parent", ou un nom d'iframe. Ce champ est rarement utilisé.

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre maximum de caractères à afficher pour ce champ.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer le nombre 0 comme vide

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Starting value
fr: Valeur de départ

en: Specify the number the counter should start at.
fr: Spécifier le nombre à partir duquel le compteur doit commencer.

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre peut faire apparaître des éléments comme des doublons s'ils ont plus d'une option sélectionnée. Si ce filtre engendre des doublons, cette case peut les réduire&nbsp;; cependant, plus il y aura de termes de recherche, moins la requête sera performante, donc utilisez ceci avec précaution. Cela ne devrait pas être actif sur des champs à valeur unique, car cela pourrait faire disparaître des valeurs de l'affichage si c'est utilisé sur un champ incompatible.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Met tous les résultats dans une liste déroulante et permet à l'utilisateur d'aller à une page différente basé sur les résultats.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Nom d'hôte (hostname) de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Relie des nœuds à des termes de taxonomie, en spécifiant quel(s) vocabulaire(s) utiliser. Cette relation engendrera des doublons s'il y a plusieurs termes.

en: The text of the profile item.
fr: Le texte de l'élément de profil.

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, libellés ou balises des champs vides.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre menu de saut

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement votre menu de saut, vous devez sélectionner un champ qui représentera le chemin à utiliser. Vous devez ensuite régler ce champ sur "Exclure". Tous les autres champs feront partie du menu. Veuillez noter que tout le HTML sera enlevé de l'affichage vu que les listes déroulantes ne peuvent pas en afficher.

en: Path field
fr: Champ de chemin

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton sera seulement caché pour les utilisateurs exécutant le JavaScript et la page changera automatiquement quand la sélection sera modifiée.

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: This identifier is used by another handler.
fr: Cet identifiant est utilisé par un autre handler.

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fr: La requête sera générée et exécutée en utilisant l'API de base de données de Drupal.

en: revision user
fr: utilisateur de la révision

en: Exposed form
fr: Formulaire exposé

en: The order of pages in the book hierarchy.
fr: L'ordre des pages dans la hiérarchie du livre.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Afficher le lien standard d'ajout de commentaire sur les nœuds réguliers, qui ne sera affiché que si l'utilisateur visualisant la page a accès à l'ajout de commentaire.

en: Inherit pager
fr: Hériter la pagination

en: Render pager
fr: Afficher la pagination

en: Render
fr: Rendu

en: Full content
fr: Contenu complet

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractère ou plus.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Image style
fr: Style d'image

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fr: L'étiquette de cette zone, visible seulement par les administrateurs.

en: Exposed
fr: Exposé

en: Displays Reorder
fr: Réorganisation des affichages

en: Remove this display
fr: Retirer cet affichage

en: Operator to use on all groups
fr: Opérateur à utiliser sur tous les groupes

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fr: Soit "groupe 0 AND groupe 1 AND groupe 2" soit "groupe 0 OR groupe 1 OR groupe 2", etc.

en: Remove group @group
fr: Retirer le groupe @group

en: Default group
fr: Groupe par défaut

en: Group @group
fr: Groupe @group

en: Ungroupable filters
fr: Filtres non-groupables

en: Configure group settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres du groupe pour @type %item

en: Basic exposed form
fr: Formulaire exposé basique

en: Input required
fr: Valeur requise

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fr: Un formulaire exposé qui affiche une vue seulement si le formulaire contient une saisie utilisateur.

en: Display all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Display all items that this view might find
fr: Afficher tous les éléments que cette vue pourrait trouver

en: Display a specified number of items
fr: Afficher un nombre défini d'éléments

en: Display a limited number items that this view might find.
fr: Afficher un nombre limité d'éléments que cette vue pourrait trouver.

en: Paged output, full pager
fr: Rendu paginé, pagination complète

en: Paged output, full Drupal style
fr: Rendu paginé, complet du style Drupal

en: Paged output, mini pager
fr: Rendu paginé, mini-pagination

en: Use the mini pager output.
fr: Utiliser le rendu de la mini-pagination.

en: The taxonomy vocabulary name
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie

en: Name (raw)
fr: Nom (brut)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur. Ce filtre ne vérifie pas si l'utilisateur existe et permet une recherche partielle. N'utilise pas l'auto-complétion.

en: Provide markup text for the area.
fr: Fournir un texte balisé pour la zone.

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Change the machine name of this display.
fr: Changer le nom système de cet affichage.

en: Change settings for this pager type.
fr: Modifier les paramètres pour ce type de pagination.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fr: Autoriser le regroupement et l'aggrégation (calcul) des champs.

en: Exposed form style
fr: Style du formulaire exposé

en: Select the kind of exposed filter to use.
fr: Choisir le type de filtre exposé à utiliser.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fr: Paramètres du formulaire exposé pour ce style de formulaire exposé.

en: The machine name of this display
fr: Le nom système de cet affichage

en: This is machine name of the display.
fr: C'est le nom système de l'affichage.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fr: Si coché, certains champs pourraient devenir indisponibles. Tous les champs qui sont sélectionnés pour le regroupement seront réduits à un seul enregistrement par valeur distincte. Les autres champs qui sont sélectionnés pour agrégation verront la fonction exécutée sur ceux-ci. Par exemple, vous pouvez grouper des nœuds par leur titre et compter le nombre de nids pour obtenir une liste des doublons.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fr: <strong>Important !</strong> Vous avez modifié le nom machine de l'affichage. Tout ce qui est spécifiquement rattaché à cet affichage, tel que l'habillage (theming), pourrait cesser de fonctionner jusqu'à ce qu'il soit mis à jour. Pour voir les suggestions de thème le concernant, vous devez enregistrer la vue.

en: Exposed Form
fr: Formulaire exposé

en: Exposed form options
fr: Options du formulaire exposé

en: Select which pager, if any, to use for this view
fr: Sélectionner, s'il y a lieu, la pagination à utiliser pour cette vue

en: Pager options
fr: Options de pagination

en: Display id should be unique.
fr: L'identifiant (ID) de l'affichage doit être unique.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fr: Texte à afficher pour le bouton de soumission du formulaire des filtres exposés.

en: Include reset button
fr: Inclure un bouton de réinitialisation.

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fr: Si coché le formulaire exposé fournira un bouton pour réinitialiser tous les filtres exposés appliqués

en: Reset button label
fr: Texte du bouton de réinitialisation

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fr: Texte à afficher dans le bouton de réinitialisation du formulaire exposé.

en: Exposed sorts label
fr: Libellé des tris exposés

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fr: Texte à afficher comme étiquette de la liste déroulante du tri exposé.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est croissant.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est décroissant.

en: Text on demand
fr: Texte à la demande

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fr: Le nombre d'éléments à passer. Par exemple, si ce champ est défini à 3, les 3 premiers éléments seront passés et non affichés.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fr: Le nombre total de pages. Laisser vide pour montrer toutes les pages.

en: Exposed options
fr: Options exposées

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fr: Exposer ces options permet aux utilisateurs de définir leurs valeurs dans un formulaire exposé quand la vue est affichée

en: Expose items per page
fr: Exposer les éléments par page

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fr: Si coché, les utilisateurs pourront spécifier combien d'éléments afficher par page dans une vue

en: Items per page label
fr: Libellé des éléments par page

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fr: Etiquette à utiliser pour le champ de nombre d'éléments par page exposé.

en: Exposed items per page options
fr: Options du nombre d'éléments par page

en: Expose Offset
fr: Exposer le décalage

en: Offset label
fr: Libellé du décalage

en: Label to use in the exposed offset form element.
fr: Etiquette à utiliser dans l'élément "décalage" du formulaire exposé.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fr: Le décalage doit être un nombre supérieur ou égal à 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fr[0]: Mini pagination, @count élément, en passer @skip
fr[1]: Mini pagination, @count éléments, en passer @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fr[0]: Mini pagination, @count élement
fr[1]: Mini pagination, @count éléments

en: All items, skip @skip
fr: Tous les éléments, en passer @skip

en: All items
fr: Tous les éléments

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: @count éléments, en passer @skip

en: @count item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: Group results together
fr: Grouper les résultats ensemble

en: Authentication module
fr: Module d'authentification

en: In database
fr: Dans la base de données

en: Update preview
fr: Actualiser l'aperçu

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fr: La vue a été créée pour la version @import_version de Views, mais avez la version @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Handler brisé/manquant : @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fr: L'affichage %display a son chemin parametré sur node/%. Ceci ne produira pas l'effet désiré. Si vous voulez avoir plusieurs versions de l'affichage d'un nœud, utilisez Panels.

en: @category: @field-name
fr: @category : @field-name

en: Translate link
fr: Lien de traduction

en: Provide a simple link to translate the node.
fr: Fournir un lien pour traduire le nœud.

en: Authmap ID
fr: Identifiant Authmap

en: The Authmap ID.
fr: L'identifiant Authmap.

en: Authentication name
fr: Nom d'authentification

en: The unique authentication name.
fr: Le nom d'authentification unique.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fr: Le nom du module d'authentification gérant les entrées d'authentification.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fr: Utiliser le chemin du terme de taxonomie de Drupal pour créer les liens du fil d'ariane

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fr: Si sélectionné, les liens du fil d'Ariane seront créés avec la méthode standard de drupal au lieu de la méthode de Views. Ceci est utile lorsque vous utilisez des modules comme Taxonomy Redirect pour modifier vos liens de termes de taxonomie.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fr: Modifier la(les) classe(s) CSS qui sera(seront) ajoutée(s) à cet affichage.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fr: Les noms de classe CSS à ajouter à la vue. Ceci vous permettra d'utiliser du code CSS spécifique pour chaque vue. Vous pouvez définir plusieurs classes en les séparant par des espaces.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fr: Les classes CSS doivent être constituées de caractères alphanumériques ou des tirets seulement.

en: Choose text
fr: Choisissez le texte

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fr: Le texte qui apparaitra comme option sélectionnée dans le menu de saut.

en: Term edit link
fr: Lien de modification du terme

en: Provide a simple link to edit the term.
fr: Fournir un lien pour modifier le terme.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fr: Spécifiez entre quelle valeurs l'utilisateur peut choisir lors de la spécification du nombre d'éléments par page. Séparées par des virgules.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fr: Si coché, les utilisateurs peuvent déterminer combien d'éléments doivent être passés au début.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fr: Merci de spécifier une liste de valeur numériques séparées par des virgules&nbsp;: ex.: 10, 20, 50, 100

en: Link field
fr: Champ lien

en: Attachment before
fr: Vue attachée avant

en: Attachment after
fr: Vue attachée après

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fr: Le gestionnaire @handler a tenté d'ajouter le champ supplémentaire @identifier mais la table @table n'a pas pu être ajoutée !

en: Fill up single line
fr: Remplir une ligne

en: Enabled, name
fr: Activé, nom

en: Row class
fr: Classe de ligne

en: - Use default -
fr: - Utiliser la valeur par défaut -

en: Unknown content type
fr: Type de contenu inconnu

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fr: Le chemin du fichier principal pour cet élément, relatif à la racine de Drupal&nbsp;; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fr: Le nom de l'item ; ex.: 'node'.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fr: Type de l'élément, soit un module, un thème, ou un moteur de thème.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fr: Booléen indiquant si un élément est activé ou pas.

en: Schema version
fr: Version du schéma de la BDD

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fr: Numéro de version du schéma de la base de données du module: -1 si le module n'est pas installé (ses tables n'existent pas), 0 ou le plus grand N renvoyé par la fonction hook_update_N() du module, si elle a été lancé une fois, ou le plus grand N existant lorsque le module a été installé pour la première fois.

en: View: !view
fr: Vue : !view

en: Human-readable name
fr: Nom affiché

en: Fixed value
fr: Valeur fixe

en: Access the views administration pages.
fr: Accéder aux pages d'administration des vues.

en: Bypass access control when accessing views.
fr: Outrepasser le contrôle d'accès lors de l'accès aux vues.

en: Add new view
fr: Créer une nouvelle vue

en: - Basic validation -
fr: - Validation simple -

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Label HTML element
fr: Élément HTML du libellé

en: Place a colon after the label
fr: Placer un signe deux points après le libellé

en: Wrapper HTML element
fr: Élément HTML de l'enveloppe (wrapper)

en: Wrapper class
fr: Classe de l'enveloppe (wrapper)

en: Add default classes
fr: Ajouter les classes CSS par défaut

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fr: Utilisez les classes par défaut de Views pour identifier le champ, le libellé et le contenu du champ.

en: Use absolute path
fr: Utiliser un chemin absolu

en: Rel Text
fr: Texte Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fr: Inclure l'attribut Rel pour Lightbox 2 ou tout autre utilitaire JavaScript.

en: Preserve certain tags
fr: Préserver certaines balises

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fr: Lister les balises qui doivent être conservées durant le processus de nettoyage. Exemple, &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; préservera tous les éléments p et br.

en: Format plural
fr: Former le pluriel

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fr: Si coché, le pluriel sera pris en charge de façon spécifique.

en: Singular form
fr: Singulier

en: Text to use for the singular form.
fr: Texte à utiliser au singulier.

en: Plural form
fr: Forme plurielle

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fr: Texte à utiliser pour la formation du pluriel, @count sera remplacé par la valeur.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fr: Un décalage à partir de la date actuelle tel que "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour cette vue. Il ne doit contenir que des lettres en minuscules, des chiffres ou des tirets bas.

en: Weight for @display
fr: Poids de @display

en: Translation method
fr: Méthode de traduction

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fr: Sélectionnez une méthode de traduction à utiliser pour les données de Views comme l'en-tête, le pied de page et le texte vide.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fr: Ce titre sera affiché dans la page d'édition de la vue au lieu de celui par défaut. Ceci peut-être pratique si vous avez le même élément plusieurs fois.

en: Do not pass admin strings for translation.
fr: Ne pas transmettre de chaînes administratives à traduire.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fr: Utiliser la fonction t() du cœur de Drupal. Non recommandé, car elle ne supporte pas les mises à jour des chaînes existantes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fr: Si vous avez besoin de traduire les étiquettes de vues dans d'autre langues, envisagez l'installation du module de traduction de Views du paquet <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
fr: Identifiant d'élément de flux

en: The unique ID of the aggregator item.
fr: L'identifiant unique de l'élément d'agrégateur.

en: The guid of the original imported item.
fr: Le GUID de l'élément d'origine importé.

en: Date and time of when the comment was created.
fr: Date et heure de création du commentaire.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fr: Date et heure de mise à jour du dernier commentaire

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fr: Si le commentaire est approuvé (ou se trouve encore dans la file d'attente de modération).

en: Approved comment
fr: Commentaire approuvé

en: Last comment CID
fr: Identifiant CID du dernier commentaire

en: Display the last comment of a node
fr: Afficher le dernier commentaire d'un nœud

en: Last Comment
fr: Dernier commentaire

en: The last comment of a node.
fr: Le dernier commentaire d'un nœud.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fr: Quelques rôles n'ont pas la permission d'accéder au contenu, mais l'affichage %display n'a pas de contrôle d'accès.

en: The extension of the file.
fr: L'extension de ce fichier.

en: File Usage
fr: Utilisation du fichier

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fr: Un fichier qui est associé à ce nœud, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du nœud.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fr: Un utilisateur qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fr: Un fichier qui est associé à cet utilisateur, généralement parce qu'il se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fr: Un commentaire qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du commentaire.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fr: Un fichier qui est associé à ce commentaire, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du commentaire.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fr: Un terme de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fr: Un fichier qui est associé à ce terme de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: Taxonomy Vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un vocabulaire de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un fichier qui est associé avec ce vocabulaire de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: The module managing this file relationship.
fr: Le module gérant la relation à ce fichier.

en: The type of entity that is related to the file.
fr: Le type de l'entité qui est relatif au fichier.

en: The number of times the file is used by this entity.
fr: Le nombre de fois que ce fichier est utilisé par cette entité.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Le nom machine du vocabulaire auquel appartient le terme. Ceci sera le vocabulaire de n'importe quel terme du champ "Taxonomie : Terme" ; et peut aussi causer des doublons.

en: term from !field_name
fr: terme à partir de !field_name

en: Math expression
fr: Expression mathématique

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fr: Évalue une expression mathématique et l'affiche.

en: Use destination
fr: Utiliser la destination

en: Add destination to the link
fr: Ajouter une destination au lien

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fr: Afficher le lien de commentaire dans la forme utilisée sur les résumés de nœuds standards, au lieu de celle des nœuds complets.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fr: Utilisé par Style : Tableau pour déterminer la colonne réelle à trier par clic. La valeur est généralement suffisante.

en: Group column
fr: Colonne de regroupement

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fr: Sélectionnez la colonne de ce champ pour appliquer la fonction de regroupement ci-dessus.

en: Group columns (additional)
fr: Grouper des colonnes (complément)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fr: Sélectionnez n'importe quelle colonne additionnelle de ce champ à inclure dans la requête pour le regroupement.

en: Display download path instead of file storage URI
fr: Afficher le chemin de téléchargement au lieu de l'URI du système de fichier

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fr: Ceci fournira l'URL complète de téléchargement à la place de l'adresse interne du fichier.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom système du vocabulaire auquel le terme appartient.

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Term name converted to Term ID
fr: Nom du terme converti en identifiant (ID) de terme

en: No comment
fr: Aucun commentaire

en: Comment or document this display.
fr: Commenter ou documenter cet affichage.

en: Query settings
fr: Paramètres de la requête

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fr: Permettre le réglage de paramètres avancés pour le plugin de requête

en: The name and the description of this display
fr: Le nom et la description de cet affichage

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce nom apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fr: La description apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This display's comments
fr: Commentaires sur cet affichage

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fr: Cette valeur ne sera vue et utilisée qu'à l'intérieur de Views UI et pourra être utilisée pour documenter cet affichage. Vous pouvez utiliser ceci pour fournir des notes aux autres ou futurs mainteneurs de votre site sur le pourquoi et le comment de la configuration de l'affichage.

en: Query options
fr: Options de la requête

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fr: Le nom de l'affichage ne doit contenir que des lettres, chiffres ou tirets bas.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de pagination de l'affichage parent auquel il est joint ?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fr: Cet affichage doit-il afficher les valeurs de pagination ? Cela n'a de sens que s'il hérite d'une pagination.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fr: Ceci apparaîtra comme nom de ce bloc dans administrer >> structure >> blocs.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fr: Texte à afficher à la place des résultats jusqu'à ce que l'utilisateur sélectionne et applique un filtre exposé.

en: Include all items option
fr: Inclure une option "tous les éléments".

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fr: Si coché, un élément supplémentaire sera inclus aux éléments par page pour afficher tous les éléments.

en: All items label
fr: Libellé de "tous les éléments"

en: Which label will be used to display all items
fr: L'étiquette qui sera utilisée pour afficher tous les éléments

en: Disable SQL rewriting
fr: Désactiver la réécriture SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fr: AVERTISSEMENT : la désactivation de la réécriture SQL signifie que la sécurité des accès aux nœuds est désactivée. Si votre vue est mal configurée, cela pourrait permettre aux utilisateurs de voir des données qu'ils ne devraient pas voir. Veuillez n'utiliser cette option que si vous comprenez et acceptez ce risque de sécurité.

en: Use Slave Server
fr: Utiliser un serveur esclave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fr: Ceci lancera la requête pour tenter une connexion à un serveur esclave, s'il est disponible. Si aucun serveur esclave n'est défini ou n'est disponible, le serveur par défaut sera utilisé.

en: Field Language
fr: Langue du champ

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fr: Tous les champs qui prennent en charge les traductions seront affichés dans la langue sélectionnée.

en: The class to provide on each row.
fr: La classe à utiliser pour chaque ligne.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons de champs conformément aux "Modèles de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" pour tous les champs.

en: Table summary
fr: Résumé du tableau

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, le chemin actuel sera affiché comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fr: La classe à appliquer à l'enveloppe (wrapper) de la liste.

en: List class
fr: Classe de la liste

en: The class to provide on the list element itself.
fr: La classe à appliquer à l'élément liste lui-même.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fr: Définir le chemin de base pour les liens dans cette vue récapitulative, i.e. http://example.com/<strong>le_chemin_de_votre_vue/archive</strong>. Ne pas mettre de slash (/) avant et après. Si cette valeur est vide, Views utilisera le premier chemin trouvé comme 
    chemin de base dans les affichages de page, ou / si aucun chemin n'est trouvé.

en: Approve link
fr: Lien d'approbation

en: Content access
fr: Accès au contenu

en: Content revisions
fr: Versions de contenu

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Machine name:
fr: Nom système :

en: Bypass views access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès aux vues

en: No results behavior
fr: Comportement en l'absence de résultats

en: Edit @section
fr: Modifier @section

en: Edit this view to add a display.
fr: Modifier cette vue pour ajouter un affichage.

en: Add view from template
fr: Ajouter une vue à partir d'un gabarit

en: View to insert
fr: Vue à insérer

en: The view to insert into this area.
fr: La vue à insérer dans cette zone.

en: Inherit contextual filters
fr: Hériter des filtres contextuels

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fr: Si coché, cette vue utilisera les mêmes filtres contextuels que son parent.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fr: Récursion détectée dans la vue @view, affichage @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fr: Quand la valeur du filtre n'est <em>PAS</em> dans l'URL

en: Exception value
fr: Valeur à exclure

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue, le filtre sera ignoré : ex. "toutes les valeurs"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Supplanter les titres de la vue et des autres arguments. Utiliser "%1" pour le premier argument, "%2" pour le deuxième, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fr: Quand la valeur du filtre <em>EST</em> dans l'URL ou lorsqu'une valeur par défaut est fournie

en: Provide title
fr: Fournir un titre

en: Override breadcrumb
fr: Supplanter le fil d'Ariane

en: Provide breadcrumb
fr: Fournir un fil d'Ariane

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fr: Saisissez un nom de fil d'Ariane que vous voulez utiliser. Voir "Titre" pour les substitutions de pourcentage.

en: Specify validation criteria
fr: Spécifier le critère de validation

en: Action to take if filter value does not validate
fr: Action à mener si la valeur du filtre ne passe pas la validation

en: Display all results for the specified field
fr: Afficher tous les résultats pour le champ spécifié

en: Provide default value
fr: Fournir une valeur par défaut

en: Show "Page not found"
fr: Afficher "Page non trouvée"

en: Display a summary
fr: Afficher un résumé

en: Display contents of "No results found"
fr: Afficher le contenu de "Aucun résultat trouvé"

en: Skip default argument for view URL
fr: Ignorer l'argument par défaut pour l'URL de la vue

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fr: Déterminer l'inclusion ou non de cet argument par défaut lors de la construction de l'URL pour cette vue. Ignorer les arguments par défaut se révèle utile par exemple pour les flux.

en: Number of records
fr: Nombre d'enregistrements

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fr: Tri par défaut

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3 (pour OR) ou 1,2,3 (pour AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si sélectionné, plusieurs instances de ce filtre peuvent collaborer, comme si plusieurs valeurs étaient fournies au même filtre. Ce paramètre n'est pas compatible avec le paramètre "Réduire les doublons".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si sélectionné, les nombres saisis pour le filtre seront exclus au lieu de limiter la vue.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans la valeur du filtre, ce qui permet à la vue résumée de se comporter comme un glossaire.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fr: Sur combien de caractères de la valeur du filtre appliquer le filtre. Si défini à 1, tous les champs commençant par la première lettre de la valeur du filtre correspondront.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fr: Lors de l'affichage du titre et du résumé, comment transformer la casse de la valeur du filtre.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: Lors de l'affichage des chemins URL, comment transformer la casse de la valeur du filtre. À n'utiliser qu'avec Postgres, qui utilise des comparaisons sensibles à la casse.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Create a label
fr: Créer un libellé

en: Enable to create a label for this field.
fr: Permettre de créer une étiquette pour ce champ.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fr: Activer pour charger ce champ comme caché. Souvent utilisé pour grouper des champs, ou utilisé comme jeton dans un autre champ.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant ce champ, par ex. h1, h2, etc.

en: Create a CSS class
fr: Créer une classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant ce libellé, par ex. h1, h2, etc.

en: Rewrite results
fr: Réécrire les résultats

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fr: Permettre de supplanter la sortie de ce champ avec du texte personnalisé ou des jetons (<em>tokens</em>) de substitution.

en: Replace spaces with dashes
fr: Remplacer les espaces par des tirets

en: External server URL
fr: URL du serveur externe

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fr: Pointe vers un serveur externe avec une URL complète : ex. 'http://www.example.com' ou 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fr: Activer pour réduire le champ à une longueur maximum de caractères.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fr: Convertir les sauts de ligne en balises HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fr: Si coché, tous les caractères de saut de ligne (ex. \n) sont convertis en balises HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
fr: Texte en l'absence de résultats

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fr: Permet d'afficher le "texte en l'absence de résultats" si le champ contient le nombre 0.

en: Time hence
fr: Durée relative

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Durée relative (avec "Il y a/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fr: Comment devrait être affichées les données sérialisées. Vous pouvez choisir une clé de tableau/objet personnalisée ou un print_r sur la totalité des données.

en: Full data (unserialized)
fr: Données complètes (non sérialisées)

en: Full data (serialized)
fr: Données complètes (sérialisées)

en: A certain key
fr: Une certaine clé

en: Which key should be displayed
fr: Quelle clé doit être affichée

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fr: Vous devez saisir une clé si vous souhaitez afficher une clé pour la donnée.

en: How many different units to display in the string.
fr: Combien d'unités différentes doivent s'afficher dans la chaîne.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Le filtre n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose filter
fr: Exposer le filtre

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Le filtre est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide filter
fr: Masquer le filtre

en: Expose operator
fr: Exposer l'opérateur

en: Allow the user to choose the operator.
fr: Permettre à l'utilisateur de choisir l'opérateur.

en: Allow multiple selections
fr: Permettre plusieurs sélections

en: Enable to allow users to select multiple items.
fr: Permettre à l'utilisateur de sélectionner plusieurs éléments.

en: Remember the last selection
fr: Se rappeler de la dernière sélection

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fr: Activer pour mémoriser la dernière sélection effectuée par l'utilisateur.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur, à moins que ceci ne soit un filtre exposé non requis.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fr: Permet de masquer les éléments qui ne comportent pas cette relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Ce tri n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose sort
fr: Exposer le tri

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Ce tri est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide sort
fr: Masquer le tri

en: Provide description
fr: Fournir une description

en: Save & exit
fr: Sauver & quitter

en: Continue & edit
fr: Continuer & modifier

en: Update "@title" choice
fr: Mettre à jour le choix "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
fr: Mettre à jour le choix "@title" (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
fr: Votre vue a été enregistrée. Vous pouvez la modifier à partir de la liste ci-dessous.

en: Database overriding code
fr: Configuration en base de données supplantant le code

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
fr: Modifier le(s) affichage(s) de votre vue ci-dessous ou ajouter de nouveaux affichages.

en: edit view name/description
fr: modifier le nom/la description de la vue

en: analyze view
fr: analyser la vue

en: clone view
fr: cloner la vue

en: export view
fr: exporter la vue

en: revert view
fr: rétablir la vue

en: delete view
fr: supprimer la vue

en: Add !display
fr: Ajouter !display

en: @display_title details
fr: Détails sur @display_title

en: Auto preview
fr: Aperçu automatique

en: Preview with contextual filters:
fr: Aperçu avec filtres contextuels :

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fr: Séparer les filtres contextuels avec des "/". Par exemple, %example.

en: Apply and continue
fr: Appliquer et continuer

en: @current of @total
fr: @current sur @total

en: All displays (except overridden)
fr: Tous les affichages (sauf ceux supplantés)

en: All displays
fr: Tous les affichages

en: This @display_type (override)
fr: Ce(tte) @display_type (supplanter)

en: View name and description
fr: Nom et description de la vue

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fr: Un nom affiché décrivant cette vue. Les espaces sont autorisés.

en: Create new filter group
fr: Créer un nouveau groupe de filtres

en: No filters have been added.
fr: Aucun filtre n'a été ajouté.

en: Drag to add filters.
fr: Faire glisser pour ajouter des filtres.

en: Add and configure @types
fr: Ajouter et configurer @types

en: Configure @type: @item
fr: Configurer @type : @item

en: Show filters on the list of views
fr: Afficher les filtres sur la liste des vues

en: Show advanced help warning
fr: Montrer le message d'alerte de l'aide avancée

en: Always show the master display
fr: Toujours montrer l'affichage maître

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
fr: Les utilisateurs avancés des vues peuvent choisir de voir l'affichage maître (i.e. par défaut).

en: Always show advanced display settings
fr: Toujours montrer les paramètres avancés d'affichage

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
fr: Par défaut, montre les paramètres avancés d'affichage tels que les relations et les filtres contextuels.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fr: Libellé pour la valeur "Tout" sur les listes déroulantes simples non-requises dans les filtres exposés

en: Live preview settings
fr: Paramètres de l'aperçu en temps réel

en: Automatically update preview on changes
fr: Automatiquement mettre à jour la prévisualisation lors de changements

en: Show information and statistics about the view during live preview
fr: Montrer les informations et statistiques de la vue pendant la prévisualisation en direct

en: Above the preview
fr: Au-dessus de la prévisualisation

en: Below the preview
fr: Sous la prévisualisation

en: Show the SQL query
fr: Montrer la requête SQL

en: Show performance statistics
fr: Montrer les statistiques de performance

en: Disable JavaScript with Views
fr: Désactiver le JavaScript de Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fr: Si vous avez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici. L'interface utilisateur de Views devrait se dégrader et rester utilisable sans javascript ; ce n'est juste pas aussi bon.

en: Master
fr: Principal

en: There are no templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit disponible.

en: Display | Displays
fr[0]: Affichage
fr[1]: Affichages

en: Unformatted list
fr: Liste non mise en forme

en: HTML list
fr: Liste HTML

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: contextual filters
fr: filtres contextuels

en: Contextual filter
fr: Filtre contextuel

en: contextual filter
fr: filtre contextuel

en: filter criteria
fr: critères de filtre

en: Filter criterion
fr: Critère de filtrage

en: filter criterion
fr: critère de filtre

en: no results behavior
fr: comportement en l'absence de résultat

en: The content to which the comment is a reply to.
fr: Le contenu auquel le commentaire fait référence.

en: The node ID.
fr: L'identifiant (ID) du nœud.

en: The content title.
fr: Le titre du contenu.

en: The date the content was posted.
fr: La date à laquelle le contenu a été publié.

en: The date the content was last updated.
fr: La date à laquelle le contenu a été mis à jour la dernière fois.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Le type de contenu (par exemple, "entrée de blog", "publication de forum", "histoire", etc).

en: Whether or not the content is published.
fr: Si le contenu doit être publié ou non.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fr: Élimine le contenu non-publié si l'utilisateur courant ne peut pas le voir.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fr: Si le contenu doit être promu en page d'accueil ou non.

en: Whether or not the content is sticky.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non. Pour lister les contenu épinglés en premier, définissez ceci à décroissant.

en: Provide a simple link to the content.
fr: Fournir un lien vers le contenu.

en: Provide a simple link to edit the content.
fr: Fournir un lien pour modifier le contenu.

en: Provide a simple link to delete the content.
fr: Fournir un lien pour supprimer le contenu.

en: The aliased path to this content.
fr: L'alias de chemin de ce contenu.

en: Relate content to the user who created it.
fr: Relie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé.

en: User has a revision
fr: L'utilisateur a une version

en: All nodes where a certain user has a revision
fr: Tous les nœuds d'un certain utilisateur ont une version

en: Content revision
fr: Révision de contenu

en: Content revision is a history of changes to content.
fr: La version de contenu est un historique des modifications du contenu.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fr: Lie une révision de contenu avec l'utilisateur qui l'a créée.

en: The revision ID of the content revision.
fr: L'identifiant (ID) de la révision du contenu.

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fr: Fournir un lien pour supprimer la version de contenu.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtre le contenu si son accès est autorisé. <strong>Non nécessaire si vous utilisez "node" comme table de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fr: Afficher un marqueur si le contenu est nouveau ou mis à jour.

en: Show only content that is new or updated.
fr: Afficher uniquement les contenus nouveaux ou mis à jour.

en: Display the content with standard node view.
fr: Afficher le contenu avec une vue standard de nœud.

en: Content ID from URL
fr: Identifiant (ID) du contenu à partir de l'URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fr: Un contenu qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du contenu.

en: Module/Theme/Theme engine
fr: Module/Thème/Moteur de thème

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fr: Modules/Thèmes/Moteurs de thème dans votre code source.

en: Module/Theme/Theme engine filename
fr: Nom de fichier du Module/Thème/Moteur de thème

en: Module/Theme/Theme engine name
fr: Nom du Module/Thème/Moteur de thème

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fr: Permet à la "profondeur" de Taxonomie : Identifiant de terme (avec profondeur) d'être modifiée par une valeur de filtre contextuel supplémentaire.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fr: Contenu qui est soit non traduit ou qui est la version originale d'un jeu de traduction.

en: Content that is a translation of a source translation.
fr: Contenu qui est une traduction d'une source.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fr: Le statut de la traduction du contenu - si la traduction doit être mise à jour.

en: Content authored
fr: Contenu rédigé

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fr: Lie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé. Cette relation créera un résultat pour chaque élément de contenu créé par l'utilisateur.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fr: Ajouter un lien pour bloquer l'utilisateur.

en: Provide serialized data of the user
fr: Fournir les données sérialisées de l'utilisateur

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fr: Permet à un filtre contextuel d'être ignoré. La requête ne sera pas modifiée par la valeur de ce filtre contextuel. Peut-être utilisé quand les valeurs de filtres contextuels proviennent d'une URL, et qu'une partie de cette URL doit être ignorée.

en: View area
fr: Zone de vue

en: Insert a view inside an area.
fr: Insérer une vue dans une zone.

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fr: Si coché, les classes de l'api de champ seront ajoutées en utilisant field.tpl.php (ou équivalent). Ceci n'est pas recommandé à moins que votre CSS dépende de ces classes. Si non coché, le gabarit (template) ne sera pas utilisé.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fr: Si cette option est choisie, le groupe Type d'affichage et le Séparateur seront ignorés.

en: Multiple field settings
fr: Paramètres de champ multiple

en: Display all values in the same row
fr: Afficher toutes les valeurs dans la même ligne

en: Display @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: Raw @column
fr: @column brut(e)

en: Native language
fr: Langue native

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fr: Si activé, le nom natif de la langue sera affiché.

en: Link this field to the original piece of content
fr: Lier ce champ à l'élément de contenu originel

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fr: Activer cette option pour afficher un lien absolu. Requis si vous voulez utiliser le chemin comme une destination de lien (comme dans "afficher ce champ en tant que lien" ci-dessus).

en: Link this field to its content revision
fr: Lie ce champ à sa révision de contenu

en: Display field as the content type machine name.
fr: Afficher le champ comme nom machine du type de contenu.

en: Choose one or more content types to validate with.
fr: Choisir un ou plusieurs types de contenu à valider.

en: Validate user has access to the content
fr: Valider que l'utilisateur a accès au contenu

en: Access operation to check
fr: Fonction d'accès à vérifier

en: Filter value format
fr: Filtrer le format de valeur

en: Display comments
fr: Afficher les commentaires

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fr: Choisissez un champ de tri par défaut alternatif à utiliser quand le score de la recherche est indisponible.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3. A cause du nombre de JOIN que cela demanderait, AND sera traité comme OR avec ce filtre.

en: Load default filter from term page
fr: Charger le filtre par défaut depuis la page du terme

en: Filter value type
fr: Filtrer le type de valeur

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fr: Sélectionner la forme de cette valeur de filtre ; si vous utilisez le nom de terme, il est généralement plus efficace de le convertir en identifiant (ID) de terme et d'utiliser Taxonomie : Identifiant (ID) de terme au lieu de Taxonomie : Nom du terme pour le filtre.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fr: Transformer les tirets dans les URL en espaces dans les valeurs du filtre de nom de terme

en: Include untranslated content
fr: Inclure le contenu non traduit

en: Enable to display different text for anonymous users.
fr: Activer l'affichage d'un texte différent pour les utilisateurs anonymes.

en: Type of user filter value to allow
fr: Type de la valeur du filtre utilisateur à autoriser

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous modifiez le type de filtre par défaut, ce réglage sera perdu et vous NE pourrez PLUS faire marche arrière.

en: PHP contextual filter code
fr: Code du filtre contextuel PHP

en: Change the way content is formatted.
fr: Changer la mise en forme du contenu.

en: Change settings for this format
fr: Modifier les paramètres de ce format

en: Change the way each row in the view is styled.
fr: Modifier la façon dont chaque ligne dans cette vue est stylée.

en: Hide attachments in summary
fr: Masquer les vues attachées dans le sommaire

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fr: Modifier l'affichage ou non des attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fr: Masquer les attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings des restrictions d'accès actuellement sélectionnées.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du mécanisme de cache actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style de ligne actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings de la pagination actuellement sélectionnée.

en: Attachment position
fr: Position de l'attachement

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de filtre contextuel de l'affichage parent auquel il est rattaché ?

en: Block caching
fr: Mise en cache de bloc

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin dans votre site. Il est recommandé que le chemin soit quelque chose comme "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml", en mettant un % dans le chemin pour chaque filtre contextuel que vous avez défini dans la vue.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter des valeurs qui seront utilisées dans les filtres contextuels : par exemple, "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu mais le texte du lien de menu n'est pas défini.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu parent mais le texte du lien du menu parent n'est pas défini.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: Avec pagination, @count éléments, en passer @skip

en: @count item | Paged, @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: Avec pagination, @count éléments

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fr: La désactivation de la réécriture SQL désactivera les contrôles de node_access ainsi que tous ceux des autres modules qui implémentent hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fr: Si vous désactivez cette option, une grille d'une seule ligne aura le même nombre de cellules de tableau (&lt;TD&gt;) que le nombre d'éléments. Sa désactivation pourrait causer des problèmes avec votre CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, la valeur actuelle du filtre contextuel sera affichée comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fr: Par défaut le tableau est masqué dans une vue vide. Avec cette option, il est possible d'afficher un tableau vide avec le texte dedans.

en: All storage
fr: Tous les stockages

en: All status
fr: Tous les statuts

en: No tags
fr: Aucune étiquette

en: No views match the search criteria.
fr: Aucune vue ne correspond aux critères de la recherche.

en: Create view from template @template
fr: Créer une vue à partir du gabarit @template

en: Clone of | Clone @count of
fr[0]: Clone de
fr[1]: Clone @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fr: Cette action retirera définitivement toute personnalisation effectuée dans cette vue.

en: The view has been reverted.
fr: La vue a été rétablie.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fr: Cette action supprimera définitivement cette vue de votre base de données.

en: Create a page
fr: Créer une page

en: Create a menu link
fr: Créer un lien de menu

en: Include an RSS feed
fr: Inclure un flux RSS

en: Feed path
fr: Chemin du flux

en: Feed row style
fr: Style de ligne du flux

en: Create a block
fr: Créer un bloc

en: of fields
fr: de champs

en: of type
fr: de type

en: tagged with
fr: étiquetté avec

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fr: Tentative de créer une vue avec des valeurs qui n'ont pas été validées

en: Should links be displayed below each comment
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque commentaire

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fr: avec liens (permet aux utilisateurs de répondre à un commentaire, etc.)

en: without links
fr: sans liens

en: teasers
fr: accroches

en: full posts
fr: publications complètes

en: titles
fr: titres

en: titles (linked)
fr: titres (liés)

en: Should links be displayed below each node
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fr: avec des liens (permet aux utilisateurs d'ajouter des commentaires, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
fr: Les commentaires doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: Number of hits
fr: Nombre de visites

en: Hide view
fr: Cacher la vue

en: @group (historical data)
fr: @group (données historiques)

en: Use path alias
fr: Utiliser l'alias de chemin

en: Unsorted
fr: Non ordonné

en: Aggregation type
fr: Type d'agrégation

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Customize field HTML
fr: Personnaliser le code HTML du champ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fr: Vous pouvez utiliser les substitutions de jetons (<em>tokens</em>) de la section "Réécrire la sortie" dans cette classe.

en: Customize label HTML
fr: Personnaliser le code HTML du libellé

en: Customize field and label wrapper HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'enveloppe du champ et du libellé

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fr: Choisir l'élément HTML pour envelopper ce champ et son libellé, ex : H1, H2, etc. Ceci peut ne pas être pris en compte si le champ et son libellé ne sont pas rendus ensemble, tel que dans un tableau.

en: Remove whitespace
fr: Retirer les espaces

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fr: Si coché, tous les espaces au début et à la fin du contenu seront retirés.

en: Hide rewriting if empty
fr: Masquer la réécriture si vide

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fr: Ne pas afficher le contenu réécrit si le champ est vide.

en: Thousands marker
fr: Séparateur de milliers

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce filtre aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: Representative sort order
fr: Ordre du tri représentatif

en: Subquery namespace
fr: Espace de nom (<em>namespace</em>) de la sous-requête

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fr: Avancé. Saisissez un espace de nom pour la sous-requête utilisée par cette relation.

en: Representative view
fr: Vue représentative

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fr: Avancé. Utiliser une autre vue pour générer la sous-requête de relation. Ceci vous permet d'utiliser des filtres et plus d'un tri. Si vous choisissez une vue ici, les options de tri ci-dessus seront ignorées. Votre vue doit avoir l'identifiant (ID) de sa base comme seul champ, et devrait avoir un tri.

en: Generate subquery each time view is run.
fr: Générer la sous-requête à chaque fois que la vue est exécutée.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fr: Re-générera la sous-requête pour cette relation à chaque fois que la vue est exécutée, au lieu de seulement quand ces options sont enregistrées. Utilisez ceci pour tester si vous faites des modifications autre part. AVERTISSEMENT : détériore sérieusement les performances.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce tri aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: This display is disabled.
fr: L'affichage est désactivé.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
fr: Cette vue a été automatiquement mise à jour pour réparer les relations manquantes. Même si cette vue devrait continuer à fonctionner, vous devriez vérifier que les mises à jour automatiques sont correctes et enregistrer cette vue.

en: reorder displays
fr: réorganiser les affichages

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fr: Erreur : L'affichage @display fait référence à un plugin '@plugin', mais ce plugin n'est pas disponible.

en: enable @display_title
fr: activer @display_title

en: view @display
fr: voir @display

en: clone @display_title
fr: cloner @display_title

en: delete @display_title
fr: supprimer @display_title

en: disable @display_title
fr: désactiver @display_title

en: undo delete of @display_title
fr: annuler la suppression de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
fr: Cette vue n'est pas compatible avec cette version de Views.
        Si vous avez une views de Views1 vous devez utiliser une installation de Drupal 6 et l'importer dedans.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fr: Le style ou le format de ligne sélectionné n'utilise pas de champs.

en: Aggregation settings
fr: Paramètres d'agrégation

en: Display extenders
fr: Afficher les extensions

en: Select extensions of the views interface.
fr: Sélectionner les extensions de l'interface de Views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fr: Vous avez configuré l'affichage %display avec un chemin qui est aussi un chemin d'alias. Ceci peut produire des effets indésirables, vous devriez utiliser un chemin interne.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres d'agrégation pour @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fr: Sélectionnez la fonction d'agrégation à utiliser sur ce champ.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fr: Fonction "Ensure my table" appelée mais la requête n'a pas de méthode ensure_table.

en: Empty display extender
fr: Extension d'affichage vide

en: Raw value from URL
fr: Valeur brute à partir de l'URL

en: Apply (all displays)
fr: Appliquer (tous les affichages)

en: Apply (this display)
fr: Appliquer (cet affichage)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fr: La date du contenu le plus récent du flux.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fr: L'identifiant (ID) du nœud auquel le commentaire répond.

en: Comments of the node
fr: Commentaires du nœud

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fr: Relie tous les commentaires du nœud. Ceci créera un doublon pour chaque commentaire. D'habitude si vous avez besoin de ceci, il est mieux de créer une vue de commentaires.

en: Reply to
fr: Répondre

en:  new
fr:  nouveau

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fr: Ceci est un alias de @group : @field.

en: @group: @field
fr: @group : @field

en: @group (historical data): @field
fr: @group (données historiques) : @field

en: Also known as: !also.
fr: Aussi connue comme : "!also"

en: Delta - Appears in: @bundles.
fr: Delta - Apparaît dans : @bundles.

en: No backlinks found.
fr: Aucun lien entrant (backlink) trouvé.

en: Pages that link to %1
fr: Pages qui pointent vers %1

en: Popular (page)
fr: Populaire (page)

en: Today (page)
fr: Aujourd'hui (page)

en: Popular (block)
fr: Populaire (bloc)

en: Today (block)
fr: Aujourd'hui (bloc)

en: Today's popular content
fr: Contenu populaire aujourd'hui

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: The user that uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a transféré le fichier.

en: The taxonomy vocabulary description
fr: La description du vocabulaire de taxonomie

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fr: Terme de taxonomie choisi depuis le widget d'autocomplétion ou de sélection.

en: Representative node
fr: Nœud représentatif

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque terme, selon le critère de sélection choisi.

en: The taxonomy term name.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: Content with term
fr: Contenu avec terme

en: Relate all content tagged with a term.
fr: Relie tous les contenus étiquetté par un terme.

en: Has taxonomy term ID
fr: Possède un identifiant (ID) de terme de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés.

en: Has taxonomy term
fr: Possède un terme de la taxonomie

en: Taxonomy terms on node
fr: Termes de taxonomie du nœud

en: All taxonomy terms
fr: Tous les termes de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés ou des termes enfants de ceux-ci. En raison d'une complexité additionnelle, ce paramètre possède moins d'options que les versions sans profondeur.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fr: Possède l'identifiant de terme de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fr: Possède les termes de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fr: Possède l'identifiant du terme de taxonomie avec modification de profondeur

en: @entity using @field
fr: @entity utilisant @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fr: Relier chaque @entity contenant un(e) @field défini(e) au terme.

en: Taxonomy term ID from URL
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie à partir de l'URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque utilisateur, selon le critère de sélection choisi.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fr: Si coché, les valeurs multiples de ce champ seront affichées sur une même ligne. Sinon, chaque valeur de ce champ sera visualisée sur une nouvelle ligne. Si "groupé par" est sélectionné, assurez-vous de grouper par "Entity ID" pour que ce paramètre ait l'effet désiré.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fr: Afficher une icône représentant le type de fichier, au lieu du texte MIME (tel que "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fr: Charge le filtre par défaut depuis la page de nœud, c'est utile pour les blocs de taxonomie associée.

en: Path component
fr: Composant de chemin

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fr: Le numéro de séquence commence à 1, par exemple sur la page admin/structure/types, le 3ème composant est "types".

en: Use aggregation
fr: Utiliser l'agrégation

en: Display title may not be empty.
fr: Le titre de l'affichage ne peut pas être vide.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fr: Quand la valeur de filtre <em>N'EST PAS</em> disponible

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fr: Quand la valeur de filtre <em>EST</em> disponible ou qu'une valeur par défaut est fournie

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fr: Cet affichage n'a pas de source pour les filtres contextuels, donc aucune valeur de filtre contextuel ne sera disponible à moins que vous sélectionniez 'Fournir la valeur par défaut'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher. Saisissez 0 pour ne pas limiter.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fr: Les valeurs de filtre contextuel sont fournies par l'URL.

en: Autosubmit
fr: Soumettre automatiquement

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fr: Soumettre automatiquement le formulaire dès qu'un élément est modifié.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fr: Masquer le bouton de soumission si le javascript est activé.

en: Query Comment
fr: Commentaire de requête

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fr: Si défini, ce commentaire sera intégré dans la requête et transmis au serveur SQL. Ceci peut être utile pour la journalisation ou le débogage.

en: When needed, add the field language condition to the query
fr: Si nécessaire, ajouter la condition de langue à la requête

en: Provide default field wrapper elements
fr: Fournir les éléments par défaut des enveloppes de champs

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fr: Les champs en ligne seront affichés les uns à côté des autres au lieu des uns au dessus des autres. Notez que certains champs ignoreront ceci si ce sont des éléments de bloc, en particulier les champs de corps et d'autres formatés en HTML.

en: Hide the "Go" button
fr: Masquer le bouton "Aller"

en: Select the current contextual filter value
fr: Sélectionner la valeur courante du filtre contextuel

en: Show the empty text in the table
fr: Afficher le texte vide dans le tableau

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme titre de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
fr: Le champ qui sera utilisé comme lien de l'élément du flux RSS pour chaque ligne. Ceci doit être un chemin relatif de drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme description de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: Creator field
fr: Champ créateur

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme créateur de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: Publication date field
fr: Champ date de publication

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fr: Le plugin de style de ligne requiert de spécifier les champs de la vue à utiliser pour l'élément RSS.

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
fr: L'identifiant (ID) du nœud créé ou commenté par l'utilisateur. Vous devez utiliser un argument ou un filtre sur l'identifiant (UID) sans quoi l'utilisation de ce champ risque de générer des résultats trompeurs.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
fr: L'identifiant (UID) de l'utilisateur qui a mis à jour le nœud (en le créant ou par un commentaire).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
fr: La dernière date à laquelle le nœud a été mis à jour ou commenté. Vous devez utiliser un argument ou filtrer sur l'UID ou vous obtiendrez des résultats trompeurs en utilisant ce champ.

en: file from !field_name
fr: fichier de !field_name

en: Hide empty column
fr: Cacher les colonnes vides

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fr: L'opérateur est invalide sur le filtre : @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fr: Aucune valeur valide trouvée sur le filtre : @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fr: La valeur @value n'est pas un tableau pour @operator sur le filtre : @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fr: Saisir du code PHP qui retourne TRUE ou FALSE. Pas de retour est la même chose que FALSE, soyez donc SÛR de retourner quelque chose si vous ne souhaitez pas déclarer d'argument d'invalidité. Ne pas utiliser la balise<?php ?>. L'argument de validité sera "$argument" et la vue, "$view". Vous pouvez changer l'argument en définissant "$handler->argument". Vous pouvez changer le titre utilisé en substitution pour cet argument en définissant "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Si non coché, les champs qui ne sont pas configurés pour personnaliser leur élément HTML n'obtiendront aucune enveloppe (wrapper) ni pour leur champ, ni pour leur libellé ni pour le champ + libellé. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire le nombre de balises que fournit la vue par défaut, au risque de rendre plus difficile l'application des CSS.

en: Link the user picture to the user's profile
fr: Lié l'image de l'utilisateur à son profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fr: Préciser à quel affichage ou url personnalisée cet affichage sera lié.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fr: <p>Les jetons (token) suivants sont disponibles pour ce lien.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fr: Un chemin Drupal ou une URL externe vers quoi pointera le lien "plus". Noter que cela supplantera le paramètre d'affichage du lien ci-dessus.

en: View: @view - Display: @display
fr: Vue : @view - Affichage : @display

en: Overview of fields used in all views.
fr: Vue d'ensemble des champs utilisés dans toutes les vues.

en: Transform the case
fr: Changer la casse

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fr: A l'affichage des chemins d'url, comment changer la casse de la valeur du filtre.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fr: Modifier l'étiquette d'administration affichée quand cette relation est utilisée dans des filtres, etc.

en: Representative sort criteria
fr: Critères de tri représentatif

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fr: Le critère de tri est appliqué aux données raportées par la relation pour déterminer comment un élément représentatif est obtenu pour chaque ligne. Par exemple, pour montrer le nœud le plus récent pour chaque utilisateur, sélectionner 'Contenu : date de mise à jour'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fr: L'ordre à utiliser pour les critères de tri sélectionnés plus haut.

en: And/Or, Rearrange
fr: Et/Ou, Réarranger

en: Revert to default
fr: Rétablir par défaut

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fr: Facultativement, saisir une virgule pour délimiter une liste de mots-clés pour cette vue à utiliser dans le filtrage et le tri des vues sur la page d'administration.

en: Custom admin theme for the Views UI
fr: Thème de l'administration personnalisé pour l'UI de Views.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fr: Dans certains cas, vous pourriez vouloir sélectionner un thème d'administration différent pour l'UI de Views.

en: No fields have been used in views yet.
fr: Aucun champ n'a été jusqu'à présent utilisé dans les vues.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fr: Fournir un lien pour approuver le commentaire.

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fr: Relier chaque @entity contenant un(e) @field défini(e) au fichier.

en: image from !field_name
fr: image de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field à l'image.

en: The tid of a taxonomy term.
fr: Le tid d'un terme de taxonomie

en: The user permissions.
fr: Les droits utilisateur.

en: First and last only
fr: Premier et dernier seulement

en: Multiple-value handling
fr: Gestion à valeur multiple.

en: Filter to items that share all terms
fr: Filtrer par éléments qui partagent tous les termes

en: Filter to items that share any term
fr: Filtrer par éléments qui partagent n'importe quel terme

en: Use formatted username
fr: Utiliser un nom d'utilisateur formaté

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fr: Si coché, le nom d'utilisateur sera formaté par le système. Sinon, il sera affiché tel quel.

en: Link to user's profile
fr: Lien vers le profil de l'utilsateur

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fr: Utiliser <em>Par défaut</em> utilisera le style des images des utilisateurs définit dans <a href="!account-settings">Paramètres du compte</a>.

en: You don't have translatable entity types.
fr: Vous n'avez pas de types d'entités traduisibles.

en: Use a pager
fr: Utiliser une pagination

en: Tokens related to views.
fr: Jetons associés aux vues.

en: The human-readable name of the view.
fr: Le nom affiché de la vue.

en: The description of the view.
fr: La description de la vue.

en: The machine-readable name of the view.
fr: Le nom système de la vue.

en: The title of current display of the view.
fr: Le titre de l'affichage actuel de la vue.

en: The URL of the view.
fr: L'URL de la vue.

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Texte à placer comme texte de l'attribut "title" que la plupart des navigateurs affichent comme bulle d'aide lors du survol du lien.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fr: Activer pour masquer ce champ s'il est vide. Noter que le libellé du champ ou le rendu réécrit peuvent toujours être affichés. Pour masquer les libellés, vérifier les paramètres du style ou du style de ligne concernant les champs vides. Pour masquer le contenu réécrit, cocher la case "Masquer la réécriture si vide".

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fr: Activer les statistiques de performance/messages de débogage de Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cocher ceci pour activer des statistiques/messages de débogage sur les requêtes de Views <em>si Devel est installé</em>.

en: Devel message(dpm)
fr: Message Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
fr: Journalisation Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fr: Région de la page pour le rendu des statistiques de performance/les messages de débogage

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fr: Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Commentaire : auteur

en: Last comment uid
fr: Uid du dernier commentaire

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du dernier commentaire d'un nœud.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fr: L'utilisateur auteur du contenu. Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Contenu : auteur

en: Unique access event ID.
fr: Identifiant d'évenement d'accès unique.

en: Link field to the node if there is no comment.
fr: Lier le champ au nœud s'il n'y a aucun commentaire.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fr: Convertir les espaces dans les noms de terme en tirets

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fr: Ceci permet aux liens de fonctionner avec les arguments de termes de taxonomie de Views.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fr: Saisir du code PHP qui retourne une valeur à utiliser pour ce filtre. Ne pas utiliser &lt;?php ?&gt;. Vous ne devez retourner qu'une seule valeur pour ce filtre. Des variables sont disponibles : l'objet vue sera "$view". Le gestionnaire (handler) d'arguments sera "$argument", vous pouvez par exemple changer le titre utilisé pour les substitutions pour cet argument en définissant "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
fr: Utiliser le rendu pour grouper les lignes

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fr: Si activé le rendu du champ de regroupement est utilisé pour grouper les lignes.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
fr: Remplace une vue existante s'il en existe une avec le même nom

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fr: Vous pouvez utiliser le code HTML pour ce champ. Les jetons suivants sont pris en charge :

en: Provide a simple link to the user.
fr: Fournir un simple lien vers l'utilisateur.

en: Result summary
fr: Résumé des résultats

en: Shows result summary, for example the items per page.
fr: Affiche le résumé des résultats, par exemple les éléments par page.

en: Use site default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut du site

en: Display list value as human readable
fr: Afficher les valeurs des listes de manière lisible

en: Displays the link in contextual links
fr: Affiche le lien dans les liens contextuels

en: Grouping field Nr.@number
fr: Champ de groupement N°@number

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fr: Ajouter un lien "lire plus" si la sortie est tronquée.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fr: Lorsque cochée, un lien "lire plus" sera ajouté à la fin d'une sortie tronquée

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le texte qui sera affiché comme lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le chemin qui sera utilisé pour le lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: Display field as machine name.
fr: Afficher le champ comme un nom machine.

en: Show the embed display in the ui.
fr: Montrer l'affichage intégré dans l'interface graphique.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
fr: Autoriser les utilisateurs avancés à utiliser l'affichage de vue intégré. Le plugin fonctionne même s'il n'est pas visible dans l'interface

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views inclueront les noms des vues et des affichages dans une chaîne de caractères 'view-name:display-name' à la fin de la clause SELECT. Cela facilite l'identification des requêtes Views dans les journaux du serveur de base de données mais ne doit être utilisé qu'à des fins de diagnostic.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fr: Fournir un affichage pouvant être intégré en utilisant l'API de Views.

en: Display the user with standard user view.
fr: Afficher l'utilisateur avec une vue utilisateur standard.

en: Only has the 'authenticated user' role
fr: N'a que le rôle 'utilisateur authentifié'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fr: A d'autres rôles que 'utilisateur authentifié'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
fr: Afficher l'utilisateur avec une vue utilisateur standard. Il peut être nécessaire d'ajouter un fichier user-profile.tpl.php dans le répertoire de votre thème, le gabarit par défaut du <a href="@user-profile-api-link">profil utilisateur</a> n'affichant pas le nom d'utilisateur.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
fr: Veuillez insérer les éléments par page (@items_per_page) ci-dessus.

en: Remove tags from rendered output
fr: Retirer les balises du rendu

en: Fields to be included as contextual links.
fr: Les champs à inclure comme liens contextuels.

en: Include destination
fr: Inclure la destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
fr: Inclure un paramètre "destination" dans le lien pour rediriger l'utilisateur à la vue originale après avoir terminé l'action contextuelle.

en: Contextual Links
fr: Liens contextuels

en: Display fields in a contextual links menu.
fr: Afficher les champs dans un menu de liens contextuels.

en: @label (!name:language)
fr: @label (!name : langue)

en: @label:language
fr: @label : langue

en: Language - Appears in: @bundles.
fr: Langue - apparaît dans @bundles

en: Used in views
fr: Utilisés dans les vues

en: Views plugins
fr: Plugins de Views

en: Overview of plugins used in all views.
fr: Vue d'ensemble des plugins utilisés dans toutes les vues.

en: Display "Access Denied"
fr: Afficher "Accès refusé"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fr: <p>Les jetons (tokens) suivants sont disponibles pour ce champ. Notez qu'en raison de l'ordre de l'affichage, vous ne pouvez pas utiliser les champs qui viennent après ce champ ; si vous avez besoin d'un champ non listé ici, réordonnez vos champs.
    Si vous souhaitez avoir les caractères '[' et ']' veuillez utiliser l'encodage HTML '%5B' ou '%5D' ou ils seront remplacés par des espaces vides.</p>

en: @date_format format
fr: format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", voir le <a href="@url" target="_blank">manuel PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unité de temps à afficher. 2 par défaut.

en: Timezone to be used for date output.
fr: Timezone à utiliser pour le rendu de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Timezone par défaut du site ou de l'utilisateur -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fr: Saisissez une expression mathématique telle que 2 + 2 ou sqrt(5). Vous pouvez assigner des variables, créer des fonctions mathématiques et les évaluer. Utilisez ; pour les séparer. Par example : f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
fr: Les filtres groupés permettent de choisir entre les couples opérateur|valeur prédéfinis.

en: Filter type to expose
fr: Type de filtrer à exposer

en: Single filter
fr: Filtre unique

en: Grouped filters
fr: Filtres groupés

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
fr: Se rappeler de la sélection du filtre exposé uniquement pour le(s) rôle(s) sélectionné(s). Si vous ne sélectionnez pas de rôle, la valeur du filtre exposé ne sera jamais mémorisée.

en: The value is required if title for this item is defined.
fr: La valeur est obligatoire si un titre est défini pour cet élément.

en: The title is required if value for this item is defined.
fr: Le titre est requis si une valeur est définie pour cet élément.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
fr: Sélectionner le type de widget qui sera utilisé pour afficher le groupe de filtres.

en: grouped
fr: groupés

en: Choose fields to combine for filtering
fr: Choisir les champs à combiner pour le filtre

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
fr: Ce filtre ne fonctionne pas pour les gestionnaires de champ très spéciaux.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
fr: Vous devez ajouter des champs pour pouvoir utiliser ce filtre.

en: @entity types
fr: Types de @entity

en: Sort within each hierarchy level
fr: Trier dans chaque niveau de la hiérarchie

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
fr: Activer cela pour trier les éléments dans chaque niveau de la hiérarchie par poids et titre. Attention : cela peut produire une requête lente.

en: There is no lock on view %name to break.
fr: Il n'y a aucun verrou à casser sur la vue %name.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
fr: Cet affichage a une ou plusieurs erreurs de validation; merci de vérifier.

en: Bypass view validation
fr: Outrepasser la validation de la vue

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
fr: Outrepasser la validation des plugins et gestionnaires lors de l'import de cette vue.

en: &lt;Any&gt;
fr: &lt;Aucun&gt;

en: There are no enabled views.
fr: Il n'y a pas de vues actives.

en: Display fields as RSS items.
fr: Afficher les champs comme éléments RSS.

en: Book root from current node
fr: Racine du livre du nœud courant

en: The language the comment is in.
fr: La langue de ce commentaire.

en: - No value -
fr: - Pas de valeur -

en: Provide a simple link to the revision.
fr: Fournir un lien simple vers la version.

en: The ID of the entity that is related to the file.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité liée au fichier.

en: The taxonomy vocabulary weight
fr: Le poids du vocabulaire de taxonomie

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" par le pid parent.

en: The raw numeric user ID.
fr: L'identifiant (ID) numérique brut de l'utilisateur.

en: Unfiltered text
fr: Texte non filtré

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
fr: Ajouter du texte personnalisé ou du balisage non-restreint. Ceci est similaire au champ texte personnalisé.

en: Combine fields filter
fr: Grouper le filtre des champs

en: Combine two fields together and search by them.
fr: Grouper deux champs ensemble et les utiliser pour la recherche.

en: Column used for click sorting
fr: Colonne utilisée pour le tri au clic

en: Use path alias instead of internal path.
fr: Utiliser l'alias de chemin au lieu du chemin interne.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle les résultats bruts de la requête doivent être mis en cache.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle le rendu HTML doit être mis en cache.

en: Custom time values must be numeric.
fr: Les valeurs horaires personnalisées doivent être numériques.

en: Hide contextual links
fr: Masquer les liens contextuels

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
fr: Configurer l'affichage des liens contextuels pour cette vue.

en: Hide contextual links on this view.
fr: Masquer les liens contextuels de cette vue.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
fr: Ceci ajoutera un lien "plus" au bas de cette vue, qui la liera à la vue page. Si vous avez plus d'une vue page, le lien pointera vers l'affichage spécifié dans la section "Affichage de lien" sous "Avancé". Vous pouvez supplanter l'URL dans le paramétrage de l'affichage du lien.

en: Display 'more' link only if there is more content
fr: N'afficher le lien 'plus' que s'il y a plus de contenu

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
fr: Laissez cette case décochée pour afficher le lien "plus" même s'il n'y a pas d'autres éléments à afficher.

en: View: !view: !display
fr: Vue : !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
fr: Les filtres exposés affichés dans des blocs requièrent l'option "Utiliser AJAX" pour fonctionner correctement

en: Number of pager links visible
fr: Nombre de liens de pagination visibles

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
fr: Préciser le nombre de liens vers des pages à afficher dans la pagination.

en: A lists of labels for the controls in the pager
fr: Une liste d'étiquettes pour les contrôles dans la pagination

en: Text for "first"-link
fr: Texte du lien "premier"

en: Text for "previous"-link
fr: Texte du lien "précédent"

en: Text for "next"-link
fr: Texte du lien "suivant"

en: Text for "last"-link
fr: Texte du lien "dernier"

en: Pure Distinct
fr: Distinct pur

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
fr: Cela empêchera les vues d'ajouter la colonne de base au champ distinct. Si cela n'est pas sélectionné et que la colonne de base est une clé primaire, alors une distinction non pure ne fonctionnera pas proprement car la clé primaire est toujours unique.

en: Query Tags
fr: Tags de la requête

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
fr: Si défini, ces tags seront ajoutés à la requête et pourront être utilisés pour l'identifier dans un module. Cela peut être utile pour modifier les requêtes.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
fr: Les tags de requêtes ne peuvent contenir que des caractères alphabétiques en minuscules et des tirets bas.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fr: Le champ qui sera utilisé comme pubDate de l'élément du flux RSS pour chaque ligne. Il doit respecter le format décrit dans la RFC 2822.

en: GUID settings
fr: Paramètres de GUID

en: GUID field
fr: Champ GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fr: L'identificateur global unique de l'élément RSS.

en: GUID is permalink
fr: GUID est un permalien

en: The RSS item GUID is a permalink.
fr: Le GUID de l'élément RSS est un permalien.

en: Add views row classes
fr: Ajouter des classes aux lignes de vues

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Ajouter au rendu des lignes les classes par défaut comme views-row-1. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire la quantité de code fourni par défaut par la vue mais cela peut complexifier le CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
fr: Ajouter des classes CSS de striage (pair/impair) et de première/dernière ligne

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fr: Ajouter des classes CSS aux première et dernière ligne ainsi que les classes pair/impair pour le striage.

en: Force using fields
fr: Forcer l'utilisation des champs

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
fr: Si les champs ne sont ni pris en compte par les plugins de ligne, ni par ceux de style, cette option vous permet de les forcer à les prendre en compte, de sorte que vous puissiez utiliser les fonctions de regroupement (groupby) par exemple.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fr: Fournir un texte à afficher si ce champ contient un résultat vide. Il est possible d'inclure du HTML. Il est possible de saisir des données issues de la vue grâce aux "Motifs de remplacement" de la section "Réécrire les résultats" ci-dessous.

en: The revision NID of the content revision.
fr: Le NID de la révision du contenu.

en: Expose sort order
fr: Exposer l'ordre de tri

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
fr: Permettre à l'utilisateur de choisir l'ordre de tri. Si l'ordre de tri n'est pas exposé, les paramètres de critères de tri pour chaque tri détermineront son ordre.

en: Short description of table
fr: Description courte du tableau

en: Include a caption for better accessibility of your table.
fr: Inclure une légende pour une meilleure accessibilité de votre tableau.

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
fr: Cette valeur sera affichée comme attribut de résumé de tableau dans le html. Utilisez cette option pour donner un résumé à des tableaux complexes.

en: Selector label
fr: Étiquette du sélecteur

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
fr: Le texte qui apparaîtra comme étiquette de l'élément sélecteur. Si vide, aucune étiquette ne sera utilisée.

en: Use a custom %field_name
fr: Utiliser un %field_name personnalisé

en: Tracker - User
fr: Suivi - Utilisateur

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
fr: Si le nœud est publié ou non. Vous devez utiliser un argument ou un filtre sur l'identifiant (UID) sans quoi l'utilisation de ce champ risque de générer des résultats trompeurs.

en: No path is set
fr: Aucun chemin n'est défini

en: Remove search score
fr: Retirer le score de recherche

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
fr: Cocher cette case pour éliminer le score de recherche de la requête. L'utilisation de ce filtre permet de réduire les résultats de recherche en double.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
fr: Si vous <a href="@modules">activer le module d'aide avancée</a>, Views fournira plus et une meilleur aide. <a href="@hide">Vous pouvez désactiver ce message sur la page de paramètres de Views.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
fr: Si vous installez le module advanced help depuis !href, Views fournira de l'aide supplémentaire et de meilleur qualité. <a href="@hide">Vous pouvez désactiver ce message sur la page de configuration de Views.</a>

en: Custom output for TRUE
fr: Données de sortie personnalisées pour TRUE

en: Custom output for FALSE
fr: Données de sortie personnalisées pour FALSE

en: Set this field to display inline
fr: Régler ce champ pour afficher en ligne
