Views (for Drupal 7) (7.x-3.6) - en to hi translation catalogue (362 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: approve
hi: स्वीकृति

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Last Post
hi: अंतिम पोस्ट

en: Closed
hi: बंद

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: More
hi: अधिक

en: On
hi: चालू

en: For
hi: के लिए

en: Tags
hi: उपनाम

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Center
hi: मध्य

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Description field
hi: विवरण क्षेत्र

en: settings
hi: सेटिंग्स

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Field
hi: क्षेत्र

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Open
hi: खुला

en: Core
hi: कोर

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Views
hi: द्रश्य

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Menu
hi: सूची

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Picture
hi: चित्र

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Promoted
hi: प्रचारित

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Node
hi: नोड

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: term
hi: परिभाषा

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Display links
hi: लिंक प्रदर्शित करें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Pager ID
hi: पेजर आईडी

en: Taxonomy terms
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Selected
hi: चुना गया

en: Aggregator category
hi: एग्रीगेटर श्रेणी

en: Aggregator feed
hi: एग्रीगेटर फ़ीड

en: Aggregator item
hi: एग्रीगेटर आइटम

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Last login
hi: अंतिम लॉगइन

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Widget type
hi: विजेट प्रकार

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is less than
hi: से छोटा

en: Is less than or equal to
hi: से छोटा या समतुल्य

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Is greater than
hi: से बड़ा

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: Average
hi: औसत

en: Count
hi: गुणांक

en: Normal
hi: सामान्य

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Advanced
hi: विकसित

en: Sort order
hi: क्रमबद्ध आदेश

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Sortable
hi: क्रमित करने योग्य

en: Month
hi: माह

en: System
hi: प्रणाली

en: Current
hi: मौजूदा

en: Desc
hi: अवरोही

en: OR
hi: या

en: node
hi: नोड

en: Recent posts
hi: हाल के पोस्ट

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: Other
hi: अन्य

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Basic
hi: सामान्य

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Case
hi: मामला

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Both
hi: दोनों

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Edit view
hi: दृश्य सम्पादन

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Recent comments
hi: हाल के कमेन्ट

en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Position
hi: स्थान

en: Last checked
hi: अंतिम बार जांचा गया

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: )
hi: }

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: Tracker
hi: ट्रैकर/ खोजी

en: with comments
hi: टिप्पणी के साथ

en: without comments
hi: बिना टिप्पणी के

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Full
hi: पूरा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: Show
hi: दिखाये

en: Full text
hi: पूर्ण पाठ

en: Source
hi: स्रोत

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Block name
hi: ब्लॉक का नाम

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Alignment
hi: संरेखण

en: author
hi: लेखक

en: AND
hi: तथा

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Blocked
hi: बंद

en: or
hi: अथवा

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Last modified
hi: अंतिम बार संशोधित

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: Relationship
hi: संबंध

en: Oldest first
hi: पहले सबसे पुराना

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Ok
hi: ठीक

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Apply
hi: लागू करें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Translation status
hi: अनुवाद की स्थिति

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Space
hi: जगह

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: <Any>
hi: <कोईभी>

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: empty
hi: खाली

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: Context
hi: संदर्भ

en: Pager
hi: पेजर

en: Identifier
hi: पहचान

en: More link
hi: अधिक लिंक

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: Upload date
hi: अपलोड की तारीख

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Not Approved
hi: स्वीकृत नहीं

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: Display as link
hi: कड़ी के रूप में प्रदर्शन

en: Remember
hi: याद रखें

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Is none of
hi: इनमें से कोई नहीं है

en: not
hi: नहीं

en: Is between
hi: के बीच है

en: between
hi: बीच में

en: Is not between
hi: के बीच नहीं है

en: not between
hi: बीच में नहीं

en: And
hi: और

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: asc
hi: आरोही

en: desc
hi: अवरोही

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: Poll
hi: मत

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: - All -
hi: -सभी-

en: Content translation
hi: अंतर्वस्तु अनुवाद

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Monthly archive
hi: मासिक पुरालेख

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Group @group
hi: समूह @group

en: Input required
hi: आवश्यक इनपुट

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Fixed value
hi: निर्धारित मूल्य

en: No results behavior
hi: कोई परिणाम व्यवहार नहीं

[ctx: Sort order]
en: Default sort
hi: डिफॉल्ट क्रम

[ctx: Sort order]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
hi: वर्णानुक्रमक

en: Automatically update preview on changes
hi: स्वत: परिवर्तन पर पूर्वावलोकन अद्यतन

en: Show information and statistics about the view during live preview
hi: लाइव पूर्वावलोकन के दौरान दृश्य के बारे में जानकारी और आँकड़े दिखाएँ

en: Above the preview
hi: preview ऊपर

en: Below the preview
hi: preview नीचे

en: Show the SQL query
hi: SQL क्वेरी दिखाएँ

en: Show performance statistics
hi: प्रदर्शन आँकड़े दिखाएँ

en: -Select-
hi: -चुने-

en: Apostrophe
hi: एपॉस्ट्रॉफ़ी

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

en: Result summary
hi: परिणाम सारांश

en: There is no lock on view %name to break.
hi: %name दृश्य पर कोई लॉक नहीं है.

en: Short description of table
hi: तालिका का संक्षिप्त विवरण

en: Custom output for TRUE
hi: TRUE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Custom output for FALSE
hi: FALSE के लिए कस्टम आउटपुट
