Views (for Drupal 7) (7.x-3.7) - en to da translation catalogue (1816 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: delete
da: slet

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: approve
da: godkend

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Replies
da: Svar

en: Last Post
da: Seneste svar

en: Closed
da: Lukket

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: On
da: Tilsluttet

en: Block title
da: Titel

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: view
da: vis

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Use count
da: Brug antal

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Center
da: Centreret

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: Depth
da: Dybde

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Description field
da: Beskrivelse

en: settings
da: indstillinger

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: header
da: sidehovede

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: Open
da: Åben

en: Core
da: Kerne

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Path
da: Sti

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: Mail
da: E-mail

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Promoted
da: Forfremmet

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Files
da: Filer

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Node
da: Indholdselement

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Separator
da: Skilletegn

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: All
da: Alle

en: Access log
da: Tilgangslog

en: Active
da: Aktiv

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Display links
da: Vis links

en: Page
da: Side

en: Pager ID
da: Pager-ID

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Selected
da: Valgt

en: Aggregator category
da: Aggregator-kategori

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Log message
da: Logbesked

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: File ID
da: Fil-ID

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Term name
da: Ord

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Field name
da: Feltnavn

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: %time ago
da: %time siden

en: Advanced
da: Avanceret

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Maximum
da: Maksimum

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Month
da: Måned

en: Current
da: Aktuelle

en: Desc
da: Faldende

en: OR
da: ELLER

en: node
da: indholdselement

en: Recent posts
da: Seneste indlæg

en: Recent posts for %1
da: Seneste indlæg for %1

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Other
da: Anden

en: Align
da: Justér

en: Basic
da: Grundlæggende

en: List type
da: Listetype

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Link text
da: Linktekst

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Users
da: Brugere

en: Referrer
da: Henviser

en: Both
da: Begge

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Anonymous
da: Anonym

en: Edit view
da: Rediger oversigt

en: Administer views
da: Administrér views

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default Views
da: Standard views

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Exposed Filters
da: Blotlagte filtre

en: Order
da: Rækkefølge

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
da: Oversigtens navn kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Random
da: Tilfældig

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Position
da: Placering

en: Last checked
da: Sidst tjekket

en: Profile
da: Profil

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: fields
da: felter

en: Operation
da: Handling

en: reply
da: svar

en: Tracker
da: Følg

en: Defaults
da: Standarder

en: with comments
da: med kommentarer

en: without comments
da: uden kommentarer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: comments
da: kommentarer

en: Full
da: Fuld

en: Default language
da: Standardsprog

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Hidden
da: Skjult

en: Approved
da: Godkendt

en: Show
da: Vis

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: in
da: i

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Source
da: Kilde

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Display name
da: Display

en: Query
da: Forespørgsel

en: Block name
da: Bloknavn

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Granularity
da: Granularitet

en: Alignment
da: Justering

en: Link label
da: Link-mærkat

en: author
da: forfatter

en: AND
da: OG

en: views
da: oversigter

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: What links here
da: Hvad linker hertil

en: Seconds
da: Sekunder

en: Blocked
da: Blokeret

en: or
da: eller

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: revert
da: gendan

en: All tags
da: Alle tags

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Reversed
da: Omvendt

en: Reverse
da: Omvendt

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Plural
da: Flertal

en: Relationship
da: Forbindelse

en: relationships
da: forhold

en: Oldest first
da: Ældste først

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: Base path
da: Basissti

en: Parent menu item
da: Overordnet menupunkt

en: Translations
da: Oversættelser

en: Sticky
da: Klæbrig

en: cancel
da: fortryd

en: Output format
da: Output-format

en: Storage
da: Lagring

en: Timezone
da: Tidszone

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Text area
da: Tekstområde

en: Used in
da: Brugt i

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Precision
da: Præcision

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Permission
da: Tilladelse

en: Grid
da: Gitter

en: Image gallery
da: Billedgalleri

en: Thread
da: Tråd

en: Title text
da: Titeltekst

en: Distinct
da: Særskilt

en: Extension
da: Udvidelse

en: Space
da: Mellemrum

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: Aggregate
da: Aggregér

en: <Any>
da: -Ethvert-

en: Rearrange
da: Sortér

en: empty
da: tom

en: All types
da: Alle typer

en: Aggregator
da: Indsamler

en: Cancel link
da: Annullér-link

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Context
da: Kontekst

en: Identifier
da: Identifikator

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Use pager
da: Brug pager

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Offset
da: Forskydning

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Top level book
da: Øverste bog

en: contains
da: indeholder

en: Machine name
da: Internt navn

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: No name
da: Intet navn

en: Default order
da: Sortering

en: Or
da: Eller

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Link class
da: Linkklasse

en: Column
da: Kolonne

en: Default sort
da: Standardsortering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: and
da: og

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Not promoted
da: Ikke forfremmet

en: Not sticky
da: Ikke sticky

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: The parent comment.
da: Den overordnede kommentar.

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: Reply-to link
da: Svar-link

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Link this field to its user or an author's homepage
da: Link dette felt til dets bruger eller en forfatters hjemmeside

en: Newest first
da: Nyeste først

en: field
da: felt

en: nodes
da: indholdselementer

en: Formatter
da: Formatering

en: Week @week
da: Uge @week

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: The taxonomy vocabulary ID
da: Ordforrådets ID

en: Radios
da: Radioknapper

en: starting from @count
da: startende med @count

en: The language the content is in.
da: Indholdets sprog.

en: Entity type
da: Entity-type

en: User roles
da: Brugerroller

en: User account
da: Brugerkonto

en: More link path
da: Mere link-sti

en: Button text
da: Knaptekst

en: Title only
da: Kun titel

en: Not defined
da: Ikke defineret

en: Inherit
da: Arv

en: Mime type
da: Mime-type

en: Display format
da: Visningsformat

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: Category ID
da: Kategori ID

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Display type
da: Display-type

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: of
da: af

en: Title field
da: Titelfelt

en: translate
da: oversæt

en: No link
da: Intet link

en: Is not one of
da: Er ikke én af

en: Starts with
da: Starter med

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Hide submit button
da: Skjul submit-knap

en: Is one of
da: Er en af

en: Expression
da: Udtryk

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: Comma
da: Komma

en: Show All
da: Vis alle

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Theming information
da: Theming-information

en: Ends with
da: Ender med

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
da: OVerskriv værdien for at vise anonyme brugere

en: Text to display for anonymous users
da: Tekst der vises til anonyme brugere

en: Use default RSS settings
da: Brug standard RSS-indstillinger

en: Title plus teaser
da: Titel og smagsprøve

en: Front page feed
da: Forside feed

en: The node ID of the node.
da: Indholdselementets node ID.

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: No role
da: Ingen rolle

en: View link
da: Vis-link

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: Link this field
da: Link feltet

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Localization
da: Lokalisering

en: Cache once for everything (global)
da: Gem én gang for alting (global)

en: Per page
da: Pr. side

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per role per page
da: Pr. rolle pr. side

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Per user per page
da: Pr- bruger pr. side

en: Has Avatar
da: Har avatar

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: sorted by
da: sorteret efter

en: Not Approved
da: Ikke godkendt

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: Numeric
da: Numerisk

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: Broken handler @table.@field
da: Handler i stykker @table.@field

en: Skipping broken view @view
da: Springer over defekt view @view

en: Ajax callback for view loading.
da: Ajax-callbak til indlæsning af view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav tilpassede lister og forespørgsler fra din database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
da: Administrativ grænseflade til Views. Uden dette modul kan du ikke oprette eller redigere dine views.

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Rewrite the output of this field
da: Omskriv output fra dette felt

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Teksten som vises til dette felt. Du kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: Output this field as a link
da: Udskriv dette felt som et link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
da: Feltet laves til et link. Destinationen skal angives herunder.

en: Link path
da: Linksti

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Drupal-stien eller den absolutte sti til dette link. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: Trim this field to a maximum length
da: Beskær feltet til en maksimal længde

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Add an ellipsis
da: Tilføj en ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
da: Tilføj "…" hvis feltet er beskåret.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
da: Fjerner alle HTML tags.

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
da: Kør HTML-retteren for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display as link
da: Vis som link

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere dette filter. Kan ikke være tom.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: not in
da: ikke i

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: Broken
da: I stykker

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: View name
da: Navn

en: View description
da: Beskrivelse

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
da: Beskrivelsen vises på administrationssiden så du kan se hvad viewet bruges til.

en: View tag
da: Tag

en: The view has been deleted.
da: View slettet.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
da: Bryder du låsen mister !user alle ændringer som ikke er blevet gemt.

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
da: Låsen er blevet brudt og du kan nu redigere dette view.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
da: Indtast navnet som skal bruges til dette view, hvis det er forskelligt fra det oprindelige view. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Paste view code here
da: Indsæt view-kode her

en: Unable to interpret view code.
da: Kan ikke fortolke view-kode.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
da: Der findes allerede et view med dette navn. Vælg venligst et andet navn.

en: Display plugin @plugin is not available.
da: Display-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Style plugin @plugin is not available.
da: Typografi-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Row plugin @plugin is not available.
da: Række-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: @type handler @table.@field is not available.
da: @type-handler @table.@field er ikke tilgængelig.

en: Unable to import view.
da: Kan ikke importere view.

en: Click on an item to edit that item's details.
da: Klik på et element for at redigere dets detaljer.

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: View analysis
da: View-analyse

en: Configure @type
da: Indstil @type

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Configure summary style for @type %item
da: Indstil resumé-type for @type %item

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: Disable views data caching
da: Déaktiver caching af views-data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
da: Views cacher data om tabeller, moduler og tilgængelige views for at forbedre ydelsen. Markér dette felt for at forbigå cachen og altid genopbygge disse data når de skal bruges. Det kan have stor indflydelse på sitets ydelse.

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
da: Drupal kan potentielt afvikle mange forespørgsler under renderingen af et view. Markér dette felt for at vise alle forespørgsler der blev kørt som en del af renderingen af live previewet.

en: Error: missing @component
da: Fejl: @component mangler

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet.

en: The unique ID of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens unikke ID.

en: The title of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens titel.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af.

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The comment ID of the field
da: Feltets kommentar-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Provide a simple link to view the comment.
da: Et simpelt link til at se kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
da: Et simpelt link til at redigere kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
da: Et simpelt link til at slette kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The Comment ID of the parent comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
da: Den seneste kommentardato eller indholdselemtets opdateringstidspunkt.

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
da: Hvorvidt kommentarer er aktiveret eller deaktiveret på indholdselementet.

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Display the comment with standard comment view.
da: Vis kommentaren med standard kommentarvisning.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Link to contact page
da: Link til kontaktside

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Locale source
da: Lokalitetskilde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
da: Kildetekststreng til oversættelse, på Engelsk eller sitets standardsprog.

en: The ID of the source string.
da: Kildetekststrengens ID.

en: A description of the location or context of the string.
da: En beskrivelse af tekststrengens placering eller kontekst.

en: The group the translation is in.
da: Oversættelsens gruppe.

en: The full original string.
da: Den komplette originale tekststreng.

en: The version of Drupal core that this string is for.
da: Versionen af Drupal-kernen som denne streng er beregnet til.

en: Provide a simple link to edit the translations.
da: Vis et simpelt link til at redigere oversættelserne.

en: Locale target
da: Lokaliseringsmål

en: The full translation string.
da: Den komplette oversatte tekststreng.

en: The language this translation is in.
da: Oversættelsens sprog.

en: Singular LID
da: Enkelt LID

en: The ID of the parent translation.
da: ID på den overordnede oversættelse.

en: Whether or not the translation is plural.
da: Hvorvidt oversættelsen er i flertal.

en: Whether or not the node is published.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet.

en: Published or admin
da: Udgivet eller administrator

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: Revert link
da: Gendan link

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: Poll
da: Afstemning

en: Whether the poll is open for voting.
da: Hvorvidt afstemningen er åben.

en: Profile textfield
da: Profil tekstfelt

en: Profile textarea
da: Profil tekstområde

en: Profile checkbox
da: Profil afkrydsningsfelt

en: Profile URL
da: Profil URL

en: Profile selection
da: Profil valg

en: Profile freeform list %field-name.
da: Profil fri liste %field-name.

en: Profile date %field-name.
da: Profil dato %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Links from
da: Linker fra

en: Other nodes that are linked from the node.
da: Andre indholdselementer som der linkes til fra indholdselementet.

en: Links to
da: Linker til

en: Other nodes that link to the node.
da: Andre indholdselementer som linker til indholdselementet.

en: Search Terms
da: Søgeord

en: The terms to search for.
da: Termer der søges efter.

en: Display the results with standard search view.
da: Vis resultatet med standard søgevisningen.

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Stores site access information.
da: Gemmer sitets adgangsinformation.

en: Browser session ID of user that visited page.
da: Browser session ID for brugeren der besøgte siden.

en: Title of page visited.
da: Titel på besøgte side.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
da: Intern sti til den besøgte side (relativt til Drupal-roden).

en: Referrer URI.
da: Henvisende URI.

en: Hostname of user that visited the page.
da: Værtsnavn for brugeren der besøgte siden.

en: The user who visited the site.
da: Brugeren som har besøgt sitet.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
da: Tid i millisekunder som det tog at generere siden.

en: Timestamp of when the page was visited.
da: Timestamp for visning af siden.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
da: Filer som vedligeholdes af Drupal og diverse moduler.

en: The ID of the file.
da: Filens ID.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: The path of the file.
da: Filens sti.

en: The mime type of the file.
da: Filens mime-type.

en: The status of the file.
da: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
da: Datoen hvor filen blev uploadet.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Navnet på ordforrådet som ordet er medlem af. Dette vil være ordforrådet uanset hvilket ord "Taksonomi: Ord"-feltet er, og kan på samme måde give dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: Taxonomy term name.
da: Navn på taksonomiord.

en: The term weight field
da: Term vægt-feltet

en: The description associated with a taxonomy term.
da: Beskrivelsen som er knyttet til et taksonomiord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The parent term of the term.
da: Ordets overordnede ord.

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Translation set node ID
da: Oversættelsesgruppe indholdselement ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
da: ID på oversættelsesgruppen som indholdet tilhører.

en: Source translation
da: Oversættelseskilde

en: The source that this content was translated from.
da: Kilden som dette indhold er oversat fra.

en: Versions of content in different languages.
da: Versioner af indhold på forskellige sprog.

en: Child translation
da: Oversættelse af underordnet element

en: Outdated
da: Forældet

en: The user ID
da: Bruger ID

en: The user or author name.
da: Bruger- eller forfatternavn.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
da: E-mail-adresse for en given bruger. Dette felt vises normalt ikke til brugere, så brug det med omtanke.

en: Language of the user
da: Brugerens sprog

en: The user's picture, if allowed.
da: Brugerens billeder, hvis tilladt.

en: The date the user was created.
da: Datoen hvor brugeren blev oprettet.

en: The user's last access date.
da: Brugerens seneste tilgangsdato.

en: The user's last login date.
da: Brugerens seneste login-dato.

en: Whether a user is active or blocked.
da: Hvorvidt en bruger er aktiv eller blokeret.

en: The user's signature.
da: Brugerens underskrift.

en: Provide a simple link to edit the user.
da: Opret et simpelt link til at redigere brugeren.

en: Roles that a user belongs to.
da: Brugerens roller.

en: User ID from URL
da: Bruger ID fra URL

en: User ID from logged in user
da: Bruger ID på brugeren, som er logget ind

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link.

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: Link this field to its aggregator category page
da: Link dette felt til dets aggregator kategoriside

en: No user
da: Ingen bruger

en: Link this field to its comment
da: Link dette felt til dets kommentar

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: contact
da: kontakt

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: No language
da: Intet sprog

en: Current installed version
da: Aktuelle installerede version

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: Node IDs separated by , or +
da: Indholdselement-IDer adskilt med , eller +

en: No alternate
da: Intet alternativ

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show None
da: Vis ingen

en: Display score
da: Vis karakter

en: Link this field to download the file
da: Link dette felt til download af filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its taxonomy term page
da: Knyt dette felt til det taksonomitermside

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
da[0]: Kan ikke finde termen: @terms
da[1]: Kan ikke finde termerne: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
da: Markér specifikke ordforråd hvis du ønsker at validere dem. Hvis ingen markeres vil alle ord blive godkendt.

en: Term IDs separated by , or +
da: Term IDer adskilt af , eller +

en: Current language
da: Aktuelle sprog

en: Translation option
da: Oversættelsesvalg

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Oversættelsesvalgene gør det muligt at vælge hvilken oversættelse eller oversættelser i en oversættelsesgruppe det skal joines på. Vælg "Aktuelle sprog" eller "Standardsprog" for at joine på henholdsvis det aktuelle sprog eller standardsproget. Vælg et specifikt sprog for at joine på en oversættelse på det sprog. Hvis du vælger "Alle", vil hver oversættelse resultere i en ny række, hvilket kan se ud som dubletter.

en: To the user
da: Til brugeren

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
da[0]: Kan ikke finde brugeren: @users
da[1]: Kan ikke finde brugerne: @users

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Only allow numeric UIDs
da: Tillad kun numeriske UIDer

en: Only allow string usernames
da: Tillad kun brugernavne

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
da: Tillade både numeriske UIDer og brugernavne

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
da: Kun brugere med de valgte tilladelsesflag kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset andre tilladelser.

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
da: Kun de markerede roller kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset rolle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Link display
da: Link-visning

en: Exposed form in block
da: Blotlæg formular i blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: Get information on how to theme this display
da: Hent information om hvordan du themer dette display

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
da: Denne titel vises sammen med viewet, overalt hvor titler normalt vises, dvs. som sidetitel, bloktitel, osv.

en: Use AJAX when available to load this view
da: Brug AJAX til at indlæse dette view hvis det er tilgængeligt

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
da: Viewet vil bruge en AJAX-mekanisme til sideinddeling, tabelsortering og blotlagte filtre. Det betyder at hele siden ikke genindlæses. Det er ikke anbefalelsesværdigt at bruge dette hvis viewet er det primære indhold på siden, da det vil forhindre dybe links til specifikke sider, men det er meget nyttigt til sekundært indhold.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: Display output
da: Display-output

en: Alternative display output
da: Alternativ display-output

en: Style output
da: Typografi-output

en: Alternative style
da: Alternativ typografi

en: Row style output
da: Rækketypografi-output

en: Alternative row style
da: Alternativ række-typografi

en: Field @field (ID: @id)
da: Felt @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
da: Denne sektion viser all mulige skabeloner for display-udvidelsen og typografi-udvidelsen sorteret tilnærmelsesvist fra mindst specifik til mest specifik. Den aktive skabelon for hvert udvidelsesmodul -- som er den mest specifikke skabelon fundet i systemet -- er fremhævet med fed skrift.

en: Change theme
da: Skift tema

en: Rescan template files
da: Genindlæs skabelonfiler

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Når du tilføjer, fjerner eller omdøber skabelonfiler er det nødvendigt at gøre Drupal opmærksom på ændringerne ved at gennemgå filerne i systemet. Ved at klikke på denne knap rydder du Drupal's registreringsdatabase og starter filgennemgangen. De markerede skabeloner ovenfor vil derefter afspejle systemets nye tilstand.

en: Theming information (display)
da: Theming-information (display)

en: Back to !info.
da: Tilbage til !info.

en: theming information
da: theming-information

en: This display has no theming information
da: Dette display har ingen theming-information

en: This is the default theme template used for this display.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for dette display.

en: This is an alternative template for this display.
da: Dette er en alternativ skabelon for dette display.

en: Theming information (style)
da: Theming-information (typografi)

en: This display has no style theming information
da: Dette display har ingen typografi-theming information

en: This is the default theme template used for this style.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for denne typografi.

en: This is an alternative template for this style.
da: Dette er en alternativ skabelon for denne typografi.

en: Theming information (row style)
da: Theming-information (rækketypografi)

en: This display has no row style theming information
da: Visningen har ingen information om theming af rækkeudseendet

en: This is the default theme template used for this row style.
da: Standardsakbelonen som bruges til dette rækkeudseende.

en: This is an alternative template for this row style.
da: Den alternative skabelon til dette rækkeudseende.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
da: Hvis dette markeres vil blotlagte filtre ikek blive vist med dette view. I stedet tilføjes en blok til bloksystemet, og den blotlagte formular vises der. Bemærk at denne blok skal aktiveres manuelt. Views aktiverer den ikke for dig.

en: File found in folder @template-path
da: Fil fundet i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
da: (Fil ikke fundet i mappen @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
da: Blotlagt formular: @view-@display_id

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display?

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Block admin description
da: Beskrivelse til blokadministration

en: Block caching type
da: Blok cache-type

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
da: Angiver standardindstillingen for Drupal's indbyggede blok-cache-metode. Det kræver at caching slås fra i blokadministrationen. Vær opmærksom på at du ikke har kontrol over hvornår denne cache ryddes.

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: Menu item entry
da: Menupunktspost

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
da: Hvis normal eller fane er valgt indtastet teksten som skal bruges til menupunktet.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
da: Indtast teksten, der skal bruges som beskrivelse af menupunktet, hvis der er valgt normal eller faneblad.

en: Insert item into an available menu.
da: Indsæt punktet i en tilgængelig menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt vises som en fane skal Drupal kende fanens overordnede menupunkt. Nogle gange eksisterer det allerede, men andre gange er du nødt til at få oprettet et. Stien til det overordnede menupunkt vil altid være den samme sti hvor den sidste del er udeladt. Dbs. hvis stien til viewet er <em>foo/bar/baz</em> vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
da: Hvis du opretter et overordnet menupunkt skal du indtaste menupunktets titel.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
da: Indtast beskrivelsen af menupunktet hvis du opretter et overordnet menupunkt.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
da: Hvis det overordnede menupunkt er en fane skal du indtaste fanens vægt. Jo lavere vægt jo længere mod venstre vil den være.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
da: Views kan ikke oprette normale menupunkter til stier der indeholder %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
da: Den valgte typografi bruger ikke felter.

en: None defined
da: Ingen defineret

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Dette view redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: New view
da: Nyt view

en: Changed view
da: Ændret view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
da: View %name, viser elementer af typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: @current of @max
da: @current af @max

en: - All -
da: - Alle -

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: Filter criteria
da: Filtreringskriterier

en: Standard deviation
da: Standardafvigelse

en: Popular content
da: Populært indhold

en: Content translation
da: Oversættelse af indhold

en: Item ID
da: Element-ID

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: Aid
da: Hjælp

en: In code
da: Som kode

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: Style settings
da: Indstillinger for style

en: Taxonomy Term
da: Taksonomiterm

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: <No value>
da: - Ingen værdi -

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: Number of pages
da: Antal sider

en: Gallery page
da: Galleriside

en: Content statistics
da: Indholdsstatistik

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: @argument title
da: @argument titel

en: The maximum number of characters this field can be.
da: Det maksimale antal tegn som dette felt kan indeholde.

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Jump menu
da: Jump-menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
da: Viser alle resultaterne i en rulleliste og lader brugeren gå til en anden side baseret på resultaterne.

en: Hostname of user that posted the comment.
da: Værtsnavn på brugeren som skrev kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
da: E-mail på brugeren som indsendte kommentaren. Er tom hvis brugeren har en profil på sitet.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Relatér indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i dubletter hvis der er flere termer.

en: The text of the profile item.
da: Teksten på profilelementet.

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: The role ID of the role.
da: Rollens ID.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan indstille jump-menuen.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
da: For at kunne indstille jump-menuen skal du vælge et felt som repræsenterer den ønskede sti. Derefter skal feltet sættes til ekskludér. Alle andre viste felter bliver en del af menuen. Bemærk at al HTML fjernes fra outputtet da rullemenuer ikke kan vise HTML.

en: Path field
da: Sti-felt

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
da: Knappen skjules kun for brugere med javascript og siden skifter automatisk når rullemenuen ændres.

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: SQL Query
da: SQL-forespørgsel

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
da: Forespørgslen genereres og køres vha. Drupals database-API.

en: revision user
da: revision bruger

en: Exposed form
da: Blotlagt formular

en: The order of pages in the book hierarchy.
da: Rækkefølgen af sider i boghierarkiet.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket som bruges på almindelige indholdselementer. Linket vises kun hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Render
da: Rendéring

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da[0]: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med ét eller flere tegn.
da[1]: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: Image style
da: Billedformat

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
da: Betegnelsen for dette område bliver kun vist administrativt

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Displays Reorder
da: Sortér displays

en: Remove this display
da: Fjern dette display

en: Operator to use on all groups
da: Operand til brug for alle grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
da: Enten "gruppe 0 OG gruppe 1 OG gruppe 2" eller "gruppe 0 ELLER gruppe 1 ELLER gruppe 2" etc

en: Remove group @group
da: Fjern gruppen @group

en: Default group
da: Standardgruppe

en: Group @group
da: Gruppe @group

en: Ungroupable filters
da: Filtre som ikke kan grupperes

en: Configure group settings for @type %item
da: Tilpas gruppeindstillinger for @type %item

en: Basic exposed form
da: Basal blotlagt formular

en: Input required
da: Input påkrævet

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
da: En blotlagt formular som kun renderer et view hvis formularen indeholder input fra brugeren.

en: Display all items
da: Vis alle elementer

en: Display all items that this view might find
da: Vis alle elementer som dette view kan tænkes at finde

en: Display a specified number of items
da: Vis et bestemt antal elementer

en: Display a limited number items that this view might find.
da: Vis et begrænset antal elementer som dette view kan tænkes at finde.

en: Paged output, full pager
da: Sideinddelt output, stor pager

en: Paged output, full Drupal style
da: Sideinddelt output, Drupal-pager

en: Paged output, mini pager
da: Sideinddelt output, mini-pager

en: Use the mini pager output.
da: Brug mini pager output.

en: The taxonomy vocabulary name
da: Ordforrådets navn

en: Name (raw)
da: Navn (rå data)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
da: Brugerens eller forfatterens navn. Filtret kontrollerer ikke om brugeren eksisterer, og det tillader delvise matches. Bruger ikke autocomplete.

en: Provide markup text for the area.
da: Brug markup-tekst til dette tekstområde.

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Change the machine name of this display.
da: Skift maskinnavnet på dette display.

en: Change settings for this pager type.
da: Skift indstillinger for denne pager-type.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
da: Tillad gruppering og aggregering (beregning) af felter.

en: Exposed form style
da: Udseende af blotlagt formular

en: Select the kind of exposed filter to use.
da: Vælg hvilken type af blotlagt filter, der skal anvendes.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
da: Indstillinger for blotlagte formularer med denne style.

en: The machine name of this display
da: Displayets maskinlæsbare navn

en: This is machine name of the display.
da: Dette er displayets maskinlæsbare navn.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
da: Visse felter kan blive utilgængelige. Alle grupperede felter bliver slået sammen til én række for hver unik værdi. Funktionen vil blive anvendt på alle andre sammenlagte felter. Du kan for eksempel gruppere indholdselementer efter titel og tælle antallet af nids for at få en liste af dublerede titler.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Du har ændret displayets maskinlæsbare navn. Alt som er knyttet specifikt til dette display, som f.eks. theming, vil muligvis holde op med at virke indtil det er opdateret. For at se opdaterede theme-forslag skal du gemme viewet.

en: Exposed Form
da: Eksponeret formular

en: Exposed form options
da: Indstillinger for blotlagt formular

en: Select which pager, if any, to use for this view
da: Vælg hvilken pager der skal bruges til dette view (eller ingen).

en: Pager options
da: Indstillinger for pager

en: Display id should be unique.
da: Display ID skal være unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
da: Teksten der skal vises på den blotlagte formulars submit-knap.

en: Include reset button
da: Inkludér reset-knap

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
da: Tilføjer en knap som gør det muligt at nulstille alle blotlagte filtre

en: Reset button label
da: Label på reset-knap

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
da: Teksten der vises på reset-knappen i den blotlagte formular.

en: Exposed sorts label
da: Label til blotlagt sortering

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
da: Tekst der vises som label på den blotlagte søgeretningsboks.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er stigende.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er faldende.

en: Text on demand
da: Tekst efter behov

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
da: Antallet at elementer der skal springes over. Hvis dette felt f.eks. er 3, bliver de første tre elementer sprunget over og dermed ikke vist.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
da: Det samlede antal sider. Lad feltet stå tomt for at vise alle sider.

en: Exposed options
da: Blotlagte valgmuligheder

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
da: Ved at blotlægge disse valgmuligheder kan brugerne angive deres egne værdier i en formular når viewet vises

en: Expose items per page
da: Blotlæg antal elementer pr. side

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
da: Lader brugerne bestemme hvor mange elementer der skal vises pr. side

en: Items per page label
da: Label for elementer pr. side

en: Label to use in the exposed items per page form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Exposed items per page options
da: Indstillinger for elementer pr. side

en: Expose Offset
da: Blotlæg forskydning

en: Offset label
da: Label på forskydning

en: Label to use in the exposed offset form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
da: Forskydningen skal være et tal større end eller lig med nul.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
da[0]: Mini pager, @count element, ignorér @skip
da[1]: Mini pager, @count elementer, ignorér @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
da[0]: Mini pager, @count element
da[1]: Mini pager, @count elementer

en: All items, skip @skip
da: Alle elementer, spring over @skip

en: All items
da: Alle elementer

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: @count elementer, spring over @skip

en: @count item | @count items
da[0]: @count element
da[1]: @count elementer

en: Group results together
da: Gruppér resultater

en: Authentication module
da: Autentificeringsmodul

en: In database
da: I databasen

en: Update preview
da: Opdatér preview

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
da: Viewet er oprettet til @import_version-versionen af views, men du har kun @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
da: Handler mangler eller er i stykker: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
da: Displayet %display har angivet node/% som sti. Dette vil ikke give det ønskede resultat. Hvis du ønsker at have flere udgaver af node-viewet skal du bruge Panels.

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Provide a simple link to translate the node.
da: Vis et simpelt link til oversættelse af indholdselementet.

en: The Authmap ID.
da: Authmap IDet.

en: Authentication name
da: Autentificeringsnavn

en: The unique authentication name.
da: Det unikke autentificeringsnavn.

en: The name of the module managing the authentication entry.
da: Navnet på modulet som håndterer autentificeringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
da: Brug Drupals taksonomi-sti til at oprette brødkrumme-links

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
da: Links i brødkrummestien oprettes med den almindelige Drupal-metode i stedet for Views-metoden. Dette er nyttigt hvis du bruger moduler som Taxonomy Redirect til at ændre term-links.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
da: CSS-klasserne bliver tilføjet til viewet. Dette gør det muligt at bruge specifik CSS til hvert view. Du kan angive flere klasser adskilt af mellemrum.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Choose text
da: Vælg tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
da: Teksten der vises som det aktive valg i jump-menuen.

en: Term edit link
da: Link til redigering af term

en: Provide a simple link to edit the term.
da: Vis et simpelt link til redigering af termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
da: Angiv hvilke værdier brugeren kan vælge imellem ved valg af antal elementer pr. side. Adskilt af komma.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
da: Brugerne kan angive hvor mange elementer der skal springes over i begyndelsen.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
da: Indsæt venligst en liste af numeriske værdier adskilt af kommaer, f.eks.: 10, 20, 50, 100

en: Link field
da: Link-felt

en: Attachment before
da: Vedhæftning før

en: Attachment after
da: Vedhæftning efter

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
da: Handleren @handler forsøgte at tilføje additional_field @identifier men @table kunne ikke tilføjes.

en: Fill up single line
da: Udfyld en enkelt linje

en: Enabled, name
da: Aktiveret, navn

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: - Use default -
da: - Brug standard -

en: Unknown content type
da: Ukendt indholdstype

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
da: Stien til den primære fil for dette element, relativt til Drupal-roden; f.eks. modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
da: Elementets navn; f.eks. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
da: Elementtypen, enten module, theme eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
da: Boolsk værdi som angiver hvorvidt elementet er aktivt.

en: Schema version
da: Schema-version

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
da: Versionsnummeret på modulets database schema. -1 hvis modulet ikke er installeret (dets tabeller eksisterer ikke); 0 eller det største N af modulets hook_update_N() funktioner som enten er blevet kørt eller som har eksisteret siden modulet først blev installeret.

en: Human-readable name
da: Læsbart navn

en: Fixed value
da: Fast værdi

en: Asc
da: Stigende

en: Access the views administration pages.
da: Tilgå views administrationssider.

en: Bypass access control when accessing views.
da: Forbigå adgangskontrol når views tilgås.

en: Add new view
da: Tilføj view

en: - Basic validation -
da: - Grundlæggende validering -

en: HTML element
da: HTML-element

en: Label HTML element
da: Label HTML-element

en: Place a colon after the label
da: Vis et kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
da: Wrapper HTML-element

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: Add default classes
da: Tilføj standardklasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
da: Brug standard Views-klasser til at identificere feltet, feltnavnet og feltindholdet.

en: Use absolute path
da: Brug absolut sti

en: Rel Text
da: Rel tekst

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
da: Inkludér attributten Rel til brug for lightbox2 eller andre  JavaScript-funktioner.

en: Preserve certain tags
da: Bevar bestemte tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
da: Angiv de tags som skal bevares under stripping-processen. For eksempel &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; som bevarer alle P- og BR-elementer

en: Format plural
da: Flertalsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
da: Brug speciel håndtering af flertal.

en: Singular form
da: Entalsform

en: Text to use for the singular form.
da: Tekst der bruges til entalsformen.

en: Plural form
da: Flertalsform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges som flertalsform, @count erstattes med værdien.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "!example1" eller "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et internt navn til dette view. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: Weight for @display
da: Vægt af @display

en: Translation method
da: Oversættelsesmetode

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
da: Vælg en oversættelsesmetode til Views-data som header, footer og tom tekst.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
da: Denne titel vises på views-redigeringssiden i stedet for standardtitlen. Det kan være nyttigt hvis du bruger det samme element flere gange.

en: Do not pass admin strings for translation.
da: Oversæt ikke admin-tekster.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
da: Brug t()-funktionen fra Drupal core. Ikke anbefalet, da det ikke understøtter opdateringer af eksisterende strenge.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
da: Hvis du har behov for at oversætte Views label til andre sprog bør du overveje at installere <a href="!path">Internationalization</a>-pakkens Views translation-modul.

en: Feed Item ID
da: Feed-element-ID

en: The unique ID of the aggregator item.
da: Det unikke ID på aggregator-elementet.

en: The guid of the original imported item.
da: Guid for det oprindelige import-element.

en: Date and time of when the comment was created.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Date and time of when the comment was last updated.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev opdateret.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
da: Hvorvidt kommentaren er godkent (eller stadig står i kø til godkendelse).

en: Approved comment
da: Godkendt kommentar

en: Last comment CID
da: Sidste kommentar CID

en: Display the last comment of a node
da: Viser den seneste kommentar til et indholdselement

en: Last Comment
da: Seneste kommentar

en: The last comment of a node.
da: Den sidste kommenter til et indholdselement.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
da: Visse roller har ikke adgang til at se indhold, men displayet %display har ingen adgangskontrol.

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: File Usage
da: Filbrug

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
da: En fil som er knyttet til dette indholdselement, typisk fordi den er i et felt på indholdselementet.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
da: En bruger som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på brugeren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
da: En fil som er knyttet til denne bruger, typisk fordi den er i et felt på brugeren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
da: En kommentar som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
da: En fil som er knyttet til denne kommentar, typisk fordi den er i et felt på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
da: En term som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på termen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
da: En fil som er knyttet til denne term, typisk fordi den er i et felt på termen.

en: Taxonomy Vocabulary
da: Taksonomi ordforråd

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: Et ordforråd som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på ordforrådet.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: En fil som er knyttet til dette ordforråd, typisk fordi den er i et felt på ordforrådet.

en: The module managing this file relationship.
da: Modulet som håndterer denne fil-forbindelse.

en: The type of entity that is related to the file.
da: Entity-typen som er relateret til filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
da: Antallet af gange filen bruges af denne entity.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Maskinnavne på ordforrådet som en term er medlem af. Dette er ordforrådet som hører til termen fra "Taksonomi: Term" feltet; og kan resultere i dubletter.

en: term from !field_name
da: term fra !field_name

en: Math expression
da: Matematisk udtryk

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
da: Evaluerer et matematisk udtryk og viser resultatet.

en: Use destination
da: Brug destination

en: Add destination to the link
da: Tilføj en destination til linket

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
da: Vis kommentarlinket i formularen som bruges på teasere i stedet for den fulde redigeringsformular.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
da: Bruges af style: Tabel som bestemmer hvilken kolonne der sorteres på. Standardværdien er for det meste fin.

en: Group column
da: Grupperingskolonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
da: Vælg kolonnen fra dette felt som skal bruges i grupperingsfunktionen som er valgt ovenfor.

en: Group columns (additional)
da: Grupperingskolonner (yderligere)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
da: Vælg yderligere kolonner fra dette felt som skal medtages i forespørgslen og anvendes til gruppering.

en: Display download path instead of file storage URI
da: Vis download-sti i stedet for lagrings-URI

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
da: Giver den fulde download-URL i stedet for den interne filestream-adresse.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
da: Maskinnavnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Term name converted to Term ID
da: Termnavn konverteret til term ID

en: No comment
da: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
da: Kommentér eller dokumentér dette display.

en: Query settings
da: Indstillinger for forespørgsel

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
da: Gør det muligt at tilpasse avancerede indstillinger for denne forespørgsels-plugin

en: The name and the description of this display
da: Navnet og beskrivelsen af dette display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
da: Dette navn optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
da: Denne beskrivelse optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This display's comments
da: Displayets kommentarer

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
da: Denne værdi bliver kun vist og brugt i Views UI og kan bruges til at dokumentere dette display. Du kan bruge dette til at efterlade noter til andre redaktører på dit site om hvordan eller hvorfor dette display blev konfigureret.

en: Query options
da: Forespørgselsvalg

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
da: Display-navnet må kun indeholde bogstaver, tal og understregninger.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve pager-værdier fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
da: Skal dette display rendere pager-værdier? Giver kun mening hvis en pager er nedarvet.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
da: Optræder som blokkens navn under administration > opbygning > blokke.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
da: Teksten der vises i stedet for resultater indtil brugeren vælger og anvender et blotlagt filter.

en: Include all items option
da: Medtag muligheden 'alle elementer'

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
da: Tilføjer et ekstra element til 'elementer per side' til visning af alle elementer

en: All items label
da: Label for alle elementer

en: Which label will be used to display all items
da: Hvilken label der bruges til at vise alle elementer

en: Disable SQL rewriting
da: Déaktiver omskrivning af SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
da: ADVARSEL: Deaktivering af SQL-omskrivning betyder at node access-sikkerhed deaktiveres. Det kan give brugerne adgang til at se data som de ikke burde kunne se hvis dit view ikke er konfigureret korrekt. Brug kun denne mulighed hvis du forstår og accepterer denne sikkerhedsrisiko.

en: Use Slave Server
da: Brug slave-server

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
da: Forespørgslen vil forsøge at forbinde til en slave-server. Hvis der ikke er defineret en slave-server, eller hvis slave-serveren ikke er tilgængelig, bruger den standardserveren.

en: Field Language
da: Feltsprog

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
da: Alle felter, som understøtter oversættelser, bliver vist på det valgte sprog.

en: The class to provide on each row.
da: Klassen på hver række.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
da: Du kan bruge felt-token i "Erstatningsmønstre" som de bruges i "Omskriv output fra dette felt".

en: Table summary
da: Tabelresumé

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Viser den aktuelle sti som standardvalget i jump-menuen, hvis det er aktuelt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
da: Klasse (class) der skal bruges til at omgive listen.

en: List class
da: Listeklasse

en: The class to provide on the list element itself.
da: Klasse (class) der skal bruges på selve listeelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
da: Angiv basisstien for links i dette resumé-view, dvs. http://example.com/<strong>din_view_sti/arkiv</strong>. Medtag hverken den indledende eller afsluttende skråstreg. Hvis værdien er tom bruger views den først fundne sti som basissti for side-displays eller / hvis der ikke kan findes en sti.

en: Approve link
da: Godkend link

en: Content access
da: Indholdsadgang

en: Content revisions
da: Indholdsversioner

en: %time hence
da: %time siden

en: Machine name:
da: Maskinnavn:

en: Bypass views access control
da: Omgå Views' adgangskontrol

en: No results behavior
da: Opførsel ved ingen resultater

en: Edit @section
da: Redigér @section

en: Edit this view to add a display.
da: Redigér dette view for at tilføje et display.

en: Add view from template
da: Tilføj view fra template

en: View to insert
da: View som skal indsættes

en: The view to insert into this area.
da: Viewet som skal indsættes i dette område.

en: Inherit contextual filters
da: Arv kontekstuelle filtre

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
da: Brug de samme kontekstuelle filtre som det overordnede view.

en: Recursion detected in view @view display @display.
da: Rekursion opdaget i view @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er i URLen

en: Exception value
da: Undtagelsesværdi

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages ignoreres filtret; f.eks. "alle værdier"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Tilsidesæt view- og andre argumenttitler. Brug "%1" til det første argument, "%2" for det andet, osv.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
da: Når filterværdien <em>er</em> i URLen eller der er angivet en standardværdi

en: Provide title
da: Angiv titel

en: Override breadcrumb
da: Omgå brødkrummesti

en: Provide breadcrumb
da: Tilby brødkrummesti

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
da: Indtast det brødkrummenavn som du ønsker at bruger. Se "Titel" for en liste af makroer.

en: Specify validation criteria
da: Angiv valideringskriterie

en: Action to take if filter value does not validate
da: Handling hvis filterværdien ikke validerer

en: Display all results for the specified field
da: Vis alle resultater for det angivne felt

en: Provide default value
da: Angiv standardværdi

en: Show "Page not found"
da: Vis "Siden ikke fundet"

en: Display a summary
da: Vis et resumé

en: Display contents of "No results found"
da: Vis indholdet af "Ingen resultater fundet"

en: Skip default argument for view URL
da: Tilsidesæt standardargumentet for view-URLen

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
da: Angiv om dette standardargument skal inkluderes ved opbygning af URLen til dette view. Af og til kan det være nyttigt at springe standardargumenterne, f.eks. i forbindelse med feeds.

en: Number of records
da: Antal rækker

[ctx: Sort order]
en: Default sort
da: Standardsortering

[ctx: Sort order]
en: Date
da: Dato

[ctx: Sort order]
en: Numerical
da: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette filter kan arbejde sammen, som hvis der blev givet flere værdier til det samme filter. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Reducér dubletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
da: De indtastede tal for dette filter bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordlistetilstand sætter en grænse for antallet af tegn i filterværdien, hvilket får resuméet til at virke som en en ordliste (også kaldet et glossary).

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
da: Hvor mange tegn filterværdien der skal filtreres efter. Hvis du vælger 1 vil filtret matche alle felter som starter med det første bogstav i filterværdien.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af titel og resumé.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan der skiftes mellem store og små bogstaver i filterværdien ved udskrivning af URLer. Bør ikke bruges med Postgres da den skelner mellem store og små bogstaver.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Create a label
da: Opret en label

en: Enable to create a label for this field.
da: Opret en label til dette felt.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
da: Indlæs feltet som et skjult felt. Bruges til at gruppere felter eller til at bruge et felt som makro i et andet felt.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som dette felt skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
da: Opretter en CSS-klasse

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som denne label skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Rewrite results
da: Omskriv resultater

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
da: Erstat outputtet fra dette felt med brugerdefineret tekst eller makroer.

en: Replace spaces with dashes
da: Erstat mellemrum med bindestreger

en: External server URL
da: URL på ekstern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
da: Linker til en ekstern server med en fuld URL: f.eks. 'http://www.example.com' eller 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
da: Beskær feltet til et bestemt antal tegn

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
da: Omdan linjeskift til HTML &lt;br&gt; tags

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
da: Alle linjeskifttegn (f.eks. \n) omdannes til HTML &lt;br&gt; tags.

en: No results text
da: Intet resultat tekst

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
da: Vi "intet resultat" teksten hvis feltet indeholder tallet 0.

en: Time hence
da: Tid siden

en: Time hence (with "hence" appended)
da: Tid siden (med "siden" til sidst)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
da: Tid siden (fremtidige datoer har "-" foran)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
da: Tid

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
da: Hvordan serialiseret data skal vises. Du kan vælge en brugerdefineret array/objekt-nøgle eller en print_r af det fulde output.

en: Full data (unserialized)
da: Alle data (ikke serialiseret)

en: Full data (serialized)
da: Alle data (serialiseret)

en: A certain key
da: En bestemt nøgle

en: Which key should be displayed
da: Hvilken nøgle der skal vises

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
da: Du er nødt til at indtaste en nøgle hvis du ønsker at vise en nøgle for data.

en: How many different units to display in the string.
da: Hvor mange forskellige enheder der skal vises i tekststrengen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Dette filter er ikke eksponeret. Eksponér det for at lade brugerne ændre det.

en: Expose filter
da: Blotlæg filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Dette filter er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide filter
da: Skjul filter

en: Expose operator
da: Blotlæg operand

en: Allow the user to choose the operator.
da: Lad brugerne vælge operatoren.

en: Allow multiple selections
da: Tillad flere valg

en: Enable to allow users to select multiple items.
da: Gør det muligt for brugerne at vælge flere elementer.

en: Remember the last selection
da: Husk det seneste valg

en: Enable to remember the last selection made by the user.
da: Husk brugerens sidste valg.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette eksponerede filter ikke er påkrævet.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
da: Skjul elementer som ikke indeholder dette forhold

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Denne sortering er ikke eksponeret. Eksponér den for at lade brugerne ændre den.

en: Expose sort
da: Blotlæg sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Denne sortering er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide sort
da: Skjul sortering

en: Provide description
da: Tilbyd beskrivelse

en: Save & exit
da: Gem & luk

en: Continue & edit
da: Fortsæt & redigér

en: Update "@title" choice
da: Opdatér "@title" valg

en: Update "@title" choice (@number)
da: Opdatér "@title" valg (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
da: Dit view er blevet gemt. Du kan redigere det fra listen herunder.

en: Database overriding code
da: Database tilsidesætter kode

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere viewet.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere dine ændringer.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
da: Tilpas viewets display(s) herunder eller tilføj nye displays.

en: edit view name/description
da: redigér viewets navn/beskrivelse

en: analyze view
da: analysér view

en: clone view
da: klon view

en: export view
da: eksportér view

en: revert view
da: gendan view

en: delete view
da: slet view

en: Add !display
da: Tilføj !display

en: @display_title details
da: Detaljer om @display_title

en: Auto preview
da: Automatisk preview

en: Preview with contextual filters:
da: Preview med kontekstuelle filtre:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
da: Adskil kontekstuelle filterværdier med en "/". For eksempel %example.

en: Apply and continue
da: Anvend og fortsæt

en: @current of @total
da: @current af @total

en: All displays (except overridden)
da: Alle displays (undtagen tilsidesatte)

en: All displays
da: Alle displays

en: This @display_type (override)
da: Denne @display_type (tilsidesæt)

en: View name and description
da: View navn og beskrivelse

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
da: Et beskrivende, menneskevenligt navn til dette view. Mellemrum er tilladt

en: Create new filter group
da: Opret ny filtergruppe

en: No filters have been added.
da: Ingen filtre er blevet tilføjet.

en: Drag to add filters.
da: Træk for at tilføje filtre.

en: Add and configure @types
da: Tilføj og konfigurér @types

en: Configure @type: @item
da: Konfigurér @type: @item

en: Show filters on the list of views
da: Vis filtre på listen af views

en: Show advanced help warning
da: Vis advarsel om Advanced Help

en: Always show the master display
da: Vis altid master-displayet

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
da: Avancerede brugere af views kan vælge at se master-displayet.

en: Always show advanced display settings
da: Vis altid avancerede indstillinger for display

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
da: Vis avancerede indstillinger for display som standard, f.eks. relationer og kontekstuelle filtre.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
da: Label for "Enhver"-værdien i eksponerede enkeltvalgsfiltre som ikke er påkrævede

en: Live preview settings
da: Indstillinger for live preview

en: Automatically update preview on changes
da: Opdatér previewet automatisk ved ændringer

en: Show information and statistics about the view during live preview
da: Vis information og statistik om viewet ved preview

en: Above the preview
da: Over previewet

en: Below the preview
da: Under previewet

en: Show the SQL query
da: Vis SQL-forespørgslen

en: Show performance statistics
da: Vis performance-statistik

en: Disable JavaScript with Views
da: Déaktiver JavaScript med Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
da: Hvis du har problemer med javascript kan du slå det fra her. Views' grænseflade er stadig brugbar uden javascript, men den er ikke helt så god.

en: There are no templates available.
da: Ingen tilgængelige templates.

en: Unformatted list
da: Uformatteret liste

en: HTML list
da: HTML-liste

en: Contextual filters
da: Kontekstuelle filtre

en: contextual filters
da: kontekstuelle filtre

en: Contextual filter
da: Kontekstuelt filter

en: contextual filter
da: kontekstuelt filter

en: filter criteria
da: filterkriterier

en: Filter criterion
da: Filterkriterie

en: filter criterion
da: filterkriterie

en: no results behavior
da: opførsel når der ikke er resultater

en: The content to which the comment is a reply to.
da: Indholdet som kommentaren er et svar til.

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: The content title.
da: Indholdets titel.

en: The date the content was posted.
da: Datoen hvor indholdet blev oprettet.

en: The date the content was last updated.
da: Datoen hvor indholdet senest blev opdateret.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Indholdstypen (f.eks. "blogindlæg", "forumindlæg", "artikel" osv).

en: Whether or not the content is published.
da: Hvorvidt indholdet er udgivet eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
da: Skjuler ikke-udgivet indhold hvis den aktuelle bruger ikke har adgang til at se det.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
da: Hvorvidt indholdet er forfremmet til forsiden.

en: Whether or not the content is sticky.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky. For at vise sticky indhold først skal du sætte dette til faldende.

en: Provide a simple link to the content.
da: Indsæt et simpelt link til indholdet.

en: Provide a simple link to edit the content.
da: Indsæt et simpelt link til at redigere indholdet.

en: Provide a simple link to delete the content.
da: Indsæt et simpelt link til at slette indholdet.

en: The aliased path to this content.
da: Den alternative sti til dette indhold.

en: Relate content to the user who created it.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det.

en: User has a revision
da: Bruger har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
da: Alle indholdselementer hvor en bestemt bruger har en version

en: Content revision
da: Indholdsversion

en: Content revision is a history of changes to content.
da: Indholdsversioner er en historik af ændringer i indholdet.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
da: Relatér en indholdsversion til brugeren som oprettede versionen.

en: The revision ID of the content revision.
da: Indholdsversionens versions-ID.

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
da: Opret et simpelt link til at slette indholdsversionen.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indhold efter view-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
da: Vis en markør hvis indholdet er nyt eller opdateret.

en: Show only content that is new or updated.
da: Vis kun indhold som er nyt eller opdateret.

en: Display the content with standard node view.
da: Brug den almindelige indholdsvisning til at vise indholdet.

en: Content ID from URL
da: Indholds-ID fra URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
da: Indhold som er knyttet til denne fil, typisk fordi filen er et felt på indholdet.

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
da: Modules/Themes/Theme engines i din kode.

en: Module/Theme/Theme engine filename
da: Module/Theme/Theme engine filnavn

en: Module/Theme/Theme engine name
da: Module/Theme/Theme engine navn

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
da: Gør det muligt at tilpasse "dybden" af Taksonomi: Term ID (med dybde) med en ekstra kontekstuel filterværdi.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
da: Indhold som enten ikke er oversat eller som er originalen i en oversættelsesgruppe.

en: Content that is a translation of a source translation.
da: Indhold som er en oversættelse af en oversættelseskilde.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
da: Indholdets oversættelsesstatus – hvorvidt oversættelsen trænger til at blive opdateret.

en: Content authored
da: Forfatter

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det. Denne relation.

en: Provide a simple link to cancel the user.
da: Opret et simpelt link til at annullere brugeren.

en: Provide serialized data of the user
da: Brugerens serialiserede data

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
da: Tillad at en kontekstuel filterværdi ignoreres. Forespørgslen bliver ikke ændret af denne kontekstuelle filterværdi. Kan bruges når kontekstuelle filterværdier kommer fra URLen, og det er nødvendigt at ignorere en del af URLen.

en: View area
da: View-område

en: Insert a view inside an area.
da: Indsæt et view i et område.

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Use field template
da: Brug feltskabelon

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
da: Field API klasser tilføjes med field.tpl.php (eller tilsvarende). Anbefales ikke med mindre din CSS afhænger af disse klasser. Hvis feltet ikke er markeret bliver skabelonen ikke brugt.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
da: Markér dette for at ignorere grupperne Display-type og separatorværdier.

en: Multiple field settings
da: Indstillinger for flere værdier

en: Display all values in the same row
da: Vis alle værdier i den samme række

en: Display @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: Raw @column
da: Rå @column

en: Native language
da: Lokalt navn

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
da: Vis sprogets lokale navn

en: Link this field to the original piece of content
da: Link feltet til det originale indhold

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
da: Aktivér denne indstilling for at udskrive et absolut link. Påkrævet hvis du ønsker at bruge stien som en link-destination (som i "udskriv dette felt som et link" ovenfor).

en: Link this field to its content revision
da: Link dette felt til dets indholdsversion

en: Display field as the content type machine name.
da: Vis feltet som indholdstypens maskinnavn.

en: Choose one or more content types to validate with.
da: Vælg én eller flere indholdstyper, som der skal valideres imod.

en: Validate user has access to the content
da: Kontrollér om brugeren har adgang til indholdet

en: Access operation to check
da: Adgangshandling der skal kontrolleres

en: Filter value format
da: Filterværdiformat

en: Display comments
da: Vis kommentarer

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
da: Vælg et alternativt standardsorteringsfelt til brug når søge-score-feltet ikke er tilgængeligt.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3. På grund af antallet af JOINs, som det ville kræve, bliver OG behandlet som ELLER af dette filter.

en: Load default filter from term page
da: Indlæs standardfilter fra term-side

en: Filter value type
da: Filterværditype

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
da: Vælg formen af denne filterværdi; hvis du bruger term-navnet er det normalt mere effektivt at konvertere det til et term ID og bruge Taksonomi: Term ID i stedet for Taksonomi: Term-navn som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
da: Omdan bindestreger i URL til mellemrum i term-navn filterværdier

en: Include untranslated content
da: Medtag ikke-oversat indhold

en: Enable to display different text for anonymous users.
da: Aktivér for at vise en anden tekst til anonyme brugere.

en: Type of user filter value to allow
da: Type af tilladte brugerfilterværdier

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændrer standardfiltertypen vil denne indstilling gå tabt, og det vil IKKE være muligt at genskabe den.

en: PHP contextual filter code
da: PHP kontekstuel filterkode

en: Change the way content is formatted.
da: Skift hvordan indhold formatteres.

en: Change settings for this format
da: Skift indstillinger for dette format

en: Change the way each row in the view is styled.
da: Skift udseendet på hver række i viewet.

en: Hide attachments in summary
da: Skjul vedhæftninger i resumé

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
da: Angiv hvorvidt vedhæftninger skal vises ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
da: Skjul vedhæftninger ved visning af et kontekstuelt filterresumé

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte adgangsbegrænsning.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte cache-mekanisme.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte udseende.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
da: Du kan også tilpasse !settings for det valgte rækkeudseende.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte paginering.

en: Attachment position
da: Placering af vedhæftning

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve dets kontekstuelle filterværider fra det overordnede display, som det er knyttet til?

en: Block caching
da: Blok-caching

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert kontekstuelt filter som du har defineret i viewet.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Du kan bruge "%" i din URL til at repræsentere værdier som bruges af kontekstuelle filtre: for eksempel "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en menu, men menuens link-tekst er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en over-menu, men over-menuens link-tekst er ikke angivet.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: Sideinddelt, @count elementer, spring over @skip

en: @count item | Paged, @count items
da[0]: @count element
da[1]: Sideinddelt, @count elementer

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
da: Deaktivering af SQL-omskrivning vil deaktivere node_access-kontroller og andre moduler som implementerer hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
da: Hvis du deaktiverer denne indstilling, vil et grid med kun én række have det samme antal tabelceller (<TD>) som elementer. Deaktivering kan give problemer med din CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Værdien af det aktuelle kontekstuelle filter vises som standardvalg i jump-menuen, hvis det er muligt.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
da: Som standard er tabellen skjult hvis viewet er tomt. Med denne indstilling er det muligt at vise en tom tabel med teksten indeni.

en: All storage
da: Alle lagringsmetoder

en: All status
da: Alle statusværdier

en: No tags
da: Ingen tags

en: No views match the search criteria.
da: Ingen views matcher søgekriterierne.

en: Create view from template @template
da: Opret view fra skabelonen @template

en: Clone of | Clone @count of
da[0]: Klon af
da[1]: Klon @count af

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
da: Denne handling fjerner alle tilpasninger af viewet permanent.

en: The view has been reverted.
da: Viewet er blevet gendannet.

en: This action will permanently remove the view from your database.
da: Denne handling fjerner viewet permanent fra databasen.

en: Create a page
da: Opret en side

en: Create a menu link
da: Opret et menu-link

en: Include an RSS feed
da: Inkludér et RSS feed

en: Feed path
da: Feed-sti

en: Feed row style
da: Feed række-style

en: Create a block
da: Opret en blok

en: of fields
da: af felter

en: of type
da: af typen

en: tagged with
da: tagget med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
da: Forsøgte at udføre  create_view med værdier som ikke er blevet kontrolleret

en: Should links be displayed below each comment
da: Skal der vises links under hver kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
da: med links (lad brugerne svare på kommentarer, osv.)

en: without links
da: uden links

en: full posts
da: fulde indlæg

en: titles
da: titler

en: titles (linked)
da: titler (links)

en: Should links be displayed below each node
da: Skal der vises links under hvert indholdselement

en: with links (allow users to add comments, etc.)
da: med links (lad brugerne tilføje kommentarer, osv.)

en: Should comments be displayed below each node
da: Skal der vises kommentarer under hvert indholdselement

en: Number of hits
da: Antal hits

en: Hide view
da: Skjul view

en: @group (historical data)
da: @group (historiske data)

en: Use path alias
da: Brug sti-alias

en: Unsorted
da: Ikke sorteret

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: Use replacement tokens from the first row
da: Brug erstatnings-tokens fra den første række

en: Allow multiple filter values to work together
da: Tillad flere filterværdier at samarbejde

en: Customize field HTML
da: Tilpas felt-HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
da: Du kan bruge tokens fra rewriting-sektionen i denne klasse.

en: Customize label HTML
da: Tilpas label-HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
da: Tilpas wrapper HTML for felt og label

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
da: Vælg det HTML-element der skal fungere som wrapper for feltet og dets label, f.eks. H1, H2, osv. Kan ikke bruges hvis feltet og dets label ikke renderes sammen, som f.eks. i en tabel.

en: Remove whitespace
da: Fjern blanktegn

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
da: Fjern alle blanktegn i starten og slutningen af outputtet.

en: Hide rewriting if empty
da: Skjul omskrivning hvis tom

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
da: Vis ikke omskrevet indhold hvis feltet er tomt.

en: Thousands marker
da: Tusindadskiller

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
da: Vis dette filter til brugerne så de kan ændre det

en: Representative sort order
da: Repræsentativ sorteringsrækkefølge

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
da: Avanceret. Indtast et namespace for subqueryen som bruges i denne relation.

en: Representative view
da: Repræsentativt view

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
da: Avanceret. Brug et andet view til at generere relationens subquery. Det gør det muligt at bruge filtrering og mere end én sortering. Hvis du vælger et view her ignoreres sorteringen ovenfor. Dit view skal have IDet på sin basistabel som sit eneste felt, og skal bruge en form for sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
da: Generér subquery hver gang viewet køres.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
da: Regenererer subqueryen for denne relation hver gang viewet køres, i stedet for kun hver gang disse indstillinger gemmes. Brug mens du tester hvis du laver ændringer andre stedet. ADVARSEL: forringer ydelsen betydeligt.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
da: Vis denne sortering til brugerne så de kan ændre den

en: This display is disabled.
da: Dette display er deaktiveret.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
da: Dette view er automatisk blevet opdateret for at rette manglende relationer. Selvom dette view fortsat virker, bør du sikre dig at de automatiske opdateringer er korrekte og derefter gemme viewet.

en: reorder displays
da: sortér displays

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
da: Fejl: Displayet @display refererer til pluginnen '@plugin', men den pågældende plugin er ikke tilgængelig.

en: enable @display_title
da: aktivér @display_title

en: view @display
da: vis @display

en: clone @display_title
da: klon @display_title

en: delete @display_title
da: slet @display_title

en: disable @display_title
da: déaktiver @display_title

en: undo delete of @display_title
da: fortryd sletning af @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
da: Viewet er ikke kompatibelt med denne version af Views. Hvis du har et view fra Views 1 skal du importere det på en Drupal 6 installation.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
da: Den valgte style eller det valgte rækkeformat bruger ikke felter.

en: Aggregation settings
da: Indstillinger for aggregering

en: Select extensions of the views interface.
da: Vælg udvidelser  til views-interfacet.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
da: Du har konfigureret displayet %display med en sit der samtidig er en alternativ URL. Det kan føre til uønskede resultater, så det er bedre at bruge en intern sti.

en: Configure aggregation settings for @type %item
da: Tilpas aggregeringsindstillinger for @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
da: Vælg hvilken aggregeringsfunktion der skal bruges på dette felt.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
da: "Ensure my table" blev kaldt, men forespørgslen har ikke en ensure_table-metode.

en: Empty display extender
da: Tom display extender

en: Raw value from URL
da: Rå værdi fra URL

en: Apply (all displays)
da: Anvend (alle displays)

en: Apply (this display)
da: Anvend (dette display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
da: Datoen for det seneste indhold i feedet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
da: Node IDet som kommentaren er et svar på.

en: Comments of the node
da: Nodens kommentarer

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
da: Tilknyt alle kommentarer på indholdselementet. Det resulterer i 1 dubleret række for hver kommentar. Hvis du har brug for denne funktionalitet er det normalt bedre at oprette et kommentar-view.

en: Reply to
da: Svar på

en:  new
da:  ny

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
da: Dette er et alias for @group: @field.

en: @group (historical data): @field
da: @group (historiske data): @field

en: Also known as: !also.
da: Også kaldet: !also

en: Delta - Appears in: @bundles.
da: Delta - optræder i: @bundles.

en: No backlinks found.
da: Ingen backlinks fundet.

en: Pages that link to %1
da: Sider som linkter til %1

en: Popular (page)
da: Populær (side)

en: Today (page)
da: I dag (side)

en: Popular (block)
da: Populær (blok)

en: Today (block)
da: I dag (blok)

en: Today's popular content
da: Populært indhold i dag

en: User who uploaded
da: Bruge som uploadede

en: The user that uploaded the file.
da: Brugeren som uploadede filen.

en: The taxonomy vocabulary description
da: Ordforrådets beskrivelse

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
da: Taksonomiterm valgt fra autocomplete- eller select-widget.

en: Representative node
da: Repræsentativ node

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver term baseret på et givet sorteringskriterie.

en: The taxonomy term name.
da: Taksonomitermens navn.

en: Content with term
da: Indhold med term

en: Relate all content tagged with a term.
da: Sammenknyt alt indhold tagget med en term.

en: Has taxonomy term ID
da: Har taksonomiterm ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer.

en: Has taxonomy term
da: Har taksonomiterm

en: Taxonomy terms on node
da: Taksonomitermer på node

en: All taxonomy terms
da: Alle taksonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer eller termer under de valgte termer. På grund af den øgede kompleksitet er der færre valgmuligheder end i versionen uden dybde.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
da: Har taksonomiterm ID (med dybde)

en: Has taxonomy terms (with depth)
da: Har taksonomitermer (med dybde)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
da: Har taksonomiterm ID dybdemodifikator

en: @entity using @field
da: @entity som bruger @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
da: Sammenknyt hver @entity med et @field sat til termen.

en: Taxonomy term ID from URL
da: Taksonomiterm ID fra URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver bruger baseret på et givet sorteringskriterie.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
da: Markér dette for at vise flere værdier for dette felt på den samme række. Ellers vil hver værdi i dette felt resultere i en ny række. Hvis du bruger gruppering skal du sikre dig at du grupperer på "Entity ID" for at denne indstilling kan have nogen virkning.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
da: Vis et ikon som repræsenterer filtypen i stedet for MIME-teksten (som f.eks. "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
da: Indlæs standardfilter fra indholdselementsiden, godt til relaterede taksonomiblokke

en: Path component
da: Sti komponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
da: Nummereringen starter fra 1, f.eks. er "types" den tredje komponent i admin/structure/types.

en: Use aggregation
da: Brug aggregering

en: Display title may not be empty.
da: Displayets titel må ikke være tom.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er tilgængelig

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
da: Når filterværdien <em>ER</em> tilgængelig eller der er sat en standardværdi

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
da: Dette display har ikke en kilde til kontekstuelle filtre, så der vil ikke være en kontekstuel filterværdi til rådighed med mindre du vælger 'Angiv standardværdi'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
da: Antallet af elementer der skal vises. Indtast 0 for ingen grænse.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
da: Den kontekstuelle filterværdi tages fra URLen.

en: Automatically submit the form once an element is changed.
da: Indsend automatisk formularen når et element ændres.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
da: Skjul submit-knappen hvis javascript er aktiveret.

en: Query Comment
da: Forespørgselskommentar

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
da: Denne kommentar indlejres i forespørgslen og sendes til SQL-serveren. Kan være nyttigt til logging eller debugging.

en: When needed, add the field language condition to the query
da: Tilføj feltsproget som betingelse når det er nødvendigt

en: Count DISTINCT
da: Tæl DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
da: Standard felt-wrapper-elementer

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for efter hinanden. Bemærk at visse felter ignorerer denne indstilling hvis de er blokelementer, f.eks. brødtekstfelter og anden formatteret HTML.

en: Hide the "Go" button
da: Skjul "Go"-knappen

en: Select the current contextual filter value
da: Vælg den aktuelle kontekstuelle filterværdi

en: Show the empty text in the table
da: Vis den tomme tekst i tabellen

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-titel for hver række.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
da: Feltet der bruges som RSS-link for hver række. Skal være en relativ Drupal-sti.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-beskrivelse for hver række.

en: Creator field
da: Oprettet af

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-creator for hver række.

en: Publication date field
da: Publiceringsdatofelt

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
da: Row style-plugin kræver at du angiver hvilke iews-felter der skal bruges i RSS-elementet.

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
da: ID for indholdselement som en bruger oprettede eller kommenterede på. Du skal bruge et argument eller et UID-filter for at undgå misvisende resultater fra dette felt.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
da: ID for en bruger som har rørt indholdselementet (enten oprettet det eller kommenteret på det).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret eller kommenteret. Du skal bruge et argument eller et UID-filter for at undgå misvisende resultater fra dette felt.

en: file from !field_name
da: fil fra !field_name

en: Hide empty column
da: Skjul tom kolonne

en: The operator is invalid on filter: @filter.
da: Operatoren er ugyldig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
da: Ingen gyldige værdier fundet for filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
da: Værdien @value er ikke et array til @operator på filter: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
da: Indtast PHP-kode som returnerer TRUE eller FALSE. Ingen returværdi er det samme som FALSE, så du SKAL returnere en værdi hvis du ikke ønsker at erklære argumentet ugyldigt. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Argumentet, som skal valideres, er "$argument", og viewet er "$view". Du kan ændre argumentet ved at sætte "$handler->argument". Du kan ændre argumentets titel ved at sætte "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Felter, som ikke er konfigureret til at tilpasse deres HTML-elementer, får ingen wrappers til deres felter, label og felt+label wrappers. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup som viewet leverer som standard, men det vil gøre det sværere at bruge CSS.

en: Link the user picture to the user's profile
da: Link brugerens billede til brugerens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
da: Angiv hvilket display eller hvilken brugerdefineret URL dette display linker til.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
da: <p>Følgende tokens er tilgængelige for dette link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
da: En Drupal-sti eller en ekstern URL som mere-linket peger på. Bemærk at dette tilsidesætter indstillingen ovenfor.

en: Overview of fields used in all views.
da: Oversigt over alle felter der anvendes i views.

en: Transform the case
da: Omdan store/små bogstaver

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver i filterværdien skal håndteres ved udskrivning af URL-stier.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
da: Redigér den administrative label der vises når der refereres til denne sammenhæng i filtre osv.

en: Representative sort criteria
da: Repræsentativt sorteringskriterie

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
da: Sorteringskriteriet anvendes på data fra relationen for at bestemme hvordan der kan skaffes et repræsentativt element for hver række. For eksempel kan du vælge 'Indhold: Opdateringsdato' for at vise det seneste indholdselement for hver bruger.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
da: Sorteringen som bruges til det ovenfor valgte sorteringskriterie.

en: And/Or, Rearrange
da: Skift operand eller rækkefølge

en: Revert to default
da: Gendan til standard

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
da: Indtast en kommasepareret liste af tags til dette view som bruges til at filtrere og sortere views på administrationssiden.

en: Custom admin theme for the Views UI
da: Brugerdefineret administrations-theme til Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
da: I nogle tilfælde kan det være nyttigt at vælge et andet administrations-theme til Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
da: Der er ikke blevet brugt felter i views endnu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
da: Et simpelt link til at godkende kommentaren.

en: Author uid
da: Forfatter uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til filen.

en: image from !field_name
da: billede fra !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til billedet.

en: The tid of a taxonomy term.
da: Taksonomitermens tid.

en: The user permissions.
da: Brugertilladelserne.

en: First and last only
da: Kun første og sidste

en: Multiple-value handling
da: Håndtering af flere værdier

en: Filter to items that share all terms
da: Filtrér efter elementer som deler alle termer

en: Filter to items that share any term
da: Filtrér efter elementer som deler enhver term

en: Use formatted username
da: Brug formatteret brugernavn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
da: Markér for at lade systemet formattere brugernavnet. Eller vises den rå værdi.

en: Link to user's profile
da: Link til brugerens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
da: Vælg <em>Standard</em> for at bruge den globale billedstil for brugerbilleder som angivet under <a href="!account-settings">Indstillinger for konto</a>.

en: You don't have translatable entity types.
da: Du har ingen entity-typer, som kan oversættes.

en: Use a pager
da: Brug en pager

en: Tokens related to views.
da: Tokens relateret til views.

en: The human-readable name of the view.
da: Viewets læsbare navn.

en: The description of the view.
da: Viewets beskrivelse.

en: The machine-readable name of the view.
da: Viewets maskinlæsbare navn.

en: The title of current display of the view.
da: Titlen på viewets aktuelle display.

en: The URL of the view.
da: Viewets URL.

en: -Select-
da: -Vælg-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "title"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
da: Skjul feltet hvis det er tomt. Bemærk at feltets label eller omskrevne output stadig kan blive vist. For at skjule labels skal du ændre indstillingerne for tomme felter i den relevante style eller row style. For at skjule omskrevet indhold skal du afkrydse feltet "Skjul omskrivning hvis tom".

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
da: Aktivér views performance-statistisk/debug-beskeder via Devel-modulet

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
da: Markér dette for at aktivere en række Views forespørgsels- og ydelsesstatistikker <em>hvis Devel er installeret</em>.

en: Devel message(dpm)
da: Devel meddelelse (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
da: Devel logning (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
da: Region hvor performance-statistik/debug-beskeder udskrives

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
da: Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen kommentar: forfatter

en: Last comment uid
da: Uid på sidste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
da: Bruger-IDet på forfatteren af den seneste kommentar til et indholdselement.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
da: Brugeren som har oprettet indholdet. Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen indhold: forfatter

en: Unique access event ID.
da: Unik tilgangshændelse  ID.

en: Link field to the node if there is no comment.
da: Link feltet til indholdselementet hvis der ikke er nogen kommentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
da: Konvertér mellemrum i term-navne til bindestreger

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
da: Gør det muligt for links at bruge Views taksonomiterm-argumenter.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
da: Indtast PHP-kode som returnerer en værdi til brug for dette filter. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Du skal returnere en enkelt værdi kun til dette filter. Visse variable er tilgængelige: view-objektet er i "$view". Argument handleren er i "$argument", så du kan f.eks. ændre titlen som bruges til dette argument ved at sætte "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
da: Brug renderet output til at gruppere rækker

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
da: Anvender det renderede output af grupperingsfeltet til at gruppere rækkerne.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
da: Erstat et eksisterende view hvis der allerede findes et view med det samme navn

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
da: Du kan bruge HTML-kode i dette felt. De følgende tokens er understøttet:

en: Provide a simple link to the user.
da: Vis et simpelt link til brugeren.

en: Result summary
da: Resumé af resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
da: Vis et resumé af resultatet, f.eks. antallet af elementer pr. side.

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: Display list value as human readable
da: Vis læsbare listeværdier

en: Displays the link in contextual links
da: Vis linket i kontekstuelle links

en: Grouping field Nr.@number
da: Grupperingsfelt nr. @number

en: Add a read-more link if output is trimmed.
da: Tilføj et læs mere-link hvis outputtet er beskåret.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
da: Tilføjer et læs mere-link i slutningen af det beskårne output

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Teksten der vises på læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Stien som bruges til læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: Display field as machine name.
da: Vis felt som maskinnavn.

en: Show the embed display in the ui.
da: Vis embed-displayet i brugergrænsefladen.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
da: Giv erfarne brugere mulighed for at bruge embed view displayet. Denne plugin virker selv om den ikke er synlig i brugergrænsefladen.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: Alle forespørgsler genereret af Views vil indeholde navnet på det aktuelle view og display 'view-name:display-name' som en tekststreng i slutningen af SELECT-sætningen. Det gør det nemmere at identificere Views-baserede forespørgsler i databaseloggen, men bør kun bruges under fejlfinding.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
da: Et display som kan indlejres ved hjælp af Views APIet.

en: Display the user with standard user view.
da: Vis brugeren med standardvisningen.

en: Only has the 'authenticated user' role
da: Har kun rollen 'godkendt bruger'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
da: Har roller udover 'godkendt bruger'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
da: Vis brugeren med standardvisningen. Det kan være nødvendigt at tilføje en user-profile.tpl.php-fil i themets template-mappe fordi den almindelige <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>-template ikke viser brugernavnet som standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
da: Indsæt venligst antal elementer pr. side (@items_per_page), se ovenfor.

en: Remove tags from rendered output
da: Fjern tags fra det renderede output

en: Fields to be included as contextual links.
da: Felter der skal inkluderes som kontekstuelle links.

en: Include destination
da: Medtag destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
da: Medtage en "destination"-parameter i linket som sender brugeren retur til det originale view når den kontekstuelle handling er udført.

en: Contextual Links
da: Kontekstuelle links

en: Display fields in a contextual links menu.
da: Vis felter i en kontekstuel link-menu.

en: Language - Appears in: @bundles.
da: Sprog - Optræder i: @bundles.

en: Used in views
da: Bruges i views

en: Overview of plugins used in all views.
da: Oversigt over plugins som bruges i alle views.

en: Display "Access Denied"
da: Vis "adgang nægtet"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
da: <p>De følgende tokens er tilgængelige for dette felt. Bemærk at pga. renderingsrækkefølgen kan du ikke benytte felter som kommer efter dette felt. Hvis du skal bruge et felt som ikke står her, må du ændre på rækkefølgen af dine felter.
    Hvis du vil bruge tegnene '[' og ']' skal du bruge HTML entiteterne '%5B' og '%5D', ellers bliver de erstattet med blanktegn.</p>

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
da: Hvis du vælger "Brugerdefineret", bør du læse <a href="@url" target="_blank">target="_blank">PHP dokumentationen</a> om datoformater. Ellers skal du indtaste antallet af forskellige tidsenheder der skal vises (standardværdien er 2).

en: Timezone to be used for date output.
da: Tidszonen som bruges til dato-output.

en: - Default site/user timezone -
da: - Standard site/bruger-tidszone -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
da: Indtast matematiske udtryk, som f.eks. 2 + 2 eller sqrt(5). Du kan tildele variable samt oprette og evaluere matematiske funktioner. Brug ; til at adskille dem. F.eks.: f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
da: Grupperede filtre gør det muligt at vælge mellem foruddefinerede nøgle|værdi-par.

en: Filter type to expose
da: Filter type at eksponere

en: Single filter
da: Enkelt filter

en: Grouped filters
da: Grupperede filtre

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
da: Husk kun blotlagte valg for de valgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil de blotlagte data aldrig blive gemt.

en: The value is required if title for this item is defined.
da: Værdien er påkrævet hvis der er defineret en titel for dette element.

en: The title is required if value for this item is defined.
da: Titlen er påkrævet hvis der er defineret en værdi for dette element.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
da: Vælg hvilken type widget der skal bruges til at vise gruppen af filtre

en: grouped
da: grupperet

en: Choose fields to combine for filtering
da: Vælg felter som skal kombineres til brug ved filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
da: Dette filter virker ikke med meget specielle field handlers.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
da: Du skal tilføje nogle felter for at kunne bruge dette filter.

en: @entity types
da: @entity-typer

en: Sort within each hierarchy level
da: Sortér indenfor hvert niveau af hierarkiet

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
da: Aktivér dette for at sortere elementerne i hvert niveau af hierarkien efter vægt og titel. Advarsel: Dette kan resultere i en langsom forespørgsel.

en: There is no lock on view %name to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %name.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
da: Dette display har én eller flere valideringsfejl, kig det venligst igennem.

en: Bypass view validation
da: Tilsidesæt validering af view

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
da: Tilsidesæt valideringen af plugins og handlers under import af dette view.

en: &lt;Any&gt;
da: &lt;Enhver&gt;

en: There are no enabled views.
da: Der er ingen aktive views.

en: Display fields as RSS items.
da: Vis felter som RSS-elementer.

en: Book root from current node
da: Bogens rod fra det aktuelle indholdselement

en: The language the comment is in.
da: Sproget som kommentaren er skrevet på.

en: - No value -
da: - Ingen værdi -

en: Provide a simple link to the revision.
da: Vis et simpelt link til versionen.

en: The ID of the entity that is related to the file.
da: IDet på den entity som er knyttet til filen.

en: The taxonomy vocabulary weight
da: Ordforrådets vægt

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Term" efter det overordnede pid.

en: The raw numeric user ID.
da: Det numeriske bruger-ID.

en: Unfiltered text
da: Ufiltreret tekst

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
da: Tilføj brugerdefineret tekst eller markup. Svarer til det brugerdefinerede tekstfelt.

en: Combine fields filter
da: Kombinér felter filter

en: Combine two fields together and search by them.
da: Kombinér to felter og søg efter dem.

en: Column used for click sorting
da: Kolonne til brug for kliksortering

en: Use path alias instead of internal path.
da: Brug URL alias i stedet for intern sti.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultatet af en forespørgsel skal caches, i sekunder.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches, i sekunder.

en: Custom time values must be numeric.
da: Brugerdefinerede tidsangivelser skal være numeriske.

en: Hide contextual links
da: Skjul kontekstuelle links

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
da: Angiv hvorvidt kontekstuelle links skal vises for dette view.

en: Hide contextual links on this view.
da: Skjul kontekstuelle links på dette view.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
da: Tilføjer et "mere"-link til bunden af dette view, som linker til side-viewet. Hvis du har mere end ét side-view, peger linket på det display, som du angiver i sektionen "Link-visning" under de avancerede indstillinger. Du kan tilsidesætte URLen under indstillingerne for link-visningen.

en: Display 'more' link only if there is more content
da: Vis kun 'mere' link hvis der er mere indhold

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
da: Lad dette stå tomt for at vise 'mere' linket selvom der ikke er mere indhold at vise.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
da: Blotlagte filtre i blok-displays kræver "Brug AJAX" for at virke korrekt.

en: Number of pager links visible
da: Antallet af synlige pager-links

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
da: Angiv antallet af links der skal vises i pageren.

en: A lists of labels for the controls in the pager
da: En liste af labels til links i pageren

en: Text for "first"-link
da: Tekst til "første"-linket

en: Text for "previous"-link
da: Tekst til "forrige"-linket

en: Text for "next"-link
da: Tekst til "næste"-link

en: Text for "last"-link
da: Tekst til "sidste"-link

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
da: Forhindrer views i at tilføje basiskolonnen til et distinct felt. Hvis dette ikke er markeret, og basiskolonnen er en primær nøgle, vil en non-pure distinct ikke fungere korrekt, fordi den primære nøgle altid er unik.

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
da: Disse tags tilføjes til forespørgslen, og kan bruges til at identificere den i et modul. Dette kan være nyttigt ved modifikation af forespørgsler.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
da: Query tags må kun indeholde små bogstaver og understregninger.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
da: Feltet der skal bruges som RSS pubDate for hver række. Skal være i RFC 2822 format.

en: GUID settings
da: Indstillinger for GUID

en: GUID field
da: GUID-felt

en: The globally unique identifier of the RSS item.
da: Den globale, unikke identifikator af RSS-elementet.

en: GUID is permalink
da: GUID er permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
da: RSS-elementets GUID er et permalink.

en: Add views row classes
da: Tilføj klasser på rækker

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard rækkeklasser som f.eks. views-row-1 til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
da: Tilføj striping (lige/ulige) samt klasser på første/sidste rækker

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
da: Tilføj CSS-klasser til den første og sidste linje såvel som lige/ulige klasser til zebrastriber.

en: Force using fields
da: Gennemtving brug af felter

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
da: Hvis hverken række- eller style-pluginnen understøtter felter, kan du bruge dette felt til at aktivere dem, så du for eksempel kan bruge groupby.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
da: Teksten som vises hvis dette felt indeholder et tomt resultat. Dy kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge "Erstatningsmønstrene" i sektionen "Omskriv resultater" nedenfor.

en: The revision NID of the content revision.
da: Revision NID for indholdsversionen.

en: Expose sort order
da: Blotlæg sorteringsrækkefølge

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
da: Lad brugeren vælge sorteringsrækkefølgen. Hvis sorteringsrækkefølgen ikke er blotlagt, vil rækkefølgen blive bestemt af kriterierne for hver sortering.

en: Short description of table
da: Kort beskrivelse af tabellen

en: Include a caption for better accessibility of your table.
da: Inkludér en beskrivelse for at gøre tabellen mere tilgængelig.

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
da: Denne værdi vises som en table-summary attibut i HTML. Brug dette til at give et resumé af komplekse tabeller.

en: Selector label
da: Label til selector

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
da: Teksten der bruges som label på selector elementet. Hvis dette felt er tomt udskrives der ikke et label-tag.

en: Use a custom %field_name
da: Anvend et brugerdefineret %field_name

en: Tracker - User
da: Tracker - Bruger

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet. Du skal bruge et argument eller et UID-filter for at undgå misvisende resultater fra dette felt.

en: No path is set
da: Ingen sti angivet

en: Remove search score
da: Fjern søge-score

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
da: Afkryds dette felt for at fjerne søge-score fra forespørgslen. Det kan hjælpe til at reducere gentagne søgeresultater ved brug af dette filter.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
da: Hvis du <a href="@modules">aktiverer modulet advanced help</a>, vil Views give dig mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Du kan deaktivere denne meddelelse under indstillingerne for Views.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
da: Hvis du installerer modulet advanced help fra !href, vil Views give dig mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Du kan deaktivere denne meddelelse under indstillingerne for Views.</a>

en: Custom output for TRUE
da: Brugerdefineret output for TRUE

en: Custom output for FALSE
da: Brugerdefineret output for FALSE

en: Set this field to display inline
da: Angiv at dette felt skal vises inline

en: Hide menu tab
da: Skjul menu-fane

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
da: Vis kun menupunktet i de kontekstuelle links. Menu-fanen skal ikke vises.
