Views Accordion (7.x-1.0-rc2) - en to fr translation catalogue (17 entries)

en: None
fr: Aucun(e)

en: Views
fr: Vues

en: Event
fr: Évènement

en: Linear
fr: Linéaire

en: Slide
fr: Glisser

en: Click
fr: Clic

en: Display a JQuery accordion with the results. The first field will be used as the header and trigger.
fr: Affiche un accordéon JQuery avec les résultats. Le premier champ sera utilisé comme header et trigger.

en: <strong>IMPORTANT:</strong> The <em>first field</em> in order of appearance <em>will</em> be the one used as the "header" or "trigger" of the accordion action.
fr: <strong>IMPORTANT :</strong> Le <em>premier champ</em> dans l'ordre de parution <em>deviendra</em> "l'entête" ou "déclencheur" de l'action accordéon.

en: If checked, the Group's header will be used to open/close the accordion.
fr: Si cette option est cochée, l'entête de groupe servira pour ouvrir / fermer l'accordéon.

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: The event on which to trigger the accordion.
fr: L’événement sur lequel déclencher l'accordéon.

en: Row
fr: ligne

en: Row to display opened on start
fr: Ligne à afficher dépliée au départ.

en: Allow for all rows to be closed
fr: Permettre à toutes les lignes de rester fermées

en: Animation effect
fr: Effet animation

en: Choose what animation effect you would like to see, or "None" to disable it.
fr: Choisissez quel effet d'animation vous souhaitez voir, ou "Aucun" pour le désactiver.

en: Autoheight
fr: Hauteur automatique
