Views Advanced Labels (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (11 entries)

en: Views
fr: Vues

en: Text
fr: Texte

en: Fields
fr: Champs

en: Table
fr: Tableau

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: - Any -
fr: - Tout -

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fr: <p>Les jetons (tokens) suivants sont disponibles pour ce champ. Notez qu'en raison de l'ordre de l'affichage, vous ne pouvez pas utiliser les champs qui viennent après ce champ ; si vous avez besoin d'un champ non listé ici, réordonnez vos champs.
    Si vous souhaitez avoir les caractères '[' et ']' veuillez utiliser l'encodage HTML '%5B' ou '%5D' ou ils seront remplacés par des espaces vides.</p>
