Views Advanced Labels (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (12 entries)

en: Views
ja: ビュー

en: Text
ja: テキスト

en: Fields
ja: フィールド

en: Table
ja: テーブル

en: Arguments
ja: 引数

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: - Any -
ja: - すべて -

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: Use replacement tokens from the first row
ja: 1行目の置換トークンを使用

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
ja: <p>以下のトークンがこのフィールドで使用可能です。描画順序においてこのフィールドよりも後に出現するフィールドは利用できません。このリストにあがっていないフィールドを使う必要があるときは、フィールドを並べ替えてください。
    「 [ 」や「 ] 」の文字を使いたい場合はその html エンティティである「 %5B 」や「 %5D 」使ってください。そうしないとこれらは空のスペースに変換されてしまいます。</p>
