Views Arguments (7.x-1.2) - en to id translation catalogue (28 entries)

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Off
id: Matikan

en: Custom
id: Tersuai

en: Roles
id: Peran

en: Fields
id: Bidang isian

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Permission
id: Kewenangan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Access type
id: Jenis akses

en: Callback
id: Panggil kembali

en: Restrict user based on role
id: Batasi pengguna berdasarkan peran

en: Restrict to the selected roles
id: Batasi pada peran yang dipilih

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
id: Jika tidak ada peran yang dipilih, pengguna dari peran apa pun akan diizinkan.

en: Callback function
id: Fungsi callback

en: Include destination
id: Sertakan tujuan

en: Custom output for TRUE
id: Keluaran gubahan untuk TRUE

en: Custom output for FALSE
id: Format keluaran bebas untuk SALAH

en: Fields to be included as links.
id: Bidang untuk dimasukkan sebagai link.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
id: Sertakan parameter "tujuan" pada tautan untuk mengembalikan pengguna ke tampilan asli ketika menyelesaikan aksi dari tautan.
