Views Arguments (7.x-1.2) - en to uk translation catalogue (32 entries)

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Views
uk: Види

en: Access
uk: Доступ

en: Off
uk: Вимкнено

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Fields
uk: Поля

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Child terms
uk: Дочірні терміни

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Permission
uk: Повноваження

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Access type
uk: Тип доступу

en: Callback
uk: Зворотний виклик

en: Restrict user based on role
uk: Обмежувати користувачів залежно від ролі

en: Restrict to the selected roles
uk: Обмежувати лише за вибраними ролями

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
uk: Якщо жодної ролі не вибрано, будуть дозволені користувачі будь-якої ролі.

en: Views arguments
uk: Аргументи видів

en: Callback function
uk: Функція зворотного виклику

en: Include destination
uk: Додати місце призначення

en: Custom output for TRUE
uk: Власний текст для ІСТИНИ

en: Custom output for FALSE
uk: Власний текст для ХИБНОСТІ

en: Fields to be included as links.
uk: Поля, що будуть вкладені як посилання.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
uk: Додає в посилання параметр "місце призначення" для повернення користувача до оригінального виду після завершення дії посилання.

en: Evaluate router path for access
uk: Перевіряти шлях маршрутизації на доступ

en: Will check if the path exists and is accessible for the current user. Might be useful, might be slow.
uk: Перевірити чи шлях існує і доступний для поточного користувача. Може стати в нагоді, може сповільнити роботу.
