Views Bulk Operations (VBO) (7.x-3.0-beta2) - en to sv translation catalogue (113 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Next
sv: Nästa

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: more
sv: mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: Views
sv: Vyer

en: Promoted
sv: Visas på startsidan

en: Active
sv: Aktiv

en: Page
sv: Sida

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Desc
sv: Fallande

en: Role
sv: Roll

en: Arguments
sv: Argument

en: Node: Type
sv: Nod: typ

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: Member for
sv: Medlem i

en: author
sv: författare

en: People
sv: Personer

en: Apply
sv: Applicera

en: Execute
sv: Verkställ

en: Offset
sv: Kompensera

en: Force single
sv: Tvinga enkelval

en: Delete item
sv: Radera post

en: 1 row | @count rows
sv[0]: 1 rad
sv[1]: @count rader

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Execute arbitrary PHP script
sv: Utför godtyckligt PHP-skript

en: PHP script
sv: PHP-skript

en: Modify user roles
sv: Ändra användarroller

en: Add roles
sv: Lägg till roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill tilldela till de valda användarna.

en: Remove roles
sv: Ta bort roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill ta bort från de valda användarna.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
sv: Du har inte valt någon roll att lägga till eller ta bort. Var vänlig välj vad som skall göras.

en: Display operations as
sv: Visa funktioner som

en: Dropdown selectbox with Submit button
sv: Rullgardinsmeny med en knapp för att skicka

en: Each action as a separate button
sv: Varje åtgärd har en separat knapp

en: Skip confirmation step
sv: Hoppa över bekräftelse

en: Display processing result
sv: Visa resultat av bearbetning

en: Selected operations
sv: Valda funktioner

en: Bulk operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: - Choose an operation -
sv: - Välj en funktion -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
sv: Ingen funktion vald. Var vänlig välj en funktion som skall genomföras.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod under behandling av @operation med argumenten: @arguments

en: views bulk operations
sv: hopsamlade funktioner för Views

en: actions permissions
sv: rättigheter för åtgärder

en: Actions permissions
sv: Behörigheter för åtgärder

en: Integrates actions with the permission system.
sv: Förenar åtgärder med behörighetssystemet.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Enter a URL that the user will be sent to.
sv: Ange en URL som användaren kommer att skickas till.

en: New?
sv: Ny?

en: Processed @current out of @total
sv: Bearbetat @current av totalt @total

en: ...and <strong>!count</strong> more.
sv: ... och <strong>!count</strong> fler.

en: item | items
sv[0]: artikel
sv[1]: artiklar

en: Title contains
sv: Titel innehåller

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
sv: Valde <strong>!row_count</strong> på denna sida.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
sv: Valde <strong>!row_count</strong> i denna vy.

en: Select all !row_count in this view.
sv: Välj alla !row_count i denna vy.

en: Select only !row_count in this page.
sv: Välj enbart !row_count på denna sida.

en: Select all items on this page
sv: Välj alla poster på denna sida

en: Select all items on all pages
sv: Välj alla poster på alla sidor

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
sv: Möjliggör ett sätt att välja flera rader och bifoga funktioner på dem.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>$entity</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the $entity once it's done modifying it.
sv: Mata in PHP-koden som kommer att köras när denna åtgärd utförs. Du kan använda variablarna <code>$entity</code> och <code>$context</code> i din kod. Observera att det är upp till skriptet att spara $entity när förändringen är klar.

en: Merge single action's form with the row selection view
sv: Sammanfoga enstaka åtgärders formulär med vyn för val av rad

en: In case only one action is selected *and* this action is configurable, display its action form along with the row selection view.
sv: Utifall att enbart en åtgärd är vald <strong>och</strong> denna åtgärd är konfigurerbar, visa dess åtgärdsformulär tillsammans med vyn för val av rad.

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
sv: Tillhandahåll en kryssruta för att välja raden för hopsamlade funktioner.

en: Please select at least one item.
sv: Var vänlig välj åtminstone en post.

en: You may only select one item.
sv: Du kan vara välja ett objekt.

en: Pass ids as arguments to a page
sv: Skicka med ID-nummer som argument till en sida

en: Check this box to restrict selection to a single value.
sv: Kryssa för denna ruta för att begränsa urvalet till ett enstaka värde.

en: Override label
sv: Åsidosätt etikett

en: Line !line
sv: Rad !line

en: Check number of results returned by a VBO View
sv: Kontrollera antal resultat som returneras av en VBO-vy

en: View and display
sv: Vy och visning

en: Select the VBO view and display you want to check
sv: Välj den VBO-vy och visning som du vill kontrollera

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
sv: Argument som skall skickas med till vyn, en per rad. Du får använda mönster för ersättningstecken.

en: Minimum number of results
sv: Minsta antal resultat

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
sv: Detta villkor returnerar SANT om vyn har åtminstone det givna antalet resultat.

en: Load a list of entities from a VBO View.
sv: Ladda en lista av enheter från en VBO-vy.

en: Select the view and display you want to use to
              create a list.
sv: Välj den vy och visning som du vill använda för att skapa en lista.

en: A list of entities
sv: En lista av enheter

en: Execute %label
sv: Utför %label

en: Execute action %label (!key).
sv: Utför åtgärd %label (!key).

en: Set parameters for %operation
sv: Ställ in parametrar för %operation

en: Perform %operation on @type !entity_id.
sv: Utför %operation på @type !entity_id.

en: Enqueued the selected operation (%operation).
sv: Köade den valda funktionen (%operation).

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
sv: Hoppade över %operation på @type %title på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Performed %operation on @type %title.
sv: Genomförde %operation på @type %title.

en: An attempt by user %user to run operation %operation was blocked due to insufficient permissions.
sv: Ett försök av användare %user att genomföra funktion %operation spärrades på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Rules component
sv: Regelkomponent

en: Number of entities to load at once
sv: Antal enheter att ladda på en och samma gång

en: Improve execution performance at the cost of memory usage. Set to '1' if you're having problems.
sv: Förbättra utförandeprestanda på bekostnad av minnesanvändning. Sätt till "1" om du har problem.

en: Enqueue the operation instead of executing it directly
sv: Köa funktionen istället för att utföra den direkt

en: Provide label
sv: Tillhandahåll etikett

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
sv: Är du säker på att du vill genomföra %operation på de valda alternativen?

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
sv: Du valde <strong>!count</strong>:

en: Performing %operation on the selected items...
sv: Genomför %operation på de valda objekten...

en: Performed %operation on @items.
sv: Genomförde %operation på @items.

en: Performed aggregate %operation on @items.
sv: Genomförde hopsamlad  %operation på @items.

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected items.
sv: Kryssa för denna ruta för att låta Drupal visa ett meddelande med resultatet av de bearbetade valda objekten.

en: Operation settings
sv: Inställningar för funktion
