Views Bulk Operations (VBO) (7.x-3.5) - en to ja translation catalogue (75 entries)

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: Operations
ja: 操作

en: content
ja: コンテンツ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Administration
ja: 管理

en: Action
ja: アクション

en: Name
ja: 名前

en: Views
ja: ビュー

en: Filename
ja: ファイル名

en: Fields
ja: フィールド

en: Owner
ja: 所有者

en: Arguments
ja: 引数

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: Deleted term %name.
ja: ターム %name が削除されました。

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Storage
ja: ストレージ

en: Execute
ja: 実行

en: taxonomy
ja: タクソノミー

en: Delete revision
ja: リビジョンを削除

en: Delete item
ja: 項目を削除

en: 1 row | @count rows
ja[0]: 1 行
ja[1]: @count 行

en: Properties
ja: プロパティー

en: Temporary
ja: 一時的

en: Execute arbitrary PHP script
ja: 任意のPHPスクリプトを実行

en: PHP script
ja: PHPスクリプト

en: Modify user roles
ja: ユーザーの役割を変更する

en: Add roles
ja: 役割の追加

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
ja: 選択したユーザーに追加する役割を選択してください。

en: Remove roles
ja: 役割の削除

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
ja: 選択したユーザーから削除する役割を選択してください。

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
ja: 追加または削除する役割が全く選択されていません。いずれかを選択してください。

en: Display operations as
ja: 処理の表示方法

en: Dropdown selectbox with Submit button
ja: 送信ボタン付きのセレクトボックス

en: Each action as a separate button
ja: 各アクションごとに別々のボタン

en: Skip confirmation step
ja: 確認のステップをスキップ

en: Bulk operations
ja: 一括処理

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
ja: 処理が選択されていません。実行する処理を選択してください。

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
ja: アーギュメントを交えた処理 @operation を実行中にエラーが発生しました: @argument

en: views bulk operations
ja: Views一括処理

en: - All -
ja: - 全て -

en: Deleted user: %name %email.
ja: ユーザーが削除されました： %name さん (%email)

en: Notify user when account is canceled.
ja: アカウントが無効化された際にユーザーへ通知

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
ja: 有効にすると、アカウントが無効になった後、ユーザーはメール通知を受け取ります。

en: When cancelling these accounts
ja: これらのアカウントが無効になるとき

en: Blocked user: %name %email.
ja: ブロックされているユーザー: %name %email.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
ja: このページ内の<strong>!row_count</strong>を選択しました。

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
ja: このビューの<strong>!row_count</strong>を選択しました。

en: Select all !row_count in this view.
ja: このビューの全ての!row_countを選択します。

en: Select only !row_count in this page.
ja: このページ内の!row_countを選択します。

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
ja: 複数の行や操作の適用を選択できる方法を提供します。

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
ja: バルク操作のために行を選択するチェックボックスを提供します。

en: Please select at least one item.
ja: 少なくとも項目を1つ選択してください。

en: Pass ids as arguments to a page
ja: IDを引数としてページに渡す

en: Check number of results returned by a VBO View
ja: VBO ビューが返した結果の件数をチェックします

en: View and display
ja: ビューとディスプレイ

en: Select the VBO view and display you want to check
ja: チェックしたい VBO ビューとディスプレイを選択します

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
ja: ビューに渡す引数。一行につき 1 つ。トークン置換パターンを使うことができます。

en: Minimum number of results
ja: 結果の最小件数

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
ja: この条件はビューが少なくとも指定された数の結果を返す場合は TRUE を返します。

en: Execute %label
ja: %label を実行

en: Set parameters for %operation
ja: 「 %operation 」のためのパラメーターを設定する

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
ja: 本当に選択したアイテムに「%operation」を実行しますか？

en: Performing %operation on the selected items...
ja: 選択されたアイテムの %operation を実行しています...

en: Performed %operation on @items.
ja: @itemsに対して「%operation」を実行しました。

en: Create an archive of selected files
ja: 選択されたファイルのアーカイブを作成

en: Modify entity values
ja: エンティティの値を変更

en: Fields for @bundle_key @label
ja: @bundle_key @label のフィールド

en: You must select at least one value to modify.
ja: 更新するには最低でも一つの項目を選択する必要があります。

en: item | @count items
ja[0]: アイテム
ja[1]: @count アイテム

en: Provides permission-based access control for actions. Used by Views Bulk Operations.
ja: アクションのための、権限に基づくアクセスコントロールを提供します。Views Bulk Operationsモジュールに使われます。

en: Cancel user account
ja: ユーザーアカウントをキャンセル
