Views Calc (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (58 entries)

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: None
sv: Ingen

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Settings
sv: Inställningar

en: Import
sv: Importera

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Views
sv: Vyer

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Fields
sv: Fält

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Maximum
sv: Största

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Views Calc
sv: Beräkningar i Views

en: create views calc
sv: skapa beräkning i Views

en: Calculation
sv: Beräkning

en: New
sv: Ny

en: Export data
sv: Exportera data

en: Import data
sv: Importera data

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Space
sv: Blanksteg

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: A file has been pre-loaded for import.
sv: En fil har förladdats för import.

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Default sort order
sv: Förvald sorteringsordning

en: Comma
sv: Komma

en: Link this field to its node
sv: Länka detta fält till dess nod

en: Sum
sv: Summa

en: Justification
sv: Justering

en: Column calculations
sv: Beräkningar av kolumner

en: Page !Calculation
sv: För sida !Calculation

en: Total !Calculation
sv: Totalt !Calculation

en: Views Calc Table
sv: Tabell för beräkning

en: Creates a table with column calculations.
sv: Skapar en tabell med beräkningar av kolumner.

en: Select 'Yes' to show detailed values followed by column calculations, 'No' to surpress details and show only calculated column totals.
sv: Välj "Ja" för att visa detaljerade värden följt av beräkningar av kolumner. Välj "Nej" för att dölja detaljer och enbart visa totala kolumnberäkningar.

en: Display calculation
sv: Visa beräkning

en: <p>Set up calculation fields. Calculation fields will be displayed in the views fields list and can be added to any view.</p>
sv: <p>Ange fält för beräkning. Beräkning av fält kommer att visas i vyns fältlista och kan läggas till vilken vy som helst.</p>

en: Put one operator on each line. To avoid the possibility of SQL injection, calculation text will only allow these values, numbers, and field names. Make sure this list includes any text other than field names that should be allowed in the calculation fields.
sv: Ange en operand på varje rad. För att undvika möjligheten till SQL-injektion så kommer beräkningar enbart att godta  dessa värden, siffror och fältnamn. Se till att denna lista innehåller eventuell text (förutom fältnamn) som skall godtas i beräkningsfälten.

en: <ul> <li>Go to admin/settings/views_calc to create calculations.</li> <li>The 'Fields' tab will allow you to create calculated fields that can be inserted into any view. The calculations can include the value of any Views field, combined with numbers, arithmatic operations, and common SQL functions like ROUND() or MIN(). Each available field has a shortcut name like %Node:Title. Create SQL snippets like (%Node:Field1 + 84600) or ROUND(%Node:Field2 / 3). </li> <li>The 'Columns' tab allows you to set column calculations. The column totals are added in the view itself by using the style 'Views Calc Table' and setting the fields in the table that should have column totals.</li> <li>The 'Settings' tab allows you to add new functions to the list of allowable functions. </ul>
sv: <ul><li>Gå till admin/settings/views_calc för att skapa beräkningar.</li><li>Fliken "Fält" låter dig skapa beräknade fält som kan infogas i en vy. Beräkningarna kan inkludera värdet för vilket fält som helst för Views, i kombination med siffror, aritmetiska operationer och gemensamma SQL-funktioner som ROUND() eller MIN(). Varje tillgängligt fält har en genväg såsom %Node:Title. Skapa SQL-strängar såsom (%Node:Field1 + 84600) eller ROUND(%Node:Field2/3).</li><li>Fliken "Kolumner" låter dig ange beräkningar av kolumner. Kolumnen totalbeloppen läggs till i själva vyn med hjälp av stilen "Tabell för beräkning" och anger fälten i tabellen som skall ha kolumntotalerna.</li><li>Fliken "Inställningar" låter dig lägga till nya funktioner till listan av tillåtna funktioner.</ul>

en: Set Views Calc fields and columns.
sv: Ange beräkningsfält och kolumner.

en: Allowable functions and operators
sv: Tillåtna funktioner och operander

en: Field:
sv: Fält:

en: The views field name for this field (i.e. Views Calc: My Calculation).
sv: Vyns fältnamn för detta fält (till exempel Beräkningar: Mina beräkningar).

en: The format of the result of this calculation.
sv: Formatet för resultat av denna beräkning.

en: Custom function
sv: Anpassad funktion

en: The function to call for a custom format.
sv: Funktionen att anropa för anpassat format.

en: The values %remaining in %field are not allowed.
sv: Värdena %remaining i %field är inte tillåtna.

en: Views Calc fields were updated.
sv: Beräkningsfält uppdaterades.

en: administer views calc
sv: administrera beräkning i Views

en: This module will allow you to add calculated fields to views tables and compute columns of numeric data in a views table.
sv: Denna kolumn låter dig lägga till beräknade fält till tabeller för Views och kalkylera kolumner med numeriskt data i en tabell.

en: Base table
sv: Bastabell

en: Apostrophe
sv: Apostrof
