Views Field View (7.x-1.0-rc3) - en to fi translation catalogue (27 entries)

en: Views
fi: Näkymät

en: View
fi: Näytä

en: Display
fi: Näyttö

en: Fields
fi: Kentät

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: View settings
fi: Näkymän asetukset

en: Select a view to embed.
fi: Valitse sisällytettävä näkymä.

en: Query string
fi: Kysely

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: Recursion, stop!
fi: Rekursio, lopeta!

en: raw
fi: raaka

en: Contextual filters
fi: Sisältöriippuvaiset suodattimet

en: Select a view display to use.
fi: Valitse käytettävä näyttöruutu.

en: Aggregate queries
fi: Aggregoi kyselyt

en: You must add some additional fields to this display before using this field. 
          These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, 
          you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
fi: Sinun on lisättävä kenttiä tähän näkymään ennenkuin voit käyttää tätä kenttää. Kentät voivat olla merkitty <em>Piilota näkymässä</em> jos näin haluat. Huomaa että renderöintijärjestyksestä johtuen kenttiä jotka on määritelty tämän jälkeen ei näytetä; muuta kenttien järjestystä mikäli et näe niitä tässä listassa.

en: Embeds a view inside a view as field
fi: Sisällyttää näkymän näkymään kenttänä

en: Use a comma (,) or forwardslash (/) separated list of each contextual filter which should be forwared to the view. 
              See below list of available replacement tokens. Static values are also be passed to child views if they do not match a token format. 
              You could pass static ID's or taxonomy terms in this way. E.g. 123 or "my taxonomy term".
fi: Käytä pilkkua (,) tai kautta-viivaa (/) erotellussa listassa kontekstiriippuvaisia suodattimia jotka lähetetään tälle näkymälle. Katso alta lista käytössäsi olevista korvauskuvioista. Myös staattiset arvot välitetään alinäkymille jos niiden ei tarvitse vastata korvauskuviota. Voit lähettää staattisia ID'itä tai luokittelutermejä tällä tavoin. Esimerkiksi 123 tai "minun luokittelutermini".

en: rendered
fi: renderöity

en: The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, 
            you cannot use fields that come after this field; if you need a field that is not listed here, re-arrange your fields.
fi: Seuraavat korvauskuviot ovat käytettävissä tässä kentässä. Huomaa että renderöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttää kenttiä jotka on määritelty tämän kentän jälkeen; muuta kenttien järjestystä jos haluat käyttää kenttää jota ei ole listattu tässä.

en: Using rendered (%) tokens can cause unexpected behaviour, as this will use the last output of the field. 
          This could be re written output also. If no prefix is used in the token pattern, "!" will be used as a default.
fi: Renderöityjen korvauskuvioiden käytöllä voi olla odottamattomia seurauksia koska tämä käyttää viimeisintä kentän tulostetta. Tämä voi olla myös kirjoitettu tuloste. Jos etuliitettä ei käytetä korvauskuviossa, "!" merkkiä käytetään oletuksena.

en: Embed a view as a field. This can cause slow performance, so enable some caching.
fi: Sisällytä näkymä kenttänä. Tämä voi hidastaa sivustoa joten ota käyttöön välimuistitus.

en: View (Views field view)
fi: Näkymä (Views kenttänäkymä)

en: Embed a view in an area. This can cause slow performance, so enable some caching.
fi: Sisällytä näkymä alueeseen. Tämä voi hidastaa sivustoa joten ota käyttöön välimuistitus.

en: Embed a views_field_view field in an area. This can also accept argument tokens.
fi: Sisällytä views_field_view alueeseen. Tähän voit syöttää myös korvauskuvioita argumentteinä.

en: Views Field View usually runs a separate query for each instance of this field on each row and that can mean a lot of queries.
                This option attempts to aggregate these queries into one query per instance of this field (regardless of how many rows are displayed).
                <strong>Currently child views must be configured to "Display all results for the specified field" if no contextual filter is present and
                query aggregation is enabled.</strong>. This may only work on simple views, please test thoroughly.
fi: Views Field View yleensä suorittaa erillisen kyselyn jokaiselle tämän kentän instanssille kullakin rivillä mistä voi seurata paljon erillisiä kyselyitä. 
    Tämä vaihtoehto pyrkii aggregoimaan näitä kyselyitä tiivistämällä ne yhdeksi kyselyksi kullekin kentän esiintymälle (riippumatta siitä, montako riviä näytetään). 
    <strong>Tällä hetkellä alanäkymät on määriteltävä käyttämään asetusta "Näytä kaikki kentän tulokset" mikäli yhtään kontekstiriippuvaista suodatinta ei ole käytössä ja ksyelyiden aggregointi on käytössä.</strong> Tämä toimii ainoastaan yksinkertaisissa näkymissä joten testaa huolella ennen käyttöä.
