Views Hacks (7.x-1.0-alpha2) - en to sv translation catalogue (32 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Pages
sv: Sidor

en: Value
sv: Värde

en: Description
sv: Beskrivning

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: edit
sv: redigera

en: (none)
sv: (inget)

en: Views
sv: Vyer

en: Path
sv: Sökväg

en: Theme
sv: Tema

en: Active
sv: Aktiv

en: Module
sv: Modul

en: Throttle
sv: Lastbegränsning

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: No name
sv: Inget namn

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: exposed
sv: exponerad

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: Allow multiple terms per argument
sv: Tillåt flera termer per argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3. På grund av antalet JOIN detta skulle kräva så kommer AND att behandlas som OR med detta argument.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Använd Drupals sökväg för taxonomiterm för att skapa länkstigar

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Drupals standardmetod istället för Views anpassade metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.
