Views Row Insert (7.x-2.1) - en to fr translation catalogue (10 entries)

en: Views
fr: Vues

en: Select a block
fr: Sélectionnez un bloc

en: About
fr: À propos

en: Custom content
fr: Contenu personnalisé

en: Row class
fr: Classe de ligne

en: Add views row classes
fr: Ajouter des classes aux lignes de vues

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Ajouter au rendu des lignes les classes par défaut comme views-row-1. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire la quantité de code fourni par défaut par la vue mais cela peut complexifier le CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
fr: Ajouter des classes CSS de striage (pair/impair) et de première/dernière ligne

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fr: Ajouter des classes CSS aux première et dernière ligne ainsi que les classes pair/impair pour le striage.

en: Row type
fr: Type de ligne
