Views Simple Pager (7.x-1.0-alpha2) - en to it translation catalogue (7 entries)

en: Views
it: Viste

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: Offset
it: Scostamento

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si stia sperimentando problemi con i paginatori collegati a questa vista, si dovrebbe lasciarlo a 0. Se si stanno usando dei multi-paginatori su una pagina potrebbe essere necessario impostare questo numero a un valore maggiore in modo che non vada in conflitto con ?page= array. I valori ampi aggiungeranno molte virgole agli URL, per cui evitarli se possibile.

en: Number of pages
it: Numero di pagine

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
it: Il numero di elementi da saltare. Per esempio, se questo campo è 3, i primi tre elementi saranno saltati e non mostrati.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
it: Il numero totale delle pagine. Lascia vuoto per vedere tutte le pagine
