Views Simple Pager (7.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (6 entries)

en: Pager ID
pt: ID do Pager

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que esteja com problemas nesta view, deve deixar este número como 0. Se estiver a usar vários paginadores numa mesma página, coloque aqui um valor maior, para evitar conflito com ?page=array. Valores muito altos adicionam vírgulas ao gerar o URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pt: O número de itens a serem ignorados. Por exemplo, se este campo for 3, os primeiros 3 itens serão ignorados e não exibidos.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas. Deixe em branco para mostrar todas as páginas.
