Views Stylizer (7.x-1.4-alpha1) - en to pt translation catalogue (10 entries)

en: Field
pt: Campo

en: Update
pt: Atualizar

en: Apply
pt: Aplicar

en: Field Type
pt: Tipo de Campo

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pt: Painéis de conteúdo personalizado são HTML básico, introduzido e que podem ser reutilizados em todos os seus painéis.

en: There are no custom content panes.
pt: Não existem painéis de conteúdo customizados.
