Views Summarize (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (28 entries)

en: None
fr: Aucun(e)

en: Field
fr: Champ

en: Views
fr: Vues

en: Separator
fr: Séparateur

en: Count
fr: Décompte

en: Range
fr: Intervalle

en: Sortable
fr: Classable

en: Align
fr: Aligner

en: Max
fr: Maximum

en: Total:
fr: Total :

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: (empty)
fr: (vide)

en: Displays rows in a table with a summary row for any column.
fr: Affiche les lignes d'un tableau avec une ligne de résumé pour chaque colonne.

en: Summarize
fr: Résumer

en: Count:
fr: Total :

en: Views summarize
fr: Résumé de vues

en: Provides a style plugin for Views allowing tables to summarized.
fr: Fournit un plugin de style pour le module Views permettant aux tableaux d'être résumés.

en: Display the summary row only
fr: Afficher la ligne de résumé seulement

en: If checked only the summary row will be displayed,
fr: Si coché, seule la ligne de résumé sera affichée.

en: Summarized table
fr: Tableau résumé

en: Total (Currency)
fr: Total (Devise)

en: Hide empty column
fr: Cacher les colonnes vides

en: Average (include empty values)
fr: Moyenne (inclure les valeurs vides)

en: Average (exclude empty values)
fr: Moyenne (exclure les valeurs vides)

en: Average (including empty values):
fr: Moyenne (y compris les valeurs vides) :

en: Average (excluding empty values):
fr: Moyenne (hors valeurs vides) :
