Views Supertable (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (17 entries)

en: None
ja: なし

en: Center
ja: 中央

en: Views
ja: ビュー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: sort by @s
ja: @s で並び替え

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ja: フィールドをカラムに配置します。複数のフィールドを同じカラムに組み合わせることができます。そうした場合、カラムのセパレーターがフィールドを分けるのに使用されます。並び替え可能のチェックボックスにチェックを入れると、カラムをクリックで並び替えられるようになり、デフォルトの並び順のラジオボタンにチェックを入れると、デフォルトでどのカラムを基準に並び替えるかが決定されます。フィールドの欄で、カラムの並び順とフィールドのラベルを制御できます。

en: Table summary
ja: テーブルサマリー

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
ja: テーブルのsummary属性としてこの値が使用されます。サイトのアクセシビリティー向上のため、この値を設定してください。

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
ja: デフォルトでは、ビューが空の場合はテーブルが非表示となります。このオプションによって、中にテキストを差し込んだ空のテーブルの表示が可能となります。

en: Show the empty text in the table
ja: 空メッセージをテーブル内に表示
