Views Supertable (7.x-1.2) - en to ru translation catalogue (18 entries)

en: None
ru: Нет

en: Center
ru: Центр

en: Views
ru: Представление

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: sort by @s
ru: сортировать по @s

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ru: Необходимо хотя бы одно поле для возможности настройки таблицы

en: Override normal sorting if click sorting is used
ru: При использовании сортировки по щелчку она замещает стандартную

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ru: Включить "липкие" заголовки таблицы (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ru: (Эффекты "прикрепленного" заголовка не будут видны на предпросмотре ниже. А доступны будут только в конечном выводе.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ru: Разместите поля в колонки; можно совместить несколько полей в одну колонку. При этом, указанный разделитель будет использоваться для разделения полей. Укажите, по каким колонкам можно сортировать результат, а также сортировку по умолчанию. Вы можете управлять порядком колонок и метками к полям.

en: Table summary
ru: Краткое содержание таблицы

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
ru: Это значение будет отображено в html-коде как атрибут таблицы 'table-summary'. Укажите его для улучшения индексации сайта.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
ru: По умолчанию, таблица скрывается для пустого представления. С этой опцией можно показать пустую таблицу с текстом внутри.

en: Show the empty text in the table
ru: Показывать текст для пустого представления в таблице
