Views Supertable (7.x-1.0) - en to ar translation catalogue (12 entries)

en: None
ar: لا شيء

en: Center
ar: المركز

en: Views
ar: العرض

en: Ascending
ar: تصاعديًا

en: Descending
ar: تنازليًا

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ar: يجب إضافة حقل واحد على الأقل قبل أن تتمكن من ضبط إعدادات الجدول.

en: Override normal sorting if click sorting is used
ar: تجاوز الترتيب العادي إذا تم استخدام فرز النقرات (click sorting)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ar: لن تظهر تأثيرات الترويسة الثابتة (Sticky header effects) في المعاينة أدناه، بل ستكون نشطة فقط في العرض الفعلي للموقع).

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ar: ضع الحقول في أعمدة؛ يمكنك دمج عدة حقول في نفس العمود. إذا قمت بذلك، فسيتم استخدام الفاصل المحدد في العمود للفصل بين الحقول. قم بتحديد مربع "قابل للفرز" (Sortable) لجعل هذا العمود قابلاً للفرز عند النقر عليه، وقم بتحديد زر "الفرز الافتراضي" (Default sort) لتحديد العمود الذي سيتم فرزه تلقائيًا، إن وجد. يمكنك التحكم في ترتيب الأعمدة وتسميات الحقول من قسم الحقول.
